Ruitenl&ndsch Overzicht. Laatste Berichten. FOSTERiIJEIT. ZPQUTIIE. terraoeit. 'Daar de elastische wielen bekleed zyn, maakt de in gang zijnde vélooipède geen gedruisch en het geheel is zoo samengesteld, dat er aan het gebruik niet bet minste gevaar verbonden is. Het rijden op deze vélooipède is eene gezonde lichaams beweging. Nu meisjes en vrouwen meer en meer deelnemen aan uitspanningen, waaraan lichaamsbeweging ver bonden is, en die vroeger alleen voor het sterkere geslacht bestemd waren turnen, zwemmen, rijden, roeien, schaatsenrijden, enz. nu zal zeker ook van de bijzonder voor vrouwen ingerichte vélocipèdes spoedig een druk gebruik worden gemaakt. Huisvrouw Onder Loosduinen is het lijk aangespoeld van een marinier, behoord hebbende tot de bemauning van de Adder. Het is onmiddelijk op het strand be graven, waarna er ongebluschte kalk overheen gestoit is en het graf werd gesloten. Het Leidech Dagbladdat hiervan een plastisch ver haal geeft, keurt deze handelwijze ten sterkste af en meent, dat wanneer het lijk dat van een gegradu eerde ware geweest, de autoriteit anders zou zijn te werk gegaan. Wat gebeurd zou zyn wanneer de toestand anders ware, is mbeijelijk te beslissen, maar zeer zeker heeft de burgemeester van Loosduiuen niet dan uit nood gedwongen tot zoodanige behandeling van het lijk besloten. Eerbied voor de dooden is schoon, zegt de Arak. C/., maar wanneer die niet dan met gevaar voor levenden, misschien zelfs voor velen, te betoonen is, dan doet men beter den schijn van oneerbiedig heid op zich te laden dan zijne medcraenscheu in levensgevaar te brengen. Toen sir Charles Lyell, een Engelsoh geleerde, in Amerika vertoefde, werd hem een zonderlinge raad gegeven om in acht te nemen als hij met booten op deu Mississippi zou reizen. „Betaal nooit uwe passage, voordat gij er toe gedwongen wordt", was de eerste raad, .die hem gegeven werd. „En ik bid u, waarom nietP" vroeg hij. „Omdat uwe kansen beter zyn als gij het niet doet," was het antwoord „Wilt gij zoo vriendelijk zyn u te verklaren, sir seide Lyell. «Wel, antwoordde de Amerikaan, toen ik verleden jaar Maart op de rivier ging, werd er plotséliug geroepen //man overboord De kapitein suelde naar het plaatskaartjes-bureau en vroeg „Heeft de man overboord zijne passage betaald Het ant woord was bevestigend en de kapitein wendde zioh tot den stuurman en riep onverschillig: „Vooruit maar, it's all right." Als een staaltje van echten politiedwang wordt uit Ranis, in het Pruisische district Ziegeurijck, de tekst medegedeeld van eene af kondiging, ouderteekend door het PoUtiebestuur aldaar, hoofdiakelyk van den vol genden inhoud Men ziet dikwijls dat ingezetenen, die achterlijk zyn met de betaling van belasting en schoolgeld, lid zijn van een turuclub, eene scherpschutters-verée- niging, een liedertafel, of andere corporatie, soms ook wel van twee zulke, vereenigingen, waaraan zij, ofschoon hot toch maar diugen voor uitspanning d(jn, geregeld hunne contributie voldoen. Daar deze grove onvoegzaamheid niet mag worden geduld, zal het Politiebestuur voortaan aan dé besturen der ver eenigingen de namen mededeelen van alle personen, die wegens wanbetaling van belasting of schoolgeld worden vervolgd. Tevens zal voortaan geen veree- niging danspartyen enz. mogen geven, wanneer hiertoe niet minstens aoht dwgeu te voren aanvraag is ge daan, «welke aanvraag alsdan zal worden afgewezen voor zoolaug de bovenbedoelde „sujetten" nog lid van zulk eene vereeniging zijn. En ^wanneer een herbergier, of ander houder van een lokaal waar bier of sterke drank wordt geschonken, „zulke sujetter." in zijn lokaal toelaat, zal de politie gebruik maken van hare bevoegdheid om het lokaal 's avonds vroe ger te doen sluiten. In een der laatste afleveringen van de Revue Britannique komt eene belangrijke vergelijking van de bedrijft koelen der spoorwegen voor, bij bekeer door den Slaat of door bijzondere maatsckappijen. Wij outleenen daaraan het volgeude In België bedraagt het gedeelte der ontvangsten, lat door de uitgaven wordt verslonden, 56 pCt. voor de lijnen, die door de bijzondere maatschap pijen worden beheerd eu 67 pCt. voor de Staats spoorwegen. In Duitschland zijn de verhoudingen omstreeks dezelfde als in België: nl. 52 pCt. voor de bijzon dere maatschappijen en 63 voor de Staatsspoorwegen. Oostenrijk-Honfearye levert dergelijke cyfers opin 1880 bedroegen de bedrijfskosten j6S pCt. voor de bijzondere maatschappijen eu 69 pCt. voor het net der Staatsspoorwegen. Daarbij moet worden opge merkt, dat de kosten van vervoer der koopmans goederen dumber is bij deze laatste, dan bij de eerste lynen. In Zwédoa bedragen de onkosten bij bij zondere maatschappijen 60 en bij den Staat 70 pCt. van de ontvangsten. In jltalië is het beheer door den Staat insgelijks nadeetiger dan door bijzondere maatschappijen. Op de lynen deser laatste bedraagt de kosten vap het goederenvervoer van 30 tot 40 ten honderdop die van den Staat is dit cijfer echter hooger. In Frankrijk bedragen de bedrijfskosten op de lijnen van bijzondere maatschappijen, gemiddeld 48 pCt. van de ontvangsten. Op die welke door de staat worden bediend 83 pCt. Het verschil, ten gunste der bijzondere nijverheid, bedraagt niet minder dan 35 pCt. Deze cyfers zyn welsprekender dan lange betoogen. Belangrijke aardbeziënteelt. In de laatst veïloopen jaren legden tuiniers te Beverwijk en in de naaste omgeving zich meer toe op de teelt van aardbeziën. Meu beweert, dat er thans tnsschen Alkmaar en Haarlem by na 100 bunders met aardbeziënbedden liggen. Nooit zag men zooveel aardbeziën als dit jaar. Vroeger verzond men ze bijna alleeu naar Amsterdam met schuit of boot en werd het andere in de Zaaustreek, Alkmaar en andere plaatsen in de buurt uitgevent. Thans echter is er op de zooge naamde plukdagen Maandag, Woensdag, Vrijdag een geregelde verzending naar het buitenland. Naar Engeland worden zij verzonden in vatenzij dienen daar voor het bereiden van vruchtensappen en dergelijke. Naar Duitschland gaat do verzending in mandjes. Om nu eenigszius eeu denkbeeld te geven van den omvang dier verzendingen en ook van den oogst in dit jaar, noemen wij de volgende cyfers: Woeusdag 28 Juui werden 15.000 halve kilogram naar het buitenland verzonden, terwijl men de geheele verscheping van dien dag op 50.000 halve kilo's rekende. Vrijdag 30 Juni werden niet minder dan 60.000 halve kilo's verzonden. Maandag 3 Juli klom dit cijfer tot 75.000 daarvan werden 15.000 iu vaten naar Engeland, 45.000 per boot en schuit naar Amsterdam en 15.000 h. k. naar andere plaatsen verzonden. .Stelt men zich nu voor, dat op de zoogenaamde tusschendageti ook nog ladin gen naar Arasterdam gaan, kan men zich eenigermate een denkbeeld vormen van hetgeen in dezen tyd daar ter plaatse omgaat. (Semperv.) Op den Atlanta-Charlotte spoorweg in Noord^ Amerika, is onlangs een proef geuomen om van een loopenden trein uiet slechts telegraphische berichten te verzenden, maar iipgelnks te ontvangen. De heer Williams, officier by het Noord-Amerikaansche leger, heeft daartoe bet volgende middel bedacht Langs de rails is een geïsoleerde telegraafdraad gespannen, die op afstanden van 40 voet is door gesneden. De uiteiuden dier draden staan in aan raking met koperen rollen, zoodat een eleotrische verbinding over de gansche uitgestrektheid van den spoorweg is tot stand gebracht. Een der wagens vsn den trein is ingericht tot telegrauf bureau. Aan het benedengedeelte van dezen wagen zijn twee metalen strooken of staven bevestigd, reikende tot aan de koperen rollen, die tyj het passeeren van gemelden wagen door de metalen strooken worden aangeraakt en naar beneden gedrukt; tenge volge hiervan jvordt het contract tusschen deze en de andere rollen verbrokeuDe metalen strooken zijn biuneu in den wagen, waaraan zij zyu9 beves tigd, roet elkander verbonden en de eleclrische strooip gaat van de eeifé rol door middel van de instru menten uaar de naaste rol over en vervolgt op die wijze kijn weg door den draad, gespannen langs de rails. De electrische stroom is steeds in oontact met den telegraaftoestel, want terwijl de wagen voortsnelt van het eene paar metalen rollen naar het andere, wordt het contact door een der metalen strooken tot staud gebracht eeu oogenblik voor het coutact door middel vau het andere heeft opgehouden te bestaan. De telegraaftoestel is derhalve bij het voortgaan v*an den trein voortdurend in aanraking met den telegraafdraad en telegrammen kunnen dus zoowel worden ontvangen als verzonden. Het is onverschillig welke soort van telegraaftoe stellen worden gebezigd, die van Sounder, Morse of een ander, en even goed kan gebruik worden ge maakt van da telephoon. Door het aanwenden van bovenbedoeld middel kan ieder reiziger in de gele genheid worden gesteld om telegrammeu af te zenden of te ontvangen, terwijl hij zich in den trein bevindt. Voor de arrondissements rechtbank Je Amsterdam, Kamer van correëtie, heeft terecht gestaan A. W. R., -oud 50 jaar, gewezen magnetiseur, thans zonder be roep geboren te Arasterdam, wonende te Nieuwer- Amstel, aangeklaagd van het zonder tot uitoefening der geneeskuude bevoegd te zijn er zijn bedrijf van te hebben gemrihkt om, met gebruikmaking eener somnambule, geneeskundigen raad te verschaffen. Wanneer de patiënten hem kwamen bezoekeu, bracht hij de somnambule in eeu zoogenaamden magnetisohen slaap en teekende dan eigenhandig op, betgeen zij voorschreef. De gewone prys voor zulk een consult was drie gulden, terwijl de som nambule vroeger een derde der winst genoot, maar naderhand een vast salaris ontving van minstens elf gulden per week. Vroeger werkte beklaagde zouder dooter, maar toen de apotheker De J. te Amsterdam, die steeds als zoodanig door de clair voyants in den slaap werd aanbevolen, weigerde langer reoepten gereed te maken die niet door een bevoegd geneesheer waren onderteekend, verklaarde dr. Donkersloot uit Nieuwer-Amstel zich bereid de recepten tegen eenige vergoeding te teekenen. Het ten laste gelegde werd in hoofdzaak door bekl, erkend, die echter niet toegaf dat sijne somnambule gedurende haren magnetisohen slaap wel eens de oogen geopend hield of de patiënten betastte, of vooraf met beklaagde een onderhoud had gehad, nadat hjj zioh door den patiënt zelf omtrent zijn toestand had doen inlichten. De eerste getuige was de somnambule zelf, die echter verklaarde zich niets te herinneren van al wat gedurende haren slaap was voorgevallen. Voorts werden versohilleude vroegere patiënten als getuigen gehoord, die omstandig het verhaal hunner behandeling voordroegen. Een enkele be weerde werkeiyk bij de voorschriften baat te heb ben gevonden, maar een ander ook dat zij hem zie ker dan ooit gemaakt hadden, en hij eindelyk ook het innemen maar gelaten had, omdat de drankjes te duur waren. De prijs van een daalder achtten de gehoorde deskundigen dan ook veel te hoog voor een middel dat hoogstens tien of twaalf stui ver waarde had. Wat de samenstellende deelen aan gaat, deze waren voor het meerendeel onschadelijk, zöoals frambozenstroop, laurierkers, valeriaan, tinc tuur van barnsteeo, selderij, zoethout, klaprosenolie en pimpernel. Maar ook sohadelijke bestanddeelen en zelfs vergiften (morphine) ontbraken niet geheel. Nagenoeg alle bestanddeelen werden genoemd in de Nederlandsohe Pharmacopaea ens kwamen in de apo theek voor. Het Openbaar Ministerie, bij monde van mr. Hoytema, substituut-officier va» justitie, meende hier de zeer hoogs boete van 210 te moeten eisohen, subsidiair te 'vervangen door ëen gevangenisstraf van 45 dagen. Z.E.A. toch achtte al het aan beklaagde te laste gelegde volkomen wettig en overtuigend bewezen. Wel4 had beklaagde steeds de hulp ge noten van eéfl bevoegd geneesheer, maar ook vol gens de le^r van den Hoogeu Raad was hy door deze medewerking biet gedekt, omdat gedoemde ge neesheer slechts controle uitoefende over de voorge schreven geneesmiddelen, of zich daaronder ook soms schadelijke bestanddeelen moohten bevinden, maar volstrekt niet de patiënten zelfstandig onderzocht. Door den verdediger des beklaagde, mr. W. H. K, Mouthaan, werd in de eerste plaats aangevoerd, dat de ingestelde vervolging den geest van beklaagde dermate had geschokt, dat zijn eigen verklaringen weinig vertrouwen verdienden. Vervolgens wérd aangetoond dat niet beklaagde, maar de somnambule geneeskundige raad had ver leend. Hij zelf was bij dat alles volkomen passief gewegst en viel dus niet in de termen dtr wet. Desnoods kon men zeggen, dat bekl, door middel der somnambule raad had geschaft; maar dg wet sprak slechts van verleenen. Ten slotte wees pleiter op de zwakheid vpn het geleverde bewijs om, na verdediging der stelling dat de medewerking eens geueesheers den magnetiseur volkomen dekt, vrijspraak of ontslag van rechtsver volging te eisohen. Na korte re- en dupliek, voornamelijk loopende over de vraag in hoeverre de somuabule slechts werktuig, en bekl. werkeiyk actief was geweest, werd (Je uitspraak bepaald op 11 deze. Dinsdag avond is de laatste trein uit Keulen naar Amsterdam, in de nabijheid van het station Wesel, tengevolge van het springen van een wielband, ontspoord. Ofschoon eenige wagens ofti verge worpen werden en zelfs een eind weegs medegesleurd, is bij dit ongeval gelukkig geen menschenieven te betreuren. Wel zijn een aantal passagiers gekneusd en velen zelfs vrij ernstig, gejyk bleek by de aankomst van dezen trein, die te Amsterdam eeu uur te laat aan het station kwam. (N. v. d. D.) In een Amerikaansch blad kan men de volgende advertentie lezen De heer Willy Feates, tereoht een beroemd lid van mijne troep, heeft mij plotseling verlaten, roet zich meenemende ik doe het met weerzin opmer ken twee paar korte fluweelen broeken en een paar laarzen. Tegelijk met de verdwyning van dezen artist, bemerkte ik ook die ran mijne rrouw. Ik verzoek den beer Willy Feates de van myn tooneel- materieel meegenomen voorwerpen te willen terug lenden, en dat wel met den eeretvolgenden trein. Indien mijne vrouw bij den heer Feates is eu deze waarschuwing zal lezen, vermaan ik haar, zioh haar plichten van eebtgenoote eü moeder te berin neren en tot my terug te keeren. Doch ik waarschuw haar, dat ik haar, als niet binnen een week zal zyn terug gekeerd, niet meer zal kunnen ontvangen, omdat ik dan andere schikkingen zal gemaakt hebben. De Iersche politie is ontevreden en dreigt grèoe te maken. De beweging begon te Limerick, van waar onder de politie in gansch Ierland eene cir culaire werd verspreid, waariu wordt geklaagd over te geringe betaling, terwijl de diensttijd tusschen 12 en 16 uren daags ie. De agenten vragen eene vermeerdering van IS a 24 in de maand, tegerooetkoraiug voor huishuur aan de gehuwden, die niet met hun gezin in de kazerne kannen woneu, verbetering van de toelage voor nachte- lijke diensten, verbetering in de pensioneering. Zij fjfklarea dat hunne dienst zoo hard is, dat zij beter moeten kunnen leven om dien te blijven ver richten. Blijft de staat van zaken zooals die nu is en krygen de manschappen enkel ydele compli menten van de éenc en scheldwoorden van de andere tijde, dan zyn zjj van plan om spoedig hunne be trekkingen op te geven. Kolonel Bruce, de iuspecteur-generaal der Ier sche politie, is naar Limerick vertrokken, waar hij de mannen in het gelid liet treden en hun toe sprak. Hij zeide dat de manier waarop zij met hunne grieven voor den dag kwamen, ongepast was eu dat hun eed van trouw daardoor was ge schonden. Zy hadden een adres aan de kroon moeten indienen. De manschappen antwoordden dat zy niet meer vertroawden op de beloften der regeering die hen zoo dikwerf had gepaaid. Zij waren bereid hun leven in den dienst der koningin te laten, idasr vast besloten om de wapens neer te leggen en bet korps te verlaten, indien aan hunne grieven niet werd voldaan. Toen Bruce ben verlaten had, bleek het dat zij zeer boos waren omdat de kolonel bun ontrouw aan de kroon had verweten, eene grove beleediging waarvoor ze verwachtteu, dat hun verschooniug zou worden gevraagd. De kolonel kwam later zeg gen dat hij dat woord niet zoo had bedoeld en toen waren ze wel tevreden gesteld in dit opzicht, maar zij bleven weigeren om de circulaire in te trekken. Kolonel Brace die boos was, want behalve het verzet dat by in Limerick vond, wacht ten hein daar nog meer dan 100 telegrammen uit alle streken van Ierland van politie-beambten die verklaarden volkomen met hunne collega's van 'Limerick in te stemmen, kolonel Bruce riep vertoornd uit: „Maar dat is muiterij." Later trachtte een der inspecteurs, die jaren lang dienst had iu Limerick, de heer Henry, de taak by te leggen. Het eenige antwoord dat hy kon bekomen was„Wij doen gaarne al wat gij van or.s verlangt. Geef ons dus een waarborg dat binuen acht dagen aan onae billijke vraag zal vol daan worden, en wy zullen onze agitatie onraid- delyk staken." Dit kon Bruce echter niet doen, zoodat zijn bezoek vruchteloos bleef. Dit is een ernstige zaak voor de Engelsche regee ring die moeilijk anders kan doen dan toegeven. Er is geen stad in Europa, waar de bevolking zich zoo dicht opeengehoopt heeft, als te Berlijn het geval is. In de jongst verloopen jaren heeft dit groote eüvel zich^ allengs in sterke mate geopenbaard, en gedurende het jaar 1881 is het opnieuw verer gerd. Berlijn vormt in dit opzicht een uitzondering op alle overige steden iu Europa. Uit de stedelijke statistiek blijkt namelijk, dat te Berlijn 60.6 inwo ners op elk. huis moesten gerekend worden. Het aantal wouingen per huis is voortdurend en ook in het afgeloopep jaar in het meerendeel der wijken van de stad vermeerderddaarentegen is het getal leden per gezin verminderd, een verschijnsel, 't welk ouder normale omstandigheden niet als een gunstig teeken raag worden beschouwd. Betrekkelijkerwijze is het in dit geval voor Berlijn guustig te achten, dewijl daaruit blykt, dat het aantal personeu des cachté verblijf houdende iu eene en dezelfde woning daardoor is vermiudeid. Uit de bedoelde statistiek blykt wijders dat het aantal huizen, door één tot vyf gezinnen bewoond, thans tot op „217 per mille van alle bestaande hui zen is gedaald, zoodat het in absoluten zin is ver minderd. Daarentegen is het aantal huizen, door 6 tot 10 gezinnen bewoond, met 59 percent vermeer derd dat door 11 tot 15 is toegenomen met 7.1 dat ddor 16 tot 20 met 15; dat door 20 tot 30 rnet 28.8 en dat de huizen bewoond door 313 en meer gezinnen is gestegen met 51 percent. Men ziet ër uit dat Berlijn zich meer en meer ontwikkelt tot eeh kazerne-stad. Het Fran»ch kabinet ii samengesteld alt volgt Duclerc ministerpresident, belast met de porte feuille ran bnitenl. zaken; Faillières binoenl. taken; Devès justitie; Tirard financiën; Duraux oudertrijs; Billot oorlog; Jauréguiberry marine; Mahy land bouw; Coohery post- en telegraafwezen; Legrand koophandel en ad interim openbare werken. De verklaring van het mi^istetie-Duclerc in de Kamers luidde als volgt: „Mijne heereti Senatoren en afgevaardigdenI .Het votum in de Kamer van 29 Juli jl. brengt ruór u eeu nieuw Kabinet. Zijn eerste pliebt it, n te zeggen wat voor betzelre dit votum beteekeut, welke gedragslijn het aan hetzelve oplegt. Door bet weigeren der noodige kredieten voor de gedeeltelijke bezetting van het Suez-kanaal, heeft de Kamer een maatregel van behoedzaamheid en voorzichtigheid genomen, die echter niet gelijkstaat met eene abdicatie. De Regeering zal tot leiddraad nemen de gedachte die dit votum voorscheef, en daarnaar hare gedragslijn richten.Mochten er zioh gebeurtenissen voordoen waarbij de eer en de belangen van Frankrijk be trokken schijnen, dan zullen wy ons haasten de Kamers byeen te roepen, en haar de besluiten voor te leggen, die de omstandigheden mochten eisohen. De binnenlaudsehe vraagstukken, al zijn zij minder dringend, vergen niet minder onze aandacht. Op dit stuk echer kan er niets aangsrat nog onder nomen worden gedurende de aanstaande schorsing van uwe zittingen. Wy zullen ons dien tijd ten nutte maken tot het overwegen van die vraagstukken en met de hulp uwer commissieo zullen wij trachten naar vrijzinnige en voorwaarts gerichte oplossingen er van. Tevens stellen wy ons voor ons best te doen tot het bewerken van toenadering en verzoening tusschen de fractiën der republikeinsehe meerderheid. Ën zoo wij, met uwe htplp, éKep voor het vaderland heilzamen uitslag mogen «reiken, dan zullen wy gelooven een werk te hebben gedaan, dat ouder de huidige omstandigheden,, tan zeerste strekkeu zal tot het gemeenschappelijk belang van de Kamers, van de Republiek en vuu Frankrijk." In het Lagerhuis verklaarde de heer Gladstone, dat de eenige vraag, welke bij het Suez-kanaal in overweging komt, is of hel opeu blijft. Het vaar water nu b'ijft open. .De onderhandelingen over de Tnrksoh-militaire tusschenkomst sijnnog niet zoo ver gevorderd, dat daarover mededeeling kan worden gedaan. Met betrekking tot het beschermheerschap over het Suez-kanaal is geene overeeukomst getroffen. Ër is alleen voorgesteld bet 'kanaal te beveiligen door eene regeling, waaraan alle mogendheden zuilen deelnemen. Aan lord Dufferio is lastgegeven, geen schikking je treffen dan binnen de greuzen van den bestaanden staat vau zaken. Ër zijn geen Turksche troepen uaar Alexandrie gezonden. De Porte ver klaarde dat de reeds ingescheepte troepen bestemd waren naar Candia. Aan den Sultan is geen ulti matum gesteld; ook.heeft men hem uiet gedreigd met het terugroepen' van den Ëngelschen gezant. De Duitsche Regeering versterkt haar vloot in de Ëgyptiache waterun. Behalve de kanonneerboot Cyclop», welke Zaterdag vertrok naar het Snez-kauaal hebben gisteren de" corvet QneUcnau van 16 stukken en het fregat Nymplé van 12 stokken last ontvangen er heenv te gaan. Be kanonneerboolen Moewe en Hobicht zyn reeds in Egypte. Ill Rosetta bad Zondag de indrukwekkende plech tigheid plaats van de begrafenis der gesueuvtldeu in het gevecht van Zaterdag. De mariniers en matrozen marcheerden van Gabarri en de infanterie van Ramleh naar het kerkhof. Generaal Alison heeft hij dagorde zijn tevredenheid over de houding der troepen kenbaar gemaakt. Op twee na iflaken de gewonden het wel. Uit St. Petersburg wordt aan de Central Hens-office geseind«Men deelt hier «mede en het wordt vrij algemeen geloofd dat de commaudanten van Odessa eu de Cauoasus last hebben troepen gereed te houden om nnar Koiistautinopel te zenden, ingeval er oorlog uitbreekt tusschen Engeland en Turkije." Een uitgebreid kolonisatieplan is door den presi dent der Argentynsche republiek aan hel congres voorgelegd. Volgens dit plan znllen 14 nieuwe kolo niën worden gevormd: 4 in El Chaco, het grootendeels onontgonnen gebied van het N. der republiek, ten W. van Paraguay gelegen; 4 in het Miseiones-territoir, de NO. uithoek van de Republiek tusschen Paraguay en Brazilië; 6 in het nieuw geannexeerde land ten Z. van den Rio Negro. Elite kolonie zal 100,404,900 vierkante meter groot zyn en verdeeld zyn in 196 afgebakeude en omheinde kavelingen van 49 hectare elk. Vier kavelingen in het centrum van elke ko lonie zuilen afgezonderd worden voor de stichliug eener stad, waarby er 8 of 12 gevoegd zullen worden nis gemeentegrond. In het Zuiden zal naast '^jke kolonie een even groote voorioppig worden in kaart gebraoht en verdeeld, om, zoodra er een geheel is iugenoraen, tot uitbreiding te kunnen overgaan. Elk gezin van twee of meer personen, dat zich in een kolonie wil neerzetten, ontvangt een stuk (in het Zuiden twee stukken) van 49 hectare gratis, waarbij het land zóó wordt Verdeeld, dat beurtelings een kaveling vry blijft, om te worden verkocht tegen 2 dollar de hectare, betaalbaar in drie maandelykscho termijnen, waarvan de eerste vervalt na 't tweede jaar der inbezitneming. Alleen kolonialen kannen dit land koopen, en geen gezin kan meer dan vier kavelingen bezitten, de geschonkene ingealoten. Im migranten, die op deze voorwaarden willen ingann, worden vrachtvrij naar de plaats van bestemming overgebracht. De eerste 50 families, die zich vestigen kunnen bij wijze van voorschot een woning, zaai zaad, beesten, gereedschappen ontvangen tot een bedrag van 600 doll, (in 't Zuiden 1200 doll.) hoogstens, terng te betalen in 5 jaarlijksche termijnen, die het derde jaar der vestiging aanvangen. Lan derijen, waarroor zich geen gegadigden opdoen, worden in publieke veiling verkocht. De voor steden afge zonderde stukken worden voor 4 doll, per hectare verkocht. Elk Jcolonist moet zich verbinden zich in 't eerste jaar te vestigen in zijn land, het in de twee volgende jaren in cultuur te brengen, en de koopers der voor steden bestemde stukken moeten die in 't eerste jaar afbakenen en beginnen te bebouwen Van de ryksbegroot'ng zal 920,000 dollars worden bestemd ter uitvoering van deze wet. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aau onbe- ]jf nden, gedurende de lste helft der maand Juli 1882 uit Gouda verzonden, en door tusschenkomst van het Postkantoor terug te bekomen. J, van Tol, AmsterdamC. G. Kramer idMep*, van Heijningen, Boskoop; A. van Rijs, Kralingen; P. Haarbergen, Maassluis; L. Dobbelman, Maastricht; H. Andernacht, Tiel; BRIEFKAARTEN C. Bout, Amsterdam. De Directeur van bet Postkantoor te Gouda, SIMONS. Gevonden en aan het bureau vau politie gede poneerd Een iblauw Oorbelletje met goud, een Jon gens Pel, een Kinder portemonnaie met eenige CeBten, eeo Duitsch Boekje, een Kinder Kraagje (bruine stof), een Honden ketting met halsband, een Zakje met goed, twee Gouden Ringen, een portemonnaie met eenige Centen, een Kinder Oorbelletje Goud met bloed kraal, vier Sleutels aan een Ring, een Knipmesjc, een Sleutel, een Zweep en een bloedkralen ketting met Goud. Ook kunnen inlichtingen gegeren worden omtrent een Kruiwagen die te bewaren is gegeven eu nog niet is afgehaald. Een Jong Zwart hondje met bruine pootjes en lange ooren tuf soort fannie. - alfjlgi Alexandrie, 8 Aug.v 6 uur des avonds (/2.O.) De Superb, voor Rapileh liggende, heeft op de voor posten van den vijaud gevnurd, ten gevolge van zijne pogingen om vborui t te rukken. Eene kleine afdeéling ruiterij trok in den namiddag van Esbet-Kiwshid naar*Ramleh,'maar de Ëngelschen opendenjhun vuur en de vijaad was daardoor genoodzaakt zich weder te verwijderen. De gekwetsten bij het laatste voorpostengevecht gaan in beterschap vooruit. Aau de troepen is heden eene boodschap der Koniugin voorgelezen, waarin hunne houding ge prezen wordt. De commissie voor het drinkwater heeft bekend gemaakt, dat van Maandag a. s. af slechts gedurende vier uren per dag water zal worden verkrygbaar ge steld. Dagelijks zullen per hoofd 20 liters beschik baar ziju. De vrees voor gebrek aan drinkwater vermeerdert, omdat vele vluchtelingen, vodruaraelijk Italianen en Grieken, naar Alexandrie terugkeeren. Londen, 8 Aug. RO.) Het Lagerhuis heeft heden beraadslaagd over de amendementen, door het Hoogerhuis in het wetsontwerp op de achterstallige pacht gebraoht. Nadat de heer Gladstone vefklaard had, dat hij *ot zekere oouoefesiën bereid was, werd het eerste amendement van lord Salisbury met 293 tegen 157 steramen verworpen en Gladstone's gewy- zigd artikel daarvoor in de plaats gesteld. Het Huis nam ook de overige voorstellen der Regeering met betrekking tot het genoemde wetsontwerp met groote meerderheid aan. Londen, 9 Aug. (R. Anti de Times wordt uit Ale^andrië onder dagtcekening van gisteren ge seind, dat de Khedive eene proclamatie aan de Egyp-

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2