KEUKENMEID. LOUIS P. WELTER «SVSA&tt». advertentiEn. 193. Westhaven 193. m GfGUDA, HÏÏILE D' OLIVES Cina Tandpoeder Buitenlaiidseli «verzicht. 'KOEPOKINENTING. Louis P. Welter's Bloemengeest Huile Balsamique Zeer fijn Mond- en Tandwater POLITIE. Mevrouw SC HON EVE LD yHeeft de stoom tweemalen dat wjj; rerricht, bestaande in het voortdrijven van een kleinen en dan een grooten stoomzuiger, dan eerst wordt die dubbel benuttigde stooui afgekoeld in een condensor, van welks uitvinding evenzoo James Watt de man is geweest en1 waarvan hem de eer toekomt. «De verjaring van bedoeld feit is werkelijk zeer de moeite waard van te herdenken, daar de alge meen geworden toepassing van dit zyn stelsel een besparing heeft opgeleverd van milliarden tonnen steenkolen die anders, door slechts met één cilinder te werken, waren verloren geraakt. //Jatnes Watt, in 1736 in Sohotland geboren, is drie-en tachtig jaar oud geworden. Hij was in de striktste beteekenis wat men uoeint een selfmade man, want hy bracht het van een arm knaapje der volks scholen, niet alleen tot een erkend genie en weten schappelijk man, maar ook door ijver en kunde veroverde hij een schitterend fortuin.'' In Duitschland, waar de leerplicht is ingevoerd, mag men de kinderen niet van de school houden om hun kostelijken tijd voor enkele stuivers te verdoen met koeien drijven en andere werkzaamheden van dien aard; ïu Nederland mag dat nog altijd wel en in de Oostelijke grensdorpen van ons land komt nu het treurig feit voor, dat ouders hun kinderen voor een mager weekloontje in dienst geven aan Duitsche landbouwers, die zeiven hunne kin deren ter school zenden, om iu de plaats van deze laatsten het werk te verrichten. Zoo groeit een deel der Nederlandsche jeugd ten behoeve der Duitsche in onkunde op dank zy een hier heerschend begrip, dat niemand het recht heeft tusschenbeiden te komen, als ouders de opvoeding hunner kinderen verwaarloozeu. Werd die toestand lauger nog geduld, dan zou Duitschland, één geslacht slechts verder, een ontwikkelden landbouwers stand hebben ten koste van Nederland. Gelukkig dat het tijdstip uiet ver meer is, waarop aan dat misbruik ook hier te lande paal en perk zal worden gesteld. Onlangs maakten wij melding van eehe nieuwe Vereeniging, die was opgericht om de hervorming van het kiesrecht te bevorderen. Deze Vereeniging heeft thans een manifest uitgevaardigd, waaiaau wij het volgende ontleenen: Het bewustzijn is algemeen doorgedrongen, dat van het kiesrecht verstoken zyn zeer velen, die daarop rechtmatige aanspraak maken. Voor hen, die de vooruitstrevende en hervormingsgezinde beginselen zijn toegedaan, staat het vast, dat de grondslag van ons kiesrecht niet deugt. Wie oprecht eene kiesrechther vorming verlangt, moet dus ook willen, dat het kies recht op een deugdelijker grondslag worde gevestigd dan thans het geval is. Uitbreiding van de kiesbevoegdheid door verlaging van den bestaanden census is geheel onvoldoende. Zy verplaatst slechts het bezwaar, doch heft het niet op. Zij zou uiet baten en den degelijken Neder- landschen werkman b. v. bij voortduring van het kiesrecht uitsluiten. Allereerst dus wil de Vereeniging brekeu met den census als maatstaf vau stembevoegdheid. Zij steunt op het beginsel, dat-het recht van deel neming aan de Vertegenwoordiging van Kijk, Ge weest en Gemeente toekomt aan alle leden der Staats- gemeenschap, behoudens de uitzonderingen, die in 't algemeen belang gevorderd worden. Stembevoegd heid zij de regel. Onthouding van de uitoefening dier bevoegdheid de uitzondering. De Vereeniging streeft naar een zoo uitgebreid mogelijk stemrecht. Zy wil daarbij echter practisch blijven en met de eischeu van het algemeen maatschappelijk belang te rade gaan. Welke beperkingen nu aan het door haar gewenschte stemrecht moeten worden verbonden, hoe ver die beperkingen moeten gaan, zietdaar het arbeidsveld, 't welk de Vereeniging zal hebben te be werken. Daaromtrent zal zij door gemeen overleg in haren boezem tot overeenstemming en eenstemmigheid moeten geraken. Het streven moei dus zijn het daarheen te leiden, dat de bepaling omtrent den census uit de grond wet verdwijoe. Aan de kieswet kan dan worden overgelaten de nadere regelen uopens de uitoefening van het kiesrecht vast te stellen. Met de steeds voort schrijdende ontwikkeling zal die wet voortdurend ver band en gelijken tred moeten houden. Onze hoogste Staatswet legge daaraan geene belemmeringen en hin derpalen in den weg. l)c verschillende elementen in den lande, die met kiesrechthervorming het ernstig meenen, zullen, naar de overtuiging der onderteekenaars van het manifest, zich kannen vereenigen in dezen Bond, die, opge richt in vrijzinnigen, vooruitstreveuden en hervor- ïningsgezinden geest, de volledige afschaffing van deu census op den voorgrond steli. De volgeude lezenswaardige regelen komen voor in het jongste geschrift van Jan Holland, getiteld Mo derne Heksen z/Het is niet genoeg, d& meisjes van tien, elf jaar vijf uren eiken dag op cfc schoolbanken zitten, waar zij onverpoosd hare aandicht moeten inspannen, zij komen bovendien met een pak huiswerk aandra gen. En welk huiswerk Met rekenkundige vraag stukken, die inderdaad v|j wat nadenken vereisohen. Zijn zij op school voorjf verklaard Wy willen het gunstigste geval stelle! en aannemen, dat dit ge daan is. Wy willen aaniemen, dat de leerares ver klaard heeft, welke reduieeringen zoo al moeten toegepast worden, om uitte rekenen, hoe groot het kapitaal is, dat van 13 )ei tot 26 Juli a 6 percent oplevert 84 guldeq. Ihgrepen, kindereu Ja wel jufvrouw eu de Iturnpers meenen inderdaad het begrepen te hebben. Poh, als zij inaar kunnen onthouden: dit van dat aftrekken, vermenigvuldigen, deelen, dat is hun voldoende. Gesteld, vijf sommen worden verklaard j Den kinderen draait het als een molenrad door hi hoofd. Het middagmaal wordt genoten. Kom, nu ttgen theetijd aau het werk, of liefst nog wat vroege'. Maar wat is dat O wee, o wee, de resultater van dit bij dat optellen en dat door dat deelen, de de zwakke hersentjes zoo knaphandig uit jufvrouws verklaring getrokken had den, zyu heelemaal door 4kaar geloor eu. Laat het kind ze door zelfredeneeritg terugvinden boor ik de onderwijzeres roepen. Maar, lieve dame, moet ik u dau tot vervelens tpe zeggen, dat die jonge hersens nog niet geregeld kuuuen denken, dat de kinderlijke aandacht in dep regel verkeerd opvat, al naarmnte zij voor iets voorliefde eu belangstelling heeft Lees, bid ik u, ii de Emile van Rousseau welke verkeerde opvattingea een kind noodzakelijk moet meedragen uit de schijnbaar zoo eenioüdige fabels van la Fontaine. Gij, gij, gediplomeerde onderwijzeres, hebt veel hoofdbrekens aan te wendeu om eene algebraïsche formule, die u ontgaan is, door redeneering op te iporeu. En wat verlangt gij dan van zoo'ii kind? Het arme kind begint met nommer een. Niets dan tegenspoed Het maakt zich verdrietig, onge rust, hoe het de vier audere zal afkrijgen. Het meisje wordt zenuwachtig. En er is uog ander huis werk. Er komen tranen. Er wordt te Iaat naar bed geguau. De slaap kan niet gevat worden. Het kind ligt in bed te woelen en te zweeteu. On derwijzeres, begrijpt gij niet, dat gij op deze wijs de Hekseuziekte kweekt! Er is nog ander huiswerk. Vooral dat ongelukkig" vroegtijdig beginnen met Fransch bij kinderen, die geen flauw begrip kunnen hebben van taal. Wat een verbazende iuspanuing van den geest altijd voor jonge kindereu om een gedachte iu twee talen te denkeu, als zy nog niet in staat zijn om van een volzin in de moedertaal behoorlijk rekeuschap te geven Men kan met grond de vraag opperen mag na zulk een langen schooltijd huiswerk worden opge geven Kou die arbeid niet op de school worden afgemaakt Ja, zou het bewerken van eene opge geven taaie niet eeue weldadige verpoozing zijn van het eeuwige vragen en antwoorden, eene verademing van het altoosdurend inpompen en opletten voor leeraar en leerling beiden Maar als er onverbiddelijk een huistaak moet zijn n'tf vijf uren schoolwerk, als gij beweert te moeten dry ven en jagen, o, hoort dan naar een nederige bede van mij, die gij toch licht kondt inschikken. En ik richt die bede niet alleen tot onderwijzeressen van kleine meiskes, maar tot allen, die onderwijzen, van den laagslen trap der geleerdheid af tot aan dien, waarmee de hoogeschool bereikt wordt geeft iu godsnaam gemakkelijk huiswerk, huiswerk, dat weinig nadenken en inspanning kost. Het is zoo wauhopig voor een kind en jongmensch, om over iets gebogen te zitten, waarmee hij niet vlug terecht kan, vooral indien de vree» hem bekruipt, dat hij, te lang over het eene denkend, met de rest niet zal klaar komen. Verplaatst u niet op het standpunt van den pVofessor, die aan een veelbelovend student iets opdraagt, waaraan hij zich op zijn gemak de tanden eens kan wetten. Die student heeft de in deeling van den tijd tot zijne beschikking, maar bij den scholier is die eiken avond krop afgemeten." Het Mei-nommer van de Vragen des Tijds bevat een zeer belangrijk opstel van prof. P. van Geer, getiteld: „de Nederlandsche staatsloterij in gelouter- den vorm," waarin hij een hervorming voorstelt van de staatsloterij, die hij in haar tegenwoordige ge daante ten sterkste afkeurt, maar waarvoor hij een instelling tot verzekering van pensioen op deu ouden dag in de plaats stellen wil. De overeenkomst tus schen beide instellingen moge niet dadelijk in het oog vallen, zij is toch, zegt de Schr., onmisken baar. //Zooals het toeval eene zamenwerking van oorzaken is, waarvan het resulteerend gevolg bij geene mogelijkheid kaa voorzieu worden, evenzoo is vooraf niet aan te wijzeu welke personon, uit een groep van gelijken leeftijd, na een bepaald aantal jaren in leven zullen zijn, eu welke door den dood weggevallen. Hier heeft men derhalve alle gegevens voor eene wel ingerichte lotery. Een zeker aantal personen van gelijken ouderdom zetten, in onder bepaling dat zij, die op een vooraf be paald toekomstig tijdstip iu leven zijn, den geza- meulyken inleg zullen verdeelen; dan kan het ver band tusschen inzet en prijs met genoegzame ze kerheid worden opgesteld. Waut men moge niet weten, wie na een zeker aantal jaren nog iu leven zijn, hoevele dit zijn tullen, kan met groote waar schijnlijkheid worden voorspeld. Iutusscheu heeft de verzamelde inleg rente gedragen, zoodat het bedrag na het bepaalde tijdsverloop is toegenomen; de dood trekt de nummers, roept sommige af, laat andere voortbestaan, en deze verdeelen, zoodrn het aangewezen tydstip daar is, de som. De prijs wordt echter niet rechtstreeks aan elk der overle venden uitbetaald, doch bij wijze eener jaarlijksche uitkeering tot aan zijn dood. Ziedaar iu korte trekken het beginsel van een vorm der levens verzekering, die 'uitgestelde lijfrente of toekomstig pensioen wordt genoemd. Het groote nut, de weldadige werking eener in stelling tot verzekering van toekomstige lijfrenten behoeft voor onze dagen nauwelijks meer betoog; de overtuiging wint veld, dat het loon, uit ar beid verkregen, niet alleen moet dienen ter voor- zieuiug in de dagelijksche behoeften voor zich zelveu en zyn gezin, maar ook ten deele bestemd is tot verzorging van den ouden dag, waarop niet meer gearbeid kan worden eu dus ook het loon uitblyft. Bij ambtenaren van staats eu ge meente-inrichtingen wordt dit doel bereikt door hei pensioneeren; voor de duizende werklieden echter, die 6f aau particuliere iuriehtiuMn zijn verbonden óf op eigen gelegenheid arbeuNm, bestaat nog weinig of niets van dien aard^yCn het nnt van zulk een instelling zou zich^niet alleen over den handwerks8tand uitstrekken; voor onderwijzers aan bijzondere inrichtingen of die van privaatlessen moeten bestaan, juffrouwen voor kinderkamer of huishouding, dienstboden en nog vele anderen meer, zou het openen van de gelegenheid, om op voldoeude wijze voor de toekomst te kunnen zorgen, een zegen zijn, te grooter, omdat zij dan onaf hankelijk zouden worden van de wisselvallige kan sen dei liefdadigheid. Maar van particuliere maat schappijen verwacht de scbr. evenmin als van plaatselijke of algerneene vereenigingen heil voor dit groote volksbelang. Slechts dan kan daarin op afdoende wijze voorzien worden, wanneer de staat zich deze zaak aantrekt en eene inrichting iu 'p leven roept, waar de werkman zijne bespuarde penningen kan brengen, die hem bij ,t bereiken van een vooraf bepaalden leeftijd weder iu den vorul van lijfrente of pensioen worüt uitgekeerd. Deze inrichting zou slechts een uitbreiding zijn van de postspaai banken en even weinig concurrentie be oogen, als deze instelling de spaarbanken vau by- zotidere vereenigingen of audere inrichtingen tot geldbelegging benadeelt. Ons land zou het eerste uiet zijn, om zulk een nuttige instelling tot stand te brengen. Engeland is hierin reeds lang voor gegaan, en ook in Frankrijk bestaat sedert 185 L een "Caisse des retraites pour la vieillesse", die hetzelfde doel beoogt en van staatswege wordt gesteund. De schr. voorziet, dat, zoo ook de Nederlandsche staat er toe komen mocht, zulk eer. inriehting in het leven te roepen, de deelneming in de eerste tijden wellicht niet beantwoorden zou aan de verwachting. Dit mag echter niet afschrikken, want indieu bet volk nog niet genoegzaam doordrongen is van het hooge belang der spaarzaamheid en van de noodza kelijkheid der voorziening in de toekomst, dau is het de plioht van den staat deze goede eigenschappen te bevorderenvooreerst door de inrichtingen in 't leveu te roepen, waar de gelegenheid tot sparen, tot verzorging van den ouden dag voor een ieder wordt opengesteldvervolgens door tot deelneming op te wekken door het verspreiden van kennis omtrent deze gewichtige aangelegenheideindelijk door te wijzen op den vloek van het hazardspel tegenover den zegen der spaarzaamheid. Op dit laatste vooral legt de schr. nadruk. „Geen spaarbank, geen fonds tot verzorging van den ouden dag, hoe goed ook ingericht, zal baten, zoolang het ryk zyn on zalig hazardspel blijft voortzetten eu daardoor zijne burgers aanmoedigt, om zijne spaarpenningen aan onzekere kansen prijs te geven. Met de opheffing van het eene, ga de Instelling van het andere ge paard Dan zal die opheffing niet de door menigeen gevreesde gevolgen hebben, dat de burger zijne kansen in buitenlaudsche loterijen gaat wageu en daardoor nog verder van den weg raakt, raaar wel, dat hy in een ander kansspel deelneemt, waarin hij stellig zal trekken, wanneer slechts een bepaalde ouderdom wordt bereikt. Die verandering van instellingen zal aan de schat kist een jaarlyksche opbrengst van vier en een halve ton goud kosten, veel inspanning en ook vermeerdering van uitgaven vorderen, toch zal het geen onvruchtbare ontwikkeling zijn. De treurige gevolgen van het zedebedervend spel zullen vervan gen worden door de verheffing van duizenden burgers, die in den dagclijkschen arbeid het levens- onderbond vinden. Thans trachten velen hunne toekomst te bouweu op een bedriegelyk lot, dat hun de laatste penning heeft gekost en slechts teleurstelling en zelfverwijt oplevert, dan zullen zij met prijBgeving der schitterende luchtkosteelen zich wel een bescheidener, maar onbedriegelijke verzorging van de toekomst verzekeren!" De Eugelsche dagbladen zijn natuurlijk vol bij zonderheden en beschouwingeu over deu gruwelijken inoord te Dublin. Maar al wat zij in kolommen bij kolommen behelzen is onzen lezers in hoofdzaak reeds bekeud. Alleen blijkt bij de lezing der hoofd artikelen nog duidelyker, wat reeds uit de medege deelde uittreksels kon worden opgemaakt, dat het tegenwoordige ministerie verbazende moeite hebben zal, om zijn jongste staatkunde tegenover Ierland vol te houden. En wauueer bet dit uiet kan, zal het moeten aftreden. In de Dinsdagavond door hel Britsche Lagerhuis ge houden zitting kondigde lord Grosveuor aau, dat de hr. Trevelyan deu post van secretaris voor Ierland, iu de plaats van lord Cavendish, aangenomen had. Uit Dublin wordt aan R. O. geseind, dat de Hegeering eene belooniug van 10.000 p. st. heeft uitgeloofd voor het vatten der moordenaars van lord Cavendish en den heer Burke, en 1000 p. st. aan hem, die inlichtingeu geeft, welke de inhechtenis neming ten gevolge bebbeu. Op het gebied der binuenlaudsohe staatkunde heeft de Fruusche regeeriug eene gewichtige her vorming voorbereid, namelijk de oprichting van kantonradeu. Men weet, dat tegenwoordig elk der de partementen in verscheidene arrondissementen, elk arrondissement in verschillende kantons verdeeld is. Het kantou bestaut echter, naar de tegenwoordige iurichtiog, eer in naam dan iu dc daad. Met uit zondering van den kantonrechter is er geen tegen- woordiger van bei burgerlijk bestuur of van de rechterlijke macht. De werkelijke zetel van het burgerlijk bestuur is de arrondissements-hoofdstad, waar eeu onderprefect metterwoon gevestigd is eu waar een arrondissementsroad viermaal per jaar, gewoonlijk vóór en na de twee zittingen der alge rneene of departementale raden, bijeenkomt. Het kauiou wordt iu den arrondissementsraad door een conseiller d'arrondissement en iu deu departementale!) raad door een conseiller general vertegenwoordigd. De arrondissementen zijn volkomen willekeurige af- deelingeo, die aan geen wezenlijke belangen be antwoorden. De kantons daarentegen zouden in werkelijkheid eene eenheid kunnen vormen, omdat zy kleiner zyn en meestul eeue wezenlijke betrek king tusschen de verschillende gemeenten vau het kanton bestaat. De plan der Hegeering zon zijn, om aau deze kantons grootere burgerlijke rechten te geven door de stichting van kantonnale raden waarin de onderprefect, de rnadsheeren van het departement eu arrondissement zitting zoudeu hebben eu waarin elke gemeente vertegenwoordigd zou zijn. 'Mocht dit plan slagen, dan zou het niet lang meer duren of de arroudissementsraden, waarvan het nut niet groot is, zoudeu opgeheven worden. Na langdurigen en met geduld gevoerdeu strijd heeft de heer A. Naquet zijn pleit voor de Fran- •che kamer gewonuen eu is de wet tot instelling der echtscheiding met 334 tegen 124 stemmen aan genomen. Het debat was weinig geanimeerd; de quaestie is sedert jaren in de pers eo iu openbare vergaderingen zoo van alle kanten bekeken, dat men kon volstaan met het uitbreugeu der stemmen. Voor zoover men de bewegiugeu der binnenland- sche politiek van Rusland kan nagaan in hfrre gril lige, telkens afwisselende richting, heeft granjMgnatieff een echec geleden. Er wordt namelijk Jfcricht dat de senaat, het, den keizer adviseeredf, hoogste lichaam in den staat, verklaard heeft dat de bekende, hier besproken maatregel van den minister tegen de Joodsche apothekers in strijd is met de wet. De persoonlijke beslissing van den Czaar moet nu het oordeel uitspreken. De Duitsche bondsraad heeft het ontwerp be treffende de verzekering der werklieden goedgekeurd. Hessen, Baden en Oldenburg stemden tegen de re- geeringssnbsidie, doch gaven hunne stem aan het ontwerp in zijn geheel, dnt nu voor de behandeling in deu rijksdag gereed is. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan R. O. 18 men het over alle punten der Russische oorlogs schatting eens geworden. De oonveutie zal beden aan het hotel van het Russische gezantschap worden geteekend. De Italiaansche Kamer der Afgevaardigden heeft het Fransch-Italiaansch handelsverdrag met groote meerderheid vau stemmen goedgekeurd. GEVONDEN en aan het Bureau van Politie ge deponeerd: Een nieuw wit nachtjak, een pet, acht sleutels aan een ring, een knipmesje, een rekenboek, een dekkleed, een slentel, een jongens kraagje, een dames kraagje, een r. c. gebeden boekje, een sleutel. Tevens kunnen inlichtingen gegeven worden omtrent een ruige wil eu zwart gevlekte trekhond met ketting. De BURGEMEESTEJt van Gouda, Brengt ter algerneene kennis dat aanstaanden Zondag den 14 Mei 1882, des middags ten 12 uur, op het Stadhuis, niet alleen voor minver mogenden maar voor ieder, die zich daartoe aan meldt, gelegenheid zal bestaan, om zich geheel kos teloos rechtstreeks van het kalf te doen inenten of heriuenten. Gouda, den 11 Mei 1882. De Burgemeester voornoemd, i VAN BERGEN IJZENDOORN. M AR K T BE R I CH TEM, Gouda, 11 Mei 1882. Puike tarwe weinig getoond bracht in Zeeuwsche soort 10.50 a 11.75 op. Mindere naar kwa- lieteit 9.50 a 7.50. Drooge zuivere rogge 8. a 8.25 zwakke 7.50 7.Gerst 5.25 a 5.75 de zomer 5.50 a 6.50 de winter. Haver 4.60 a 5.10 uaar kleur eu gewicht. Hennepzaad 9.25 a 9.50. Boonen als voren met weinig handel. De veemarkt met goeden aanvoer, alle soorten wer den tot enorme hooge prijzen vlug verkocht, varkeus voor Londen van ƒ0.21 a 0.24 ct. per half kilo, schapen alsmede magere varkens en biggen ving ver kocht. Kaas aangevoerd 97 partyen, eerste qualiteit van 28.— a 29.50 2de qualiteit 25.— a 27.—. Noordhollaudsche 25.a 27.— Goeboter f 1.20 a f 1.30. Weiboter f 1.a 1,10. Uithoofde de Hemelvaartsdag a. s. WOENSDAG in plaats vau Douderdag marktdag. Mr. J. H. van MIEROP, Wedr. van Vrouwe C. S. W. Prins EN i Jonkvr. M. L. HOVY. Den Haag, 9 Mei 1882. Getrouwd: Dr. C. H. van RHIJN, Wedr. A. G. Pijnacker Hordijk en A. J. F. KRUIJT. Den Haag, 11 Mei 1882. Geboorte- eu .Sterftestatistiek der gemeente GOUDA. April 1882. Geboren: 31 Jongens en 31 Meisjes, totaal 62 Overdeden beneden l jaar 14 M. .7 V., totaal 21 »an 15 8, 5». '.3 5—14 i 2 ii 3 IA20 1 - 1 20-50 3 1 4 50—65 4 1 5 ii 6580 7 3 10 boven 80, 1, 2,, 3 39 M. 21 V-, totaal 60. Levenloos aangegeven -. 3 M. 4 V. totaal 7. Als overleden aan pokken lijn opgegeven 2 V. van 2 a>. (P. 3Q8) en 6 j. (M. 146). Burgerlijke Stand. GEBOREN; 8 Mei. Gerarda Petrooetli, ouders J t„ Ia- febcr en S. de Hoog. Johannes, ouders A. M Smit en A; Zuidam. 9. Adrians annigje, ouders H. Tempelman en J. Molenaar Dirk Jan, ouders B. P. Jansen en A. 6. Groenmdaal. Arie Marmus ouders M. Donk en P. Bosman. 10. Elizabeth Wilhelmma, ouders S. J. Bik en van der Lont. OVERLEDEN: 8 Vlei. C van Harten, huisvr. van W. de Oruijl, 31 j. G. Kastelyo, 81 j. 9. L. Lafeber, 8 in. 10. B. van Breda, wed. 8. van Steijn, 77 j GEHUWD; 10 Mei P J. K. van Werkhooven en J. A. M. van Schalen C. tiruikman en J. C van der Neut. G. Lakerveld eu C. van der Heij. N. van der Hey en W. Nieuwveld. J. Lekkerkerk en E. C. den Haag. H. W van der Laan en J. Vergeer. G. de Bruin en G. J. van Leeuwen. C. van der Velden en H. C. Zuidwijk. P. Hulleraan en J. Sehnilenburg. P. Nobel en J. van Vliet. P. A. Gerritsen en J C. Berks. J. A. TAUW, van Rotterdam EN M. HOOGENSTRAATEN, vau Delft. Delft, 11 Mei 1882. Algerneene kennisgeving V Heden overleed in den onderdom van Veertig jaren riiijn innig geliefde Echtgenoot de Heer DIRK LULIUS van GOOR, in leven Uilgever en Majoor-Kommandant der dd. Schut terij alhier. E. LULIUS van GOOR— Gouda, 4 Mei 1882. Romeijn. Algerneene Kennisgeving. Bezoeken van rouwbeklag worden niet af gewacht. De Heer en Mevrouw van RHIJN Krdijt betuigen namens wederzijdsche betrek- kingen hunnen hartelijken dank voor de vele j bewijzen van belangstelling bg ban Huwelijk ondervonden. Gouda, 1 11 Mei 1882. Den Haag, Een net WINKELHUIS te HUUR GEVRAAGD, op een der beste Standen van Gouda. Adres met franco brieven onder letter M. bij den Boekhandelaar J. van der HOEVEN Korte Hoogstraat 21 te Rotterdam. vraagt met AUGUSTUS eene maakt bekend, dat de volgende Artikelen bij hem verkrijgbaar zijn: Een zeer fijn parfum 0.80 ets. per flacon. Renk- en Waschwater ƒ0.75 Cts. per flacon. Fijnste Haarolie 0.50 Cts. per flacon. tegen het Uitvallen van het Haar en ter ver wijdering van Roos en Schilvers ƒ0.60 Cts. per flacon. 0.75 Cts. per flacon. 0.20 Cts. per Doos. Al deze Artikelen zijn door mij zeiven sa mengesteld en vervaardigd. Mij vleiende door het leveren van uitmun tende kwaliteiten, tegen billijke prijzen, uwe bestellingen te mogen ontvangen noem ik mij onder aanbeveling UEd. Dienaar. LOUIS P. WELTER. NB. De inhoud der flacon is een deciliter.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2