HG. s I 1 I I Woensdag 19 Juli. 2793. 1882. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. intoor »rtuijn EVEB EKTEN Bouvier, apo- zonder eenlg* rdevloelngen. ▼an dit middel zijn srdsn beat* et voorschrift* UUf 3K, et) I r o a I t [i De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. n boven oor voet- de Turf- rug over Haven. m boven over het ct bij de ANG, ITRAAT. Apoth. derbouv voetgan- de Turf- rug over laven. Heer A. J. wnaultee- srdum. rente ’of” 41/. 4 si goudsche courant AD VERTENTIËN worden worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN van geplaatst ran 15 regel» a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS Vaar dan wel, geliefde doode! Vaar dan wel, tot wederzien! ter be- justitie te nederig waa i was DER8 van SDAG den t 1 ure, in j AANTE De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.25 tranco per post 1.50. In de Dinsdag 11. gehouden vergadering van de Haagsche kamer van koophandel wees een der leden, de heer Ruttcn, op een verschijnsel in de ambacbts-nijverbcid, dat tot ernstig nadenken moest opwekken. Met uitsondering verklaarde hij van het verwersvak, lijden alle takken van ambachtsnijverheid eekeningen iddags van plaatseljjke terwerf ter ;el geschre- borgen ge len den 25 ten 5 ure, ingeleverd Rust in vree I geliefde doode, Trouwe leidsman, sluimer zacht, T Valt ons allen zwaar te scheiden Van den Vriend! soo hoog geacht! Nimmer zullen wij vergeten Al* bet goede aan ons gedaan Uwe lessen dank te weten Spoor ook ons tot werken aan. Vaar dan wel I geliefde Meester I Lieve Meester I slaap gerust I Tot eenmaal Gods bode U wakker, Voor altijd u wakker kust I Eenmaal dekt ook ons de zode Eenmaal ja en ras misschien, hartelijkheid, waarmede zij van den veteraan afscheid namen, toen hij voor een paar jaren beide betrek kingen nccrlegde. Waar de naam van Kluitman ge noemd werd, was ’t woord vader* op de lippen, en waar vrede en eensgezindheid, waardigheid en wetenschap gezocht werden, daar was de heer Kluit man een man, die ’t alles bezielde, en met zijn adem begeestigde. Als regent GOUDA, 18 Juli 1882. Hedenmorgen ten 10 ure had de teraardebestelling plaats van bet stoffelijk overschot van den heer M. H. Kluitman, in tegenwoordigheid vau een groote schare belangstellenden, waaronder vele ouderwijzers en oud-onderwyzers, predikanten, kerkeraadsleden, regenten van het weeshuis ens. enz. De kist, die het stoffelijk omhulsel bevatte en welke getooid was met verscheidene sohooue bloem-kransen, waaronder een van hh. onderwijzers, een van de weezen enz. enz. werd grafwaarts gedragen door de leden van den kerkenad en toen zy in de groeve was neerge duld werd door de leerlingen der normaalschool onder een plechtige stilte een lied aangeheren, waarna de heer J. W. Haverkamp Begemann, pred. bij de Herv. Gemeente het woord nam en den overledene herdacht. Hjj bracht zyne vele deugden in herin nering en schetste hem als onderwijzer, als vader der weezen, bovenal als waar Christen. Daarop sprak Dr. D. Terpstra, arrondissements-schoolopziener, die den heer Kluitman als uitstekend onderwijzer herdacht, welke de jeugd liefhad en baar niet met strengheid behandelde, maar juist met zachtheid aller harten wist te veroveren. Vervolgens trad de heer J. Schip pers te ’s Gravenhage, oud-leerling van den overle dene, nur de groeve en wydde een hartelijk woord van waardeering aan de huiselijke deugden van den overledene, wiens gunstige invloed niet alleen in de school, mur ook in het gezin zoo krachtig aan het licht trad. De beer J. C. Emeis sprak vervolgens nog eenige woorden van dank en tot afscheid jegens den gestorvene, waarna de heer P. Kluitman, uit Alkmaar, de aanwezigen dank betuigde voor de be langstelling, terwyl ten slotte de heer van de Brugghe, uit Bloemendaal, oud-onderwyzer van L-kkerkerk zyn ouden vriend Kluitman eveneens nog eenige woorden van hulde bracht. Wij laten hier volgen hetgeen bij het graf ge zongen werd Rust in vree, van ramp en smart ontheven, Trouwe leidsman! in uw enge kluis! ’t Schoene voorbeeld, ons door U gegeven, Brenga ook ons by U in 't Vaderhuis. Rust in vree! Rust in vree! God schenke troost aan de uwen! Morgenrood rijst uit der graven nacht, Wie als gij hel kwade blyren schuwpn, Hun ook spreidt de dood het rustbed zacht. tac ’t burger weeshuis was hij de vader der weezen. En, hoe hy ook als regent de achting zijner medebestuurders wegdroeg, blijkt daaruit, dat hij steeds als huu voorzitter benoemd werd. Als christen was hij verdraagzaam, godsdienstig in milden Evangelischen zin, wars van alle twist en vijand* schap; jaren lang was hij dan ook ouderling der Hervormde kerk en steeds lid van bet klassikaal bestuur. Als kerkvoogd was hem mede de gewich tige betrekking opgedragen als bestuurder der rijke goederen aan de Herv. kerk te Gouda toebehoorende, terwyl ’t recht in hem een vurig verdediger vond, wanneer bleek noodig te aiju. Al» voorzitter vaa ’t onderwijzersgezelscbap werkte hij onvermoeid en als voorstander van degelijk onderwijs kan men hem terecht noemen als hervormer en schepper van Gouda's onderwijs, dat thans uitmuntend, maar by zijne komst in ellendigen toestand verkeerde. Zoo heeft Kluitman gewerkt, zoolang ’tdag was en zelfs, toen de late avond aangebroken was, kon hij ’t werken nog niet laten, maar arbeidde hij ge regeld voort, ’t zy aan eigen studie, ’tzy dat hij uit zyne ryke ervaring wenken en vingerwijzen gaf, die steeds van den practischen blik en de juiste beoordeelingen getuigenis aflegden. Neen, vijanden had Kluitman niet; een kind kon hem naderen en de verstandige kon van hem wijsheid leeren. In alle eenvoud bewandelde hij zyn pad en als miskenning soms zijn deel was, hoe bescheiden en r"4-*-1- zyne verdediging en met welke edele wapenen zyn strijden. Met zyne tróuwe gade naast hem, was hij sterk, ook in zyn veel bewogen leven. Ja, dat hebben de beide oude braven gehad, een veel bewogen levenOf, wie in Gouda, was niet diep bewogen, toen aan dit gezin, achtereenvolgens, de kinderen np één na, ontviel op mannelijken leeftijd? En wie wist ook niet, dat ’t vertrouwen op God hun be moedigde in zoo veel leed en dat de godsdienst des harten den grondsteippcl uitmaakte van geheel hun leven Maar, waar zou ik eindigen, als ik Kluit man en zyne waardige echtgenoote, in hun eenvou- digen, maar toen zoo gewiohtigen huiselyken en inaatschappelijken kring, naar waarde teekende Dit alleen Gezegend zij de assche van den braven Kluit man I En de troost des Evangelies zy toegcwenscht aan zyne trouwe, lief hebbende echtgenoote, die daar treurt en treuren zal, om zooveel dat haar ontnomen is. Dit is zekerGouda zal zynen Kluitman niet vergeten en in de harten zijner leerlingen is eene eerzuil geplant, waarop met gouden letteren gebeiteld staatz/EJere aan onzen vriend en leermeester Kluit man." De braven sterven niet. ig voldaan, ats hebben In. J. FOR- t te Goods. Naar wij vernemen bestaat by «enige oud-leerlingen van den heer M. H. Kluitman het voornemen een gedeukteeken op te richten op zyn graf. Naar het Vad. verneemt heeft de beer Van Lynden van Sandeuburg de opdracht tot vorming van een nieuw Ministerie niet aanvaard. Met andere woor den, de opdracht nedergelegd. De Haagsche correspondent van de Zutpheneche Ci. daarentegen schrijft Ten stelligste kan ik echter bet gerucht tegenspre ken, dat de beer v. Lijnden van de vorming vau een Ministerie heeft algeiien. Ondanks de onder vonden teleurstellingen heeft by ayn plan om een nieuw Kabinet te vormen nog niet opgegeveu. In het laatst van de vorige week is er tot tweemaal toe Ministerraad gehouden. Tegen het hoofd eener school tn de A Iblasserwaard is prooes-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Wet op den kinderarbeid. Hij gebruikte vier schoolmeisjes beneden de twaalf jaren om tegen ge ringe beloouing school en kerk aan te vegen. Zondag voormiddag trachtte zekere J. A. Koud 5 6 jaren, schoenmaker van beroep, wonende te Gouda, zich van een mandje met eieren meester te maken, en wel uit de stalling op het ontsloten terrein der R. K. kerk te Kralingen, terwyl de eigenaar van die eieren tich in die kerk bevond. De dader werd door de politie op heeter daad betrapt en schikking gesteld vau den officier van letterdam. Op verzoek nemen wy uit bet Weekblad Woerden het volgende over. Heden kwam bet treurige bericht tot ons van ’t overlyden van den heer Kluitman te Gouda. Hy mocht den ouderdom van 73 jaren bereiken. Wie de heer Kluitman was? Vraag het te Gouda, en *t kleinste kiud, zoowel als de grijsaard zal 't u zeggen. Als één der gevierdste ingezetenen was ieder met de meeste hoogachting bezield jegens den man, die te Gouda meer dan 40 jaren aan 't hoofd stond eener openbare school. Die school was een model, even als de man in alles te roemen was. Daarom werd Kluitman dan ook benoemd als Directeur der Ryks normaalschool, eene betrekking, die hy dan ook roet den meeaten ijver, trouw et> nauwgezet jaren lang e'n tot voor een paar jaren heeft bekleed. Tal van leerlingeu heeft hy alzoo gevormd, die thans heinde en verre verspreid zyn, en aan *t hoofd zyn geplaatst van de aanzieulykste inrichtingen van onder wijs in den laude. Geheel Gouda was dan ook in feestdosob herschapen, toen de gevierde man zyn 40 jarig jubilé als onderwijzer herdacht, en de blijken rau belangstelling toen" ondervonden, gaven 't volste getuigenis dat men ook in eenvfcdigen stand op eene hoogte kan geplaatst worden, die door den meer aanzienlijke niet kau worden bereikt. Eu hoe hij by de hooge regeering stond aangeschreven Vraag het aan den Oud-Miuistcr v. d. Heim, die hem in zyne betrekking als inspecteur van 't lager onderwijs en den hoer Vollenhoveti, thans afgetreden refe rendaris van ’t onderwys leerden kennen; maar ook de thans fungeerende autoriteiten, waren mee hoogachting* jegens Kluitman bezield, getuige de iuuige 1 sif I ■4 O I

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1