ITfcN. I EN, iAZBN, 1 Nq 2774. )wn or ssau jouda Zondag 4 Juni. abeth, BINNENLAND. T. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. J 1 xouda en uten voor 1 I' gelegen- 3ESTEL- ents. ’BEU. IHORST. ENTERAAD andel.) den L I Banketbak- imp instellingen. rma Mechlen. :portatie ti da en Om- eringatraat, laauwstraat. 1 in Wyu en M. inde Kunsten. Directeur der Utrecht. srsterkende 'I der Tocht, Raad Wijn, Pensio- iers, Keuken, per jaar. N voor 325 n WINKEL- ir jaar te be- BRINKMAN bekomen geschilderde denis der St. keningen,enz. lerlijk levene- de Gebroeders By kon. besluit is herbenoemd met ingang van 15 Jani a. a.tot burg, van Ouderkerk a/d. IJsel W. Van Waning, aecr. dier gemeente. ongeveer ten half zes in de kleederbleekerij van J. M. Schrave, aan de Boelekade, wijk R No. 97 de tweede op den 25n Jyli des ochtends omstreeks half acht, in de blikslagerij van P. den Hertog, in de Ku!perstraat wyk K No. 230. Beide bepaalden zich tot het perceel, waarin de brand was ontstaan. De spuiten werkten uitmun tend en de ijver van de brandweer verdient allen lof. Aangaande de Stedelijke Muziekschool bevat boven- genóemd Verslag het volgende De Commissie van Toezicht bleef door de herbe noeming van het aftredend lid samengesteld als vroeger. Het aantal leerlingen nam ook dit jaar weder toe. De lessen werden na de Kerstvacantie heropend met 251 leerlingen (104 jongens en 147 meisjes), van welke aan 31 kosteloos onderwijs werd verstrekt. Bij het vokaal-onderwijs werd voor de laagste klasse de verbeterde leerwijze van Paris Galin Chevé, het vorige jaar als proef ingevoerd, gevolgd. Voor de andere klassen behield men de methode van R. Hol en J. Worp. Het viool-onderwijs werd gegeven volgens d? leer wijze van Henning en Dancla. De Commissie is tevreden over de resultaten van het onderwijs. De klasse van élèves voor de muziek der schutterij belooft veel goeds. De orchest-klasse blijft Voor de levering van de benoodigde aardappelen voor liet Garnizoen alhier is het minst ingeschreven door A. Gerritsen voor 2.75 per Hectoliter, we gende 65 Kilogram. De graven der Gorkumsche martelaars buiten den Briel lullen bezocht worden door bedevaart gangen uit Gouda op 14 en uit Alphen op 16 Juni e. k. Aan het Verslag van den Toestand der gemeente Gouda over 1881 ontleenen wy nog het volgende: Het Oud-Archief der Gemeente, dat geborgen wordt in daartoe ingerichte lokalen op de rolders van het Raadhuis, onderging in bet afgeloopen jaar geene verandering of noemenswaardige uitbreiding. Uit andere gemeenten werden enkele oude stukken, op Gouda betrekking hebbende, ontvangen, welke in het Archief werden geplaatst. Zoowel voor de Gemeente als voor particulieren, die daartoe bet verzoek deden, werden door den Archivaris nasporingen gedaan ter verkrijging eener juiste kennis van personen en toestanden, omtrent welke in menig op het Archief berustend document belangrijke bijzonderheden te vinden zyn. Benige beoefenaren der vaderlandsche geschiedenis en oudheidkunde uit deze Gemeente en van elders bezochten het Archief om er navorschingen te doen en deelden in hunne geschriften de resultaten dier onderzoekingen mede. De Archivaris ging voort met het stempelen en onderzoeken der voorhanden zynde stukken, terwyl hij tevens begonnen is met het nummeren der ban den, portefeuilles en documenten overeenkomstig de indeeling van den inventaris, die geregeld bygewerkt en van l everlede vollediger en uitvoeriger gemaakt wordt. Het onderhoud der straten en pleinen met de leve ring van de daartoe benoodigde materialen werd we derom aanbesteed. Het werk werd echter niet gegund, GOUDA, 3 Juni 1882. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Dinsdag den 6 Juni 1882, des namiddags tcu 1 ure, ten einde te behandelen Het adres van G. C. Fortuiju Droogleever houdende verzoek om gerioleerde grond. De Concessie-aanvraag van A. Kaptijn voor eenen stoomtramweg tusschen Gouda en Schoonhoven (voort zetting der behandeling.) Te benoemen Twee leden en twee plaatsvervangende leden in het stembureau voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad. Donderdag jl. heeft eene vergadering plaats gehad van de Feestcommissie door den Gemeenteraad be noemd voor de Landbouw-feesten dit jaar hier te houden eo het Bestuur der in deze gemeente geves tigde afdeeling der Hollandsche Maatschappij vau Landbouw. Daarop is beslotèn zich te vereenigen tot regeling der feestelijkheden en allereerst ingevolge opdracht van den Gemeenteraad zich te wenden tot de Goudsche Burgerij met het verzoek om geldelijke bijdragen. Het Bestuur der Commissie is aldus samengesteld: Voorzitterde heer J. M. Noothoven van Goor; onder voorzitter de heer W. Grootepas; secretarisde heer Mr. D. N. Brouwer en penningmeester *de heer A. van Veen. De Landbouwfeeaten, die zooveel genoegen cd voor deel beloven aan de Goudsche burgerij, worden reeds met genoegen tegemoet gezien en geene offers zullen zeker te groot zyn om de Hollandsche Maaischappy, die overal telken iare zoo luisterrijk werd ontvangen, ook hier in Gouda op waardige wijze te recipieeren. Derhalve zal het verzoek om geldelijke bijdragen zeker worden beantwoord door tal van roiale bijdragen. De orchest-klasse blijft aan de verwachting beant woorden. Ook het onderwijs der piano-klapse geeft stof tok tevredenheid. Het komt de Commissie van Toezicht wenschelijk voor, dat aan meergevorderde leerlingen de gelegenheid wordt geboden, langer les te ont vangen tegen een evenredig hooger schoolgeld. De eerste onderwijzer onderscheidde zich weder door yver en degelijk onderwijs. De tweede onder wijzer J. A Vreeswijk werd tegen 1 Mei op zijn verzoek eervol als zoodanig ontslagen, en in zijne plaats na een vergelijkend examen gehouden ouder leiding van den Heer Richard Hol, benoemd de Heer J. G. Arentz te Leiden. De korte tijd, gedurende welken deze bij de school werkzaam is, geeft aan de Commissie reeds grond tot de verwachting dat hij een goed onderwijzer zal blijken te zyn. Bij het gehouden schoolbezoek werd door de Com missie over het algemeen by de leerlingen veel be langstelling in het onderwijs waargenomen. Verzuim der lessen'kwam weinig voor. Ook het gedrag der leerlingen was zeer bevredigend. De Commissie betuigt in het door haar aan den Gemeenteraad uitgebracht verslag haar leedwezen, dat voorstellen in het belang van het onderwysen tot bloei der school gedaan, niet altyd zoo door den Raad worden opgenomen als zij wel wenschelijk acht. De kosten der muziekschool bedroegen 2591,98. Het bedrag van het ontvangen schoolgeld was 1552,—. aangezien de laagste inschrijvingssom de raming met ƒ785,overschreed. Het onderhoud geschiedde derhalve in eigen beheer. Met het oog op den eventuetlen aanleg eener waterleiding in deze Gemeente hebben de werkzaam heden aan de straten en pleinen zich bepaald tot die reparation, welke dringend npodig waren, tengevolge waarvan ongeveer' 26000 Lujksche keien en &W10 Vecbtsche Straatklinkers in voorraad zijn geftevAi en in plaats van 850 M* slechts 400 M1 straatzand werd aangekocht. Het straatwerk op verschillende plaatsen verricht, besloeg eene gezamenlijke oroervlakte van 5954.45 M’ en wel 2780.90 Ms in geien en 3173.55 M’. in klinkers. Hieronder is Begrepen de verstmting vau den Fluweelen singel over 715 M*. deels met nieuwe, deels met oude klinkers (Waakteen en Vecht- sche steen Waalvorm). Voor de straten werd aan materialen en arbeids loonen uitgegeven eene som van’5847,95*. In het afgeloopen jaar werden gerioleerd de Zijl, loopende langs de Vest van achter den molen bij de Kruidenierstraat tot aan de branderij van den Heer Liesker bij de Houtenfeteeg en de Zijl, loopende van het water der Vijverstraat tot aan de Zak. Er werden gelegd 74 meter groot soort cementriool en 36 meter cementriool van mindere capaciteit, terwijl voor verschillende verbindingen 26 meter Engelsche aarden buizen werden gebezigd. De bestaande riolen werden gereinigd en voor zoo veel noodig gerepareerd. De sloot achter het plantsoen genaamd „de Manege" werd gedempt, van een houten koker voorzien en met eene houten schutting: afgezet. Voor de rioleering werdep besteed 2872,47 aan materialen ƒ,745,99 aan arbeidsloonen. De kos ten voor het onderhoud der putten, kolken, kokers, pompen en riolen bedroegen aan materialen 496,36 en aan arbeidsloonen 672,82. Ten behoeve der havens en vaarten met inbegrip der sluizen werd uitgegeven aan materialen 4237.60 en aan arbeidsloonen 2341,11s. De werkzaamheden aan de bruggen hebbep zich in het vorige jaar bepaald tot het gewone onder houd. Nieuwe bruggen werden niet gebouwd. In sommige bruggen zyn nieuwe metalen bij de assen der bewegiygstoestellen aangebracht. De beide bascule-bruggen op de Haven werden geverfd. Het onderhoud der bruggen kostte aan materialen 1781,54 en aan arbeidsloonen 867,73s. Geene andere levensmiddelen, als vleesch en visch, zyn aan keuring onderworpen. Voor hel eerstgenoemde voedingsmiddel zyn twee keurmeesters. Een van deze keurt tevens de visch. In de Gemeente werden goedgekeurd 1176 run deren, 722 vette en 980 nuchtere kalveren, 889 schapen, 1386 varkens, 326 geiten en 118 paarden. Afgekeurd werden 5 runderen, één nuchter kalf en één paard en bovendien nog 250 kilogr. rundvleesch, 26 kilogr. kalfsvleeaoh en 40 kilogr. paardenvleesch. By den invoer werden goedgekeurd 4269 kilogr. rundvleesch, 75 kilogr. kalfsvleescb, 53 kilogr. soha- penvleesch, 1325 kilogr. paardenvleesch en 462 kilogr. spek, terwyl werden afgekeurd 160 kilogr. rundvleesch. Er werden eenige partyen visch afgekeurd, tot een gezamenlijk bedrag van 105 schollen, 154 bot ten, 6 kabeljauwen en een mand bokking. De brandbluschmiddelen verkeeren in zeer goeden toestand. De brandspuiten hebben met de berg plaatsen aan onderhoud gekost, voor materialen 324,27 en voor arbeidsloonen 74,96, terwijl aan het personeel der brandweer werd uitbetaald 998.13s. De regeling der brandweer onderging geene veran dering. In eenige gebouwen voor publieke vermakelijkheden en bijeenkomsten bestemd werden op uitnoodiging onzerzijds met de meeste bereidwilligheid door de beheerders dier lokalen eenige veranderingen aange bracht en maatregelen genomen ter voorkoming van persoonlyke ongelukken bij het onverhoopt ontstaan van brand. Er hadden in dit jaar twee branden plaats. De eerste ontstond op den 4n April des ochtends GOUDSCHE COURANT. 1 in de kleederbleekery Aangaande het Museum van Oudheden bevat het Verslag het volgende: 4 - De toestand van het Museum blijft gunstig, het ondervindt algemeene belangstelling. De Commissie dringt in het door haar uitgebracht Verslag met den meesten nadruk aan op het ver schaffen van meerdere ruimte dan de lokalen in Arti-Legi thans aanbieden, daar zeer vele belangrijke voorwerpen niet dife plaats kunnen verkrijgen, welke hun toekomt. De schenkingen zoo van stadgenooten als van vreemden, blyven geregeld voortgaan. Onder de voornaamste voorwerpen, die gedurende 1881 ten geschenke pf in bruikleen ontvangen wer den, kunnen vermeld worden: Drie voorwerpen in zilver, zynde miniatuur-gereed- schappen tot de scheepmakery behoorende en afkomstig van het Scheepmakersgilde Ao. 1653. Een snuifdoos met portret vau Z. K. H. Willem Prins van Oranje. Het portret van Mr Jacob van en Peurioiyiris der stad Gouda. Het portret va» Mr. Hendrik van 1 naris van Gouda, benevens een brief diens hai teekening bevattende. Het boekje Den laatsten steen aan de Nedi

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1