A BINNENLAND. T N° 2781. Woensdag 21 Juni. 1882. .slier W, jouda. iXieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. jen”. r. 'J D. geluk- i Ijll. )N- en li 13 ingr F 2.50. [7.50. tOOM. N. 11UAR VL ■w II 19-25 te Rotterdam 5. it 5-11 12-18 If tl te 2— 8 te 9-15 n 16-22 23-29 H en te 3, te 7-13 14 20 21-27 te Woerden 3 en te Berkeniroude 1. 28 Mei-3 'd. IJt»el. i 10-12 6 13 2 3 4 nieuwe gevallen te o te 2 1 2 1 2 te Gouda 3, te Rotterdam 3 en ’a-Gravenhage 1. tarden. in zich zing door lateurvan eester der verschil- eerpen. geleidende missive, waarvan af- aondeu aan de Geneeskundige 5-11 12-18 15-21 22-28 ii 3 6 2 2 Kunst- Spel op rakken, reetnde ïoloffie, 'en, enz. per jaar. olgebonw rRAAGD 19-25 26 Maart-. 1 2 1 1 1 3 5 27 1 4 15 2 7 1 recteur DAG 20 leubilain MGOED, N, WIN- vens eene GOUDSCHE COURANT. he Cou- door den 'ouda. kZ.J IA. iblement; irtien At- bet overige gedeelte van dat daaruit niet gevaar t tneu middags der DD. leid van Corps, ben met NG van ihooljaar dagelijks CHOOL, .ormalige geroepen. Aan -de door GOUDA, 20 Juni 1882. De gisteren alhier gehouden collecte ten voordtele van bet Fonds ter ondersteuning cn aanmoediging van den gcwapenden dienst in het Koningrijk der Nederlanden heeft opgebracht de som van 145,12*. Te lyderes aan Donderdag-avond a. st. treedt het Tyroler Nationaal zang-gezelscbap onder directie van deu beer J. Hart mann in de zaal „Kunstmin* der Sociëteit „Ons Genoegen" np. Het programma belooft een aardigen avond en het gezelschap, uit 4 dames en 4 heeren bestaande, dat in nationaal costuum zingt, gaf ook elders uit voeringen, die bijval ondervonden. Wij vestigen derhalve de aandacht op achterstaande advertentie. Zaterdag jl. stonden voor de Arrondissements Rechtbank te Rotterdam terecht; Johannes Tuiloo, schippersknecht Jan. Febr. Maart. Barwoutswaarder Berken wonde. Gouda Haastrecht Reeuwijk Rotterdam Waddinxveen. Woerden Zevenhuizen aan hoeveel poklijders, aangetast in de provincie Zuid-Holland van 1 Decem ber 1881 tot 31 Mei 1882, omtrent wie bekend is of zij waren ingeënt of herentvan het totaal 185 waren niet ingeënt 101, ingeënt 72, gerevac- cineerd slechts 12. In de maanden Januari tot Mei 1882 zyn in Zuid- Holland aan pokken overleden OEMMNTE: MAAND: TEZAMEN: April. Mei. 3 2 4 1 Toen te Schiedam eene r opgenomen in het ziekenhuis, bezocht de inspecteur 11 2__ Den 18deu Mei schreef bij, tengevolge van dat bezoek, aan Burgemeester en Wethouders van Schiedam „Ik acht my verplicht, nogmaals de aandacht er op te vestigen reeds voor eenige jaren heb ik er op gewezen dat verpleging van lijders aan besmei telijke ziekten in een voor andere zieken bestemd ziekenhuis is af te keuren en gevaarlijk is. „De vertrekken, te Schiedam voor besmettelijke ziekten aangewezen, zijn ook volstrekt niet zoo van het ziekenhuis afgezonderd, o zou dreigen. Zij zijn dit zelfs zóó weinig, dat men nu, zoolang nog slechts eene lijderes aan pokken is opgenomen, niet een van de beide eigenlyk voor besmettelyke ziekten bestemde vertrekken heeft in gebruik genomen, maar haar een Johannes Tuiloo, schippersknecht en Leonardus Linders timmermansknecht, beide wonende te Gouda, aangeklaagd de eerste van in den nacht van 6 op 7 Mei jl. den Inspecteur van politie alhier een stomp te hebben toegebracht en de tweede van een agent van politie te hebben mishandeld. Tegen den eersten werd 45 dagen en tegen den twee den beklaagde 3 maanden eenzame opsluiting geëischt. Over acht dagen uitspraak. Johannes Blok te Gouda, die onlangs in beschonken toestand een agent mishandelde is tot ééne maand cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. In de vorige week hebben zich te Rotterdam 2 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan, te Gouda 2 en te Woerden 1. Laatstleden Donderdag morgen ten 5 uur geraakte het paard van den landbouwer L van Galen te Waddinxveen van de steile brug by den Heer Ter- bruggen op de Blauwstraat alhier te water. Na veel moeite is het gelukt het paard bij het huis van den Heer Dortland er levend uit te krygen. De graven der Gorkumsohe martelaren, nabij Brielle, blijven nog in den huidigen tijd een druk bezoek trekken. De vorige week werden ze bezocht door 259 bedevaartgangers uit Gouda en dno»* 542 uit het dekenaat Alphen aan den Rijn. Zondag is het veertig-jarig bestaan van het Muziek corps der dd. Schutterij alhier feestelijk herdacht. Het valt niet te ontkennen, dat dit Corps den Goudschen ingezetenen menig vroolyk, genotrijk uurtje bezorgde en als wij de jaren die achter ons liggen, voor onzen geest terugroepen, dan komt ons menig prettig feest in de gedachte, dat opgeluisterd werd door de muziek van genoemd Corps. Het heeft dus by dese gelegenheid alle aanspraak op een woord van dank en erkentelijkheid en wij hopen dat het meer en meer moge blijken dat bedoeld Corps het woord „vooruitgang* in zijn banier heeft geicbreven. Het kan aan niet anders of het zal onder de verdienstelijke leiding van den heer J. G. Arents een goede toekomst tegemoet gaan. Uit het verslag in de dagbladen van de verga dering van den Geneeskundigen Raad voor Zuid- Hollaud is op te maken en wordt dan ook inder daad opgemaakt dat in deze gemeente bet publiek wordt gevaccineerd in hetzelfde gebouw, waar pok ken heerschen. De waarheid vordert mede te deeleii dat hoewel dit den eersten tijd van de pokken-epidemie het geval was, daarin spoedig verandering is gebracht, zoodat men niet meer op bet Gasthuis, maar in den laatste» tijd steeds op het Stadhuis werd gevaccineerd. In de gisterenavond gehouden vergadering der afdeeling „Gouda en Omstreken" der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw is benoemd tot lid van het Bestuur, in de plaats van den heer D. Nug- teren, die bedankt bad, de beer J. Breebaart Lz. Voor het toelatings-examen tot de ryks-kweek- school voor onderwijzers te Haarlem hebben zich 82 adspirauteu aan ge meld. i 29 Jan.-4 Febr. De Tweede Kamer der Staten-Geueraal is thans bijeengeroepen tegen Maandag 26 Juni aanstaande, des namiddags ten 2 ure. te Gouda 3 en te Rotterdam 1. te Gouda 11 en te Reeuwijk 1. te Gouda 8, ie Reeuwijk 2 en ie Rotterdam I. te Gouda 10. te Gouda 8. te Reeuwijk 2, te Rot terdam 1 en te Zwammerdam 1. te Gouda 9 en te Rotterdam 5. 26 Febr.-4 Maart te Gouda 5, te Rotterdam 1, te r» i - - De Staten der Provincie Euid-Holland zijn tot bet houden hunner aanstaande zomervergadering op- vergadering is ter vaststelling aangeboden een dodr Ged. Staten ontworpen verordening ter voorziening in scheepvaartbelangen. Uit ae Memorie van toelichting bij dit ontwerp blijkt, dat Ged. Staten van oordeel zijn, dat de be boette aan eene regeling bij provinciale verordening bestaat, omdat bij vele wateren de belangen van het algemeen verkeer zijn betrokken, en de belangen der gemeente, waarin zoodanig water ligt, zeer dikwijls te gering zijn om daarin een waarborg te vinden voor voldoeide behartiging. Alleen daar waar het geldt een doorloopend water zal bet gemeentebelang met de belangen van het algemeen verkeer gelijken tred houden. Van daar art. 1 van bel voorstel. Op die wijze wordt bij de wateren eene gelijksoor tige onderscheiding gemaakt als die, welke betreffende 1 de wegen by de laatste wijziging in het reglement op de wegen en voetpaden is gebracht. Voorts iso.a. nog op de agenda gebracht: Praeadvies van Gedep. Staten over eene klacht over den ouden weg onder de gemeente Reeuwijk. Gedep. Staten adviseeren op die klacht te antwoor den, dat er geen termen zyn gevonden om aan het verzoek gevolg te geven. ----- De Geneeskundige Raad van Zuid-Holland beeft in zijne Zaterdag gehouden vergadering eenparig in stemming betuigd met het verslag van de commissie uit zyn midden (dr. Canten, J. A. Delbez en dr. T. J. Dupont), belast met het aangeven van „wenken" tegen bet gevaar van de verspreiding van besmette lijke ziekten door geneeskundigen. De wenken heb ben betrekking op het regelen van het bezoek bij lyders aan een besmettelijke ziekte; de kleedingder geneeskundigen; de ontsmetting der handen, van de instrumenten bij die lyders aangewend, en de vernie tiging van verbandstukken. De Raad besloot tevens de wenken mede te dee- len aan alle geneeskundigen en vroedvrouwen in de provincie in eene bq schrift zal worden ge Raden in ons land. De vergadering betuigde haren dank aan de com missie voor haren wel volbrachten arbeid. Aan de mededeelingen, in de vergadering gedaan omtrent de in deze provincie voorgekomen gevallen van pokken, is het volgende ontleend Hoe uit eene plaats waar pokken zijn, die ziekte naar elders uitstraalt, vooral wanneer bel eene plaats is met veel verkeer, blijkt uit de volgende aanwij zing van bekende overbrenging. Uit de gemeente Gouda werd de ziekte gebracht naar Deu Haag, Reeuwijk (drie malen), Berken- woude, Stolwijk, Zevenhuizen, Boskoop, Leiden, Haas trecht, Waddinxveen, Linschoten, Wyns, (en waar- schyulijk naar Woerden en Zwammerdam)uit Rotterdam naar Schiedamuit Berkenwoude naar Ouderkerk a/d. IJseluit Woerden naar Waarder, Rietveld, Amsterdam, uit Waarder naar Barwouts waarder. Die uitstraling springt byzonder in het oog, wan neer men op eene kaart de aangetaste gemeenten aanwyst en met eene lijn verbindt met die, waaruit zij besmet werden. Dergelijk kaartje was op de ver gadering voor de leden ter inzage. Een staat wees het aantal poklyders in Zuid- Holland aan, in de maand December 1881 en in elke week van 1 Januari tot 3 Juni 1882. Van 1-31 Deo. te Gouda 12 gevallen en te Rotter dam 1. In de week van 1- 7 Januari te Gouda 9. 8-14 n Berkenwoude 1, te Stolwyk 1, te Zevenhuizen 1 en te Woerden 1. te Gouda 2, te Botterdam 1 en te Boskoop 1. te Gouda 3, te Rotterdam 6, te Zevenhuizen3, en te Berkenwoude 2. te Gouda 1. April te Gouda 1, te Loosduinen 1, Woerden 2 en te Waarder I. te Gouda 3, te Rotterdam 6, Berkenwoude 2, te Rietveld 1 en te Leiden 1. te Gouda 2, te Botterdam 2, te Berkenwoude 1 en te Haastrecht 1. te Gouda 3, te Botterdam 1, te Waarder 5, te Woerden 1, te Oogst- geest 1, te Haastrecht 1, te Ber kenwoude 1te Barwoutswaarder l, te Waddinxveen 1 en te Ouderkerk a/d. Usel 1. te Gouda 11, te Rotterdam 6, te Oegstgeest 3, te Schiedam 1 Haastrecht 1. 30 April-6 Mei te Gouda 2, te Rotterdam Oegstgeest 2, te Barwoutswaarder 1, te Woerden 8 en te Berken woude I. te Gouda 2, te Woerden 1, Barwoutswaarder I en te Schiedam 1. te Gouda 2, te Rotterdam 1 en te Woerden 1. te Gouda 1, te Rotterdam 3, fir - - - I w. WUMO A Juni te Gouda 3, te Barwoutswaarder 3, te Botterdam 1 en te Woerden 2. Te zamen 225. Een tweede staat toonde zamen 65 pokken was I- - A die /inrichting met het oog cp art. 7 der epidemiewet. Burgemeester

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1