Nq 2775. BINNENLAND. Woensdag 7 Juni. 1882. Nieuws- en Advertentieblad Voor Gouda en Omstreken. I waardeering i gevallen partij is geworden, 1 1 4 bijtijd. 4 F GOUDSCHE COURANT. GOUDA, 6 Juni 1882. In de hedenmiddag gehouden vergadering ran den Gemeenteraad deelde de Voorzitter mede, dat B. en W. ingevolge opdracht van den Raad den heer Prince hadden medegedeeld dat dd Raad met leedwezen had kennis genomen van zijn besluit om als raadslid af- tetreden en hem hadden verzocht daarop terug te komen. De heer Prince bad echter te kennen ge geven zyn besluit niet dan na rijp beraad genomen te hebben en derhalve daarop niet terug te kunnen komen, terwyl hij dank betuigde voor dit blijk van belangstelling en zich bij voortduring aanbeval in de vriendschap der raadsleden. De Voorzitter sprak een woord van leedwezen over het vertrek van den heer Prince uit deze sowrorlorinar on pon wnnrd van hulde WegenS den steeds door hem be-. Door het hoofdbestuur der Vereeniging tot af schaffing van sterken drank is bepaald, dat de jaar- lijksche algemeene vergadering ter feestelijke herden king van het 40jarig bestaan van die Vereeniging zal bijeenkomen te Haarlem op 12 ea 13 September aanstaande. Zaterdagmiddag is *aan boord van het Rijnschip Peter, liggende in de Wijnhaven te Rotterdam, een groot ongeluk gebeurd. De schippersknecht, een twintigjarig jongeling, zat met twee kinderen van den schipper, oud 4 en 5 jaar, op de luiken, terwyl de mast werd ne'ergelaten. Hoe xhet daarbij'is toege gaan, schijnt nog niet geconstateerd te zyn maar wat er van zij, de ipast is op den knecht en de kinderen nedergekomen, met het ongelukkige gevolg dat alle dri^ vreeselijk werden getroffen. De knecht kreeg den mast zoodanig op het hoofd, dat hij in elkaar gedoken er onder zat, terwijl zijn duim dwars door een ijzeren' pin heêngedreven en by bet loswringen gedeeltelik afgeklemd of afgesneden werd, Evenals hij, verkeeren ook de kinderen in een hope- Twee stoomtram-ongelukken door onvoorzichtigheid zijn alweder te vermeldente Rotterdam verloor een bejaard man, die van wagen wilde verwisselen, het leven onder de wielen en te Geertruidenberg heeft een politieagent, die van een in vollen gang zijnde wagen afsprong, zich zeer ernstig aan het hoofd gewond. De hoofdcommissie der Vereeniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs heeft, ingevolge besluit der algemeene vergadering, den 9 Juni 1881 te Rotterdam gehouden, eene instructie vastgesteld voor districts-raden. Hier uit blijkt, dat het gebied, waarover de vereeniging hare werkzaamheden uitstrekt, wordt verdeeld in schooldistricten, aan het hoofd waarvan districtsraden staan van 3 of 5 leden. Deze raden oefenen toe- uit over de scholen, onderwijzers en onderwys, en dienen verslagen in bij de hoofdéom missie, waaruit o. a. moet blijkenof de belangstelling in het chris- telijk onderwijs al of niet toenemende is; wat ter bevordering van “die belangstelling in het afgeloopen jaar door hem gedaan is; in welke verhouding ker kelijke of burgerlijke autoriteiten zich ten opzichte van de christelijke school geplaatst hebbenopmer kingen betreffende schoolgebouw, ameublement en leer middelen den geest, waarin het onderwijs gegeven wordt inzonderheid ook wat de vorderingen in de Bijbelsche geschiedenis en die des vaderlands betreft, enz. enz. De Arnh. Cl. betoogt, dat men hoorend doof en ziende blind ’moet wezen, om na hetgeen in de laatste jaren in de Kamer is voorgevallen, te biyven vol houden, dat al onze politieke ellenden, na de vor ming van het ipinisterie-Kappeyne ontstaan, slechts ontstaan zijn uit misvattingen en misverstanden wi in het wezen der zaak eensgezinde liberalen. De on dervinding heeft deze utopie gelogenstraft. Er be staat geen eensgezinde liberale partij in Nederland; dat is met andete woorden gezegd er bestaan wel liberalen, maar er bestaat geen liberale partij meer in Norland. Geeh optimisme kan het feit onge daan jfaken, dat de liberals partij eene aan stukken 5 .en daardoor een tot regeeren ongeschikte partij.De fractie der Kappeyne- liberalen is niet uit eene ^jraakverwarring tusschen eensgezinde, hetzelfde denkende en willende liberalen ontstaan, maar uit een principieel verschil van libe ralisme. Zij was dan ook volkomen bevoegd, naar het oordeel van de Arnh. Ct., op den 8 Mei jl. te stemmen gelijk zij gedaan heeft. /zOf baar votum, schrijft de Arnh. Ct., getuigt van verstandig inzicht en politiek beleid, van constitutioneelen 'zin,‘en voor al van behartiging van ’s lands belang, laten wij daar, maar van haar eenzijdig standpunt als eigene partij gezien, had zij recht op deze, onder de gegeven om standigheden, zoo éclatmakende daad van afscheiding, op dit verbond met hare oude vijanden tegen hare oude vrienden, welke daarvan de gevolgen zouden wezen en aan welke groote gevaren zij daardoor Ne derland heeft blootgesteld. Partijschap ook in Ne- derland blijkt het heeft voor dergelijke konsidera- tiën geene oorenzij hoort slechts naar hetgeen h$t partyschapsbelang ingeeft en inblaast. De belftuche Ct. wijdt eene beschouwing aan het centraal-depöt der winkelvereenigingen van Eigen Hulp, tot welks oprichting te Amsterdam onlangs besloten is. Zij ziet in dit centraal-depot geen in stelling, die onze kruideniers bedreigt, omdat het groote kontingent der leden van Eigen Hulp gele- verd wordt door den ambtenaarsstand. Het aantal leden van dien stand nu is niet groot en, behou dens uitzonderingen, zijn ’het voor ’t meerendeel per sonen zonder fortuin, die niet meer verbruiken dan volstrekt noodig is. Dit oentraal-depot zal dus even min den ondergang bewerken van onze kruideniers als de broodfrabrieken of melkinrichtingen dien van de bakkerijen en melkwinkels. Men heeft dit wel eens gevreesd bij de oprichting, maar de ondervinding heeft het ongegronde dier vrees volkomen doen bly- ken. Het spreekt vanzelf, dat zij niet kunnen strekken tot bevordering van den bloei dier particuliere ne ringen; zij trekken altijd consumenten tot zich en brengen geen consumenten aan. Maar indirect heb ben zij pok voor die bedrijven hare voordeelige zijde, omdat zij concurrentie uitlokken. Het heilzaamst ech ter werkt die concurrentie voor de consumenten, het publiek. Trekken de leden van "Eigen Hulp", die die bij de koöperative winkelvereeniging zich aan sluiten, rechtstreeks voordeel van de overéénkomst èn door de kwaliteit der waren èn door hun aandeel ic de winst, ook zij, die geen leden zijn, moeten er de goede gevolgen van ondervinden, door de con currentie, welke er door uitgelokt wordt, evenals de broodeters en melkdrinkers, die zich niet tot de brood fabriek of de melkinrichting wenden, bij hunne le veranciers in prijs en hoedanigheid verbetering zul len ondervinden. Als dit het gevolg is wat de D. Ct. niet betwijfelt van het tot stand komen der overeenkomst, dan mag men haar als eene weldaad voor de maatschappij in het algemeen beschouwen, althans in die gemeenten, waar men het goed voor beeld volgt en koöperatieve winkelvereenigingen op richt. Met een hart vol erkentelijkheid en mag hare oprichting worden herdacht en een wel- gemeend woord van dank komt toe aftn die hee- ren, .welke zich geheel belangeloos vele moeiten en zorgen getroost hebben door als Commissaris dier Inrichting werkzaam te zijn. In het bijzonder heb ben twee van hen aanspraak k>p onze erkentelijk heid, daar zij van den aanvang der oprichting af Commissaris waren, nl. de hh. C. Knaap en Mr. P. P. P. Kist, die derhalve heden 25 jaar in functie zijn. vDen ijverigen boekhouder-secretaris, den heer D. Ruyter, worde evenzeer een bartelijk woord van dank gebracht voor de accuratesse, yver en be langstelling, waarmede bij steeds zich wijdde aan de belangen der Spaarbank. Een arbeider te Alphen aan den Ryn, die zich in het land begaf om een jong kalf, dat eenige dagen bij de moeder geloopen had, weg te halen, werd door zes koeien aangevallen en op afgrijselijke wijze zoodanig gewond, dat men voor het behoud van zyn leven vreest. De Commissarissen des Konings in ‘de provinciën Zuid- en Noord-Holland hebben aan den Minister van Binnenlandsche Zaken voorgesteld, den invoer van slachtvee uit België en Dnitschland weder toe te laten, onder de voorwaarden, waarvan door hen een concept is overgelegd. De Minister heeft de Commissarissen in de overige provinciën uitgenoodigd, hun gevoelen over die voor waarden mede te deelen, bepaaldelijk met het oog op de vraag of daardoor ook misbruiken mogelijk worden gemaakt. Twee knapen, 1$ en 16 jaar oud, van Zr. Ms. opleidingeenap Anna Paetawna, zijn gister middag in dë Maas, even boven de gewezen vitrioolfabriek te Kralingen, bij het zwemmen verdronken. De een kon in T geheel niet en de ander slechts zeer weinig zwemmen. De Voorzitter sprak een woord over het vertrek van den heer vergadering en een woord van ijver en de zelfverloochening toond. De heer Prince, zeide spr., kende de be langen van Gouda door en door en het zal een waar gemis zijn, wanneer wij zyn zaakkundige stem niet meer in deze vergadering zullen hoorei», waarna spr. voorstelde dat de Raad den heer Prince dank zou betuigen voor al wat hij in het belang der gemeente gedaan had. De vergadering betuigde door luid applaus hare instemming met die woorden. Daarop deelde de Voorzitter zijne herbenoeming mede door Z. M. den Koning, waarop de heer For- tuijn Droogleever het woord vroeg en de gemeente met deze herbenoeming geluk wengchte en de hoop uitsprak, dat de heer van Bergen IJzëndooru qog langen tijd het Burgemêesters-ambt alhier zou be- 1 kleeden. I In deze zitting werd den heer A. Kapten con cessie verleend voor den aanleg en exploitatie van een stoomtram GoudaSchoonhoven en de voor waarden vastgesteld. Over het voorstel van B. en W. om dien tram te doen ryden door de Boelekade (waarover in de yorigo zifting de stemmen hadden gestaakt) werd hedep opnieuw gestemd. Vóór den weg door de Boelekade verklaarden zich de hh. Hemsing, Hoogenboom, de Rotte, Straver, Post Drost, Fortuyn Droogleever, Noothoven van Goor en de Voorzitter. Tegen dien weg verklaarden zich de hh. Kist, Luijten, Oudijk, Samsom en van Straaten. Het voorstel is dus aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Vrijdag 9 Juni e. k. heeft eene vergadering plaats van de Goudschd Kiesvereeniging, waarin o. a. zal worden behandelt een voorstel van het Bestuur tot hervorming der Vereeniging. Zondag 11 Juni heeft in de Sociëteit //On» Ge noegen" een Concert plaats van het Muziek-Corps van het 4e reg. Infanterie, directie A. Grentzius. IJet is heden vyf en twintig jaar geleden, dat de Spaarbank hier ter stede werd opgericht door het Departement //Gouda" der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Met dankbaarheid voor al het goede, dat deze inrichting heeft veroorzaakt mag dit feit worden herdacht. Menig burger dezer gemeente is door haar op den goeden weg gebracht om geregeld iets van het verdiende loon te bewaren, dat later goed te pas kwam; om de enkele penningen, die mep niet volstrekt noodig bad voor dagelyksche uitgaven, te beleggen in plaats van die aan geheel onnoodige, vaak schadelijke, dingey te verspillenom in dagen van betrekkelyken overvloed te zorgen voor den kwaden dag. Het is niet te bepalen hoè nuttig de Spaarbank is geweest en evenmin juist op te geven wélke hare resultaten waren, want niet alleen de som der ingebrachte gelden is de vrucht harér werkzaam heid, maar de welvaart in menig» burgergezin als 1 onmidjdelijk gevolg van de orde, het overleg, de zuinigheid en de vlijt, die daar werden aangekweekt, zijn voor een deel te danken aan de Spaarbank.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1