De Effectenbeurs. Bultenlandscti Overzicht. BESMETTELIJKE ZIEKTEN POKKEN. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. xx. IPOLITIIEL CORRBSPONDENTIK Parijs, 22 Mei. In de Kamer heeft de minister Sey met warmte de prise en consideration bestTcden vau het voorstel betreffende de belasting op de geest- ryke dranken, omdat daardoor eene bate van 180 millioen fr. voor de schatkist verloren zou gaau. De Kamer heeft niettemin met 278 tegen 155 sterameu beslist, dat net voorstel het voorwerp vau een nader onderzoek zal uitmaken. Burgerlij Re st an d. Gouda: Moordrecht Haastrecht Waddinxveen: Zevenhuizen 6 uur voor 1416 en 8 uur voor 1618 jarigen leeftyd. Met het oog op vele takken van industrie, acht het adres voor kinderen van 1216 jaar een werktyd van ten hoogste 8 uren wenschelyk, tusschen 6 uur 's morgens eu 's avonds; die werktyd levert voor de gezondheid geen bezwaar op, en laat tyd over voor avondschool, nachtrust, reiniging enz. De heer B. J. G. Volok, admiuistrateur van de Pool-expeditiefondsen te Utrecht, doet opmerken hoe door de tegenwoordige uitrusting van de Pool expedities het gevaar van overwinteren door ver meerderde kennis op hygiënisch gebied belangrijk verminderd is. De gunstige gezondheidstoestand op den tocht van prof. Nordenskjöld met de Vega benoorden Siberië moet dan ook bepaald worden toegeschreven aan het goed gekozen voedsel en de zekere mate van comfort, die men in de doelmatig ingerichte woning (hier het schip, op onze expeditie zal het een huis zijn) kon genieteu. Voor dit alles wordt bij onze expeditie gezorgd en bovendien komt men haar bij de uitrusting zeer te gemoet, gelijk weder op te maken is uit verschil lende geschenken, als: van den heer Louis Varossieau te Alphen, 48 flesschen bessensap; van den heer Andrau, te Utrecht, 12 flesschen champagne; van N.N., te Utrecht, 500 Bigaren; van de dames Dalbuisen Boele, te Kampen, een fraaie collectie lectuur; tot opsiering van het poolhuis van den heer A. N. Vorsterman van Oyen, te 's Gravenhage, een genealogische plaat in lijst, voorstelleude //de winter in de heraldiek"; van dr. Seelheim, te Utrecht, een jachtgeweer met toebehooren, en van de firma de Haan en Raven, te Haarlem, 20 dozijn flesschen bier. Dat de expeditie ook, voor zoover mogelijk in den vreemde steun zal vinden, blijkt verder uit een brief van den Russischen gezant bij ons Hof, graaf de Stolepiue, aan Z. Exc. den Miuister van Bui- tenlandsche Zaken. Daaruit blykt, dat de Keizer van Rusland aan de Nederlandscbe expeditie vergunning heeft ver leend een waarnemingsstation te vestigen te Dickson- haven aan de monding van de Yenissej. Voorts dat de noodige bevelen aan de plaatselijke autori teiten zullen worden gegeven om aan Nederlandsche expeditie de noodige bijstand te verleenen in de vervulling van haar taak. /Aangemoedigd door den landgenoot en beschermd door den vreemdeling, gaat aldus onze expeditie die tegen primo Juli zal uitzeilen, een toekomst te gemoet, waarin het succes zal blyken evenredig te zijn aan de genomen moeite en betoonde zelfop offering", schryft ons de heer Volck. De vorige week zou te Eede de benoeming plaats hebben van een hulponderwijzer. Er was slechts één sollicitant, die vroeger bij vacature de school had waargenomen. De Raad was voltallig. Een der leden vroeg het woord en verklaarde tegen de benoemiug van den sollicitant te zijn, omdat hij in Eede geeu verteringen maakte en zijne jaarwedde zou komen ten bate van Sint Kruis, waar hij zijne woonplaats zoude nemen. Een tweede lid had een ernstiger bezwaar. Tijdens de waarneming der school had de sollicitant slechte versjes van buiten laten leeren, zooals Roosje van Bellamy. Een derde eindelijk kwam met het groote bezwaar voor den dag: de sollicitant was protestantHierop volgde de stemmingslechts 1 stem verklaarde zich voor, 6 stemmen tegen. De sollicitant is dus niet benoemd. Bij de Badhuiscommissie te Scheveningen is door den badmeester, den beer Hoogervorst, bet ont werp ingediend van een toestel, die, in zee ge plaatst, strekken moet om de veiligheid bij het baden te verzekeren. Naar dé ontwerper meent, zal de toestel tegen de kracht van den golfslag bestand zijn, waarop iu de eerste plaats diende gelet te worden. Omtrent de nalatenschap van Z. K. H. Prins Frederik deelt de Haagsche correspondent van het Z. D. mede, dat al de landgoederen in Silezie, alsook het paleis te Berlijn zullen worden verkocht. Al leen voor de genoemde landgoederen wordt tien roillioen mark gevraagd. Het Paleis te Berlijn zou 800,000 gulden moeten opbrengen. De realisatie van een gedeelte vau het vaste goed (de goederen onder Wassenaar en Voorschoten, alsmede het paleis in den Haag, zullen niet worden verkocht), heeft plaats, omdat er geen roerend kapitaal genoeg aan wezig is, waaruit de vele pensioenen (by het leven van den Prins aan zyne dienaren verleend) zouden kunnen worden uitbetaald. De Zuld-Hollandsche Gymnastiek-Onderwijzers-Ver- eeniging hield dezer dagen hare eerste halfjaarlijksche vergadering te Delft. Het jaarverslag kon een gun- stigen toestand der vereenigiug melden. De aftre dende voorzitter, de heer J. S. G. Disse, die den wensch te kennen gaf, niet in herstemming te komen, werd vervangen door den heer A. B. Meilink. Voor de najaarsvergadering werd aangewezen Dordrecht. De heer C, A. Bader hield eene lezing over dispen sation van het gymnastiek-onderwys van dr. Anger- stein. Naar aanleiding van de aanhoudende klachten van gymnastiek-onderwyzers, ovèr de veelvuldig voor komende verzoeken van ouders om hunne kinderen vry te laten van de gymnastiekles, en de groote bereidwilligheid der geneeskundigen om zulke verzoeken door afgifte van bewyzen van ziekte te ondersteunen, werd de meening geuit, dat vele doctoren, niet genoeg zaam bekend met het onderwijs in de gymnastiek, meenen dat van de spieren te veel wordt gevergd en dat bet daarom wenschelijk zou zyn, alvorens zulke bewyzen af te Reven, ook den onderwijzer te raadplegen. Daarop volgde een overzicht van de ver schillende gevallen waarin het al of niet noodzakelyk is dispensatie te verleenen met eene vergelijking van de uiteenloopende gevoelens van geneeskundigen hier omtrent. De heer J. F. G. Godin leverde eene beschouwing over de gymnastiek te Scheveningen, waaruit bleek hoe, vooral onder de visschersbevolking, de gym nastiek wordt miskend en veroordeeld, ja zelfs als duivelskunst wordt gebrandmerkt. De Scheveninger koestert de vrees, dat zijn kind door gymnastiek, die noch door hem, noch door zijn voorvaderen be oefend werd, zal veranderen en ontaarden. Dat die verandering echter tot heil van het kind wordt aan gewend, gaat vooralsnog zijne bevatting te boven. De heer H. Reijs bespreekt het wenschelijke om ter vergadering de op het gebied van gymnastische oefeningen verschijnende werkjes aan de praktijk te toetsen en te beoordeelen. Wel oogst dit denkbeeld veel bijval, echter niet om het als verplichting op te leggenmen wenscht het over te laten aan de leden die er lust toe gevoelen. De heer D. Withaar houdt 'eene lezing over het ethische bij het gymnastiek-onderwys. Hij doet uit komen hoe de gymnastiek dienstbaar gemaakt wordt aan de vorming van den geest. Hoe dit onderwijs kan en moet werken op de vorming van het karakter, op het gevoel van plicht, op zucht tot orde, op eerbied voor de wet enz. De heer C. A. Bader bespreekt de te Utrecht ge houden vergadering van het Ned. gymnastiekverbond, hoe daar de examens in de gymnastiek zijn bespro- keu en veroordeeld geworden. Hij doet uitkomen hoe men daar, bij die beoordeeling, het //hoor en wederhoor" geheel heeft uit het oog verloren, en alzoo een totaal eenzydig oerdeel heeft uitgesproken. Bovendien is het de vrpag of dit ontwerp op die vergadering niet misplaatst was en bet niet veeleer eene zaak is, ojn onder vakmannen besproken teworden. De heer H. Reys ontwikkelt het denkbeeld om aan den gymnastiek-onderwijzer, by de lagere school kweekelingen toe te voegen. Met het oog op de wet, wordt hem hiervan het onmogelijke aangetoond, ter wijl het volgens sommigen geen nut voor het onder wijs kan opleveren. Een historisch overzicht van de gymnastiek, door den heer J. S. G. Disse te leveren, meest achterwege blijven, waarom genoemde heer het in de 'Purnvriend zou doen opnemen. Moet een militair, die zich in 't openbaar aan dronkenschap schuldig maakt, na het in werking tre den der wet van 21 Juni 1881 nog, evenals vroeger, krachtens art, 24 van het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande, disciplinair gestraft worden, of wel behoort hij, ingevolge art. 22 en 28 der genoemde wet, voor een krijgsraad terechtgesteld te worden Wegens deze vraag, die tot verschillende toepassingen aanleiding heeft gegeven, heeft de Mi nister van oorlog een schrijven gericht aan de plaat selijke en garnizoenskommandanten, waarin hij hunne aandacht vestigt op het onraadzame om militairen, die zich aan overtredingen van de drankwet schuldig maken, in ieder voorkomend geval voor den krijgs raad te brengen, en waarbij hun wordt aanbevolen, bij bet opleggen van straffen aau een militair ter zake van de overtreding van het reglement van krijgstucht enz. die straffen zoodanig te bepalen, dat de overtreding der drankwet in minder ernstige ge vallen buiten vervolging wordt gelaten. De slaapwagens, die tusschen Amsterdam en Pa rijs in dienst zijn gesteld, zyn van Belgisch fabri kaat en doen in comfort niet onder voor de vermaarde Pullmaun-cars. De corridor, aan een der zijden van den wagen aangebracht, ge.eft toegang tot 5 compartimenten, als salons ingericht, waarvan de sioffeering fijn en netjes is. Het rijtuig is goed verlicht, men gevoelt zich haast zoo goed als thuis in deze woning op wielen. Tegen dat het uur van naar bed gaan slaat, worden de compartimenten in slaapsalons veranderd, waar voor 14 personen plaats is. Men begeeft zich ter ruste, en daar het rijtuig zeer gemakkelijk loopt, is er alle kans, dat de reiziger tót Parijs den slaap der rechtvaardigen slaapt. Daar aangekomen, is het nog wel wat vroeg om op te staan, en de passagier houdt daarom rus* tig zijn gemak tot een uur of acht, wanneer h$ zijn ambulant hotel verlaat, na de nitmuntendste gelegenheid te hebben gehad om zijn toilet temaken. Voor het zeer drukke verkeer tusschen Amsterdam en Parijs is de invoering der slaapwegen een groot voordeel. Er is dan ook reeds bij de eerste reizen, Zon- en Maandag, door verschillende reizigers ge bruik van gemaakt. In ieder compartiment is eeu scbel voor het be dienend persoueei, terwijl de wijnen, die men er kan verkrygeu, van goede qualiteit zijn. Eerlang zullen deze waggons ook op de lynen Am sterdamBerlijn en YlissingenBerlyn in dienst worden gesteld; het plan bestaat om, zoowel op die lyuen, als op die van AmsterdamParijs, ér ook restauratiewaggons aan toe te voegen. (HM.) Frederick Acher, de bekende Engelsche jockey, staat weer aan het hoofd van al zyn Engelsche vak- genooten. Hij is niet miuder dan zes-en-dertig ma len als overwinnaar nit het strijdperk getreden. Op hem volgt Charles Wood, die vyf-en-twintig malen overwinnaar was. In Engeland vervallen die jockey*» van professie by de wedrennen een belangrykc rol en zijn ze meestal de raadsmannen der paardenlief hebbers, zoodat zij op een niet onaardig inkomen kunnen rekenen. Acher wordt tenminste op een ka pitaaltje van eeu paar ton geschat. Allerlei soorteu van brandkasten heeft men reeds bedacht. Znlke, die tegen de felste hitte kunnen en ook zulke, waarin nooit een dief kan komen, maar geen p'nkel fabrikant is nog op het denkbeeld geko* men om waterdichte brandkasten te vervaardigen en dat die ook nuttig kunnen zyn blijkt uit het vol gende. Bij Forst in Duitschlaud was voor eeuige dagen een wolkbreuk, waardoor bijna alles ouder water werd gezet en de bewoners genoodzaakt waren naar de tweede verdieping te vluchten. Een hun ner bad ook in de benedenwoning een brandkast staan, waarin verschillende papieren waren geborgen. Toen het water weder was afgeloopeu en hij de kist opende waren alle papieren eu ook een kostbare schilderij geheel door het water vernield. Was het water nog iets hooger gekomeu dan had het de ef fecten, die op de tweede plank iu de kast lagen, ook nog vernield. De man had nu toch reeds schade genoeg- De nieuwe minister voor Ierland, de heer Trevelyan, heeft iu een der laatste zittingen van het Lagerhuis het nieuwe regeeriugsoutwerp toi beteugeling der mis daden in Ierland krachtig verdedigd en o. a. doen uitkomen, dat de middelen, welke bet ontwerp voor stelde om (Ie reohtspleging van meer afdoenden aard te maken, volstrekt noodig waren. Immers bijna al de misdaden waren in de laatste jaren ongestraft gebleven, omdat de jury niet veroordeelde en getuigen niet te vinden waren. Hij bewees uit statistieke opgaven, dat onder de wet van 1870, (welke mede bepalingen tegen opruiende nieuwsbladen en machti ging tot huiszoeking bevatte) de agrarische misdry- ven in Ierland gaandeweg verminderd waren, en hun aantal toenam, nadat sir M. Hicks-Beach die wet in 1875 ingetrokken had. Het algemeen gevoe len van hen, die Ierland goed kennen, was dat men den wtg van 1870 weder moest inslaan. Ook tegen de misdaad van vreesaanjaging, welke tot dusver zoo goed als straffeloos was gebleven, behoorden maatregelen genomen te worden. De uitvoerende macht in Ierland achtte bepalingen, die haar bet recht gaven om openbare bijeenkomsten te verbieden onontbeerlijk. De wet was niet tegen de vryheid, maartegen de misdaden gericht eu bij geloofde dat de meerderheid der Ieren het stelsel van vreesaanja ging der Land League moede was en onder de werking dezer wet de zijde van orde en wet zou kiezen. Gelijk men weet is het wetsontwerp verleden Vrij dagavond, by tweede lezing, met 338 tegen 45 stemmen aangenomen. Men verwacht, dat het hij de artikelsgewijze behandeling op sommige ponten eenige wyzigingen zal ondergaan. In dezelfde zitting verwierp het Lagerhuis, na een vrij levendig debat, met 208 tegen 83 stemmen een voorstel van den heer Howard tot het openstellen van nationale museums en tentoonstellingen op Zondag. Op de Belgische begrootiug voor 1883 zijn de inkomsten geraamd op fr. 300,163,890, of fr. 3,505,681 hooger dan ze voor 1882 door de Kamers zijn vastgesteld; de uitgaven op fr. 312,566,885, zoodat er een geraamd tekort is van fr. 12,413,495, De voornnamste posten van uitgaaf zynopenbare werken 104,433,556, staatsschuld 88,805,919, leger 44,727,300, onderwijs 20,474,734,.justitie 16,051,411, financiën 15,649,980, binnenl. beheer 10,090,580, gendarmerie 3.496,900; buiten), zaken 2,335,830 fr. enz. De Fransche begrootingscommissie beeft overeen komstig het verlangen van den Minister van Eere- dienst de posten voor de theologische faculteiten weer op de begrooting gebracht. De gevolgen der schandelyke mishandelingen, waar aan de Israëlieten in Rusland blootgesteld zyn* doen zich in Ruslanü reeds levendig gevoelen. Handel en ny verbeid staan bijna volkomen stil, en de kooplie den, vooral zy wier handel voornamelijk op bet ver trouwen en krediet by buitenlandsche huizen berust, heffen bittere klachten aan. Ook de tentoonstelling te Moskou schijnt ten gevolge der wanordelijkheden volkomen te mislukken. Het aantal inzenders is slechts 2000. De kroning van den Czaar is blijkens een aan sobrijving aan de hofbeambten thans bepaald op f Septemberde feesten, bij die gelegenheid te geven, zullen veertien dagen duren. De Duitsohe Rijksdagscommissie voor het tabaks monopolie heeft Zaterdag reeds de eind-afstemming gehoudenslechts 3 leden stemden voor. Er is ook sprake van een motie, welke bij het rapport zal worden gevoegd, ongeveer hierop neerkomend, dat de Regeering wordt verzocht de tabak vooreerst met rust te laten, daar by eenigé zuinigheid er boven dien geen nieuwe belastingen noodig zyn. Volgens berichten, welke de K. Z. uit Friedrichsruh ontvangt, is wel eene verbetering in den gezondheids toestand van prins Bismarck gekomen, maar gaat zyn herstel toch slechts langzaam voort. Hy is sedert verscheidene weken bedlegerig eu de slapeloos heid, een gevolg der zennwpyuen heeft hem merkelijk verzwakt. Toch is hij op weg van beter schap en zal by waarschijulijk tegen Pinksteren naar Berlijn terugkeeren, om aldaar eenige weken te blyven. Hij werkt dagelyks, zoover zijne krachten het toelaten, en wordt daarin door zyn zoon, graaf Willem, bijgestaan. Yolgeus de berichten, welke te Parijs uit Tnnis zyn ontvangen, schijnt san den veldtocht in bet zuiden van het Regeutschap een einde gekomeu te zijn. De oproerige stammen hebben zich onderworpen en de miuister van oorlog is daarom voornemens de troepen, die aldaar onder de bevelen van de generaals Jamais eo Philibert aanwezig zyn, te doen terugkeeren. Het ontbreekt echter in Frankryk, ook iu bevoegde kriu gen, niet aan persoueu, die zulk een maatregel afra den; zy vrvezen namelijk, dat dan in het najaar eeu nieuwe veldtocht noodzakelyk zal bevouden worden Amsterdam 23 Mei 1882. Ook de afgeloopen week bracht geen verandering. De handel bleef stil, doch meerendeels waren de noteeringen vaat, en voor sommige vooral Egypte- naren, hooger. In lokale waarden bad de omzet iets meer te beteekénen. De geldmarkt verkeert in gnnstigen toestand. De Ned. Bank verlaagde haar rentestand met pCt. en daar hare specievoorraad niet onbelangrijk toe- nsm, zal een nieuwe verlaging misschien spoedig volgen. Binnenlandsche waarden. Staatsfondsen. In tegralen eu drieën sloten ciroa beide vieren Vé hooger. Premieleeningen. Amst. loten ondergingen eenige reactie; groote loten verminderden de kleine •loten onveranderd. Rott. verbeterden 8/g, gemeenteer. Vl en Paleisloten 1 pCt. Spoorwegleeningen. In deze soorten hebben dè variatién weinig te beduiden. Haar].-Zandv. steeg circa 2, Holl. 8p. 2 pCt. De laatste maatsohappij keert 7V§ pCt. nit. Aand. Ind. Sp. monteerden 2|/g. Van de Centraal waarden gaven aand. 7/s en nitg. sch. l7/t pfy8( ge8t> 0y# s/g beter. Aand. Boxtel >/4 beter, doch obi. en 2e Hyp. reap. */s w V. minder. Pramwayleeningen. De aand. Rytuigv. beginnen zich herstellen. Zij verbeterden 5 pCt. Dit is trou wens de eenige verbetering iu deze soorten. Gooi- •che verloor 8, N. en Z- Holl. 6, Ned. 5, obl. do. Wii Ned. Iud. eu Rott. I pCt. lnduitrieele waarden. Vooral aand. Afr. Hv. en Havenstoomb. waren willig; de eersten verbeterden 10» de l&atsten 4l/a pCt. Doch ook andere soorten jaren willig. Ned. Bk. 1'/» N. I. Handelsbk. 2V8, Htqpmv. Java 6 pCt. beter. Zelfs aand. Rott. Hv. avanceerden N/g pCt. Kauaalroy. ®/4, Amit. Hv. /s minder. Eukopeesche waarden. Staatsfondsen. Omtrent ongaren en Oostenrijkers valt niets mede te deelen. usseo waren iets flauwer, gemiddeld ty4 pCt. panjaarden waren in 't begin der week zeer flauw, vooral Woensdag; later herstelden zij zioh eeniger- J1, zoodat ^et verlies per saldo slechts een paar 'actiën bedraagt. Turken nagenoeg veranderd. Egvptenaren profiteerden van het vreedzaam ver- °P der revolutie, die met een sisser afliep. De ♦PU. monteerde 3'/, (71«/4), de 5pCt. 3 (91). Premieleeningen. Oostenr. loten waren l/é a */s aangenamer, doch overigen» valt hier eenige terug gang te vermelden. Antw. '74 1, Hongaarsche Theiss. */4, Rus». '66 7/g, Madr. y. lager. Spoorwegleeningen. Het meerendeel dezer soorten is goed prijshoudend. Er zyn slechts een paar meldenswaardige variatiën. Vict. Era. l*/4 beter, Theiss.sp. 1 minder. De guldena-obligatiën der Brest- Grajewo Spw. verbeterden 1 pCt. (94), doch dit is van Rass. Sp. op een paar geringe uitzonde ringen, de eenige verhooging. De obl. Poti Tiflis in ponden gingen 2l/4 achteruit (821/g), aand. Gr. Mij., obl. Jelez. Griazi 1 minder (123, 82). lnduitrieele waarden. Omtrent deze soorten valt niets te vermelden. Akerikaansche waarden. Staatsfondsen. Slechts de speculatieve soorten bieden eenige variatie. Mexi canen waren resp. 7/14 en 8/14 hooger. Lager sloten Venezuela's ls/8, Florida's ls/8, Louisiana's l'/g, Peru's Vb 7i«- Spoorwegleeningen. Vooral in dezen hoek was de stilte, weer 't meest merkbaar. De slotkoersen zyn ten (Jeele iets beter. Voor Chic. N. W, Union en St. Paul Minn, bedroeg het avans 2 pCt. voor Buff. Pittsb., Chic. Mad. Ext., Winona St. Peter, Chic. S. Vtf., Louisv. Nashv. sink fond, bedroeg het circa 1 pCtj. In minder mate verbeterden All. Pac., Chic. N. vf. pr. St., Menom., obl St. Louis 8. Francisco. Lager sloten Des Moines 4, Dakota 2, Lake Erie pr. st., Milw. St. Paul (goad), St. Paul Minn. 2e hyp.', Pensylv. 1 pCt.. voorts Canada South., Illinois, St. Louis S. Francisco Coram St. en Ontario's. Prolonoatis-bente 4 pCt. T. P.Sr Er was beden een weinig meer animo, ten gfvolge van de zeer vaste bnitenlandsche koer sen. Vooral profiteerden Mexicanen, die 22*/g en 10*/4 noteerden, voorts Peruanen, die 147/16 en lltyg. Turken, die li1/, en 13*/14 noteerden. Egypteuaren waren aanvankelijk hooger, doch sloten minder vast, 72*/g, 91. De l'/4 pCt. bnitenl. Sp. verbeterden l/s (26Vi«). Aand. Theiss.sp. ll/f beter, Warschau-Weenen 1 miuder. Amérik. Sp. bleven lusteloos, in weerwil van de hoogere noteering te New-York Onzé Staatsfondsen iets lager. Aand. Centraal Vs» Boxtel '/i beter. Gooische tram 2 pCt. hooger. Van Industrieele waarden verloren Afi. Hv. 11 /9, Hv. Ams*.. '/g, Java 2 pCt.; daarentegen Havenst, l.Rott. credietv. 1/i, Ned. l'/g, Handel my. (resc.) V4 beter. Door adverteering in onze courant vau heden, biedt het Bankiershuis Iêenthal k Co. in Hamburg loten voor de Hamburgsche-geldlotery aan. Deze, sedert over 100 jaren bestaande loterij is bier genoegzaam bekend en is het wel uietpoodig, vanwege de sol'Adheid diezelve aan te beVlplén. Hierdoor wordt alleen vermeld, dat de Hai^burgsche regèering met het geheele Staatsvermogen, voor de prompte uitbetaling der pryzen, waarborgt en kan men de genoegende zekerheid hieruit waarnemen. Het Bankiershuis Isenthal Co. bestaat reeds over een ,/2 eeuw eu heeft deze Firma door haar soliedlieid en nauwkeurigheid, den goeden naam te behoudën, iu stande geweest. Tevens verdient nog vermeld te worden, dat deze Firma de gewonuene prijzen ook ter woonplaats van den winner uitbetaald. Ui', dien hoofde hat deze Firma met de eerste Baiikierehuizen iu Nederland en op alle plaatsen betrekkingen aangeknoopt. «ident fan den mini.terraad, ten einde dit aan den preaident der republiek Ofer te brengen. Brussel, 22 Mei. Het reeullaat der prorinciale Terkigeingeu ^van heden ia, dat de verhouding der partijen in 't algemeen weinig verandering onder gaat. Voor den vermoedelyken uitslag der verkie zingen voor de Kamers op 13 Juni a. s. ralt daar- nit weinig af te leiden. GEVONDEN en aan het Bureau van Politie ge poneerd en nog niet afgehaald; Een Dekkleed, een Boorascb Gebedenboekje, een gekleurde Pantoffel, een rood katoenen Zakdoek een koperen Halsband van een bond, een gnud Kinder-Oorbelletje met bloedkoraal, een Portemon- naie met eenige centen, een rood zijden doek een koperen Slinger en een gouden Oorbel. De BURGEMEESTER van Gouda, Gezien art. 21 der Wet van 4 December 1872 houdende voorzieningen tegen Besmettelijke Ziekten {Staatsblad No. 134), Overwegende dat de POKKEN in deze Gemeente epidemisch voorkomen, Maakt bekend, dat gedurende de week van 13 Mei tot 20 Mei 1882 door die ziekte zijn aange tast 2 personen en daaraan is overleden 0 pe-soon Gonda, den 20 Mei 1882. lie Burgemeester voornoemd VAN BEKGEN IJZENDOORN. Tot 009 leedwezen w.ren wij Zondoga.ood verhinderd gevolg te geien aan de beleefde oitnoodigiog vao Apollo'. Beatour om de oit.oeriog v.n dien a.ond by te wonen Wy tonnen onze lezers derhalve geen verslag aanbieden. De Redactie. Brussel, 22 Mei. Eene particuliere dépêche van heden uit St. Petersburg aan de Indépendance beige meldt, dat de minister van het keizerlijk huis door de politie in verschillende buitenlandsche hoofdsteden gewaarschuwd U, dat de terroristische fractie der nihilisten omvangrijke komplotten smeedt, teneinde op den dag der krouing moorddadige aanslagen ten uitvoer ie brengen. Tengevolge daarvan zou de kei zerlijke familieraad hebben besloten, de kroningsplech tigheden definitief tot 1883 uit te stellen. Londen, 22 Mei. Gladstone heeft aangekondigd dat hij morgen de prioriteit zal vragen voor de nieuwe Iersche dwangwet. Parnell verklaarde te zullen voor stellen dat de prioriteit tevens zal gelden voor de wet betreffende de achterstallige pacht. Parijs, 22 Mei. Tengevolge van het besluit der Kamer heeft de minister van financien, de heer Léon Say, zijn verzoek om ontslag gezonden aan den pre- GEBOREN: 19 Mei Anthonie Theodorus, ouder» H. J. Polei eu N. Plomp. 20 Johaon», ouder» S. Ktrremau en M. bprieriugshoek. 21. Frederik thmtiaan Daniel, ouder» P J ichlower en A. Fennct. Hubertu» Johtane», ouder» C. van Dooreo en A Scholten. - Conrad, ouder» J. O. Niekiel en H Husjeu 22. Anna Catharina Elizabeth, ouder» J N Koning» en W 'E. »an Straaten OVERLEDEN: 19 Mei H M koetsier, 8j. 8 m. 21. L. LeeaweutUein, 64 j A H. Peleiier, 46 j. 22. Smit, 14 d. Burgerlijke Stand ?au onderstaande gemeenten van t tot 16 Mei 1882. GEBOREN: Jan, onder. H. Rietveld eo S. Loeve. Aart, oudere C. de Joode en R Verboom. Margaretba, oudera J. Boere en A. de Vo». ONDERTROUW D D van der Vooren, 23 j. en C. vau Grieken, 20 j. Stolwijk OVERLEDEN.- S. Kooretaar 73 j, ONDERTROUWD; L de Jong eo T. Kapteijn. GEHUWD: B. Kool eu G. Sloof. GEBOREN: Hendrik, ouders J. ran der Laau en W. A. vat Vliet. Johanna, onders G. Slootjes en J. Dnijs OVERLEDEN: A. Steenkamer, 37 j. S. Jansen, 38 j. N. »an Duyrendyk, 22 j. E. de Ronde, 55 j. N. vavder Lek. 77 j W. Oosterom, 4 w. M. de Graaf, 30 j. C. Graafland, 47j. GEHUWD. A. Leewi» en B. Drevers. GEBOREN; Maria, onders N. de Heer en J. Vat. Huig Josephns, onders B Boer en M Belt Nicolaa», ouders A Hoogendoorn en M. Suiker. NicoUm, A. Verstoep en B. de Brain. OVERLEDEN: C Scherpel, 75 j weJ. van M Janmaat C G de Rijk, 2 w J .Manheer, 62 j echtg van M Buitenhui» ONDERTROUWD: K van der Stanen en G Plomp S Slappendel en a Broower. GEHUWD: B. van Leeuwen en J. M. Hogervorst. C. de Hoog en N Muilwijk. OVERLEDEN; A. Verwoert, 3j. ONDERTROUWD: J. Dullaard en J. Stokman. GEHUWD: W. de Quant en C. Demper. Ondertrouwd J*. MULDEK Jz. RH B. DOGTEROM. f'urdl l 18 Mei 1882. Lekker kerk, S QWQwcIjSlroïSw

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2