miJ 1 I II fl H BINNENLAND. tl Vrijdag 4 Augustus. N° 2800. 1888. Nieuws- en Advertentieblad voor 'Gouda en Omstreken, meer! Depot XïË Idling, inkomst ge- van Europa, m de familie voornaamste ■J Dresden. LFF. ZTMTi aris van V’ Spriet. d door de Europa. FRIET. irkt. De inzending' van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. DE, lóthouder. goudsche courant AD VERTENTIÊN worden iJ<J5 te brengen, welk aanbod eebter niet worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN EN. Italles 0,99, Rang 0.25. see: glen Z. K. den. van Z.K.R. gne. Iphia, enz. De stoomtram der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij tnsschen den Haag en Scheveningen vervoerde ge durende de maand Juli 11. 184,448 passagiers, tegen 154.733 in 1880 en 187.787 in 1881. Wanneer men het ongunstige zomerweder injaanmerking neemt is het aantal dezer maand niet onbelangrijk te noemen. geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS enezing door d^uZateurvan kmeester der van verschil- intwerpen. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.25 iranco per post 1.50. WUDA. per A. t. 9 Ct. 7 6 6 5 >.‘/,kr.7Ct. 6 ffiïï. p.fl.p.‘/sfl 18ct. 10 ct. $20 11 lesch 15 Ct. 15 le wereldbe- ICHORR te fl. 14 Ct. TE gebruik van r ooit weêr nd dagelijks spoelt, be- gezond tot Bij kon. besluit no. 8 is de vergoeding aan de postambtenaren toe te kennen wegens hun bemoei ingen in zake den dienst der Rijkspostspaarbank, geregeld. Die vergoeding bediaagl kantoorsgewijze a. Z’/j cent voor elke inlageb. per mille van het bedrag der inlagen over een geheel jaarc. 5 cent voor eiken, op 31 Dec. van elk jaar aan het post-, by- of hulpkantoor ingeschreven, inlegger. Die vergoeding heeft een terug werkende kracht, zoo- dat voor 1881 ook naar dezen maatstaf een uit- keering zal plaats hebben. Dinsdag werd te Arnhem de algemeene vergade ring voortgezet der Nederl. Vereeniging voor locaal- spoorwegen en tramwegen. Besloten werd, dat de Vereeniging zich vooreerst niet zal inlaten met het aanleggen van lijnen, maar zich zal inrichten om een deskundig advies te kuniisn uitbrengen over de levensvatbaarheid van een ontworpen lijn. De vraag Wat kan de Ver. doen tot leniging van tramwegbeambten in geval van ziekte 'ij of ouderdom werd in handen van ecnM gesteld om er rapport over uit te brengt Het voorstel om een weekblad op te ri< het orgaan der Ver. zal zijn, werd aangenomen. Als plaats, waar de volgende verg, zal gehouden worden, werd ten slotte Breda aangewezen. een Com- van plan is een harddraverij van paarden te houden. De afd. der H. Maatschappij vau Landbouw Nieu- werkerk a/d. IJsel en Omstreken, in December 1881 In zijn artikel over de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, in de jongste aflevering van „de Economistschrijft de heer J. J. van Kerkwijk aan het slot het volgende over de algemeene spoorweg- politiek in Nederland NAls spoorwegman zonde ik het voorzeker toejuichen, dat al de spoorwegen in ons land in één hand kwamen, maar het publiek zou er bet slachtoffer van worden en op allerlei wijze worden geëxploiteerdongetwijfeld zou ook de spoorweg minder goed dan thans geëxploiteerd worden. ,/Byna alle verbeteringen, faciliteiten, reductiën, enz. zijn bet gevolg van concurrentie. Men heeft slechts te denken aan de retourbilletten, de opheffing der 20 pCt. verhooging voor de sneltreinen, de 3e kl. rijtuigen in de. meeste sneltreinen, enz. Waar concurrentie bestaat, wordt het publiek het best en het goedkoopst bediend, getuige Rotterdam—Amster dam, vergeleken met streken, waar geen concurrentie van spoorwegen onderling is. Neemt de concurrentie weg en terstond vervallen de faciliteiten, die niet noodig zijn ter bekamping van het vervoer te water. Het is wellicht wenschelijk, dat in ons land de exploitatie van het eejmf ander spoor weglijnt je plaats hebbe door een der d£e groote maatschappijen. Een heid van beheer moge tegenover het buitenland soms allernuttigst werken, de ondervinding in andere lan den, b. v. België, Oostenrijk, enz. opgedaan, leert, dat men niettegenstaande de hevigste concurrentie in het binnenland, toch ah éen man tegenover het buitenland kan staan, mits onder de maatschappijen er geen is, die, waar er iets bij te verdienen is, liever de buitenlandsche belangen, dan de collectief Nederlandsche belangen behartigt. Zulk een rol moge een maatschappy een tijd lang kunnen volhouden, zij loopt eindelyk uit ten nadeele dier Maatschappij zelf. Men zou evenwel zeer verkeerd handelen, in dien men, om de kans van zoodanige handeling te voorkomen, alle voordeelen van de concurrentie ophief, door de exploitatie van al onze spoorwegen in éen hand te brengen. Integendeel moet men alles in het werk stellen, om eenheid tegenover het buitenland te doen samengaan met eerlyke concurrentie onderling. «Het belang van het publiek, vooral van den handel, eischt dringend, dat de spoorwegen in han- Het 4de congres van leeraars en bestuurders van inrichtingen van blinden, dat te Frankfort gehouden is, beeft de medaille van verdienste toegekend aan den oud-zeeofficier, den heer Oorver Schuyt, te Sneek, voor het uit vinden van een schryfmachine voor blindgeworden personen, waartoe hij zelf be hoort, en die algemeen zeer de aandacht trok» Aan de afdeeling Nederland werd de zorg voor de uit reiking van deze onderscheiding opgedragen in haar eerstvolgende vergadering. Uit Zevenhuizen schrijft men ons dd. 2 Aug.: De drukte op de bouwakker» neemt bij den dag toe. Het dorschen van het koolzaad is zoo goed als afgeloopen. Deze arbeid ging onder begunstiging van goed weder naar wensen, daar de opbrengst vry aanzienlijk was, gemiddeld 30 HL. per HA. Ook het vlas, dat reeds afgesneden ie, geeft redenen tot tevredenheid. De wintergerst gaf een goed beschot, zoowel van korrel als van stroo. Thans is men bezig met het maaien der rogge, welk gewas ook veel belooft. Voor het eerst heeft men dit jaar een proef ge nomen met het verbouwen van maanzaad. Deze nieuwe teelt staat er uitmuntend bij. Rekent men nu hierbij dat de hooioogst ook meegevallen is en dat er nog overvloed van gras in de wei staat, dan hebben de landlieden alle redenen tot tevredenheid. Doch er komt nog een jammer bij. Onze boeren hebben erg het land aan de vogelbescherming. Zy zien maar al te wel hoe het getal dier lustige zangers bij den dag toeneemt, en hoe hun te veld staande tarwe by de* dag vermindert. Van sommige stukken is de hoeveelheid tarwe wel tot op de helft door deze nuttige (de boeren zeggen scha delijke) schepsels vernield. Het zal lang duren eer onze boeren lid worden van een vereeniging tot be scherming van vogels. De Reeuwijksche kermis vangt aan den 7 Augustus en eindigt den 11 Augustus daaraanvolgende. GOUDA, 3 Augustus 1882. Het is meermalen gebleken, dat vele inleggers in de Rykspostspaarbank geen juist begrip hebben, ten aanzien van bet byschryven der hun toekomende renten op hunne spaarboekjes. Tot toelichting voor belanghebbenden diene het volgende Jaarlijks worden de boekjes, door de inleggers, aan de directie der Rijks-postspaarbank te Amsterdam gezonden, en wel in die maand, waarin de eerste iuleg geschied is. Heeft men b. v. in Mei 1882 zijn eersten inleg gedaan, dan behoort het boekje ie Mei 1883, in Mei 1884 enz. aan voormelde directie gezonden te worden. Aldaar wordt dan de rente in het boekje byge- schreven, doch alleen over het laatst verloopen jaar. Zoo wordt b. v. wanneer men in Mei 1882 het eerst heeft ingelegd, in Mei 1883 de rente byge- schreven, over bet tydvak van 1882 tot en met De cember van laatstgenoemd jaar. Dat geschiedt, omdat jaarlijks, op ultimo Decem ber, de rente, voor alle inlagen in de Ryks-post- s paar bank, wordt berekend en ingeschreven in de ter directie berustende boeken, en wel voor iederen inlegger afzonderlyk, en omdat die rente wordt over genomen op de boekjes, welke door de inleggers jaarlyks aan de directie zijn in te zenden. Niettegenstaande, bij die jaarlijksche invulling van het rentebedrag op de boekjes, het jaar wordt ver meld, waarover de bygeschreven rente loopt, schynt die aanwijzing meestal door de belanghebbenden te worden voorbygezien. Alleen ingeval een inlegger zijn geheel tegoed, nl. den inleg met alle daarop gevallen renten, wenscht te ontvangen, en daarvoor aan de voornoemde directie de gebruikelijke aanvraag indient, wordt het geheele rentebedrag, dus óók dat over het loopende jaar te vorderen, op het boekje aangeteekend. Het uitvoerend comité van de algemeene Neder landsche internationale landbouw-tentoonstelling, die in 1884 te Amsterdam gehouden zal worden, heeft aan de burgemeesters in Nederland een circulaire gezonden, waarin het hunne medewerking vraagt by ’t inzamelen van gelden, om die tentoonstelling op een Nederland waardige wijze te kunnen houden. Vóór 1 October worden de toegezonden inteekenlijsten terugverwacht, omdat nog in dort loop van dit jaar door genoegzame medewerking de zaak verzekerd moet zijn en 'het comité, om steun van rijks- of provinciale besturen te vragen, vooraf moet kunnen wijzen op krachtig voorgaan van het Nederlandsche volk zelf. De 12e openbare uitvoering van het Nederl. Gym- nastiekverbond heeft te Roermond plaats gehad. Ruim 400 turners namen er aan deel. Naar men verneemt heeft de Salvage Atiociation te Londen aan den minister van marine aangebo den, te beproeven het wrak de Adder te lichten. Van andere zijde verneemt men, dat de duiker Weltevreden, die de Adder gevonden heeft, den minister van marine heeft aangeboden bet wrak tegen een belooning van 5000 op het strand te brengen, welk aanbod eehter niet is aangenomen Er heeft zich te Nieuwerkerk a/d. IJsel missie gevormd, welke eerstdaags paarden te I Maatschappij orgerioht, hield Woensdag haar tweede vergadering. Het bleek dat zij levensvatbaarheid bezit. Van de 44 leden waren opgekomen 26. De voorzitter, de heer G. van Reeuwijk, die volgens opgemaakt rooster moest aftreden, werd bij acclamatie herkozen, en tot bestuurs lid in plaats van den heer A. van der Ham, die niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer J. E. van Voorthuysen, secretaris der gemeente.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1