4 IE, zins bekend Zich te ver- gs tusschen NQ 2768. 1882. EKTEN Bouvier, apo- zonder eenlge erdevloelngen. i van dit middel i,zijn er den best iet voorschrift. KXN BINNENLAND. Zondag 21 Mel. L sche Ingen, intstaan [tspjjn, Kies- in de leden, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I H <1 I i, ïi I I Apoth. liddel zen. F I 1 t,LE te Utrecht. i I en dus ook aan daar uit heden de reit naar de nieuwe was de hulp en te- alle zyden mochten irop de liefdadigheid iJE u om we- tr te OSMAN issiau Zn. rER8IXX>T. DKADB. MAN. Kvrvers. Gaarkeuken. Bom. EFLAND. OORN, Pfenning, ie Wilde, ekker. ve attent te (V aldwol- 1 een bruine iijnde bereid der Den is. Totnogtoe in haar niterhjk nog niets, wat aan van andere kometen herinnert. goudsche courant. Het Nederlandsch Tooneel zal zijn zomertheater te Rotterdam openen 24 dezer, en wel zooals reeds gemeld is met de Rantzau’s, tooneelspel door Erckman Chatrian. ter sprake kwam, in en zoo een om erviiiding. in het publiek reparaat (Ollt- 3 wenden, dan ir ten mijnent een pruik ge- eheim van om .oor u genezen 1, dus alle res- ik mij, In de Woensdagavond gehouden Algemeene ver gadering der Werkinrichting tot wering der bedelary alhier zijn benoemd tot Commissarissen in de plaats der hh. J. A. Remy (die vertrok) en G. A. Muller (die overleed) de hh. Mr. D. N. Brouwer en G. C. de Vooijs. i Fatsoenlijk Het Bestuur der „Goudsche Zangrereeniging' heeft wegens bijzondere omstandigheden besloten, de 1ste uitroeiing van 1882/83 tot einde September uit te stellen. GOUDA, 20 Mei 1882. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Dinsdag den 23 Mei 1882, dea namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen: Het voorstel tot wijziging der Gemeente-begroo- ting, dienst IBS'!. De Concessie-aanvraag van A. Kaptijn voor eenen stoomtramweg tusschen Gouda en Schoonhoven (voort zetting der behandeling). zijn er daai vijf lyders aan die ziekte gestorven, waarvan drie uit éér. gezin. Op een tentoonstelling en keuring van twee- en éénjarige stieren, door de afd. //Bodegraven en Om streken” der Holl. Maatschappij van Landbouw, is voor de tweejarige stiereg de le prijs toegekend aan den heer A. van den Akker te Hazerswoude, de 2e aan den heer J. T. Beyen Gz. te Bodegra ven en de 3e aan den heer Jansen te Gouda. Voor de éénjarige stieren is de le prijs uitgereikt aan den heer H. van Elten Jr., de 2e aan den heer L. «Boer, beiden te Bodegraven. Naar men verneemt, is het der Hollandscbe Ijzeren Spoorweg-maatschappij en der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen gelukt een dienst van slaapwagens tusschen Amsterdam en Parijs in te richten. Zij zullen geplaatst worden te Amsterdam in den trein, die ten 5 u. 5 min. nam. naar Parys vertrekt (aankomst Parys 5 u. 35 min. voorm.), en te Parijs in den trein, die des avonds ten 10 u. 45 min. naar Amsterdam gaat en daar ten 12 u. 2 min. aankomt. Het opgeld, te betalen voor een plaats in zulk een slaapwagen, boven een plaatskaart Is te klasse, bedraagt van Amsterdam naar Parijs of omgekeerd 16 francs, van Amsterdam naar Brussel of omgekeerd 6 francs. Van de tusschen-statinns af, waar die trein stilhoudt, bedraagt het opgeld evenveel. Bij aankomst te Parijs behoeven de reizigers den slaapwagen niet onmiddelijk te verlaten, doch kunnen op een behoorlijk uur opstaan. De eerste slaapwagen zou heden te 12 u. 2 min. nam. te Amsterdam aankomen en ten 8 u. 5 min. nam. van daar vertrekken. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bij verschillende besluiten gehandhaafd de uitspraken lo. van den militieraad te Rotterdam, waarby vrij stelling van dienst werd verleend wegens broeder- dienst aan den loteling Frans Kraak, te Hillegenberg; ,2o. van den militieraad te Dordrecht, waarby de loteling A. Legerstee uit Ridderkerk werd vrygesteld wegens broederdienst; en 3o. van den militieraad in het 2e district van Zuid-Holland, waarby Adrianus van der Velde tot den dienst der nationale militie is aangewezen. Op het adres van 32 steenfabrikanten, waarin zij hunne bezwaren maken tegen het voorschrijven van het gebruik van Belgische steen bij den bouw der scholen van K'rabbendijke en Hansweert, heeft de Minister van binnenlandsche zaken geantwoord, dat hun adres niet vatbaar was voor eene gunstige be schikking, aangezien de beoordeeling der bestekken, en dus ook van de te bezigen materialen, is op gedragen aan dfe districts-scboolopzieners. Inge volge dit antwoord hebben adressanten zich thans tot den daarbij betrokken districts-schoolopziener gewend. e VRIES. ar, Roos of t Pijn In de lluidzeer, maangenaam- r-Ontwikke- ■krijgt de be- der. 2 de ivens baard zwart, on- delijk. Met heeft men ig wat men el, 42 post- leophile, Falckstraat, Aan vergunningsrecht is in de gemeente Zeven huizen ontvangen 325.—, van de elf tappers, die vergunning bekomen hebben. De Concessie-aanvraag der IJsel-Stoomtramweg- Maatschappij voor eenen stoomtramweg tusschen Gouda, Oudewater, Montfoort en Utrecht. Te benoemen: Een Lid dér Commissie van Administratie der Stedelyke Beleenbank. Eenen Libryemeester. Een Lid van de Openbare Gezondheids-Com- minie. Het grootste vraagstuk van luchtverversching zonder tocht en zonder te groot verlies van warmte schijnt een aanmerkelijke schrede vooruit te zijn gekomen door denheer Jeen te Groningen. Zijn stelsel bestaat hoofdzakelijk hierin, dat een buis, die versche buiten lucht aan voert, in de kachel wordt geleid, zonder even wel in aanraking met het vuur te komen. De proeven, met //systeem-Jeen" genomen, o. a. in een der schoolgebouwen te Groningen en in de kamer van B. en W., hebben zoo goed voldaan, dat dezen thans aan den Raad hebben voorgesteld tot ver betering van de verwarming en luchverversching der raadszaal een volledige proef te nemen met het genoemde stelsel. De onkosten in deze, voor dat vrij groote vertrek aan te wenden, worden geraamd op ƒ500. De Amsterd. Ct. oordeelt de voordracht tot het sluiten eener geldleening van 83 millioen gulden Een verschrikkelyke misdaad heeft Donderdag plaats gehad in een kelder in de Ridderstraat te Amsterdam. Daar woonde een polderwerker, Hen drik Sikken Wynja genaamd, zeventig jaar oud, met zijn vrouw, oud 64 jaar en twee zoons, een van 26 en een van 19. Hij staat ter goeder naam en faam bekend, en zat Donderdag avond tegen 6 uur rustig in zijn woning met zijn vrouw en zes- en-twintigjarigen zoon aan tafel brood te eten. Tusschen vader en zoon bestond sedert lang een verschil, dat een wrok bij laatstgenoemde had doen ontstaan, en toen gisteren avond die zttak opnieuw sprake kwam, overviel de ontaarde jongeling, het byzyn zyner moeder, plotseling zyn vader bracht hem met een groot knipmes een viertal hevige verwondingen toe, dat de ongelukkige kwartier later den geest gaf. Weldra werd geneeskundige hulp gezonden, die door dr. Lans dorp werd verleend, de draagbaar van het Gasthuis gehaald, maar al spoedig bleek, dat de kunst niets meer vermocht. De man was een lijk en de justi tie deed het zoo spoedig mogelijk ter gerechtelyke schouwing naar de gevangenis brengen. - - o-o_ De moordenaar vluchtte den kelder uit, naar het pokken voorgekomen. In het geheel 1 huis zyner zuster in de Jonkerstraat. Hy vertelde daar verward een en ander over zijn vader, er bij voegendefrhy heeft me al lang genoeg verveeld*, maar sprak niet van hetgeen hy gedaan had, hoewel dit duidelijk merkbaar was door het bebloede roes, dat hy in de hand had en door de met bloed be vlekte hand, en onwillekeurig herinnerde zijn zuster zich dat hij ’s morgens de woorden had gebezigd z/ik 'zal dien oudevan daag van kant maken.* Slechts eenige oogenblikken vertoefde de moordenaar ten huize zijner zuster. Met koortsachtige haast vluchtte hij verder, en daar het geval natuurlijk als een loopeud vuurtje zich verspreidde, werd hij aan de Kraansluis door de politie gegrepen en in verze kerde bewaring gebracht. Bij zyn verhoor voorden politie-commissaris der tweede sectie veinsde hij zich ’van de pas volvoerde misdaad niets te herinneren, doch kon hij op andere vragen volkomen helder ant woord geven. Toen hij werd gevat had hij het mes nog in de hand. Als blijk van achting voor den verslagene hebben de buren aangeboden hem op hunne kosten eene eer volle begrafenis te bezorgen. De moordenaar Jan Hendrik Wijnja maakte misbruik van sterken drank, doch was bij het volvoeren van de misdaad niet beschonken. De overledene was laatst werkzaam aan het Rijks- museum als steendrager. Dikwerf maakte zijn zoon twist in het anders vreedzame gezin. Het knipmes, waarmede de daad werd bedreven, was des morgens scherp geslepen. (Hblad.) Bij het dagelyksch bestuur en het technisch be heer van Amsterdam zijn plannen in voorbereiding voor den aanleg eener gemeentelijke waterleiding. Het voornemen is het water uit de Vecht naar de stad te leiden en ook voor particulieren beschikbaar te stellen. Een watertoren zou in de onmiddelijkc nabijheid der stad worden gebouwd. Van de Duin- watermaatschappij is bij de Regeering hangende een aanvraag om gunning tot het maken eener duinwa terleiding van Castricum langs de Zaanstreek naar Amsterdam. Prof. Oudemans schrijft het volgende aan het Vtr. Dbl.Dinsdag op Woensdagnacht heb ik alle moeite gedaan om de komeet van Wels met het bloote oog te zien, maar het is mij niet mogen ge lukken, hoewel ik nauwkeurig met de plaats bekend was, waar zij was te vinden. Met een tooneelkijker daarentegen was zij zeer goed te onderscheiden. In de kometenzoeker was de staart ongeveer 40 minuten te vervolgen. Hij was te 12 u. 15 m. M. tyd gericht 29°,7 oostelijk van het noorden. Binnen weinige dagen moet de komeet wel voor het onge wapende oog zichtbaar worden, maar het maanlicht zal daartoe niet bevorderlijk zijn men zal dus, om haar te vinden, moeten wachten tot de maan onder biedt de komeet geen bijzonderheden aan. Aan de kern vertoont zich de waaiervormige uitstralingen By eene verkiezing tot Dijkgraaf en Heemradey van den Tweemanspolder is tot Dijkgraaf herkozen de heer E. Jongen eel en tot Heemraad de beer J. Dogterom. Gekozen werd tot Heemraad de heer K. Markus Sr. in de plaats van den heer C. v. d. Wilt, die zyn radicaal verloren heeft. Te Berkenwoude zyn deze week geen nieuwe ge vallen van i Naar te deuken wat is Donderdag reeds dadelijk druk gebruik gemaakt van den stoomtram Gouda BodegraVea. Het fraaie weêr werkte daartoe mede. Genoemden dag heeft de tram ruim 900 personen vervoerd. Op 1 Juni a. st. wanneer de Zomerdienst op den Nederl. Rijnspoorweg eenen aanvang neemt, za! door Gebre. Blom te Gouda eeue omnibusdienst geopend worden van Gouda, over Stolwijk, Berg- Ambaoht en Ammerstol naar Schoonhoven. Hier door zal in eene groote behoefte voorzien worden, vooral zoolang de reeds zoolang verbeide stoomtram uitblijft. 1 Een 42 Rusaische Joden, mannen, vrouwen en kin deren, passeerden wederom gisteren Rotterdam, van C-.1 ---1- reld te ondernemen. Treffend gemoetkoming, die zij van t ondervinden, en de wijze wbai zich nitsprak. J Op 1 Januari jl. waren er'258 vacante predikanle- plaatsen in de Ned. Herv. ka/lr. Zij zyn vermeerderd door overlyden met 4 ea door emeritaat met 2. Aantal dua 264. Daar er echter 7 caudidaten in dienst zyn getreden, bleven er op 1 April II. 267 vacaturen. Bij Kon. besluit is vergunning verleend aan den heer G. A. Haentjens Dekker, burgemeester, tevens secretaris van Hekendorp, Langeruigeweide en Pape- kop, om te Gouda te wonen.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1