De Effectenbeurs. Bultenlandsch Overzicht. PATENTEK Burgerlijke Stand. jhr. mr. Rochussen, die zich self, bij een door hein geprovoceerd koninklijk besluit, een nog al belangrijk aandeel van beschikbare staatsgelden zou hebben toegewezen, in den rorm van toeslag op traktemeut, in zijne vroegere betrekking door hem genoten. De inlichtingen komen hierop neer: «Bij organiek besluit van 28 Aug. 1881, terwyl de heer van Lynden van Sandenburg minister van buitenlandsche zaken was, werd wijziging gebracht in de rangen en in de minima en maxima der bezoldigingen enz. van het diplomatieke korps. Voor zoover hieruit verhooging van bezoldigiug voortvloeide, werd hier aan echter niet tebtond toepassing gegeven, omdat eerst blijken moest of de begrootingspost daartoe al dan niet ruimte lietmaar toen dit aan het eind van het dienstjaar wel het geval bleek te zijn, werd de zaak geregeld eu outvingen de diplomatieke ambtenaren datgene, waarop zij krachtens dat besluit aanspraak hadden. Onder deze behoorde ook de tegenwoordige minister van buitenlandsche zaken, krachtens zijn vroegere kwaliteit." De beriohtgever van het D. o. Z.-H, voegt hieraan toe, dat met deze regeling uiets ongewoons of on behoorlijks is geschied. De minister Rochusseu heeft eenvoudig een deel der bezoldiging in ontvangst ge nomen, welke hem in zijn vroegere functie, met al de overige, die het genoten, volkomen rechmatig toekwam. Sinds Vrijdag voormiddag wordt te Arnhem ver mist een meisje van bijna 14 jaren, gekleed in blauwe jurk met pelleriue, zwart strooien hoed met donker rood lini, zwarte stoffen laarsjes met dubbele rij- knoopen. Zij is groot van gestalte, draagt eene bril en lange licht-blonde krullen, en bevindt zich in ge zelschap vau twee knapen van 15 en 16 jaar, fde een gekleed in Havanna-pak, de ander in donker grijs pak. Men heeft niet het geringste spoor van het verblijf dezer kinderen kunnen ontdekken. De politie te Arnhem verzoekt dringend bij ontdekking bericht. De heer C. de Vos, te Hazerswoude, heeft een adres gericht aan den minister van fiuanciën, waarin hij den wensch te kenneu geeft, dat nog in omloop zijnde oude centen en halve centen spoedig worden ingewisseld. Onge'.wijfeld is deze wensch zeer billijk, schryft het N. v. d. D. doch wij betwijfelen, of het wel zoo spoedig zal gebeuren. Het is bekend, dat de regeering, een jaar vóór de invoering van de nieuwe centen, nog een groote menigte oude centen heeft doen aanmunten, die niet dan met groote schade wéder buiten omloop kunneu gebracht worden, omdat de muntkosten natuurlijk het zwaarst drukken op muntstukken van zulk eene kleine waarde. De 38e algemeene vergadering der Geldersche Maatschappij van Landbouw, werd door den voor zitter mr. C. J. Sickesz, geopend met eeu belangrijke rede, waaruit o. a. bleek, dat op de begrooting van Binnenl. Zaken voor 1883 een post zal worden uitgetrokken voor een cursus in de houtcultuur aan de landbouwschool te Wageniugeu. Nog op tal van andere nuttige maatregelen kon de voorzitter wijzen die door het initiatief van de Geldersche Maatschappij of reeds tot stand gekomen of in voorbereiding waren. Een verzoek tot betere regeling van den zoutaccijns ten behoeve van den landbouw werd indertijd door den Miu. van Financiën beantwoord met de benoeming eener staatscommissie tot het voorlichten van den Min. betreffende de verlangde verhetering. Reeds heeft de commissie haar taak volbracht, en komen hare voorstellen tot uitvoering, dan zullen de landbouwers weldra op zeer eenvoudige wyze accijnsvrij zout voor hun bedrijf kunnen koopen. Blijkt uit dit alles zoo vervolgde despreker wat een enkele gewestelijke vereeuiging vermag, hoeveel te meer zou dan eene groote Nederlandsche Maatschappij van Landbouw niet vermogen. En aan de verwezenlijking van dat ideaal wanhoopte hij niet. In Dcc. kwamen reeds afgevaardigden van verschillende provinciale landbouwraaatschnppijen te Utrecht bijeen om dit gezamenlijk belang te bespreken. Als vrucht daarvan hoopt hij op het houden eeuer Internationale Landbouwtentoonstelling in Nederland, waartoe het plan van het bestuur der Geld. Maatsch. van Landbouw is uitgegaan. „De dag waarop die eerste tentoonstelling zal gehouden worden, zij ook tevens die waarop de Nederl. Lar.dbouwvereenigingeU zich tot een krachtige Maatschappij mogen vormen. Komt zy tot stand, wanneer de groote tentoon stelling in '84 mocht doorgaan, dan aan Gelderland dc eer het' initiatief daartoe genomen te hebben. Inmiddels zij om de toekomst het heden niet ver geten. En dat heden dringt bij den landbouwer aan op kennis, op ontwikkeling. Menigeen droomt van protectie, maar zij zou meer schaden dan baten. Vraagt de landbouwer terecht steun Van de Reg. die steun mag niet ontaarden in een alle energie doodend protectionistisch stelsel. Veeleer moet die energie worden opgewekt, moet gebroken worden met de sleur, moet de boer begrijpen dat het beste veevoeder de beste melk, de beste boter geeft, dat een rundvee-stamboek geen voorwerp van weelde, maar van noodzaak is, dot hij acht heeft te geven op het melkgevend gehalte vau zijn vee en op de veredeling van het ras niet door kruising met vreemde stieren, maar door alleen de beste exemplaren van het eigen vee voor de voorteling te gebruiken; tot de kennis der eerste vereischten voor den land bouwer moet het lager onderwys ten plattelande meewerken het. landbouwkundig onderwijs te Wage- n:ugen alleen voldoet niet in alle behoeften. Kan een Nederl. Maatsch. van landbouw de oogen der Reg. openen voor de eigenaardige behoeften die het lager onderwijs ten platte lande heeft, aan de afdeelingen, aan de provinciale vereenigingen de taak op de ontwikkeling van den landbouwer'aan te dringen, zijn kennis te bevprderen, hem de oogen te openen voor het goede dat men elders aantreft, voor wat te verbeteren valt in eigen kring. Zoo mogen energie en zorgzaam waken der besturen van de verschillende landbouw-maatschappijen 9teeds meer en meer het hunue doen om den landbouw te be vorderen en daardoor de concurrentie het hoofd te bieden." Het internationaal postbureau te Bern heeft oulangs eene statistiek der wereldpostvereeniging over 1879 in het licht gegeven. Zij behandelt het postverkeer der 25 belangrijkste landen, die tot de wereldpost vereeniging behooren. De vermelde getallen zijn werkelijk kolossaal. Er hadden 8280 millioen post verzendingen plaats, waarvan 4900 millioeu brieven en briefkaarten, of dagelijks meer dan 13 millioen en overigens drukwek, monsters, handelspapieren en dagbladen. Op Europa, het kleinste wereldder 1, komen de meeste verzendingen, ul. 5624 millioeu dan volgen Amerika met 2366 millioen, Azip met 205 millioen, Australië met 73 millioen en eindelijk Afrika met slechts 12 millioen verzendingen. Ge middeld komen op iederen meusch de bevolking tder aarde op 1400 millioen menschen gerekend 5,9 verzendingen, eu wel 3,5 brieven en brief kaarten eu 2,4 drukwerk enz. Engeland neemt met 1526 millioen verzendingen de eerste plaats in; daarop volgt Duitschland met 1200 millioeu. Het grootste aantal briefkaarten werd in Duitschland verzonden, nl. 123 millioen: in Engeland bedroeg dit getal 114 millioeu. Ook het aantal postreizigers (4 millioen) en postyakketten (63,6 millioen) is in Duitschland het grootste. In Engeland komen 36,3, in Zwitserland 23,2, in Nederland 16,8 en in Duitschland 15,9 brieven en briefkaarten op iederen inwoner. Het minst wordt gecorrespondeerd door de Serviërs Turken en Bulgareu: bij deze volken komt gemiddeld nog niet óéne verzending op iederen inwoner. Koepokinenting in China. Uit een voordracht van Sir John Pope Hemraessey, den gouverneur van Honkong, blijkt, dat de vaccinatie in geheel het Chineesche rijk heuohelijke vorderingen maakt. Daar aan wordt het door den geneeskundigen dienst der kolonie toegeschreven, dat het groote gevaar, waar aan Hongkong te allen tijde ^blootstaat ten aanzien van het insluipen der pokken, zoo gelukkig pleegt af te loopen. Het is bekend, dat de aloude iuoculatie in China, evenals in andere landen van het Oosten, sedert onheuchelijke tijden is verricht. Maar eerst sinds de laatste jaren is men er met de vaccinatie begonnen, en wordt die met kracht doorgezet. Er zijn te dien einde in Ohina reizende vaccinateurs werkzaam. v In het laatste jaarverslag van onzen consul te Koningsbergen leest racir over de Scheepvaart met Nederlandsche schepen o. a.: Er vertoont zich een betreurenswaardige vermin dering van jaar tot jaar in hetaautal Nederlandsche schepen die hier biunenloopen namelijk 116 schepen in 1878, 114 in 1879, 105 in 1880 en 85 in 1881. Hoe het nu verder worden zal kan men met tamelijke zekerheid vooruitzien, want het verbod der kustvaart voor schepen onder Nederlandsche vlag moest buiten eenigen twijfel nadeelig werken. Dat de Nederlandsche schepen zeer gewild ziju, is vol doende bekend en dat ze om haar bouwtrant boven andere schepen worden voorgetrokken, blijkt o. a. uit het feit, dat in den laatsten tijd Stettiner en Dan- ziger couranten opstellen geven ten gunste der Nederlandsche schepen, welke de onttrekking der bevoegdheid om kustvaart uit te oefenen aan deze schepen niet erkennen willen en met ouvermoeiden ijver daarop aandringen, dat het door hen als on gemotiveerd ja onverklaarbaar aangeduide verbod weder worde opgeheven. Op een petitie, door de oudsten der Elbinger koopmanschap aan den minister van koophandel ingediend, waarin de vrees werd uitgesproken, dat de houthandel bepaald zwaar moest lyden wanneer de Nederlandsche schepen niel meer tot de vaart van en naar Duitsche havens worden toegelaten, ontvingen zij het bescheid, dat die vrees ten volle ongygrond was, omdat naar des Rijkskan seliers inzicht sohepen. uit Emden, Papenburg enz., ook geen grooter diepgang hadden, dus het verkeer met Elbing evengoed konden bedienen en dat derhalve die schepen bevoorrecht, moesten worden. Overigens had men ook bepaaldelijk het doel in 't oog, zooals het verder in dit antwoord heet, de Duitsche reders eu scheepstimmerwerven aan te sporen om te streven naar navolging van dien bouwtrant en om in geval van nood nieuwe vaarlui- gen te bouweu. Zulk een opwekking ter verheffing van de Duitsche handelsvloot, is te Elbing als elders overbodig en niet meer van pas; want ervaren in den scheepsbouw en roemvol bekend door de voor binnen- en buiten land geleverde schepen, inzonderhejd stoomschepen zou Elbing niet nalaten voor eigen rekening pus sende sohepen te bouwen, als men zich daarvta heden ten dage nog voldoende winsten beloven kon, wat bij de tegenwoordige concurrentie door stoomschepen en de door deze ^gedrukte vrachten blijkens de ervaring niet meer te wachten is. Er zijn dus bijzondere gronden, waarom voor hout ladingen de Nederlandsohe schepen als alleen ge schikt en onontbeerlijk voor een bepaalden vorm van hout worden genoemd. Als geen sohepen vsn andere naiiëu treden in de plaats der Nederlandsche dan kan men er op rekenen, uat de Duitsche schepen, als alleenheerschers, hoogere vrachten zulle» eischen, waardoor menige anders voordeelige zaak verijdeld zal worden. Te Baarn is Zaterdag eene vergadering gehouden van personeu belangstellenden in onderwijs en op voeding, belegd door de heeren rar. R. A. Kerkhoven en J. A. Bientjes, met het doel om eeu genoot schap te vormen onder den naam van Algemeene Olympiavereeuiging. Het doel dezer Vereeniging isHet brengen van evenwiobt tusschen geeet- en lichaamsoefeningen bjj de opvoeding der jeugd in Nederland door middel van a. vermeerdering en verbetering van gelegenheid tot gymnastische oefening, tot kracht eu vlugheid bevorderende spelen en wedstrijden, oog eu hand oefenenden arbeid, leerrijke wandeltochten eu andere soortgelijke spierkracht-ontwikkelende en zintuig-scher pende oefeningenb. verbetering van onderwijsme thoden, gepaard met besnoeiing en corceutratie van onderwijsprogramma's eu leerstofc. vermindering van den tijd, die thans onafgebroken zittend in de echool wordt doorgebrachtd. beperking der examens tot het onvermijdelijk noodzakelijke. De vergadering werd bijgewoond door een vyttig- tal personen, waaronder eenige dames, afgevaardigden van den geneeskundigen raad van Noord-Brabant en Limburg en van het Nederlandsch Gymnastiek verbond. Onder aanwezigen waren o. a. de oogarts professor Gunning, en dr. Allebé. De zaak werd ingeleid door den heer Kerkhoven, die voornamelijk uiteenzette, dat het nut van hetgeen de te stichten vereeuiging bedoelt, nagenoeg algeraeeu wordt erkend. Hy wees op hetgeen door mannen als Fruin, van der Wijck, Feringa, Lubach, Allebé, Evers, Charles Boissevain, Mezger, Roodhuizen, Co- ronel en Bientjes dienaangaande is geschreven, op de erkenning door de geneeskundige raden eu op het streven van het Nederlandsche Gymnastiekverbond. Er ligt echter een blok dwars in den weg van onze nationale welvaart men ip 't niet eens over de middelen om dat te verwyderen. Welnu, om een en dezelfde richting tot verbetering te vinden, om de disharmonie tusschen iutellectueele eu physieke ontwikkeling te doen verdwynen, dient de nieuwe vereeniging, die daartoe de middelen zal hebben te beramen. De heer Bientjes zette daarna ook de beteekenw van het streven, dat tot de bijeenroeping dewr vergadering aanleiding had gegeven, uiteen, met aan haling van hetgeen door bevoegden dienaangaande tl geschreven. Er moet verandering worden gebracht in de school- en examen tyrannic het dogma vsn den alleenza'igmakenden| geest mag nieUanger wor den gehandhaafd er moet evenwicht zijn tusschen geest en lichaamsoefening. Bij de beoordeel» ng daarvan, zoo ging spr. verder, behoort aan de gymnastiek in de meest uitgebreide beteekenis even veel plaats te worden ingeruimd als aan de verbetering der methode van onderwijs. Voorts maukte hij raejding van de ontvaugen bewijzen vsn instemming van den heer Neelmeijer, directeur der school Willem III te Apeldoorn, vnn luit .Schret» van het Instructiebataljon, van dr. Mezgèr, Tan^e hoogleeraren Snellen en Cornelissen, dr. Eugelbregt» prof. Boot, ds. Hugenholtz, dr. Kollewijn en vel anderen. Te Arnhem gaat reeds een adres stemming rond met het adres, door de heeren Kerk hoven en Bientjes tot de regeering gericht, evens* te Eist en te Groningen. Staatkundige en confess oneele gesohillen, zoo eindigde spreker, komen hierby niet ter sprake. Besloten werd: 1°. Ken commissie te benoemen tot redactie van twee prijsvragen en tot het vast stellen van de wijze, waarop de gewenschte ant woorden zullen worden beoordeeld en gekeurd, welke prijsvragen zullen moeteu strekkeu tot het verkrij gen van een antwoord op vraag IWat onder de bestaaude wetgeving, in Nederland gedaan kan worden tot het zooveel mo gelijk bereiken van het aangewezen doel en tot toe passing der daarbij voorgestelde middelen; vraag IIhet samenstellen van een ontwerp van wet op het middelbaar en gymnasiaal ouderwijs, in overeenstemming met het beginsel van evenwicht tusschen geest- en lichaamsoefening, en met aanwij zing tevens der wijzigiugen, die in de wetten op het hooger- eo lager onderwys noodig zullen zijn, om ze iu een goed verband te brengen met dit ontwerp. 2o. Een driugend verzoek te richten tot hen, die belang stellen in een grondige voorbereiding der noodzakelijke verbeteriug onzer onderwijswetten, om door rrywillige bijdragen het bestuur derOlympia- Vereeniging in staat te stellen om voor de beant woording dezer prijsvragen premiën uit te loven, eenigszius in verhouding staande tot het gewicht ran liet onderwerp, de wetenschap en de studie, die voor een grondige beantwoording noodig zullen ziju premiën b. v. van 1000, voor iedere prijsvraag. 3o. Een commissie te benoemen tot het ontwerpen der statuten van de „Algemeene Olympia-Vereeni- ging", met opdracht om in December e. k. rapport uit te brengen. 4o. Een voorloopig bestuur der Vereeniging te kiezen, in December e. k. door een definitief bestuur te vervangen Eukele wijzigingen, door eenige sprekers bespro ken, zullen by het opmaken der stukken worden overwogen. Zoo wees de heer M. Dentz op de dameskleedij, die in het belang der gezondheid her vormd moet worden de heer Hulscher uit Deventer las een hoofdstuk voor uit een eerstdaags te ver- schynen werkje tan Jan Holland, getiteldHet tobben met onze jongen In het N. v. d. D. wordt het denkbeeld besproken van een uuiforra-tarief voor spoorwegreizigers, die, als pakjes behandeld wordende, minstens ook van die herschepping voordeel dienen te hebben. Do mensch zal „evenals zijn konfrater dc brief of het pakket, voor uniform-port worden vervoerd." Dit ligt geheel in de spreuk dezer eeuw „Er zyn geen afstanden meer Het zou zeer eenzijdig wezen, die alleen op zulke levenlooze voorwerpen toe te passen, wy menschen kannen er ook iu deelen. Een mensch is zwaarder dan een brief en moet dus meer kosten, maar niet in verhouding van het' gewicht, waut wij hebben geen postkommiezen, geen sorteerders, geen kondukteurs ter begeleiding noodig wij behoeven niet getaxeerd, gewogen, gesurtaxeerd te wordenwy verlangen noch eischen bestellers eu zulleu de wagens die ons vau het station afhalen zeiven betalenwij gaan op den trein zitten en klauteren er zonder iemands hulp weder uit. Geeu enkel beambte heeft last yan ons, zelfs geen spoor wegkassier of kondukteur, want in elke sigaren winkel of brooddepot of koffiehuis kau men een kaartje of merkje koopen en gaat iqaar in deu wngeu zitten. Dat er met dit stelsel te veel gereisd zou wordeu, denkt Schr. niet, dewijl het binnen de land grenzen beperkt zou wezen en de aardigheid er difs gauw af zou zyn, en voor toepassing van het uniferm- tarief alleen 3e klasse rijtuigen beschikbaar gesteld zonden moeten worden. Alleen in het uoodige moet voorzien worden, maar de maatschappelijke gang van zaken brengt mede, dat men zich vry bewegen kunneeen harde bank en gewone snelheid is daartoe voldoende, mits men slechts veilig ziju doel bereikt. Ten betooge vau de uitvoerbaarheid vau het stelsel wordt de afstand van het centrum tot de grenzen van ons land gemiddeld op 120 kilometer geschat. Om dieii afstand af te leggen kost een gewone trein per jaar ongeveer 30.000 ed per keer f 82.50. Rekent men dat elk reiziger Semiddel ,/8 van dien afstand aflegt, zou dit eene vergoeding noodig maken, volgens den Schrijver, van 27.50 per trein, en als men dan den prijs van het kaartje op 25 cents bepaalde, was men reeds door 110 persenen gedekt, dus 2'/$ wagon, want deze rong men stellen op eeu maximum vau 40 passagiers. Meer dau twee zulkfc treinen zouden dagelyks niet behoeven te rijden op elke lijn, eu de groote voordeeleu raoesteu gemaakt worden met passagiers der le en 2e klassen. De reis tusschen zeer naburige stations zou v daardoor wat duurder worden maar dat zou 't publiek zich wel getroosten De Schr. is va9t overtuigd, dat, al spartelen de spoor- wegdireotiën nog zoo heftig tegen deze stroom, zij toch eindelijk dien weg op moeten, hoewel het zich laat voorzien, dat het uniformtarief eerst zijn vol beslag kan krijgen, wanneer de Staat de spoorwegen exploiteert. De Schr. vertrouwt op de toekomst eu gelooft aan geen blijvenden teruggang, dien hij nn waarneemt op het gebied van het binnenlandsch ver keer, daar trekschuiten en beurtschepen verdwenen zijn en de mindere standen daarvoor geen voldoende vergoeding vinden in den tiranniseerenden spoorweg. Aan de Poll. Corr. wordt uit Rome gemeld: In de staatkundige kringeu alhier wint meer en meer de meening veld, dat bij de eindregeliug van het Egyptische vraagstuk noch de belangen van Europa noch in het bijzonder ie van Italië zullen gekrenkt worden. De verklaringen, welke sir A. Paget, de Engelsche ambassadeur bij het Italiaaosche hof, vóór het aanvaarden van zijn verlof, in dit opzicht namens zijne regeeiing heeft afgelegd, luiden zeer bevredigend en strekken tot waarborg, dat Eugelund er niet aan deukt uit het Engelsche vraagstuk vooi zich zeiven, ten nadeele der overige mogeudheden, voordeel te trekken. De Engelsche regeering erkent ten volle het Europeesch kurakter dezer quaeslie eu zal dit ten allen tijde eerbiedigen. Op dit oogeublik wordt nog tusschen de verschillende mogeudhedeu vau ge dachten gewisseld over de uitvoering van het Ita- liaausche voorstel betreffende de veiligheid der scheepvaart op het Suez-kauaal. Het verdient de aandacht, zegt de berichtgever ten slotte, dat Engeland zelf op eene zoo spoedig mogelijke be krachtiging van het Italiaansche voorstel aandringt. Men geloof niet, dat de schermutselingen aan de Turksch-Grieksche grens over het bezit van een paar plaatsen, waaromtrent verschil bestond, ernstige gevolgen zullen hebben. Over de vraag wie de aau- vallers waren, loopen de gevoelens nog al uiteen. Te Berlijn wordt beweerd, dat de Grieken de schuldigeu ziju, dnar zij in elk geval de zaak aan de commissie^ voor de grensregeling hadden moeten overlaten. De quaestie zal, naar men in de Pruisische hoofdstad meent, wel langs diplomatieken weg ge schikt worden. Eene Reuter-dépêche uit Konstantinopel van 1 Sept. zegt, dat de Porte heeft voorgesteld een on- zydigen gordel te vormen rondom de betwiste punten, totdat de quaestie geregeld zal zyn. Dit voorstel is echter verworpen en de vijandelijkheden wordt voortgezet. De Engelsche regeering van hare zijde heeft bij het Grieksche kabinet nadrukkelijk aangedrongen op het staken der vijandelijkheden. De Corr. Havo» meldt, 4§i»t het plan bestaat om in de Franscbe Kamer der Afgevaardigden twee groepen te vormen welke alle '.hans bestaande zulleu om vatten. De eene zul den naam van „groep der liberalen*' voeren en alle liberale fractiën der Kamer in zich opnemen; de uiterste linkerzijde, de radicale liukerzyde en de democratische unie zullen daartoe hehooreu. De andere zon gevormd worden uit de voormalige republikeinsche unie, waarbij zich alle „autoriteiten" der andere groepen zoudeu aansluiten. De eerste zou niet minder dan 300 leden tellen, wat voldoende zou zijn om eene regeeringsmeerder- heid te vormen; voor de audere wordt op ten hoogste 150 leden gerekend. Het persoonlijk, onderzoek van den Oosten rij k- Hongaarscheii Minister Kallay naar den toestand in Bosnië heeft een minder aangenaam resultaat. Het is den Minister gebleken, dat het geoccupeerde land nog niet iu zijn eigeu behoefte kan voorzien, de opstand heeft het zeer verarmd, zoodat aan het in vorderen van al de belastingen niet kan worden gedacht; daarbij kau de bezetting niet worden ver minderd en de dringend uoodige forten zullen 20 millioen kosten. Kallay zal dus een aanzienlijke ver meerdering aanvragen en van de aanneming door de Delegaties een portefeuille-quaestie maken, XXXIV. Amsterdam 4 September 1882. De toestand der beurs is in de jongst verloopen 14 dagen weinig veranderd. De week van 2128 Augs. kenmerkte zich door een tamelijk willige stemming voor Staatsfoudsen, doch een onbehagelijke voor Ameriknansche sporen iu de laatste week waren de laatste gunstiger gestemd, terwyl de eersten juist flauwer waïen. BiNnenlandsche waarden. Staats-, provinciale en gemeentefondsen. Voor staatsfondsen is slechts voor drieën een verlagiug van */i te vermelden, terwyl obl. amort. syn. Va 8le8en- Overigens vallen hier slechts een paar onbeduidende veranderingen te constateeren. Premieleeningen. Arast. loten 8/s» Vi» Paleis- loten 11/3 hooger, geraeente-or. Vs lft6er* SpooricegleeningenHooger noteeren obl. Aken- Maastr. Va» aand. Holl. IJz. sp. ls/4, 5 pCt. obl. do. 8/4, aand. Centraal 7/s» 6es*- °bb en ui tg. sch. do. 2, aand. Rijnsp. volg. 1/s, 4 pCt. obl. do. gest. obl. Boxtel en 2e Hyp. do. '/s- Aand. Haart. Zandv. gaven l8/4 prijs. Tramicayleeningen. Nederl. tram bleef sieeds rij zende. Zaterdag noteerde zij 88, 2l/4 hooger dan 14 dageu geleden, 90 werd echter reeds bereikt. N. I. train verbeterde 2, Rott. ty4. Arnh. ging 7 pCt. achteruit, Gooische 3, 6 p£?t. obl. Oran. mij. 2, Rijtuigv. l8/4. Industrieele waarden. Aand. Afr. Hv. zyn zeer gestegen, nl. 13 pCt. (206). Voorts verbeterden aand. Kanaolmij. ltyg, Stoomv. Java 1do. Nederl. 1 en een paar andere minder. Lager sloten o. a. Havenst. en Java-Rameh 7, Kol. Bk. I1/», Ned. Bk. 1, N. I. Handelsbk. l8/4. Europebsche waarden. Staatsfondsen. 2'/8pCt. België ®/l6 minder. Hongaren waren gemiddeld Va beter, behalve goudl. die een paar fractiën verloor. Cert. Italië Lamaison l pCt. lnger. Alle Oostenrij kers ongeveer Va hooger. Russen zeer verdeeld. Oude Russen 6/s» Hamb. cert. ls/4, Londen '22 V2, obl. '62 l8/4, do. '64 <lo. '66 8/4, do. '60 1 pCt. beter, le Oostersche leening 9/i6» '72 1Ut '73 Va» cert- Hope 8/4 lager. Spanje houdt zich vrij wel; de l1/* waren 1, de 4 pCt. Vs heter. Ook Turken waren williger; de gereg. 5 pCt. stegen O/a» do. 6 .pCt. 1, de overige circa 1/3. Vau Egyptenaren sluiten de 4 pCt. 1 pCt. hooger (59i/s), doch zij stond in den loop der 14 dagen hooger. De spoorwegl. steeg tot 83l/g» dus eeu avans vau 11 pCt. PremieleeningenHon?, staatsl. I7/8, Theissl. s/4, Oostenr. '54 2, '64 3'/2, '58 V/it Weenen D/a» Russen '66 1, Madr. Vs» Turkeu 1/i hooger. Spooricegleeningen. Victor Em. verbeterde 2*/4. Warschau-Weenen ging zoowel voor aand. als obl. 4 pCt. achteruitWarschau-Bromb. s/4. Russen zeer willig. Obl. Chark. Az. 28/4, Orel. Vit. llJt hoogerandere soorten V* 8/«» doch vrij algemeen. Baltische 48V4- Industrieele waarden. Aand. Duitsche Ryksbk. circa l'/a lager; Hong. pandbr. en Oost.-Hong. Bk. D/a beter. Amerikaansche waarden. Staatsfondsen. Om trent de V. St. valt niets te vermelden. Brazilia nen blijven willig, '65 8/4, '75 8/8, '63 */s» '79 V4 hooger. Florida 8/4, oude Mexicanen 1, Colum- bianeu l'/a» 6 pCt. Peru 1 ,/4, Venezuela's s/4 hoo ger. Nieuwe Mex. 8/8 en 5 pCt. Peru Vs minder. Spoorwegleeningen. De volgende soorten avanceer den Buff. Pittsb. Vi> Winona st. Peter 1/4, Obl. Gr. Tr. \lJt, Clev. A. en* C. 1 */4, Illinois 1, Kans. Pac. 8/4, Inc. bnds. Louis. Caïro U/a, 2e pref. S. Louis en S. Fr. 1, Milw. S. Paul 12, Miss. K. en T. s/s» Ontario's 9/i«» Ore8- Cd- 7/s> do. pr. st. 1 Va» St. Paul Minn, obl. do. 1, Dakota D/s» Pensylv. 8, Wabash 1 Va- De meeste andereu verlo ren Vs 1J Calif. Pac. en Canad. S. D/j» Mad. Ext. en Menoni lx/it Burl. Quinc. 7, Ric 38/4, Louisv. en Nashv. 2l/4, St. Louis Wich. 2. Braziliaausche spw. 2 pCt. lager. Industrieele waarden. Cert. Colorado 7/s minder. Cert. Louis. Cit. bk. l8/4, Maxw. 8/]8 a 1 */a hooger. PitOLONGATIE-REÏtTE 3 Va- KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meen te GOUDA, brengen ter kennis van alle Patentplichlige ingezetenen, dat de Patenten voor het dienstjaar 1882/83 in gereedheid en op de Secretarie dezer Gemeeute? voor hen verkrijgbaar zijn, wanneer zij zich daartoe persoonlijk aanmelden, van MAANDAG den lln September 1882 tot en met ZATERDAG den 23n daaraanvolgende, des voormiddags, vau 10 tot des namiddags 1 ure (de Zondag uitgezonderd); zullende overeenkomstig Z. M. besluit van 17 October 1820, de binnen dien tijd door de belanghebbenden niet afgehaalde Patenten, door den Deurwaarder der directe belastingen, aan hunne huizeu, tegen betaling vau tien centenwor den uitgereikt. Zij, die des gevraagd wordende huu Patent of een afschrift van hetzelve niet kunnen vertoonen, vervallen in eene boete van vijftien gulden. Gouda, den 5 Sept. 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. GEBOREN s 2 Sept. Elisabeth, ouders P. Kromme en J. Vuik. OVERLEDEN: 2 Sept. L. Bredie, 3 w. P. G. van Klaveren, 5 m. 3. P. C. Dubbel, 2 m. A. A. Hartog, 8 d. 4. M. C. Honkoop, 19 j. 3 ra

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2