1 I LEE. Nq 2770. BINNENLAND. Vrijdag 26 Mel. 1882. ng ark Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i k). enoodigde >r het Gar- if!5 JUNI 3ER 1882. dt zich het waarop met □EN van bet worden aan- Hf de maand November zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspfranten voor de betrekking van surnumerair hy het vak van posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling zijn opeugtsteld. landsche spoorwegdirecties I» Kantoor. GOÜDSCHE COURANT. kigst geval m de Ham- bet gcheele irij te win- prijzeu ten n 7 Afdee- tabelle uit deden suel :ing nemen (I 1882, ten Garnizoens- nder nadere van Oorlog, ig, dageljjk, uar ’s mid- izoens-Kom- oala boven l verder zijn 1 O, 100,000 30,000 I 000, 8000, i k enz. enz. >r de eerste eel Origi- ineellot en t verzenden essen), gei le aan den letten, Ne- jrief of per lerige trek- iere be«tel- I prijzen in ingeloopen dadelijk na de Amb:e- •yzen. Onze eu is in j betuigen ik voor het en en zul len prompt on oen pry- n hierdoor ons gean- rneming is, g voor de ijzen waar- v. d. D. bestaat bij het hoofdbe- *t Nut het voornemen om aan de a. s. vergadering het voorstel te doen, ter be- van de boofdcommissie van het Onder pen wij op eer de be- 1 a 4000, 2000, 1500, 10 0, 50 a 50 te zamen erder 2 kl. 3. kl. 3. kl. 5. kl. 6. kl. 7. kl. >7,150 Mk. te Gor.da. gende circulaire ontvangen, waaruit blijkt, dat de Fransche Regeering wil voorkomen, dat de Nederlan ders voor hun goederen gebruik makeu van de trac- taten, die andere landen gesloten hebben. tTer uitvoering der nieuwe handelstractaten, die met België, Zweden, Noorwegen, Spanje, Portugal, Zwitserland en Italië gesloten zijn, wordt een con ventioneel tarief toegepast op alle goederen, afkom stig uit die landen, terwijl Engeland, Duitschland, Rusland, Oostenrijk-Hongarye, het Ottomaniscbe Rijk en Rumenië aanspraak hebben op behandeling op den voet der meest begunstigde natie. Nederland en Denemarken hebben geen verdragen en de voortbrengselen uit die landen moeten naar het algemeen tarief betalen. Teneinde vergissingen te voorkomen, die uit dezen nieuwen staat van zaken kunnen voortvloeien heb ben wy de eer u te berichten, dat wij voortaan geen zendingen meer zullen nemen, waarvan bet land van oorsprong niet op de vrachtbrieven is vermeld. Het land van oorsprong is dat, waar de vervoerde voorwerpen in de natuur voorgekomen of door de nijverheid voortgebracht zijn; de een- 4 voudige aanduiding als herkomst van het land van den afzender of van waar de verzending plaats heeft, zal niet aangenomen worden. Wij verzoeken u dienovereenkomstige instruction te geven enz.” Vanwege hel bestuur der rykspostspaarbank is onlangs aan de regeering een voorstel gedaan tot regeling der buitengewone bdouning, toe te kennen aan de ambtenaren der posterijen voor hunne be moeiingen betrekkelijk den dienst dier instelling. De adspirauten behooreu zich vóór October aan staande, bij een op zegel geschreven request, tol den Minister te wenden. Verdere bijzonderheden vermeldt de Staatscourant. De burgemeester van den Haag heeft een hartelyk en treffend afscheid genomen van den gemeenteraad, welks oudste lid, de heer Van der Burgh, de ge voelens van dankbaarheid en waardeering van den raad vertolkte. De burgemeester verklaarde uitslui tend wegens gezondheidsredenen tot aftreding genood zaakt te zijn en zijn zetel als lid van den gemeente raad te blijven innemen. Ten slotte deelde bij mede dat Z. M. den koning hem per telegraaf bericht ge zonden had zijner benoeming tot ridder der 2e klasse der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Door eeu ingezeten is aan den raad een groot portret van den aftredenden burgemeester voor de raadzaal aan geboden. Volgens het N. stuur van algemeene schikking steuningsfonds voor Onderwijzers te stellen eene som van 1000. Donderdagavond, den 18den Mei, schrijft prof. J. A. C. Oudemans in het U. D., is het mij het eerste gelukt de komeet van Wells met het bloote oog te zien, als een zeer klein lichtvlekje. Den volgen den avond, 19 Mei, kon ik, te middernacht, ook de richting van den staart met het bloote oog onder kennen. Men moet daartoe echter nauwkeurig met de plaats bekend zijn, waar men de komeet zoeken moet, en op eene plaats staan, waar men door geen enkel licht, zij het nog zoo ver, gehinderd wordt. In den kijker deed zich de kern der komeet voor als een sterretje van de zevende grootte de rich ting van den staart bevond ik te 101/* uur 16°,8 beoosten het noorden (den 16. Mei 29o,7). Men ziel dus, dat de richting van den staart vrij sterk verandert, hetgeen met de veranderde richting der komeet ten opzichte der zon overeenkomt. Toch is die richting niet juist van de zon afgekeerd, maar zonderling genoeg helt de staart, met betrekking tot de van de zon afgekeerde richting, over naar de zyde waar de komeet zich naar -toe beweegt. Deze was namelijk den 16den Mei 30o,9, den 19den Mei 29o,9 De richting van den staart verschilde hiervan, den löen Mei 1°,2, den 19en 4<>,1. De komeet staat nu schuins-links onder Cassiopeia en gaat in deze richting eiken dag omtrent twee graden voortzij zal dus dagelijks te middernacht lager staan, en dus alleen op plaatsen te zien zijn, waar men den noorderhorizon tamelijk vry heeft. Te Nieuwediep bestaat eene vereeniging van onder officieren der marine, genaamd Admiraal de Ruiter. Deze beeft zich tot den vice-admiraal, directeur en kommandant der zeemacht aldaar gewend met een adres, waarin de ondersteuning van den admiraal vrrzocht wordt, om aan de onderofficieren der zee macht te bezorgen lo. betere regeling hunner huis vesting en voeding aan boord 2o. verstrekking van eenig tafelgeld3o. verpleging in ’s rijks marine- hospitaal (even als bij de landmacht) in |een afzon derlijk lokaal, afgescheiden van matrozen en mariniers. Dit verzoek verdient de aandacht vau ieder, die in onze marine belangstelt. Het kon niet uitbly- ven, nu men zich sedert jaren zooveel moeite en kosten getroost om het gehalte der onderofficieren te verhoogen, of er moesten zich bij deze aldus ge- vormden behoeften en wenschen openbaren, welke hun voorgangers niet kenden. Iemand speciaal op te leiden voor onderofficier, bem altijd voor oogen te houden dat bij zich moet onderscheiden van //het volk," en hem dan in zooveel opzichten, als bij onze marine het geval nog is, te blijven behandelen op den voet van een matroos of marinier, gaat op den duur niet aan. Het verzoek van de onderofficiers- vereeniging tal dan ook, naar men vertrouwen mag, niet zonder ernstige overweging blijven. Zondag werd te Amsterdam een vergadering ge houden van de Sociaal-democratische vereeniging, waar toe omstreeks tweehonderd personen waren opgekomen. Nadat door den voorzitter kortelyk was uiteenge zet, dat de aarde gemeen goed is, werd door drid sprekers gewezen op het goede beginsel der Commune, die in ’71 ten onder ging (boor verkeerde toepas sing in enkele opzichten en op den haar verwanten sociaal-democratischen regeeringsvorm, die, omdat de afschaffing van staande legers, verplicht en kosteloos onderwijs, opheffing van erfrecht, de grond met alle machinerieën het gemeenschappelijk bezit van allen, bovenaan op haar banier geschreven staan, het even wicht onder de menseben zal herstellen. Een en ander ging gepaard met opmerkingen’ aan het adres van gemeenteraad, kamers en ministerie, en afkeuring van eeu pensioenfonds, dat den werk man na veertig jaren ƒ1.58 ’s weeks belooft. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd geen gebruik gemaakt. (Hbl.} De Dinsdag gehouden vergadering der Ned. Zuid- AJrikaansche vereeniging was niet talrijk bezocht. De voorzitter deelde mede dat vele aanbiedingen om naar de Transvaal te verhuizen, waren ingekomen. rDe rekening sluit, na aftrek der uitgaven en van een voorschot aan de commissie voor de emigratie, met een saldo van 16,500. Omtrent het onbeantwoord blijven van de brieven en het telegram aan Paul Kruger, werden bewijzen bijgebracht, die pleiten voor het vermoedeu dat de Engelsche post daarmede niet eerlijk is te werk gegaan. Langdurig werd gesproken over de uitzending van een vertrouwd persoon, tot het inwinnen van inlich tingen omtrent de behoeften der Transvaler». De uitslag was dat eene motie van den heer Bcllaart Spruyt werd aangenomen, luidende dat de vergadering het noodig acht de vereeniging door een of meer personen in de Transvaal te doen vertegenwoordigen en het bestuur machtigt om de noodige maatregelen te nemen. Tot leden van ’t bestuur werden gekozen de heeren Wawelberg te Arnhem, prof. De Louter, te Utrecht, Lion Cachet, te Valburg, prof. Fabius en mr. Drücker, te Amsterdam. Op 18-jarigen leeftijd is te Groningen na een kof te, hevige ziekte overleden mej. Bremerkamp, die sedert eenige maanden aan het tooneelgezel- schap van den heer Van Zuylen verbonden was. Volgens het Vaderland is het bericht, dat de Mi nisters zouden besloten hebben om aan den nader door Z. M. uitgedrukten wensch gevolg te geven en voorloopig aan te blyven tot na ’s Koniogs terug komst uil hét buitenland, niet juist. Wel is waar heeft Z. M. de Koning by zijn vertrek naar bet buitenland als gewoonlijk een instructie voor de Ministers als zoodanig achtergelaten, maar daaruit volgt niet, dat de Koning, die het verzoek om ont slag van het Ministerie niet heeft ingewilligd, thans den wensch zou te kennen hebben gegeven, dat het Ministerie voorloopig lot na zijn terugkomst zou- aanblyven. De komst van den beer Van Eysinga, president der Eerste Kamer, in de residentie staat niet in verband met eene bijeenroeping van de Eerste Kamer, maar vermoedelijk met de ministerieele crisis. Er heeft althans eene conferentie plaats gehad tusschen de presidenten der beide Kamers en den vice-president van d<n Raad van State, en zooals men weet, wordt meermalen bij een kabinetscrisis het advies van de presidenten dier hooge staatslichamen door den Koning gevraagd. Naar het Utr. Dbl. verneemt, hebben de Nedcr- s van de Fransche de vol- GOUDA, 25 Mei 1882. De stoomtram heeft de eerste dagen telkens moeilijkheden gehad by den oprit van den overweg over het Rynspoor. Het gelyktydige klimmen en draaien daar ter plaatse scheen de locomotief te machtig te zyn, zoodat zij meermalen bleef steken voor zij boven was. Men is thans bezig den weg op te hoogeu en dus de helling minder steil te maken. De reizigers stappen voorloopig in aan gene zijde van den spoorweg. Gisteren is .tengevolge van die werkzaamheden een ledige wagen le klasse omgevallen, zonder on gelukken te veroorzaken. Gisteren middag omstreeks 2 uur is aan de Jeruza- lemstraat een zesjarig meisje in het water gevallen, doch gelukkig spoedig gered. Te Berkenwoude is opnieuw aangifte gedaan van «en geval van pokken. Aan de openbare lagere school no. 2 te Krimpen a/d. Lek is benoemd tot onderwijzer de heerT. Van Dyk te Capelle a/d. IJsel. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van den heer S. de Jong Jr., hoofdonderwyzer te Haastrecht, door hiermede te verklaren, dal het bericht in ons vorig nummer betreffende het verhoogen van bet predikants-tractement aldaar niet door bem aan ons is toegezonden. In de buurtschap Nieuwerbrug, onder Waarder zyn twee kinderen en twee volwassenen, in één gezin, aan pokken bezweken, terwyl het jongste der kinderen daaraan mede lijdende is. Men schryft uit Ouderkerk a/d. IJsel. van 24 Mei: Eene der sloombooten, varende tusschen Rotterdam eu Amsterdam, heeft heden voormiddag, na een oogenblik te voren, op pl. m. honderd el afstand», een vaartuig, hoewel lichtelyk, te hebben aangevaren, vlak vóór het dorp alhier, het nieuwe vaariuig van Cornelia Speksnijder Jacobszoon, geladen met steen, terwyl het rechtuit, niet ver van den wal voer, van achteren aangevaren, daardoor hel onmiddellyk zonk. Schipper en knecht konden zich tenauwernood redden, de laatste in de roeiboot, en de eerste door op de stoomboot over te stappen. ’t Is ruim een jaar geleden dat denzelfdeu schipper eeu nog erger ramp trof, hoewel toen door eene windvlaag. Behalve zyn vaartuig verloor hij toen zijne vrouw en twee kinderen. Als een bijzonderheid wordt uil Nieuwerkerk a/d. IJsel gemeld, dat bij den heer C. In ’t Hout, een zwaan heeft 12 kloeke kuikens.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1