IA. ’EL II met zjjn AM BINNENLAND. r Woensdag 2 Augustus. N° 2799. cht. EN. EJR, et. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, NG. Vaag Ingang voegen," den heer aan huig «rkoek- Souflé, ’relines, in, Eier- ’aartjes, -ja PERS. huis COM, lien op de eau dezer Gonda. bij deze gunstigere met een ebben op 1882 en orstellin- orstelling 1. Rang 50 CL, ikend ge en Pro- »cha| op I veroorloofde haar uit de ƒ5,te brengen op ’t altaar der rgergezin a t 26.50 GOUDSCHECOURANT uur gamma's. ft hij de aar, sfit 63. ;e dat hy Konin- iereban- >orlen van t het vak t geëerde dat zy sn komen :hap, be- Paarden. EZEL- sr CARL daarmede gaarne in, de tentoonstelling in oogenscbouir ging Sedert Zaterdagmiddag 3 uur hebben de duikers hun arbeid ran het onderzon naar het wrak ran de Adder wegens ongunstigen wind en zee roorloopig moeten staken. Bijzonderheden beeft het gebonden onderzoek nog niet opgelererd. Het geruch' dat gisteren renpreid werd, dat men een gat bij dé schroef had geronden zoodat aan het breken van de schroefas en daaruit ontstaan lek moest gedaeht worden, had waarschijnlijk zijn oorsprong in het rapport ran den duiker, die meldde, dat hy 16 el uit de schroef een opening had gevonden. Die opening echter is voor de spui- kraan bestemd en behoort in den romp. Het vinden er van getuigt alleen, dat de duiker zijn arbeid nauwkeurig verricht. Of het schip gelicht zou kunnen worden is hoogst twjjfelachtig. Het gevaarte weegt 1.600.000 Neder- landsche ponden: om het te lichten zonden vier schepen van 600.000 Nederlaudsche ponden gewicht noodig zijn, gesteld, dat men met de noodige kettingen den romp omhoog kon hijschen, zonder dat die in elkaar gewerkt werd. Die taak van lichten hebben echter sommige bladen aau een paar marine schepen, zelfs aan de /’roer Naerebont en Schelde willen opdragen. Dit doet denken aan den raad, die dezer dagen gegeven werd gelukkig werd er bijgevoegd, dat het middel voor beter aan de hand werd gedaan „nl. om twee oude visscbersscbuiten aan de zijde van de Adder te laten zinken, op welke schuiten men dan vertrouwde (I), dat de Adder wel zou schuiven, en zoo zou deze laatste dan waarschijnlijk vlot komen". Blijkt het lichten met kettingen bij nader onder zoek niet mogelyk, dan is er wellicht nog een kans om het schip weer boven te krijgen, als men het onder water kan keeren en leegpompen, zoodat het zelf weer naar boven stijgt. Doch ook dit middel is zeer moeilijk toe te passen. In elk geval zal de uitslag van nader onderzoek door de duikers moeten worden afgewacht, eer over de mogelijkheid van boven water krijgen van het schip zal kunnen worden geoordeeld. (Fnd.) Z.Exc, de Minister van Waterstaat opende gis- teren-ochtend de tentoonstelling van looaalspoorwegen te Arnhem en herinnerde, in zijn rede, hoe ’t bijna vijftig jaren geleden is dat Z. M. KoningWillem I een commissie benoemde om de wenschelijkheid en mogelijkheid van den aanleg var. spoorwegen hier te lande te onderzoeken, een taak die niet zonder tegenstand werd vervuld. Op haar advies kwam GOUDA, 1 Augustus 1882. Op uitnoodiging van de kiesvereeniging //Krim- penerwaard* werd 1.1. Donderdag-avond eene bijeen komst dier kiesvereeniging door Mr. J. G. Patijn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bij gewoond. De voorzitter, mr. 8. Gratama Hz., opende de bij eenkomst met eer. korte toespraak, waarna mr. Patijn het woord verzocht. Hij bad, zeide de spreker, aan de uitnoodiging der kiesvereeniging met veel genoe gen gehoor gegeven. Wel was hij als lid der Tweede Kamer vertegeuwoordiger van het geheele Nederland- sche volk, maar de locale belangen gingen hem zeer ter harte. Locale belangen waren met algemeene be langen dikwerf nauw verbonden. En hij kon niet anders dan ingenomen zijn met het denkbeeld, om door een persoonlijk bezoek zich beter en meer op de hoogte te kunnen stellen van de behoeften en wenachen van het district, dat hem naar de Stalen- Geneiaal afvaardigde. Hierna werden aan de talrijk aanwezigen gelegen heid gegeven tot een onderhoud met Mr. Patijn, die zich geruimen tijd met velen op zijne eigene min zame wijze onderhield. De heer K. Smit Jz. van Krimpen a/d Lek ver zocht eenigen tijd daarna het woord en zeide, dat het hem en vele aanwezigen hoogst aangenaam zou zyn, indien Mr. Patijn zijn gevoelen eens zou willen uitspreken over een der meest belangrijke vraag stukken van den dag het kiesrecht. Verlangde de heer Paty’u verlaging vau den census, kiesbevoegd heid naar jypaciteiten of algemeen stemrecht? Mr. Patfl, hoewel geheel onvoorbereid, wilde de vraag van den heer Smit met genoegen beantwoorden. Naar zijne meening mocht men de beweging, die zich ten gunste van eene uitbreiding van het kies recht meer en meer verhief, niet voorbijzien. Men moest rekening houden met de tegenwoordige be hoefte en dnn geloofde hij, dat men zonder Grond wetsherziening tot geene gewenschte oplossing komen zou. Verlaging van den census^ zoo mogelnk met kiesbevoegdheid naar de capaciteiten, achtte de heer Patijn gewenscht. Wèl sloot hy het oog niet voor de vrees van velen, dat bij de toeneming van het aantal kiezers het kerkelijk element in de Tweede Kamer zou worden versterkt, maar deze vrees mocht nimmer reden zijn om het kiesrecht niet uit te breiden. Intusschen geloofde hy, dat de verhouding in de Tweede Kamer door uitbreiding van het kiesrecht niet zoo heel veel zou veranderen. In eden laataten tijd - en meer gewoonte geworden, de onvruchtbaarheid van den weigerenden arbeid te wijten aan de Tweede Kamer. De spreker acht dit niet billijk en wyst er op, hoe zich ook in andere landen hetzelfde ver schijnsel voordoet. De heer N. Kooiman verzocht daarop het woord en tfenschte een locaal belang onder de aandacht van |Mr. Patijn te brengen, nl. de wet op den waarborg van gouden en zilveren werken. De tegenwoordige wet noemde men een lappedeken en eene nieuwe wet was nuttig en noodig. Maar bovenal wenschte de spreker Mr. Patyu er op te wijzen, dat eene alge heels afschaffing van den waarborg, zooals sommigen verlangen, een schromelijk nadeel zoowel aan fabrie kanten als aan het publiek zou te weeg brengen. Mr. Patijn dankte den heer Kooiman zeer voor het gesprokene. De heer Kooiman had gezegd dat hij een locaal belang op het oog had, doch Schoon hoven vertegenwoordigde een zoo groot deel der Ne- derlandsohe goud- en zilver-iudustrie, dat het hier geen locaal belang, maar een algemeen belang gold. Het zou, naar mr. Patijn meende, nog wel eenigen tyd duren eer de nieuwe wet op den Waarborg door de Tweede Kamer kon worden behandeld. Hy re kende intuschen op de voorlichting van deSchoon- hovensche industriëelen, opdat hij geheel op de hoogte der zaak werd gebracht en bij beloofde met alle krachten de belangen van deze industrie te bevor deren. Nadat de voorzitter de talrijke aanwezigen en Mr. Patijn had dank gezegd, nam deze nog eenmaal het werd Nederland door de ontwikkeling van het spoorwegnet in naburige landen, gedwongen, aan den arbeid te gaan, en sedert werden alle hoofdsteden en centra van verkeer onderling verbonden. Naar gelang die hoofdaderen ran het rerkeer tot stand kwamen, deed lich echter nok de behoefte aan roe- dings- of zylynen meer gevoelen, en daarvoor nu dienen vooral de locaalspoor en tramwegen. Z.Exc. prees daarbij den ‘jnr der Vereeniging voor Locaal- spoorwegen en verklaarde daarmede dele belangrijke tentoonstelling geopend. De President der Vereeniging beantwoordde den Minister hy wees er op, dat het doel der Veree- niet emcel is, geld te verdienen, maar zij ook s Lands belang tracht te bevorderen. Waar de stoom doordringt daar ontstaat meer welvaart, en met deze komt ook meer ontwikkeling. Spr. wist niet of de Minister Klerck nog lang aan het hoofd van zijn Departement zal blijven, maar wel weet ieder, dat men in hem een groot bevorderaar heeft te waar- deeren van de zaak der stoomtramwegen, en de Ver eeniging vernam dan ook met groot genoegen, dat Z.Exc. niet alleen deze tentoonstelling wilde komen zien, maar haar ook zou openen. Er zyn hier zoo eindigde spr. alleen mannen tegenwoordig, die werken met yur en staal doch niet tot ver nietiging, maar tot bevordering van de welvaart van laad en menschheidde Minister Klerck heeft die belangen mede steeds ter harte genomenlaten wij dus, alvorens een wandeling langs de expositie te beginnen, hem hulde brengen met een «Leve de Minister l* De aanwezigen stemden waarna men nemen. Uit ’s-Hertogenbosch meldt men van gisteren: Het water beeft hier in de jongste dagen eene aanzienlijke hoogte bereikt. Gisteren ochtend tee- kende de peilschaal 4.41 M. De besturen der water schappen in de omstreken van 's-Bosch waren alle op hun post om de zwaar bedreigde dijken, waar noodig, te doen ophoogen en versterken. Tot heden werden allen behouden en zijn de polders voor overstrooming bewaard, uitgenomen de poldet de Beneden Aa. Het water is thans vallende, in de laatste 24 urea was een vermindering van 2 centimeter waar te nemen. Een muisje met een staartje is het naïef-enthou* siastisch besluit van de kleine gemeente Oldenbroek geworden om uit de gemeentekas 5 aan de Noord* pool-expeditie aan te bieden. De Staat». Ct. bevat thans alle stukken, die daarop betrekking hebben en daaruit blijkt dat eerst de Gedeputeerde Staten van Gelderland bezwaar tegen die uitgaaf hadden. Toen werd het oordeel van den Raad van State iageroepen, die wel duidelijk deed uitkomen, dat het bezwaar der Ged. Staten kinderachtig was, maar nu ’t een zaak van beginsel was geworden, toch aanraadden de uitgaaf niet goed 4e keuren. e En de Koning besliste aldus. Thans kwam de beurt echter aan den minister van binnenlandsche zaken, die uit eigen beweging tegen het advies van den Raad van State opkwam. Èn het advies èn het besluit van Gedeputeerden achtte de minister niet bepaald onwettig, maar met het oog op de zelfstandigheid der gemeente, op het goede doel dat beoogd werd en waarvoor het Rijk zelf f 30.000 geeft en op den bloeienden toe stand, waarin de financiën der gemeente Oldenbroek verkeeren, oordeelde de minister dat de weigering van Gedeputeerden vernietigd en de uitgaaf der ge meente Oldenbroek goedgekeurd moest worden. En de Koning andermaal beslissende in deze curieuse zaak stelde de kleine, dappere gemeente thans in ’t gelijk en veroorloofde haar uit de gemeentekas een offer van ƒ5.te brengen op ’t altaar der wetenschap. Behalve eenige gevallen van ontsporing van wagens bij het rangeeren op de stations en dergelijken, toen "eeist'een verbinding van Amsterdam met waarbij noch aan den spqorwez, noch aan het mate- Keulen in aanmerking; doch twintig juren moesten rieel eenige schade werd toegebracat, hadden op de verloopen, eer die lyn tot stand kwam; eerst toen I Staatsspoorwegen 73 kleinere en grootere ongevallen woord en dankte wederkeerig de kiesvereeniging voor de gelegenheid hem geschonken, om deze ver gadering te kunnen bywonen. Het zal, zeide de spreker, steeds myn doel zijn, de vaan der liberale party omhoog houdend, te trachten waar ik kan, iet» goed» tot stand te brengen. Ik wensch mij nooit te begeven «in de lagere sferen der hoogere poli* tiek/ om een woord van dea Minister Modderman aan het graf van Mr. Godefroi te bezigen, maar waar of wanneer ik eene goede zaak kan voorstaan en bevorderen, daar kan men vin mijn steun naar myn vermogen verzekerd zijn. De bijeenkomst, die op de aanwezigen een aange- namen iudruk achterliet, was hiermede geëindigd. (Sckooiih. Ct.) Het gerechtshof te *s Hage heeft Jansen, gewezen directeur van het huis van arrest te Middelburg, enkel schuldig verklaard aan vervalsching van een staat en hem deswege, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf. Zondag namiddag had er een ongeluk plaats op den Loosduinschen weg. De paarden van een voor een koffiehuis st'lstaand rijtuig schrikten door bet voorbij rijden van een stoomtram en sloegen op hol. De zoon van den kastelein W., die bezig was de paarden te voederen, geraakte onder het rytuig en werd zwaar gekwetst. De hollende raarden werden een eind verder op den weg tot stilstaan gebracht. Sedert Zaterdagmiddag 3 was het, zeide de spreker, meer gewoonte geworden, De spreker acht dit niet billijk

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1