r EHIJ IT, I1 BINNENLAND. een. :k, :t) Woensdag 31 Mel. N 2772. 1882. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. am Co. I jolaai DORP. r >CJ TEEN. JIZEN. 193. els, juse bij 'ER, 1GEN.” 1882, rburg, TIEIR, Lan<re Tiendewecr D. 60, besloten, een nieuw aangebouwd plein den naam te rrstan van MOLEWVERI B. 28. i opgave 4 OK, Voori. N, Secr. JDA. Ho- te worden, nd, bericht Omstreken, IRDAGEN met zjjne EE van af KOFFIE, Dent. Cho late/. mder huid :ken. i den >r GOUDSCHE COURANT lat hunne roor Gouda erkrijgbaar NORT1ER einde tot zoodanige verdeeling te geraken, het midden van dat terrein eene 10 M. passage gedacht, gevormd door aan weêrszij- te richten winkels met bovenlokalen welke in bet midden eene rotonde verkrijgt op het punt, waar tegenover de Oudebrugsteeg gele- NSWAAY :1de pakjes rijgbaar bij RG, jdstraat. [leer A. J. msultee- rdam. zal de ijk plaats hebben en 10 Juni a. s. Sam. 96 met 589 pk. 130 met 771 pk. 134 met 7 91* pk. Uit de tabel omtrent de landbouwwerktuigen, ten jare 1880 in gebruik, blijkt, dat er in Zuid-Holland waren 129 rijenzaaim'achines, 37 schoffelploegen, 13 graanmaaimachines, 153 grasmaaimachiues, 203 hooischudders, 400 paardenbooiharken, 170 dorscb- j werktuigen door paarden gedreven. Nog bevat het verslag uit Zuid-Holland de vol gende bijzonderheden Le Leimuiden werden van de hier bedoelde werk tuigen alleen paardenbooiharken gebruiktte Wad- dinxveen zijn 3 voorploegen in gebruik gesteld uit Woubrugge berichtte men, dat het meeste hooi uit de hand gemaaid is een gevolg van de lage dag- loonen der grasmaaiers, zoodat niet alleen geen nieuwe maai werktuigen worden aangeschaft, maar de reeds aanwezige ook minder dan anders gebruikt worden. Te Zuidlande waren een beiteleg en v»jf vlasbraak- machines in gebruik, terwijl te Oudenhoorn de zaai- werktuigen steeds best voldeden. De Arnhemsche liberale kiesvereeniging „Arnhem# heeft een niet talrijk bezochte maar belangrijke ver gadering gehouden ter bespreking van het bekende rapport van de Commissie van gedelegeerden uit vrijzinnige kiesvereenigingen in Nederland. Na een uitvoerige discussie werd besloten te ant woorden lo. dat de kiesvereeniging «Arnhem* van oordeel is, dat grondwetsherziening niet alleen wen- schelijk, maar ook verkrijgbaar is, wanneer het werk der herziening maar spoedig en ernstig in den lande wordt voorbereid: 2o. dat op het punt van census verlaging de Vereeniging zich met het rapport der kiesdistricten en groote kiesdistricten enz.) in den tegenwoordigen stand van het vraagstuk voor eene bevredigende oplossing niet vatbaar zijn. Men ziet dus al weder, dat de Goudsche kiesvereeni ging „Burgerplicht" in haar (vroeger door ons ver melde) meening, dat de grondwetsherziening mogelijk is, niet alleen staat. Door den minister van financiën zijn benoemd tot voorzitter der commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigen dommen o. a.: in bet schattingsdistrict ’s-Gravenhage de heer C. L. J. Bos, burgemeester der gemeente Zeg waard, te Zoeter meer; in het schattingsdistrict Rot terdam, P. C. Stoop, burgemeester van Zevenhuizen, Bleiswijk en Moercapelle, te Bltiswijk. Op 7 Juni e. k. zullen te Schoonhoven een vóór- en een namiddag-harddraverij gehouden worden. Op grond van ondervinding heeft de commissie be sloten de baan te verleggen naar het einde van den Opweg, zoodat nu gebruik kan worden gemaakt van de langs de baan gelegen landerijen en de commissie geen kostbare tribunes behoeft te doen maken. Daar de weg zonder boomen is, heeft men van de landerijen af een prachtig gezicht op de baan. Eindelijk zal te Haastrecht in de volgende maand de aanbesteding plaats kunnen hebben van de nieuwe school en onderwyzerswoning. Na maandenlange zwerftochten zijn de bestekken en teekeningen, door den districtsschoolopziener en het toezicht op de schoolgebouwen goedgekeurd, teruè-gekomen. Voor Haastrecht en Vlist zal de ijk plaats hebben op Vrijdag en Zaterdag, 9 en 10 Juni a. s. o commissie vereenigt3o. dat de andere punten (vaste De heer P. L. Blijenburg te Woerden heeft met i gevolg examen gedaan als surnumerair bij de Ter voorkoming van misverstand zij zoodat er een vermoedeljjk batig slot is van deze herinnerd, dat het BUREAU 141.97J/r De omslag per H. A. is bepaald op 5. terwjjl de DRUKKERIJ dezer Courant ge vestigd bljjft Zoowel de brieven voor de Redactie als voor de Administratie moeten bezorgd worden op het Bureau. Men wordt verzocht geen brieven voor de Redactie aan particuliere adressen te doen be zorgen, daar dit vaak aanleiding geeft tot ver traging. Door |B. en W. van Amsterdam is een uitgebreid i rapport aan den raad ingediend nopens de plannen tot beursbonw, vergezeld van een nieuw voorstel. Omtrent dit nieuwe plan zeggen B. en W. bei volgende: «Wy wenschen voor den beursbouw een, terrein te bestemmen, thans ingenomen door een deel van het tegenwoordige gebouw, en verder te verkrijgen door aanplemping tn het Damrak ?n onteigening van het blok huizen, begrensd door den Dam, den Vijgendam en de Warmoesstraat tot even voorbij de Papenbrugsteeg. Dit kan geschieden met behoud van zijwegen, langs het Damfrak van 30 tot 34 M. en langs een deel der Warmoesstraat van 18 a 23 M.terwjjl aan de noordzijde van het te stichten gebouw, dat e#*ne oppervlakte zal innemen van 6,700 M2, een ruim plein gevormd wordt. De demping van het Damrak moet, in dit plan, worden voortgezet tot buiten de waterkeeriugen onder de Nieuwebrug, strekkende het gedeelte buiten de wederzijdsche rooilijnen van de Prins Hendrikkade tot terrein, bestemd voor planXsoenaauleg en voor wegverbreeding dit laatste in verband met de te verwachten toeneming van het verkeer op dit punt na opening van het Centraal-Station, terwijl de, in het Damrak aan te winnen grond, op oordeelkundige wijze verdeeld, alsdan ter bebouwing kan worden verkocht. Ten is over breede den op passage g°'d t. registratie. De begrooting voor het hoogheemraadschap Krim- penerwaard, dienstjaar 1882/83, is vastgesteld op 86,061.97% in ontvangst en 85,920 in uitgaaf, In de week tusschen 17 en 24 Juli a. s. zal te ’s Hage de harddraverij met sjeezen vanwege de af- deeling ’sGravenhage der Holl. Maatschappij van Landbouw gehouden worden. Het verslag voor den landbouw in Nederland in 1880 is bij de uitgevers van Weelden en Mingelen te ’s-Hage verschenen. Het is evenals het vorige door den directeur der Rykslaudbouwscbool, den heer Jongkindt Coninck, op last van den minister van waterstaat enz. opgemaakt. Het bevat o. a. een gra- pbisch overzicht in kleurendruk van de bestemming der gronden in de verschillende provinciën en een aantal afbeeldingen van schadelijke dieren. In dit verslag vindt mêb de volgende vergelij kende opgave van het aantal stoomwerktuigen, in ge bruik bij den landbouw over de jaren 187780. 1877 1879 1880. Stoomploegen .4 m. 44 pk 3 m. 28 pk. 3 m. 28 pk. Dorschwerktuig.39 203* 92 513 H 94 514* Over, werktuig. 53 341* 35 230 37 249 GOUDA, 30 Mei 18b2. Heerlijker zomersche pinksterdagen dan wij gisteren en eergisteren gevierd hebben te midden van jong groen en kweelend gevogelte zullen weinigen onzer heugen. Als vanouds werd de dag van gisteren door elkeen op zijne wijze aan uitspanning gewijd. Rijtoeren en uitstapjes waren aan de orde, Slolwijkersluis had druk bezoek. Diegenen onzer sladgenooten - en wij zagen er veie - die hun vrijen dag te Scheveningen in de bosschen en aan het zeestrand doorbrachten, hadden waarlijk niet de slechtste keus gedaan. Zulk een prachtige avond, met onbeschrijfelijk sohoonen zonsondergang gevolgd door helderen maneschijn, is zelfs in het hartje van den Scheveningschen season eene groote zeldzaamheid. Duizenden onzer landgenooten waren er samenge komen, doch voor zoover wij weten is alles in de beste orde afgeloopen. De Minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September 1882 de betrekking van leeraar in de scheikunde, aard- en delfstofkunde aan de Rijks hoogere burger school met vijfjarigen cursus alhier te vervullen is. Jaarwedde 1800. Tegenover de tegenstrijdige berichten der verschil lende bladen, zou de Amsterdamscbe Courant «het niet overbodig achten, indien Nederland door eene enkele officieele of ofiicieuse mededeeling op de hoogte werd gebracht van den toestand, waarin zijne regeering zich op dit oogenblik bevindt." De wensch is zeker niet onredelijk noch ongepast, maar het uitspreken ervan zou bijna doen denken dat een buitenlandsch orgaan, aan onze toestanden vreemd, hem had doen hooren. Het geheele openbare leven, het begrip dat er eene openbare meening bestaat, het besef dat deze eene werkelijkheid is, dat het bestuur des lands belang in haar moet stellen en haar ver antwoording en opheldering schuldig is, dat alles is in Nederland zeer weinig ontwikkeld. Daardoor is onze Staats-Courant niets dan een repertorium van besluiten en mededeelingen, tot welke de regeering door de wet verplicht is; maar heeft zij niets van een regeeringsorgaan. Daarom is ook de officieuse pers, een schadelyk uitwas der officieele, in Nederland onbekend en onmogelijk. De regeering zoomin als de meerderheid der ambtelijke lichamen en personen, gevoelt de noodzakelijkheid om onder bet publiek eenige inlichting of eenig denkbeeld te verspreiden, omdat het bestaan van ’t publiek, als denkend en ocdeelend wezen, niet genoegzaam er kend wordt. Men doet wel eens, op sommige oogen- blikken, wanneer ’tin de kraam te pas komt, als- 1 of men ’t erkent; maar de handelingen zijn met die erkentenis gewoonlijk in strijd. Dit alles zou nu weder, in ’t buitenland, vreemd, ongehoord en onmogelijk klinken. Van welk land men ’took verwachten zou, van het constitutioneele, parlementaire, om zijne vrijheidsliefde en onafhan kelijkheidszucht beroemde Nederland niet. Toch is het zoo. Dat is de reden waarom geen Nederlander I op dit oogenblik iets weet van „den toestand waarin I zijn regeering zich bevindt." En aangezien het eene kwaad gewoonlijk het andere tot gevolg heeft, is ook in ’t algemeen de onverschilligheid zoo groot, dat het eigenlijk niemai d interesseert. De eene krant vertelt dit, de andere wat anders, en de enkele per- sonen, die werkelijk op de hoogte zijn, vermaken -s- zich misschien uitnemend met de praatjes waarmede men zich bezig houdt. Ziedaar de achting, waarin publiek bij regeering en omgekeerd regeering bij pu bliek staat. De Ameterd. Ct heeft, zeker in een oogenblik van vergeetachtigheid of illusie, gesproken alsof deze din gen niet alzoo waren.’ {Mid. Ct.) geven van Arminiueplein. Tot onderwijzer aan de school met den Bijbel te Woerden is benoemd de heer J. J. A. Van Wermes- kerkeu, pred. te Zeist. De thans afgeloopen handel in boomen en planten te Boskoop, was het geheele voorjaar zetr levendig en de prijzen hielden zich goed staande. Duizenden coniferen, rhododendrons en vele andere soorten van planten werden weder naar het buitenland verzonden. De kweekerijen breiden zich nog steeds uit en be slaan thans stellig meer dan 400 hectaren. De aardbezieën-pollen ontwikkelen zich, bij dit groeizame weder, zeer voordeelig eu beloven een goede opbrengst. 3

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1