uro. 1 UOT: BINNENLAND. N 2791. 1882. rEG, riNG (IDA, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 14 Juli. TER, 193. tents. FT Jrabetli, SuXlQ WrfW* r de 2e den voornoemd, raaf, 1GEN Az. arie, IL. UR, vailing det JEN van den en bekend, ;ing van Z.Eic. nge in de pro- EPVAART ir de ringvaart iet dorp Nieu- ESLOIEN, ot en met den MM. Idende Kunsten, n Directeur der te Utrecht. en Veers tai te a vier Kamen, Ider. a ten kantore IJN DROOG- GOUDSCHE COURANT a» te Gouda. verschillende veree- ons kiesrecht nood- dat zij tot grondslag De voorwaar- lezing bij den isthaven B. 41, iljetten worden n.ZATURDAG te 7 uur, inde oojnb«t. DIRECTIE. BRINKMA$ b bekomen m de geschilderde St. Janskerk t» üedenis der St eekeningen,enz. aderlijk levens- rs de Gebroeders GOUDA, 13 Juli P82. VEIIGADERING van dbn GEMEENTERAAD. Vrijdag den 14 Juli 1882, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen Het verzoek van den heer 8. E. Oudscbans Dentz om de. hem verleende Concessie voor den aanleg en de exploitatie eener IJselwaterleiding aan eene naamlooze vennootschap te mogen overdragen. Het adres van eenige boterboeren betrekkelijk de aansijziug eener afzonderlijke plaats voor den ver koop van kunstboter in het Boterhuis. De benoeming van een onderwijzer aan Burgerschool voor jongens. Maandag en Dinsdag had ten overstaan van cu ratoren het jaarlijksch overgangsexamen plaats aan het Progymnasium alhier. Uit de 2e naar de 3e klasse werden bevorderd de beide leerlingen dier klasse: H. L. Hemsing en F. G. J. Steenmeijer. Uit de le naar de 2e klasse C. A. A. J. Greebe, E. Grendel en N. Mijnlieff Fz. Twee leerlingen werden niet bevorderd. Bij het Dinsdag gehouden admissie-examen hebben zich aangemeld 4 nieuwe leerlingen, die allen zyn toegelaten. Het notarieel examen, le gedeelte, is met gunstig gevolg afgelegd door den heer E. C. Lalleman te Moordrecht. In het feestgebouw zal na afloop een concert met heeft afschaffing van den ^census en dns met be- in|.i..«.-tr I..I ».a.n houd va„ artikel 76 der Grondwet niet te verkrij. gen is. Uit de gedacbtenwisseling bleek, dat men het daarover eens is, dat de Grondwet behoort te erkennen, dat het kiesrecht in beginsel aan alle staatsburgers toekomt en dat er alleen verschil van meeuiug is over de vraag öf en in hoeverre er enkele beperkingen in het algemeen belang be- hooign te worden vastgesteld. Men stemde echter ook daarin overeen, dat in geen geval in de Grond wet zulke beperkingen moeten worden opgenomen en dat het aan den gewonen wetgever kan worden overgelaten, die te bepalen, voor zoover zij noodig worden geacht. De uitslag was, dat met bijna algemeene stem men door de gedelegeerden besloten werd, geza menlijk aan te dringen op afschaffing van den census en dat overigens ieder vrij bleef in zijn meening over het al of niet wenschelijke van be perkingen bij de gewone wet. Deze uitslag werd samengeval in de volgende formule, welke men meent, dat in plaats van art. 7 6 zou kunnen treden: „De leden der Tweede Kamer worden recht streeks door de kiezers Mj geheime stemming ge- kozen. „Om kiezer te zijn moet men zijn meerderjarig ingezeten Nederlander, in het volle genot zijner burgerlijke en burgerschapstechten. „Het kiesrecht en de uitoefening daaraan worden ‘door de wet geregeld.» v Tevens werd besloten te gelegener tijwvloor het houden vay openbare vergaderingen in dezen geest Werkzaam te zijn. Maandag is te Maastricht de 33e algemeene vergadering der Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst geopend met een rede van dr. Egeling, inspecteur van hel Geneeskundig Staats toezicht in Zuid-Holland, in welke hij o. a. wees op de-> verdiensten van Pasteur en Koch in zake de voortplanting van besmetteljjke ziekten, aan wier onderzoek de hygiëne veal goeds te danken heeft. Volgens het verslag van den secretaris dr. Guye is het ledental der Maatscb. met 70 in het laatste jaar vermeerderd. Een voorstel van het hoofdbe stuur, strekkende om den Min. van Binnenlandscbe Zaken te verzoeken de sterftestaten zóó te wjjzigen, dat daaruit bljjkt of de levenloos" aangegeveoen bij de geboorte al dan niet levensvatbaarheid hadden, werd aangenomen. Ten slotte werd een debat ge voerd over de regeling der prostitutie, waarin de heeren dra. van Overbeek de Meijer, Fokker en M. Huizinga stonden tegenover dr. Mensonides. Op de 62ste jaarlijksche vergadering van het Ge nootschap van leeraren aan de Nederlandsche Gym- nasièn en Hoogere Burgerscholen is besloten den heer dr. D. Terpstra, rector alhier, het honorair lidmaatschap aan te bieden wegens de vele diensten, als gewoon lid sedert 1846 bewezen. Mej. J. P. M. H. Gordon alhier, staat op de voordracht voor leerares in twee vreemde talen aan de Hoogere Burgerschool Voor meisjes te ’s Hage. Met d®.zoogen. guldenstrein van Leiden, Alpheu, Bodegraven, den Haag, Soetermeer-Zegwaaril en Gouda naar Arnhem zijn gisteren vervoerd 1110 reizigers. Door de Spoorweg-Maatsohappijen is bepaald dat de voorwerpen onverkocht terugkomend run de Al gemeene Landbouw-Tentoonstelliug te Gouda, koste loos over hare lijnen zullen vervoerd worden. De jnazelen heerschen te Zevenhuizensterk. Dins dag- zijn 7 gevallen te gelijk aa’flgegeven zij zijn echter van een goedaardig karakter. De Baad van beheer der Vereeniging tot bevor dering van ’s lands weerbaarheid te Botterdam heeft een algemeene schietwedstrijd uitgeschreven te houden op de banen van het korps kon. scherpschutters te Botterdam. Den schietwedstrijd zal aan vangen op Zondag 16 Juli en eindigen op Zondag 23 Juli. De wedstrijd zal bestaan uit A.uersoneele wedstrijd op 300 passen aangeboden aan oe leden van genoodigde korpsen of vereenigipgenB. C. en D. op vrije banen op 300 passen opengesteld voor iedereen tegen betaling en E/ wedstrijd op 300 pas tusschen korpsen van de zee- en lan^macht-schutterijen en scherpschutters- korpsen, waaraan kan deelgenomen worden door 5 afgevaardigden van elk regiment of op zichzelfsfaand korps, minder dan een regiment sterk zijnde. Het korps Kon. scherpschutters van Botterdam blyft buiten mededinging. Bjj de wedstrijden A. B. C. en D~ bestaan de pryzen uit geld, en bij den korpswedjjyd E. uit le Pys Zilveren bokaal, aangeboden door majoor A. ,.n Stolk, 2e en Be prijs Zilveren Medaille en 4e Prys Bronzen Medaille. Aan de deelnemers wordt 6p de verschillende spoorwegen reductie toegestaan en hebben de leden toegang tot de nfficieren-societeit, de Diergaarde, de socipteit Harmonie en het feestgebouw, onder nader bepaalde voorwaarden. Naar het Vad. verneemt, zal de Minister van marine een comhiissie benoemen om een onderzoek in te stel len naar de ramp van de Adder. Die commissie zal voor de meerderheid uit burgers bestaan, terwijl de officieren, die daarvan deel zullen uitmaken, ge kozen zullen worden uit de zeeofficieren opnon-ac- tiviteit, die geheel staan buiten alles, wat met de iudienststelling en den tocht van de Adder in verband staat. Abraham Den Duik, stuurman'en Cornells Dijk huizen, visscher, beiden te $cheveningen, zijn voor den Minister van marine verschenen en heblrên ver klaard dat zij op Woensdag 5 Juli, ’s avonds ten 7 Vs ure, tusschen Katwijk en Scbeveningen, vis- schende op 9 vm. water, op een afstand van V< Eng. mijl zuidwaarts hebben gezien, zoo ze meenen, een monitor, stoomende W. Z, W. hun ten 8 ure pas- seerende. Ten 8 Vs ure zagetf zy van dit vaartuig roode, witte en groene vuurpijlen met blikvuren. Dit duurde tot 'SVg uur, terwyl ze toen een groot vuur zagen, daarmede bedoelende een groot licht, slechts voor een oogenblik. Daarna verdween het vaartuig uit hun gezicht, zoodat zij het er voor houden dat het aldaar gezonken is. Dat punt zou zijn tusschen Ter Heide en de baken duinen op 710 vm. water. Naar aanleiding van bovengenoemde verklaring is op last van den Minister van* marine onmiddellyk de transportschooner Jraws Naerebout naar bedoelde plaats (zynde een geogr. mijl west van Scheveningen of wel Va -geogr. mijl uit den wal in 7 a 10 vm.) een luisterrijk bal gegeven wjorden. De heer Van Eek, lid der Tweede Kamer, wil inderdaad beproeven, verandering te brengen in de wijze, waarop de Kamer werkt, door wijziging van het reglement van orde. Hij heeft voorgestekl het aanlal afdeelingen op zes te brengende uren der beraadslaging te beperken de lijsten der sprekers af te schaffen, een vaste plaats om te spreken aan te wijzen en meer van die bepalingen, welke strek ken kunnen om den stroom van welsprekendheid een weinig te breidelen, waarin de Kamer zich af en toe vermeiden kan en de parlementaire werkzaam heden beknopter te doen zyn. De Landb. Ci. bevat een artikel over de ver- deeling van, de markegronden. ‘Ze herinnert aan ’l geen op de congressen der Maatschappij van Nij verheid in die zaak is gedaan. In 1875 werd het onderwerp op ’t congres te Breda besproken en in ’t tydschrift verscheen in het volgend jaar een rap port van mr. J. H. Schober, waarin betoogd werd, dat van de wettelijke bepalingen op het stuk geen heil meer te wachten was. Van den vrijdom van lasten werd weinig gebruik gemaaktook het af staan aan eenige gemeenten vdn de omliggende heidevelden tegen 50 en 70 ets. de hectare baatte niet, omdat geen fatale termyn was gesteld. In 1876 werd de zaak weder op ’t congres te Deventer behandeld. In 1877 werd een ontwerp van wet door de hh. prof. L. Mulder, mr. I. H. Schober en mr. C. A. Nairac ingediend. Te Arnlfcm werd in 1879 op ’t congres w’ader van gedachten ge wisseld over de quaestie en besloten zich met ver nieuwden aandrang tot da. regeering te wenden, en aan Gerf. St. van Gelderland te verzoeken, geen subsidiën voor scholen, wegen, enz. aan gemeenten te verkenen, die woeste gronden bezaten, en deze niet ontgonnen of verkochten. In 1880 is te Gro ningen nogmaals dezelfde verzuchting geslaakt, en werd een adres aan de regeering beraamd, dat echter onnoodig werd, doordien het bericht kwam, dat eindelyk een wetsontwerp in bewerking was, het welk den 9 Mei jl. is ingediend en dat gunstige bepalingen bevat, door de vrywillige verdeeling der markegronden op aanzoek van een of meer l>elanghebbenden te vergemakkelijken, omdat nie mand gedwongen kan worden in een onverdeelden boedel te blyven. Hoezeer de wet noodig is, wordt aangetoond, door de opgaaf, dal jn 1879 nog 600,000 hectaren heide en woeste grond in ons land aanwezig waren, wier waarde, niet hooger dan 10 de hectare, gemakkelijk verhonderdvoudigd kan worden. Naar wij vernemen hebben de dames Bos en Well man en de heer Schwab, die dezer dageu het eind examen aan de Tooneelschool met goed gevolg heb ben afgelegd, zich bij Het Nederlandtch Tooneel geëngageerd, en wel bij de Amsterdamscbe afdeeling. Mej. Josephine de Groot, de jeugdige en begaafde actrice, die vooral im den afgeloopen winter zooveel bijval vond, zal misschien het tooneel verlaten; zij wil zich ten minste voor het volgend seizoen niet verbinden. Naar men zegt, bet gevolg van huwelijks plannen. o De Zuid-Afrikaansohe mail van Dinsdag bracht den hoogleeraar P. Harting twee fraaie albums. Een daarvan is gevuld met Afrikaansche gezichten en het andere met de beeltenissen van eenige vrienden in den Oranje-Vrijstaat. Door toedoen van de heeren mr. Beitz en dr. Brill zijn er in den Oranje-Vrij staat gelden verzameld tot den aankoop dier albums, om daardoor den hoogleerftar Harting een klein stoffelijk bewijs te geven van dankbaarheid wegens de door hem betoonde belangstelling in den jongsten Transvaalschen oorlog. De heer Olland heeft beide albums voorzien van het wapen van den Oranje-Vrystaat en een net opschrift. Zondag heeft te Utrecht een vergadering plaats gehad van gedelegeerden van verschillende verte- nigingen, welke wijziging van zakeliik achten in dien zin,

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1