8 I N° >811. BINNENLAND. n I iii Woensdag 30 Augustus. 188>. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 174. K -H' n! ERAAR ublement ertien At- NG, school IN i y LZ.j JA. JAAY, ;g. Al. N van im c°. 17 7 6 4 le kliste 18 8 6 Se klasse 5 11 3 3e klasse 3 5 2 4e klasse 6 8 Ij Totaal 16 24 14 54 Gouda. -I Aaatal leerlingen. Onvoor- waardelyk. Voor* waanUlyk. g bü de ar tevens igewacht, en SEP- Niet bavordcrd. van de JLIU8. E inde ver- Hard- oe wijzing. 5 October rrjjdag en 2—4 uur. LENAAR le her- EPTEM- ;en. en beteid >n I ‘h 18 et School- TERDAG dags van Jongens GOUDSCHE COURANT. om n oit sterken drank te gebruiken, ten einde alzoo een voorbeeld te zijn voor anderen. De missive werd voor kennisgeving aangenomen. I i den Heer daar, JS1882, en e houten itoefen’ing ijkente ringstraat k gemerkt No. 1863, regen ontbroken, tijd tot tjjd on- I Aan de Sub-Comités in Nederland voor de In ternationale, Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstel- ling te Amsterdam 1883, is de volgende circulaire uitgevaardigd WelEdele Heeren „Het Comité vau Uitvoering heeft dr eer ter kennis te brengen van de Sub-Comité’e in Nederland dat, ten eiude z. v. m. te gemoet te komen aan de bezwaren die vele industriëlen, en fabrikanten schijnen te vinden in het Reglement der Tentoon stelling en hel daarmede gepaard gaande tarief voor plaatsruimte, het besluit genomen is om, nu de Hooge Regeering naast haar zedelijken steun ook finantiëlen bijstand heeft toegezegd, en vertrouwende op de welwillende medewerking ran de Wetgevende Macht, reeds thans het tarief voor de plaatsruimte in het Hoofdgebouw en in de Galerij voor Werk tuigen met 40 percent te verlagen, terwijl roor het innemen van wandvlakte evenzeer een belangrijke prijsverlaging zal plaats hebben. „Ook zullen de inzendingen van Arbeidersveree- uigingen, Ambachtscholen, Liefdadigheidsgestichten enz. gratis worden toegelaten, voor zoover de plaats ruimte zulks gedoogt. «Evenwel met dien verstande dat, mocht onver hoopt bedoeld wetsontwerp niet worden aangenomen, het Comité vrij zal zijn het verlaagde tarief buiten toepassing te laten en de inzenders hunnerzijds vrij zullen zijn aau hun verklaringen tot inzending geen gevolg te geven. „Dat om hiertoe te geraken een bruikbare opper vlakte van i 6000 meters voor de Nederlandscbe afdeeling door het Comité is gereserveerd. «Dat de inwendige inrichting eu de decoratie van het gebouw, de bewaking en verzorging van de in te zenden voorwerpen enz. zal geschieden door of van wege het Comité en op zijn kosten. «Dat de onderlinge verdeeling en toewyzing van de plaatsruimte aau de exposanten uitsluitend door het Comité zal geschieden. «Dat van de exposanten geen vooruitbetaling zal worden gevórderd zullende orer het bedrag voor de aan te vragen plaatsruimte op lo. April 1883 door of van wege het Comité worden beschikt. „Dat evenwel de kosten ran installatie, het ver voer naar ec van de Tentoonstelling, zoomede de kosten van bewaring van de emballage en de ver zekering tegen brandgevaar, blijven voor rekening der exposanten, alhoewel het Comité, dea verlangd, gaarne ook hierin de exposanten behulpzaam zijn zal. „Dat als uiterlijke termijn voor de aangifte van de inzendingen is vastgesteld 31 October 1882. „Dat voor hen, die bereids hun verklaringen heb ben ingedieud, de gewijzigde voorwaarden evenzeer van kracht zullen zjjn. „Dat aan hen, dip zich later mochten aanmelden, geen verzekering kan worden gegeven dat aau hun inzendingen een behoorlijke plaatsing zal kunnen worden verstrekt, terwijl zy evenmin aanspraak zullen kunnen maken op de gunstige voorwaarden van het verlaagd tarief, omdat een eventuële uitbreiding van de gereserveerde ruimte, wegens vergrooting van het gebouw, met aanzienlijke kosten zal gepaard gaan. „Is alzoo in het algemeen belang der Tentoon stelling en in dat der exposanten een spoedige toe treding gewenschl, met het oog op de voorgestelde Rykssubsidie schijnt zulks onmisbaar als bewijs dat de gunstige gezindheid van den Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid door de industriëlen op prijs wordt gesteld en opdnt de Tweede Kamer, wanneer zij over de wetsvoordracht zal hebben te beslissen, de belangstelling van de Nederlandsche Nijverheid niet als twijfelacbtig beschouwe. „Van de ons bekende en bereids geblekeu mede werking uwer Comité’s mogen wij verwachten dat zjj bij hernieuwing hunnen invloed zullen gebruiken om de fabrikanten in hunne omgeving die nog niet zijn toegetredeu, tot inzending eu medewerking uit te noodigen en op te wekken. „Wij verzoeken uwe Comité’s beleefd deze n. o. i. zoo belangrijke en gunstige wijzigingen in de voor- Het personeel der leeraren werd vermeerderd door de benoeming der Heeren dr. J. 8. G. Gleuus, A. F. Cremer en L. A. Hissiuk Jr. en de tijdelijke aanstelling van den Heer W. J. Mali. Nog zijn aan het eiude van den cursus tegen lo. Sept. e. k. be noemd de Heeren dr. F. W. Raabe eu J, H. van der Voort, die bij den aanvang van den nieuwen cursus bunne taak zullen aanvaarden. Zoodoende is het personeel voor den vijfjarigen cursus voltallig geworden. Het nieuw bijgebouwde gedeelte heeft vooreerst aan alle billijke eisehen van het onderwijs voldaan. Wat de uitvoering van het ministeriëel besluit van 2 Mei 1881 betreffende de toelating ook van vrouwe lijke leerlingen aangaat, deze heeft in deu afgeloopen cursus ip geen enkel opzicht tot verstoring der noodige schoolorde aanleiding gegeven. Het vertrouwen der ouders op deze welwillende vergunning is dan ook toegeuomen, zooals blijkt uit de nieuwe aanvragen voor den eerstrolgenden cursus. Bij het verlaten der legerplaats bij Milligen is Zaterdag een oantinière der veld-artillerie van een stuk geschut gesprongen. Het rad ging haar over het been waardoor het gebroken is. Zij is in de ambulance opgenomen en verpleegd. Aan de tafel der officieren is ongeveer 80 voor het ongelukkige gezin gecollecteerd. In de Leid»c$e Ct. leest men: De stoomgemalen en poldermolens zijn van half Juni af bijna niet werkeloos geweest om het over vloedige water uit te werpen, dat Delfland en Rijnland steeds in de noodzakelijkheid brengt den stijgenden boezem te loozen. In omstreeks drie maan den heeft het dan ook geen dag aan ongerekend de stortbuien, die van verhoede als waterhoozen nedervielen, tegen zes maanden winter dat het bijna niet regende. Op merkelijk is hierbij, dat, in spijt van alle ween aankondigingen, ook dezeu zomer, gelijk in den afgeloopen winter, de temperatuur in het zuiden steeds veel lager bleef dan in het noorden. Niet zelden toch teekende de thermometer ie Stockholm o. a. 7 0° Fahr.. terwijl in bet midden van Frankrijk dat cijfer op verre na niet bereikt werd. Men schrijft aan de Amet. Cl., dat de heer A. Hoetink, de bruidegom vau de zoogenaamde „millioenenjuffrouw", wonende op den N.Z. Voor burgwal uo. 48 te Amsterdam, by den officier vau Justitie bij de arrond.-recbtbank aldaar, eene aanklacht heeft ingediend tegen de heeren C. M. Bosch, vader en zoon, goud- en zilverkashouders in de Kalverstraat, ter zake dat zij voor eeue waarde van ongeveer f 20.000 aan gezette brillanten, kost baarheden en contante pennicgen, hun aanvertrouwd deels ter lijdelijke bewaring, deels tot betaald wor dende arbeid (reparatie), weigeren af te geven, zonder daarvoor, ook zelfs gesommeerd, reden op te geven, door welke handeling de heer Hoetink, die daarin zijn vermogen beweert belegd le hebben, persoonlijk geruïneerd zegt te zijn. De beer Hoetink heeft zyne belangen toevertrouwd ten deze aan mr. William J. ten Hoet, advocaat-procnreur te Am sterdam. De onthulling te Arnhem van den gedenksteen aan de nagedachtenis van J, J. Cremer gewijd zal plaats hebben aanstaanden Vrijdag) 1 September, Cremers geboortedag. Op de algemaene vergadering van het Pensioen- foada, -jUZaterdag te 'a Hrrkagenboaoh gehoudeu, werden de afgevaardigden aangenaam verrast door de mededeeling dat een wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pensioenen der burgerlijke ambte naren en een weteontwerp tot regeling der pensioenen der weduwen en weezen gereed zyn en weldra van Regeeringswege in druk uitgegeven zullen worden. Volgens die ontwerpen zon de pensioneering der nmbteuaren ten laste van het Rijk komen en de mannelijke ambtenaren 5, de vrouwidüke 1 pCl. ran hnn wedde of pensioen jaarlijk^pA.-Jboeten bij dragen ten behoeve van een weduwen** eu weezen- fonds, waaruit de weduwe hoogstens zeshonderd gulden, of met inbegrip van 1/5 verbooging voor elk kind, twaalfhonderd gulden zou trekken als grondslag voor het weduwenpensioen is ge nomen van laatst geuoteu tractement des overleden ambtenaars. Nadat het verslag der Staatscommissie uitgegeven en door de afdeelingen van het Pensioeuverbond in rijn geheel beoordeeld zal kunnen zyn, zal er een buitengewone algemeens vergadering gehouden worden. Het vernomene was reeds genoeg om een opgewekte stemming te verwekken, welke na afloop der ver gadering den voorzitter, baron Sweerts de Landas Wyborgh, een heildronk op den Koning en zijn huis deed instellen. Per telegraaf werd daarvan mededeeling gedaan aan Z. M., die langs den- zelfden weg minzaam deed antwoorden. De tooneelspelcr Jean Charlier, die verleden jaar met den heer W. Hart te Utrecht, een Variétés-ge- zelechap samenbracht en ook hier ter stede herhaal- delyk optrad, heeft nu eene overeenkomst gesloten met de Utrechtsche schouwburgmaatschappij, waardoor ook bij in staat gesteld is in het aanstaande speelseizoen met een geheel nieuw gezelschap in den schouwburg op te treden. Als mede-bestuurder zal hem ter zijde staan de beer J. G. Stoete. Het bestuur belooft, dat het zich bijzonder zal toeleggen op het opvoeren van blijspelen en vaude villes en zich verder voorstelt nu en dau een ballet te geven met medewerking van een goed ballet-ge- zelschap uit Amsterdam. In eene vergadering van den Raad der gemeente Ooststellingwerf, dezer dagen gehoudeu, werd ge lezen een missive van *t hoofdbestuur der Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank, houdende verzoek, dat de raadsleden zich moohteu verbinden, GOUDA, 29 Augustus 1882. De Heer E. W. M. L. Lagerweij, Surnumerair der Posterijen alhier, ia op verzoek met 1 September overgeplaatet naar Barneveld. Aan de mededeelingen van den directeur over het schooljaar 8182, voorkomende in het nieuwe programma der Rijks Hoogere Burgerschool alhier, ontleeuen wy het volgende By de opening der lessen, die na afloop het onderzoek der nieuw ingeschrevenen en vau herexamens plaats had op Donderdag 8 Sept. 1881, telde do school iu het geheel 58 leerlingen, waarvan 47 roor het volledig onderwijs. Zy waren over de klassen verdeeld als volgt i le klasse 18, waaronder één meisje, dat slechts enkele lessen volgde, 2e klasse 19, waarvan drie enkele lessen volgden, 3e klasse 11, ran welke er twee slechts enkele lessen bywoonden, 4e klasse 10, welker helft roor enkele lessen was ingeschreven. In den loop van het jaar verlieten vier leerlingen de school, veelal wegens verandering in hunne bestemming, één dezer bezweek aan een kortstondige, maar herige ziekte. Nieuwe leerlingen werden gedurende dezen cursus niet opgenomen. Bij de sluiting der lessen waren dus nog 54 leerlingen aanwezig, 17 in de le, 18 in do 2e, 11 in de 3e en 8 in de 4e klasse. Het volgende tabelletje geeft een overzicht vau den uitslag van de overgangsexamens.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1