nis, nen tegen bij 1882. N° 2765. BINNENLAND. T. Zoodag 14 Mel. JNieuws- en E, Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. lotL Dit Nummer bestaat uit 2 bladen. Het tweede blad volgt. ide AD VERTENTIÊN worden Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN [eer l IJiel. Gouda. ader RAS- aat daartoe Opgave itgever van afgematheid, »n zijn toe- >rdt hijzenu- it alles euvel vindt hij een ïonstipeenh, rm, het bloed |gt een gee- Lze aanslaat, is de zieke likt, over te lan ecus een k achter en en gevolgd, heeft altijd groote ver en doen zich srde der be- i lijdende is. int den aard die als een lechte spljs- z, enz. maar 3n heeft een 1 nochtans sl-extract) of Igel, in elk erteering is >t getal der ipzalige ult- wordt aan- niddel, zelfs eigenaar, te l-Depötvoor thekers in lroopH.7»' De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.25 tranco per post 1.50. Naar wij met genoegen vernemen toonen’ook de Goudsche ingezetenen veel belangstelling in bet lot der ongelukkige Israëlieten in Rusland. Decirculee- rende lijst bevat reeds tal van namen en het totaal der bijdragen belooft reeds nu, dat Gouda geen slecht figuur zal maken onder de andere plaatsen van ons land. De zaak zij ieder aanbevolen vervolging. Wat de zaak zelve betrof, oordeelde de i stellen tot het oprichten rechtbank dat de kinderen-Martineck onderscheiden waar nog geen vereenie malen in het circus waren opgetreden. Wel had be klaagde beweerd dat die kinderen niet bij hem in dienst waren en hun optreden vrijwillig geschiedde, doch zonder toestemming van beklaagde had die medewerking niet kunnen geschieden, terwijl toch in ieder geval de heer Martineck zelf wel in dienst was van beklaagde. De Wet moet hier eenigszins ruim worden geïnterpreteerdj en diensvolgens werd de heer Oscar Carré veroordeeld tot betaling eener geldboete van 10 en in de kosten. uwburg.” iryzen van 6000, 1000,/100, enz. stens 3. 7 zijn uit- n de trek- kans heeft een hoogere Te Batavia wordt tegenwoordig het ongehoorde feit vertoond, dat een geheele reeks belastingschul digen opgeroepen zijn om hun quitantie over 1880 te vertoonen. Velen, bij wie dit stuk in het ongereede is geraakt of verloren, Worden gedwongen om thans ten tweede male te betalen. En daaronder zijn ook personen, voor wie de inkomsten schraal en de tijden hard zijn! Ongeveer 2000 moet reeds op die wijze ingevorderd wezen. GOUDA, 13 Mei 1882. De stoomtram GoudaBodegraven wordt voor het publiek Donderdag 18 Mei e. k. geopend. Voor de dienstregeling, het tarief enz. verwijzen wij naar de advertentie in dit nr. onzer courant voorkomende. Mej. W. C. Quast, (hulp)onderwyzeres te Haastrecht staat no. 3 op de voordracht voor de betrekking van hoofd van een der gemeente-bewaarscholen te Rot terdam. Het kohier voor den Hoofdelijken omslag van Zevenhuizen bedraagt 5141. Tot onderwijzer i van afdeelingen op plaatsen nog geen vereenigingen voor kiesrechthervor- ming beslaan of die hunne medewerking voor deze zaak willen verkenen welke afzonderlijke personen evenwel wel deel nemen aan de beraadslagingen, doch buiten stemming blijven. Eene regelings-commissie is benoemd ter voorbe reiding dezer bijenkomst. Op de bijeenkomst zullen, naar deze commissie vermeent, uitsluitend de volgende punten moeten wor den behandeld lo. Oprichting van eenen Algemeenen Nederlandschen Bond voor algemeen kiesrecht. 2o. De middelen, die tot uitbreiding der beweging kun nen leiden. Zekere Pieter Daniëls, die in 1879 door het gerechtshof te Amsterdam ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond huis met buiten en binnen braak en inklimming tot een celstraf van 15 maanden was veroordeeld en na zyn ontslag uit de gevan genis te Utrecht was opgetreden als redacteur van een stichtelijk blaadje „De bode des Vredes", is thans wegens twee valschheden in geschrifte en het tweemaal desbewust gebruik maken daarvan tot een celstraf van een jaar veroordeeld. Voor het verslag van de gemeenteraadszitting van gisteren verwijzen wij belangstellenden naar bet tweede blad van dit nr. Hedenmorgen is onze gemeente door eenige zigeu ners bezocht, die terstond de stad wederom zijn uitgeleid. Het Provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan den heer D. M. Maaldrink, pred. te Haastrecht, wegens voortdurende ongesteldheid, het emeritaat talvo honore, met ingang van den laten Juli e. k., ver leend. Geen jaar gaat voorbij, aldus schrijft men aan de Z. Ct., of de beruchte koude Meidagen doen zich toch in meerdere of mindere mate gelden. Met eenen ryzenden barometer daalde de temperatuur en ruimde de wind. Niet zelden verschilt dan de temperatuur 30° Fahr. Donderdag in den vroegen ochtend was het veld wit, zóó had het gevroren. Als de vorst nog ijs in Mei maakt, doet zij kwaad, naar gelang van vroegtijdige ontwikkeling, en als dit nu nog bij den doodscheu tooi van het geboomte kwam, dat zich op de meeste plaatsen vertoont alsof het groen verbrand is, dan kon men de nadeelen blijven opsommen, die bij zooveel wisselvalligheid van het weder ia deze lieve Meimaand ontstaan zyn. lu den jongst verloopen tijd zijn door Siemens en anderen velerlei proeven genomen, ten einde den in vloed te leeren beoordeelen door een voortdurende verlichting des daags door het zonlicht, des nachts door kunstlicht Wip de ontwikkeling van planten en bloemen teweeggebracht. Dit vraagstuk, in de gematigde streken van Europa betrekkelykerwijze nieuw, heeft vele bewoners der hooger noordwaarts gelegen landen van Europa, by voorbeeld van Zweden en Noorwegen, reeds sedert lang bezig gehouden. Daar is geen kunstlicht te baat genomen, maar men heeft den invloed nagegaan door de bijna onafge broken werking van het zonlicht teweeggebracht, ge- De Vereenigingen Algemeen Kies- en Stemrecht te Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht hebben zich ver- eenigd óm maatregelen te beramen ten einde grond wetsherziening te bevorderen. Zij gaan daarbij voornamelijk uit van het denk beeld, dat alle Vereenigingen ia den lande, die Grond wetsherziening noodzakelijk achten om tot eene betere regeling van het kiesrecht te komen, in hoofdzaak instemmen met hunne meening dat, met terzijde stelling van alle quaestiën omtrent de capaciteiten, eventueele uitslditingen, districts-indeelingen, propor tioneels verkiezingen enz., alleen art. 76 der Grond wet dient gewijzigd te worden en wel in dien geest, dat het kiesrecht (met volstrekt geheime stemming) worde toegekend aan alle mannelijke burgen, in het volle genot hunner burgerschapsrechten, die zich persoonlijk zonder vreemde hulp op de kiezerslijsten hebben ingeschreven. Tot algeheele herziening der Grondwet toch is volgens de genoemde Vereenigingen deze Kamer onbevoegd j zij is niet en kan nooit zijn de uit drukking van den wil der natie en is dus, als niet door de keuze van het geheele volk samengesteld, niet gerechtigd tot het wijzigen der door alle partijen afgekeurde Grondwetalleen art. 7 6, hare samenstel ling regelende, moet herzien worden om daarna aan eene nieuwe, zuiverder en eerlijker Vertegenwoordi ging de taak eener algeheele herziening over te laten. De genoemde Vereenigingen achten op dien grond slag samenwerking tusschen de verschillende corpora tion, kies- en werkliedenvereenigingen, die voor Grondwetsherziening gezind zijn, mogelijk en stellen zich voor ter bespreking daarover in den loop der maand Juli a. s. te Utrecht eene bijeenkomst te houden met afgevaardigden van Vereenigingen en af- ontslag van rechts- zonderlijke personen, die pogingen willen in *t werk Tot onderwyzer aan de openbare lagere school te Moordrecht is benoemd Joh. de Jong, onderwijzer te den lip, gemeente Ilpendam. Tot onderwyzer op de school voor meer uitge breid lager onderwijs aan den Westersingel te Rot terdam is benoemd de heer M. H. Waardenburg, te Stolwyk. By de herstemming voor een lid van den ge meenteraad te Alpheu a/d. Ryn is gekozen de heer C. van Abshoven. GOUDSCHE COURANT. De uitgever van de Bakkeri-Courant looft 20 en een zilveren medaille uit voor de beschrijving van de best gekeurde manier ter vervaardiging van platte tafelbeschuit. Dezelfde uitgever oppert het plan, oin bij gelegen heid van de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam ook eene tentoonstelling te houden van al wat tot de bakkery behoort De arrondissementsrechtbank te Amsterdam deed gisteren in hooger beroep uitspraak in de zaak van den heer Oscar Carré. De rechtbank besliste dat de officier van justitie zeer ten onrechte door den kan tonrechter niet ontvankelijk was verklaard in zijne vordering, daar in strafzaken de rechter slechts de keuze heeft tusschen vrijspraak en Bij den gemeenteraad van Rotterdam is inge komen een adres van den heer A. Kaptijn te Gouda verzoekende om concessie tot het aanleggen van een paardentram tusschen Rotterdam en Hillegersberg, voor het geval dat de concessie Freerickt mocht komen te vervallen. Op het adres van de Kamer van koophandel en fabrieken te Harlingen aan den Minister van binnenl. zaken omtrent den vrijen invoer van vee in Engeland, heeft de Minister geantwoord, dat nog zeer onlangs pogingen zyn aangewend ten einde opheffing te ver krijgen van de in Engeland geldende bepalingen op den veeuitvoer uit Nederland; dat echter de Britsche Regeering aan dien wensch geen gevolg meent te kunnen geven, zoolang niet hier te lande, ook in het spoelingsdistricl zoowel de longziekte, als het mond- en klauwzeer geheel geweken zijn; dat de Minister onder die omstandigheden, in het be lang der zaak zich voorloopig van nadere. stappen meent te moeten onthouden. geplaatst van 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1