I 7- ZEE BINNENLAND.' Biden. Zondag 8 October. ARIS N° 2828 an, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i enz., i: f fk. I. ping BINNEN IN DEL van rin-, Kel- Balon- en in zich door taarheid en fabrikaten. nts. ibeth, «w S'*® APIKSE M voorraad 1 'I 1 voor hen erberg, be- SG, staande '.eeuwijk, op dea mor- V. BORN. MAN, SEN, tS, lSKANT, Co. .UW. te Gonda. iegen con- Tiendeweg. IRINKMAN ikomen geschilderde Janskerk te enis der St. sningen,enz. rlijk levens- B Gebroeders GOUDSCHE COURANT. ritjes, Stoe- n, Glazen, Ie, Stoelen, jtjes, Klok, n, Koper-, Emmers, oebehooren, iet Hok, en an gebracht, is MOLE- e Kerkweg, besturen kunnen gaan in het vaststellen van poli tieverordeningen, en of daarbij slooten enz. parti culier eigendom van ingelanden, kunnen worden opgenomen onder de watergangen, aan schouw onder worpen, en tevens, in liet belang der vrije en onbe lemmerde doorvaart, kan worden bepaald dat bruggen daarover, hoezeer reeds vóór het afkondigen der keur gelegd, door de eigenaren zullen moeten worden ge maakt en gebracht ter hoogte van eene el boven het zomerpeil. Men meldt ons uit Den Haag, dat de heeren F. Schwiep c. s. te Amsterdam, hunne aanvraag voor concessie van eenen spoorweg van Amsterdam via Gouda naar Dordrecht hebben ingetrokken, doch zich met de heeren J. B. Snellen c. s. te Winters wijk gecombineerd hebben voor de aanvraag der con cessie voor de spoorweglijnen Amsterdam via Kou dekerk naar Rotterdam en van Koudekerk naar Den Haag en naar Dordreotó. (W. R. Ct.) Het onderzoek in de afdcelingen der Tweede Kamer over de Indische begroeting, de herziening van bet Reglement van Orde van den heer Van Eek eu de leeningswet is thans afgeloopen. Aan staanden Dinsdag zal eeu begin worden gemaakt met het onderzoek van de Staatsbegrooting. Tot rapporteurs over de leeningswet zijn be noemd de heeren Schimmelpenninck, Borgesius, Gleichman, Oorver Hooft en De Bruyn Kops. In de Annalen de» getammten Fertickernngtwesen leest men „De Ver zekering tbode. Het Hollandsch vakblad De Ver zekering tbode heeft nu een jaar bestaan. Wat in twaalf nummers kan geleverd worden, werd op de meest voldoende wijze Jfan lezers aangeboden. Van den tweeden jaargang af zal het blad tweemaal maands verschijnen en wel in een geschikter for maat. Dit zijn waarlijk besluiten in overeenstemming met de eischen des tijde, en wy vergissen ons zeker niet, als wij beweren, dat het blad op deze wijze een goede toekomst te gemoet gaat. Overigens is het voor ingewyden geen geheim, dat De Ver ze kt- ringtbode in het Nederlandsche Verzekeringswezen nu reeds een frisschen geest heeft gebracht, en door de noodzakelykheid gedwongen, zal veel verkeerds uit den weg worden geruimd, als De Verzekeringtbode er zijn stem tegen verheft.” De heer J. G. Engels, lid van den gemeenteraad van Amsterdam, van de Provinciale Staten van Noord-Hollacd en van de commissie van den graan handel te Amsterdam, heeft Woenedag de stad ver laten, zonder orde op zyne zaken te hebben gesteld. Het is onbekend waar hij zich bevindt, (Rbd.) De 83ste algemeens vergadering der Vereeniging van en voor Nederlanfische Indostrieelen den 4den dezer te ’s Gravenhage gehouden, onder voorzitting ▼ah den vice-president, den heer Km. Koechlin leverde stof tot verschillende gedachten wisselingen. Allereerst gaf het periodiek overzicht van den secre taris aanleiding tot een eenigermate gedetailleerde critiek over het pas verschenen eerste deel der «Statistiek van Nederlands in-, uil- en doorvoer over 1881”; de gevolgtrekking in bet voorbericht uit de daar verzamelde totalen van den algemeenen invoer en den invoer tot verbruik, den algemeenen uitvoer en den uitvoer uit het rry verkeerden doorvoer met en zonder overlading. Het jaar 1881 vergeleken met 1880, zouden deze totalen tot het besluit leiden, dat de algemeene invoer is toegeno men met 4.81de invoer tot verbruik met 9.52 de algemeene nitvoer met 6.19; de uitroer uit het vrye verkeer met 9.63 doorvoer zonder overlading met 16.17 doorvoor met overlading met bijna 2.08 verminderd. Naar dit taferaal te verdeelen zónden handel en nyverheid in 1881 een jaar van algemeenen voorspoed hebben beleefd, in lijnrechte tegenspraak met het oordeel der Kamer van Koop handel en Fabrieken zie o. a. het jaarverslag van die te Amsterdam doch in tegenspraak ook met de waarheid, want, na een onderzoek der ele menten waaruit deze totaal-cyfers in de verschillende rubrieken zijn gevormd, stuitte men i De arrondissements-reebtbank te ’s-Hage behan delde Donderdag eene overtreding van bet in de drankwet opgenomen verbod yau tappen aan personen beneden den leeftyd van 16 jaren. De politie te Delft had deswege proces-verbaal opgemaakt tegen den stukadogr Z., die zyne vrouw op den drukken Zaterdagavond van de kermisweek in het bedienen der bezoekers byetaande, aan twee knapen, de een 13, de 4 andere ]5 jaren oud, voor 12 centen twee borrels aan de toonbank van de tapperij had toegedieud. Deze adsistent-tapper werd, bij jenever-verkoop aan kinderen, op heeterdaad betrapt door een politie-agent, wien door zyn chef belast was op deze kroeg het oog te houden, nadat een knaapje van 12l/8 jaren smoordronken aan de politiewacht was overgegeven, bedwelmd door drank, welken hij van meergenoem- wederomopde l den tapper in een fleschje had bekomen. bekende dwalingen en valsche voorstellingen. De invoer tot verbruik is op talrijke en belangrgke arti kelen vermengd met den doorvoer, en de aangenomen waarde, tot herleiding der hoeveelheden in guldens is op de oude schaal meerendeels overdreven, soms veel te laag genomen, maar doorgaans onjuist. Lettende op den arbeid dien dit boekdeel vertegen woordigt, wordt het zonde en jammer geacht, dat de vrucht niets anders is dan bedrog. De aau de orde gestelde punten van behandeling leidden tot de beslissing dat ook naar het oordeel dezer vergade ring geen nieuwe handelstractaten door Nederland mogen worden aangegaan, voordat, naar den, eisch der omstandigheden en op den grondslag der orga nieke wet van 1821, algemeene tarieven voor Ne derland en Nederlandsch-Indië zullen zijn vastge- steld. Ter verzekering van meerdere veiligheid in het verkeer over onze spoorwegen achtte de verga dering in de eerste plaats noodig meerdere gestreng heid in de opsporing en bestraffing van den schuldige in geval van onheilten andere de verwijdering van al hetgeen de mogelijkheid van gevaar vermeerdert, speciaal het achterwaarts verplaatsen der teïegraaf- geleidingen, zoodat palen en draden by omstorting de spoorbaan niet kunnen bereikeneindelyk abso lute wering van onbekwaam personeel. Voor de zekerheid van een regelmatigen telegraafdienst werd bij vernieuwing aangedrongen op ondergronds-gelei- dingeii.jje meer nu de Minister van oorlog deze ook voor ’s lands ve/dediging onmisbaar acht. De goede naam der Nederlandsche industrie werd van alle blaam gezuiverd, wat de ramp betreft aan de Adder over komen, en voor het regelmatig aandeel van de na tionale nijverheid aan de openbare aanbestedingen, werd bij vernieuwing aangedrongen op de eerlijke toepassing van de ministerieele dispositie van 31 Januari 1880, namens al zyn ambtgenooten, op ’s Konings last genomen door den Minister van water staat enz., doch waaraan zelfs die Minister zich niet gedraagt, het departement van koloniën geep de min ste aandacht schenkt, marine daarentegen trouw de hand aan houdt. Den 9den dezer zal bij ’t depar tement van koloniën weder eene aanbesteding plaats hebben van spoorwegbruggen (metalen bovenbouw), die zeer goed door de binnenlaudsche fabrieken kun nen worden geleverd. Men leze voor meerdere bij zonderheden het verslag dezer vergadering in de eerstvolgende nos. van het weekblad der Vereeniging. Het Politienieuw» waarschuwt tegen twee oplichters, die zich, onder voorwendsel gevluchte Israëlieten uit Rusland te zyn, bij de goedgeloovigen als kooplieden aanmelden met stalen van linnen, tafelgoederen, enz., die zij voor fabelacbtig lagen prijs van de hand wil len doen, voorgevende dat zij die in te grooten getale van de algemeene liefdadigheid ten geschenke ont vingen, en zij dus, alvorens naar Amerika te vertrek ken, liever die artikelen te gelde willen maken. Behalve die stalen, die slechts tot lokaas dienen, hebben zy doorgaans nog een coupon bukskin, laken, katoen of linnen bij zich, dat, volgens hunne bewering, eveneens voor een spotprijs te koop is, doch wat later blijkt, met het weinige dat men er voor gaf, nog veel te duur betaald te zyn. De goedkoope artikelen die men /zop staal” bestelt, komen echter nimmer I GOUDA, 7 October 1882. VERGADERING van dik GEMEENTERAAD. Dinsdag den 10 October 1882, dea namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen De begroetingen der gesubsidieerde Instellingen tan Weldadigheid, dienst 1883. Hel adres van C. J. de Gidts betrekkelijk het rioleeren eener sloot langs de Derde Kade. Het adres van de Agenten van Politie der Se klasse houdende verzoek nm verbetering hunner bezoldiging. Te benoemen Eenen leeraar in het rekenen en de beginselen der meetkunde aan de Burgeravondschool. Eenen onderwijzer aan de Tusechenschool. Eene onderwijzeres aan de Ie Kostelpoze School. In de. zitting der Rotterdamsche Arrond. Recht bank vap Donderdag werd o. a. veroordeeld van R., arbeider alhier, bekl. van mishande ling, tot' 8 dagen gev. eenz. Donderdag 12 October e. k. heeft de le uitvoe ring plaats in dit seizoen van de Gondicke Zang- vtremiging. Op de Huisvergadering van Dinsdag 10 October e. k. zal in plaats van den* vroeger genoemden spreker, die verhinderd is, optreden de heer P. H. Lamberts Jr. uit Amsterdam. Op deze vergadering zal een zilveren medaille worden uilgereikt aan H. M. Mol ij n. Donderdagavond had in de zaal „Kunstmin* der Sociëteit „Ons Genoegen* eene voorstelling plaats door het Utreohtsoh Variélés-Gezelsohap, onder dir. der hh. J. Charlier eu J. G. Stoete waarin op gevoerd werd: Janus Tulp, van Justus van Manrik Jr. De keuze van dit stuk verdient lof, het is zeer aardig geschreven, bevat een aantal gezellige tooneelfjes, heeft een goede strekking en houdt den toeschouwer aangenaam bezig. Wat het spel betreft, hier en daar was dit verdienstelijk. Mevr, van Dam de Koning en de heereu van Ollefen en Charlier verdienen een afzonderlijke vermelding. Wanneer het Utrechtsche gezelschap ook in het vervolg stukken opvoert in den trant van dat, waar mede het de voorstellingen van dit jaar opende, dan zal zijn komst zeker steeds door een gedeelte van het Goudsche publiek met vrengde worden begroet. In de gemeente Stolwijk heeft zich een geval van Typhus met doodelyken afloop voorgedaan. Als setters van ’s rijks dir. belastingen zyn benoemd te Haastrecht de heeren T. J. den Hartog en J. Slnijs en te Vliet de heeren J. Kaebergen en A. Neleman. Gisteren werd te Berg-Ambacht de eerste der 3 vrije najaarsveemarkten voor dit jaar gehouden. De aan voer was niet groot, maar de handel vlug. Men besteedde voor vaarkoeien van f 140 tot 200 gu'ste vaarzen f 110 kalveren van 30 tot ƒ70. i Gisteren avond omstreeks half acht ure ontstond er in de bouwmanswoning, bewoond door Lakenman, ia den Znidplaspolder brand, die zoo herig toeuam, dat binnen een paar uren de geheele hofstede in den asch lag. Alleen eenige kazen en een bed zijn uit het huis kunpen gedragen worden. Huis en in- lioedel waren verzekerd. De oorzaak wordt toege- sohreven aan het broeien van hooi. Behalve een geheele tas is ook nog een voorraad van 65 balen karwei verbrand. Alleen een hooiberg is blijveu staan. Uit Ouderkerk a/d. IJsel schrijft men het vol gende Eene voor polderbesturen en ingelanden niet onbelangrijke quaestie houdt reeds geruimen tijd bier veler aandacht bezig. Zij betreft eene vervolging, op grond eener polderkenr ingesteld tegen een der ingelanden en thans aanhangig bij den Hqogen Raad, die bij zijn arrest eerstdaags te wij zen, o. a. zal hebben uit te maken hoever polder-

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1