I p, iyi) met het Bureau BINNENLAND. Vrijdag 22 September. N° 2821. Nieuws-* en II). i'! land, ation. RKEER ieelige voor schep wordt bovenhuis. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. egen” 1 H L> JDA, De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 1882. I i JDA. ihonie f, Vereenigde Ttlam. IEIJER. - u Met 1 October begint een nieuw Kwartaal van de GOUDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvangen de verschijnende Nommers tot dien datum GRATIS. on9 ^an voor Oüzen wetgevendén6arbdd’reker niet vruchtbaar worden ge noemd. De politieke atmosfeer was met quiver. I AD VERTENTIÊN worden Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN J i de orde werd gesteld. Asch r. Door Gouda. lacht geves- ter5 On». 18GER8, IBER eene >f huurprjje i het Bureau 5 de Liter. bh. GOUDSCHE COURANT. den Heer 1 “1 begaven de Engelsche ïotel des lades, alwaar, ">t aan bet station, tal t gerat. n toegang, p. persoon. Voor onderwijs Men rekent in viasche havenwerken. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave, in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is ƒ1.25 tranco per post 1.50. De Indische begroeting voor 1883 welke Dinsdag is ingediend, sluit met een tekort van 91/, millioen. Voor de voortsetting der aanhangige open bare werken is echter bijna 10 millioen uitgetrok ken. Voor 800,000 in Nederland te veilen piools koffie is de middeuprys 35 ets. per half kilo ge rekend. Wordt voorgesteld het gezamenlijk onge dekt tekort, thans 44 millioen, voorloopig te dek ken door de vlottende schuld, waarvoor een millioen als restitutiepost aan Nederland is uitgetrokken Een memorie-post is uilgetrokken voor de in voering van het rechtstreekse!) gouvernementsgezag in Bamanap. is drie ton meer uitgetrokken. 1883 op voltooiing der Bata- geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. nezing door 'gulateurv&n tmeester der 'an verschil- ntwerpen. SMA, im. bij I. C. G. tu - Dinsdagavond had te Oudewater eene vergadering van den gemeenteraad plaats, waarin bet suppletoir kohier der hondenbelasting werd vastgestild. Op een verzoekschrift van het bestuur der Oude- watersehe Ijsclub, om een jaarlyksche subsidie uit de gemeentekas van 20, is met 4 tegen 3 stemmen gunstig beschikt. Tot wethouder werd met algemeene stemmen geko zen de heer A. C. van Aelst, die echter verklaarde te moeten bedanken. Daarna ie de heer J. A. Mon- ijjn benoemd, die de benoeming heeft aangenomen. By de gisteren te Berkenwoude plaats gebsd heb bende stemming voor een Hoofd-Ingeland-Plaatsver- vanger van den Krimpenerwaard is als zoodanig verkozen de Heer N. Zyderlaan te Stolwijk. GOUDA, 21 September 1882. Bij Kon', besluit is, met ingang van 15 Octo ber 1882, G. de Mooy, telegrafist der eerste klasse by de rijkstelegraaf, benoemd tot directeur van een dor rijkstelegraaf kantoren. Bjj den nationalen schietwedstrijd te Wapeningen lijn (op 200 pas) prijzen behaald door de bh. W. Sliedrecht, G. H. G. de Lange en H. van Wijngaar den alhier, ieder met 4# punten. Bovendien be haalde de heer H. van Wijngaarden op de vrije baan nog een prijs, met 33 punten. Een eenvoudige, maar toch treffende rechtszaak was Dinsdag in Correctioneels Zitting aan het oor deel van het Haagsche Gerechtshof onderworpen. Een 9-jarige knaap was te Gouda een koffiehuis binnengeslopeu en had uit de lade van het buffet een kwartje en twee dubbeltjes weggenonsen. Het treurige van de taak was, dat zijn moeder aan wie hij het geld bad afgegeven, er, zooals uit de processtukken bleek, het kind op had afgericht en net elders lot een dief van professie opleidde. De Kolt. Rechtbank had den knaap, op grond dat hy beneden de 1B jareu oud was er. zonder oordeel des onderscheids had gehandeld, vrijgesproken, maar bevolen dat hy tot zyn achttiende jaar naar een verbeteringageslioht zou worden gezonden. Deze wyze maatregel scheen de moeder niet te bevallen, waarom sy het kind had geraden in hooger beroep te komen. Adv.-Gen. mr. Byleveld achtte het een weldaad voor het kind, wanneer het vonnis van de Rott. Rechtbank werd bevestigd en nam een dienovereen komstig requisitoir. Maandag a. a. zal bet Hof uitspraak doen. Met 180 tegen 117 stemmen ia door ingelanden ven den polder Stein besloten, een stoomgemaal op te richten. Er was storingen den dampkring en de buien dreven somwylen zoodanig tegen elkander in, dat het niet altyd gemakkelyk uit te maken waa, van waar de wind kwam. De gevolgen bleven niet uit. Het ministerie meende in dien toestand niet te kunnen voortleven en vroeg zijn ontslag, vandaar eene crisis, langduriger dan er ooit eene was. Eene crisis die en het kon wel niet anders verlammend gewerkt en althans de uitkomsten op wetgevend gebied belemmerd en tegengehouden heeft. Dank zij deu kalmee en welgezinden geest van het Nederlandsche volk; de zaken zijn gaande ge bleven, de orde werd in geeu enkel opvicht ge stoord. Met geringe wijziging zien wy het rorige Ka binet weder voor ona opgetreden. Moge het den afgebroken draad met goed ge volg weder opvatten en gesteund door de samen werking van *e lande volksvertegenwoordiging dien loop aan de taken geven, dat het verzuimde worde hersteld ca bet behing van Koning en Vaderland onder hoogeren regen, zooveel mogclyk worde be vorderd. Met de verzekering dat ik zal voortgaan naar vermogen, uwe werkzaamheden en beraadslagingen met orde en onpartijdigheid te leiden, verklaar ik het voorzitterschap van de Eerste Kamer te heb ben aanvaard.* (Toejuiching). Op voorstel des Voorzitters is besloten de Troon rede met een adres te beantwoorden. De heer jhr. mr. M. M. ran Aach van Wyck, voorzitter van het Muntcoilege, en aedert 1874 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdiatrict Amersfoort, is gisteren te Utrecht overleden. In de zitting van de Eerste Kamer van gisteren deelde de voorzitter mede dat door de afdeelingen zyn benoemd tot voorzitters de hh. Blussé, de Baadt, van Limburg Stirnm en Hengst; tot ondervoor zitters de hh. Viruly, Borsins, Fransen van de Putte en van Akerlaken; tot leden van de commissie van redactie voor het adres van antwoord de bh. Teding van Berkhout, Merkea van Gendt, vau Namen en Joost van Vollenhoven. De commissie van redactie was met haar ontwerp adres van antwoord gereed. Het werd gisteren in de afdeelingen onderzocht ter- wyl het definitief ontwerp tegen heden ochtend aan de orde werd gesteld. Door den Baad der Gemeente Berkenwoude is tot Hoofd der Openbare School benoemd de heer J. de Viseer, onderwijzer te Streefkerk. In de StaaltcMrait van 20 dezer is opgenomen het Verslag aan den Koning betrekkelijk den dienst der Ryks-postspaarbank in Nederland over 1881. De Tweede Kamer heeft besloten tot toelating van den beer Straatmens als lid en gekosen tot candidates voor hel voorzitterschap der Kamer de heeren ran Rees, Cremers en van Nispen. Deze oandidatenlijst zal den Koning oorden aangeboden. Ten 10*/, ure precies bracht gisteren een extra- trein van den staatsspoorweg dsn lord-mayor van Londen, zyne echtgenoot*, de sheriffs en verder ge volg, aau het Hollandscbe spoorwegstation te ’s Hage. De stedelyke deputatie van de wereldstad en bare dames werden ia de wachtkamer, uit naam van HH. MM. den koning en de koapggin, ontvangen en gecomplimenteerd door graaf SBMmmelpenniuek van Nyenhuis, grootmeester vau het hof huaner majesteiten. De burgemeester der residéqlia, de heer Petya, begroette zyn Londeneehen aarbtamoot uit naam van bet stedelijk bestuur. IJ! De lady-mayoress en de ^jfefge ladies droegen bloemruikers in de nationale 'kleuren, baar by bet betreden van Holland’s grondgebied aangeboden. In eene reeks van 6 rijtuigen re zigers zich naar het Hotel zoomede by hunne aankomst van toeschouwers hsdden post p De magistraat werd des namiddags ten 5 ure door Z. M. den Koning plechtig ontvangen ter aanbieding van het geschenk der stad Londen. De dames,-die H. M. onna Koningin tydenshaar verblijf te Londen waren toegevoegd, zullen zich insgelijks voegen by het gevolg van den lord-mayor. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben den hoogen Eogelschen ambtenaar en zyne eohtge- noote, de beide sheriffs van Londen en Middlesex aan een diner ten hove genoodigd, hetwelk ten 6 ure plaats bad. Deu rongen dag was de zwaarddrager (swordbea- rer) bereids in de residentie aangekomen en afge stapt aan het Hotel des Indes. Tot ontvangst van den burgemeester van de me tropolis zyn de voor hem bestemde zalen in het Hotel des Indes prachtig gestoffeerd, terwyl degen gen, die naar zyne appartementen leiden, met keu- ripS bloemen zijn bezet. Noor het hotel zal des avonds eene gas-illumi- natie worden ontstoken, gedurende het verblyf van de leden der stedelijke regeering van Londen. In de Eerste Kamer aanvaardde jhr. mr. F. J. J. van Eysinga Dinsdag het voorzitterschap met de volgende rede Mijne Heeren Door ’a Kouings vertrouwen opnieuw tot dezen zetel geroepen, gevoel ik my daardoor ten hoogste n vereerd, welwillende steun, dien ik in zoo ruime iceielyke taak weder op gevleid en vereerd. mate’mochïöndervini'n, geeft my moed om die gewichtige en dikwyL mij te nemen. Het zittingsjaar dat ad De politieke atmosfeer

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1