De Effectenbeurs. Baitenlandsch Overzicht. Een dergelijke toestand schijnt men in de ge meente Huissen te vinden. Toen in de vorige week, omstreeks middernaoht, de veerpont te Mal- bnrgeu een aantal bezoekers van het circus Carré (te Arnhem) naar de overzijde zou terugbrengen, werden de reiiigers opgewacht en beleedigd door eenige individuen, die, toen er een 60tal op de pont was, van den dyk af eeu regen van steenen op het vreedzaam gezelschap deden neerdalen. On derscheiden personen werden ernstig gewond. Toen men eindelijk besloot 's vijands benting stormender hand te nemen, nam deze de vlucht. Men vermoedt echter, een dezer „kwaadwilligen'1' te kennen als iemand die te Westervoort woont, zoodat de daders wel zullen ontdekt en gestraft worden. De Arnhemsche Courant trekt een parallel tussohen den inwendigen politieken toestand waarin Fraukrijk en dien waarin Nederland thans verkeert. Evenals bij ons leeft men thans in Frankrijk in het midden eecer rainisterieele crisis, het gevolg van een votum der Kamer, met eene meerderheid, door de samen werking van elkander vijandige partijen ontstaan. Daar uit zulk eene heterogene meerderheid niet is op te maken wat de vertegenwoordiging eigenlijk door haar votum te kennen geeft wat zij wil of niet wil, verkeert de President der Fransche republiek evenals het Hoofd van onzen Staat in verlegenheid aan wien hij het bewind moet toevertrouwen. Beiden nemeu raad by de voorzitters der Kamers, die niet in staat zyn in dit geval advies te geven. Tot de Fransche demissionaire ministers wordt evenals aan de Nederlandsche het verzoek gericht, de zaken uog te blyven waarnemen tot er ten laatste een op 't moment onvindbaar Bewind is gevonden. De crisis duurt dus voort in de phase van een demissionair- interimair bewind, dat slechts bestuurt omdat het de kracht tot regeeren mist. Algemeene ontevreden heid is daarvan het gevolg. Het publiek meent, dat het ministerie zich aan geen nederlaag had moeteu blootstellenhet is ontevreden over de beginsellooze meerderheids-coalitie iu de Kamer en over het votum dat de crisis veroorzaakte. En de dagbladpers klaagt dat bij dergelijke telkens weder- keereude crisissen en verwisselingen van ministers nimmer iets groots, iets deugdelijks, iets duurzaams in eenigen tak van staatsdienst tot stand kan komen. Ook betoogt zy dat van een Kamerontbinding geen heil is te wachten, omdat de ondervinding leerde, dat uieuwe Kamers doorgaans nog slechter dan hare voorgangsters voldoen. En dat alles geschiedt in Frankrijk, dat de zegeningen van het algemeen stemrecht volop geniet zoowel als in Nederland, waar slechts het beperkt •temreoht bestaat. De gevolgtrekking ligt alzoo voor de hand dat waar zich in beide lauden dezelfde ziekteverschijnselen vertoonen, waar zoo hier als elders dezelfde kiemen van bederf aan het consti tutioneel leven kleveu, een kiesstelsel, van welke betrekkelijke waarde het ook zy, de fatale sluipzitkte kan stuiten noch genezen. De Arnh. Ct. vindt in dit verschijnsel niets vreemds. Kiezers, uit welke klasse der bevolking ook genomen, zijn in wezen, aard en neigingen aan elkander gelijk. In dezelfde maatschappy levende, onder gelijke omstandigheden verkeerende en onderworpen aan gelijke invloeden en indrukken, kan het niet anders, of dezelfde ziekte oorzaken moeten op hen allen werken. Indien het waarheid ware dat deze ziekten, welke zich tegen woordig bij constitutioneel bestuurde volken open baren, slechts de kiezers van zekere klassen der bevolking aantasten en op de andere geen vat hebben, dan was het geneesmiddel gevonden. Zondert dan de aangetaste, de zieke kiezers af van het gros der bevolking en roept uitsluitend de gezonde kiezers tot het kieswerk op. Te Terasohe (Belgie) heeft Donderdag op de Schelde eeu treffend ongeluk plaats gehad. In hel vaarwater lag een boot gezonken, die ratfn door middel van dynamiet wilde doen springen. B|j de toebereidselen hiervoor werd plotseliug een verschrikkelijke slag ge hoord de lading dynamiet was ontploft. Twee werk lieden, de machinist en de meesterknecht van deu aannemer, werden terstond gedood en hun deerlijk verminkte lijken in de Schelde geslingerd. Een der duikers werd doodelyk gekwetst en is spoedig over leden. Den luitenant der genie Dive, onder wiens toezicht de werklieden geplaatst waren, werden de beide becnen afgeslagen en hy bezweek Vrijdag. De oplichter van deu waterstaat A. Brack en een vijf tienjarige knaap zyn gekwetst. Omtrent den eed by de Alfoeren op Halmahcra, schrijft de heer C. F. H. Campeu in het Tijdschrift van het Bataviaasch Genootschapdat hy volgenderwijs geschiedt: in een aarden schotel, waarin zich een mengsel van lombok, zont, lemmetjss en water bevindt en die op een stak wit katoen geplaatst is, doet men een kttuonskogel; nadat de getuige zyn verklaring heeft afgelegd, moet hij, terwijl meu een klewang en een geweer gekruist boven zyn hoofd houdt, heen en weder gaande driemalen over dien schotel en het doek heenstappen daarna moet hy, op handen en voeten staande, zonder den schotel met zijne handen aan te raken, een teug of wat van het mengsel opslurpen. De schrijver verklaart deze symboliek in dier voege dat hy, die den eed doet, ingeval hy onwaarheid spreekt, wenscht dat hy door den klewang in slakken gehouwen, door het geweer doodgeschoten en door den kogel verpletterd zal wordenhy zal verder wor den gelijk het redèlooze vee, dat het water opslurpt en elke teug water zal hem als vuur zyn keel ver schroeien. De vroege pruimen worden te Arnhem afgeleverd tegen hooge prijzen. Appelen en peren vyn er weinig, doch die er zijn, ontwikkelen zeer goed. Enkele vroegere soorten worden reeds ter verzending ge plukt. De bessenopbrengst is buitengewoon groot geweest. De prijzen waren goed. Framboeenpluk is afgeloopen. Morellen hebben van 35 tot 40 cents per Va K.G. gedaan. Op de meeste plaatsen was de opbrengt goed. Kruisbessen zijn tegen hooge prijzen groen ter verzending naar Engeland afgeleverd. De pink van zwarte bessen afgeloopen prijzen hoog. Door 't aanhoudend wassen van het water zijn sommige laag gelegen uiterwaarden ge ïnundeerd, hetgeen veel zorg oplevert. De Amst. Ct. verdedigt nader het denkbeeld, om in het pensioneeren van oude werklieden te voorzien door het in toepassing brengen van het stelsel, om de werklieden het genot te verzekeren van een deel" der winsten, behaald door hunne patroons. Tegen over de bestrijding, die de artikelen van 5 en 6 Juni jb, waarin dat denkbeeld reeds ontwikkeld werd, hebben gevonden, haalt zij het oordeel aan van onderscheidene bekende Fransche schrijvers en staats lieden, als Miohel Chevalier, Léon Faucher, Berryer, Dalloz en Arlès-Dutour. De laatste schreef in 1867: „Het begiusel van de participatie wordt door mij beschouwd als de oplossing van het groote vraagstuk van het proletariaat/' Zoover gaat de Amst. Ct. niet het participatie-stelsel kan noch raag h. i. worden aangemerkt als het panacee voor alle maatschappelijke kwalen, als het eenige ware middel tot oplossing van het sociale vraagstuk. Maar dat de verstandige toepassing van dat stelsel in de praktijk reeds tot heilzame uitkomsten heeft geleid, staaft de Amst. Ct. door aanhaling van de resultuten, daarmede door Fransche firma's verkregen, o. a. van eeu schrijven, dat zij op haar verzoek om inlichtingen ontving van den chef van het bekende Parijsohe huis Leclaire. Deze berichtte hrtnr: „de resultaten door ot:s van het participatiestelsel verkregen, zijn o. a. de volgende vermeerdering vun het salaris onzer werklieden met twintig percentpensioen na 20-jarigen arbeid en op 50-jarigen leeftijd. Dat pensioen bedraagt thans 1200 franks per jaar, voor de helft overgaande op dt weduwen. De winsten van ons huis worden aldus verdeeld 25 pot. aan de bestuurders25 pet. aan de kas van de maatschappij voor onderling hulp betoon, waaruit betaald worden de lijfrenten aan de oude werklieden: 50 pet. aan al de werklieden die in den loop van het jaar voor het huis ge werkt hebben. Door die 50 pot. wordt het salaris der werklieden met 20 pet. verhoogd. Door de 25 pot. aan de bovengenoemde kas is het mogelijk geworden, thans reeds aan de oude werklieden 45,000 franks lyfrente per jaar te betalen. Het kapitaal dier kas bedraagt 1.300.000 frs. „Er wordt op gewezeu, dat bij de laatste werkstak'ng onder de Parijsche wevers geen der werklieden van de firma Leclaire betrokken ia geweest." De schr. resumeert ten slotte zijn oordeel over het stelsel in deze uitspraak, dat het, „wel verre van te zijn revolutionair, radikaal of socialistisch, den werkman behoudend maakt het bindt hem aan zyn werk en, wordt het goed in toepassing gebracht, dan zal het rijk der revolutie tot over lange jaren verschoven zijn, want het par ticipatiestelsel is een der nuttigste geneesmiddelen, om onzen raaatschappelyken toestand te herstellen." Dit oordeel onderschrijft de Amst. Ct. volkomen, die er nog harerzijds op wijst, dat het door haar verdedigde stelsel in zich bevat het beginsel van het gezond behoud. De kolonie Zuid-Anstralië heeft met zeer groote kosten de musch ingevoerd, en deze strooper heeft zich aan dat heerlijke klimaat zoo snel geweud, dat reeds thans van alle kanten de geplunderde land bouwer om hulp roept, ten einde hem uit te roeien. De vereenigiug van Adelaide heeft eene commissie benoemd, die tot verdelging der musschen, niet alleen het leveren van musscbenkoppen en eieren heeft voorgesteld, maar ook het vergiftigen dier vogels op groote schaal en het onvoorwaardelijk doodschieten er van. Ook in Noord-Amerika blijkt, dat dc musch zeer schadelijk is, en verlangt men naar krachtige maat regelen ten einde hem te weren. Onder de beelden in bet Panopticum geëxposeerd zagen de bezoekers dezer dagen ook dat van den bijzonder populairen komiek den heer N. Judels. Een ieder wns er over uit, dat de gelykenis hoogst treffend was, en toen eenigen in hunne verbazing uitriepen„die Jndels is sprekend draaide het beeld zich plotseling om en verwijderde zioh met een lachend „hij is ten minste niet op syn mondje gevallen.* De oude grappenmaker, die hoewel thans nonactief kunstenaar nog altyd een groot liefhebber van schertsen is, had de verzoeking niet kunnen weerstaan om het publiek te foppen en was onbeweeglijk tussohen de beelden gaan staan. Dat de omstanders allen hartelijk lachten, is wel ver klaarbaar. Kamper Ct De vorken zijn betrekkelijk van jeugdige dag- teekening. In de oudheid vindt men er geen gewag van gemaakt. Eerst voor (luizend jaar ongeveer vindt men in de venetiaansche kronieken eene/or- cheita genoemd. Zy was door eeue byzantijnsche prinses in Venetie ingevoerd, maar de Venetiaanen wildeu ze niet gebruiker.. Tweehonderd jaar lang bleef de uitvinding rusten. In 11360 kwam zij weder in Florence in gebruik, ranae toeu was het eene soort van schaar, die de dames aan een ketting op haar kleed droegen. Onder de huishoudelijke voor werpen, die het uitzet van Maria Sporza Visconte by haar huwelijk met Maximiliaan I vormden wordt wel een noodzakelijke zilveren vaas genoemd, maar geen vork. Iu de "vijftiende eeuw kwam zy eindelijk in zwang 'in Fruukrijk, honderd jaar later in Duitschland en in Engeland eerst in de zeventiende eeuw. De Zuiderzee-provincie begint, opnieuw een ont werp van bespreking uit te maken. De heer H. Bosker, te Vroomshoop, schryft thans in de L.-Ct. „Het scheppen van de Zuiderzee-provincie is in 1866 op touw gezet, in 1873 lag een goed uitgewerkt plan en begrooting van kosten voor het uitvoeren van het werk in zijn geheelen omvang gereed. Men wachtte slechts op het besluit van de Hooge Regeering. De heer mr. Heemskerk Azn. tradgsjfds minister van binnenl. zaken af en het Zuöpzeeplan slui merde zachikena in. Om niet weder te ontwaken? Dat kan niet mogelijk zyn. Het iq slechts een marmotjesslaap. Als oudgnst in nieuw ingedijkte polders had ik mij voorgesteld deze voor geheel Nederland zoo hoogst belangrijke zaak op het 25ste Nederlandsch Land- huishoudkundig congres ter sprake te brengen. M|jn voorstel was wel wat laat ingekomen, doch door het congresbe8tuur zeer welwillend opgenomen, want bet toonde zich bereid het in de laatste algemeene vergadering in behandeling te nemen. Na drie, voor de congresleden zeer vermoeiende dagen, zou myn voorstel het laatste punt van behandeling zijn. Maar de groote vlieger ging niet op, wegens het vergevorderde uur, en met het oog op den rijtoer besloot de vergadering dit punt nu niet te behandelen; doch op voorstel van den heer Jougkindt Coninek zal de schriftelijke mededeeling iu het congresverslag worden opgenomeu. Na afloop der vergaderingen vernam ik van enkele congresledeu dat ze bepaald tegen het behandelen van het Zuiderzeeplan waren geweest, als behoorende vol gens hunne meening niet op het congres te huis. Dit vond ik vreemd. Het spreekt van zelf, dat men in een oongresvergodering geen plan van begrooting vau een of andere droogmakerij kan bedisoussieeren. Maar het doel van dit periodiek congres is bevordering van den Nederlandschen landbouw in zyn geheelen omvang. Wat is nu het scheppen van een geheele provincie, 176,000 hectaren uitmuntende kleigroud het puikje van geheel Nederland? Heeft ons voorgeslacht ons den weg niet aange wezen den grond, dien het bouwde, als 't ware zelf te scheppenen zijn wy het daarin niet nagevolgd? Polders droog makenland culliveeren is voor ons, die met hart en ziel Nederlanders zijn, een voor bereidend werk voor den landbouw. Doordrongen van deze stelling, wenschte ik op het oongres met korte woorden aan te toonen, dat het droogmaken van de zuiderzeeprovincie voor den landbouw, voor den bloei en welvaart van Neder], en Neder). Indië een levensquaestie ia. En om, mocht de vergadering zich met deze stelling kunnen vereenigen, het voorstel te doen om het congresbestuur te verzoeken zich per adres tot de Hooge Regeering te wenden, haar dit groote plan uit een landbouwkundig oogpunt be schouwd duidelyk voor te stellen en den wensch te kennen te geven, dat zij moge besluiten de Zuider zeeprovincie, voor rekening van den Staat droog te maken. De landbouwers mogen over het Zuiderzee-plan voorzeker een woordje meepraten. De plannen van de heeren Beijeriuck en Stieltjes heb ik met zeer veel belangstelling gelezen en over wogen. Alles ging uitstekend, totdat ik het land droog voor my zag liggener bleef nog te doen over verkavelen en diep ontwateren. Door een echte land- bouwersbril beschouwd, werd het mij op eens geel en grauw voor de oogenlezen en herlezen. Ik kon er uiet anders van krijgen het stond er dui delijk n dan zou het toenschelijk zijn geen verdere boezemkanalen, tusschen dijken beklemdaan te leggen maar verder alleen poldervaarten te graven. Denkt men zich deze gegraven in de hoofdstrekking der diepten van 1; 1,5; 2; 2,5; 3; 3,5; 4 en 4,5 AP., de water spiegels nog een halve el onder den grond, dus ach tereenvolgens op 1,5 2 2,5 3 3,5 4 4,5 en 5 el AP." Wordt zoodanig peil vastgesteld, 0.50 M. beneden de oppervlakte van den groud, wat moet er dan vau het land worden? Aan 't ontginnen valt op die vette klei in het eerste balf dozijn jaren na- luutUjk niet te den keu. Voor bouwland zou het ten eenemale ongeschikt zijn, en voor weideland zou het eenige jareu moeten rusten, voordat het met vee bescid kon worden. Voor het te laat is, zou ik voorstellen het peil te bepa len op 1.50 Meter beueJen de oppervlakte van den grond; gesteld dat die vette l^leigrond 0.20 meter be klinkt, dan zou men een ontwatering hebben van 1.30 Meter beneden het maaiveld, minder mag men op nieuwe poldergroudeu niet aannemen; een hoogere waterstand zou op die uitmuntende kleigronden onberekenbare schade ten gevolge hebben. Volgens het stelsel van den heer Stiejtjes zouden de schutsluizen in de verschillende poldervaarten wer ken met een verval van 0.50 M., hetwelk voor de scheepvaart van zeer veel belang zou zijn, en bij het doorschutten zou weinig water worden ingelaten. Ook bij eene ontwatering van 1.5 M. diepte zou dit stelsel behouden kunnen blijven. Met betrekking tot het plaatsen van stoomgemalen en stoomkracht en kolenverbruik zou men de bakens moeten verzetten. Daarvoor zou men tot een hooger cijfer komen, doch de meerdere kosten hieraan ver bonden, zouden zeer waarschijnlijk geen 5 pCt. be dragen van de meerdere zuivere opbrengst, welke door teiK voldoende ontwateriug verkregen zou worden. Het is wel geen gemakkelijke taak voor een opper vlakte van 176,000 heet verdeeld in 8 of 9 polders, met eeu verschil vau ligging van 1 tot 4.5 meter beneden AP., een plan van verkaveling op te maken en een vast zomerpeil te bepulen. Hierbij geldt „kennis is macht". In het hoogst belangrijke rapport van den inge nieur Stieltjes aau de Nederlandsche Maatschappij vau Groudcrediet (blz. 226, 15, verkavelingen der gronden) lezen wy aau het slot„verder moet die hoogst belangrijke zaak in overleg met landbouw kundigen worden uitgemaakt, moet de schipperij over hare belangen worden geraadpleegd." Tusschen 1867 en 1882 ligt een tydvak van 15 jaar, en het is vooral in dit tijdvak dat de weten schap ons praktische landbouwers te bulp is gekomen, zoodat men met recht mag verwachten, dat eene sa- meuwerking van waterbouwkundigen en landbouwkun digen tot de beste resultaten zou leideü. De schier onophoudelijke stortregens, welke gedu rende de laatste tien dagen in vele strekeu van Duitsch land zijn gevallen, hebben een onberekenbare schade aangericht. Er worden vrij uitgestrekte districten gevonden, waar de oogst totaal is vernield. Het graan, omstreeks dezen tyd gewoonlijk reeds in de schuren gehaald, ligt thaus in vele oorden te verrotten op het veld. Dit onheil treft met dubbele hardheid den land bouwenden stand, want gedurende de jongstverloopen zeventig jaren hebben de graauvelden nog nooit een zoo voorbeeldeloos ruimen oogst beloofd als tot voor weinige dagen het geval was. Uit Parys meldt men dat de bureels van de groepen der linkerzijde Zondag eene bijeenkomst hehbeu gehouden. Een voorstel vau de „Uuion républicaine" om Brisson uit te noodigen zich met de samenstelling van een nieuw Kabinet te belasten, werd verworpen. De vergadering verklaarde zich bereid de hand te leeneu tot het vormen van een ministerie van bevrediging en verzoening. In eene eerste bijeenkomst van de uiterste linker zijde verklaarde Camille Pelletan zich tegen eene mogelijke combinatie Say-Ferry. In eene daarop gevolgde bijeenkomst dier partij teekenden 35 leden eene verklariug, waarin gezegd wordt dat het ge meenschappelijk belang der republikeinsehe derfcocratie eene staatkunde van vrede naar buiten en van fier- vorming naar binnen gebiedend eischte. Bij gevolg teekent de groep verzet aan tegen tik middel om, met minachting van het votum der Kamer, de Ministers weer aan 't bestuur te brengen, die de Kamer door haar beslissing getroffen heeft. Eeu later bericht meldt dat Duclerc de opdracht om een nieuw Ministerie te vormen heeft aanvaard; men zegt, dat hy de portefeuille van Buitenl. Zaken zal nemen. Onder de leiders der Engelsche conservatieven heerscht verdeeldheid betreffende dè wenschelijkheid om op Salisbury's amendementen te blij ven aandringen. Cairns en Gross beiden zijn voor eeu schikking, maar Salisbury wil het eerste amendement niet intrekken. De Standard zegt„Indien mr. Gladstone overtuigd is dat hij het land op zijn hand heeft, laat hem dan het Parlement ontbindende pairs zullen zich neerleggen bij de beslissing van bet volk." Indien Gladstone na deze welwillende ver zekering vuu de „pairs" nog aarzelt dan moet hij zich wel zwak gevoelenMaar misschien wil hij uiet tot ontbiuding overgaan, alvorens zijn be lofte te hebben vervuld betreffende eeu kieswether vormingDilke liet zich ill dien zin uit op een meeting zijner kiezers te Chelsea. Het vuur is geopend in Egypteniet Arabi, maar de Eugelschen hebben den aanval gedaan. Zaterdag ten 5 uur 's middags vielen Allons troepen tusschen het Mabmoudeh-kanaal en den Cairo-spoorweg bij Ramleh de strijders van den Egyptischen Napoleon, zooals we Arabi ergens zogep noemen van drie zijden aan, met geweer- en kauonvuur. Een paar uren lang duurde 't gevecht, dat blijkbaar geen ander doel had dan „poolshoogte" te nemen meu wilde zien tegenover wien men stond en toen dit gebleken was en Arabi's troepen tot de tweede linie van Kaffr-ed-Douar in de richting van Daraauhour, waren teruggetrokken, was de groote verkennings-operatie geëindigd. Er komt meer toenadering tusschen Engeland en Turkije. Wel moet Lord Duffefin in de laatste bijeenkomst hebben medegedeeld, dat, wanneer de Turkscbe troepen naar Alexaudrië komen, voordat er tu:schen Turkye en Engeland een conventie is gesloten en voordat de Sultan in een proclamatie Arabi rebel heeft verklaard, de Briische admiraal Seymour zich tegen de ontscheping dier troepen zal verzetten, maar het blijkt nu, dat onze twijfel aan het zenden der Turksche expeditie-troepen gegroud is geweest. De uitgezonden militairen zoo zegt men waren niets anders dan recruten, die te Saloniki zuilen blijvende eigenlijke 5000 man, die de Porte nog altijd hett te zullen zenden, be vinden zich tot heden nog te huis eu kunnen niet vertrekken, want de noodige contracten voor de levering van mondbehoeften zijn niet gesloten. De Cobden-club hield dezer dngen hare jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag blijkt, dat de vrijhandelsbeginselen in de Britsche kolouiën geeue vorderingen gemaakt hebben ofschoon de,afschuf- flng van alle invoerrechten^ behalve van wapenen, ammunitie, sterke draukeq, Zout en opium, te vermelden is. In het verslag wordt eeu overzicht gegeven van de mislukte onderhandelingen tot ver nieuwing van het verdrag tusfcehen Engeland en Frankryk, eu melding gemaakt van het siniten van handelsverdragen met Portuhal, Montenegro en Korea, waarbij voor den Britschen handel bevredigende voordeeien bedongen werden. De onderhandelingen over de herziening der verdragen met Japan zijn thaus in vollen gang. De afschaffing der Indische invoerrechten wordt in het verslag een maatregel genoemd, welke iu de jaarboeken van den vrybandel als eene merkwaardige gebeurtenis zal aangeteekend worden. Ten opzichte van den economischen toestand van Spanje zegt het verslag: „Eene verleden jaar aangenomeu wet belet elke Spaansche Regeering, hoe gaarne zij 't ook zou wenschen, aau Groot- Brittannië de behandeling op deu voet der meest begunstigde natie te verzekeren, tenzij onzerzijds eene wijzigiug in het Britsche tarief voor de wijnen worde toegestaan. Van den anderen kant is in het Parlement officieel verklaard, dat de financieele toe- staud van Groot-Britaunië eene verandering iu het tarief van de rechten op wijnen voorshands niet gedoogt. Het gevolg is een wederzijdsch Lonpos- sumus, dat het weinigje, wat nog van onzen handel met Spanje is overgebleven, met vernietiging be dreigt, op hét oogenblik, dat (le consolideering der Spaansche schuld en de aanzienlijke vermindering van het contractueel tarief groote ontwikkeling van den handel op het schiereiland beloven.,/ In een brief uit Lissabon aan de lnd. beige wordt een alles behalve vleiend tafereel opgehangen van den toestand, waarin Portugal thans verkeert. Het kabinet-Fontes de Mello wordt door zyne talryke tegenstanders heftig anngevallen wegens de concessie van den spoorweg van Salamanca uaar Oporto, eene lyn dus, waarvan het grootste gedeelte over vreemd grondgebied loopt. Deze onbetwistbare nuttige on derneming is opgedragen aan een syndicaat van bankiers te Oporto en het buitenland eu hierover is vrij wat onaangenaamheid ontstaan; de bcschul- digid^v van knevelarij en Ludverraad zijn niet eens de ergste, '•elke den minister Hintze Ribeiro naar het h<w>fd geshngtrd worden, ft^choou 's mnns ka rakter, zegt de berichtfcrr& v»u dien aard is, dat niemand dergelijke l^ehuWUróigeu gelooft. „Het verdient intusschen de jfkdaoftl", vervolgt hij, „(Int het verleeuen van eestffcirbsidie van ongeveer 12 millioen fr. ten behoeve van een werk, dat meest op Spaanscben grond zal worden verricht, een in dit land ongehoord precedent aan de hand doet waarvan het te vreezen staat, dat latere Kabinetten, tot schade van 's lauds financiën, niet zullen nalaten gebruik te maken. En ofschoon de heftigheid der progressistische en republikeinsehe dagbladen eu hunne werkelijk oproerige taal niet te reohtvaardigeu zijn, kan het niet worden ontkend, dat de Regeering tegenover de aanvallen der oppositie van in het oog vallende onmacht en bedroevend gebrek aan moed beeft blijk gegeven." Vooral de tegen de leiders der republiekeinsche beweging genomen maatregelen zijn, meent de berichtgever, alleronhandigst geweest en hebben voornamelyk tot uitkomst gehad, dat eene overdreven aandacht geschonken wordt aan eene .party, welke nog bezig is met hare eerste proefnemingen tot eene organisatie. Behalve tallooze vervolgingen tegen onbewimpeld republiekeinsche bla den, zyn willekeurige maatregelen genomen tegen de meest in bet oog loopende aanvoerders der partij, van wie verscheidene om hun karakter gunstig bekend staan. Zoo heeft de corcectioneelc rechtbank een viertal banner tot tien dagen gevan genisstraf veroordeeld, onder het voorwendsel, dat zij behoorden tot het bestuur van politiek genootschap welks statuten niet wettig erkend waren. Dit ge nootschap namelijk, dat de verbreiding van onderwijs onder de laagste klasse der bevolking beoogt, heeft het ongeluk aan de overheid te mishagen, wegens de liberale gezindheid der meeste leden. XXXI. Amsterdam 7 Augustus 1882. De beurs opende de vorige week zeer flauw en onbehagelijk. Woensdag ontstond eenige verbetering voor Am. sporen, doch staatsfondsen bleven lusteloos. Donderdag was de stemming schier voor alle soorten gunstig, en Vrijdag was dit voor staatsfondsen mede het geval, doch ondergingen de Am. sp. eenige reactie. BINNENLAND8CHE waarden. Staats-, provinciale en gemeente-fondsen. Vieren waren zeer flink en no teerden I029/16, */i; Integralen V* minder; drieën onveranderd. Hoewel de prov. en geraeeutelijke leeningen in den regel weinig varieeren, zien wij geen rtden deze fondsen geheel over 't hoofd te zien. Er worden onder deze rubriek de volgende fondsen genoteerd 4 pCt. obl. leen. Amst. 106l/it do. do. '79 99,l/16, 3% pCt. do. do. 93, Noordzeekanaul 3 pCt. 86, 4 pCt. obl. leen. prov. Groningeo 100, 4 pCt. obl. leen. gem. Groningen 993/it 4 pCt. Rotterd. leen. '82 987/a. 4 pCt. obl. leen. prov. Utrecht 101 en do. do. Zeeland 101. Premieleeningen. De nadeiende groote trekking der Ara8terdamsche preinieleening doet de loten van 1-00 zeer stijgen, zij noteeren 114, de loten van 1000 zijn hooger, 109 Rott. loten l/i beter, 10 J. SpoorwegleeningenZeer stil. Aand. Haarl. Zandv. verbeterden \xf%, do. Westf. spw, 1 pCt. (131), Zoowel Centraal- aU Boxtel-waarden sluiten nagenoeg onveranderd. Tramwayleeningen. Er valt slechts een ryzing te vermelden voor Gooische tram van 3, en voor Nederl. van Ys- Industrieele waarden. Ook hier ging zeer weinig om. Aand, Zeeland monteerden 3 pCt. en herstelden daardoor geheel het in de vorige week geleden ver lies. Int. cred. en Hv. Rott. V4 hooger. Lager sloten Afr. Hv. 1, Hv. Amst. */4, Havenst. I, Kol. Bk. 1, Ned. Bk. 1 pCt. Eüropeesche waarden. Staatsfondsen. Vry gun stig. Zoowel Mei- als Zilver-metallieken V* hooger. Russen blijven nog steeds gewantrouwd en onder gaan geringe verliezen. 2e Oosterl. en obl. leen. '72 en '73 Y« "ünder. 4 pCt. Spanje verloren 1, 2 pCt. buitenl. ®/4. Turken sloten circa 6/s la£er en 4 pCt. Egypte noteerde 50Va, dus,s/4 lager. Premieleeningen. Hooger sloten Brussel Va» Óos- tenr. '64 i/i; lager Oostenr. '60 1 l/it Russ. '64 lVa» Madr. Va» Torken lf4. Spoorwegleeningen. Fr. Oost. monteerden 1 Ys» evenals aand. Warschau-Weenen obl. do. Va minder. Russische sporen tamelijk lusteloos. Industrieele waarden. Aand. Oost. Hong. 1 pCt. hooger. Amerikaansche waarden. Staatsfondsen. Terwyl obl. V. S. onveranderd bleven, brokkelden Brazilianen eenigszinsafalleen '79 Yi beter. Florida's monteerden I */4, doch Columbianen, Peruanen en Venezuela's enkele fractiën iniuder. Spoorwegleeningen. Er was in deze week een groote bewegiug ia Chic. N. W. shares, pref. stock. Er liep eeu gerucht van een dividend van 26 pCt. Dit was voldoende om dit fonds, dat 150 noteerde, op te dry ven tot 176, en te doen blijven op 166 a 169. Onder de «oorten, die zich overigens in de sympathie der beurs inochteu verheugen, vermelden

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2