HULP H Woensdag 14 Jani. Nq 2778. 1882. ij Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, )OM f. Gameentebelang. BINNENLAND. H 'E Co. eren, F Krater GOUDSCHE COURANT a 1.20 ■1 ronder het r ziekelijke ïnd frisch. toereikende Naar men verneemt zullen de beide kamers der Staten-Generaal eerlang worden bijeengeroepen, tot af doening van eeuige onderweipen van dringenden aard. ikt na kort zonder ze f 0.80. jen doozen mgsmiddel. 3N8, MA- IEN, enz. ring. orden alle verechillig skiën zyn ladelijk in ►est middel iroeten en m Korsten, beden der erd l>. JVeenen. voor elke lere ziekte andvleesch. ij aanbou- tdrukkelyk Idel te ver- welke van Is zijn ge tier op de F. E. van Jo. (blauwe Snabilié, i Schiedam oordyk; te en H. H. ren bij S. u en Zoon; [em Labry Bovengenoemde kiesvereeniging vergaderde Zater dagavond onder praesidium IJssel de Schepper, die, na en lezing der notulen Heden houdt de geneeskundige raad van Gelderland en Utrecht te Arnhem zijne zomervergadering. Onder de punten op de agenda is ook opgenomen: de on- rechtvaardigheid onzer Vaccinatie wet, in te leiden door Dr. S. R. Hermanides. eskundigen. Medailles De heer 8. reiziger in goud- en zilverwerken te Rotterdam, van plan zijnde gisteren avond naar Woerden te reizen, had het ongeluk op den Kleiweg alhier uit te glijden, waarbij ,hij zijn been brak. De noodige geneeskundige hulp werd verleend door den heer M. Spruyt, waarop de patient des avonds per vigelante naar Rotterdam is vervoerd. >n zekerst olie kiezen. De gemeenteraad te Reeuwijk heeft de jaarwedde van het hoofd der openbare school aldaar vastgesteld op 900 met vrye woning. Aanstaanden Zondag zal te ’s-Hage de vergadering plaaüi hebben der afgevaardigden van de vrijmetse laarsloges van het Nederlandsch Groot-Oosten, ter verkiezing van een Grootmeester-uatiouaal in de plaats van wijlen Z. K. H. prins Frederik. In de provincie Zuid—Holland zijn van 4 tot 10 Juni jl. de volgende gevallen van pokken voor gekomen: Barwoutswaarder 1, Gouda 2, Rotterdam en te Woerden 7, waarvan 4 in een buis. het bestuur dier afdeeling, de “‘‘-"Jtm, afeende de vergade- cwJjF aan de namelooze d^fc'joden in Ruland ten 4e Russische regeering ïlën, die plaats hadden, In de aanwezigheid van zoo velen verschillenden godsdienst te dezer bijeenkomst, “j een protest tegen deze schandelijkheden. --.crJcht van de lotwisselingen der Alliance in het afgeloopen jaar, constateerde hy dat bet voort durend ’l streven is van het Verbond om beschaving, ontwikkeling en vooruitgang te bevorderen. Het heeft daartoe onder meer 39 lagere scholen in het verre Oosten opgericht, die door 6000 a 7000 leer lingen worden bezocht, en het onderhoudt voorts eene Landbouwschool en eene Ambachtsschool te Jaffa, Als spreker trad vervolgens op de heer dr. A. 8. Frank, rabbijn te Keulen. Het woord vol gloed, kracht en leven van den welsprekenden man, had de Jodenvervolging in Rusland ten onderwerp. Van de inschrijvers voor 773,500 op den West- indischen maildienst hebben zich sommige teruggetrok ken tot een bedrag van 147,000; blijft 626,500. Echter hebben zich nieuwe inschryvers aangeroeid GOUDA, 13 Juni 1882. Het raadslid D. C. Samsom heeft een open brief geschreven en verzonden aan zijne stadgenooten, naar aanleiding van hetgeen er is ingebracht tegen het door hem gesprokene op de raadszitting van 12 Mei 11. Hij geeft te kennen van al de woorden door hem toen gesproken, geen woord terug te nemen. Daar du brief alom in deze gemeente verspreid is, mag het overbodig worden geacht den inhoud uitvoeriger mede te deelen. Volgens den plattegrond zullen de terreinen der Internationale koloniale en uitvoerhandel-tentooustel- ling, in 1883 te Amsterdam te houden, kolossaal en indrukwekkend tevens zijn. Hel eigenlyke tentoon stellingsgebouw toch zal eene lengte hebben van niet minder dan 300 M., of ruim twee en een halfmaal zoo lang zijn als bet in aanbouw zyude Rijksmu- seum aan de Stadhouderskade te Amsterdam breed is. Behalve dit gebouw is er nog een nevengebouw, uit sluitend voor de Nederlandsche tentoonstelling bestemd, waarvan de oppervlakte nagenoeg met die van het Rijksmuseum geliik staat. Verder bevat het ruime terrein, dat deze gebouwen omgeeft, en dat tot een park aangelegd moet worden, gebouwen voor schoone kunsten, landbouwkundige en andere werktuigen, materialen enz. Voorts een concertgebouw, panorama, verschillende paviljoenen voorden Koning, de jury, de tentoonstellingscommissie enz., en eindelyk, behalve een restauratie en koffie huis en een muziektempel door electrisch licht ver licht, Hollandsche, Duilsche, Engelsche en Fransche restauraties en eeu aquarium. Behalve deze genoemde inrichtingen zijn hier en daar nog een aantal gebouwtjes van kleiner afmeting over het terrein verspreid, voor afzonderlijke com mission, inzenders etcwelke gebouwtjes aan het geheel een zeer behagelijk aanzien zullen geven. tot een bedrag van 123,500, zoodat thans van het i maatschappelijk kapitaal 750,000, is geplaatst. Deze laatste omstandigheid vooral (het toetreden i van nieuwe belangstellenden), doet de ontwerpers be- sluiten tot het oprichten eener naamlooze vennootschap op bet primitief ontworpen cijfer van 1,200,000, waarvan 750,000 bereids zijn geuomen. Zij blijven tevens werkzaam met het aanvullen van het ontbrekende door het plaatsen van aandeelen en zullen slechts dan overgaau tot het sluiten eener obli- gatieleeuing, als dit ten slotte noodzakelijk mocht zijn. Nu zekerheid bestaal dat de inaandelijksche West- ludische Maildienst ouder Nederlandsche vlag tot stand komt, verwachten zij dat vele hunner laodge- nooten, die zich tot nog toe onzijdig hielden, thans zullen toetreden. De beruchte Schenk te Amsterdam is wederom ach ter slot geraakt om de volgende redenen Daar hij ah geldschieter bekend is, vervoegde zich onlangs een juffrouw, woonachtig in de Kerkstraat aldaar, aan zijne woning, met het verzoek om vijf entwintig gulden ter leen te ontvangen. Na de gebruikelijke vraag om onderpand, zou Schenk den volgenden dag bij de juffrouw aan huis kpmen, om over de zaak te spreken en tevens om eeus te zien hoe het er bij haar uitzag. Schenk kwam en kreeg voorloopig als onderpand eenige bauk-van-leening- briefjes, zonder dut de juffrouw echter geld ontving. Dat zou zij daags daarna ontvangen. Tot zoozeer was nu alles afgesproken, doch gereed om te vertrekken, keerde Schenk nog even terag en vroeg of de juffrouw schrijven kon, waarop een bevestigend antwoord volgde. Dat scheen Schenk in twyfel te trekken, en wel zóó, dat hij de juffrouw vroeg om haar naaiu te schrij ven, haar tevens papier gevende. De juffrouw schreef baar naam, Schenk nam bet papiertje mede, doch toen hij den volgenden dag terugkwam en de juffrouw hem om de vyf-en-twintig- gulden vroeg, werd haar allee duidelijk; vooral toen hij haar toevoegde, dat bij haar bet geld reeds bad gegeven en het bewijs in handen had. En Werkelijk was dit het geval, want Scheuk had boven de door baar gestelde bandte kening de schuldbekentenis maar zelf ingevuld. Men zal zich herinneren, dat Scheuk ook de geld- j schieter was van den ongeiukkigen Veldmijten, thans van den heer Dr. H. opening dtr vergadering _._o van de vorige, het doel in herinnering bracht, waarmede men hier bijeenge roepen washet stellen van twee candidaten ter voorziening in de vacaturen in den gemeenteraad, ten gevolge van bet overlijden van den heer G. A. Muller en het ontslag-nemen van den heer G. Prince waarna spr. als Vobrzitter der vereeniging mede namens alle leden van het Bestuur de verklaring Door een vry groot aantal letterkundigen en ver eerden is dezer dagen te ’s-Hage eene vergadering gehouden ter bespreking van de vraag, op welke wijze men aan de begaafde schrijfster mevr. A. L. G. BosboomToussaint hulde zou kunnen brengen bij gelegenheid van haar 70ste verjaardag, den 16den September a. s. Na ampele bespreking werd besloten, haar een buste in marmer en een album aan te bie den. Een commissie, bestaande uit de heeren: dr. Jan Ten Brink, president; A. A. Vorsterman van Oyen, secretaris; Henri J. Steenberg, penningmeester; mr. C. Vosmeer en A. Werumeus Buning, werd met de uitvoering van dit plan belast. {Vad.) De Nederlandsche afdeeling van het Algemeen Is- raëlietisch Verbond hield gisteren te Rotterdam hare jaarlijksehe algemeene vergadering. De voorzitter van I heer A. Daniels, uit Amsterdam, ring met een kort woord, ge’ ellende waaraan een deel van prooi is, zonder dat door iets is gedaan om de gruwel te voorkomen, van i zag hy In een overzicht I afkgde, dat het Bestuur het levendig betreurde dat de heer G. Prince zijn ontslag als raadslid bad ge nomen en in het bijzonder de bekende redenen, die hem daartoe hadden bewogen. De vereeniging had alle reden om op hoogen prijs te stellen den ijver en de belangeloosheid, waarmede de heer Prince gedurende zoovele jaren de belangen van de gemeente heeft voorgestaan en het is daarom dat zijn ontslag zeer moet worden betreurd en niet het minst de oorzaak, die daartoe aanleiding gaf. Daarop werden de aanwezigen in de gelegenheid gejteld personen op de candidaten-lijst te brengen, waarop achtereenvolgens werden geplaatst ’de hh. C. C. H. Prince, voorgesteld door den heer C. W. van de Velde, Mr. J. H. van Mierop door den heer J. F. M. Temmirck, H. Jager door den heer H. W. F. Bonte en H. W. G. Koning door den heer C. W. van dt Velde. Vervolgens wordt overgegaan tot de bespreking der verschillende personen. De heer C. W. van de Velde spreekt allereerst een woord tot aanbeveling van den heer C. C. H. Prince, dien hij in alle opzichten den man vindt, juist op zijn plaats in den gemeenteraad. Hij is iemand van een helder begrip en bescheiden opinie en wat aangaat liefde voor de stad Gouda, zal hij zeker een waardig opvolger van zijn vader mogen worden geacht. Was het op deze gronden, dat spr. hem meende te mogen aanbevelen, er was nog iets, dat bij in het midden wenschte te brengen. Spr. had gaarne den heer G. Prince op de candidaten- lijst gezien, zelf had hij hem daarop niet willen plaatsen, integendeel, stond bij er op, spr. zou tegen die candidatuur hebben gesproken en wel omdat genoemde heer op beslisten toon had bekend gemaakt geen candidatuur te willen aanvaarden. Spr. had den Voorzitter daar straks hooren gewagen van „be kende redenen*, waarom de heer Prince ontslag had genomen en spr. gelooft te mogen aan nemen, dat de Voorzitter daarmede bedoelde de onaangename bejegening, die genoemde heer van het raadslid Samsom had ondervonden. Was dat zoo, dan meende spr. daartegen te moeten opkomen want nergens had de heer Prince zich daaromtrent uitgelaten en spr. zoekt die reden alleen in zijn hoogen leeftijd, j waardoor hij alle recht had op rust, spr. wil niet - - - (ontkennen, dat bet gebeurde wellicht een heel klein overleden, die het postkantoor te Amsterdam bestal. 8;00tje aai) tyn besluit gegeven heeft en dat hij het anders wellicht nog wel een paar maanden had uit gesteld, maar de hoofd-reden van zijn ontslag is het niet. Spr. staat thans de candidatu r van den zoon van het aftredend raadslid voor, met wieu hij meent gerust voor den dag te kunnen komen. In deze vergadering kent men den heer C. C. H. Prince voldoende om verdere aanbeveling overbodig |e achten. Verlangt een der aanwezigen echter eenige nadere inlichtingen, spr. is gaarne bereid ze te geven. De Voorzitter zegt, dat de vorige spr. zeer juist heeft aangemerkt, dat men geen bepaald recht had om de reden van het ontslag van den heer Priuce te zoeken in het gebeurde met den beer Samsom, daar hij zich in dit opzicht niet duidelyk beeft ver klaard. Eu tóch meent spr. zou eeu candidatuur-G. Prince iu deze vergadering grooten steun hebben gevonden en het Bestuur zou daartoe z. i. gaarne hebben medegewerkt, zoo de heer Prince niet uitdrukkelijk had verklaard by advertentie in verschillende bladen, dat hij bepaald niet wenschte in aanmerking te komen. Nu dit zoo was, zou zeker eene candidatuur van zyn zoon velen hoogst aangenaam zyn. De heer J. F. M. Temminck beveelt daarop de can didatuur van Mr. J. H. van Mierop aan, dien hij altijd heeft hooren noemen als een zeer gezien en geacht man waarop de heer A. L. van Uven zegt, dat als zijn geheugen hem niet bedriegt de beer van Mierop reeds vroeger door eene andere kiesver eeniging candidaat is gesteld of althans zou gesteld zijn, ware het niet dat hij voor de candidatuur had bedankt. Is de heer van Mierop niet bereid een raadszetel in te nemen, dan zou het natuurlijk een vergeefsch werk zijn hem te stellen, waarom spr. vraagt of de heer Temminck ook weet, of de heer van Mierop zich eene eventueele candidatuur zou laten welgevallen, welke vraag de heer Temminck ontken nend beantwoordt. De heer J. Post van der Burg vraagt daarop of hetgeen de heer Temminck zeide ter aanbeveling van Mr. van Mierop voldoen .’e mag worden geacht hem door „Gemeentebelang* caudidaat te doen stellen.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1