7ERIJ RN” Zondag 23 Juli. N° 2795. rij Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. Depót JOUDA. t. EH. R, rstellenden F/ERIJ was, men nit >er Flesch. 0.15 - 0.10 op FUST gen Brou- >estellingen D. j aan huis. l/s Flesch 0.09 - 0.10 - 0.08 0.12‘ 0.12‘ - 0.17* - 0.17' - 0.06 - 0.05 - 0.06 - 0.07 0.50 'T 0.09 naar, GOUDA, 22 Juli 1882. Bjj kon. besluit is J. H. Van der Voort te Goes benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burger school te Gouda. van den Wedstryd. Matinée Musicals goudsche courant. e Gouda. OUDA. oer fl. 9 Ct. 7 6 6 5 i/akr.7Ct. 6 18 ct. 10 ct 20 11 >sch 15 Ct 15 b wereldbe* 3HORR te fl. 14 Ct □E, jthouder. Zooals wij reeds mededeelden zal het 15-jarig bestaan van het Scherpschullers-korps „Burgerpligt* alhier, Maandag en Dinsdag e. k. gevierd worden met een Schietwedstryd op het Schiette^in aan den Rotterdamschen dijk. Het Programma luidt aldus: Maandag 24 Juli 1882, des voormiddags ten 10 ure. Aan vang van den Wedslryd op vrye baan. Dinsdag 25 Juli 1882, des voormiddags ten 9 ure. Aan vang Des namiddags van 24 ure. door de Muziek der dd. Schutterij. Des avonds ten 8 ure. Soiree Musicale in de Sociëteit /zOns Genoegen* door bovengenoemd korps. Na afloop Bal aangeboden aan genoodigden en deelnemers van den Algemeenen Schietwedstrijd. Naar wij vernemen zijn nog als prijzen uitge- geloofd ter gelegenheid van den Schietwedstrijd op Maandag en Dinsdag 1 verguld zilveren en 1 zilveren medaille, voor de twee schutters, die op beide dagen het hoogste aantal punten behalen. Is het middel van verzekering tegen deze soort van rampen niet aan te wenden? vraagt de Ferzekeringsbode. De praktische moeielijk- heid daarvan ligt niet zoozeer in de kansberekening, waarvoor de benaderende gegevens wel te verkrijgen zouden zijn, als in de vraag, wie de premie voor deze verzekering zal betalen. Werklieden, die uit eigen beweging iets van hun eigen loon afzonde* ren en dat jaar aan jaar volhouden, zullen niet zeer talrijk zijn. De Verzekeringsbode wil deze moeie- lijkheid opgelost zien, door het sluiten van een alge- meene verzekering tegen alle ongelukken op het werk of in de werkplaats voorvallende, die door den patroon wordt aangegaan in verhouding tot het aantal werklieden, dat hij in dienst heeft; de premie is, naarmate hij dit goed en wenschelijk acht, een uitgave van weldadigheid, die hij eens vooral op zich neemt, of wel een voorschot, dat hij zich door korting uit de loonen der werklieden doet lerugbetaleu, geheel of gedeeltelijk. Dergelijke ver zekering is, althans voor patroons die in den regel vaste werklieden in dienst hebben, zeer goed uit voerbaar. De te verzekeren intrest zou zijn het loon, dat tengevolge van het ongeluk niet kan verdiend worden. Noodig zal het dan evenwel zyn, een maximun van het tijdperk van loonderving te be palen waarvoor vergoed wordt, bv. 3 jaren. Als de patroon iets meer dan de helft van de premie van zoodanige verzekering voor zijn rekening nam en het overige door korting op het loon der werk lieden (natuurlijk met hun goedvinden) wierd be taald, zou die verzekering zeker ook bijdragen tot de wenschelijke eensgezindheid tusschen patroons en werklieden. vorming van een ministerie niet kon aanuemen. Voor en, komen zij voor, meestal onherstelbaar voor het zoover bekend is, beeft Zijne Majesteit tot nu toe aan gezin, welks hoofd of kostwinner de werkman is niemand een nieuwe opdracht gegeven. Ben ik well die getroffen werd. T-- iogelicht, dan was het plan van den heer van Lijnden, om zelf minister van buitenlandsche zaken te worden, en bestond het bezwaar voor de vorming van een ministerie vooral daarin, om een geschikt man voor de portefeuille van financiën te vinden. De heer van Lijnden is naar zijne familie te Kreuz- nach vertrokken. Heden morgen stond een paard bespannen met wagen nabij de woning van den heer Rijkelykhuijzen op de Kamemelksloot, terwyl een man daarvóór stond ingevolge de bepalingen, toen een jongen het paard tegen zyce poot en sloeg, dat daarop vreeselyk begon te stygeren en woedend aan de hoede van den oppasser ontsnapte. Op den Singel werd bet eindelijk gegrepen, waarb'y bleek dat de wagen gebroken en het paard vry erg gewond was. Heden morgen viel een meisje bij het scheppen vsd water in de Haven, doch werd by na onmid- delijk gered. Men schrijft uit ’s-Gravenhage aan de N. R. Ct. Nadat de Minister van Lynden met eenige per sonen had gesproken, die voor de betrekking van minister in aanmerking kwamen, en deze niet bereid had gevonden om een portefeuille han te nemen, heeft hy reeds vóór eenige dagen aan Zyne Majesteit den Koning geschreven, dat hij de opdracht tot Voor bovengenoemden Schietwedstrijd zijn een aan tal bepalingen gemaakt, die alleen voor de deel nemers van belang zijn en dus niet behoeven te worden medegedeeld in dit blad. Alleen wenschen wy eene uitzondering te maken voor het volgende, waarop wij de aandacht der dames vestigen D. Vrye baan voor Flobert-geweer (klein kaliber). (Afstand 10 passen). Opengesteld uitsluitend voor dames. Inleg voor eene kaart van vyf schoten f 0.25. Piys: een a twee surprises, welke zullen worden uitgereikt twee dagen na afloop van den wedstrijd. Geweren en ammunitie worden desverkiezend ver strekt. Deze baan blijft voor de deelnemers opengesteld gedurende de beide feestdagen. Deelden wy dezer dagen mede, dat de oud-leer- lingen van den heer M. H. Kluitman het voor nemen hadden een gedenkteeken op te richten op zyn graf, het was te begrijpen dat dit plan sym pathie zou wekkenimmers wat is natuurlijker by den dood van een vereerd en geliefd onderwyzer dan dat er in het hart zijner oud-leerlingen het verlangen ontstaat voor den overledene een zichtbaar hulde-blyk te doen verrijzen I Wij vestigen de aan dacht van allen, die eenmaal Kluitman’s leerling waren, op achterstaande advertentie, waarin zij wor den opgeroepen tot een byeenkomst op Woensdag 26 Juli e. k. De algemeene Groninger Werklieden^vereeniging geeft hare verontwaardiging over de ramp van de Adder lucht in een adres, dat aan den Koning en aan de Tweede Kamer zal gezonden worden en waarin wordt gevraagd lo. een wet om aan de weduwen en na gelaten betrekkingen, voor zoover ze zulks verlangen een levenslang pensioen uit te keeren 2o. op hunne graven een monument te plaatsen, waarop onder meer geschreven zou moeten staan Door zorge loosheid, onverschilligheid en onnadenkendheid der bevoegde autoriteiten vondeu zij hun dood in de golven, en 3d. die autoriteiten te straffen met eene geldboete, ten voordeele van de nagelaten betrekkingen geëvenredigd aan bet feit. Naar aanleiding van het aan de Adder overko men ongeluk is er van vele zijden op gewezen, hoe weinig zeewaardig dergelijke vaartuigen zyn. Dit blijkt ook uit een aan de H. Ct. medegedeeld uit treksel uit het journaal van de reis van den monitor Tijger van Greenock, in Schotland, waar hij gebouwd was, naar Texel. Het was in den zomer, er woei niet meer dan een styve koelte, en niettemin had met heel wat moeilykheden (e kampen, zooals het bedoelde journaal blykt, waarin o. a. het volgende voorkomt „Verloren ten 1 u. HW. de Smalls uit zicht in het NO.stuurden te 5 uren Zuid daarna, wegens het hevige slingeren van het schip, ZO., ten einde den kop op de zee te houden. Pompten lens. Stopten machines, daar door het hevige slingeren en stampen de ketels opkookten en het water, tege lijk met den stoom, in de cylinders vloeide. Hiel den het schip zooved mogelijk met den kop op de see en om de ZO., ten einde onder den wal te komen. Namen veel water over, daar het voorschip van tijd tot tijd geheel onder de zee bedolven en daardoor niet zichtbaar was. Liepen langzaam aan, om het uit hel water lichten der schroeven, die dan geweldig doorsloegen. Bemerkten eenige bewe ging in den toren en in de koning van de spil, waardoor veel water omlaag kwam. Te 2 uren 45 m. kregen de Engelsche kust in ’t zicht, in het Ol/<N. Stuurden te 6 uren koers, daar dë zee afnam*. Onder deze omstandigheden vond de kommandant zich verplicht, aan den bevelhebber van het hem vergezellende ramtorensohip Prins Hendrik der Ne derlanden in overweging te geven, vlak onder den Men verzekert dat den beer Tak de samenstelling van een nieuw Ministerie zou zijn opgedragen. De Staatscourant meldt Zijne Majesteit, willende dat door een deskundig en onpaitijdig onderzoek zoo mogelijk de oorzaken v orden nagegaan en opgespoord, waaraan de zeeramp, Zr. Ms. rammonitor Adder onlangs overkomen, moet worden toegeschreven, heeft bij besluit van 21 dezer, no. 1, eene commissie benoemd, bestaande uit: als voorzitter, den vice-admiraal B. L. De Haes als leden den kapitein Ier zee W. Enslie; mr. E. N. Rahusen, voorzitter van bet college voor de zeevisscheryen T. C. Van de Poll, expert van ffVeritas*; D. L. Wolfson, oud-zeeofficier, laatst directeur der Nederlandscbe Stoomboot-Maatschappy teFijen- oord; en als secretaris, den luitenant ter zee 1ste klasse A. G. Ellis. Deze commissie zal op een door den voor zitter vast te stellen datum vergaderen aan het lo kaal van het Departement van Marine. De kapt. W. J. von Lesdben, de le luit». S. L. Woutersen, A. Breemen, J.<B. Veltman en J. A. Roeloffs, vfti het 3e reg. int. te Bergen-op-Zoom, worden op 31 dezer, tijdens het kampeeren en ma- noeuvreeren van het 4e reg. iuf., successievelijk ge detacheerd te Leiden, Delfi, Gouda en Woerden. De totale sterkte der detachementen bedraagt 5 ofi. 31 onderoff43 korpls., 5 tamb. en 304 soldaten. De rekening van inkomsten en uitgaven der ge meente Waddjnxveen, dienst 1881, door Burgemeester en Wethouders den Raad aangeboden, bedraagt in ontvang 20245.63 en in uitgaaf 24034.59, dus sluitende met een voordeelig saldo van 2211.04. De kosten voor het onderwys bedroegen 8011.901/». Bij de ryks-postspaarbank is gedurende de maand Juni ingebracht 178,406,42. en terugbetaald 78,165,361/,, alzoo meer ingelegd dan terugbe taald 100,24l.Oö’/j. Aan het einde der maand Mei was ten name der verschillende inleggers inge schreven een bedrag van 1,318,703,57. zoodat de som der inlagen op 30 Juni bedroeg 1,413,944,62. In den loop der maand werden 1993 nieuwe spaar bankboekjes uitgegeven 307 boekjes werden geheel af betaald, zoodat aan het einde der maand 35,501 boekjes in omloop waren. Door eenige voorname visschers uit de Noordelijke provinciën is aan Z. M. den Koning een adres ingediend, om eene wet in te voeren, geldig voor het geheel© rijk, waarbij bepaald wordt, dat geen visch hoegenaamd gevangen, in den handel gebracht of vervoerd mag worden, dan die een bepaalde maat beeft. Adressanten geven in hun adres die maat aan de hand en zyn bij ondervinding overtuigd, dat een plas van groote afmeting, die 15 jaren is afgevischt met netten, die visschen kleiner dan de opgegeven maat vrijlieten, sleeds zoodanige be volking had, dat de eigenaar geregeld groote visschen en van alle soorten ter markt brengen kon. Adres santen zyn overtuigd, dat met de tegenwoordige be staande onregelmatige bepaling van besloten tijd en daarbij later visschen met alle netsoorten, de viseb- wateren op den duur zoodanig worden ontvolkt, dat de vischbandel groote schade lijdt en de beperking groote voordeelen voor het land moet opleveren. I De V ersekeringsbode bevat in zijn laatste no. een artikel over de verzekering tegen ongelukken by arbeid. Zulke ongelukken zyn, helaas veelvuldig 1 I

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1