advertentiên. 1 ÏÏEU I 7oordeelige Aanbieding. Buitenlandsch Overzicht. KOEPOKINENTING. Kantongerecht te Gouda. Laatste Berichten. Nieuw Bovenhuis Burgerlijke Stand. I B. DOGTEROM. teer ongelukkig, een product Tan liehtiinnig beheer en Tan swak itaatsmansbegrip. De slotsom ran het betoog der memorie ran toelichting is» dat er voor Nederland moet worden voorzien in 53 millioen en voor Indië in ƒ30 millioen om den dienst gaande te honden, m. a. w. om bg alles wat men heeft aanvaard, de rente der staatsschuld te kannen betalen, en daarbg ontbreekt geheel het streven om den toestand in den grond te verbeteren en nienwe tekorten te voorkomen. De Amsterd. Ct. hoopt dat de Staten-Generaal niet znTlen toestaan, dat lands schuldenlast worde vermeerderd, lichtvaardig en ronder eenige aanwijzing, dat nieuwe tekorten niet voor de deur zullen staan, 's Lands regeering heeft een andere roeping dan //den loop der zaken af te wachtenhare roeping is om, waar men zich bevindt op een weg, die voeren moet tot finaucieelen ondergang, met ernst dien weg te ver laten, op de krachten der natie een beroep te doen om het bestaande kwaad te herstellen, maar tevens met ernst en kracht de herhaling te beletten. «De regeering is afgetreden, schrijft de Amst. CV., en laat het land in waarlgk benarden toestand. Bij aldien zg tijJelijk aanblijft, is van een demissionair en voorloopig bewind de noodige kracht niet te verwachten, zelfs indien zij zou willen, hetgeen de antecedenten terecht doen betwijfelen. Bijaldien zg aftreedt, laat zij hare opvolgers eene bijna onuit voerbare taak ove£. Het ministerie van Lynden zal der natie andermaal het bewgs hebben gegeven van het gevaar, dat een bewind optreedt, zonder in zichzelf daartoe den politieken groüd te bezitten, en dat aan het roer is gebleven door verzaking van vroegere beginselen." Men schrijft uit Yenlo aan het DagbladHet is misschien niet overbodig er op te wgzen, hoe zeer Neêrlands houthandel van jaar tot jaar achteruitgaat. Ons vaderland toch wasjvoorheen een der Staten welke het meeste gezaagd hout exporteerden en thans 1 Thans worden groote massa's bewerkt hout uit het Duitsche Rijk Nederland binnengevoerd. Iemand, die dit dagelijks hier op het station wil gadeslaan, kan zich van de waarheid hiervan overtuigen. Het is te betreuren dat Nederland over eenige jaren de geringe inkomende reétften op hout heeft laten vallen, terwgl von Bismarck geschaafd hout, van Nederland Daitschland binnengevoerd, met 300, zegge drie-hon derd, Mark de 10,000 Kg. belast heeft. De Nederlaudsche houtindustrie gaat dan ook een langzamen maar zekeren ondergang te gemoet. Voor zeker geschikt tot ernstig nadenken. De meelindustrie fs geheel ten onder gebraohtde wolindustrie gaat met reuzenschreden achterwaarts en dat alles ten koste van ons gelief koosd «vrijhan- delsstelsel" Sedert eenige jaren is onder de chefs van dienst der groote spoorwegmaatschappijen van Europa een uitmuntend gebruik ingevoerd. Een Vereeniging, waarvan de zetel te Pa*gs gevestigd is, heeft zioh gevormd met het doel om de banden, die hen ver eenigen, nader toe te halen en hun betrekkingen ouderling voor het welzijn van de dienst, waarvan hun de leidiug is opgedragen, gemakkelijk te maken. Elk jaar wordt een reis in een verschillend land gemaakt en de heeren, die daarvan deel uitmaken, kunnen aldus de verbeter ng, welke iu den aanleg en exploitatie der spoorwegen in het land dat zij dootreizen aangebracht zijn, nagaan. Dit jaar heeft deza reis in Frankrijk plaats gehad en was het net van den spoorweg ParijsLyon Middellandsche Zee, en meer bijzonder de lijn Mar seilleNizza, tot het doel van dit uitstapje gekozen. Onder de buitenlandsche ingenieurs bevonden zich vier Nederlandsobe heeren Middelberg ingenieur van het materieel, Verloop, ingenieur-werktuigk. bij de Rijnspoorwegmaatschappij, en Ferd. Sassen en W. Heuft, ingenieurs bij de Staats-spoorwegen. Over een te weinig hartelijk onthaal hadden de heeren niet te klagen, want overal, waar het reis gezelschap vertoefdete Marseille, Toulon, Nizza, Meutone en Monte Carlo, was het een feesttocht en op de banketten, te banner eere aangericht, ontbrak het niet aan toasten, die, wederzijds aan 'gastheeren en gasten gebracht, lnide toejuichingen uitlokten. Over de nieuwe ontdekking van dr. Koch aan gaande het ontstaan van tering door een soort van bacterie wordeu nog 9teeds nadere bijzonderheden meegedeeld. De ontdekking staat, zooals gewoonlijk, in verband met vroegere onderzoekingen. Dat tering ontstond door een bepaalde besmettingsstof, werd vroeger reeds vermoed. Villemin te Parys, Lebert en Wyss te Breslau toonden het verband aan tus- scheu scrophulosis en teringeen deel van de ziekte stof bleef na de genezing der scrophulosis terug en naderhand aanleiding tot het ontstaan van tering; bracht men de etter van scrophulosis ouder de buid van honden en konijnen, dan ontstond tering. Op het feit, dat tering dus een aanstekiugs^iekte wa9, voortbouwend, toonde dr. Toppeiner, badarts te Meran, aan, dat bij personen, die vroeger niet aan scrophu losis geleden hebben, de tering ontstaat door aan steking van teringzieken. Door velerlei proevee werd dit bevestigddr. Toppeiner droogde de uitwerpse len van teringzieken werd deze stof met voedsel vermengd, dan was zjj onschadelijkwerd zy inge ademd, dan kregen de dieren zonder uitzondering tering. Zoo kwam men tot het vermoeden, dat tering werd overgebracht door een bacterie, die de eigen schap bezat om zioh zeer snel in het mensohelijk lichaam te vermeerderen. Het gelukte dr. Koch eindelyk die bacterie te ontdekken. Dat iemand zijn ergsten vijand in zjjne woniog huisvest behoort tot de zeldzaamheden. Tooh ge schiedt dit in Amsterdam, beweert de Tagliche Rundschau, waar de gasfabriek electrisch wordt ver licht, waar 48 eleotrische lampen zyn aangebracht. Daar het overtuigend gebleken is, dat gas, bet- welk eene gasmachine in werking brengt, hetwelk wederom een dynamomaobine en lampen voedt, op die wijze meer licht voorbrengt dan wanneer het zelf als licht verbrandt, bestaat ér geen reden waarom de gasfabrieken zioh tegen die methode zouden verzetten eo niet baar product iu den vorm van drijfkracht zouden aanwenden, den klanten de keus latende tusschen electrisch licht en gaslicht. Langs die weg sou een hoofdbezwaar tegen de in voering van het nieuwe stelsel van verlichting zijn uit den weg geruimd. De redeneering geheel toegevende, veroorloven wy ons alleen de opmerking dat het voorbeeld, hetwelk de T. R. zegt navolging te verdienen, nog gegeven moet worden. Althanf, voor zoover ons bekend 48, gaf Amsterdam het nog niet. Aan de Rölnische Zeitung wordt nit Parijs gemeld, dat de Nederlandsehe regeering pogingen doet om de onderhandelingen met Frankrijk over een haudelstrac- taat weer Aan te knoopen. Dezer dagen werd te Hengelo de meeting gehou den, door de Twentsohe Vereeniging voor handel en nyverheid belegd, om over het wetsontwerp op deu kinderarbeid van gedachten te wisselen. Ongeveer 120 personen waren opgekomen. De heer Selkers uit Enschedé presideerde. Bij den aanvang werd het verslag voorgelezen van eene vergadering, die de afd. Enschede van Volks onderwijs reeds over deze zaak had gehouden. ZooaU daaruit bleek, achtte men te E. sommige bepalingen, o. a. de willekeurige macht, iederen opvolgenden minister gegeven, ten eenenmale verwerpelijken over 't geheel het gansche onderwerp dat zoo diep in de belangen der arbeidersbevolking en van de in dustrie ingrijpt, nog veel te weinig voorbereid, om nu reeds zulke wetsvoorschriften als hier worden voorgesteld te wettigen. Van meer dan één kant werd het wenschelijk ge acht, beperking van de uren van kinderarbeid te laten gepaard gaan met bevordering van 't onderwijs, zoodat de kinderen niet den halven dag op straat zuilen loopen, en het recht om van, kinderen voor deel te trekken een voorrecht wordt voor die ouders, die voor 't onderwijs dier kinderen goed zorgen. Slechts één spreker verzette zich tegen alle inmenging van den Staat in de oecouomische toestanden der inge zetenen, althans waar het kinderen boven de 13 jaren betrofhij wensehte vooraf de quaestie van den leerplicht uitgemaakt te zien, 't geen meende een ander gelyk stoud met iedere regeling van dezen aard op de lange baan en van de baan te schui ven. Zonder tegenspraak te vinden constateerde eeu ander spreker, dat deze vergadering zeker voor eene uitbreiding van de wet van 1874 zeer gunstig was gestemd. Maar eveneens gaf men toe, dat beperkende bepalingen voor de inkomsten der arbeidersgezinnen en du9 voor voeding en kleeding der kinderen zel- veu nadeelig zouden werkeu. Doch niet op de intel- lectueele en moreeie vorming, voerde een ander hier tegen aan: worden de kinderen in hunne jongere jaren gespaard, 't worden dan later betere werklieden. Ter wijl daarop verschillende Hengelosche industrieeleu verklaarden, zonder daarom iedere bepaling van het wetsontwerp goed te keuren, toch in beperkende voorschriften ook voor kinderen van 1216 jaar voor de industrie geen gevaar te zien had de wet van '74 in dit opzicht hun geen kwaad gedaan, ook aan eene wet als deze zouden werklieden en iudus- trieele belangen zioh wel gewennen gingen er uit Enschedé andere stemmen op. Daar vond meu voorschriften als die deze wet inhoudt juist voor den bloei der nijverheid bedenkelijk. De katoen industrie is eene internationale industrie wij komen door deze wet in eene ongunstiger conditie dan de Engelsche industrieel, met wien wij tooh moeten con- curreeren, en die van meer kinderarbeid gebruik zal kunnen maken dan wy. Maar de groote vraag, ook van deze zyde gesteld, was altya weêrhoe zullen de kinderen van den arbeider te eten krijgen, a Is zy zeiven verhinderd worden den kost te verdienen, of als de industrie hier achteruitgaat P Want wit de //Ned. werkman" meenU.dat door verbod van kiuderarbeid het loon derzjflhtasseoen zal ryzen, dat is louter eene illusie. Ten slotte vereehigde de vergadering met^byna al- gemeene stemmen door zitten en opstaan zich. met het besluit om zioh te riohten tot de wetgevende macht, en haar te verzoeken vooraf eene enqnéte te doen plaats hebben naar ge vermoedelijke gevolgen voor den arbeidersstand en voor de indnstrie van maatregelen als die thans zyn voorgesteld. Met dit besluit is echter geen aandringen op uitstellen en daarmee afstellen bedoeld. la de berichten en mededeelingen der Vereeniging voor Lijkverbranding leest men De zaak der lgkverbranding doorleeft op dit oogen- blik in Nederland eene gewichtige krisis. De Regeering heeft, denkelijk naar aanleiding vaa het laatste adres van het hoofdbestuur, het oordeel der Koninklijke Akademie van Wetenschappen (afd. Natuurkunde) over de lgkverbranding gevraagd. Het zittingverslag der afdeeling van 28 Januari 11., bevat daaromtrent het volgende Ingekomen was o. a. eene missive van den heer minister van Binnenlandiche Zaken, inhoudende ver zoek om advies in zake de lijkverbranding. In hoofd zaak wenscht de minister te weten, of het vinden van vergiften bij het invoeren der crematie, niet uiterst moeilijk zal wezen, als men bedenkt, dat er in den regel geene aanwijzingen zullen bestaan, die den des kundige tot het zoeken naar eeqig bepaald vergif znllen nopen, en dat tal van vergiften in de asch vau verbrande lijken niet meer zullen zijn aau te wijzen. De brief met de daartoe behoorende be scheiden wordt door den voorzitter om advies in bauden gesteld eeuer commissie van vijf leden, en welde heereu Place, van Hasselt, Gunning, van Bemmelen en Zeeman. Het laat zioh aanzien dat de uitslag der beraad slagingen voor onze zaak van veel belang cal zijn. Wij hebben maatregelen genomen om onzen lezers uitvoerig den inbond van het rapport der oommissi» en der daarover te voeren debatten te kannen me- dedeelen. Het rapport is tot heden niet uitgebracht. Of de sedert opgetreden minister van Binnenland- sche Zakeu, rar. Pynacker Hordijk, de vijandige ge zindheid jegens de crematie deelt, die uit den boven medegedeelden hoofdinhoud van den brief zijns ambts voorgangers aan de Akademie duidelijk spreekt, zal nader moeten blyken. Door de heeren Holdert en Cie., uitgevers vsn het volksblad De Echo, is eeu nationale wedstrijd uitge schreven ter bevordering van den knnstzin bij het nederlandsehe volk. Bevoegde beoefeuaars der knnst zijn door hen uitgenoodigd de commissie van beoor deeling nit te maken. De uitgeschreven prijsvragen zijn te beantwoorden door jongelieden. De prijsvragen hébben tot onderwerpeen sigaren kist of kastje, een beschilderd bord, een parapluie- standaard, een bloemenhanger, tee,keningen (voor leer lingen aan inriohtiogen van onderwijs), een hand schoenendoos, een dames nachtjapon, een kinderjurk, een poppen-uitzet, een dekeutje voor een kamerwieg, een bouwkundige teekening, een volkslied, eene levens beschrijving van Prins Hendrik. Onder de premien zijn er verscheidene van vijftig en veertig gulden. E-n gedrukt uitvoerig programma is bij de heeren Holdert en Cie., uitgevers van De Echo te Amster dam, verkrijgbaar. ïe Weenen zal nu ook eerlang een school voor dienstmeisjes geopend worden, zooals er te Berljjn, Leigzig, Stuttgart en in andere duitsche steden se dert lang bestaan. De meisjes zullen daar tot han dige en in alle opzichten knappe dienstboden opgeleid worden, en de school zal trachten zooveel mogelyk zelf haar kosten van onderhond te bestrgden, door het leveren vau middageten aau vrouwen en meis jes, het klaarmaken vau gerechten voor zieken, bet inmaken van vruchten, het verrichten van naai-en verstelwerk, het uitzenden van helpsters in de huis houding enz. Het plan tot de oprichting der school gaat uit van eenige Weener dames. Ten ouzent klaagt men liever over de dienstboden en tracht men door hooge loonen aan te bieden de goeden te verkrijgen, die bij slot van rekening blijken niet beter te zijn dan de goedkoope. Om echter door gemeenschappelijk handelen en het offeren van eeuig geld voor het algemeen belang verbetering in den toestand te brengen, daartoe zgn in Holland de dames niet zoo lioht te bewegen. Elk zorgt voor zioh zelve. Te Berlijn was men gewoon, op de stadsscholen van tijd tot tijd' de verstgevorderde leerlingen te laten botaniseeren in den omtrek der stad, en wel onder de leiding van een onderwijzer, ten einde zoo doende liefde voor en kennis van de natunr te be vorderen en beschaving in de hand te werken. Door dien de stad zoozeer is uitgelegd, werden d« afstanden naar buiten te groot. Dientengevolge heeft de stad nu een stads-school-plantentuin aangelegd, waarin meer dun 1000 plantensoorten worden gekweekt, en waaruit telken dage 's morgens een voorraad naar de scholen wordt gezonden. Die lessen werken in alle opzichten hoogst gunstig, ook nit het zuiver paedagogisch oogpunt. In het Engelsche Lagerhnis is de tweede lezing van de nieuwe Iersehe dwang wet aan de orde. Gisteren zou het debat worden voortgezet. Aan R. O. wordt nit Londen geseind, dat tien personen, die verdacht worden by den moord te Dnblin< betrokken te zgn, te Liverpool aan boord van de stoomboot Egypt gevangen zgn genomen. De boot was op bet punt naar New-York te ver trekken. Twee hunner schijnen Amerikanen, twee Ieren te zijn. De overigen hebben het voorkomen van zeelieden of brandspuitgasten. Verder wordt aan R. O. gemeld, dat de Londensche politie op 16 dezer eene huiszoeking heeft gedaan in de bureelen van het socialistisch blad Die Freikeit. De drukker werd den volgenden morgen gearresteerd en voor de correctioneeie politie in Bowstreet ge bracht. Tevens is een bevel tot gevangenneming uit gevaardigd tegen John Never, een der Redacteurs van genoemd blad. Die Freiheit verdedigde in een zijner laatste ars. den politieken moord. Verleden Zondag hebben in Frankrgk drie her stemmingen voor de Kamer der Afgevaardigden plaats gebsd. Te La Pallisse en Evrenx werden de repu- blikeinscbe candid aten gekozen, maar te Rocbefort heeft de verdeeldheid ouder de repuolikeineo aan den Bonapartischen candidaat, den heer Roche, de zegepraal bezorgd. Ofschoon deze uitslag na tuurlijk geen invloed op den parlementairen toe stand kan hebben, achten de Fransche dagbladen dien tooh betrenrenawaardig. Reeds vroeger, iu Gard en Pas-de-Calais," zegt het Journal des Débat» «hebben de republikeinen de gevolgea hunner ver deeldheid oudervondeu. Hoe sterk eene meerderheid ook wezen moge, zg mag nimmer nil het oog verliezen dat een strenge tucht noodzakelijk is, zelfs dan wanneer de overwinning zeker scbynt." Per telegraaf wordt geroep, dat de Commissie van rapporteurs over het tabaksmonopolie reeds de 32 eerste artikelen van het ontwerp heeft verworpen. Men behoeft das niet te vragen, of rg .wel zooveel spoed zo a makeu als vereischt wordt om terstond na het Pinksterreces haar resultaat aau den Rgksdag te kannen mededeelen. Welk resultaat dit zijn zou, daaromtrent kon geen twijfel meer bestaan, toen het bij de vermelding van de namen der leden bleek, dat de Commissie bestaat nil 23 tegenstanders van het monopolie en slechts 5 voorstanders, waaronder nog wel twee lauwe. De ongelegenheden, welke Oostenrijk van de Jo denvervolging in Rusland ondervindt, wordeu meer en meer vau ernstigen aard. De vluchtelingen nemen bg groote troepen naar Galicië de wyk; te Brody zgn er reeds 7000 bgeen en hun aantal neemt bg den dag toe. De meeaten zgn onbemiddeld en moeten ondersteand worden. De overheid in Galicië is op hare hoede en neemt alle mogelgke voorzorgs maatregelen, met het oog op den openbaren gezond heidstoestand in Brody en omstreken. Met betrekking tot de Jodenvervolging verneemt men, dat namens den Russischen minister van bin- nenlandsche zaken aan de redactiën der Peteriburgache bladen gelast is, om voortaan niets meer dien aangaande te melden, en zelfs over het algemeen niet over de Israëlieten te schrgven, «omdat de gemoederen daardoor noodeloos verontrust worden." Zelfs berichten uit provinciebladeu mogen niet overgenomen worden. Het Fransch-Engelsohe eskader is op dit oogen- blik waarsohynlyk voor Alexandrie. Over 't geheel vertrouwt men de verzoening tusschen de Khedive en de Ministers niet en de westersche consuls-gene raal zullen waarborgen vragen, dat de verwarring zioh niet herhaalt. Het bericht dat zg zouden eisohen dat het leger werdt afgedankt en de opposaote hoofdofficieren verbannen, wordt echter tegengespro ken als voor 't minst voorbarig Dat laat zioh hooren; de eisoh is wel wat kras. De Porte is mtusschen ook wat bedaarder geworden en heeft het gereedmaken van eeu vloot met 19.000 man landingstroepen afgekommandeerd. Daar een gewa pende interventie, van weikeu kant ook, veel poli tieke moeilijkheden geeft, zal er wei een mouw aan gepast worden. Door adverteering iu onze courant van heden, biedt het Bankiershuis lsenthal Co. in Hamburg ltften voor de Hamburgsche-geldloterij aan. Deze, sedert over 100 jaren bestaande loterij is hier genoegzaam bekend en is het wel niet noodig, ranwege de loliedheid diezelve aan te bevelen. Hierdoor wordt alleen vermeld, dat de Hambnrgsche regeering met het geheele Staatsvermogen, voor de prompte uitbetaling der prijzen, waarborgt en kan men de genoegende zekerheid hieruit waarnemen. Het Bankiershuis lsenthal Co. bestaat reeds over een Vs ceuw eu heeft drze Firma door baar soliedheid en nauwkeurigheid, den goeden naam te behouden, in stande geweest. Tevens verdient nog vermeld te worden, dat deze Firma de gewon nene prijzen ook ter woonplaats van den winner uitbetaald. Uit dien hoofde hat deze Firma met de eerste Baukiershuizen in Nederland en op alle plaatsen betrekkingeu aangeknoopt. Be BURGEMEESTER ran Gouda, Brengt ter algemeene kennis dat aanataanden Zondag den 21 Mei 1882, dea middag, ten 12 uur, op hei Stadhnia, niet alleen Toor imnrer- mogenden maar tooi ieder, die zich daartoe aan- meldt, gelegenheid zal bestaan, om zich geheel kot- teloos rechtstreek, ran het kalf te doen inenten of herinenten. Gouda, den 20 Mei 1882, De Burgemeester roornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. Terechtzitting van Woensdag 17 Mei 1882. Kantonrechter Mr. J. H. tan MIEROP. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Rotterdam. VEROORDEELD: Jacob Hordyk, onbezoldigd rijksveldwachter en arbeider te Zevenh ïizeo (zelf belast met het toezicht op de jacht en viescherg) tot zes boeten van 20 galden of 18 dagen, met verbeurd verklaring van het gebezigd jachtgeweer, wegens op 2 April, 6 April en 7 April in den gesloten jachttijd jagen op eens anders jachtveld in den Zuidpiaspolder onder Nieu- werkerk en znlks zonder voorzien te zgn van een schriftelijke vergnuning van den rechthebbende op hét jachtveld P. v. d. L., arbeider te Moercapelle, tot tien gal den of twee dagen, wegens in den gesloten jachttijd niet beletten dat de hond, dien hg bij zich had, een haas dreef op een perceel boa wland in den polder «de Honderd Morgen" onder Moercapelle L. H., K. U. en I. Kv alle drie* arbeiders te Ze venhuizen, ieder tot tien gulden of twee dagen, wegens zoeken van eieren van waterwild in deu Tweemans polder onder Zevenhuizen zonder schriftelijke vergun ning van den rechthebbende op den grond A. den O., arbeider te Reeuwijk, tot twee boeten tan drie gulden of twee dagen, wegens visschen met schakels in den gesloten visohtijd onder Reenwijk en zulks zonder schriftelijke vergunning van den recht hebbende op het vischwater; M. K.. visscher te Gouda, tot twee boeten van zes gulden of vier dagen, wegens visschen met stek ken in den gesloten vischtyd onder Gouda en zulks zonder schriftelijke vergunning vsn den rechthebbende op het visebwater; C. F., sjouwer te Gouda, toil twee boeten van drie gulden of twee dagen, wegens visschen onder Gouda met ectf snoekstrik, zijnde eeu verboden visch- tnig, eu zonder schriftelijke vergunning van den rechthebbende op het visohwaterj Jan Otterspeer, Uirk Rehorst tn Pieter Mak, alle drie arbeiders te Ouderkerk, ieder tot tieu galden of twee dagen wegens verstoren van de orde te Gou derak iu kennelijken staat van dronkenschap; W. de K., arbeider te Ouderkerk, tot tien gulden ol één dag, wegens baggereu iu deu IJsel onder Gouderak binnen den afstand van 20 meters vau den oeverlijo, tusschen zonsondergang en zonsopgang L. ran H., arbeider te Ouderkerk, evenals de vorige A. K., arbeider te Ouderkerk, evenals de vorige C. 8., arbeider te Ouderkerk, evenals de vorige D. G., arbeider te Ouderkerk, eveuals de vorige j G. de B., broodbak kersknecht te Gouderak, tot drie gulden of één dag, wegens los en onbeheerd laten staaq van zgn wagen, bespannen met een paard op den openbaren weg te Gouderak Frauciscus Karei Boot, pottenbakker te Gouda, tot tien gulden of twee dagen, wegens niet onmiddelijk gehoorzamen aan de hem door den Iuspecieur van Politie te Gouda gegeven last zich uit eene zamen- scholiug op de openbare straat te Gouda te verwyderen; W. V., bouwman te Oudewater, tot één gulden of één dag, wegeus loopeu in een grasperk vau het Plantsoen aan den Fluweelensingel te Gouda. VRIJGESPROKEN (overeenkomstig requisitoir vau den ambt. v. h. O. M.) A. R tapper te Gouderak, van de aanklacht met zgn rgtuig een standplaats te hebben ingenomen op den openbaren weg te Gouderak zonder vergunning van den Burgemeester (de veldwachter vau Gouderak, die het prooesverbaal had opgemaakt, kou op de zit ting niet verklaren dat de beklaagde het rgtuig op den weg bad nedergezet of daartoe last had gegeven. Praktizyn van Dantzig trad als verdediger van den beklaagde op.) Berlijn, 19 Mei. De oommissie voor het ta baksmonopolie heeft de gezamenlijke artikelen der voordracht verworpen met 21 tegen 3 stemmen. Londen, 19 Mei. Na een tweedaagsch debat is het Lagerhuis met 383 tegen 45 stemmen tot de tweede lezing der Iersohe dwangwet overgegaan. GEBOREN16 Mei Cafharina, oodera D. Vlaa en C Jan- aen. Hendrik Wilhelmus, oodera H. W. Zandijk en C. J. Batting. 17 Margaretha, oudera J. W de Bruiio en M.H Road. Mozea, oodera B D. «an Tijn en M A. Sandera. -1 Petronella Elizabeth Maria, oodera J. W. M Kromme en A. C. van Leeuwen. 18 Cornelia Gerarda, oodera N de Jong en G Blom. Johannes, oodera D. Hogendoorn en A. J. Leeowensteio. 19 Jacobua Caaparos, ouders J. A. Roest van Limburg eo C. M Eek. OVERLEDEN 17 Mei J Scboonderwoerd, 22 j. J Tijboot, 3 w. J. A. Klaverveld, 3 m. 18 A.J. Kooi- m*"' l 1 j. 9 m. J. L. M. Kotster, wed. N. P. Spruit, 68 j. C. Korfeljé, 68 j. A. Vonk X j. 1 m. - t9 G. B. Moerkerk, 2 m. ONDERTROUWD 18 Mei. H Becking. 31 j. eo M C. t.ii Veeo, 28 j. -os- V Ondertrouwd J. H. BECKING- EN M. C. van VEEN. Gouda18 Mei 1882. Receptie: 28 Mei 1882. Algemeene kennisgeving. ÊS Ondertrouwd I JK MULDER Jz. K KN Getrouwd OTTO VEENENDAAL MET HENDRIKA de JONG. Zij betuigen hunnen oprechten dank voorde vele bewijzen van belangstelling bij gelegen heid van hnn huwelijk ondervonden. Amsterdam, 19 Mei 1882. Bevallen van eenen Zoon, C. M. ROEST van LIMBURG— Gouda, 19 Mei 1882. Eck. Met 1 JULI e. k. TE HUUR een met 3 KAMERS, Keuken met Pomp en rui men DROOGZOLDER. Te bevragen bij L. P. HOOGENDIJK op de Hoogstraat alhier. Op nieuw voorhanden: een partij recht be- slagene en zwaar getopte Buitenlandsche EI KEN BERGROEDEN, lengte van 32 tot 50 voet, dikte van 7 tot 13 dcm. eene nieuwe PAVILJOENSCHUIT, p. m. 45 ton; een RIJNSCHIP 50 ton, een DITO 30 ton; een PAVILJOENBOK 25 ton, een dito 17 on bij SPREIJ en Zonen, bg Zwammerdam.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2