ELS. i f rk, BINNENLAND. I GOUDA, 10 October 1882. 2829. Woensdag 11 October. 1882. Nieuws- en iagd ENIGING. J2J83, aanat., des Hut en Ver- AL ping, Secretarie. laven 17. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. PARIS L enz., in: I. CK, vet) i Heer A. J. consultee- iterdam. Jping I 1 igd 5 handelaar H, zijn voor de toekomst. aan het ba- jr verkoudheid zijn •n LOOP- 1EKSCHOOL oegankelijk zij voor dit 't gewoon tehoolonder- 'ham en dit eij een M brachten iji lick kenmerkt door van ondentMU rijvende, met sn vrjjen tijd d van BOE- jeden, Dona- 2.50 en GOUDSCHE COURANT. feitjes, Stoe ien, Glazen, els, Stoelen, rjjtjes, Klok, vin, Koper-, r, Emmers, toebehooren, net Hok, en len gebracht, ris MOLE- te Kerkweg, Herberg, be- JRG, staande Reeuwijk, op 82, des mor- u .i 'enezing door légulateurvut ikmeester der van verechil- Antwerpen. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer is ingekomen eene missive ,van Mr. J. G. patijn, waarin hij verklaart zijn ontslag te nemeu als Lid der Kamer, ten gevolge van zijne benoe ming tot Burgemeester van ’s Gravenhaae. lu de beden gehouden vergadering van den ge meenteraad ia ingekomen erne missive, bevattende bet antwoord van B. en W. op het rapport der Raadscommissie, in wier handen was gesteld de begroeting der gemeente, voor 1883. Daarin wordt o a. opgemerkt dat nu de restauratie van den voorgevel van het raadhuis ten einde loopt, vol gens B. en W. niet die van de raadszaal moet ter hand genomen wordeu (zooals de Commissie weuschte) maar veeleer die van den rij- en achter gevel, daar de uitwendige restauratie nu allereerst moet worden voortgezet. De voorgestelde over kluizing van het water bij de Hoogstraatsbrug ach ten B. en W. niet weuachelyk, daar een betrekke- lyk kleine verbreeding, met het oog op den aau- ataauden tramdienst, alleszins voldoende mag heeten. Met het voorstel der Commissie om den Inspecteur van politie f 100 hooger bezoldiging toetekenoen vereeni- gen aioh B. en W., doch alleen als pereoneele toelage. In deze zitting werden de begroetingen der ge subsidieerde instellingen van weldadigheid, dienst 1883, goedgekeurd. De raad besloot 1. afwijzend te beschikken op het in de vorige vergadering ingekomen adres de Derde Kade. i van den heer C. J. de Gidte, betr. het rioleeren van een sloot langs linten, teveps conclusie van Tgespri t. het verzoek toe te staan van de Agenten van Hierna behandelde de heer Hut Politie derde klasse, met de nachtdienst belast, om verhooging hunner bezoldiging. B. en W. stelden nl. voor bedoelde agenten 5 cents per nachtdienst meer te geven en de bezol diging alzoo te brengen op 73 cents. De beer ran Straaten stelde voor die te brengen op 80 oents. Dit laatste voorstel werd verworpen met 8 tegen 8 stemmen, die der hh. van Straaten, Samsom, Jager, Hoogenboom, de Rotte en Post Drost. Het voor stel van B. en W. werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. verkregen heden machtiging om de hypotheek te doen roieeren door don heer Wester te Leeuwarden gesteld tot zekerheid van de na koming der verplichtingen van den Concessionaris dek Waterleiding den heer Oudschans Dentz, welke heer daartoe het verzoek had gedaan, ia plaats van welke hypotheek nu de noodige effecten ter waarde van 26,000 zullen worden gedeponeerd. De raad benoemde 1. Tot Leeraar in het Rekenen en de beginselen der meetkunde aan do Burgeravondschool de heer P. Meyer te Hoorn. i, Tot onderwyzer aan de Tuescbenschool de heer P. Meyer te Hoorn. 3. Tot onderwijzeres aan de le kostelooze school Mej. M. R. Wöloken te Utrecht. De jamen-dief, die zich dezerdagen in verschillende steden van ons land heeft vertoond en die het voor namelijk op de kleedingstukken van heeren onder wijzers schijnt te hebben gemunt, heeft zich thans ook te Gouda doen zien. Althans gisteren vervoegde zich ten huize van den onderwijzer J. van Kempen alhier een persoon, die verklaarde de boodschaplooper der scholen in dete gemeente te zijn, waarop bij aan de eohtge- noote ran geuoemden onderwyzer vroeg of zy zoo goed wilde zyn de beste jas van haar man mede te geven, daar hij, die welke hij aan bad, gescheurd had. De juffrouw was zoo verstandig de jas niet af te geven, doch te zeggen dat zy die wel zelf zoude brengen, waarop uitkwam dat bedoelde bood- sohaplooper een bedrieger was. Het bleek later, dat hij aan de kinderen der school gevraagd had naar adressen van heeren onder wijzers. Met verwijzing naar een advertentie in ons vorig nr. betr. aanbesteding van levensmiddelen enz. ten dienste van het Militair Hospitaal alhier, maken wij opmerkzaam dat die aanbesteding plaats heeft Maan dag 16 October 1882, des middags ten 12 ure. Zaterdag jl. had alhier in de zaal van „One Ge noegen” de najaarsvergadering plaats van de onder wijzers van het arr. „Gouda" onder voorzitterschap van den schoolopziener Dr. D. Terpstra. Na de opening der vergadering, het* lezen der notulen en de „re kening en verantwoording” van den penningmeester werd bet woord gegeven aan den heer J. Kiewiet de Jonge, van Oudewater, om in le leiden „Her- halingsonderwijs”. Nadat da inleider het hooge belang van art. 17 der wet, dit onderwerp betreffende, in 't licht gesteld had, zette hy achtereenvolgens uiteen wat, naar zijn inzien, diende onderwezen, hoedanig dit ouderwijs moest ingericht en wanneer het diende gegeven te worden. Aan het einde zijner inleiding gekomen, vatte spreker de hoofdzaken van het behandelde samen in de volgende stelling Bet herhalingnnderwgt kan wilt goed geregeld van veeltrini natte vrach’ Hiertoe acht spreker noodl a. dat dit onderwijl alleen leerlingen, welke de kloeten wn wijl doorloopen hebben, het a minimum tot de hoogete kit b. dat het herhatingeonderi eene practieche itrekking c. dat dit onderwijl gedurende eenige maanden 'i jaari bij voorkeur gedurende die nm het winterhalf jaar overal, waar 't kan, gegeven wordt. Na eene geanimeerde discussie vereenigds de ver gadering zich nagenoeg eenstemmig met deze stel- i: --1—i, rokene. Tuber het adres van deOaderwysers- en Hoofdonderwysers-vereeniging aan Z.Exc. den Min. van Binn, Zaken en stelde voor van wege de Vereeniging in dezen een bewys van adhaesie te verleenen en hiervan blijk te geven in een schrijven aan den Minister. Hiertoe werd na eenige discussie besloten. Mede besloot de verga dering eene Commissie te benoemen ter bevordering der belangen van het „Ondersteuningsfonds”. De heeren, hiervoor benoemd, lieten zich die keuze wel gevallen. Na afloop van de vergadering vereenigden de leden zich aan een gemoenschappelijken diseb, waar, als naar gewoonte, een reebt prettige toon heerschte en menige toost, afgewieseld door voordracht en lied, het genoegen van den ditch verhoogde. In de vorige maand werd te Rotterdam de.Reunie der hh. afgevaardigden van de Walsche kerken ge houden. Daar is door dr. W. N. du Rieu uit naam van de Commissie voor de geschiedenis vau dat kerkgenootschap verslag uitgebracht over 138182. Wordt daarin allereerst hot verlies her dacht van -twee ijverige medewerkers, de hh. Backer van Leuven en Hooft van Iddekinge, daarentegen wordt ook van een aanwinst melding gemaakt, die zij vond in den luit. koi. N. Schellema te Gouda, den welwillenden navorecher, die zyn Recueil van aanteekeuingen uit de Resolution der gecommitteerde Raden van het Zuiderkwartier van Holland en W.- Frieiland ter leen verstrekte, waarin tal van gegevens voorkomen betr. Walsche kerken en predikanten; verder is een afschrift van het lidma- tenregister der Goudsche kerk door hem bezorgd. Gisteren ochtend omstreeks 6 ure is in de Ko ningshaven drijvende gevonden het reeds w verren staat van ontbinding verkeerende lyk van schipper Broere, woonachtig te Capelle a/d IJsel; het lyk is naar het drenkelinghuigje overgebracht. Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zitting van 9 October. In deze zitting heeft de heer Dirks den mi nister van waterstaat geïnterpelleerd over de aan besteding van werken voor het kanaal Amsterdam Merwede, zonder dat de onteigeningswet-is vast gesteld. De Minister van waterstaat antwoordde, dat de kamer daarvoor gelden had toegestaan, dat de onteigeningswetten spoedig zonden komen en de rieh- ring niet geprejudiceerd zou worden. De hh. van Heydenrijck, Tak en van Houten hielden het te gendeel vol. Laatstgenoemde stelde een motie voor, verklarende, dat grondaankoop en aanbesteding voor de goedkeuring der onteigeningswetten niet wensche- lijk was. Na discussie is deze motie door den voorsteller ingetrokken. Het Fod. verneemt, dat de heer J. GT~H. Mann, uit ’s Hage, is benoemd tot dirigent van de Con- certvereeniging „Vereenigde Toonkunstenaren” te Amsterdam hij volgt als zoodanig den heer Thade- waldt op, die naar Berlijn is teruggekeerd. Met 1 Jan. e. k. zal te Amsterdam vanwege de Dagbladvereeniging Holtz Sc Co. een dagblad wordeu uitgegeven, getiteld de Amsterdammer. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 2 ton. Van om standigheden zal afhangen of in het nieuwe blad het weekblad van dien naam zal opgaan. Als hoofd redacteur er van treedt, volgens de ontwerp-statuten, do heer de Koo op. Het Comité van uitvoering voor de aanstaande groots tentoonstelling te Amsterdam heeft bericht ont vangen van den Minister van buitenlandsche zaken, dat door den Britschen secretaris van staat voor In die een commissie benoemd is, belast met de behar tiging van de belangen der Engelsch-Indische afdeeelmg op genoemde tentoonstelling, bestaande uit de heeren sir Louis Mallet, President, mr. W. G. Padden en sir G. Berdwood, terwijl de function van secretaris aan den heer J. R. Boyle zijn opgedragen. Voorts, dat de regeeringeu van Venezuela en Paraguay be sloten hebben deel te nemen aan de tentoonstelling, en Jat de Franscbe spoorweg-maatschappyen zieb be reid hebben verklaard de speciale tarieven voor ijl en vrachtgoederen, van kracht bij de verzending naar de gewestelijke landbouwtentoonstellingen in Frank rijk, toe te passen op producten en voorwerpen, bestemd voor de tentoonstelling, met uitsondering evenwel van kostbare en kunstvoorwerpen. Een naar men zegt officieuse Duitsehe courant, de Lothr Zeitung bevat eenige opmerkingen omtrent de Troonopvolging in ons land. Zij schrijft, dat een zeer gewichtige quaestie op dit oogenblik de gemoederen in Nederland bezig houdt, ui. die van de Troonopvolging. Wanneer eenmaal de tegen woordige kroonprins kinderloos kwam te overlijden zou dus schrijft het officieuse orgaan de Kroon der Nederlanden overgaau op Prinses Wilhelmina, doch twee mededingers zonden dan de Troon aan de jeugdige Prinses kunnen betwisten, nl. Prins Alben van Pruisen en de Prins von Wied. De belangstelling van de vreemde, vooral van de Duitsehe bladen in de zaak der Nederlandsobe Troonopvolging is zeer opmerkelijk. Men spreekt buitenslands meer over dit teere onderwerp, dan in Nederland zelf. Dat het tweede Hoofdstuk van onze grondwet aan duidelijkheid te wenschen overlaat, zal iedereen moeten erkennen, en daarom zou het goed zyn, dat het beter geredigeerd, desnoods, waar het noodig is, gewijzigd werd. Doch over zulk een herziening Isng en veel te praten, is niet goed; men brenge haar liever zoo spoedig mogelyk tot stand. Dat de Re- geering ook van de noodzakelijkheid van een ver betering van Hoofdstuk II overtuigd is, bleek uit de redevoering van den heer van Lynden bj de behandeling van bet adres van antwoord in de Tweede Kamer. Maar waarom dan gewacht met een commissie voor de Grondwetsherziening, wier taak, als van wetenscbappelijk-staatsrechtelijken aard, wellicht nog meer dan van politiekeu aard, reeds terstond kan worden aangevangen? Te meer schijnt herziening van de Grondwet vooral op dit punt noodig, als. men bedenkt dat art. 198 der Grondwet bepaalt: geen verandering in de Grondwet of in de erf opvolging mag gedurende een regentschap worden gemaakt Ofschoon, den hemel zij dank, op een

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1