•A. issa. 1PEL T CHT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. illing Zondag 6 Augustus. ACT. 8801. •KRUIS elllng r l alhier. is. »gs van en te- zal het li, daar- AUG. Apoth. HEK. Hion De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des nmidjags van den dag der uitgave. Lange Tïendeweg D. 60, MOLEXVVEBF B. 28. - 4 goudsche courant AD VERTENTIËN worden worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN COHEN. duiven ders, Leiden. Voorburg. d. vatne BLEE- kerij, die de srkzaam zjjn den 25 jaar, ;en voorzien, ider No. 732, i Kinder- en vaarin zullen honden, Pon- inder-Panto- ivers te voet in. ünder-Voor- eren beneden en 3' Rang lie soorten van eeren, spleten aandoeningen, UN. e Gonda. Ie de Kermis sen der plaat- Ct., 3. Rang ren 1« Rang eren p de Harkt De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.25 tranco per post 1.50. geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS ling, en af- elen, zonder rein, maakt lieuwe haren len kort ge- sr mag ver- ruiksaanwjj- nderstaande om inlichtingen in te winnen in verband met aan biedingen van Eugehche maatschappijen, die in bet bezit zijnde van bet noodige materieel, de meeste kansen voor slagen met het moeilijk werk aanbieding. (Fnd.) GOUDA, 5 Augustus 1882. Voor de aigemeene tentoonstelling bij gelegen* heid van de alhier te houden aigemeene vergadering van de Hollandscbe Maatschappij van Landbouw, is het volgende programma vastgesteld Aangifte van inzending vóór 17 Augustus Zaterdag 2 September, vóór ’s middags 12 uur, ontvangst akkerbouw-voort- brengselen, houtteelt en werktuigen. Maandag 4 September, vóór fs middags 12 uur, ontvangst tuin bouw, bloemkweekerij en zuivel. Dinsdag 5 Sep tember, beoordeeling der voortbrengselen en werk tuigen. Woensdag 6 September, vóór *s morgens 10 uur, ontvangst tafelblqemstukken en bouquetien opening der tentoonstelling ’s middags 12 uur. Donderdag 7 September, opening der tentoonstelling ’s morgens 10 uuraigemeene vergadering iu de sociëteit //Reunie" ten 12 uur; gemeenschappelijke maaltyd in de sociëteit //Ons Genoegen" ten 5*/t uur. Vrijdag 8 September, vóór morgens 10 uur, ontvangst hengsten en stieren, alsmede de melkkoeien, bedoeld bij No. 26 en 27 van het programmaopening der tentoonstelling ’s morgens 10 uurpublieke ver koop der met de le pryzen bekroonde tarwe, gele verd naar aanleiding der bepalingen van het pro gramma, ten 11 uur. Zaterdag 9 September, vóór ’s morgens 8 uur, ontvangst vee en pluimgedierte opening der tentoonstelling ten 10 uur postduiven- vlucht *s middags ten 1 uursluiting der tentoon stelling vau vee en pluimgedierte ’s middags ten 3 uur. Zondag 10 September, middags ten 12 uur, opening der tentoonstelling sluiting der tentoonstel ling ten 4 uur. Maandag 11 September, ’s mor gens 1012 uur, afgifte der ingezonden voorwerpen. Dinsdag 12 September, *s morgeus 10 uur, trek king der lotery op het raadhu:s. Op grond van de nadeelige geldelyke uitkomsten zal ter alg. vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw eeu voorstel ter Sprake komen om de tentoonstellingen dier Maatschappij voortaan niet meer in kleine plaatsen te houden en enkel te Amsterdam, ’s Hage, Rotterdam, Haarlem en Leiden, beurtelings. Donderdagavond is van de uitstalling bij den heer G. Houtman op de Markt alhier door een In eene vereenigde vergadering van Ingelanden van de Eendrachts-Tweemaus- en Bovenpolders gis teren gehouden, is benoemd tot Sicretaris-Pecning- meester van bovengenoemde polders de heer P. Elshout te Zevenhuizen met 446 stemmen. De heer I. W. Reynders verkreeg 434 stemmen. In het artikel//Onze zuivelproducten in den vreemde", voorkomende in de beide laatste maand bladen van de Holl. Maatschappij van Landbouw, wyst de Heer H. W. Groeneveld, uit Wageningen, o. a. op bet verbruik van Hollandscbe boter en kaas in Griekenland, daarbij zijne vrees te kennen gevende, dat die misschien door Russische producten ver drongen zal worden. Naar aanleiding hiervan hebben wij de zaak doen onderzoeken, en deze komt hierop neder: Onze boter en kaas zijn werkelijk zeer gezocht in Grie kenland, en bet laatste artikel zelfs zoo bekend, dat onze zegswyze//hij ziet zoo’ rood als een biet", door de Atbeners veeltijds uitgedrukt wordt met de woorden //hij ziet zoo rood als een Hollandsch kaasje." Wat de kaas betreft, behoeven wij dus minder te vreezen, daar Rusland bet ons in dezen voorloopig nog niet lastig maakt, maar wat de boter aangaat kunnen wij gerust zeggen, dat de z. g. Peters- burgsche boter de onze sedert een paar jaar reeds veel afbreuk gedaan heeft. De voorname oorzaak hiervan ligt in den prys, daar de Petersburgsche boter van dr. 3,80-4,20 per oka (ongeveer 1.40 a 1.50 per kilo) en de witte nog 7 cents goed- kooper iswij moeten het dus met de qualiteit vinden, dat is duidelijk. En wat den aanvoer der beide artikelen betreft vernemen wy, dat de meeste Hollandscbe boter en kaas uit Engeland en met Engelsche stoomschepen aangevoerd wordt. Waarom laten wij de handelsvaart op het oosten zoo lang zamerhand geheel in andere banden overgaan Er zijn toch meer Hollandscbe producten, die daar af trek vinden, niet alleen boter en kaas, maar ook papier, Curasao enz. (Nieuws v. d. Dag.) Aan het Departement van marine zyn, naar wy vernemen, tal van aanbiedingen ingekomen om het wrak van de Adder te lichten. Doch onder die vele schyneu slechts enkele als een ernstig aanbod te kunnen worden beschouwd. Het Departement wil blykbaar eerst nadere mededeelingen van den uitslag van het onderzoek van de duikers omtrent de ligging van het schip en verdere bijzonderheden afwachten, eer tot een besluit omtrent het lichten wordt over gegaan. De chef der afdeeling materieel, c zee jhr. A. C. van Haeften, vertrekt met een opdracht van Zooals na de genomen maatregelen te wachten was, is de duivensebieterij te Hillegom niet door gaan. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, fungeerend directeur van Rijkspolitie voor Noord-Holland, mr. A. J. E. Jolles, begaf zich gisteren ochtend te 6 uren van Haarlem naar het landgoed Rustenburg met 18 rijksveldwachters, terwyl een detachement huzaren te Haarlem in gereedheid i werd gehouden om zoo noodig assistentie te gaan verleenen. Te Rustenburg aangekomen, had de advo caat-generaal een onderhoud met het bestuur van den duivenschietwedstrijd eu den consulent van het bestuur, mr. J. Kappeyne van de Coppello, advocaat te Amsterdam, na hetwelk het bestuur verklaarde dat de duivenschietwedstrijd niet zou doorgaan. Ter verzeke- i ring van die verklaring werd aangeboden de 550 duiven, die voor den wedstryd waren bestemd, aan de justitie in bewaring te geven, van welk aanbod de advocaat- generaal gebruik maakte om de 550 geredde slacht- i offers tydelijk in bewaring te nemen. Het bestuur verklaarde nu een schietwedstryd om glazen ballen te zullen houden, wat na verkregen vergunning van de politie geschiedde op het landgoed Rustenburg zelf. Het feestterrein met de toestellen voor de duivenschietery is daarop verlaten. Daar dit terrein een weiland is, dat van de buitenplaats ligt afgesloten valt het niet onder art. 12 a. der jachtwet (geen jachtacte noch buitengewone machtiging wordt ver- eischt voor het jagen door den eigenaar of recht hebbende in lust- of bouwhoven of buitenplaatsen, door muren, schuttingen, rasters of grachten geheel afgesloten), zoodat ook aan die wet voor de justitie grond kon ontleend worden om tusschen beide te treden. De advocaat-generaal is met de rijksveldwachters in de nabijheid van het landgoed Rustenburg gebleven tot na den afloop van den schietwedstryd in den namiddag. Ongeveer 30 schutters, onder welke verscheiden bui tenlanders, waren voor den wedstryd opgekomen. Het plan ^tot een duiven-schietwedstrijd schijnt echter nog niet opgegeven. Althans de Minister van Justitie ontving gisteren de volg, telegram „Amsterdam, 4/8, 215. z/Wij hebben de eer Uwer Excellentie mede te dee- len, dat wij heden door overmacht verhinderd zyn duiven te schieten, daarom kal de schietwedstrijd plaats hebben Zondag a. s. Het Bestuur, van Nagkll, Voorzitter.11 Omdat men vernam dat uit Denemarken belangryke hoeveelheden boter naar Indië verzonden werden, heeft de le afd. der Friesche maaischappy van landbouw der regeering verzocht, haar behulpzaam te willen zyn om eenige bussen Deensche boter, zooals die in Indië ingevoerd worden, te krijgen. Dat verzoek is, volgens de H. Ct., overgebracht aan den directeur van onderwys, eeredienst en nijverheid ’le Batavia, die door onderhandsche informatiën bij de soliedste firma’s aldaar inlichtingen gevraagd heeft omtrent den omvang van den handel in boter in het alge meen en van Deensche boter in het bijzonder. In een uitvoerig schrijven geeft hij een overzicht van dien handelinlichtingen omtrent vereischten van onbekend persoon een stuk bnckskiiig gestolen. De dader werd onmiddelyk gearresteerd. - Te Reeuwijk ik benoemd tot hoofd bij het openbaar lager onderwys de heer A. van der Spiegel, on derwijzer te ’s Gravenhage. De heer A. Renier, pred. te Berg-Ambacht, is be roepen te de Lemmer. v De heer W. Verduyn Wz« heeft, wegens voort durende ongesteldheid, rijn ontslag gekomen als lid van den Gemeenteraad te Berg-Ambacht. de kapitein ter t naar Londen den Minister van marine Ter voorkoming van misverstand zij bij deze herinnerd, dat het BUREAU der GOUDSCHE COURANT voortdu rend blijft gevestigd terwgl de DRUKKERIJ dezer Courant ge vestigd blijft: Zoowel de brieven voor de Redactie als voor de Administratie moeten bezorgd worden op bet Bnreau. Men wordt verzocht geen brieven voor de Redactie aan particuliere adressen te doen be zorgen, daar dit vaak aanleiding geeft tot ver traging.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1