K ING ,r N° 8814. I 1882. BINNENLAND. Woensdag 6 September. .Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. NEN, HEE, te letten) 74, kenen, vorden, en. IS De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. c te be- Co. JF GOUDSCHE COURANT AD VERTENTIÊN worden worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN intending ende in de ie vakken, te volgen, k bij den ndeljjkache oekhouden kan gege- raarin men i Grenen sche, Riga, verzoek tervol mej. Fruyt ven Hertog, «la billet, waarop bij geaccrediteerd persoon ig van ge ilde RT LZ. ia. )ER, •aar M. 0. ien afgele- ts van vijf, Ned. om Jommer en svenstaand >t gedepo- i ver bet lokaal op de Houtmansgracht naar geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS aan de in tegen woordigheid dtr Commissie v. Toezicht een examen Het verslag der Holiandsche Maatschappij v. Land bouw over het afgeloopen jaar zal op de Alg. ver gadering van Doi.derdag e. k. niet worden voorge lezen, maar is opgenomen in het heden verschenen Maandblad. Het ledental, dat het vorigjaar 18849 bedroeg, is dit jaar met ruim 1000 leden verminderd. Hierbij moet echter in aanmerking worden genomen dat bij het genoemde getal niet zijn opgenomen de nieuwe leden, die gewoonlijk tegen de opening der Alg. Tentoonstelling toetreden. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG, In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG. DONDERDAG en ZATER- DAG. De prjjs per drie maanden is f 1,2b trance per post f 1.50. le en ichillenden I NGS en I len I 1882, des kooplokaal van den n op aan- GOUDA, 5 September 1882. De Gemeenteraad benoemde hedenmiddag tot lee- raar in hei hand- en rechtlijnig teckenen aan de Burgeravondschool den heer H. van Steel, thans ieeraar aan de Teekenacademie te Gravenhage, voorloopig voor den tyd van één jaar. Tot onderwijzeres aan de Burgerschool voor meisjes werd benoemd Mej. M. P. van Houwelingen te Bleiswyk. Tot leden der commissie belast met het ontwerpen en hel herzien der Verordeningen, tegen wier over treding straf is bedreigd werden herbenoemd de heereu W. J. Fortuyn Droogleever, Mr. P. P. P. Kist, Mr. H. J. Kranenburg en Dr. F. H. G. van Iterson. In deze sitting werd de begrooting voor de Schut terij, dienst 1888, goedgekeurd. Tegen 1 November werd op ontslag verleend aan r“’ -•* onderwijzeres aan de Ie Kostelooze Schooi. Heden is de nieuwe cursus aangevangen Tooneelsohool te Amsterdam, nadat gisteren plaats had voor hen, die zich als nieuwe leerlingen hadden aangemeld. Onder hen, die thans als leerlingen aan de Too- neelschool zyn toegelaten komen voor twee jongelieden uit deze gemeente d1. C. R. Peek en B. J. van Gorselen. Gaven wy in ons vorig nr. de hoop te kennen, dat de Goudsche ingezetenen gedurende de feest dagen hunne woningen zullen versieren met de vaderlandsche driekleur, thans kunnen wij mede- deelen, dat er algemeen plan daartoe bestaat. Het is te hopen dat ieder zal willen medewer ken om onze stad er zoo feestelijk mogelijk te doen uitzien, wat de feestelijke stemming uit den aard der zaak zeer tal verhoogen. Heden is verschenen de officieele feestwijzer, die alom 10 cents te verkrijgen is en waarin belang stellenden alle noodige inlichtingen kunnen vinden. In een vorig nr. de openbare vermakelijkheden opnoemende, die plaats zullen hebben bij gelegenheid der Landbouw-Tentoonstelling, bepaalden wij ons tot die, welke uitgaan van de Feestcommissie. Gaarne vestigen wij er echter de aandacht op, dat Vrijdag 8 September e. k. van wege de Harddravery-Ver- eeniging een harddraverij plaats heeft, die zeker in den smaak zal vallen van de meesten, die onze stad dezer dagen bezoeken. Naar men verneemt bestaat het plan Dinsdag eene Schoonrydery te geven voor de meest schoon loopende paarden vóór rytuig. Zeer gelukkig is het dat het weêr, dat zich in den laatsten tijd zoo treurig liet aanzien, al fraaier en fraaier wordt, zoodat er thans alle hoop is, dat wij ons op de aanstaande feestdagen zullen mogen verblijden m zonnige, .«heerlijke dagen Het Hoofdbestuur der Holiandsche Maatschappij van Landbouw heeft de verpleegden en opgenomenen in de verschillende gestichten te dezer stede uitge- noodigd Donderdagmorgen de Tentoonstelling kos teloos te komen bezichtigen. om a. Hedenmorgen had de beoordeeling plaats der op de Tentoonstelling van Landbouw ingezonden voort brengselen en werktuigen. Een bestuursprijs werd o. a. toegekend aan den heer C. G. van der Post alhier voor een ingezonden ^tabaksplant, eene verzameling gedroogde in- en bui- tenlandsche tabaksbladeren ei gekorven tabak. Den heer P. Hooft man Jz. alhier werd een le prijs toegekendM? voor eene verzameling van 25 conifeeren .en een 2e prijs (de le werd hierbij niet toegekend) voor een verzameling van taxus. Den heer J. M. Gelissen alhier werd eene 2e pr, toegekend voor een verzameling (niet by 't programma gevraagd) Dahlia's. Dm Heer P. Muller alhier eeu le pr. voor eene verzameling (niet by 't programma gevraagd) kur- kenbakjes met planten enz. Den heer P. 4» Graaf alhier, een 2e prijs (le prijs werd niet toegekeud) voor een inzending van weiboter. Den heer C. van Berkel alhier werd een 2e prijs toegekeud voor een een dorschwerktuig, door paarden ge dreven, (met treemolen), een bestuursprijs voor eenCor- bett’s wanmolen, een 2e pr. voor een stroosnijder en nog een lè pr. voor een ander soort stroosnyder, benevens nog 3 eerste pr. voor een wortelsnyder, een haverkneuzer en een boopenbreker, nog een 2e prijs voor eeu verzameling werktuigen en nog een 3e pr. voor ingezonden tuinbank en stoelen. Den heer J. W. Verwey alhier een 2e prijs voor een dubbel werkende hand-stroo-snybank en een 2e pr. voor een wortelsnyder. Den Heer D. Köring alhier een le pr. voer de beste en volledigste verzameling bitten, uitsluitend ten dienste van landbouwpaarden. Den Heer H. van Baarzel alhier eeuz'lver. med. voor een ingezonden Tentwagen en 2 Tilbury’s. Heden morgen ten 10 ure werd het nieuwe lokaal der le Burgerschool voor meisjes op plechtige wyze in gebruik genomen in tegenwoordigheid van Ge meente- en schoolautoriteiten. Achtereenvolgens werd daarbij het woord gevoerd door den Burgemeester dezer gemeente, Mr. A. A. van Bergen Uzendoorn, den President der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, W. F. Barbiers en het Hoofd der School H. W. Kramers, terwyl voorts eenige toepasselijke liederen door de kinderen werden aan geheven. Gisteren is de 2e Burgerschool voor jongens plaatst van L.. dat in de lange Groenendaal. In de afgeloopen week is voor het notarieel examen, le gedeelte, geslaagd de hper H. L. Maarschalk te Boskoop en voor het 3e gedeelte de heer M. L. Spruijt te Ouderkerk a/d. IJsel. en PLA- 1,SPAR- liggende en inde n Hoogen De detachementen van het 3de reg. inf. te Bergeu- op-Zoom, die tijdens het kampeeren en manoeuvreerden van het 4de regt. sedert 1 Aug. jl., tijdelyk gar nizoen hebben gehouden te Leiden, Delft, Gouda en Woerden, keeren den 7den dezer in hun garnizoen terug. Drie vrienden, N. v. D., H. H. v. L en S. W. door de liefde voor het Schiedammer te zamen ver bonden, bevonden zich op 11 Mei jl. te Rotterdam bijeen. De tweede van het drietal verhaalde aan zijn makkers, hoe bij bij de jongste bevalling zijner echt- genoote van een kraamfonds onder de zinspreuk//Voor vrouwen door vrouwen" de luijerben ten geschenke bad ontvangen. Dit feit schonk het drietal een lu mineus idee. Als een van hen zich eens bij de directrice van gemeld fonds aanmeldde en voorgaf dat zyn vrouw bevallen moest en aan alles behoefte had, dan zou voorzeker de hulp niet uitblijven en had men die luyerben, dan kon die in jenever om gezet en de dorst van het drietal ruimschoots gelescht worden. Zoo gezegd zoo gedaan; de eerste meldde zich bij de directiice aan en gaf voor dat zijn vrouw, waarvan hy nb. reeds zes jaren gescheiden leefde en die te Roermond woont zich in voormelde om standigheden bevond. Hy ontving voor 5 cent een valechelyk den naam van een f tot aanbeveling stelde, en van drie notabelen resp. ƒ.8, bij inteekening verkreeg. Met dit billet meldde hij zich op nieui/ bij de directrice aan, maar ver min dat de hulp alleen aan gehuwde vrouwen werd verschaft en ten bewyze daarvan de huwelyks-acte moest worden overgelegd. De tweede vriend v. L. baalde nu zyn eigen huwelyksacte voor den dag, waarin zijn naam en die zijner vrouw uitgewischt en die van het echtpaar v. D. in de plaats gesteld werden. Hierby werd een valscbe verklaring van een vroedvrouw gevoegd om te bewijzen dat er haast bij de zaak was, ten gevolge waarvan de gewenschte luyerben werd afgegeven. Toen de beide laatstgenoemde vrienden zich op weg bevonden naar een pandjeshuis, werden zij echter door de politie, bij wie zij in geen goeden reuk stonden en die gaarne eens wilde onderzoeken wat het pak, dat zij bij zich hadden, inhield, gearree- r teerd. De drie gezellen stonden Zaterdag voor het Gerechtshof, Kamer van Crim. Zaken, terecht en be kenden de feiten, maar trachtten de verantwoorde lijkheid op elkander te schuiven. Adv.-geu. mr. Bijleveld achtte de feiten en de schuld daarvan bewezen en requireerde voor elk van hen één jaar celstraf en bovendien voor den eersten besch. ter zake van valschheid twee boeten van 50, voor den tweede drie boeten van 50 en voor den derde één boete van 50voor de beide laatste beschn. ter zake van het gebruik maken van de valsche stukken. Mr J. H. K. Enderlein bestreed de qualificatie en geloofde niet dat tn cam aan valschheid gedacht kon worden; maar nam het Hof die al aan, dan was z. i. het bewijs niet geleverd, aangezien hij meende dat de bekentenissen van de drie beschn. geheel op zich zelf stonden. In het eerste geval concludeerde pl. tot ontslag van rechtsvervolging en in het laatste tot vryspraak. Het D. v. Z.-H. geeft eenige inlichtingen, naar aanleiding van het bericht, dat het Fad. onlangs meldde omtrent den minister van buitenl. zaken,

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1