Het LancLbouw-feest. Buitenlandse!) Overzicht. LANDBOUWFEESTEN. KEXXISGEV1JNQ. t it nogal verschillend. Volgens de laatste opgave ign 'ruim honderd gekwetsten naar de anatomie ▼an de universiteit in Freiburg gebracht, terwijl het aantal doodeu toen reeds twee-en-veertig bedroeg. Be lijken zjjn vreeselijk verminkt en uit ver schillende waggons werden afgesneden ledematen gehaald. Bij de gekwetsten is het aantal been breuken legio, verschillende personen zijn zoo ernstig gekwetdt, dat men vreest dat zg het aantal dooden nog tullen vergrooten. Men gaat nog steeds voort met het zoeken naar lgken en gewonden, welke laatsten allen in den omtrek liefdergk door de be woners worden opgenomen en verpleegd. Van de zes-eMwintig wagens bleven er slechts vier ongedeerd. De overige waren geheel vernield. De locomotief werd ruim twee meters buiten de rails geworpeh, de machinist en de stoker konden bgtgds van de ïhachine springen. De weg zal gedurende twee of drie dagen Ver sperd blijven. Ër is nog niet opgegeven of er onder de dooden en gekwetsten ook buitenlanders ign, wat uiet waarschijnlijk is, daar het een locale pleiziertrei'n was, welken die de ramp trof. Offioiëel is nog niet vastgesteld of de wolkbreuk de oorzaak van de ramp is. Ernstig wordt ge klaagd over het slechte toezicht dat op de Baden- 8che spoorwegen bestaat, waardoor reeds tal van ongelukken veroorzaakt zgn. Een man van het vak schrijft aan het Hbl., aan het slot eener opsomming van bezwaren tegen den Westinghouse-rem „Hoe geweilscht een goede zelfwerkende rem is, hoe vele uitmuntende hoedanigheden aan het stelsel van Westinghöuse eigen zijn, ruimschoots opwe gende wellicht' tegen de besproken bezwaren, blijft het, afgescheiden ook van deze, de vraag, of bet wenschelgk is, thans voor ons land een beslissende» stap te doeg» De Duitsche Regering deinst zeker niet voor zulk een stap terug, als zij dien ge raden acht; zij zal dit te minder, waar zg de exploi tatie der spoorwegen meer en meer zelve in han den krijgt. Toch heeft//zij ''nog geen keus van rem gedaan en gaat voort met proeven nemen. Wat zal er het gevolg van zijn, als Duitschland later een ander remstelsel mocht aannemen dan het in Nederland' ingevoerde? Wat zal er zelfs in zekere mate terstond uit voort vloèien, zoo wij Duitsch land vóór zijn Dat ons spoorwegvervoer dan door de inrichting van ons materieel voor een groot deel zal worden teruggebracht tot den staat van isolement,waarin het vroeger verkeerde door ome abnormale spoorwijdte, ter opheffing jvaarvan millioenen'zijn ten offer.gebracht. Behoudens de traditioneele ïegenbuien, die dit jaar onze feesten bijna regelmatig overstelpen, was de afloop van de wedrennen vifti pony's en ezels, Zondag op het strand te Zandvooft gehouden, zeer gutistig; de opkomst was buitengewoon groot. Het was. ?en schilderachtig gezicht zegt het N. v. d. D. het strand eti de duinen bezet te zien door een zoo levendig en feestelijk gestemd publiek, dat duidelgk tooude in den afloop groot 'belang te stellen. Vooral de race No. 4, zoons van bnd- gasten, waaraan door 4 flinke jongens van 13 en 14 jaar werd deelgenomen, ondervond van den kant vau het publiek fle levendigste en zeker zeer ver diende belangstelling. Deze gentlensanriders in mi niatuur reden flink en scherp, ze zaten te paard als geoefende jockeys, er was teekeniug en leven in; deze flinke jongens behooren voorzeker giet tot de „oude raanpetjes', waarvoor in den laatsten tgd zooveel vrees bestaat. o a r. Het geheel liep flink vau stapel; ongeregeldheden en ongelukken vonden niet plaats. De onjuiste opheldering in het Dagblad van Maandag, ten aanzien van de verhooging van trac- tement als ambassadeur, door den tegenwoordige» Minister van Buitenlandsche Zaken a&u ziohzelven toegekend oiter dé eerste maanden van 1881, dwingt ons, op deze onaaugenarée geschiedenis terug te kome». (Wel is bij een organiek besluit van 28 Augustus 1881, dbor, den- Minister van Lijnden, toenmaals aan het hoofd der Buitenlandsche aangelegenheden, in het leven geroepen,v de positie der diplomatieke ambtebpren uader geregeld doch daar bet betrek kelijk besluit eerst op 2 September daaraanvolgende IQ het Staatsblad werd opgenomen, zonder dat er in werd bepaald, dat het vroeger zou ingaan, trad het overeenkomstig de wet van 1852 eerst in wer king op den 23steu der laatstgenoemde maand. De tegeuwoordige Minister vau Buitenlandsche Zaken was echte* reeds den 16n September dier maand als zoodanig opgetreden, zoodat de gunstige bepa lingen van het besluit van Augustus, dat alleen voor de toekomst mocht gelden, niet op hem kon den worden toegepast, omdat bij als gezant was afgetreden. r' Maar Ook al ware het besluit eenige weken vroe ger genomen, dan zou toch nog geen enkele be paling van dat besluit 's Konings vertegenwoordiger te Berlgn aanspraak op tractementsverhooging hebben gegeven. Voor 1882 is dan ook «eer, evenals voor 1881, niet meer dan 28.000 voor den gezant te Berlijn uitgetrokken. Voor den gezant te Pargs is eveneens slechts 28.000 uitgetrokken, maar in 1881 heefi ook deze gezant aanzienlijk meer genoten, ofschoon de Tweede Kamer bij de behandeling van de begrooting voor 1881 met bijna algerneene stem men een amendement had aangenomen, om dien gezant geen tractementsverhooging te geven. Daar de geheele verdediging vnn het Dagblad op het besluit van Augustus berust, zouden wij 't hierbij willen laten, ware 't niet, dat ons ter oore kwam de intrekking van de iu Jauuari 11. verleende ver hooging bij een nader Koninklijk besluit, dat dezer dagen genomen werd. De Minister zelf scbijut dus, n'en deplaise het Dagblad het minder voegzame zijner handeling te erkennen. (Fad.) Onder het opsohrift „Geldverspilling" bevatte het Hbl. belangrgke mededeelingen en beschouwingen aan gaande zaken, die in den lAatsteu tgd in net leger zouden zijn voorgevallen. Vooreprst vraagt zij of het waar is, dat in het kamp van Milligen volgens verouderde reglementen is geëierceenj. //Bekend is het" zoo schrijft zij „dat de opperbevelhebber vau het leger geen voorstander is van de nieuwe infanterie-reglementen en de voorkeur schenkt aan de stelregels, welke in vroegere jaren van kracht waren. „Daar evenwel bij de invoering dier reglementen uitdrukkelijk is bepaald, dat het Z. M. stellige be geerte is, dat van de gegeven voorschriften niet worde afgeweken, kan er dus geen twijfel bestaan, of de vastgestelde reglementen moeten gevolgd worden. „Nu schijnt zich eveuwel somwijlen het geval te hebben voorgedaan, dat hoofdofficieren, om, wnt men noemt een „plasdaukje" te verdienen, in strijd met 's Konings stellige begeerte toch nog de oude regle menten hebben topgepast." Is het Hbl. goed ingelicht, dan zijn er officiereu in ongenade geraakt om geen andere reden dan dat zij volgens de bestaande regiemeuten haudeldeti, maar van den Min. van Oorlog vertrouwt zij, dat hij die officiereu in bescherming zal neme». De heer Broekman schrijft in het Zondagsblad va» het Nieuws Van de Nederlandsohe Handelmaatschappij zijn geruchten in omloop die op eeue groote verande ring in de operatiën van dat lichaam zouden doelen. De Maatschappg zou lil. eigen handel geheel opge ven, en de agentschappen beperken of opheffen, doch daarentegen een meer Werkzaam deel nemen in bin- nenlandsche iudustrieele zaken of operatiën, en zich reeds belaugrijk hebben geïnteresseerd bij de aandeelen der Stoomvaartmaatschappij Zeelandzoomede iu grondeigeudommen te Baarn. Een en ander zou saraenhangeu met de liquidatie der nalatenschap van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik. Ook is er sprake van eene belaHgrijke vermindering yau het aandeelen-kapitaal. Dat de wgze van zaken doen der Nederl. Han delmaatschappij niet meer met de eischen van den tegenwoordigen tgd samengaat, wordt vrij algemeen erkend, zoodat eene vermindering van kapitaal aan de Beurs als zeer wenschelijk besproken wordt. Toch is het weemoedig te moeten zien, dat eene Maat schappij, met zulke uitgebreide en goede relatien, zulk een kapitaal en onbeperkt crediet, niet in staat is zich op haar hoog standpunt te handhaven, ter- wjjl in Engeland versohillende lichamen met groote kapitalen werken, tn de kracht voor winstgevende operatiën in den tegenwoordigen tijd veelal in een groot kapitaal gelegen is. In 't arsenaal te Snmarang bad een publieke vei ling plaats vau papier, dat op de een of andere wijze onbruikbaar was geworden voor het doel, waartoe het indertijd was aangeschaft. Er werden verkocht 10.000 vellen, tegeh den prijs vau 2.25 de duizend vellen. De duizend vellen Het curieuse van de zaak is, dat voor dit zelfde papier in Hol laud door het gouvernement is be taald de som van 1.10 per vel. Per vel! Behalve de vraicnt naar Indië? Men beweert, dat er op andere plaatsen in In- sulinde nog groote hoeveelheden vau dit papier in voorraad liggen. Zekere Lambert us van den Ende heeft zich te Rgpwelering uit de voeten gemaakt met een paard en tilbury, hem voor eenige oogenblikken ten ge- bruike verstrekt door Jan Willem Sraeelen. Tot dusver heeft men niets van hem gehoord en men vermoedt, dat hij een en ander zal trachten te ver. koopeu. Het paard is elf jaar oud en zwart me wit kolletje voor den kop. De tilbury is voorzien van kap van zwart geolied, doch niet gevoerd lin nen, groene bovenbak, zwarte onderbak en metaal werk, de kap is zwart geverfd. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing en bericht. Den 1 On October van het vorige jaar bracht een telegram uit Noord-Holland ons de aaugennnie tij ding, dat Gouda was verkozen als de gemeente, waar de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in 1882 zou vergaderen. Niet zonder strijd werd de overwinning behaald, meer dan eene plaats uit onze provincie trachtte de Algemeeue vergadering een besluit te ontlokken, dat Hoofdbestuur eu Af gevaardigden binnen hare mureu zouden vergaderen en betwistte ons de eer die hooggeachte gasten te mogen recipieeren. Met meerderheid van stemmen werd ons die eer gegund en thans is het oogenblik daar dat wij hen in ons middeu zien, die de zoo bekende, zoo geëerde en zoo hoog9t nuttige /maat schappij vertegenwoordigen. Heersohte er reeds dagen te voren op het ten- toon8tellinga-terrein groote drukte door het in ge reedheid brengen der tenten eu het in ontvangst nemen van de verschdleude voorwerpen, gisteren vooral leverde dat een prettig gezicht op van vroo- lijkheid en beweging en geigk op het terrein ook elders, van verschillende kanten kwamen belangstel lenden naar deze gemeente om getuige te zijn van de opening der Tentoonstelling, die ten 12 ure zou plaats hebben. Op het bepaalde uur was dan ook een talrijke schare vereenigdHoofdbestuur en Afgevaardig den der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in de eerste plaats, verder Gouda's Burgemeester en Wethouders, Leden van den Gemeenteraad en voorts1 een aantal belangstellenden. De heef C. J. fan der Oudermeulen, voorzitter der Maatschappij, hield eene korte openingsrede, waar in hij er op wees dat 22 jaar verloopen waren sedert de Maatschappij hier ter stede vergaderde. In dien tijd was er in vele opzichten op het ge bied van den laudbsuw vooruitgang te bespeu ren wat op de tentoonstelling zeker voldoende zou blijken. Met vreugde mocht spr. constateeren hoe hartelijk men hier welkom werd geheeten, zoowel den Burgemeester dezer gemeente als de Gemeenteraad bracht bg daarvoor eeu woord vau dank uiet minder erkentelijk was hij de Goud- sche burgerij, die als hulde aan de Maatschappij hare stralen had versierd, zóó dat men alom de vlaggen zag wapperen. Ten slotte bracht spr. eeu woord van dank aan de subcommissie en uiet het minst aau de inzenders zonder welke eene ten toonstelling eene onmogelijkheid is. Na er nog op gewezen te hebben, dat men bg de beoordeeling van het tentoongestelde, vooral bij de vruchten e:i de granen, de weêrsgesteldheid van den laatsten tijd niet buiten rekening mocht laten, verklaarde spr. de ten toonstelling voor geopeud. Daarop nura de Burgemeester dezer gemeente, Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, het woord en sprak ongeveer als volgt Het zij mij vergund Hoofdbestuur en Afgevaar digden der Hollandsche Maatschappij var. Landbouw hartelijk welkom te heeten binnen onze gemeente. Het besluit der Algerneene vergadering van het vorige jaar om dit jaar naar Gouda te komen was de vervulling van een lang gekoesterde wenseh voor vele ingezetenen dezer gemeente. Bg velen hunner toch was evenals bij mij de herinnering nog levendig aan de vroegere Alg. vergadering in Gouda, die men steeds nog met genoegen herdaoht. Hier toch in Gouda, gelegen in eeu welvarende land* bouwende streek, bestaat groote belangstelling in de Maatschappij. De bloei onzer gemeente hangt voor een groot deel samen met den bloei van de,n landbouw en zouden wij dan niet, vraagt spr., ons gelukkig achten haar in ons midden te zien, die geacht raag worden dien landbouw te vertegenwoor digen en zulk een grooten invloed daarop uitteoefenen I Spr. drukte ten slotte zijn vertrouwen uit, dat de beraadslagingen op de vergadering belangrijk zonden zijn en strekkeu om den bloei van den landbouw te verhoogen eu dat de tentoonstelling geheel 2ou beantwoorden aan de verwachting, die men daarvau koestert en hij is er van verzekerd, dat hij spreekt uit naam van alle Goudsche ingezetenen als h|j eindigt met een „Leve eu bloeie de Hollandsche Maatschappij -van Landbouw 1" Nadat spr. geëindigd bad vfel de muziek in van* het Corps der dd, Schntterg alhier en vervolgens bezichtigde men de tentoonstelling. Deze maakt het moet erkend een zeer gun- stigen indruk. Het treurige weer in aanmerking ge nomen van den laatsten tgd heeft men alle reden tot tevredenheid zoowel over de qualiteit als over de quantiteit van het ingezondene en bijzonder genoe gen doet het ons dat de Goudsche inzenders het bunne deden om de tentoonstelling zoo goed te doen slagen. In ons vorig nr. deelden wg reeds de namen mede van onze stadgeuooten, wien prijzen werden toegekend en in verschillende afdeelingen viel een Goudsche naam ons op bij een eq ander, dat uitmuntte door smaakvolle bewerking of schoon gehalte. Nog werden Dinsdag bekroond de hh. C. Oudijk te Waddinxveen, W. C. Boer te Boskoop, I. Ock- huijzen en Zo. te Schoonhoven, D. Verweij te Gou- dcrak, P. Rnitenburg te Bodegraven, C. Dogterom te Stolwijk, C. Veelenturf Pzn. te Bodegraven en N. Ruijtenhuis te Zevenhuizen en C. van Diest te Haastrecht. Gisteren had de bekroning plaats van de afd. Afgesaeden bloemen. Deze bekroningslijst luidt aldus Tafelbloemstuk. Ie prijs A. Glyra de Vos, Utrecht; 2e pr. J. Nijland, Hilversum; 3e pt. M. Oostveen, Utrecht. Twee tafelbouquetten. Ie pr A. Glym de Vos, Utrecht; 2e pr. J. Nijland, Hilversum; 3e pr. P. Hooft man Jzn., Gouda. Een Balbouquet. Ie pr. A. Glyra de Vos, Utrecht; J. F. W. van Rijswijk Zoon, 's-Gravenhqge; 3e pr. A. van der Plas, Voorburg. Een bruidsbouquet. Ie pr. J. F. W. van Rijswijk Zoon, 's Graveohagt; 2e pr. P. Hooftraan Jzn Gouda; 3e pr. J. Ngland, Hilversum. Verzameling afgesneden bloemen, door den inzeu- ner op smaakvolle wijze, vóór de inzending, bijeen- geschikt. Prijs bestuur J. Ngland, Hilversum; le pr. H. Coert, Molenaarsgraaf; 2 pr. P. Hooftmau Jzn., Gouda. Nog bleek dat opnieuw waren toegekeud prijzen van het Bestuur aan: J. H. van der Sluis Jr., te De Rijp, voor kaas- stremsel, en K. Louw, te Knollendam, voor olie om kaas te smeren. Onder hen, die lid van de Commissie vau be oordeeling waren merkten wg op de heeren H. W. Otto te Gouda, Ph. van der Breggen te Waddinxveen, H. Goebel te Bodegraveu, J. Herrewijn Ja. te Aat- landerveen, J. M. de Lange en J. H. van der Torreu Kz. te Waddinxveen.' Was het met het wtêr bg de opening der Ten toonstelling treurig gesteld, later op den dag werd dit gelukkig iets beter, zoodat men na een bezoek aan de Tentoonstelling een wandeling kou maken door de feestelijk versierde straten. Op sommige gedeelten der stad was het vlaggen algemeen, b.v. op Haven, Markt, Wijdstraat enz. Op de grens van laatstgenoemde straten is een kolossale eerepoort aangebracht met het opsohriftHulde aan den Land bouwen die zeer eigenaardig is georncerd en ver sierd met allerlei voortbrengselen van den landbouw welk denkbeeld alle lof verdient, terwijl ook de uitvoering daarvan gelukkig slaagde. Natuurlijk dat deze eerepoort voortdurend veler aandacht trekt. Heden morgeu ten 12 ure werd in het lokaal „Nut en Vermaak" der Sociëteit „de Rennie" de 43e Algerneene vergadering der Hollandsche Maat schappij van Landbouw geopend door den voorzitter den heer C. J. van der Oudermeulen. Deze sprak een korte openingsrede uit, waarin hij o. a. mede deelde dat de Minister van Waterstaat bereid is het eere-voorzitterschap op zich te nemen van de inter nationale landbouw-tentoonstelling in 1884 en aan de Regeeriug" een voldoende subsidie, wil aan vragen mits het Nederlandsohe volk allereerst vau zgne sympathie voldoende doe blijken. Daarop bleek dat ter vergadering waren 66 af deelingen en 24 leden van de Algerneene vergadering te zamen uitbrengende 662 stemmen, zoodat de volstrekte meerderheid bedraagt 332 stemmen. Vervolgens werd rapport uitgebracht door de finan- cieele Commissie omtrent de rekening van 1881 en de begrooting van 1883. Zoowel de eene als de andere werd goedgekeurd. Daarop werd voorgesteld door de Commissie in yake het Landbouw-onderwgs haar mandaat voor 1 jaar te verleugen dit werd goedgekeurd. Het voorstel van de Afd. Dietnen- Watergraafsmeer om pogingen te doen tot het in 't leven roepen van een ministerie van landbouw, veeteelt en zuivel bereiding, 'tzg dan door bgvoeging aan een der bestaande Ministeriën, 't zjj door oprichting van een geheel nieuw ministerie werd ingetrokken en dat van de Afdeeling Qverflakkee en Goedereede om de jaarlgksche tentoonstellingen der 'Maatschappij steeds te doen houden in de 5 grootste steden van Noord- en Zuid-Holland: Amsterdam, Hnarlem. Rotterdam, 's Gravenhage en Leiden werd verworpen met 562 tegen 92 stemmen. Tot Lid van het Hoofdbestuur, uit Zuid-Holland werd benoemd de heer D. A. F. Bauduin te 's-Hage. Tot Lid van het Hoofdbestuur uit Noord-Holland werd benoemd de heer J. Zijp Kz., te Abbekerk. Besloten werd in het jaar 1883 geen tentoonstel ling te houden met het oog op de internationale teutopustelling in 1884, die groote kosten zal vor deren. Omtrent de overige zaken, die in behandeling waren, kan op bet oogenblik nog niets worden ge meld, daar de vergadering bij het afdrukken dezer courant nog voortduurt. Op dit oogenblik is in de stelling der Engelsche troepen te Ismaïlia en Kassasin geene verandering gekomen. De Engelschen zijn steeds ijverig bezig met het tot stand brengen eener goede gemeenschap tusschen de basis hui uer operat'ëu eu de voorhoede. Ook aangaande de bewegingen der troepen onder Arabi-pacba zijn geene nadere bijzonderheden bekend geworden. De verhouding tusschen Engeland en Turkije schijnt werkelijk iets beter te zijn en er is sprake van het zenden vau een Turksch korps, dat te Port-Said zou landen. Het veranderd inzicht van Engeland laat zich verklaren; toen de verovering vau Egypte een militaire promenade zou zijn, wilde men Turkije er buiten houden; maar thans nu de oorlog langer en moeilijker dreigt te worden, kau men wel wat Turksohe soldaten gebruiken. De rebel-verklaring is versohenen, maar moet nog in het Arabisch vertaald tvorden en zal dan aan den Khedive overhandigd worden. Een oude qaaestie, die der erfopvolging in Bruns- wijk, wordt dezer dagen wederom opgerakeld. Indien de 76-jarige hertog sterft, staat het naast tot den troon de hertog van Cumberland, pretendent van Hanover en echtgeuoot der Deensche priuses Thyra. Zoolang hij echter niet vormelijk afstand doet van zijne aanspraken op Hanover, zal de Duitsche re geering nimmer toelaten, dat hij den naburigeu troon van Bronswijk beklimt en daar een verenigings punt vormt der Noordduitsche Welfen. Tot dien afstand was de hertog van Cumberland nog giet te bewegen, hoezeer men zegt dat zoowel zijn schoon vader, de koning vau Denemarken, wien de gespan nen houding met Duitschland gaat vervelen, als de prins van Wales hem daartoe aansporen. Misschien komt hg langzamerhand wel tot de overtuiging, dat een bloeiend hertogdom met 35 a 40 millioen gul den aan domeinen meer waard zgn dan de niet te verwezenlijken aanspraken op Hanover. Doch hy kau erop rekenen, dat prins Bismarck hem niet eerder in het Duitsche rgk zal toelaten, vóór hg de verze kering geeft reichsgetreu te zullen zgn. Zulk eeue verklaring is voor prins Ernst August een zure appel om doorheen te bglen. Wij hebben onlangs medegedeeld dat de Kieler professor Hanel, het hoofd der gematigde Fortschrittler in den Duitechen rijksdag en den Pruisischen land dag, met de nationsalliberalen in Sleeswijk-Holsteiu eene overeenkomst had gesloteq tot Arericrzgdsche on dersteuning bg de aanstaande verkiezingen voor bet laatstgenoemde parlement. Ook zeiden wg toen, dat de heer Richter, hoofd van het andere deel der Fortschritts-partij, door het stellen zgner candidatuur ili een der Sleeswijksche districten, feitelijk had ge toond, dat van hem geene instemming mét dezen maatregel was te wachten. Daarover Werd hij in de nationaalliberale pers zeer hard gevallen. De heer Richter, niet spoedig om een autwoord verlegen, heeft eene in zeer beslisten toon gestelde verklaring vau ziju gedrag openbaar gemaakt. Hij verklaart, wanneer men deu Fortschritt een even redig aantal der caudidaturen wil laten, gaarne te zullen medewerken om met de gezamenlijke kracht van alle liberalea de conservatieve candidaten te be strijden. Doch iu districteu, waar de conservatieven geene kans hébben en waai de Fortschritts-partij bij de laatste verkiezingen voor den rgksdag sferker bleek dan de nationaal-liberalen, daar kan hij zijne geestverwanten uiet aanraden in nationaal-liberalen geest te stemmen. „Integendeel, gaat hij voort, ik acht het den plicht van alle geavanceerd-li- berale kiesverenigingen om in die districten het standpunt der partij te handhaven Voor alles moet de zelfstandigheid der Fortschritts-perly als beginsel gelden, en daarom heeft geen eukel lid der partg het reoht om zonder voorkennis of iustemming van de partggenooteu iu eenig district verbintenis sen aau te gaan met eens andere politieke partij. Volgens deze beginselen ben ik, in overeenstemming met het uitvoerend bestuur de party, onophoudelijk werkzaam geweest. En daarmede heb ik mgu deel bijgedragen, niet alleen aan den bloei mijner partij, maar aan de bevestiging van het liberalisme eu Duitschland." Zonder er doekjes om te winden dit is hij niet gewoon zegt dus de heer Richter, dat zijn collega Hauel geen recht had te handelen zooals bg deed. Eene scheuring tusschen de beide deeleu der partg schgnt nu onvermijdelijk en zal eene nieuwe kleur brengen iu dc staalkaart der politieke partijen in Pruizen. De heer von Sohlözer, de Pruisische gezant bg het Vatiknan, is met nieuwe instruction naar zijn post teruggekeerd. Nanr men verzekert, zal hij opnieuw trachten eene verzoening met den H. Stoel tot stand te brengen, maar mislukt ook deze poging, dan staat eene hernieuwing van den strijd op godsdienstig gebied voor de deur. Aaugaande de laatste gebeurtenissen te Dubliu zijn eenige bijzonderheden vernomeu, welke de reeds medegedeelde berichten en aanvullen. De politie agenten hebben niet allen ten getale vau 883 bun ontslag ingediend; een deel hunner dreigde slechts daarmede, nadat de 200, die aan de bekende ver! oden bijeenkomst deelgeuomen hadden, weggezonden waren; zij voegden slechts in zoover de daad bij de be dreiging, dat zij weigerden hunne posten te betrekken, maar die bedreiging duurde voor de meestén slechts eenige uren, hoewel de toestand daardoor reeds ernstig genoeg werd. Vijfhonderd particulieren hadden zich spoedig als politieagenten aangemeld eu de militaire macht was toereikend tot handhaviug der orde; maar de verleiding om vau het comflict tossohen de Regeering en de politie tot oploopen eu ongeregel- heden gebruik te maken, scheen het gepeupel eu de anti-Engelsche radicalen te groM, en vandaar dat de ongeregeldheden van verleden Vrijdag op Zateidag- avond herhaald werden. Daarop volgden de ernstige wanordelijkheden in den nacht van Zaterdag op Zon dag. Het gepeupel mishandelde vele fatsoenlijke lieden eu pleegde andere baldadigheden, zoodat de militairen genoodzaakt waren herhaaldelijk met de bajonet te chargeeren; velen zijn gekwetst en de soldaten hadden nogal te lijden van de stëeneu, welke naar hen geworpn» werden. Men weet, dat de meeste ontslagen politie-agenten thans een adres hebben ingediend, waarbij zij zich onvoorwaardelijk onderwerpen eu de Daily News hoopt, dat de Re geeriug nu op hare beurt niet te streng zal zijn deze treurige zaak daarmede tot een einde komen zal. INGEZONDEN. Jan de Redactie der Goudsche Courant. Verleen ous voor het onderstaande een plaatsje in Uw veel gelezen blad, waarvoor wg U bij voor baat onzen hartelijkeu dauk betuigeu. Met het oog op de georganiseerde Volksspelen op de Markt, aanvangende ten 1 uur, op aanstaanden Zaterdag den 9 dezer, zouden iuzenders dezes, gaarne zien dat het Volk waaronder, niet te vergeten, alleeeerst de werkman behoort in de gelegeuheid gesteld werd, die Volksspelen te kunnen bijwonen. Ten dien einde doen zij daarom beleefd een be roep op alle patroons-werkgevers, om hunnen onder geschikten, tonder geldelijke schade, de gelegenheid te schenken van de Volksspelen te kunnen genieten, opdat met recht het volk dan zeggen kan, „srij hebben Volksfeest." Eenige stemmen uit het volk V VOOR HET VOLK. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij dele ter kennÏ9 van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen ens. te Rotterdam, op den 4 September 1882 is exeen- toir verklaard: Het 1ste kwartaals Kohier van het patentrecht dienst 1882/83- Dat voormeld Kohier ter invordering is gestéld in hari'den van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijnen aanslag op den bq de wet bepaalden voet te voldoeu, en dat liedfcn ingaat de termijn van DRIE MA-ANDEN, binnen welke de reclames bebooreu te worden ingediend. Gouda, den 5 Sept. 1882. De Burgemeester voornoemd, Yak BERGEN IJZENDOORN, M A R K T B BB ICHTBN. Oouda, 7 September 1882. Met weinig handel verkeerde de graaumarkt in eene slappe stemming. Jarige tarwe zonder sohot komt bijna niet meer voor. De beste nieuwe gold van ƒ10.25 tot ƒ11.—; mindere 10.ƒ9.50, 9.Rogge mede flauwer, doch over, het alge meen niet droog van qualiteit zijnde, ging er weinig in om. De besle nieuwe 6.60 a 7.Gerst ƒ5.60 a ƒ6.50 en Haver ƒ4.25 a 4.75 naar kleur en gewicht. Andere granen zonder handel. De veemarkt met gewonen aanvoer, de handel iets trager, uitgenomen graskalveren vlug verkochtvar kens geschikt voor Louden van 22 a 24 et-, per half kilo; magere varkens eu biggen vlug, biggen van 1.a 1.60 per week. Schapen en lammeren iets trager verkocht. Kaas, aangevoerd 12i partijen, handel ving, eerste qualiteit 30.a 32.tweede qualiteit ƒ25. a /'28.Noordhollandsohe 27.a 30. Goeboter 1.40 a 1.50.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2