BINNENLAND. I JNieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 8 September. N° 3815. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. id u GOUDSCHE COURANT I Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN' •e uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 tranco per post 1.50. Bij de stemming voor een lid ven den gemeen- raad te Bodegraven ia gekozen de heer D. Meun. Gisteren is te Oudewater de nieuw gebouwde dien dienst, hetzij als militair, hetzij als schepeling gepensioneerd, gegageerd of overleden zijn. De rereisehteu tot toelating zijn 1. een leeftijd tusschen 12 en 14 jaren 2. een lengte op den leeftyd van 12 jaren van minstens 1.35 Meteren op den leeftijd van 13 jaren van minstens 1.4 Meter. 3. een gezond lichaamsgestel zonder gebreken, zoo- dat het te voorzien is, dat de knaap voor den mi litairen dienst geschikt zal zijn. De ouders of voogden, die verlangen dat hnnue zonen of pupillen tot de school worden toegelaten, behooreu de aanvraag daartoe, bij een pp zegel ge schreven verzoekschrift, vóór den Isten October e. k. te richten aan den Minister van Oorlog.' Zie verder de no. 208. Het denkbeeld wordt geopperd om den directeur van het Kabinet des Konings, den neutralen be middelaar tusschen de verantwoordelijke Ministers en den Koning, zitting te doen nemen in het Ministerie en wel als minister zonder portefeuille, als minister-president; men hoopt daardoor een dage- lyksche aanraking te verkrijgen tusschen den Koning en de ziel van het Kabinet. De Koning zal er echter niet op gesteld zijn bij elke nienwe Kabi netswijziging ook een nieuwen directeur te hebben; deze zou dus nu eens in dit, dan in dat ministerie’ president wezen en al zeer „neutraal* moeten zijn, als hij niet dagelijks moeielykheden met de overige ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 7 September 1882. Onze afgevaardigde Mr. J. G. Patyn is, zooals y reeds gisteren aan onze abonnés binnen de stad ededeelden, benoemd tol Burgemeester van ’e Gra- mhage. Is het ons aan den eeuen kant zeer aangenaam, >t den heer Patyn een dergelijke hoogst eervolle suoeming ten deel valt, in een ander opzicht be suren wij dat, daar er inderdaad alle vrees bestaat, at de heer Patyn zijn betrekking als Lid der Tweede .amer thans zal neêrleggen. Achtten wij ons ge- ikkig in den heer Patyn een afgevaardigde te be tten, die om zijn persoon en om zijn beginselen i zoo hoog aanzien staat, het behoeft geen betoog oe moeilyk het sou vallen in zijn plaats iemand I doen verkiezen, die zoovele goede eigenschappen >n den volksvertegenwoordiger in zich vereenigt met den heer Patyn het geval ie I Het ia daarom te begrijpen, dat deze benoeming ij de inwonen van het district Gouda gemengde rwaarwordingen wekt en niet met onverdeeld ge- wgen werd vernomen. Deelden wy in ons vorig nr. reeds het roör- lamste mede van hetgeen in de vergadering van in Gemeenteraad van Dinsdag werd behandeld, ter invulling zij thans nog vermeld, dat mededeeling erd gedaan, dat Gedeputeerde Staten het raads- ssluit van 25 Augustus jl. hadden goedgekeurd tot trkoop van 2 buisjes op den Turfsingel. Maandag jl. ia het toelatingsexamen afgenomen m de nieuwe leerlingen, die zich voor den cur ie 1882/83 der Toautltchool hadden aangeroeid, et aantal candidate!! bedroeg dit jaar in het sheel 26, waaronder enkele voor vakleseen; echter >n slechts de kleinste helft aan het examen deel- jroen: sommige toch moesten reeds van te voren s ongeschikt afgewezen worden, bij anderen de in zich onoverkomelijke bezwaren voor van fi- intieelen aard, te hoogen leeftyd, e..jn. d. nkele ook waren verhinderd op te komen maar illen toch waarschijnlijk binnen korten tyd nog .ogenomen kunnen worden. Tien leerlingen zyn ans toegelaten, waarvan 3, by wyze van proef, leen voorioopig. Van de 5 leerlingen, die van !t vorige jaar waren overgebleven, bezoekén 4 op- ieuw de sohool, soodat deze geopend ia met 14 prlingen voor het volledig onderwys, 8 mannel. i 6 vrouwe!., in twee klassen verdeeld, terwyl m 4tal in Juli jl. eervol ontslagen élèves hun ensch hebben kenbaar gemaakt de lessen van mevr, leine te blyven volgen. De hoogste klasse ont- reekt dit jaar. De gemeente-rekeuing van Reeuwjjk over 1881, sluit 1 ontvangst op ƒ17000.05, ii^ uitgaaf op/16284.39‘ Izoo een batig sol van 715.65*. De aangeboden gemeeute-begrooting voor 1883 uit in ontvangst op 17469.33, en uitgaaf op 17469.33. Roomseh Katholieke kerk door den beer Snikkers* bisschep te Haarlem, bijgestaan door een groot aantal geestelijken, [heli tig ingewijd. De bisschep verrichtte den dienst, terwyl een toe passelijke rede werd gehouden door den beer Put man, pastoor ie Haastrecht, die tot tekst hadMijn buil ii een buit det gebedi. Het was voor de R. K. in de gemeente een feestelijke dag, waarvan tal van vlaggen getuigenis gaven. s De burgemeester en de Wethouders, daartoe uit- genoodigd, gaven door hunne tegenwoordigheid blijk van belangstelling. De vooruitzichten van den landbouwer in den Prics-Alexanderpolder zyn niet bemoedigèbd. Door het aanhoudend natte weder kan hei koren niet binnengehaald worden en begint de korrel reeds te schieten, waardoor het graan veel van zijn waarde verliest. Verscheidene haver- en gentvelden zyn door de hevige winden ternedergeslagen; nu ligt de vrucht te rotten op bet land. Het nahooi is mede voor ’t grootste gedeelte zeer vochtig binnen gekomen. Naar man ons meedeelt, is door eenige ingezetenen van Utrecht het plan opgevat eene onderneming Op te richten voor den bouw van een groot aantal kleine villa’s langs den straatweg op den Amerfoortschen- berg op eene groote uitgestrektheid eiken- en spar- renbosschen, die dezer dagen uii de band zijn ver kocht. Zy stellen zich voor die villa’s zoodanig te bouwen, dat ze met voordeel voor 350 en 400 kunnen verhuurd worden. De hooge ligging en de schoonheid der streek maakt dit plan ontegenzeggelijk zeer aanlokkelijk. (N. e. d. D.) De Gemeenteraad van Amsterdam besloot Dins dag tot aankoop van de tuinbouwschool „Linnaeus” en van de bybehoorende terreinen en gebouwen voor 350.000. Er blijft luiten bezwaar van de gemeente een tuinbouwschool gevestigd, terwyl de inrichting al hetgeen Je gemeente noodig heeft voor parken en plantsoenen kosteloos moet kweeken. Een gedeelte van den grond kan door de stad worden vervreemd. Door de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs ia een- adres verzonden aan Z. M. den Koning, waarin verzocht wordt, dat het Z. M. behage, zoodanige maatregelen te nemen, dai art. 65 der wet op het lager onderwys van 17 Augustus 1878 in dier voege gewijzigd worde,’ dat de be voegdheid om onderwijs in vreemde talen te geven (art. 2 onder 1n) evenals onder de wet van 1857, ook kan worden verkregen door hen, die nog niet in het bezit zyn der akte van hoofdonderwyzer. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen den 17den October e. k. weder een twintigtal pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Van de te zijner tyd openstaande plaatsen zullen er eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen (waaronder ook te verstaan gepaspor- teerde schepelingen en militairen), tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van 50, in het begin van ieder kwartaal, by vooruitbetaling, telkens voor gedeelte, te voldoende overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zyn bij de zee- of bij de landmacht hier te lande of in Oost- en West-Iodië, alsmede van hen, die in ministers wilde hebben. De welbekende heerenbofstede „Rozenstein”, naby Haarlem, heeft te Amsterdam in veiling opgebraoht 18.902. Een vreeselyk spoorwegonheil heeft Zondagavond op Badensch grondgebied naby Hugstetten plaats gehad. De Duitsohe bladen bevatten over dit onheil ontzettende bijzonderheden. Dd trein,, het was een pleiziertrein, was van Freiburg naar Colmar ver trokken. Ongeveer twaalfhonderd personen, voor het meerendeel Elzassers, keerden met deze gelegenheid na een genoeglijken dag opgeruimd huiswaarts. Helaas, velen souden den wagen niet meer levend verlaten. Tegen den avond was er zeer veel regen gevallen, die een deel van den spoorweg, naby het Mooawald, geheel ondermynd had. Niemand had dit bemerkt en de trein reed in vollen gang, toen plotseling de weg ineenzakte en de locomotief omvergeworpen werd. De overige wagens, zes-en- twintig in getal, volgden met ijzingwekkende snel heid, vielen op en door elkaar en in het volgend oogenblik zag men niets dan een ruïne en. hoordé men alleen het huilen van den wind, vergezeld van het gekerm der gpwonden. De telegraaf werd mede vernield, zoodat men niet kon waarschuwen en eerst ’s nachts te twee uren hulp uit Freiburg kwam opdagen. Aan de waakzaamheid van een der conducteurs, waarvan geen enkele gedóod of gewond is, dankt men het, dat geen tweede onheil plaats had. De trein uit, Colmar, die in vollen gang aankwam, werd tydig gewaarschuwd en stopte, terwyl de passagiers alle hulp verleenden. Dadelijk werd een begin met redden gemaakt. ’tGing zeer moeielyk de gewonde en doode personen uit den chaos te krygen, maar dank zij de onvermoeide pogingen, slaagde meu er in eenige reddering te maken. De opgaven over het aantal dooden en gekwetsten, I

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1