ren iren, 2 I 1 1882. N° 2784. n n t c teek. EUZ, JES. BINNENLAND. Woensdag 28 Juni. rtsanger egen,” snsr, ti 4 Heeren). ting, .Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. -- -- ZOEK. [EN. 1.132, n goed- «AAK,” i. 2ST Jomp. ^et 1 J U LI begint een nieuw Kwartaal van de GOUDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvangen de verschijnende Nommers tot dien datum GRATIS. verlaging de brug bij Weth. het als het men om aan te cadreerd in >oon laffe J. J. BöP- .ndelaar, Le- 4, te Am- 1882. Ische Coii- den door den e Gouda- te Gouda. koophandel vee in der Britsche Regeering verlaging van den van van voor leeraar in de oude talen, waarop voor- i ea H. J. LG 30 JUNI ran 's voot- i: IE jctie nieuwe an anwezig zyn. ivoren zullen or tusschen- Boekhan- eid zijn ge in. goudsche courant. 50 Ct. 8 uur. erkrijgbaar. er voor behoudens wijzigingen. z«l blyven. Bij een wijziging waarsohynlyk is, deelde de heer van Lynden niet mede, zoodat het veld voor gissingen in dit opzicht nog even groot is als een paar dagen geleden. Hoofddoel voor de bijeenroeping der Kamer was geweest, zooals de Minister zeide, om de Kamer in de gelegenheid te stellen die wetsontwerpen af te doen, die voor afdoening gereed zijn en moeilijk langer daarop kunnen wachten. Tevens gaf de Mi nister te kennen, dat het van veel belang zou zijn als de Kamer het leeningsontwerp tevens wilde onderzoeken. Al kan dit ontwerp niet meteen de- missionairen Minister van Financiën worden behandeld, het afdeelingsonderzoek kan in elk geval van groote watfrde wezen voor iederen Minister van Financiën, zeide de heer van Lynden, en waarschijnlijk heeft hij daarby gedacht, al zeide hij het niet hardop in het bijzonder voor den demissionairen Minister. De heer van Houten heeft zyne motie van 9 Mei jl. ingetrokken. De Kamer zal heden in de afdee- liugen eenige ingekomeu wetsontwerpen onderzoeken en Woensdagochtend beginnen met de openbare be raadslaging over eenige thans aan de orde gestelde wetsontwerpen, waaronder de ykwet en het voorstel- Lohman tot wyziging van eenige artikelen der wet op het Lager Onderwijs. Bestuurderen van het Nederlandsch Werklieden- Yerbond Patrimonium hebben een circulaire verspreid, gericht aan het Centraal-Bestuur van het Alg. Werk- lieden-Verbond, waarin dank wordt gezegd voor het -r r-3 zou zijn, dat men van de Regeering geen machtiging aan vraagt, om aan de beroepen leeraar het de standplaats verbonden landstractement aan bieden. De Tijd meldt, dat de gezondheidstoestand van den heer A. I. Schaepmau, aartsbisschop van Utrecht, die zich sedert eenige weken in de badplaats Neuenahr Ophield, ongunstig is geworden en zich zelfs zoo danig verergerd heeft, dat tot de toediening der laatste Sacramenten besloten werd, welke de lijder verleden Zaterdag heeft ontvangen. Zondag keerde de aartsbisschop in Utrecht terug. De heer mr. M. H. Gcdefroi, oud-lid van de 2e kamer en oud-Minister vsn Justitie, is overleden. Staten-Generaal. Twebde Kamer. Zitting van 26 Juni 1882. Het bericht, dat de Begeering in de Kamer zitting van gisterenmiddag eene mededeeling omtrent den toestand der rninisteriëele crisis zou doen, had eeu talrijk belangstellend publiek naar de tribunes der Tweede Kamer gelokt. De gereserveerde en pu blieke tribunes waren eivolde loges van de Minis ters en van den Voorzitter der Kamer waren alle bezet. Of de belangstellende nieuwsgierigheid geheel bevredigd werd, moet worden betwijfeld, want de tijding, die de Minister aan de Kamer bracht, gaf nog geen einde van de crisis te kennenzij be helsde eigenlijk niet anders dan dat de crisis haar tweede phase ia ingetreden. Na eerst te hebben medegedeeld, hoe de Ministers herhaaldelijk in hun verzoek om ontslag hebben volhard en de Koning even herhaaldelijk heeft geweigerd in de verwerping van het Frausche handelstractaat een voldoenden grond voor de inwilliging van dat verzoek om ont slag te zien, deelde de heer Van Lynden, die van het gebeele Kabinet alleen in de Kamer tegenwoordig was, mede, dat het Z. M. ten slotte heeft goedgedacht in deze laatste dagen en met vasthouding van het eenmaal uitgesproken oordeel hem persoonlijk te belasten met een nieuwe kabinetsformatie, zij het met behoud of reconstructie van het tegenwoordig Kabinet. De heer van Lynden heeft gemeend zich aan die opdracht niet te mogen onttrekken, alvorens te'hebben onderzocht, in hoeverre het mogelijk Zou zijn daaraan te voldoen. Verder strekten zich ’s Mi nisters mededeclingen 'niet uit; slechts volgde nog een kleine vermaning tot geduld by het afwachten vau de oplossing der crisis. Na deze mededeeling mag men het houden, dat het tegenwoordig Kabinet, dan wellicht enkele welke portefeuilles Dit voorstel werd met algemeene stemmen aange nomen. De aanvraag der IJsel-stoomtramweg-maatschappij voor eene concessie tot aanleg en exploitatie van een stoomtramweg tusschen Gouda, Oudewater, Montfoort en Utrecht werd in deze zitting wel.behandeld, doch niet a/gehandeld. De richting werd zóó vastgesteld, dat de tram zal rijden langs Kattensingel, Kleiweg, Hoogstraat, Markt (noordzijde), Korten Tiendeweg, Langen Tiendeweg, Fluweelen Singel en deh zuidelijken IJseldijk en op de in die wegen gelegen bruggen. De Voorzitter deelde mede, dat Burg, en eene missive ontvangen hadden van dr. Oudschans Dentz te Leeuwarden, die daarbij kennis gaf voor nemens te zijn de Concessie over te dragen aan eene naamlooze Vennootschap, onder den naam van z/de Goudsche Waterleiding-Maatschappij", waarom hij daartoe de noodige machtiging ver zocht, onder overlegging van de concept-statuten. Deze werden ter visie gelegd. Heden kwam o. a. in 1. Een aanbeveling van twee leeraren aan progymnasium nl. Een voor 1 komen de hh. L. A. Kesper te Leiden Reinders te Amsterdam, en Een voor leeraar in de Engelsche taal, waarop voorkomen de hh. J. H. van der Voort te Goes, en C. J. Voortman te Doesbörgb. 2. Een voorstel van B. en W. tot uitbreiding ▼an het onderwijzend personeel aan de le Burger school voor meisjes. Den heer P. van Vledder Pzn. te Ambt-Almelo wérd eervol ontslag verleend als leeraar aan de Bur geravondschool, dat gerekend wordt in te zyn gegaan 1 Mei ji. Door het Bestuur der Goudsche Kiesvereeniging is tegen morgen 28 Juni (Woensdag) des avonds ten «cJf ure eene vergadering bijeengeroepen op dc bo- Zondagmorgen ten ongeveer 9 ure kwam de stoomtram van Bodegraven nabij onze gemeente en was bijna op den overgangsweg van het Rhijnspoor, toen een persoon uit Streefkerk per tilbury, waarin hij met zyn vrouw en dochter naar Boskoop wilde rijden, den tram zou passeeren. Doordat bet paard schrikte en zich naar de zijde va^i het station keerde, kwam de tilbury in aanraking met den tram en viel om, zoodat de drie personen op den grond vielen. Gelukkig bezeerden zij zich niet en konden de reis weder spoedig aanvaarden. De Minister van buitenlaudsche zaken heeft naar aanleiding van vertoogen door eenige Kamers van 21 en fabrieken, in zake den invoer van Engeland, geantwoord dat blykens bericht men aan dien wensch geen gevolg kan geven, zoolang niet hier te lande, ook jn het spoehngdistrict, zoowel de longziekte als het mond- en klauwzeer geheel geweken zijn. Het bestuur der kweekschool voor zeevaart te Leiden heeft bekend gemaakt, dat iu voornoemde inrichting jongens kunnen geplaatst worden, die eene verbintenis In ’e Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Leeftijd van 13 Vs16 jaar. In de Herv. Kerk zijn pl. in. 250 plaatsen vacant. Voor vele gemeenten is het hoogst moeilyk. een predikant te bekomen. Te Hellouw in de Tieler- waard, onlangs vacant geworden, is men zoo ten GOUDA, 27 Juni 1882. In de heden middag gehouden zitting van den Gemeenteraad zijn de geloofsbrieven ingekomen van de nieuwbenoemde raadsleden, de hh. C. C H. Prince en H. Jager, Deze zyn gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de hh. Noothoven van Goor, Fortuijn Droogleever en Post Drost, die voorstelde tot de toelating der beide heeren te be sluite*), met «elk voorstel zich de Raad vereenigde. Het grootste gedeelte van de raadszitting was gewijd aan de behandeling van het adres der hh. G. IJsselstyn, A. Portland en 362 andere onder- teekenaars betrekkelijk eene verlaging van de brug gen op de Blauwsiraat. B. en W. stelden voor wel tot eene over te gaan van de brug bij het huis heer Terbrugge, maar niet tot eene verlaging die over de Vrouwensteeg, daar dit laatste streed met de behingen der scheepvaart, welke te bevor deren juist een van de redenen was, die den heer Prince bewogen zijn bekend voorstel te doen. Na een zeer uitvoerige discussie, waarop «ij in ons volgend nr. nader hopen terug te komen, stelde de Voorzitter voor, meenende daardoor zooveel gelijk aan da xerschillendc geopperde g«roelens te gemoet te komen 1. te besluipen tut verlaging van het huis Tan den heer Terbrugge, 2. den heer Prince te vragen of hij bereid zou zijn, zyn aanbod ook dan gestand te doen, inge val de brug tegenover de Vrouwensteeg verlaagd werd. venzaal van de Harmonie op de Markt, welke toe- f volle overtuigd dat ieder beroep te vergeefs gankelyk is voor alle belangstellenden in zake de J Goudsche Waterleiding. Deze byeenroepmg ge schiedt naar aanleiding van belangrijke nadere in lichtingen door de Concessionarissen verstrekt. De zaak der waterleiding behoort ongetwijfeld tot die, welke by vele Goudsche ingezetenen groote be langstelling ondervinden eti men meent daarom zich te mogen vleien en voorzeker op goede gronden met een zeer talryke opkomst. De ontvangen inlichtingen moeten, naar wij vernemen, van dien aard zijn, dat zij de overtuiging schenken dat de zaak werkelijk niet lang meer tot de ffvrome wen- schen* zal behooren. Doch voor het spoedig tot stand komen der water leiding acht men het zeer weuschelijk, dat de mee ting van morgenavond door zeer velen wordt bygewoond, zoodat de algemeene aandacht op de bijeenkomst wordt gevestigd. Zondagavond bad in den tuin der Sociëteit „Ons Genoegen” het aangekondigde concert plaats der Kap< 1 van het Regiment Grenadiers en Jagers, onder directie van den heer Völlmar, dat door een zeer groot aantal personen, ook uit de omliggende ge meenten werd bijgeWoond. De prachtige muziek en het fraaie weêr maakten dezen avond hoogst geuotvol. De eerste maal, dat de heer Völlmar hier met zijn kapel optrad na het jibilaeum door hem gevierd (waarvan wij reeds vroeger melding hebben gemaakt) mocht niet voorbijgaan zonder dat ook uit Gouda den verdienstelyken man een bewijs werd gegeven van hoogachting en wanrdeeriug. Het Bestuur der Sociëteit <Ons Genoegen” bood hem bij monde van den heer H. Jager, onder-Voor- zitter dier Sociëteit, een smaakvol cadeau aan, nl. eeu sierlyk bewerkte barometer met de volgende insriptie z/Aangeboden door de Sociëteit »Ons Genoegen* te Gouda aan den heer J. H. Völlmar directeur der Koninklyke Militaire Kapel van het regiment Grenadiers en Jagers, bij gelegenheid van zijn veertig jarig jubiiaeum als lid dier kapel 8 Juni 1882.* Moge dit souvenir uit onze gemeente den heer Völlmar een blijk zijn van de ingenomenheid der Goudsche ingezetenen met de uitvoeringen onder zijn directie en laat ons hopen dat wij nog zeer dikwijls bet genoegen zullen mogen smaken den het-r Völlmar met zyn corps hier te zien optreden! In de vorige week is te Rotterdam geen enkel geval vau pokken vóórgekomen; te Gouda waren twee gevallen; te Woerden één. i

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1