koolteërT De Effectenbeurs. Bultenlandsch Overzicht. Laatste Berichten. BESMETTELIJKE ZIEKTEN." POKKEN. ADVERTENTIËN. Konstantinopel, 29 Mei. De ministerraad I heeft gisteren beraadslaagd over eene eventueele Turk- sche militaire interventie in Egypte, die moet plaats hebben op den grondslag van soevereiniteit des Sul tans over Egypte, erkend door Europa, en niet binnen te nauw voorgeschreven grenzen. Kaïro, 29 Mei. Arabi-pacha eiacht, dat de Khe dive zyne circulaire zal intrekken, betreffende het tegenhouden van oproeping ónder de wapens. Burgerlijke Stand. Gouda: Gouderak Stolwijk Haastrecht Reeuwijk: Waddinxveen: tcnheid tot het geren van een doorgang noodig ii. Buiten de paieage eindelyk en tegenover de hniien vau het Damrak, wordt op dese wyze terrein ver kregen, geschikt voor den bouw van huizen aan eene aldaar te vormen straat, breeder dan de Sarpbatistraat, en beter dau dese voor het verkeer geëigend. Langs de achtergevels ven de hnisen aan de Warmoesstraat kan voorts eene straat verkregen worden van 15 M. Dese kan op die breedte reeds dadelyk zonder eeoig beswaar worden aangelegd over het op de teekeniog met bruine aroeeringen aangewesen gedeeltevoor het verder gedeelte zal medewerking der eigenaren van sommige peroeelen in de Warmoesstraat noodig zijn. Maar wy twijfelen niet of deze cal in de toekomst en reeds spoedig worden verleend, daar terstond het be lang zal worden ingezien, om de achtergevels, thans aan het water uitkomende, te veranderen in voorge vels, san een breede straat gelegen. In elk geval sal, zelfs vóór de straat aldaar over hare geheele lengte ds volle breedte verkregen heeft, de tydelyke toestand ■iet zoo groot bezwaar opleveren, orn niet terstond tot de uitvoering van het plan te kunnen overgaan. Indien Uwe Vergadering bereid wordt bevonden om de gelden, welke de verkoop der bouwterreinen in de Gemeentekas zal doen vloeien, na aftrek van het bedrag voor de na te noemen werken, te be stemmen tot kwijting, althans van een gedeelte, der kosten van onteigening en beursbouw, achten wij daarmede eene oplossing gevonden, welke geeue te groote offers van de gemeente vordert, de rechtmatige eisehen van den handel inwilligt, het verkeer ten goede komt en zeer zeker strekt tot verfraaiing van een aanzienlijk stadskwartier, waarin het verkeer bij toeneming drukker wordt. Omtrent onderaardscbe telegraaflijnen deelt Eigen Haard het volgende mede «Het Ministerie van Openbare werken in Frank ryk doet, op bet voorbeeld dat Duitschland gegeven heeft, de hoofdlijnen der telegrafische gemeenschap, onder" den grond aanleggen. Zoo is na de telegraaf lijn tusschen Parijs en Lyon geheel gereed, terwijl nog andere zullen volgen. De telegraafkabel, die voor deze lyn gebezigd is, is opgesloten in een ijzeren buis van dertig centi meter middellijn, welke tot op een diepte van één meter in den grond gelegd is. De hoofdkabel be* vat zeven afzonderlijke kabels, ieder met zeven draden. Men heeft de lyn in seotien of afdeelingen verdeeld, die een lengte van vijfhonderd meter hebbeu, en die ver deeling is werkelijk noodig, ten einde bij voorkómende storingen, gemakkelyk en spoedig te kannen nagaan, welk gedeelte van den kabel herstelling vereisoht. Het spreekt wel van zelf, dat een dergelyk stelsel van telegraafdraden groote voordeëlen heeft boven het zoogenaamde bovenaardsche stelsel, daar de dra den hier byna geheel buiten de atmosferische in vloeden staan en de overseining van telegrafische berichten dus steeds zoo goed als ongestoord kan plaats vinden; maar het zal te bezien sta n of de sterke inductieatroomen, die zich in die kabel van tyd tot tyd ontwikkelen, niet een vrij grooten hin derpaal zullen opleveren, waardoor de bruikbaarheid vau dit stelsel in geen geringe mate wordt vermin derd. Een dergelyk verschijnsel toch schynt zich in Duitschlaud vertoond te hebben, waar, zooals men weet, dit systeem reeds op verschillende hoofdlijnen is toegepast. Door het hoofdoomi tot ondersteuning der vervolgde en hulpbehoevende Israëlieten in Rnsland is thans een vlugschrift uitgegeven, dat mededeelingen bevat over den aard der bevolking. Die mededeelingen zijn niet nieuw. Veel er vau is reeds door de dagbladen bekend gemaakt. Maar zulke saken kan men niet te dikwyls hooren. Gru welen, als daar worden beschreven, zyn voor velen zoo volmaakt uit deo tyd, dat men aanvankelijk weigert ze te gelooven. Eerst wanneer telkens en telkens weder door geloofwaardige personen wordt gezegd, dat die barbaarsohhedeu inderdaad hebben plaats gehad, vestigt zich langzamerhand de overtui ging, dat wezenlyk niet werd overdreven. Het uit geven van dit boekje is dus een nattig werk en wy twijfelen niet, of menigeen zal na de lezing niet aarrelen, om de pogingen van hel comité wakker te steunen. Er is reeds veel gegeven. Voor on» land in vergelijking met andere, zelfs zeer veel. Maar dit vele is inderdaad nog weinig, wanneer men eenig denkbeeld heeft van den bitteren nood, die gelenigd moet worden. Naar aanleiding van de nieuwe voorschriften be treffende den schoolbouw, schrijft De Wekker o. a.: «Wel ia het bejammeren, dat de eerste regeling- Six zoo onbedacht en gebrekkig is geweest, want vanpaar zooveel bezwaren bij den schoolbouw in onderscheidene deeleu des lands nu reeds gerezen, vandaar zelf» tegenstand tegen het openbaar onderwijs waar die vroeger niet bestond. Men had eenvoudige, degelijke, bepaalde eischeu moeten stellen, wier op volging zoo gebiedend noodzakelijk was, dat alleen tegenstanders quand même in oppositie hadden kun nen komen. Nu dit qiet geschied is, is er veel malaise geboren, die niet gemakkelyk weer weg te nemen is." Zoo hebben dan volgens het getuigenis vau De Wekker zelf de overdreven eisehen der onder- wysrrienden reeds bewerkt, wat wy vreesden en en meermalen voorspelden tegenstand tegen de open- bare school gewekt waar die vroeger niet be»tond% een malaise geboren wordendie niet gemakkelijk meer weg te nemen is. Als dit reeds het gevolg is van de regeliog-Six, wat bezwaren waren er dau ontstaan, als de voorschriften der bekende schoolcommissie gevolgd waren geworden. En mocht eenmaal ook de regeling-Pynacker Hor dijk weder door een andere vervangen worden, wy zouden iu overweging geven den jongsten raad van De Wekker, gelyk aan den vroegereu raad van de Arnh. Ct. op te volgen en zioh ie bepalen tot //die eenvoudige eisehen," wier opvolging gebiedend nood zakelijk is". Wy achten hei intussohen een gelukkig teeken, dat ook de //onderwysvrïentlen" inzien dat men ook voor het onder wys te veel eischeu kan. Men maakt het Alg, Dbld. van Ned.-lndit op merkzaam, dat het vonnis van de crimineele rechtbank te Djokjokarta, waarbij een 80 jarig inlander zes maanden kreeg, omdat hy bij eeu maalfeest op een hem door een inlander aangebodeu stoel was gaan zitten en zich eerbewijzen, o. a. den voetkus van adellyke personen, had laten welgevallen, wel is waar vreemd gestyleerd en gespeld was, maar wat den inhoud betreft, de kreten van verontwaardiging en spot die er over zijn opgegaan niet verdiende, omdat het geheel volgens de wet was. Terwyl Europeanen volgens art. 189, Stw. gestraft worden wegens het in net openbaar ongerechtigd dragen van een kostuum, een uuiform of een eere- teeken, of het zioh ongerechtigd aanmatigen van titels; wordt volgens art. 191 Strafw. voor lol. de inlander daarenboven ook nog gestraft wegens bet ongerechtigd voeren van «een onderscheidings* teeken(iu casu de stoel), of een staatsie(in casu de defileerende begroeting met voetkus), die //alleen aan een hoogeren rang of titel dan den zijne zyn verbonden." Het doel dezer bepaling is het bewaren van het prestige der uiterlijke hiërarchie onder de inlanders. Men moge het veroordeelen en belaehen, dat men door geheel vrywillig een hoogbejaard, geëerd grijs aard een onderscheiding toe te kennen en met een staatsie te omgeven, die gewoonlijk verbonden zyn aan een rang of titel, welken de oude niet heeft, hem aan straf blootstelt^maar de wet wil het zoo, zegt het AlgDgbtf Vépervierte Brussel verschijnende, begint zyn nr. van 11. Zondag met het bericht, dat volgens officieele mededeelingen, die het blad ontving, de Fransohe autoriteit, te beginnen met 16 Mei, het zelfde inkomend recht van postduiven gaat hef fen als van gewone duiven en wel naar het volgende tarief: Herkomstig uit Nederland, algemeen turief, 20 fr. per 100 kilo bruto. Herkomstig uit België, 5 fr. per 100 kilo bruto. Deze bedragen moeten betaald worden aan de. sta tions van vertrek, by de aangifte der verzeudingen. Dadelijk zoo voegt de redactie van genoemd weekblad aan haar bericht toe nadat wy van dazen maatregel kennis genomen hadden, hebben wij ons gehaast ons te wenden tot den heer baron Beyens, minister van België te Par(js. Wy hebben zijne tusschenkomst gevraagd by de Regeering der Republiek, omdat deze moge besluiten tot het in trekken van een maatregel, die door niets gerecht vaardigd wordt wat betreft de verzendingen van Belgische postduiven, bestemd om in Frankryk te worden losgelaten. (Ldb. Ct.) Pe bekende Belgische meteoroloog van Ryssel- berghe heeft een hoogst belangrijke uitvinding ge daan. Hij heeft namelyk een toestel bedacht, door middel waarvan het telegraafnet kan worden ge bezigd voor de telephonie. Naar men verneemt doet de afstaud niets ter zake. En 't geen nog hooger waarde geeft aan die uitvinding, dat men den telegraafdraad, voor de telephonische gemeenschap gebezigd, tegelykertyd kan gebruiken voor tele- graphisch verkeer. In Engeland heeft men zich sedert gernimen tijd met dergelijke zaak bezig gehouden, maar zonder noemenswaardig gevolg. Met aanwending van den toestel des heeren van Rysselberghe heeft men onlangs een telephonisch en een telegraphisch bericht uif Brussel naar Parys gezonden; per telephoo» zond men een mededeeling aan den heer Cocbery, minister vau openbaar ver keer, en een telegram aan den heer Caël, directeur van den telegraafdienst, mede te Parys. Om deze beide mededeelingen te doen, gebruikte men een en denzelfden draad en wel tegelijkertijd. De heer Cochery verstond zoo duidelijk de gewroken woor den, als waren zy hem per localen telephoondiewt toegekomen. Nu dergelijke verbiuding op zoo grooten afstand met het beste gevolg wordt bekroond, ryst als van zelf de vraag: binnen hoe weinig tyd znllen wy op gelyke wyze met Petersburg, met New-York en met nog verder verwijderde plaatsen per tele- phoon in verbinding staan P In elk geval is de weg daartoe reeds gebaand. Het jongste nummer van de Academy (13 Mei) maakt met veel lof gewag vau eene tentoonstelling van Nederlandsche schilders in waterverf, die thans by de firma Goupil te Londen te zien is Geen volk, zegt genoemd weekblad, weet smaakvoller de doorschijnende kleuren te gebruiken en er meer zuiverheid en kracht in te leggen. Wie ryke, maar sobere kleurmengeling op prys stellen, wie smaak vinden iu schetsen uit het eenvoudige landleven, in eene frissche lucht van zee en weide, zullen met onverdeeld genoegen kennis maken met de proeven van deze moderne Hollandsobe schildersIsraëli, Artz, Mesdag, Maris, Mauve, Blommers, Sadée en de overigen. De landschappen van Vrolik zijn even oorspronkelijk als meesterlyk, en Du Chattel is even eens een schilder, die veel belooft. Er zijn gewoonten en vermaken, die eenmaal in het leven der volken een groote rol speelden, maar die langzamerhand hun aantrekkelijkheid schenen te verliezen, om ten laatste geheel tot de geschiedenis te behooren. Tot deze gewoonten, vermaken dnrven we 't waarlijk niet noemen, behoort de zoogenaamde luilak, met welken naam men algemeeu in ona va derland den Zaterdag voor Pinksteren placht te be stempelen nog weiuig jaren en de naam zal ook, in deze beteekenis althans, verloren zyn. De oorsprong van de gewoonte om ben, dia op den dag voor Pinksteren wat laat in de veereo ble ven, op meestal onhebbelijke manieren aan hgn vergrijp tegen een heerlijken Mei- of Juniraorgen te herinneren is van overoudeu tyd. Reeds op I Mei vierde men in ons vaderland bet feest van den Meiboom. Missohiec waren heerlijke Meidagen, zooalt we ze dit jaar bij uitzondering genieteu, in vorig» eeuwen regel. Weina, hIs Mei op het einde liep en Piuksteren naderde, was het de tyd, dat de na tuur op het schoonst zich vertoonde. Dan moest de morgen ook genoten worden en hij, die dan lang in den «Witten Doelen," zooals de Amsterdammers, schutters in hun hart, de ouderwetsche bedstede noemden, vertoefde, by moest er aan herinnerd wor den, dat de morgeiiatond geen lood, maar goad ip den mond heeft. Deze gewoonte, op zich zelf uitstekend goed, omdat de eene mensch den auderen wei eens mag berin neren, dat tyd een te kostbare stoffe is, om die met lang slapen te verspillen, deze gewooute gaf in den loop des tyds aanleiding tot allerlei baldadigheden, zoodat in verscheidene steden keuren tegen den «Pinx» sternacht" werden uitgevaardigdzoo te Amsterdam in 1597 en 1600. 't Schynt toen ook vry erg te. zijn geweest, want op Vrijdagavond begon de ruwe pret reedszij hield den ganschen nacht niet alleen aan, maar men knoopte er den Zaterdag nog by, en aan vechtpartijen met eerzame huisvaders aan wier deurklopper een of ander dood dier, uit de stadsgracht opgevischt, werd gehangen, met het noodige rumoer er by, aan dergelijke veohtpartyen was geen gebrec. Indien weinig bedendaagsche novellisten scherper gecritiseerd zijn geworden dan Eraile Zola, zoo zal men toch moeten toegeven, dat hy aangemoedigd is geworden op eene wijie, die het begrijpelijk maakt dat hy op dsn eens ingeslagen weg is bljjven voortgaan. Het geidelyk suecès toch, dat zyn werken hem hebben aangebracht, is enorm en overtreft verre dat van andere schrijvers, die door een schoonen inhond met een schoonen vorm te combineeren, ons ongetwijfeld werken van hoogere kunstwaarde hebben geschonken. Van de Nana alleen zyn meer dan 116,900 exem plaren verkochtvan de Assommoir 97,000, van Une page d'amour 43,000, vau La Curée 24,000 en vau Lafaute de VAbbd Mouret 23.000 terwyl van zijne andere, minder belezen werken te zamen onge veer 70,000 ex. verkocht werden. Daar nu de schrijver in Frankryk van elk exem- laar één franc ontvangt, heeft Zola zieh iu zeer orten tyd het niet onaardige fortuin van 350,000 fr. verschaft. Daarbij komen dan nog de niet onaanzienlijke tantièmes voor die werken, welke op het tooneel werden opgevoerd en de nog grootere sommen, die hij van die dagbladen ontving, waarin zijn romans als feuilleton hun intrede in de wereld maakten. Het ie daarom te verklaren, dat hij de kundige critici, die zyn talenten in een andere richting aan het werk wenschten te zien, liet praten. Moet men Zola daarvan een verwijt maken, of het publiek, dat? zijn werken verslond De voorstelling van la Dame aux Camélias, ten voordeele van de weduwe van den decoratie-schilder Cbéret te Parijs gegeven, heeft een suooee gehad dat eenig mag heeten. Het geheele stuk, waarin Sarah Bernhardt voor bet eerst te Parijs de hoofdrol vervulde, en de rol vau Dural door haar man, den heer Damalas, werd gespeeld, die als auteur den naam van Doral heeft aangenomen, waar de zuster van Sarah als Niphette optrad en alle andere rollen, zelfs die der figuranten, door artisten vau naam in de grootste volkomen heid werden weergeven, heeft een buitengewonen in druk teweeggebracht. De ontvangsten hebbeo dan ook bet kolossale cyfer van 59,051 fr. bereikt en de toekomst dier.benificisnt is dus in dezen een schitterenden avond verzekerd geworden. De schryver, Alexander'Dumas, beeft van zyn recht voor den avond afstand gedaan. Een uitgelezen schare woonde de voorstelling bij. Het beroemdste en schoonste uit Parys was tegen woordig. Kunst en adel hadden h^i edelste verte genwoordigers afgevaardigd. De plaatsen werden buitengewoon hoog betaald. Een der dames zeide bij het beengaan «Ik heb 500 franoe voor myn loge betaald, maar ik heb voor 200 fr. tranen gestort." Het Eugelaobe Lagerhuis werd tot 1 Juni ver daagd, ua nog een sitting te hebben gewijd aan de Iersche dwangwet. Wanneer die nu klaar tal tijn, ia nog moeilijk uit te maken; het aantal amende menten vermeerdert steeds en de Iersche leden tallen niet nalaten daar lang orer te praten; 47 liberale afgevaardigden hebben een adres getonden aan Glad- itone, waarin zq aandringen op een korteren duur der wet en op wijziging der artikeleü betreffende de bedreigingen in kranten en vergaderingen. De' Daily Next breekt opnieuw eeu lans voor de vrq- heid van drukpers en beweert,' dat beperking hier nieta baat; zq zou alleen ten gevolge hebben, dat de Iersche afgevaardigden iu het lagerhuis nog grooter mond opendedeu, terwijl niemand kan verhinderen, dat hnu redevoeringen gedrukt en verspreid worden. De conservatieven zijn geneigd de Regeering te on dersteunen, maar op voorwaarde, dat de dwangwet niet te veel verwaterd worde, waarop ran radieale tqde reel kans bestaat. Komt de pachtwet tot stand, dan tallen de Ieren, naar bet zich thans reedt laat aanaien, het voordeel opsteken, maar overigen* de zelfde blqren; zq willen eigenaars zqn van den grond en daarmee ia de nationale zelfstandigheid slechts een questie van tqd. Vrqdag heeft de heer Gladstone in het Britsche Lagerhuis verklaard, dat de Regeering zioh niet terbinden kon om, zonder raadpleging van het Parle ment, geen geweld in Egypte te gebruiken, maar dat maatregelen van dien aard waarsehijnlqk niet noodig zouden zqn. Alle verdere discussie over het Egyptisohe vraagstuk achtte hij voor bet oogen- blik ongeraden en nadeelig. De verstandhouding tusschen Engeland en Frankrijk was uitmuntend en hq sloot zioh zonder voorbehoud aan by de hoopvolle verwaohtingen, welke door air Charles Dilke en lord Granville ten opzichte van den waaraohqnlijken loop van zaken waren uitgesproken. Volgens eene depêche uit Cairo van Zaterdag heeft het Egyptieohe kabinet den strijd niet volge houden, maar zijn ontslag genomen. Terwqt de Fransche ministerieele bladen hunne bqzondere tevredenheid over het anublqven van den heer Lóón Say als minister van financiën te kennen geven, zqn de Gambettisebe organen en die van de uiterste linkerzijde zeer ontstemd over den afloop der ministerieele orioi». Zij verwqten den heer Léon Say gebrek aan vaalheid van karakter, en meeuen dat cok het aanzien der Kamer door haar votum van vertrouwen niet gewonnen heeft. Overigens vindt men ook onder de ministerieele partij enkele afgevaardigden, die van meening zijn dat de heer Say zonder eenigen degelqken grond «qn ontslag nam, en het beter ware geweeet, indien het geheele inci dent vermeden ware geworden. Te Berlqn wordt moeite gedaan om de werkzaam heden van den Rqksdag zoo in te richten, dat hq 20 Juni kan worden gesloten. Het denkbeeld van "laathorst om permanente commissies Ie benoemen, treedt geheel op den achtergrond; van een nieuwe commissie hoort men niets meer. Bismarck gaat tang- nam rooruit; bq de heropening van den Rqksdag "«dl hq te Berlqn verwaobt, maar het is twijfel achtig of a8n de werkzaamheden zal kunnen deelnemen; hij kim niet lang staan. dezer dagen algemeen verspreide geruoht dat »et kroningsfeest van den Keizer van Rnsland de finitief tot het volgende jaar is uitgesteld wordt jnans in berichten uit Petersburg bevestigd. De toebereidselen voor de plechtigheid zqn nu gestaakt, »twql het inmiddels gereed gemaakte hnldeadre» "er Deenaohe vrouwen aan de Keizerin van Rusland hare voormalige landgenoot, tot later en rustiger tijden kan bewaard worden. De vrees voor de nihilisten is natuurlijk weder de oorzaak van dit uitstel. De vrees is dan ook in den laatsten tqd in eiken maatregel der Russische regeering te her kennen. Of de verschijning van Loria Melikoff aan bet Peterabnrgsehe bof in dezen toestand eenige ver andering zal brengen zal de toekomst leeren. Geheel onwaarschijd^k ia dit intuucheu niet. Evenm n kan men alle verband ontkeuneu tusschen de komst van genoemden generaal en de veranderde houding der regeering legeuover de jodeuvervolgingen. De Italiaansche kamer heeft aan de regeering vergunning gegeven tot bel verlengen der handels- ec scheepvaart-lractaten met België, Engeland, Spanje, Zwitserland en Duitschland tot 30 Juni 1883. Dit bealnit is gegrond op de bewering der Italiaansche afgevaardigden dat de beslaande tractaten aan Italië minder voordeelen toestaan dau aao de betrokken landen en dal het dus niet meer dan biilqk is, zoo voor Italië bq nieuwe tractaten de behandeling op den voet der meest begunstigde natie wordt bedongen. XXI. Amsterdam 29 Mei 1882. Ook tie afgeloopen week onderscheidde zieh door geringen handel, doch rrq vaste stemming voor Europ. waarden. Zaterdag vooral waren deze soorten zeer ferm. Amerik. Sporen bleven flauw en niet ge animeerd. De obligatiesoorten waren iets beter. Binnenlandsche waarden. Staattfondeen en Pre- mieleeningen waren nagenoeg tonder variatie. Spoorwegleeningen. Ook in deze aoorteo was weinig handel en verandering. Alteen tand. Ind. Sp. mon teerden 4 pCt. Tramicnyleenimgen. Aand. Amst. Rijtuigr. verloren 7, do. Gooisohe tram 6 pCt. Aand. Ned. tram monteerden 7, do. N. Ind. 6'/#, N. en Z. Hol!. 2 pCt. Jndiutrieele waarden. Aand nieuwe Air. flv. liepen 4, do. Rott. Ht. 1, do. Stoorav. Jat» 3 pCt. terug Aand. Ned. Bk. verbeterden 2, do Ko|. Bk. 1pCt. Eubopeische waarden. Staattfondeen. Met uit zondering van een paar speculatieve soorten had de markt weinig te beteekenen. Russische fondsen waren ongeanimeerd, doch de orerige soorten meeat vaat. Egypte noteerde Zaterdag 72'/^ s)0s/J4 Omtrent Premie- en Spoorwegleeningen valt nieta te vermelden. Amerikaansche waardin. Staatefondeen. Mexi canen bleven gewild, oude .noteerden 28Vh* nieuwe 1 Peruaueu iela hooger wegens Londensche vraag, doch moesten hun avana weer .prijsgeven. Spoorwegleeningen. Omtrent deze soorten kan slechts herhaald worden, wat reeda gezegd is. De lage New- Yorksche noleeringen influenceerdeu op alle soorten, doch vooral op de aand. die meest lager belangrijk la ger sloten. Induetrieele waarden. Ook deze soorten onder- giugen eenige reactie. Slechts Maxweil-ineome bonds lf/a pCt. beter. Prolongatie-rente: 4 pCt. T. P.S. Heden geen beurs. De Naaitnachinen lndostrie. Tot-welke hoogte deze, in- verhouding eerat sedert korten tqd bestaande indpatrie geklommen is, bewqst een nit New-York afgezonden telegram'. Hetzelve deelt uit het jaarlijks verslag der Singer Manufacturing Co. mede, dat haar verkoop iu het vorige jaar het enorme cyfer van 561,306 Naaimachines bereikte. Zulk een om zet van ééne enkele fabriek, die meer dan een derde gedeelte van de geheele productie 1st Naaimachines bedraagt, heeft voorzeker hare beteekenis, en spreekt in elk geval het bette voor de deugdelijkheid ran het fabrikaat, zoomede voor het voortdurend streren der Singer Company om altqd nog meer volmaakte werktuigen voort Ie brengen. In werkelijkheid gaat dan ook geen jaar' voorbq, zonder dat deze fabriek verbeteringen aan hare Machines bewerkstelligt en nieuwe huipapparaten of geheele nieuwe Machines uitvindt. Het is daarom ook geen wonder, dat haar fabrikaat algemeen het meest gezochte is en er oreral de voorkeur aan gegeven wordt, te meer ook, omdat de instellingen dezer Maatschappij den aankoop harer Machines bqzonder vergemakkelijken en de grootste garantie voor deugdelqkheid en soliditeit oplereren. Parijs, 29 Mei. Volgens de bladen wordt e onderhandeld over de zending van Fransche eu En gelsche gedelegeerden naar Cairo, in vereeningiog me Turksche gedelegeerden. De BURGEMEESTER van Gouda, Gezien art. 21 der Wet van 4 December 1872 houdende voorzieningen tegen Besmettelijke Ziekten Staatsblad No. 134), Overwegeode dat de POKKEN in deze Gemeente epidemisch voorkomen, Maakt bekend, dat gedurerde de week van 20 Mei tot '27 Mei 1882 door die ziekte zijn aange tast 1 persoon en daaraan is overleden 1 persoon. Gouda, den 27 Mei 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOÓRN. GEBOREN 28 Mei. Antonius, ouders H. C. Boogrra en J. M. Kooien. Martina Christina, onders E. de Jong en M. G. Mulder. OVERLEDEN 26 Mei. E. de Jong, 3 in. C. P. Pea te, n'. 27. P Dubbel, 26 j. H. G. Jongerheld. 4 V. 28 S. Gilein, 1 j 6 va. C Polet, 5 m. W. van Wyk, 2 m. K. Rietveld, wed. C. Eegdemau. 82 j. 29. W. Verwey, 2 m. P. C Boumans, 1 j. 1 m. J. de Bruyn, 1 j. 10 m. Burgerlijke Stand van onderstaande gemeenten vtn 13 tot 25 Mei 1882. Moordrecht GEBOREN Aagje Johanna, ondera V? Tom As en A Tom GEBORENMargje, ouders C Verburg en M. Burner OVERLEDEN D. Verschuur, 72 j. ONDERTROUWD J. van Wyk, 27 j. (Ouderkerk aan de IJsael) en (P. de Jong, 20 j. A. Harreman, 21 j. en A. van der Poel, 23 j. GEBOREN Klaas, ouden J. Burger eu J. Bak. Jen, ooders D. Burger en L. van Eyk. Wilbelmina Cornelia, ouder» D. C. de Kouiog eu J. P. van DrieL Pietertje, ouders B. Kool en G. Sloof OVERLEDEN H. van Dam, 12 j. J, Burger, 1 d. E. vau Spengeu, 12 m. A. Verburg, Ö3j. P. Kool, 1 d. ONDERTROUWD: P. Noomen en L. Koolwijk. OVERLEDENJ van der jHorat, 2 m D Ooaterom, 5 w GEBOREN: Margje, ouders J. C Roeren I. van Rijswijk. Cornells, ouders L. van Rood en W. van Kempen. Johannes, ouders A. de Wit eu J. van Vliet. Geertruida, ouders D. Groenescheij en C. de Groot. OVERLEDEN J. Verwoerd, 26 j. C. Mnit, 62 j. K. Schouten, 79 j. GEBOREN: Reinier, ouders G. Varens en J. G. Nijnings. Gerard, onders J. Borg en M. Donk. Mets, ouders G. Hnizer en W. Boer Dirkje, onders A. Breedyk en C. Roitenburg. Cornells Bernardns, oudera D. Broer en S. H. Doesburg. Johannes, ouders J. Plomp en C. Brem- mer. Adrian», ouders J Bremmer en A. Verstoep. OVERLEDEN.- H. J. Mnlder, 11 m. GEHUWD: S. Slappendel eD A. Brouwer. K. van der Starren en G. Plomp. Bevallen van een Zoon, A. J. H. GOEDEWAAGEN- v. Maahsevken. Gouda, 28 Mei 1882. Voorspoedig bevallen van een Zoon M. E. BIEZENAAR Gouda, 28 Mei 1882. van Catï. Heden beviel mijne Vrouw van eene Dochter. H. W. KRAMERS. Gouda, 30 Mei 1882. Heden overleed onze jongste Lieveling PAULUS CORNELIS, op den leeftijd van der tien maanden. P. P. BOUMANS. A. C. BOUMANS—Birtels. Gouda, 29 Mei 1882 Te KOOP aan de GASFABRIEK alhier on geveer 8000 Liters KOOLTEER a 1.90 per hectoliter, binnen acht dagen af te halen.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2