BINNENLAND. eer! 1882. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 2794. a Vrijdag 21 Juli. he gen, ;staan Lange Tiendeweg D. 60, terwyl de DRUKKER IJ dezer Courant ge vestigd blijft: MOLENWEIIF B. 28. •esden. FF. ildel De inzending van advertentién kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. te ats. Gouda. <71 INKMAN omen w, [schilderde inskerk te is der St. ingen,enz. ijk levens- Jebroeders eth, AD VERTENTIËN worden worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN te (ZtraeAl. reau dezer trok t werk en geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS >jjn, Kies- deleden, [AN au Zn. (SLOOT. ADR. N. jURVBBS. arkeuken. OM. .AND. RN, ÏNNINO. WlLDB. till. attent te aldwol- len bruin» ide bereid Ier Den- Kunsten, •ecteur der recht. I een flinke De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRUDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER- DAG. De prys per drie maanden is f 1.25 tranco per post 1.50. GOUDSCHE COURANT. ruik van loit wéér dageljjks selt, be- «ond tot welde en een zucht uit de bont opsteeg, die ephter deu verloren makker niet terugschouken, zoodat slechts overbleef te berusten in het droeve lot. De heer Nieuwenhuizen uit Delft sprak namens de familie daarop een woord van dank tot heu, die op zoo ondubbelzinnige wijze van hunne belangstelling deden blijken en riep ten slotte een krachtig: vaarwel I toe en een tot weerziens aan den gestorvene. Twee schoone bloemenkransen sierden de kist als welsprekende tolken van hartslyke deelneming. Gisteren heeft het eindexamen aan de Bykeland- bouwschool te Wageniogen plaats gehad. Het di ploma als landbouwkundige is verleend aan -. O. Van Vloten, van HaarlemD. De Voogt, van VVagenin- gen F. Van der Breggen, vaa Waddinxveen, en J. C. Van der Torren, van Waddinxveen alle candidaten zijn geslaagd. lu de Maandagavond gehouden gwderiwg te Oudewatar werd toé het dagelijksch bestuur voorloopig met de IJsel-Stoomtram-Maatecba] Hedenmiddag ten 12 ure trok een plechtige be- grafenit-sloet door onze straten 'naar de begraafplaats. De dezer dagen overleden Sergeant-Majoor H. Fe- sevur werd met militaire honneurs ter laatste rust* plaat, gedragen, aan welke droere plechtigheid de sombere rouw-toneu van de muziek der Goudsche Schutterij verhoogden luister bezetten. Op de begraafplaat, had een buitengewoon talrijke menigte zich vereenigd om getuige te zijn van deze droere gebeurtenis en toen de gebruikelijke geweer schoten boven bet graf waren gelost, nam de Ser geant van der Swaan het' woord en sprak namens ijjoe kameraden een harteljjk woord van hulde aau de nagedachtenis van den overledene en een woord van troost tol de diepbedroefde betrekkingen. Hy schetste de smart een zoo verdienstelijk militair te moeten verliezen, die nog zooveel voor de toekomst beloofde, waaróver een traan in het mannelijk oog op- I eu gemeenteraads-ver- toedgekeurd het door ig aangegaan contract happy. Ingediend werd de gemeenterekening over 1881, sluitende met een goed slot van 2709,411/,. Dit slot is voorzeker aanzienlijk voor hen, die weten dat, behalve de vernieuwing van sommige straten en -aflossingen van vroeger geleende gelden, deu ge- meentetoren in- en nitWendig eene restauratie heeft ondergaan, waaraan duizenden goldens zyn besteed. Scheen die ruim duizendjarige kolossus vroeger eene onooglijke steenklomp; thans komen zyne architec tonische lijnen en bogen weer als vernieuwd voor bet oog te voorsohyn. Dit jaar zal door aanbrenging van een nieuw uur werk met minuutwijzers het geheel zijn voltooid. Door den minister van justitie is in verband met de in de tweede kamer geroerde beraadslagingen over den eed, en als inleiding tot de verdere be handeling van het onderwerp, aau de kamer toege zonden een staat houdende een algemeen overzicht van de gevallen waarin - en de wyzeu waarop hier te lande door wet, verordening, instructie enz. eed of belofte wordt geëischt. Daaruit blijkt, dat de bepalingen omtrent den eed, de belofte of verkla ring niet enkel steunen óp wetten en kon. beslui ten, maar ook op reglementen, instructies, resoluties, ministeriële resoluties enz. Eene bijzondere kolom toont aan de wyze waarop en de termen waarin de vneischte eed, belofte of verklaring is voorgeschre- ven. In de terminologie daarvan blijkt eene groote verscheidenheid te heerschen. In de buitenlandscho afdeelingen der in 1883 te Amsterdam te houden groote tentoonstelling vloeien de aanvragen toe voor de klassenwerktugkuude, meubelen, muziek en Voedingsmiddelen. Duitscbland staat tot nog toe aan het hoofd wat hel getal der ontvangen aanvragen betreft: dan volgen Frankrijk en Engeland. De heer E. Bomlaut, commissaris-geueraal voor België,' heeft verscheidene dagen te Amsterdam ver toefd, ten einde zich met don commissaris-geueraal der tentoonstelling te verstaan omtrent de verschil lende belangrijke rubrieken van de Belgische afdeeling. Men meent te weteu, dat de oppervlakte, door de Belgische inzenders besproken, niet minder dan 12000 vierkante meters zal bestaan. Het bijzonder reglement voor de fraaie kunsten GOUDA, 20 Juli 1882. Bjj besluit van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië is benoemd tot kapitein-ingenkur de le Luitenant der genie G. Hoogeuboom. Als cadet bij de militaire akademie te Breda is o. a. geplaatst (voor cavalerie O.-I.) W. Smits, leer ling der 8* klasse der rijks hoogere burgerschool alhier. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de bloem krans op de kist, die het stoffelijk overschot van den heer Kluitman bevatte, welke wij in ons vorig nr. een hulde noemden van hb. onderwijzers, een hulde was van de oud-leerlingen van deu overledene. Het Botterdamsch Tooneelgezelschap onder directie van den beer Willem van Zuylcn zal tydens de ker mis alhier eeiy reeks voorstellingen geren. Verder zullen de volgende vermakelijkheden ver schijnen Lion Veith, 'Hollandsoh Theatre, Blanu», Paarden spel, Damms, Panorama, de Nies, de visohvangst, Heymans, de Catacombeu van Parijs, Haak, Pak de leuning, Schram, ballen-tent, Wills, Photografie bij dag en nacht, Óvermeer, velocipede, Spriet, theatre Mechanique, Winkel, Groote Menagerie eu Dieren temmer. s» Ter voorkoming van misverstand zij bjj deze herinnerd, dat het BUREAU der GOUDSCHE COURANT voortdu rend bljjft gevestigd Zoowel de brieven voor de Redactie als voor de Administratie moeten bezorgd worden op bet Bureau. Men wordt verzocht geen brieven voor de Redactie aan particuliere adressen te doen be zorgen, daar dit vaak aanleiding geeft tot ver traging. is openbaar gemaakt. De speciale commissie heeft insgelyks de plans van den ingenieur voor de ge bouwen dezer afdeeling goedgekeurd. Deze gebouwen vormen een geheel van 29 zalen. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Maastricht, ter vervanging van wijlen den heer mr. Nijst, werden uitgebracht 2074 stemmen, waarvan 52 ongeldige; de volstrekte meerderheid der 2022 geldige stemmen was 1012. Gekozen de heer mr. G. Straetmans met 1490 stemmende heer Magnée verkreeg 523 stemmen. De schepen die het wrak gevonden hebben, dat men vermoedt bei wrak van de Adder te zyn, zijn de Frani Neureiout en de Schelde. Het onderzoek werd gisteren voortgezet. De plaats waar men het wrak gevonden heeft is, volgens minwijzend kompas ongeveer mijl Noord-West van Monster gelegen. Dese plaats komt ongeveer overeen met die, waarop volgens de verklaring van stuurman Den Duik en zeven andere Scheveningsche visscbers, het schip sou gezo'nken zyn. Het gevonden wrak ligt op 10 radem diepte. Uil Maassluis wordt aan het Fad. geseind Op het eiland Bozenburg, Zuidzijde, is aange- spoeld en gisteren gevonden een flesch met een briefje, waarop geschreven staat„Adder zinkt. Geen redding mogelyk. Van der Aa.» Dit briefje is naar het Departement van Marine opgezonden. Of bet briefje werkelijk ren den kom- roandant van de Adder is, betwijfelen wij, zonder nadere gegevens, zeer. Behalve die flesch toch is niets, vau de Adder af komstig, zuidelijk aangespoeld. En zou de kommandant, indien hij de gelegenheid had gehad om enkele woorden op te schryven, niet met een woord de oorzaak van de ramp eu de plaats hebben aangegeren De 67e gewone vergadering der Alg. Synode van de Ned. Herv. kerk werd gisteren te ’s-Hage ge opend door dr. J. Douwes. pred. te Leens, als oudste in diensttijd. Dankbaar voor zeer veel goed, ook wat den toe stand der kerk betreft, kon dr. Douwes niet voorbij zien, dat niet weinig anders had kunnen en moeten zijn. Gemengd waren de gewaarwordingen. Toch hield bet woord van een oud-hoogleeraar, bjj zyn afscheid vau de vergaderiug voor eenige jaren ge sproken, zijn rechtmen was vooruitgegaan in broederlijken geest en onderlinge waardeering. Al mocht men eeuigermntc afwijken, ja zelfs den stryd voor beginselen voeren met warmte eu kracht, wan klanken werden er niet gehoord. Het was voor dr. Douwes een ernstige vraag, of dit zoo blyven zou. Dc strijd in de kerk nam toe, de onrust en be roering werden grooter. Vaak had hy gewensebt, dat de kerk aan haar Synode een voorbeeld nam, en met humaniteit algemeene belangen leerde be hartigen, zouder in partydienst op te gaan. Vër- borgen mocht dau blyven, wat de toekomst zou brengen, als de Synode voorging en aan het ge- weten, het Christendom, den geest vau Christus de heerschappij trachtte te verzekeren, zonder ter rechter- of ter linkerzijde af te wyken, dan kou het niet anders, of de vrucht van den arbeid moest zegen aanbrengen. De reeds medegedeelde samenstelling der Synode

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1