Iff. FPU, ien N° 2762. BINNENLAND. SKTEN Bouvier, apo- zonder ocnige rdevloetngen. van dlliniddel zijn er den best- t voorschrift. Zoodag 7 Mel. en. Nieuws- en 000. :as. Zn. Zoonen. n Zn. ortland. vereenl- igeman. tt voormelde srkrygbaar. Advertentieblad voor Goi^da en Omstreken. 4 thans Aan- -n van esteld: )00. Apoth. Bijvoegsel- B(j deze Courant behoort den overledene Prins van atavia, 8a- den Waardigen Geerlof Gemeenteraad is verbonden het volgende 5 Vaterstaat, aatschappjj d der Prp- 1 bouw, enz nraad van behoeft bij de Goudsehe ingezetenen aanbeveling. Zij spreekt voor zichzelf. De Heer J. Ikking te Zevenhuizen is benoemd tot ouderwijzer te Eist. tche Cou- m door den Gouda. •dering van IER, firma op franco EN De Rekening van den Eendrachts polder over 1881 bedraagt in ontvangsten 10,707.51. en in uitgaven e Gouda. dnj-1 Gisteren heeft Margareth» Johanna Fokkers, op- genotnen in bet Weeshuis alhier, een voldoend examen afgelegd in de Nuttige handwerken en is aan baar x een bewijs van bekwaamheid uitgereikt door de Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereeniging Tessel- schade te Amsterdam. Van de 15 sollicitanten slaagden er slechts 5. GOUDA, 6 Mei 18^2. De teraardebestelling van het stoflély van den heer D. Lulius v. Goor zal pi; Maandag morgen ten 11 ure. Onderslaand adres is vei zonden-. Aan de Leden der beide Kamers der Staten- Generaal, wordt hierbij beleefdelijk ter kennisne ming aangeboden, een afdruk van het lerzoek- schiift door Steenfabriekanten in de provincie Zuid-Holland, aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Binpeulandsche Zaken, ingediend. Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken. De opdergeteèkenden, allen Steenfabrikanten wo nende in de Provincie Zuid-Holland, veroorloven zich Uwer Excellentie’s aandacht te vragen voor het feit, dat zoowel ’s Rijks ah hunne bijzondere be langen worden benadeeld door hel gebruik van Bel gische steen. Het is hun naamlijk gebleken, dat voor den nieuw gebouwd wordende school te Krabbendijke, en voor den te verbouwen school te Hans weert, is voorge schreven het gebruik van Belgische steen (ook wel genaamd klampsteen), een voorschrift waardoor de inlajndsche industrie wordt uitgesloten en groo'elijks benadeeld, terwijl het allerminst van ’s Rijks belang kan worden geacht, dat, zooals hier geschiedt, soli diteit aaau eenige meerdere goedkoopheid wordt opgeofferd. Dat de Belgische steen minder net afgewerkt, en geheel niet gesorteerd is, kan ieder leek duidelijk zien; dat deze steen in soliditeit verre achterstaat bij ons inlandsch fabrikaat, wordt bewezen: lo. door het oordeel van alle technici daaromtrent; 2o. doordien, de muren, er van gebouwd, ge- portlandcement zijnde (zooals altijd geschiedt om a de slechte vorm, en* wankleur te bedekken; 3 de muren althans tijdelijk te beschermen tegen het re genwater), binnen korte jaren de port landcement van den muur afvalt, mei» z’ch nemende een ver teerd laagje steen; 3o. doordien de steen niet speciehoudend ts; of met andere woorden, doordien de steen zich nimmer innig verbindt met de kalk en tras, hetgeen bij onS in landsch fabrikaat wel het geval is; 4q. door het feit, dat daar waar soliditeit der steen dadelijk onmisbaar is, het Belgisch Gouver nement zelf HoUandsche steen voorschrijft, pobals onder meer heeft pla^ gehad bij den bouw der Kattend yfcgche dokken te Antwerpen voqr tweejaar>4 aiu\ welken bouw circa V/g mpliow Wwhteeu werd verwerkt. Ond^rgeteekenduö Zoudén zich betrekkelijk deze zaak niet tót Uwe Excellentie hebben gewend, iq- Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, Voorzitter. J. W. Haverkamp J. A. Biezenaar. E. S. Gate. J. M. Noothoven van Goor. O. Hoogenboom. .8. B. van Leer. C. C. H. Priuce. P. J. Straatman. G. J. Steens Zijnen,' Penningmeester. Mr. D. N. Brouwer, Secretaris. De berichten in de dagbladen hebben ons vol doende in kennis gesteld met de vreeselykc too- deelen in Rusland en ieder mensoh, die een hart in zich omdraagt, gevoelt diep medelyden met de ongelukkige mishandelde uatnurgenooten, wier lot* bet hier geldt. 'De zaak zeker geen Donderdag morgen werd te Zevenhuizen het stof felijk overschot van den gemeen te-hode P. Geerlof ter aarde besteld. De overledene, die sedert 1867 zijne betrekking ver vulde, was om zijn ijver en trouwe plichtsbetrachting bij ieder gezien, zoodat zijn afsterven een treffend verlies voor de gemeente is. Ook voor de verschillende polders of vereenigingen, waarvan de overledene bode was, is zyn dood een smartelijk aandenken. Nog lang zal de nagedachtenis van in eer gehouden worden openingen van het riool eene verzameling van vend vuil verkrijgen. Aangezien het riool vermoedelyk minder wijd zal I zijn dan de gracht, zal ook naast de rioolopeningen eene verzameling van vuil ontstaan, zelfs al werd de kruin van het riool op goede hoogte gebracht. Het is zeer te betwyfeleu of het vermogen van dat riool wel zoo groot zal zijn als de kleinste doorgang van eeu der nu nog vereenigde grachtenverkleining van vennog<u veroorzaakt opstuwing en verandering in den waterloop is daarvan bet gevolg. De tegenwoordige waterloop daar ter plaatse kan gunstig genoemd wordeu. Wanneer door den Oqs- teiyken volmolen-duiker water wordt ingelaten, is de stroom ouder de brug by den Heer Hoogendtjk krachtig. De stroom in de giacht langs de Blauw- straat is door de meerdere wijdte wel is waar minder snel, doch die gracht ontvangt toch bet water, dat met meerdere snelheid door de bedoelde brug stroomt en wordt dus goed van versch water voor zien. De toestand zou des noods nog verbeterd kunnen worden door eenige wijziging te brengen in den loop van he». door de Gemeente slroomende water De stroom onder de brug van de Groen ten markt is, als door den Westelijken folmolen-duiker water wordt ingelaten, ook krachtig. Die stroom ontmoet in de gracht langs de Blauwstraat tegenstand door de landhoofden van de trappenbrug bij de Vrouwensteeg; het uit de gracht der Groentenmarkt drijvende vuil blijf daardoor in de Blauwstraat-gracht liggen bij de.Jjrugopening waardoor bet gekomen is-. Werden de land hoofde» fan die trappen brug gesloopt tol den bodem lier vaart, het drijvende vuil zou den weg van het water spoediger volgen; ook de stroom in de Blauwstrautgrnchi zou daardoor sterker worden. 1 Bovendien zou veel 'van bei kwaad wegvallen, in dien steeds werd xorg gedragen dat niet gelijktij dig door de beide voimolen-duikérs water werd in gelaten. Het aanbrengen van een wijd riool van uit de Groentenmarkt naar de Turfmarkt achter bet land- boofd der trappenbrug om is minder aannemelijk. Het dempen der gracht langs de Blauwstraat zal den toestand van den waterloop eene schrede achter uit brengen en drijvend vuil op drie plaatsen doen opeenhoopen, nadeelig voor de gezondheidmeerdere demping zal dan niet kunnen uitblijven. Wordt tot de demping overgegaan dan geeft men daardoor te kennen dat de gracht als vaart en de toe gang voor schuiten naar de Groentenmarkt van geene behoefte zijn en geene waarde hebben. Indien dit werkelijk zoo is, dan kunnen zunder die demping de trappenbrug en de brug aan de Groentenmarkt verlaagd worden, de eerste met af braak der landhoofden, waardoor eene betere door- strooming van het water verkregen wordt, de laatste ter bevordering eener goede passage voor zwaar beladen wagens. Eene verlaging der brug bij den Heer Hoogendyk kan dan ook nuttig zijn om de op— en afrij van en naar de Turfmarkt gemakke- lyker te maken. Met betrekking tot bet plan der demping van een gedeelte der N»euwe Haven zij gezégd, dat de stroom in deze grachj uitgaat van de Gouwe en zich voort zet achter, de buizen aan het einde van den Klei weg (tussclien de Kleiwegsieeg en het plantsoen) tot dat hy zich vereenigt met het water in de Katten-- singelgraoht. Wordt nu- het riool in het te dempen gedeelte zoo groot gemaakt als de kleinste doorgang van het water achter de bedoelde huizen, dan blijft de stroom zooals die thans is De bezwaren tegep het leggen van een riool waarvan de kruin lager ligt dan de water spiegel zijn echter dezelfde als hiervoren zijn ofigegever). Uit het medegedeelde blijkt U dat de demping der bovengemelde grachtsgedeelten volgens ons oordeel niet bevorderlijk zal zijn aan de gezondheids-belan- gen onzer Gemeente. Integendeel, de bedenkingen welke daartegen bestaan zyn zoo ernstig, dat wij U, om der wille van den plicht die op ons allen rust om te waken dat de gezondheidstoestand onzer goede st^d niet worde benadeeld, dringend moeien verzoeken op Uw Besluit tot demping terug te komen. Door de stemgerechtigde ingelanden van den Zuid- plaspolder werd gisteren met algemeene stemmen herkozen tot 'Heemraad van dien polder de Heer Mr. P. D. Kley te CapeNe a/d» IJsel. Aan den adres der Openbare Gezondheidscommissie Mijne Heeren! Het besluit om een gedeelte der Turfmarkt en eeu gedeelte der Nieuwe Haven te doen dempen en rio- leeren, werd door U genomen zonder dat onze Com missie vooraf van U de opdracht had ontvangen hare zienswijze omtrent het ve.gadering ge opperde denkbeeld tot die demping en rioleering aan U kenbaar te maken. Te oordeelen naar de discussie, welke bij de behandeling der Gemeenle-begrooting voor 1881 over het toen aarfbangig gemaakte voorstel tot demping der gracht langs de Blauwstraat in Uwe vergade ring plaats'bad, gold het een maatregel te nemen ook in hét belang der openbare gezondheid. Wij hadden daarom verweckt dat de Gemeenteraad, in overeenstemming met het bepaalde by zijne Veror dening voor de Openbare Gezondheidscommissie te Gouda, det voorstel in onze handen zoude hebben gesteld alvorens daaromtrent eene beslissing te nemen. Dat zulks niet is geschied doet ons leed. Thans, nu in Uwe vergadering pogingen worden aangewend om de uitvoering van het door U ge nomen besluit te voorkomen en U in overweging is gegeven dat besluit weder in te trekken wagen wij het ons tot U te wenden met het'verzoek een ongevraagd advies vrfn ons te willen aaunemeu. De zaak is naar onze bescheiden meening van zulk groot gewicht voor de gezondheidsbelangen dér Gemeente, dat wij haar niet met stilzwygen kuunen laten voorbijgaan. Gebruik makende van de gele- genheid' ons geboden door de nieuwe phase die zij is ingetreden, nemen wij de vryheid bet volgende onder Uwe aandacht te brengen. De Gemeenteraad wil de gracht langs de Blauw- strant en de drie brugopeningen, welke daarmede ver- eenigd zijn, dtmpen en de gemeenschap van het water der daarin uitkomende grachten ondefhouden door middel van een ri,ool, waarvan de kruinshoogte lager is dan dewwaterspiegel. Omdat de kruin van het riool niet boven den waterspiegel wordt gelegd,1 zal meri aan elk der drie "jk overschot plaats hebbep Naar wy vernemen is door de dd. Schutterij alhier aangeboden de begrafenis van den Majoor-Komman- dant met militaire honneurs te doen plaatshebben, doch is op uitdrukkelyk verlangen van den overledene door de familie voor dit vereerend aanbod bedankt. den Eendrachts polder over 1881 88.59; alzoo is bet batig slot 1848.51. Er heeft zich ook hier ter stede eene Commissie gevormd voor de inzameling van gelden tot onder steuning der hulpbehoevende Israëlieten in Rusland. Deze beslaat uit de heeren: rg« Begemaun. GOUDSCHE COURANT een

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1