MEN, geschilderde Janskerk te enis der St. eningen,enz. rink levens- e Gebroeders 882. BINNENLAND, i NQ 2766. .Nieuwe- en Woensdag 17 Mei. 1882. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. E KRUIS s J t. nts. 'U t Bureau ia., Apoth. ibeth, Uithoofde van den Hemelvaartsdag wordt de volgende Courant één dag 1 vroeger uitgegeven. Advertentién worden ten spoedigste ingewacht. 8. 7.28 te 16. mogelijlr 10.42 oexrr medewerken SSE. 07V, 15 10 0.40 9.57 10.01 10.07 10.20 7.35 7.48 7.54 7.58 8.15 9.26 9 29 9.17 9.14 om na ide Kunsten, lirecteur der Jtrecht. I GOUDSCHE COURANT die soorten van reeren, spleten aandoeningen, UK. JR1NKMAN ikotnen GOUDA, 16 Mei 1882. 1 Zondag mocht de heer J. Kempt, de geachte stationschef der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij te ’s-Hage lijn zilveren huwelijksfeest vieren. i Hoewel dit feest uit den aard der zaak een huiselijk karakter droeg, verdient het niettemin openbaar heid, dat den jubilaris bij deze gelegenheid van ver schillende zijden, waaronder zeer hooggeplaatste per sonen en autoriteiten, ook buitenslands, talrijke be wijzen van sympathie zijn toegestroomd. Tal van stadgenooTén brachten bezoeken van gelukwenscbing aan den jubilaris, die eveneens bij deze gelegenheid mocht ondervinden hoe hoog zyn persoon ook by de directie der Ned. Rijnspoorweg maatschappij is aangeschreven. V--- Zooals wij reeds vroeger vermeld hebben, is er in Januari opgericht een Vereeniging vau officieren en oud-officieren, benevens officiers-echtgenooten en we duwen tot verwerving van gemeenschappelijk kapitaal. Sedert is gebleken, dat deze Ver. genoeg levensvat baarheid bezit, zoodat in een onlangs gehouden algemeene vergadering besloten is, het maximum leden op 200 te stellen, terwijl bovendien rechtspersoon lijkheid zul worden, aangevraagd. In het nieuwe bestuur zyu gekozen de hh.E. D. H. Mac-Leod, R. P. Verspyck, G. ClockenerBrous- sdn, F. J. G. Ten Raa en C. J. Vailhnt, twrwyl in bet toezicht als commissarissen zullen optreden de hh. J. H. H. Dommers en J. H. F. Ritter. Het aan tal leden bedraagt thans ongeveer 120. De Jmh. Cl. wijst er op, dat zelden do afkeuring van een noodeloos uitgetarte krisis in Nederland zoo algemeen en ernstig geweest is als thans, niet zoozeer omdat er weder een kabinet is omvergeworpen, dan dan wel omdat bet omver is geworpen op een wijze zóó onverdedigbaar en op een tijdstip zóó ongeschikt als nog nooit in onze tallooze krisissen zijn voorge komen. Tevens steekt zij den draak met het Hbl., dat het eenige onder de liberale bladen is, ’t welk in dit ongeluk een geluk aantreft en zyu nieuw mi nisterie reeds voor de helft klaar heeft. Het Hbl. zist nl. geen andere keus dan tusschen een minis terie- Tak en een nieuw allegaar-ministerie. Die aan- pryzing van den heer Tak als kabinetsformeerder komt de Arnh. Ct. erg onhandig voor. «Alsof de houding door den ex-minister van waterstaat enz. uit het kabinet Kappeyne, met zijne twee ex-kollega’s bij bet debat en votum van 8 Mei aangenomen, reeds niet in het oog loopend genoeg ware en niet genoeg de algemeene aandacht getrokken heeft, gaat het goede Hbl., in zijn vriendschappe’.yken ijver, hem nog eens opzettelyk met den vinger aanwyzen: «dóar staat Tak; laat Tak, met nog drie zooals hy, zich voegen by de onschuldige ministers Pynaoker Hor- dyk, Modderman, (die wel heeft mede onderteekend, maar er toch eigenlyk buiten staat), Kip en Rsuther, en alles is gered; Nederland wordt gelukkig gemaakt door zijn Tak-ministerie en Amsterdam door zijn Geldersche-Vallei-Kanaal." Hoe naïef luidt het, van het Hbl. te vernemen, dat de heer Klerck ffonmo- gelijk is geworden." Natuurlyk, zegt de Arnh. Ct. al» hy niet onmogelyk wordt verklaard, zou Tak met geene mogelykheid op Klercks plaats kunnen gaan zitten." Het blad ziet geen reden, waarom de mi nister van waterstaat niet mede zitting kon nemen, wanneer de ministers van binnenlandsohe zaken, jus titie, oorlog en marine de reconstruktie van het kabinet wilden op zich nemen. «Als het doodend votum der Kamer niet het ministerie in zyn geheel heeft getroffen, heeft het uitsluitend de ministers van buitenlandsche zaken en financiën getroffen. Maar voor hel Hbl. geldt eene andere logica: Waterstaat, handel en nijverheid is Taks wettelyk erfdeel, dat niet verkort mag worden; en nu is het voor Tak, Als formeerder van zyu mimsterie, veel gemakke- lijker de vier onschuldige nlinislers over te nemen, en er slechts drie nieuwe aan te werven, dan te beginnen aan de tobberij, ofl er zeven gelyksoortige by elkander te verzamelen. Doch deze redeneering, die zeer natuurlijk ia in de idéé fixe van bet Hbl., is volstrekt niet bevredigend voor ben, die niet ge- looven, dal alle politieke wyebeid en al het geluk van Nederland vervat is in een kabinet-Tak met een kanaal door de Geldersche tallei, ten dienste van Amsterdam." Het was gisteren een gedenkwaardige feestdag voor de protectionistische rechtenajde in de Kamer en de fractie der liberale leden, die het handelstractaat met Frankryk hebben verworpen. Het algemeen tarief van Frankrijk trad ten aanzien van de door Neder land in Frankryk aangevoerde handelswaren in wer king. Nu de meeste andere staten van Europa tractaten hebben gesloten én Engeland tijdelijk op den voet der meest begunstigde natie behandeld wordt, zullen de Nederlandache importeurs in Frank rijk in de moeilijkate omstandigheden van alle impor teurs verkeeren, want hun wordt niet alleen de concurrentie met de Fransohe nijverheid, maar ook die met de vreemde industtieëlen, die in Frankryk invoeren, ten aanzien van dien invoer hoogst moeilijk, zoo niet onmogelijk gemaakt. In de week geëindigd den 1 dezer maand over leden aan de pokziekte te Weenen 28 personen, Bu dapest 8, Praag 2, KraÜuu 4, Genève 1, Rotterdam 1, Parijs 28, Londen 8; Christiania, 1, Petersburg 9, Warschau 47, Bucharest- 2, Madrid 65, Saragossa 2, New-York 12, PhSflJèlphia 10, Chicago 22, Bal timore i, St. Louis Cincinnati 33, New-Orleans 15, Bon^bay, 3, Madms 12. In Duitscbland stiervet}, |e Essen 4, Beuthen o S., Bamberg, Berlijn, Leipzig, Strasburg 'ën' Dtanstadt ieder 1. Te Londen kwamen weder meer ziektegevallen voor en waren nog 370 zieken in de hospitalen in be handeling. Door de Algemeene Groninger Werkliedcn-vereeni- giug is aan den Konipg een zeer warm gesteld adres gezonden, houdende de bede, dat ook Z. M. het mogelijke moge doen, dat aan het menschenteerende moorden enz. in Rusland een einde worde gemaakt en dat aan de Nederlandsche christenen de schande worde bespaard, dat ook zij niet bet hunne hebben bijgedragen tot stuiting van tooneelen die een gruwel zijn voor elk weldenkend mensch. Er dient meer gedaan te worden dan door geld den nood te lenigen. Aan de Ministers en de Kamers is afschrift van het adres gezonden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis der arrondissements-rechtbank aldaar bekrachtigd, waarbij regenten van het Evangelische Luterschê Diaconie wees-, en oude mannen en vrouwenhuis aldaar veroordeeld zijn om binnen 41 uren na de beteekening van het vonnis, aan Nicolaas Hu beek twee in het gesticht geplaatste weesmeisjes uit te ‘leveren, waarover deze, na die plaatsing ten verzoeke van den stiefvader, door den rechter in het derde kanton tot voog4 is benoemd. Het Hof overwoog o. a. dat de voogd, die het recht had zyu pupillen in een gesticht te plaatsen, ze ook weder ten allen tijde daaruit kon verwijderen, i In iedere voogdy kon wel is waar slechts één voogd zyn, maar de voogdy van regenten is zoo exeptio- neel dat zij zeer goed tegelyk met de eigenlijke voogdij kan bestaan. Regenten toch zijn ook vrij van het stellen van zekerheid en hunne voogdy duurt niet tol de meerderjarigheid, maar zoo lang als de kinderen in het gesticht verblijven. Bovendien zijn hier vrouwen (regentessen) niet van de voogdy uitgesloten. Plaatst nu de voogd zyn pupillen in een gesticht, dan is zijn eigen voogdy tydelyk buiten werking, maar dezen toestand kan hij ten allen tijde weder doen eindigen. Vermoedelijk zal over deze belangrijke rechtsvraag nog de beslissing van den Hoögen Baad worden ingeroepen. Het Maandblad der Vereeniging tegen de kwak- zalvery deelt het volgende mede «Een onzer yverigste medewerkers werd in Sep- tember van het vorige jaar bij den rechter-commis- I saris zijner woonplaats ontboden en hem werd aldaar voorlezing gedaan van een brief, die ontvangen was door den Minister van waterstaat, handel en nijver heid. In dien brief werd aan den Minister gezegd dat de kwakzalverij en de verkoop van geheime ge neesmiddelen zich hoe langer hoe meer uitbreiden dat er wel een maandblad tegen bestond, maar dat dit niet veel beduiddedat de schrijver van den brief den Minister van waterstaat en ook dien van binnenlandsche zaken wel zou noodzaken, die kwak zalverij tegen te gaan, want dat, zoo zij niet binnen zekeren tijd de geneeskundige wetten in dit opzicht veranderden, zij beiden door hem, den schrijver van den brief, om het leven zouden worden gebracht. Daarop volgde de betuiging, dat de briefschrijver apotheker was en de middelen voor zijn doel, zooals strychnine, morphine, arsenicum, blauwzuur enz., wel zou weten te vinden. «De brief was met een verdraaide hand geschre ven en niet onderteekend. Onze medewerker wist in het geheel niet waarom hem dien brief werd voor gelezen, totdat hij opmerkzaam gemaakt werd op de onbeschreven achterzijde van het papier. Daar stond tot zijn groote verbazing zijn r.aam met blauwe inkt gestempeld «De toeleg was duidelijk, de laaghartige schrijver van den brief wilde de verdenking laden op het hoofd van den^ene, wiens naam, schijnbaar bij tóeval, op de achterzijde gestempeld stond I «Die toeleg is volkomen mislukt, maar de justitie is er niet in mogen slagen, den dader van deze ver achtelijke en strafwaardige handelwijze te ontdekken. i Na lang gezwegen te hebben, maken wij melding van het feit, ter waarschuwing, omdat er mogelijk meer op deze of andere wijze misbruik van den naam vau een onzer medewerkers zou kunnen gemaakt worden." De onlangs besproken tweede proef met de stoven gevuld met azijnzure soda, is thans afgeloopen en heeft insgelijks volkomen aan de verwachting beantwoord. Met toestemming van de Holl. Ijzeren Spoorweg- i maatschappij plaatste de fabrikant Scholte gedurende t acht dagen, van 5 tot 15 April, drie stoven in wagens tusschen Amsterdam en den Helder. De stoven werden aan het centralstation gedurende 50 a 60 minuten verwarmd in water van 100 i gr. Celsius. Nadat zij geregeld ’s morgens om 6 uur verwarmd waren, werden ze met den eersten of tweeden trein naar den Helder verzonden en gaven dan 70 a 73 gr. aan. Bij terugkomst ’s avonds met den laatsten trein te Amsterdam, gaven ze geregeld alle van 43 tot 50 graden aan d. i. dus na een gebruik van 14 a 15 uren. Het fabrikaat der stoven zelfs heeft l tot dien goeden uitslag medegewerkt, want lekken het gewone euvel der gebruikelijke koperen stoven, kwam niet voor. Bij een proef om ook des nachts aan de eind stations de sloven te bewaren, bleek, dat op den 1 12 April, ’s namiddags om 4 uur, de stoven naar den Helder vertrokken, die, nadat ze den geheelen nacht in de wagens aan Den Helder zijn blijven half elf bij aankomst te 18l/a uur) 44 graden staan, ’s morgens Amsterdam (dus aaogaven. De heer Scholte heeft thans in Frankrijk octrooi voor zyne uitvinding gekregen en van verschillende tram maatschappijen aanzoek ontvangen ook in hare wagens eene proef te nemen. Door de toepassing van het stelsel wordt een groot bezwaar aan het reizen in herhaaldelyk geopende voertuigen als tram wagens, koude voeten namelijk tengevolge van trek king en tocht, weggenomen. Een niet onbelangrijke quaestie is tusschen den Burgemeester en den Gemeenteraad van Numansdorp ontstaan. De Burgemeester heeft nl. een verzoek van vyf Raadsleden tot het beleggen van een raad vergadering geweigerd. Het beleggen van de ver gadering stond in verband met het terugkomen op een door den Raad genomen besluit tot oprichting van een nieuwe openbare school aan het gehucht

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1