De Effectenbeurs. Buttenlandsch Overzicht. BESMETTELIJKE ZIEKTEN POKKEN. SCHUTTER IJ. INGEZONDEN. Voorstel-Prince. Eis GoüD8ch Burgee. Hoe voorzichtig men met de bons voor sigaren in den vorm van banknoten moet ziju bleek alweder op de laatst gehouden markt te Hengelo (Overijsel). Voor gekocht vee werden in betaling gegeven twee boos, een van 60 en eeu van 100 sigaren. Zekere G. J. Eggink, te Hengelo (Gelderland), en J. Korten, te Ruurlo, die deze bons in betaling gaven, zijn door de veldwachters te Carelshaven gevat en naar Almelo overgebracht. Eigen Haard geeft in zyn laatste nr. een paar aotueele gravures en stukken: de gelijkende por tretten van prins Leopold van Engeland en van de jonge hertogin van Albany, zoomede de afbeel ding der versierselen van de orde van den Kouse band, naar een teekening van J. M. Lion, met een heraldische beschouwing over die orde van den heer A. A. Vorsterman van Oyen. Behalve de geschiedenis van het ontstaan der orde en de voornaamste bepalingen der statuten deelt hy mede, dat in Nederland tot ridders in de orde zyn opgenomenWillem, hertog van Gelder land, Willem van Beieren, graaf van Henegouwen, Holland en Zeeland, Willem Bentinok, graaf van Portland, en Arnold Joost van Keppel, graaf van Albemarle, en acht vorsten uit het Huis van Oranje- N assau. Van Multatuli's «Nog eens vrije arbeid in Ne- derlaudsoh-Indië verscheen bij J. Munsses Co. te Purmerende een tweede door den auteur her ziene druk. Men treft in deze uitgave o. a. aan een «naschrift" waarin de Atjeh-oorlog wordt ver klaard voor een «dure farce, waarvan het Neder- landsche volk de kosten betaalt en die slechts die nen moest om 't gezwendel met vrijen arbeid op den aofatergrond te schuiven, evenals vroeger het verheffen daarvan tot politieke leus de strekking had gehad de Havelaarszaak te verdonkeren. De beteekenis van deze zaak is eenvoudig: rechtdoen!" Aan het slot van dit naschrift, gedagteekend uit Nieder-Ingelbeim, Maart '82, leest men o. a.: «Ge durende de correctie van myn boekje vernam ik met aandoening, dat er een tal van achtenswaardige mannen was opgestaan om my te steunen in den stryd voor het goede. Mocht het hun gelukken den afzichtelyken Droogstoppel weg te dringen vau het tooneel! Aan allen, die zich zoo ridderlijk op den voorgrond stelden om dat doel te bereiken, mijn groet en mijn dank." Er is te Haarlem eene nieuwe, onder de hyacin then-bloembollen vreemde ziekte uitgebroken, die een dreigend aanzien verkrijgt. Vele soorten worden daar door met eene totale vernietiging bedreigd, en dat zou voor den bloemhandel een groote ramp zijn. Daar in den laatsten tijd de teelt grooter was dan de aan vragen, zoo was de gewone ziekte onder de bollen niet zoo ongewenscht, maar het nieuwe ziekteverschijn sel, zoo geheel vreemd en zoo verwoestend, heeft reeds grooten invloed gehad op de veilingen, waarbij de prijzen dit jaar zeer laag zijn, omdat men sommige soorten niet durfde koopen. Vrijdag jl. kwamen te Arasterdam per Rijnspoor van Rotterdam 43 Russische Israëlieten aan, om den vol genden dag met het stoomschip Amsterdam van de Nederl.-Amerik, Stoomvaartmaatschappij naar New- York te vertrekken. Daaronder waren 26 mannen, 12 vrouwen en meisjes en 5 zeer jonge kinderen. Van Hamburg waren zy in een klein atoombootje, vermoedelijk niet voor personenvervoer bestemd, naar Rotterdam gezonden en kwamen daar aan, na een moeilijken overtocht van drie dagen, afgemat en hon gerig, nauwlyks beschut voor koude eu regen door de kleederen, hun door liefdadige menschen hier en daar verstrekt. De arme verdrevenen werden te Amsterdam zeer liefderijk ontvangen, Het passantenhuis op de Lauriergracht werd aan gewezen om voor de vluchtelingen tot verblyf te dienen. Met bet Nederl.-Israëlitizch Armbestuur werd een overeenkomst getroffen tot levering van gekookte spijzen en door deze maatregelen, die helaas! blyken niet overbodig te zyn geweest, is een re geling in het leven geroepen die beletten zal, dat, als in de eerste dagen in Hamburg geschiedde, mannen, vrouwen en kindereu langs de straten zwierven en zich voedde met hetgeen men langs de boomen neerwierp. Vrydag omstreeks vyf uur aangekomen, werden die mannen, vrouwen en kinderen naar het voor ben bestaande lokaal gevoerd, om daar te over nachten. Hartverscheurend was huq aanblikals werktuigelijk liepen zy voort, zich oogenschijnlyk niet bekommerende om den regen, die bij stroomen neerviel; geen woord wisselden zij met elkander; schuw, met den eigenaardigeu blik zooals men die opmerkt by gejaagde dieren, keken zy rond en toen een der geleiders de vyf jonge kinderen onder weg by zioh in het rytuig nam, vroegen de moeders zelfs niet waarheen men hunne kinderen voerde. Later, by den aanblik van de flinke, heldere bed den, waarop zij spoedig zouden kunnen rusten, bij de uitreiking van warm voedsel, werden de gelaatstrek ken minder strak, de oogen minder dof, menige traan werd stillekens afgevaagd, en op Russische wijze trachtten zij de handen te kussen van hunne verzor gers. Meer werd naar rust dan naar voedsel ver langd spoedig trachtten de armen op de legersteden hun leed te vergeten en zich te herstellen van de uit gestane vermoeienissep. Des anderen daags, tegen negen uur des morgens werd de tocht aanvaard naar de Suezsteigers, alwaar de boot gemeerd lag, die hen naar een nieuw vader land 'zou voeren. Onder toezicht hunner geleiders be stegen zij het schip en toen men hen er op wees, dat waarschijnlijk een nieuw gelukkiger tijdperk voor hen was aangebroken, dat zij zich vrijelijk zouden mogen bewegen in het vrye Amerika én te New-York hen de voornaamste burgers zouden ontvangen en bijstaan met raad en met daad, toen was het hartverheffend te zien hoe troostrijk de indruk van die woorden was. Diep bewogen gingen zij huiswaarts met een woord van zegen op de lippen voor Nederland, waar zulke ellendige vervolgingen onbekend zijn. Hbl Een zondering artikel wordt tegenwoordig uit Oos tenrijk naar Engeland ingevoerd padden. Men be dient zich van deze leelyke maar nuttige schepsels om broeikassen en tuinen gezuiverd te krygen van slakken en ander ongedierte. Zy brengen te Londen vau 3 tot 4 het honderd op. Bij een ingezetene van Rotterdam bestaat, naar de. N. R. Ct. bericht, het plan, om een overdekten wagen door de stad te laten rijden, waar men rich tot bil- lyken prijs koffie, bier, brood enz. zal kunnen aan schaffen. De wagen zal zich voornamelijk daar op houden, waar veel verkeer is. Zulk een koffiewAgen heeft men ook in Amsterdam laten rijden, maar men moest er, om de kosten, weer mede ophouden. Zooals men weet, is er een internationaal fonds gesticht tot ondersteuning der Joodsche emigranten uit Rusland. De man die het eerst zijn gave voor dit fonds offerde, was de heer Mocatta te Louden hij schonk een bijdrage van niet minder dau lO.oOG pond sterliug. In zyn begeleidend schrijven zeide de milde gever het volgende«Ik stam van de Joden af, die in het jaar 1497 uit Portugal wer den verdreven. In mijn familiepapieren is het gren- zenloos lijden geboekstaafd,"waaraan mijn ongelukkige voorvaderen ten prooi waren, toen ze verplicht wer den Portugals grond te verlaten, om elders een nieuw vaderland te zoeken. De Almachtige heeft hen echter geholpen, zij vonden aanvankelyk te Am sterdam een toevluchtsoord. Later trokken zy naar Londen eu hier hebben zich mijn voorouders door vlijt en arbeid een aauzienlijk vermogen verworven. Sedert zijn 400 jaren vervlogen en nu zien wy dat de Jodenvervolgingen in Rusland niet minder bloe dig zyn dan de toenmalige in Portugal. Het is ray een buitengewoon genot dat ik in den gelukkigen toestand verkeer mijn zwaarbeproefde geloofsbroeders in Rusland eenige ondersteuning te kunnen zenden." Ongctwyfcld zal Mocaita's voorbeeld bij Joden en Christenen zeker navolging vinden. Voor het examen in kunst-naaldwerk, door de ver- eeniging «Tesselschade" uitgeschreven, hadden zich vijftien candidaten aangemeld. Op den 24, 25 en 26n April is bet gehouden te Amsterdam in het lokaal «De Eensgezindheid". Er zijn tien candidaten opgekomen, waarvan aan drie, zijnde de dames A. Knol uit Middelburg, F. B. Mundheuk te Amster dam en P. H. Prins te Den Helder, 't diploma is toegekend. Het volgend examen zal in April 1883 worden afgenomen. Inlichtingen worden door de bestuurderessen der Vereeniging verstrekt. Dr. George Schweinfurth te Kairo heeft in de grafsteden van Egyptische koningen verdroogde plan ter. gevonden die reeds plus min. 3500 jaar oud zyn en uit de 18. en 20. dynastie dagteckenen, een paar eeuwen vóór den Trojaanschen oorlog. Gansohe hoopen guirlandes zijn door hem onderzocht. Onder bet gevondene bevindt zich eene ridderspoor, die thans nog in Algiers en Syrië groeit, maar in Egypte nergens meer te vinden is. Do violette kleur is volkomen bewaard gebleven. Eigenaars van kanaries en andere kamervogels weten het by ondervinding, hoe die arme, in ge vangenschap zuchtende diertjes soms schrikkelijk door de luis geplaagd worden. Wel zyn er zorgvolle huismoeders, die in de kooien van tyd tot tijd uit- geholen vlierstokjes steken, waarin zich nu en dan de luizen verzamelen, om by het schoonmaken er van tevens verwijderd te worden maar dat ge bruik is niet algemeen. De Oedenburger Landb. Am. maakt nu een hoogst eenvoudige manier bekend om kamervogels van dat ongedierte te. bevrijden. Men moet namelijk de kooi gedurende den nacht met eeu stuk wit linnen behangen. Als men nu des morgens oplet, vindt men dat de luizen van de vogels naar dat linnen zyn heeugekuierd. Een vogelliefhebber behandelde op de gegeven wijs twee vogels vier weken lang en was daardoor in staat om in dien tyd meer dan 400 luizen te bemach tigen en te dooden. Ook heeft dat dekken des nachts vooral in den winter ook nog wel andere vooideelen, vooral als men gelijk zoo dikwerf voorkomt vogels in kamers heeft, waarin over dag gestookt werdt. (Ldb. Ct.) Het Fransche Journal officiel bevat een zeer be langrijk rapport van den iniuister van buitenland- sclie zaken over een grootsch ontwerp van interna tionaal belang, een waardigen tegenhanger der breede opvattingen, waai door landengten gemaakt zyn en worden tot scheepvaartkaualen, om de verkeers wegen over de oppervlakte der aarde te verkorten. Het betreft het reeds door ons vermelde plan om ten zuiden van Algerië en Tunis eent binnenzee in het leven roepen, die met de Middellandsche zee in verbinding zal staan door een kanaal van 240 kilometer, welks mondiug nabij Gabes aan de oost kust van Tunis zou vallen. Het plan doet een aautnl bezwaren rijzen, welke slechts met zeer veel moeite te overwinnen zyu. Voor eerst de kosten, welke nog slechts by ruwe bena dering zyn te begrOoten. Voor de goedmaking daar van vragen de ondernemers van het plnr., aan welker hoofd de heer Roudaire staat, den afstand van eene aanzienlijke strook gronds rondom den te maken water plas, er op rekenende dat een groot deel van dien grond door de nabyheid der zee productief zal wor- deu gemaakt. Voorts rekenen zy op de gelegenheid tot zoutwinnen en tot het uitoefenen der visschery welke de nieuwe zee, zeventieumalen grooter dan het meer van Genève, zal opleveren. Men heeft het be zwaar geopperd of deze zee, weinig door regen, doch vooral door het water der Middellandsche zee gevoed door het verlies aan water door uitdamping, niet een zoutgehalte zal verkrijgen dat vopr de vissoheu het leven onmogelyk maakt. De heer De Lesseps spreekt dat echter tegen, wijzende op het voorbeeld der Egyptische Bittermeren, welker zoutgehalte is ver minderd, sedert zij in verbinding staan met het kanaal vau Suez. In politieken zin beeft het ontwerp dc groote be teekenis voor Frankrijk, dat zoowel Algiers als een deel van Tunis door dat nieuwe water zullen afgesloten ziju van de nomadische stammen der Sahara. De belangrijkste zijde blyft echter de economische. Wanneer het plan zal verwezenlijkt worden, zal eene groote uitgestrektheid zandgrond onder bet water wor den bedolven, maar daarentegen zullen oevers worden in het leven geroepen, welke den handel in goedkoo- per verkeer, dan nu mogelijk is, zullen stellen met vele ryke en vruchtbare oorden in Noordwestelyk Afrika, dat slechts wacht op verkeersmiddelen om Europa de rijke vrachten van zyu bodem te bieden. De Fransche regeering heeft, om de concessie-aan vrage te onderzoekeu, eene commissie van 48 sena toren, 8 kamerleden, 16 ambtenaren van de rainis- terieele departementen en van het bestuur in Algiers, en 16 uit verschillenden hoofde by deze zaak wen- schelijke deskundigen. Deze oommissie zal voor I Juli rapport uitbrengen. De Duitsohe Rijksdag is voorloopig tot 5 Mei uiteengegaan, vooreerst om aan bet Pruisische Huis der Afgevaardigden tijd te geven ziju arbeid ten einde te brengen, ten andere om de leden van den Rijksdag in de gelegenheid te stellen de ingekomen wetsontwerpen, met name dat op het tabaksmo- nopolie, te bestudeereu. De Forschritt-party is, naar men zegt, voornemens onmiddellijk eene po ging te doen om het tabaksmonopolie van de baan te schuiven, door het ontwerp niet naar eene commissie te verzenden, maar de tweede lezing dadelijk op de eerste te laten volgen. De overige fraotiën echter, ook de nationaal-liberalen, zullen voor de verzending naar eene commissie stemmen, omdat zij op den Ryksdag niet het verwyt willen laden, alsof een van de belangrijkste wets voordrach ten, zelfs al is hare verwerping zeker, niet grondig behandeld eo onderzocht wordt; terwyl bovendien het uitvoerig rapport eener commissie het beste middel is, om een protest der volksvertegenwoor diging ter kennis van het publiek te brengen. Aan R. O. wordt uit Dublin geseind, dat de onderkoning van Ierland, lord Cowper, zijn ontslag genomen heeft. Hy wordt door lord Spencer op gevolgd. De optreding van lord Spencer zal ge wichtige gevolgen hebben, althans wanneer men ge loof mag hechten aan de geruchten, welke te V Londen en Dublin in omloop zyn. Met syne aan vaarding van het gezag op het zustereiland Zou namelijk een einde komen aan de tot dusver ge volgde politiek van dwangmaatregelen. Het betreft hier nog slechts een gerucht, maar de onzekerheid dienaangaande zal spoedig ophouden, want de heer Gladstone heeft tegen heden (Dinsdag) eene verkla ring in het Lagerhuis toegezegd ten opzichte der «verdachten", in autwoord op eeue interpellatie van den heer Cowen. De Italiaansche Senaatscommissie tot onderzoek van de quaestie der lijststemming kan geeu meer derheid vinden; vyf waren er voor, vijf tegen. In het rapport wordt nu eeu beroep gedaan op de wysheid van den Senaat. fr Er gaai geeu dag voorby, waarop niet nieuwe berichten over de Jodenvervolgingen in Rusland ontvangen worden. Te Kiew heeft de Regeering de verdryving der Israëlieten op groote schaal ge last reeds staan daar 600 huizen ledig en de ver schrikte huiseigenaars wenden zich tot de Regeering met de dringende bede, op dezen weg niet voort te gaan. Maar deze laatste is eensdeels buiten staat om de Israëlieten tegen het roofzieke gepeupel te beschermen, of scliynt van den anderen kant daartoe weinig neiging te gevoelen, want anders zou zij geen dwangmaatregelen nemen, welke iu elk ander land van Europa ondenkbaar zijn. «Ignatieff", zegt de K. Z. «heeft den Joden den raad gegeven, zich te Altai te vestigen (Altai is een bergachtige streek, welke de scheidslinie tusscben Rusland en China vormt). Dit herinnert aan de Aziatische despoten der oude geschiedenis, die gansche volksstammen verplaatsten en de Joden naar de Babylonische ge vangenschap voerden. De Israëlieten voelen echter geen lust om te beproeven, of zy door de Russen in Azië beter behandeld zullen worden dan in Europa eu vluchten naar het westen. Te Brody cu Lem- berg is bericht ontvangen, dat groote troepen Israë lieten, die het land verlaten, naar die plaatseu in aantocht zyn en men zegt, dat de Oostenryksohe regeering, die door de Joodsche landverhuizing op niet ouaauzienlyke kosten wordt gejaagd, by de Rus sische regeering terugbetaling of althans een bydrage in die kosten zal vragen." Mijnheer de Redacteur! Mag ik U nogmaals verzoeken, een plaatsje voor onderstaande in U blad. Het spyt mij dat de geachte inzender H. zioh door rayn vorig schryven niet overtuigd gevoelt, denkelijk is dit wel met meerderen het geval, en dat zyu, of menschen, welke doordat zy niet aange slagen zyn in de plaatselyke directe belasting, ener dus geen belang bij hebben, of de gelden uit de Stadskas worden veispild, of dezulke, welke ruim bedeeld met het slyk der aarde er weinig om geven of zy wat meer moeteu betalen, als maar huu elusien vervuld worden. Het komt er bij de beoordeeling eener zaak alleen op aan van welk standpunt men dezelve beschouwt. Ik stel voorop, dat de raad eener gemeente ver plicht is de belangen der ingezetenen te behartigen, en vooial de lasten, die menigeen zoo uoode opbrengt' zoo dragelijk mogelyk te maken. Daar nu al de gelden, welke voor een of andere zaak worden be steed door de ingezetenen worden betaald, mogen de leden van den raad, om eenig persoonlyk geliefd denkbeeld door te dry ven, niet toestemmen dat daar toe meerder gelden woflen besteed dan hoogst noo- dig. Alleen wanneer het te voorzien is, dat de besteedgelden tot nut en welvaart van de gemeente strekken, mag voor offtrs niet teruggedeinsd worden, al vorderde zy ook veel van de iugezeteuen. Maar voor eene zaak als hier, die door velen als belem merend voor Industrie en Handel wordt beschouwd/ en zelfs aay de gezondheids-commissie niet wensche- lyk toeschynt, dooh welke, ja I vroeger door den raad met meerderheid (als ik wel heb) van ééne stem is aangenomen, zal ieder onpartydig beoordeelaar moe ten toestemmen, dat het de waardigheid van den raad zal verhoogen, en zelfs den voorsteller van het dempingsplan en zyne medestanders, in de achting zal doen ryzen, wanneer zy tot icelzijn van de Qemeenth van hun vorig besluit terugkomen, dat nu de groote opoffering niet waard is, nu er geeu te genovergestelde uitgaven van ruim 3000 meer bestaat en daardoor de taak een geheel ander ka rakter krygt, zoodat zy zonder eenig gemoedsbe- 2*aar in de eerstvolgende Raadsvergadering met algemeene stemmen bet voor.tel-Prioce kunnen aan- aemen, dat zeker alom een gunsligen indruk zal teweig brengen. G Reeds veel is er over dit voorstel gesproken en bb wmdï' komt voor. dat er niet weinig by wordt gebaald, wat er volstrekt niet by behoort De hoofdvraag is deze: is de demping der Blauw- straat nuttig, goed en de kosten waard? Deze vraag moet .na rijp beraad ontkennend wor den beantwoord. Vooral in het belang van den gezondheids-toestand is het te wenschen voor Gouda, dat de demping niet doorgaat en wil de Raad weten hoe de burgerij niet deze of gene uit de burgerij, maar de kern, het ontwikkelde, denkende deel der ingezetenen over de zaak denkt, laat dau de heeren die in den Raad zitting hebben, ieder voor zich eens bij hunne vrienden, kennissen en verwanten informeeren* hoe die over de zaak denken en zij zullen dan tot de overtuiging komen, dat het de wensch van de Goudsche burgerij is, dat de demping niet doorgaat. -De hoop mag daarom worden uitgedrukt, dat ieder Raadslid eens rondvrage in eigen kring en het Raadsbesluit zal dan voorwaar goed uitvallen! Wat het in het vorig no. der Goudsche Ct. uit gedrukt verlangen betreft naar een adres van bur gers aan den Raad gericht, mij kwam er een onder de oogen, waarop vele flinke namen staan en dat zeker wel van eenigeu invloed zal zijn. Mijnheer de Redacteur! In antwoord op bet ingezonden stukje van den heer K. in de Goudsche Ct. van Zondag 30 April jl. betr. het kohier der pi. dir. belasting op de inkomsten voor 1882 heb ik de eer U het volgende mede te deelen. Het is waar, dat de gemeenteraad by gelegenheid der behandeling der Gemeente-begrooting voor 1879 besloten heeft het kohier tegen betaling voor het publiek verkrygbaar te stellen, maar naar ik uit goede bron vernam hebben de ingezetenen zoo weinig belangstelling getoond in die algemeene ver- krygbaars'.elling, dat slechts enkele exemplaren wer den verkocht. Dat in aanmerking nemende, zal het niemand verwonderen, dat de maatregel buiten werking is gesteld. U dankende voor de plaatsing achtend Uw Dw. Dr. Z. XVIII. Amiterdam 1 Mei 1882. De beide eerste dugen der week waren iets aan genamer, doch overigens beurs weifelend; flauw, dalende; de omzet was zeer gering. De booge stand der prolongatierente werkte daartoe mede; reeds Dinsdag steeg ,zy tot 6 a 6'/,. Vrij dag tot 7, welke bedrag, in weerwil dat veel werd aangeboden, Zaterdag ook gevraagd werd. Behalve de daling der fondseu, die de opzegging van vele posten ten gevolge had, moeten de geldmannen ook torgen kas te hebben voor den stroom van coupons, die heden vervallen. Binnen LAN DSC HE Waarden Staatsfondsen. Hel gewone verschijnsel, dat onze fondsen daalden by ryzing van de prolongatie-rente, werd ook un waar genomen. Integralen verloren drieën 21/, en vieren l»/„ a 1'/,. Prenieleeniugeti. Arasterd. loten gingen Ge- meenle-orediet vooruit; Rott. loten »/s> Paleis- loten 8 pCt. minder. Spoorwegleenie gen Het was in deze soorten zeer stil. Aaud. Holl. Sp. I1/, beter, Staatssp. 1J/, min der. Ceutraatwaarden waren zeer gedrukt, aand. gest. obl. >/t. uiig. sch. 2pCt. miuder. Aand. Ind. op., en volgef. ltijnsp. '/s a ®/a l'ger. Boxtelwaar den zeer stil. Trrnnwagleeningen. De Arnst Hytuigr. blykt al eveu slechte zaken gemaakt te hebben als de Ha renstoombootjes; de aaud. verminderden weer l1/', pCt. De Amst. omuibus-my. ondervond wellicht de reactie dier daling, daar, ook hare aand. 1 pCt. prijs gaven. Ook N. en Z.-Holl. lpCt. minder. Gooisohe 1, Rott. 7, beter. Industrieels waardin. In deze soorten is nogal veel teruggang te vermeldeu; wellioht staat die voor sommige ook al met de prolongatie-rente in verband. Aand. Afr .Hv, verloor 157, pCt. (2377,). Aand. Kanaalmij. 7,, Hv. Amst. Haveustb. 3'/,, Kol. Bk. 2, Handeling, (reso.) 17,, Roti. Hv. Stoomv. Ned. 7, minder. Aand. Java-Bk. 2 en K. N. Stoomb.my. 1 pCt. beter. De Rott. Hv. heeft hare terreinen grootendeels aan de gemeente Rotterdam verkooht. De koopsom is 4 millioen, niet geuoeg ora tie sohnldeisohers te betalen. Voor de aandeelhouders zal wel niets overblijven. De koers van 67, is dau ook nog vry hoog. Eubopeesche WAARDEN. Staatsfondsen. Hong. 11 !eC"' 4PCt' Kou<"' Vs tal"; papierrente P 80Udr. I8/* lflgcr. Ifal. eert. Lamaison ver- minderden 1 pCt., leeuiug '81 V8. Oostenrykers 71S u /s beter, behalve voor goudrente, die VL prys gaf. Portugeezen lager. Russen meerendeels lager: oude 7,, 6e Serie 7 6e de diverse obligatieleningen '82—'66 17, a 2, '77 7, Ooe- terieeningen a '60 7, i l. Spanje wa'. meer gezocht: 17sPpt. Buiteul. waren hooger, de andere 7, Turken sloten voor 5pCt. onv„ voor 6pOt. hooger. Egypte herstelde zioh voor 4pCt. l8/g voor 5pCt. 2. v Premwleeningen. Weenerloten gingen 1'/. achter- w''a !t"ï Pro®,etI;de R°«». 2 a 7„ Serv. 1, Madrid 7,, Turken 7,. Spoorwegleeningen. Theiss.sp. iets minder. Victor- Em. sp. verbeterde i«/8 dooh Pr. Oost. ging 17. achteruit De aand. Warsehau-Weenen vantierden doch de obl. verloren 17,. Russen waren zeer verdeeld, doch de verliezen waren aanzienlijker dan de winsten. Onder de eersten vermelden we Brest Graj., Chark. AzJel. Griazi, Mor.ch-Sysr., die circa 1, Pot. Tifl. die */j verloor. De vooruitgang bedroeg hoogsten (Gr. Mii.l Baltische beter. Industrieels waarden. De aand. Duitsohe Rijksbk. 1, Oost. Hong. 7„ Paudbr. Russ. Centr. Bk. 1 pCt.' beter. r AmebikaanschiP&Urden. Staatsfondsen. De obl. der V. S. waren zeer gezocht, vooral de 4 pCt. die ruim 3 pCt. avanceerden (118). Florida's beter. Mexicanen waren flauwer en circa 7, lager. Brazilianen rnrieerdeu in den laatsten tyd nogai en schijnen voor belegging nogal gewild;, '66 mon teerde 7„ 75 u/i8, '79 7,- Colnmbiauen 7\. hooger. Ecuador gaf l1/,, Peru a 7s> Venezuela */s prija. Spoorwegleeningen. Vooral deze soorten blijren ge drukt, grootendeels ten gevolge van de noteering te New-York. Nauwelijks komen echter van daar hoogere koersen, of de binnenlandsche hout'ers haas ten zich door groot aanbod den prijs weer te druk ken. Het wantrouwen, gewekt door handelingen als de Directie van Wabash—St. Louis, die winst be taalde die niet behaald was, oefent op alle soorten een ongunstigen invloed uit. Gekocht wordt er byna niet, en slechts dan, wanneer de New-Yorksche noteeriugen booger zijn, ontstaat er door 't aanbod eenige drukte. Belangrijk zijn de de verliezen echter niet, hoogsten 2 pCt., doch sedert hoelsDg wordt nu wei wekelijks iets dergelijks gemeld? eu ook hier maken vele kleintjes een groote. Enkele soorten maakten ook thans uitzondering. Centr. Pac. obl. 3/lt. San Joaq. V. 7,,, Ches. Ohio 17„ Jowa Mad. Ext. 7„, St. L. N. Orl. Clev. A. en C.7,, St. Lonis Wioh 7»> Erie pref. V;. Dakota 7s« South—Pac. 7is beter. Industrieels waarden. Maxwell's zeer geanimeerd en 3 a 27, hooger. Colorado-cert. 17, lager. Prolongatie-rente 67, a 7 pCt. T. P.S. Ook heden bleef de stemming gedruki. Rossen en Oostenrijkers iets lager. Am. Sporen zonder belangrijke verandering. Spanjaarden gunstig. Behalve integralen, die 66?/], sloten, wareu onze Staatsfondsen williger, drieën 79»/,, vieren 100»/,,. Rijtuig». 46 a 477,. Afr. Hv. 236'/,. De varialiën hadden ook in biunenlnndsohe waarden niets te bettekenen. Prolongatie-rente daalde tot 6 a 6'/,. De BURGEMEESTER van Gouda, Getien art. 21 der Wet van 4 December 1872 houdeude voorzieningen tegeu Besmettelijke Ziekten Staatsblad No. 134), Overwegende dat de POKKEN iu deze Gemeente epidemisch voorkomen, Maakt bekend, dat gedurende de week van 22- April tot 29 April 1882 door die ziekte zijn aange tast 11 personen en daaraan -1 persoon is overleden. Gouda, den 29 April 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien de Wet op de Schutterijen van den Uden April 1827, Staatsblad u°. 17), alsmede de Regle mentaire bepalingen, voorkomende in het Staatsblad van den 21sten Maart 182ö, n°. 6. Brengen ter algemeene kennis dat, de Ingezete nen die op den lsten Januari 1882 hun 24ste jaar hebben bereikt, verplicht zijn zioh voor den Dienst der Sohuttery te doen inschryven. Dat tot de inschryving zitting zal worden gefiou- den in het Raadhuis dezer Gemeentè, van den 15den tot den 31 Mei aanstaande, dagelijks (de Zondagen uitgezonderd) van des voormiddags tien tot des namiddags een ure. Dat de bovengemelde Wet ten aanzien der voor-

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2