[ELS. LEN ept van ZOON ildheden tpfjsver- de gal luitslag; Irijvend tr te IHBNL L H. Poet, r. Vree. BINNENLAND. fl Vrijdag 13 October. N 2830. >ping en. NIGING. 12/83, des avonds skaal «NUT Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. UNG gde aard- trizoen te Oer tot en 4ILLIGEN. id d a Chemitten. i voor het jaar gehouden aksels I! I met de hand' BER 1882, Garnizoen» ider nadere van Oorlog, sn ERF aan 12 te Gouda. urn den Turf- louda. «komen ten FORTUI Jft trekkeiyk de itore van de Ur. P. P. P. GOUDSCHE COURANT. Verkoudheid zijn aven 17. .aa ouderstMod i., Sopraan. -sopraan. L. P., tenor. INenPAK- t uitoefening jstraat, wjjk aanvaarden, iet BOVEN- Dwarsstraat, IT (Hiller), (BGESANG 82, des voor huis «Hae- W. S weer man. h. Prins. ig, dagelijks r ’s middags, Commandant Bij de gisteren gebonden publieke aanbesteding van de noodige veranderingen in- en aan het schoolge bouw, te Ouderkerk a/d IJsel, (begrooting 8917,16). was laagste inschrijver P. Vermeer Ja., alhier, voor 7390. Aan dezen inschrijver is htt werk gegund. Gisterenavond is nabij Gouwslnis het bovenge deelte van den mast der stoomboot //Volharding" door den bliksem getroffen en nedergekomen op het bovendek der kajuit, waar in het zich daar bevin dende koper een klein gaatje is geslagen, zonder verdere ongelukken te veroorzaken. de spoedige behandeling daarbij aan. In de zitting van gisteren heeft de kamer ver klaard, dat wegens de beperking der consulaire rechts macht in Egypte een tractaat aan de goedkeuring der kamer behoorde te worden onderworpen. De minister van oorlog heeft nadere wettelijke regeling van het krijgsrecht in oorlogstijd en wijziging van de instructie der fortkönunandanten, in overeenstem ming met den bestaanden toestand, toegezegd. De kamer is gescheiden tot Dinsdag ter behandeling van verschillende ontwerpen. Door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zijn (ingevolge bet besluit der jong ste algemeene vergadering) de departementen Rotter dam, Dordrecht en Edam aangewezen, om elk een lid der commissie te benoemen, die belast zal zijn met het voorbereiden van het eeuwfeest der ge noemde Maatschappij. Het Hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin het den wensch uit, dat aan het uit voerend comité, voor de internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam, door de Nederlandsche Regeering subsidie worde toegekend onder de navol gende voorwaarden: lo. dat de verleende som ge heel ten goede kome van de Nederlandsche inzending en zooveel mogelyk worde gebruikt om de ver goeding voor plaatsruimte te betalen, te verminderen; 2o. dat de Regeering zich voorbeboude, aan Z. M. den Koning de Nederlandsche leden voor de jury ter benoeming voor te dragen en het reglement voor de jury goed te keuren, om zekerheid te hebben, dat de belangen der Nederlandsche inzenders bij de Staten-Generaal. Twebdb Kamib. Zittingen van 10 en 11 October. In de zitting ran Dinsdag is besloten de versla gen in zake de enquête omtrent den toestand der spoorweg-exploitatie te doen drukken en aan de re geering mede te deelen. De heer van der Schrieck interpelleerde de regeering over het bezwijken ran de sluis bij Crévecoenr en vroeg inlichtingen omtrent de oorzaken van het onheil, en de maatregelen reeds genomen of alsnog te nemen ter voorkoming van grooter rampen. De Minister van waterstaat ver zekerde, dat intijds maatregelen zijn genomen en de sluis de hooge winterstanden niet keeren kan. De Noord-Brabantsche en Limburgsche afgevaardigden drongen op verbetering van den toestand aan en op de spoedige behandeling van het ontwerp tot ver legging van den Maasmond. De Minister sloot zich beoordeeling hunner inzendingen in geen enkel opzicht zullen worden benadeeld. De opbrengst der binnen- en buitenbaden aan het Groot Stedelyk Badhuis te Scbereningen bedraagt over het afgeloopen seizoen 24098,95. tegen 24743,30. in 1881. In het Koloniaal verslag (blz. 60) wordt mede gedeeld, dat op bet eiland Banka aanwezige Al- jehers aanleiding tot klachten gaven, zoodat besloten werd hun naar Banjoewangi over te brengen. „Toen in Mei jl. aan dit besluit uitvoering zou worden gegeven, hebben bedoelde Atjehers zich dieud. Spr. bood daarop den jongeling Molijn zijn houdt de medaille in waarde, erkenning ia van uw schoone ''opoffering eu mochten er soms i oogeublikken komen, waarin de verzoeking tol u komt af te wijken van den weg van eer en plicht, sla dan een blik op het heden ont vangen eereblijk eu gij zult daaruit kracht putten tot bet doen van uw plicht. De bewustheid een goede daad te hebben verricht moge uw deel zyn, ook de dankbaarheid der ouders ran het geredde knaapje komt u toe en als gij eenmaal bet ge luk tnoogt smaken uw eigen moeder, van wien gij thans verre verwyderd zijt, weder te zien, zsl zij u, als gij haar deze medaille vertoont, ook in haar hart dankbaar zijn voor uw nobel»daad! Spr. eindigde met alle aanwezigen op te wekkdn het voorbeeld van Molijn te volgen in zelf-opoffering en spoorde hen aan zich bovenal te wyden aan de bevordering van het geluk hunner medemensebeu. De vergadering betuigde door luid applaus hare sympathie met het gesprokene, en daarop trad de heer P. H. Lamberts Jr. uit Amsterdam op lo*. het houden zijner voordracht. Hij vertelde Cremer’s bekende novelle„Kruu- zemuntje" en hij deed dit op even natuurlijke als indrukwekkende wyze. De verschillende personen uit het aardig geschreven verbaal leefden als ’t ware voor onze oogen: bet lieve kind, dat de hoofdrol vervult in *t stuk, de valsche veldwachter en niet het minst de Burgemeester, met zijn „moeilijk ge val" werden zoo sprekend opgevoerd, dat de novelle inderdaad tot haar volle recht kwam. Na de pauze werden door den heer Lamberts eenige kleinere stukjes voorgedragen, die zeer de lachlust opwekten. De voordracht van Dinsdagavond was ontegenzeg lijk een waardige opening van de leeeavonden en wij hopen dat dit een belofte mag ziju voor de verdere nuts-avouden, die van het jaar gehouden zullen worden. De acteur Louis Bouwmeester, thans lid van .het Nederlaudsch Tooneel” trad vroeger als lid van het gezelschap des heeren Judels ook meermalen hier ter stede op. Het was in die dagen, dat hij na zekere voorstelling onzen tooneelverslaggever eenige aanmer kingen ontlokte, welke den heer Bouwmeester zóó boos maakten, dat hy den schrijver kort en goed een pak slaag beloofde. Wij hadden gedacht, dat de heer Bouwmeester, die zich niet het minst in de laatste jaren als een groot kunstenaar deed kennen, met den tijd verstandiger zou zyn geworden. Het blijkt echter, dat dit niet het geval is. Althans de heer A. C. Loffelt, de be kende tooneel-eritimu van het Vaderland, die soms de vryheid nam den beer Bouwmeester eenige misvat tingen ouder het oog te brengen, kreeg eergisteren de volgende briefkaart „Indien je denkt, dat ik mij dezen winter weer door je zal laten uitkleeden, vergis je je erg. Pas op voor de gevolgen, je verveelt me al lang genoeg. Ik brand van verlangen persoonlijk kennis met je te maken. En ik tal die kennis maken den eersten keer, dat ik mij in den Haag bevind.” Louis Bouwmeesteb. Het is te bevreemden en te betreuren dat een talentvol artist, als de heer Bouwmeester ontegenzeg lijk is, zich verlaagt om iets dergelijks te schrijven. Hy kan er zeker van zyn, dat ieder weldenkende, die de vrijheid dercritiek voorslaat, zyn daad ten hoogste zal af keuren. GOUDA, 12 October 1882. De kiesvereeniging Burgerplicht te Alphen heeft met algemeene stemmen gekozen tot candidaat voor de Tweede Kamer, in plaats van ror. Patijn, mr. A. A, van Bergen IJzendoorn. De Standaard bevat een stukje, waarbij „de boeren» in bet district Goüda een complimentje krijgen en de Oudewatersche Kiesvereeniging een reprimande ontvangt. Ware de kiesvereeniging eerst dezer dagen opgericht of de gewraakte naam eerst thans aange nomen, er zou wellicht eenige reden bestaan voor een dergelijke klacht, het is echter reeds lang vol doende in ons district bekend, dat bedoelde kies- vereeuigiug eene liberale is en de opmerking in het auti-rerolutiouaire hoofd-orgaau is alzoo ten hoogste gezocht Het bedoelde stukje luidt aldus: „Kien-tchuimerij Zeetchuimer heette oudtijds, wie onder valsche vlag op de groote wateren voer. Zoo nu zou men van Niei-Khuimery kunnen spreken, waar in Gouda’s district een corps nobele liberalisten onder o»« vlag op Oudewater’s kiezers lostrekt. „Nederland eu Oranje» is op de electorale wateren nu eenmaal de anti-revolutionaire, evenals „Vaderland en Koning,, de coneemtieve vlag, terwijl de libera listen. meest onder „Grondwet" of „Burgerplicht" voeren. En zie, wat doen nu die nobele heeren liberalisten uit Oudewater F Meenende dat ouze boeren heusdh zoo dom zyn als zij denken, heschen ze op hun liberaliatischen ka per onze prachtige banier ran Nederland en Oranje, zoo bij zich zelven denkende „dan loopen die domme boeren er wel in I» Men vraagt ons van meer dan óen kant, of tegen zulk een boerenbedrog niet dient gewaarschuwd. Oprecht gesproken, dunkt ons van neen. Onze boeren ook in Gouda zijn heuseb wakker genoeg, om zelf ter dege goed uit bun oogen te kyken. Ze laten zich zoo zielig niet beet nemen. Even als een slampamper te Umuiden niet maar op het vlagje, maar even goed naar schip en tuigaadje kijkt, om te weten wat hij voor zich heeft, zoo ook zyn onze boeren uit Gouda’s district veel Ie glad en bij de hand, om ala een kind enkel naar dat naampje en niet ook naar de onderteekening van candidatunr te zien. En doen ze dat, dan weten ze opperbest, dat men die heeren van Oudewater met hun morsefc, handel maar stil moet laten betyen. Wat echter in niets het feil wegneemt, dat die heeren liberalisten van Oudewater hiee-echsimere zijn.» Met genoegen voldoen wy aan het verzoek om de aandacht te vestigen op achterstaande advertentie betr. een gymnastiek-oursus voor jongens uit den ambachtstand. Geregeld iedere week eenigen tijd te wijden aan gymnastische oefeningen kan niet anders dan heilzaam werken op het lichaam en men mag veronderstellen, dat tegen een zoo geringe geldelyke vergoeding, als de advertentie aangeeft, velen van de aangeboden gelegenheid gebruik zullen maken. Dinsdagavond had de eerste openbare vergade ring plaats in dit seizoen van het Dep. „Gouda" der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Nadat deze door den voorzitter, den heer H. W. G. Koning, geopend was, had de uitreiking der zilveren medaille plaats aan H. M. Molijn, leerling der Hoogere Burgerschool. De heer Ko ning hield daarbij een toespraak, waarin hy aller eerst het feit in herinnering bracht, dat aanspraak had gegeven op dit eereblyk. Op 24 Februari 11. waren nl eenige knapen op de Visohmarkt aan het spelen, toen een. hunner een misstap deed en in ’t water viel. Het kind ware zeker een prooi van den dood geworden, zoo niet een zestienjarig jongeling, Henri Marinus Molyn.de flinkheid had gehad terstond in het water te springen en het knaapje te redden. Door den drenkeling in zyn be wegingen belemmerd ontstond er ook voor Molijn levensgevaar, en eerst nadat andere personen in een schuitje ter hulpe waren gesneld gelukte het hem aan den wal te komen. Vervolgens tooude spr. de waarde aan van de medaille der Maatschappij. Er mogen onderscheidene eereteekenen en medailles be staan, die inderdaad wéinig te bettekenen heb ben en de reden van wier toekenning voor ieder een raadsel is. het eereblyk der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen heeft groote waarde, zy is daar hoogst zuinig mede en bovenal de medaille, hedenavond gegeven, ie van beteekenis, want: zij is ten volle ver- gelukwensch aan zelde hij, die een daad van moed en zelfopoffei in uw verder leven

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1