WE BINNENLAND, zgrond KG. xl •il i N° 8816. Zondag 10 Septeabor. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. DRWftl ïgen” er, >er. lap 5EN, K. H. Prins Varieteit- RG, et zang er. ERG, m gedeelte m nieuwe jbehooren- te van de Polder. GOUDSCHE COURANT i dat wat mm Schepen kun- ij den Boek- Gouda. IGERESSEW. tig Gede- eden der H. Dames en nder leiding een lid van den VV. Verdaan Wz., goed van >n den Heer geschikt tot >f te KOOP, akhuis op te V, MIEK.’ den van de ’S, RLE8QUE. Londen. JD der Holl. ocieteit met leiding Als nieuwe V. Wierdsma en P. Molenbroek, wone de heer J. H. Hovers over het verplichtend stellen van bet examen voor de gezagvoerders en stuur* lieden der koopvaardij en het stichten van meerdere cf -- J- u--- len. zijn j hebben op ER 1882, des Stoomgemaal N van Blos- jnderdag voormiddag) 3ouda, in het beekening ter vengenoemde van het leerlingen, en 2 in GOUDA, 9 September 1882. Woensdag 11. is de nieuwe cursus Progymuasium aangevangen met 11 waarvan 6 in dé eerste, 3 in de tweede de derde klasse. er zich evenwel over, dat hij geroepen was om op te treden al» hoofd der gemeente ’s Gravenhage en 1 wenschten hem met zijne benoeming geluk. Zijne I taak was zeker niet gemakkelijk en zijne kundig heden zouden hem ook in die betrekking goed te stade komen. De procureur mr. de Bas bracht eindelijk, ook uit naam der balie, aan den heer Pat ij n zijn geluk- wensch. Hij gevoelde zich tevens gedrongen hem een woord vau dank te wijden foor de humane wijze, waarop het hoofd van het parket voortdurend met de balie was in aanraking geweest en hoopte eveneens, dat hem hetzelfde geluk in zijne aanstaande betrekking mocht ten deel vallen éls hij in zijne tegenwoordige had ondervonden. Donderdag 7 September jl. werden de gemeenten Berg-Ambacht en Ammerstol bezocht door Zijne Exc. Mr. C. Fock, Commissaris des Konings in Zuid-Hollaud. -- Dinsdag 19 September a. aal te Berg-Ambacht de stemming plaats hebben voor gemeenteraad, in plaats van den beer die zyn ontslag genomen heeft. De Nederlandsche Zuidafrikannsche Vereeniging heefteindelijk van officieele zyd® antwoord ontvangen op haar herhaald schrijven naar de Transvaal, en naar aanleiding daarvan is op de laatste bestuurs vergadering beslotenlo. aan de Nederlandsche re- geering te verzoeken een eonsul-genefaal voor Neder land in de Transvaal aan te stellen en 2o. vanwege de vereeniging een vertrouwd man nabr de Transvaal te zenden, ten einde alle inlichtingen in te winnen, die de Vereeniging. in staat zullen stellen het bij hare statuten beoogde doei te feeikjn. Reeds nu hebben zich een 130tal firma’s en par ticulieren, vertegenwoordigende 60 verschillende tak ken van Nederlandsche nijverheid, voor inzending op de in terp, koloniale tentoonstelling te Amster dam, aangemeld. Wel moet dit aantal nog sterk aangroeien, want op een duizendtal inzenders meent men voor de afdeeling Uitvoerhandel ie mogen reke nen, doch het bewijst reeds dat zij, die meeneu dat Nederland niet anders te zien zal geven dau sigaren, wollen dekens, likeuren en waskaarsen, zich in hun schatting der Nederlandsche industrie bedrogen zullen vinden. Het gebouw dier afdeeling nadert zijn voltooiing, althans wat het uitwendige en de bedekking betreft. De voorgevel, waaraan veel zorg wordt besteed, is echter nog niet in gereedheid, roodat over den alge- meenen indruk nog niet veel te zeggen valt. Men leest in de Midd. Cl,-. Volgens eeue mededeel ing van den Haagscben kro niekschrijver der N. Gron. Cl. zou de hoofdcommissie voor het ontvangen van bijdragen tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen vad de bemanning der Adder een kapitaal van 85000 lot hare beschik king hebben en zouden slechts 7 personen (gezinnen)? voor ondersteuning in aanmerking komen. Zonder aan deze opgaaf eene stellige waarde te hechten, verdient zij toch onze aandacht dewijl ay bevestigt wat wij van den aanvang af hebben doen vermoeden en wat voor ieder, die eenigszins op de hoogte der omstandigheden was, duidelijk moest zijn: dat uamelyk het aantal personen, wier aandeel in de nationale ramp door geld te lenigen zou zijn, gering zou blijken. Stelt men, op den grondslag van het boven me degedeelde, de jaarlyksche renten van h^t ^/ncZer-fonds op 3000, dan zal die som meer dan voldoende wezen om aan 7 gezinnen uit te keeren wat hunne op de Adder omgekomen verzorgers in staat waren voor hen af te zonderen. Men moet, om tot deze berekening te komen, in aanmerking nemen, dat de bezoldiging van de onder-officieren en mindere schepe lingen onzer zeemacht voor een deel bestaat in hunne huisvesting en voeding aan boord, zoodat de betaling in kontanten klein en het daarvan tot onderhoud van betrekkingen aan den wal te bestemmen gedeelte, naar evenredigheid, gering is. Het geldelijk verlies, en alleen dat behoort, Bij het dezer dagen gehouden admlssie-examen voor de Rijks hoogere burgerschool zijn tot de lessen toegelaten 12 jongens W. F. van Essen, A. Hoogendyk, H. Hussem, W’. Lampe, K. F. A. Lanzing, L. A. Mynlieff, J. Prince, E. P. W. Stoop, T. Tom, W. Tom, A. de Vletter, allen voor het volltdig onderwijs en J. C. Kruijt Jzn. voor enkele lessen benevens 5 meisjesM. F. de Klerck, M. H. van der Koog, A. Kroon, M. A. L. C. Temmiuck voor volledig onderwijs en A. Lulius van Goor voor enkele lessen. Na voldoend ber-examen werden nog bevorderd tot de 2e klasse E. R. S. Frank, W. Bokhoven, H. J. W. van Leenttot de 3e klasseG. J. Blonk, H. F. |Roll, IfcC. C. Krom en Che. Robettetot de 4e klasseC. J. Kramers, K. E. Reuhl en J. W. D. Groot epas. De nieuwe cursus is daarop aangevangen met 63 leerlingen, waaronder 12 meisjes. Zij zijn als volgt verdeeld over de klassen: le klasse 21 voor volledig onderwijs en 2 voor onvolledig onderwijs 2e klasse 13 voll. ond. en 1 onvolledig onderwijs3e klasse 8 voll. ond. en 5 onvoll. ond.4e klasse 6 voll. ond. eu 1 onvoll. ond.5e klasse4 voll. ond. en 2 onvoll. onderwijs. Donderdagavond dreigde de feestvreugde te worden verstoord, daar men op de Markt brandspuiten zag aanrukken en zich het gerucht verspreidde van brandgevaar in het magezyn van den heer D. Samsom op de Markt. Inderdaad bestond dat gevaar. In een gas buis was een lek ontstaan en het ontsnappende gas ont vlamde wat tot zeer angstige oogenblikken voor velen aanleiding gaf. Gelukkig was men aanstonds met hulp by de hand en is het gevaar nog bijtijd» kunnen worden afgewend. Bij arresten, Donderdag namiddag door het ge rechtshof te ’s-Gravenhage gewezen, werd uitspraak gedaan in de zaken de vorige week behandeld. J. H., uit Schoonhoven, besch. van het desbewust gebruik maken van nagemaakte rijksstempels dienende tot het keurmerken van zilver, 104 malen gepleegd werd van 30 van die handelingen bij gebrek aan bewys vrijgesproken, maar ter zake van de overige 74 veroordeeld tot één jaar eenzame opsluiting en 74 boeten van 50. Het vonnis der Rechtbank te Rotterdam, waarby C. V. uit Gouda was vrijgesproken wegens niet tydige aangifte van het heerschen der pokziekte in zijn gezin, werd in ’s Hof» correctioneele zitting bevestigd. In de civiele terechtzitting van de arrondissements rechtbank te Hage gisteren gehouden, heeft de heer mr. J. G. Parijn als officier van justitie zyne laatste conclusie genomen. Bij deze gelegenheid richtte hij een afscheidswoord tot den president en de leden der rechtbank, tot de leden van het parket, de griffie en tot de balie. Hij deelde mede, dat hij door het vertrouwen, door Z. M. den koning in hem gesteld, tot eene andere betrekking geroepen, zich genoopt geveelde als officier van justitie ontslag te verzoeken, dat hem wel voor eene volgende zitting van het collegie zal worden verleend. Het viel hem zwaar van zijne omgeving afscheid te nemen eu eene loopbaan te verlaten, d;e hij ruim 22 jaren had bewandeld, waarvan laatstelijk 7 jaren als hoofd van het parket bij de rechtbank. De voorzitter, jhr. mr. de Jonge, vertolkte uit naam van allen het leedwezen, dat zij gevoelden over bet vertrek van den officier. Niet alleen verlo ren zij een kundig ambtenaar van het openb. min., een rechtschapen voort varend officier van justitie, maar tevens eeu prettigen collega. Zy verheugden naar onze zienswijze, tot maatstaf der uitkeering te strekken, zou dus alleen uit de rente van het fonds gedekt worden en het kapitaal in stand kunnen blijven. Mocht deze beschouwing in overeenstemming bly- ken met de werkelyke cijfers, welke de commissie ongetwijfeld te zyner tijd openbaar zal maken, dan zou de vraag ry’zen: wat met het kapitaal eenmaal aan te vangen, nadat aan de behoeften der thans levende benadeelden op redelyke wyze voldaan zal zijn. Zonder voor ’toogenblik hierover in nadere be schouwingen te treden, waartoe, met het oog op de onzekerheid der voorhanden gegevens, de tijd nog niet aangebroken is, geven Wij voorloopig is over weging het stichten van een vast fonds tot leniging van de gevolgen der zeerampen, aan welke de zeevarende bevolking /.van ons land voortdurend is blootgesteld het krachtig ondersteunen van de //Maatschnppy tot redding van schipbreukelingen*, welker hulpmid delen nog altijd beneden de bestaande behoeften zijn. Beide deze bestentmingen zouden, naar wy vermoe den, in overeenstemming zijn met de bedoeling, waarmede de gevers van by dragen voor de betrek kingen der schipbreukelingen van de Adder die ge schonken hebben, indien het bewezen mocht worden dat het totaal hunner bijdragen aauzienlijker is dan tot het bestrijden van redelijke behoeften gevorderd wordt. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond Woens dag terecht F. A. Freesen, winkelier in manufacturen te Spanbroek, beschuldigd van opzettelijke brand stichting, waardoor gevaar voor menschenlevens te voorzien was, gepleegd in zijne, woning aldaar in den nacht van 11 op 12 Juli 11. De beschuldigde erkende, dat hij, ten gevolge van achteruitgang in zyne zaken, reeds een half jaar met de' gedachte had rondgeloopen om den brand te stichten en dat hij in den laten avond van 11 Juli aan dat voor nemen uitvoering had gegeven. Hij had zich name lijk toen roet eene half gevulde kruik petroleum en vier spanen doozen lucifers naar den zolder be geven, waar ih of bij eene bedstede verschillende licht ontvlambare stoffen waren geborgen of opge stapeld, zooals hooi, een zak met mosterddoppen, hout, turf, enz. Hy bestreek een en ander met pretroleum, strooide de lucifers en stak er den brand in. Toen er eindelyk eene groote vlam ontstond, schrikte hij terug, redde zyne kinderen en eenig J en riep de hulp der buren in. Met behulp eene brandspuit werd de brand spoedig gebluscht. Vijf getuigen werden gehoord, waaronder een agent der Tielsche brandwaarborg maatschappij, die, door de directie met een persoonlijk onderzoek naar de verzekerde posten belast, had gerapporteerd, dat de inboedel, die tegen 4000 was verzekerd, wel 2000 te hoog was geschat. Als gevolg daarvan werd de post door de directie opgezegd, terwy’l intussehen de brand plaats bad. De advocaat-generaal mr. Op ten Noort trachtte aan te toonen, dat hier was gevaar voor menschen levens en wel voor de eigen huisgenooten. Hy was echter gezind verzachtende omstandigheden in aan merking te nemen. De verdediger, mr. Ramaer, be twistte het gevaar voor menschenlevens, daar de brand boven was ontstaan, terwyl de kinderen be neden sliepen. De naaste perceelen stonden op negen meter afstand, het was dien nacht stil weder, enz. Ten slotte wees hij op tal van verzachtende om standigheden. Pleiter drong aan op eene cellulaire gevangenisstraf. De vereeniging ter bevordering van het zeevaart kundig onderwijs hield den 3On Aug. haar jaarlijk sche algemeens vergadering te Amsterdam, ondeTJJ leiding van haar voorzitter, den heer L. JanseBz. Als nieuwe leden werden aangenomen de heeren J. en werden de ge- huisfioudelyke zaken behandeld. Daarna sprak het examen voor de gezagvoerders of het subsidieeren van de bestaande zeevaartscho- Spr. wenschte dat hel verplicht examen zal een gevolg van verbeterd zeevaartkundig onder

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1