EN. ILLEN l I i I I 'I 'I ZEN. BINNENLAND. I I it Ir N° 2808 Woensdag 23 Augustus. igel toom. BR irij. OUT, LEN, IE en IERS SN. ij fii JNieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, tl fl 41 ERSTE DAG 21 ■«V n Straat- egraven, JAREN, 1882. E£SE. DUT. '■'il i y De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. I 1 i u AD VERTENTIËN worden Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN door regen het meest, wijders door reconunan- Engeland Vogelenzang Gouda. V :b bekend, on zich als iden, Cra* Jt) Heer A. J. vn»ultee- rdam. van personen, later bleek en de machines leze zjjnen e bexoek M, gedu- hg hoopt len betoo- N DAG-en F. G. kan rden. Z. aan het geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS Pt worden berekend naar plaatsruimte. 's voorin. J van na te BLOM te iten: irgemeester ar, 1 I che Cou rt door den Qouda. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prgs per drie maanden is f 1.25 tranco per post f 1.50. goudsche courant De procureur bij het gerechtshof te ’s-Hage heeft „geen cassatie” aangeteelcend tegen de uitspraak van 11. Woensdag. De vrjjgesprokene, L. J. J. Roland, is eergisteravond in vrjjheid gesteld en beeft per spoor de residentie verlaten. I Uit Nieuwediep wordt gemeld De .loodstrausportstoomer Frani Naerebout keerde alhier van het onderzoek op het wrak van de Adder rerug, o. a. aan boord hebbende een luchtkoker, een kompas en twee aan elkaar bevestigde Hollandsche vlaggen, zijnde het sein voor een sleepboot, zoodat hieruit blijkt dat vóór de ramp, de Adder overkomen, nog de hulp der sleepboot is ingeroepen. Mej. Humel, die bij het spoorwegongeluk te Vogelenzang zoo ernstig gekwetst werd, is aan de gevolgen bezweken. Men schryft ‘als volgt aan de Leidsche Ct.Met het eindigen der Hondsdagen heeft de grootste warmte van den zomer haar toppunt bereikt, zoodat hetgeen nog mocht volgen, toegift is. Door onlie- stendighoid heeft deze zomer zich wel gekenmerkt, door regen het meeat, wijders door te lage tempe ratuur. De gevolgen van het weder zyu niet uit gebleven. Omtrent de teelt der aardappelen liepen kwade geruchten, die bewaarheid zijn geworden en eeue ruime afmeting hebben gekregen. Zelfs de hoop dat van kleigronden nog een tamelijk beschot zou kunnen gerooid worden, is ook weggenomen door de uitkomst in Zeeland, die ongunstig is. Naar gewoonte hield deze aardvrucht zich nog het zuiverst' in veen- en zandgrond. Evenals in 1879 zal het buitenland dezen winter moeten voorzien in hetgeen Nederland ten opzichte van zijn voorraad te kort komt. Met de teelt der snyboonen komt het mede ouvoordeclig uit; zij zijn niet aangekomen of krom gegroeid, terwijl zij slechts tegen hooge prijzen zijn te verkrijgen. De koolbouw,' die wel regen kan ver dragen, heeft het goed getroffen en de late kool belooft ook wel te zullen slagen. Dé uitgebreide uienteelt zou ook bevrediging geven, als de niet- gemaakte rekening met Engeland, dat anders zooveel uien sleept, tot groote schartp en tegen verwachting van de verbouwers, niet gevolgd was. Pruimen zijn er tamelijk, abrikozen weinig en als bet klein getal perziken nog rijp wordt, zuilen zij meer wateraohtig dan geurig zijn, omdat de koesterende zomerzon zoo menigwerf verscholen bleef, terwijl in plaats daarvan het niet ontbrak aan hagelbuien. Van peren en appelen zal de pluk niet ruim zijn, hetgeen vergoed zou kunnen worden als zij maar groot van stuk waren. Ook daarin is de zomer te kort geschoten. Toen de rykelyk beladen boomen vrucht begonnen te zetten, joeg de storm door het hout en rukte bloem, vrucht en blad'van eene menigte geboomte af. Die dit jaar ecus moerbeien heeft beproefd, ver langt ze niet meer. Er zitten er veel aan den boom, zij worden van rood zelfs zwart, en dat is de eisch, zien er aanlokkend uit, maar zyn taai en zuur. Hetzij de zuiden- of de noordenwind waait, de wijn stok moet beter weer krygen om rijpe vruchten in October te verschaffen. Onlangs werd voorgewend, als belemmerend geweest voor de ontwikkeling van den wyngaard, dat Boreas te veel gewaaid had en daarbij den wensch geuit dat Zephir in de plaats mocht treden. Toch heeft de westenwind den gehee- len zomer gewaaid, doch onder ongunstige omstan digheden. Maar Euros, de heldere, de warmte aan brengende oostenwind heeft ten eenenmale ontbroken. Misschien dat aan de anders zoo edele druif dit jaar het lot beschoren is, groen, onryp, voor weinige centen te koop, op kruiwagens te worden rondgevent. Overigens vindt de landman na een langgerekten hooibouw nog bevrediging in een ruimen voorraad, zoodat daaromtrent geen zorg voor den winter bestaat. Het weiland is even als het vee gezond, dat nergens nog naar gras behoeft te zoeken. Als de herfst zonnig weer schenkt kan de boer nog nahooi winnen. Zal het aantal der middelen van vervoer binnen kort ook worden vermeerderd met omnibussen, die door stoom worden voortbewogen, maar niet langs sporen loopen en zich dus geheel vrij over den weg bewegen In Engeland iyn zulke wagens reeds geruimen tijd in gebruik voor goederenvervoer, waarbij snelheid geen vereischte is. Voor twee jaren is te Berlijn een proef genomen voor het vervoer van personen, welke in den aanvang voldeed, maar later bleek *t, dat de rijtuigen te zwaar waren en de bediening te kostbaar. Binnenkort zal ook hier te lande zulk een proef Voor het tweede gedeelte ran het notarieel examen zijn in de afgeloopen week ook geslaagd de bceren W. Lagerweij, te Woerden en M. L. Spruijt, te Ouderkerk a/d. IJsel. Volgen, den Haagscheu kroniekschrijver van de N. Oron. Ct., zulleu in het gereconstrueerd kabinet-., Lynden optreden als minister van financiën prof. N. G. Pierson, als minister van koloniën mr. W. K. baron van Dedem, terwijl de premier self weder de portefeuille van buitenl. zaken zou op zich nemeu. Een der eerste daden van hei kabinet zal zijn de benoeming van den nieuwen burgemeester van ’s Gravenhage. Volgen, dien corr. i, jhr. mr. J. Roëll, lid van de Tweede Kamer voor Utrecht, daarvoor nu bepaald aangewezen. In de afgeloopen week zyn te Zevenhuizen door de mazelen aangetast 5 personen, terwijl in genoemd tijdsverloop niemand aan die ziekte i> overleden; zij begint du, langzamerhand af te nemen. Er zijn dagen geweett dat er van de 300 leerlingen slecht, 30 ter school kwamen. GOUDA, 22 Augustus 1882. Op de gisteren avond gehoudene vergadering der Maatschappij van Landbouw, afd. Gouda en Om streken, zijn tol afgevaardigden voor de algemeene vergadering benoemd de heeren J. M. Noothoven van Goor en W. Grootepas, tot hunne plaatsvervangers de hh. J. de Zwart en P. Hooftman Jzaan wien tevens is opgedragen tegen bet vporstel te stemmen om de jaarlyksohe vergadering altoos te houden in de vyf gftjote steden van Noord- en Zuid-Holland in plaats van de aftredende bestuursleden dezer af- deeling, de hh. Grootepas, de Zwart en Hooftman, zijn gekozen de hh. W. T. Blom, W. Grootepas en P. Hooftman Jz„ terwyi de candidatuur zal wor den ondersteund voor lid van het Hoofdbestuur voor Zuid-Holland op den heer Mr. H. Ph. de Kanter te Brielle en voor Noord-Holland op den heer Her man F. Bultman te Haarlemmermeer. worden genomen, w aarbij men die bezwaren ad trachten te vermijden, nl. met een rijtuig, door den fabri kant H. Michaelis te Chemnitz gebouwd en thans reeds te Arnhem aangekomen. Van daar zal het njtuig naar Driebergen worden gezonden, om eerst daags te dienen voor een proefdienst tusschen het station van den B^nspoorweg en het dorp Doorn. De minister van Interstaat heeft daartoe zijn mede werking verleend, op aanvraag van den heer Labou- chère te Doorrij die de constructie van den wagen mede heeft ontworpen. Het zal nu moeten blyken, of de wagen aan de eischen voldoet. Wij herinneren ons, dat het gemeentebestuur van Amsterdam eenige jaren geleden zich tegen het rijden van stoomomnibussen heeft verklaard, o. a. omdat het toen bedoelde model te zwaar was voor de bruggen. Het aieuwe rytuig zal veel lichter zijn en daarom is het wel mogelijk, dat het ook voor het vervoer in onze steden geschikt zal zijn. Namens het uitvoerend comité der internationale landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam is door den voorzitter, den heer C. J. Sickesz, eene circu laire verzonden, waarin onder meer gewezen wordt op de gevaren, welke onzen landbouw van alle zijden bedreigen, niet het minst door de concurrentie, waarmede de boofdbron van ons volksbestaan te worstelen heeft en waaraan vooral door eigen energie, eigen krachtsinspanning an degelijke ontwikkeling het hoofd geboden worden kan. De landbouwer moet bekend gemaakt niet alleen met de verbeteringen, die elders in het landbouw bedrijf werden ingevoerd, maar ook bewogen worden die verbeteringen over te nemen en in practijk te bréngen. Daarom besloten de besturen onzer Nederlandsche landbouwmaatschappyen, met vereende krachten een algemeene landbouwtentoonstelling in ons land tot stand te brengen, die op een centraalpunt van ons land bijeenbrengt al wat landbouw en veeteelt in ons land vermogen, één grooten wedstrijd vormt tus schen landbouwers in alle gewesten van ons land en onzen landbouw en veeteelt uit hun te zeer ge- localiseerden toestand opheffen. Daardoor wordt tevens den Nederlandschen land bouwer, die °P internationale tentoonstellingen in den vreemde de eer van onzen Nederlandschen landbouw wist te handhaven, eindelijk ook eens de gelegenheid gegeven, om onder gunstiger voor waarden dan in bet buitenland, binnen de grenzen van zijn eigen land, zich te meten met den vreemdeling. Dat men in het buitenland er prijs op stelt, den Nederlandschen landbouw te leeren kennen, be wijzen de commissiën, die Amerika en met dat doel reeds tot ons afzond. Die kennismaking van het buitenland met wat wij op landbouwgebied vermogen, die voor onzen handel de beste, vruchten zal afwerpen, zij wordt door niets krachtiger in de hand gewerkt dan door een goed geslaagde internationale tentoonstelling, die door dat internationale karakter leerrijk kan zyn in hooge mate voor den Nederlander. K Niet in de eerste plaats groote giften vraagt het comité, ook al zullen die natuurlijk met dankbaar heid worden aangenomen. Maar het vraagt voor een nationale onderneming bovenal aller medewer- king. Met vol vertrouwen roep ik bij dezen allen op, die onzen Ned rlaudschen landbouw liefhebben en wien onze nationale eer ter harte gaat, om ons het niet gemakkelijke werk, dat ons werd opge-

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1