Buitenlandsch Overzicht. Laatste Berichten. KENXISGE PING. POLITIE. schillende bladen reeds op de benoeming eener com missie aangedrongen. De leden der Japaosche reRelingscommissie hebben 11. Vrijdagochtend, onder leiding van het uitvoerend comité, de tentoonstellingsterreinen bezocht en daarna met dit comité en met da heer Bergenia, wethouder van publieke werken, aan een dejeuuer in het Am- stel-Hotel aangezeten. De Commissaris-Generaal voor Japan, de heer Masana Maéda, herinnerde bg die gelegenheid.aan de handelsbetrekkingen die eeuwen lang reecJp^Tlisschen Nederland en Japan bestonden, toen dit land voor alle overige volken gesloten was. Hg hoopte, dat de tentoonstelling strekken moge om die relatiën uit te breideu en tot den vroegeren bloei terug te brengen, en beloofde daarvoor zijuer- *ijds zijn best te zullen doen. De heer Maéda ver trekt binnen weinige dagen over Marseille naar Ja- psn, om daar de noodige toebereidselen te maken voor de Japansche afdeeling, die volgens de inlich tingen der Amst. Ct. hoogst belangrijk zal zijn. Waar schijnlijk keert hij einde Februari naar Amsterdam terug. In 't verslag vau onzen consul te Koningsbergen lezen wij betreffende een paar belangrijke Nederlandsche .uitvoerartikelen het volgende: Haring werd iu 1881 tot een bedrag van 228.140 ingevoerd, tegen 205.100 ton iu 1880. Hiervan was verreweg het grootste deel Noorweegsche hariug namelijk 128.469 ton en 94.808 ton Schotsche, tegen 38,363 Noorweegsche en 168,879 Schotsche in 1880. Aan «Nederlandsche haring kwafn in 1880 slecht 3448 ton aan, en in 1881 uog minder namelijk 2944. Die invoer zou ongetwijfeld veel belangrijker zijn, als geen eisohen aan de leveranciers gssteld waren, die moeielijker dan men meende waren te vervullen. De Schotsche tonnen zijn als verpakkingswijze het meest gewild. Nu schijneu de reeds voor verzending gereed staande Hollandsche tounen in allerijl en waarïchgqlgk bij te warm weer verpakt te zijn in "Schotsche, waardoor het uiterlijk en do frisohbeid der visch achteruit ziju gegaan ook was de verpakking niet stevig genoeg. Hier door kwam het, dat de haring, schoon de als monsters gezondene ip Hollandsche tonnen verpaktte, .alleszins voldeed, in weinig oogelijken toestand, naar traan riekend en smakend aankwam, waardoor de verkoop moeilijk giug en leveranciers en impor teurs op verlies te stnau kwam. diet is aan te radeu, dat men door deze ondervinding wijs geworden, de Hollandsche haring in Hollandsche verpakking bestelt. Van Hollandsche kaas neemt de invoer van jaar tot jaar op bedenkelijke wijze af. De consul moét herhalen, dat de jarenlang durende gebrekkige be diening de hoofdoorzaak is, dat het vertrouwen der grossiers is verbeurd en deze zich meer en rneer neigen tot de in Pruisen zelf gefabrioeerde zooge naamde Ëdammer kaas. Het heeft allen schijn, dat de Nederlandsche producten de kaas, uit vrees dat de hitte der zomermaanden bij het transport nadeelig is, in te verschen toestand verzenden. Deze voorzorgsmaatregel berust echter op de dwaling, want de hier gevorderde partijen kunnen in atoom- booten gemakkelijk zoo gestuwd worden, dat de toegang van schadelijke .hitte wordt vermeden. De te versche verzending brengt, naar de ervaring leert, te weeg, dat de kaas bij het opensnijden donkere ringen vertoont, die eerst verdwijnen na opslag in een bewaarplaats gedurende 1 of 2 maanden. Een delicatessenhandel alhier, die» jaarlijks 100 a 150 KG. Goudsche kaas betrekt, doet uit beginsel ziju iukoopen eerst tegen Augustus of September, eu is steeds tevreden, maar viudt toch nog, dat de quali- teit bij zorgvuldige behandeling en geschikte plaat sing gedurende den winter belangrijk wint. De Nederlandsche handelaars moesten daarom hun waar wat later verzenden. De staging in prijs, die een gevolg moet zijn van langer liggen, is geen bezwaar, als de waar werkelijk beter is. Men kan niet vor deren, dat de grossiers t>f kleinhandelaars alhier al te vroeg verzonden kaas bewaren, tot tijd en wgle zij voor den verkoop geschikt is het is de zaak van den producent, die ze impoiteert, ze zoo te behandelen en «e bewaren, dat voor den verkoop ge schikte waar wordt geleverd. Als het niet officieel uit de mededeeliugen van het DuUsche Rijks-departement voor openbare ge- sondheid was gebleken, zou meu misschien uiet ge- looren, dat de eerzame Hannoverauen reeds sinds jaren zioh hebben schuldig gemaakt aan hef bedrog van Amerikaansche hammen iu den haudel te bren gen als Westfaftlsche. Duizenden centenaars hammen worden nl. jaarlijks door Hannoversohe firma's uit Noord-Amerika ingevoerd en onder de valsche vlag en gros naar alle kanten ook naar Nederland, verzonden, na nog eerst opzettelijk geprepareerd te x De viering van dsn 7Oen jaardag van onze beroemde romancière, mevrouw Bosboom-Toussaint, belooft zeer luisterrijk te zijn. Ruim 800 Noord- en Zuid- Nederlanders gaven door het inzenden van album bladen big ken van sympathie. De zalen van Diligentia te 's Hage zullen a. s. Zaterdag een recht feestelijk aanzien hebben, rijk versierd door tropées en bloemen. Iu de eerste zaal zal op daartoe bekleede tafels de rijke inzending van aquarellen, calligraphische werken en musicale compositiëu van onze eerste ar- tisten voor de deelnemers worden tentoongesteld, terwijl iu de tweede zaal een schat van schriftelijke bijdragen, door vele voorname letterkundigen op de bestemde albumbladen gesteld, zal uitgespreid liggen. Aan geschenken van autoriteiten en particulieren zal het bovendien niet ontbreken, terwgl, zoouls men algemeen zegt, de Regeering van haar kant niet in gebreke zal blijden, om de begaafde schrijfster een blijk van waardeering te gspen. Het feest zal worden bflgjewoond door deputatiën uit de gemeentebesturen van 's-Gravenhage eu Alk maar (bare geboortestad), van de maatschappij van Nederlandsche Letterkunde, het Willemsfonds van België en Hooger zij ons doel vau Amsterdam, terwijl tevens uitnoodigingen zijn gericht tot de Ministers, den Commissaris des Kouiugs in Zuid-Holluud enz. Ook de burgemeester van Amsterdam wordt verwacht. Teu 3 ure zal mevr. Toussaint worde» biunen- geleid, voorafgegaan door 4 iu 't wit gekleede meisjes, bloemen strooiende op haar pad, terwijl Verhulst zijn voor dit feest gecomponeerden marscl» zal uit voeren. Te Vlgmen heeft Vrijdagavond bij de herberg van A. K. een vechtpartij plaats gehad, die aan vankelijk geen ernstig karakter had, doch aanleiding gaf tot een betreurenswaardig feit. Drie der vech tersbazen zijn de woning van het gemeenteraadslid N. v. O., terwijl deze afwezig was, binnengedrongen en hebben aan het inwonende dienstmeisje gevraagd of haar vrijer er was. Deze hield zich schuil; doch op het ontkennend antwoord van liet meisje, dat door de indringers geslageu werd, kwam hij voor den dag en wilde zijn meisje te hulp komeu. Er ontstond een worsteling, waarbg de vrijer met een blaaspijp zoo ernstig aan het hoofd werd gewond, dat het bloed hem langs het gelaat gudste. De belhamels, zekere v. H.' eu twee gebroeders M., zijn wel -aanvankelijk gearresteerd, doch later weer losgelaten. Men zal zich ongetwijfeld nog de Eugelsche broeders Davenport herinneren, zoogenaamde spiritisten van professie, die overal van zich deden spreken, doordien zij zich lieten binden en weinige oogenblikkeu later pit een geslptjm kast weder ongebonden te voorschijn kwamen; terwijl zij, in de kas1, terug gekeerd, weldra weder op dezelfde wijze gebonden werden gevonden als toen zij er de eerste maal in verdwenen. Dat heetten de geesten te doen, en toen het publiek er achter kwarti, dat die geesten in de lichamen van de Davenports zeiven schuilden, konden dezen met lichaam en geest hun biezen* pakken, wilden zg niet in onzachte aanraking met hun vroegere bewonderaars komen. Op het oogen- blik geeft zekere heer Baldwin met zijn vrouw in Engeland dergelijke séances, met dit verschil even wel,' dat zij ten aanschouwen vau het publiek zich losmaken en vastbinden, eu dus, wat dit geval betreft, de geesten buiten spel laten. Een andere «toer", hierin bestaande dat Baldwin zich ook van hem door een iu burgerkleediug aanwezigen politie agent aangelegde echte handboeien weet los te maken, liet hij evenwel in het duister, alsof daarbij de geesten werkelijk een handje medehielpen 1 De Zwitsersche Bondsregeering heeft afwijzend beschikt op een adres der gemeente Gross-Lautenburg, waarin verzocht werd, voor den tgd van 10 Oct. tot 20» Nov. de zalmvangst in den Rgn door middel van fuik toe te laten, omdat, zoolang Nederland bij zijn „ïoofstelsel" in de zalmvangst volhardt, alle jMftjgtrcgelen van Zwitserland en de Rij noe versta ten Wr^bescherraiug der zalmvisscherij toch niets zullen baten. Als motief voor hare afwijzende beschikking heeft de Regeering aangevoerd, dat de voldoening aan bet verzoek in strijd zwu zijn met de artt. 4 eu 6 der rovereenkoinst van 14 Juli 1877, en dat er voorloopig ook nog geen grond bestaat om over te gaan tot een wijziging dezer overeenkomst, daar de onderhandelingen met Nederland over concessiën ter zake der zalmvisscherij nog uiet zijn afgeloopen." Ouder het opschrift //Een paar karaktertrekken der Nederlanders" wordt door den heer Jul,es van Hasselt te Kampen "in het Algem. Handelsblad hulde gebracht aan de hulp en offervaardigheid der Nederlan ders, daar waar het geldt de gevolgen eener ramp te lenigen of te verzachten. Die liefdadigheidszin is zoo algemeeu bekend, dat ze zelfs in het buitenland spreekwoordelijk is geworden. (Die Hollander sind niemals knauserig). Een tweede karaktertrek, dien hij echter minder schoon en voorbeeldig vindt, bestaat hierin, dat over het^nlgemeen in on» land de berichten omtrent het vergaan van schepen met hunne bemanningen telkens zoo doodleuk worden opgenomen, nl. dat men in de feiten zelve kalm berust, zouder zich ernstig af te vragen: Wat moet er geschieden om eeue herhaling vau dergelijke rampen te beletten r Op grond vau hetgeen de ondervinding heeft kunnen leeren, betwijfelt de schrgver ten zeerste of de voorbehoedmiddelen, die er genomen worden in eenige verhouding stauu tot de gevaren, waaraan men op zee voortdurend is blootgesteld. Zoo stelt schrijver o. a. de vrageu: Wordt de zeewaardigheid van al onze schepen behoorlijk geconstateerd, en worden ze aan een streng onderzoek ouderworpen alvorens ze zee kiezen? Wordt er toegezien dat ze uiet overladen zijn, dat er een voldoend getal deug. (lelijke reddingbooten eu practische reddingtoestellen alsmede goede mist-signalen aan boord zgn Deze en meer andere vragen durft schrijver uiet bevestigeud beantwoorden, docb eg zgn van het uiterste gewicht. Voorts zouden de ongeiukkigen ter zee, evenals dit bij de spoorwegrampen geschiedt, voortdurend streng onderzocht worden waartoe eene permanente commissie van enquête bestaande uit deskundigen aangewezen worden, 't Doel van den schrgver is zooals hij aan het slot van ziju stuk zegt: de scheepsbemanning en passagiers meer veiligheid te verschaffqp, dan waarover zij tot dusverre te be schikken hebben gehad» Eigen Haard bevat deze week pen zeer interes sante graphische statistiek betreflende 4e toenemende duurte van levensmiddelen in de jaren J8631879. Dat //toenemende" is slechts gedeeltelijk juist en kan alleen in zeker opzicht van rundvleesch gezegd worden. Dit kostte in 1873 slechts 70 centen per kilogram en nu iets meer dan 90, wat minder is dan in 1877, toen het zijn hoogsten prijs, 1 per kilogram, behaalde. Het daarop volgend duurste jaar was 1873, prijs 96 centen per kilogram. Het brood is in prijs niet toenemend duurder gewor den roggebrood was in 1879 even duur als in 1863, nl. 10 cent per kilogram alleen in 1871 was bet 11 en iu 1868 111/® a 12 cent. Ouge- build tarwebrood kostte' in 1873 16 cent per kilo en iu 1879 slechts lS'/g» na in 1868 18 centen en in 1871 1873 en 1877 151/# lö1^ cent per kilo gekost te hebben. Gebuild tarwebrood kostte in 1863 21 cent en in 1879 slechts JlBVf per kilogram. De broodprijzen zijn dus allen ver minderd, na gedurende meerdere jareu duurder ge weest te zgn. Gebuild tarwebrood is evenals het ongebuilde thans zoo goedkoop als het Sedert 1863 slechts driemaal was eu wel iu de jaren 1869 en 1875. Uit een vergelijkende statistiek van de prg- zen der levensmiddelen voor 't gesticht Meerenberg over 18521882 hg aanbesteding, blijkt alleen eene vermindering in prijs b'j aardappelen en rijst; de eersten gingen van 30 centen per schepel terug tot 27 centen, na in 1862 en 1878, de beide duurste jaren voor dat artikel, 40 cent gedaan te hebben. Rijst liep terug van 18 cent per kilo tot 13 en deed van 18551856, de beide duurste jaren voor dit artikel, 22 ceut. Rijst was iu die dertig jaren niet goedkooper dan thans, aardappelen alleen in 1864 en 18741876. In die jaren liep de prijs van 22 tot 27 centen per schepel. Boter gold in 1852 85 cent per kilo en in 1882 97 centen, de hoogste prijs werd besteed in 1858, nl. 1.20 per kilogoedkoopét dan thans was dit artikel sedert 1855 slechts iu 1868 (9^ cent) en in 18791880 (95 cent). Een merkwaardige uitbreiding Van de diensten, welke póstduiven kunnen verleenen, komt ter sprake in het volgend schrijven, ons toegezonden door den heer A. J. Bronkhorst Jr.^te Haarlem: z/Daar in den laatsten tgd de postduif meer gp den vooïgrond treedt en in vele lauden belangrijke diensteri bewgst, als op lichtschepen in verbinding met de kust en voor andere gewichtige zaken ge* bruikt wordt, zoo meen ik toch dat de postduif van meer nut kan zgn, indien zij als heen- en weêervlieger afgericht wordt. Reeds vroeger had ik een paar postduiven, clje dagelijks van Leiden naar Haarlem vlogen en uit eigen beweging naar hun hok te Leiden wederkeerden. Thans heb ik opnieuw een paar afgericht. Het .groote voordeel ligt hierin, dat de duiven zelden verloren zullen gaan en door elke weêrsgesteldheid berichten heefi en weder kunnen brengen. Doen zg op lichtschepen in verbinding met de kust dienst of moeten zij van of naar be legerde plaatsen berichten brengen, behoeven zij niet eerst in manden per boot of per spoor of op welke wijze ook verzonden te worden, maar eiken dag zal men op de bestemde plaatsen berichten kunnen zenden en terug ontvangen. wDen gróótst mogelijken afstand bij het heen en weder vliegen met goed succes te bepalen, )can niet met zekerheid, ddyjh eV zgn gegevens aat dit kan op een nfstand van^ 20 uren gaans men zou om dit te weten proeven moeten nemen. In elk geval is het wel de moeite waard, om' het been en weder vliegen op een afstand van pl. m. 30 kilometer (afstand HaarlemLeiden) gade te slaan. H.H. liefhebbers eu belangstellenden wil ik gaarne hiertoe in do gelegenheid stellen." Nv. d. D.) Uit Egypte komen belangrijke tijdingen. Tel-el-Kebir is gisteren door de Engelschen inge nomen; de aanval begon gisteren morgen half vijf eu de strijd schijnt spoedig beslist te ziju. Het leger van Arabi, reeds tegen den eersten aanval niet be stand, is geheel uiteengeslagen, zoodat de strijd als beslecht kan worden beschouwd. Welke ook de verdere loop van zaken moge wezen, fn zoorer gedeelten van Arabi's macht nog hier eu daar kunnen stand houden en hij zelf misschien nog over de grenzen moeilijkheid maken kan, de vraag stukken, die nu hangende zijn, worden door eeue zoo afdoende overwinning zeer vereenvoudigd. Over Arabi's streven moge men denken, zoonis men wil, uu eenmaal de krijgskans moest beslissen, is het 7oor alle partijea gelukkig, dat de beslissing zoo spoedig viel. Het land en zoovele groote be langen zullen er te minder door lijden en wat ook de Engelschen met Egypte mogen voor hebben, nu zij er eenmanl zgn en de eereten zijn, is er wat de stoffelijke welvaart b?treft altijd oneindig beter vooruitzicht, dan onder de vroegere bedeeling, toen iedere groote natie aan haar eigen streng trok en de groote gang van zaken slechts met kunst en vliegwerk loopende kon worden gehonden. De toekomst zal moeten leeren, of deze natie op te voeden is tot de zelfstandigheid, die Arabi's partij haar zoekt te geven, maar waarvoor zij zeker op dit tijdstip nog niet geschikt was eu waartoe zij slechts had kunnen komen onder veel gunstiger omstandigheden, dau waarin de nationale partij nu verkeerde. Ouder de wetsoutwerpeu. die gereed zijn om aan de Fransche Kamers bij de hervatting harer zit tingen aangeboden le worden, behooreu die op de benoeming, bezoldiging eu bevordering der onder wijzers en onderwijzeressen; de wederinvoering vin de onderwijsattesteu; de overeeukomst met de Orleans- Spoorwegmaatschappij over de exploitatie vau een aantal lgnen; de wettelijke erkenning vau koopeu op tijd enz. Bij den nanvaug der zitting zullen waarschijnlijk de rapporten gereed zijn over de vol gende onderwerpen: strafbepalingen ter aanvulling van het Gonoordaat; inrichting en bevoegdheid der gemeenteraden; onverenigbaarheid van het mandaat van afgevaardigde met het bekleeden van sommige ambten. Verder moeten behandeld worden het door den Senaat gewgzigde ontwerp op de werklieden verenigingen en het door den Senaat aangenomen ontwerp van strafverordening. De commissiëu hebben nog in behandeling de wetsontwerpeu op den eed, den verkoop der kroondiamanten en de echtscheiding. Gelijk wij reeds mededeelden zal de Kamer in de eerste plaats de begrooting van 1883 moeten af doen. Botsingen met den Senaat zijn overigens, nu ook in dit lichaam de republikeinen de meerder heid hebben, niet meer te duchten, althans wan neer de Kamer niet omtrent <!e begroting van eerdienst «en besluit neemt, waarmede' noch de Regeering noch de Senaat kunnen instemmen. De Norddeutsche Allg. Zg. brengt verontrustende berichten aangaande den toestand van prins Bis marck, wien het door zijue geneesheeren is ver boden zich met de zaken bezig te houden. Ach terdochtig, als men tegenover een officieus blad altijd het recht heeft te zgu, oppert de Kölnische Zg. eenigen twgfel aan de waarheid dier berichten, waar mede hef Berlijnsche blad plotseling uit de lucht |(korat vallen. Algemeen wordt vermoed dat de rgks- kanselier de verantwoordelijkheid voor de maatregelen, te nemen bij de aanstaande verkiezingen, geheel wil laten aan den minister van binnenlandsche zaken, den heer von Puttkoraraer, wgl hij het beter oor deelt zgn eigen naam ditmaal niet met kiesruanoeu- vres te pareu. Nog in deze week zal waarsohgn- lijk de datam worden bepaald, waarop de kiescolleges zullen worden gekozen, die aan het koninkrijk Pruisen een nieuwen landdag moeten schenken. Men denkt dat de verkiezing reeds in* het begin van October zal plaats hebben. Omtrent de aanstaande verkiezingen voor het -Pruisische Huis der Afgevaardigden schrgft de Nat. lib CorrHet Huis telt 433 leden en de meerder-* heid is dus 217. D«f nationaal-liberalen hebben in bet thans le vervangen Huis 86, de Fortschritti- partij 37 leden; 23 vrijzinnige afgevaardigden be hoorden tot geen bepaalden groep. Er ontbraken dus voor eene liberate meerderheid 71 stemmen, eu deze moeten thans gewonnen worden, indien men de conservatief-clerioale meerderheid meester wil worden. Ten looste van ceutrura zal dit niet kun nen geschieden, maar missichien wel ten koste van de conservatieven. Deze partg telde in de afge- loopen zitting 109, de vrg-conservatieven 49, te zamen 158 leden. De helft van deze stemmen* te verovereD, meent de Correspondent, is voorzeker geene lichte taak, maar men mag niet vergeten, onder welke ongemeen gunstige omstandigheden de conservatieven iu 1879 den verkiezingsstrijd aan vaardden, hoe gering iu vele kiesdistricten de. anti liberale meerderheid was, in hoeveel districten vroeger de liberale metster waren en thans een nieuwe om keer ten voordeele dezer laatsten kan voorkomen. Iu de voorlaatste Kamer bestond de gebeele con servatieve macht uit niet meer dan 67 leden en iu de daaraan voorafgegaue uit 61 leden. Het zal nu moeten blgken, zegt de Cor respondent, of deze laatste cijfers dau wel die van 1879 de normale verhouding weêrgeven. Nopens het couflict tusscheo Turken en Grieken aan de grenzen, dat nu van dat terrein naar dat der politieke onderhundeliugeu is overgebracht, gaven de eerste telegrammeu vrij onduidelgke voorstellingen. De correspondent van (le Kölnische Ztg. heeft zich te Konstantinopel op de hoogte dezer quaestie ge steld eu deelt de toedracht der zaak mede. Ten noorden van het gebied van Volo ligt, nabij de zee, een klein district, dat nog niet door de Turken was ontruimd. De Turken hadden nog twee punten bezet gehouden, welke ten zuiden der vastgestelde grenslijn liggen en dus aau Grieken land ^oekoinen. Het noordelijkste dezer punten is Zorba of Zereba, het meer zuidelijk gelegene Karaly Derbeud, en beide zijn met elkander verbonden door een bergpas ter lengte van 5 a 6 kilometer. De plaatsen zijn ,van zoo geringe beteekenis dat ze ook op de beste kaarten niet worden gevonden. Het zijn niet veel meer dan wachtposten, zoodat het nog niet recht wordt begrepen, waarom de Turken ze niet sedert lang hebben ontruimd. In bet begin vau Augustus begon de Grieksehe rtgee- ring ernstig er op aan te dringen dat de Turken haar die enkele vierkante kilometers zouden over geven. en toen daaraan uiet spoedig werd gevolg gegeven, deden reeds den 16u Augustus dn Griek sehe soldaten een aanval op Zorba, dat zij de Tur ken ontnamen, die te Karaly-Derbevid dus ingesloten waren. De bezeltiug aldaar werd wekelijks uit een nabijzijnd garnizoen afgelost, en deze aflossiug moest nu door het door Grieken bezette Zorba trekken om haren post te bereiken. Dan werden er tusschen de soldaten vau beide zijden vele beleedigende woor- pen gewisseld, en eindelijk op den 27u Augustus verloor de Turksohe officier Redscheb ziju geduld. Hg deelde den Grieken mede 'dat zij aanstonds Zorba hadden te verlaten, en toen zg het niet goedschiks deden, verdreef hg heil met geweld. De Grieken kwameu met versterkingen terug, en de reeks kleine gevechten nam een aanvang, waarvan men in de telegrammen beeft gelezen, waarbg beide partijen beurtelings den zegepalm wegdroegen. Dit duurde* totdat den 2n September een wapenstilstand werd gesloten. De 'Turken waren toen in bezit van Zorba en de Griekeu hadden Karaly-Derbend in handen. Deze wapenstilstand werd gesloteu op hoog bevel van beide regeeringen, en de beide troepjes moesten den toestand van voor 27 Augnstus herstellen, zoo dat de Grieken weer naar Zorba en de Turken naar Karaly-Derbend trokken. Het gebeurde bepaalt zich das tot schermutse lingen van een paar legertjes van enkele honderden manschappen aan iedere zijde. Toch is het jammer dut om zulk eeu lapje grond uog menscheulevens verloren gaan. De Grieken schijnen wat te driftig te zgn opgetreden en voeren iu dezen gebeele zaak een zeer hoog woord. Zij spreken*, reeds van legers naar de grenzen ie zenden, terwijl de Porte zich in de onderhandeling zeer tot iusohikkelijkheid ge neigd betoont. Er is vau het gansche geval mis schien wel wat meer leven gemaakt dan de zaak verdiende; maar het Oosten is zulk eeue opeen- hooping van zeer teêre internationale verhoudiugen, dat eeu wolkje daar aan de lucht gansch Europa bang maakt voor onweder. INGEZONDEN. De landbouwfeesten, bij gelegenheid van de alhier gehóuden tentoonstelling, werden Dinsdag geëindigd met eene mooirgderg van paarden, bespannen voor een tweewielig rijtuig. Talrijk was de deelname, groot de belangstelling, moeielijk de taak van de commissie om een juist oordeel, gegrond op kennis van zaken, pittebrengen. Mooi was het gezicht van, do^rtnê schoone paarden, die naar de prijzen dongen^ Jam mer echter, dat de Goudsche baan, (de raarja) daar voor niet gesohikt is; dat door do corfirfilssie de gevaarlijkste bochten niet beter voorzien waren, en nog meer te bejammeren is het, dat dnardóor aau één van de schoonste mededingers een ongeluk over kwam. Waarom toch in dje «bochten geen laagje zand gestrooid, ten einde de paarden bij het zwenken voor glijden en vallen te behoeden, hetgeen oorzaak van gemeld ongeluk wasj en waarom dat beest na dst on geluk van de verdere mededinging uitgesloteu Dit zijn twee punten waarover onder de verschillende ook vele deskundige toeschouwers een levendig debat ontstond. Vooral over het tweede punt liep het oordeel van de toeschouwers met dat der Commssie zeer uiteen eu kan niet ontkend worden, dat de handelwijze vau de Commissie de ware niet was. Wie toch, zoo luidde de vraag der toeschouwers, die toch even goed oordeel en verstand hebben als de Commissie, hetwelk in dit speciale geval, wel degelijk behoorde geraadpleegd te worden, wie toch, was aansprakelijk voor het ongeluk Het paard en de rijder, of de slechte gelegenheid. Het antwoord ligt voor de hand. Wqs het on geluk gekomen door onkunde van den rijder of een of ander gebrek aan 't paard, welk ook, voorzeker waren dan paard en rgder aansprakelijk maar, daar volgens het oordeel der toeschouwers de oorzaak van het ongeluk te zoeken is in de ongeschiktheid van de baanwaarom wordt dan het paard van verdere mededinging uitgesloten Moest de rid niet worden overgereden als zijnde gestoord; want al ware het geval geweest, dat het paard op het oogenblik van zijn val de minste punten hadde behaald, had zijn kans van overwinnen op het nog afteleggen gedeelte van de baan, niet kunnen veranderen, door eenig toeval aan de zijde van de tegenpartij Een eu ander leverde veel stof tot discours en was het meerendeel zeer ontevreden over de genomen maat regel van de Commissie. Hoe het ook zij, het is voor de goede verstand houding te wenschen, dat bij andere dergelijke gelegen heden, de leden der Commissie meerdere zorg aan wenden, en man en vrouw zoowel als het gewonde paard geene gevolgen van hunnen val overhouden, en zich teu opzichte van eerstgenoemden alleen be palen tot schrik en teleurstelling. GEVONDEN en aan het Bureau van Politie ge deponeerd Een zwart Schortje, eeu ledige Portemonnaie (groen) een streng bloedkralen met gouden Ton, een blauw kinder Oorbelletje met goud, een Portemonnaie (zwart) een gouden Cachet met steen, een zilveren rforologic met stalen ketting, een zwart kinder-zakje waarin eeuige voorwerpen, een geruit Schort, een fantasie Armbaud, een gouden medaillon met steen, een gekleurd Kinderschoentjp, een gouden Ring, een Bracelet van twee toeren bloedkoralen met gouden slot, een gouden medaillon, twee Duimstokken, twee Sleutels aan een touw en een Sleutel. Londen, 18 September. Eene JÉ^èche eau ge neraal Wolaeiey uil Ismailia vau ljffleser meldt, dat Telcl-Kebir heden morgen genomen en het leger ran Arabi, sterk 20,000 man geregelde soldaten, onder welke 2500 cavaleristen, en 6000 Bedouïuen, totaal op de vhtohi geslagen is. De vijand was voorzien van 7 0 kanonnen. VVolsely bad onder zijne bevelen 11,000 man infanterie en 2000 man cavalerie, met 60 kanonnen. Daar zijne strijdmaoht niet zoo sterk was als die van Arabi, besloot hij den vijand vóór zonsopgang aan te taslen. Hg heeft in de duisternis een afstand van ze» mijlen tusschen zijn kamp en Tel-el-Kebir afgelegd. Het kamp te Kassassin heeft hij verlaten ten l'/3 ure's nachts. De cavalerie trok de vijandelijke linten om. Bij het ochtendkrieken tferd het legerkamp van Arabi aangevalleu. De aanval was onwederstaanbaar. De troepen vochten bewon derenswaardig. Al de vestingwerken en kanonnen werden genomen met verscheidene treinen en eeu grooten voorrai.d levensmiddelen en ammunitie. De vijand vluchtte bij duizenden en wierp de prapens weg, toen de oavalerie hem overviel. Het verlies van Arabi is zeer groot.Onder de gekwetsten on zerzijds is generaal Willes, die licht gewond is. Ouze cavalerie rukt thans naar Belbeis. Het Indisch con tingent is op weg naar Zagazig. De schotsche bri gade zal heden avond daarheen volgen. Arabi is te paard ontkomen in de richting van Zagazig. Het kauaai is op verscheidene plaatsen afgedamd. De spoorweg is gaaf gebleven. De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Be lastingen enz. te Rotterdam, op der, 9 September 18S2 is executoir verklaard Een voljaars herzieningskohier voor de belasting op het personeel, dienst 1882/83. Dat voormeld Kohier ter int ordering is gesteld iu handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijnen aanslag op den hij de tvet bepaalden voet le voldoen, eu dat

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2