ffiM as. :els. [DOL A, en de nder- rende BINNENLAND. er<* Woensdag 18 October. N 2833. 1883.- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* JOO1L e van rijzen ?n en e kn antoor ortuiju iven 17. AL f eu wst e UUM-en BE. mt 32. riNG, Secretarie. A Gouda. deze bekend, [ARMER, t. tot 1 Fe- jrkoudheid zijn i«n onderstaind van het jaar, het volgende GOUDSCHE COURANT. EKSCHOOL ing voldaan, zats hebben Mn. J. FOR- it te Gonna. gen. In genoemden heer zouden wij toch een uitnemend afgevaardigde hebben, terwijl zijn candidaat.telliog op heden avond tevens een protest sou zijn tegen de zeer voorbarige en hoogst oukiesche wijze, waarop de candidatuur-van Bergen IJzendoorn in twee naam looss advertentien in de Goudecke Ct. van Vrij dag jl. is bestreden. Spr. acht den weg, door den vorigen spr. aangewezen tijdverlies, daar de heer van Bergen IJzendoorn, zoo hij beden avond candidaat wordt gesteld, reeds terstond de candidaat zal zijn der Centrale Kiesvereeniging, terwijl wordt au een ander candidaat gesteldtie heer van Bergen IJzendoorn toch maar eerst later de candidaat der Cen trale Vereeniging zal worden, daar zelfs hij, die voor ’t oogenblik de candidatuur bestrijdt, verklaart die te willen verdedigen op de Centrale vergadering. De heer Mr. J. Foriuyn Droogleever beantwoordt den vorigen spr. en zegt er bij ie blijven dat eene candidatuur—van Bergen IJzendoorn hoe ge- wenscht ook in alle opzichten alleen kans vaa slagen aanbiedt als die uitdrukkelijk wordt aanvaard. Hel eenvoudig „berusten” in een candidatuur, zou z. 1. nadeelig werken op den uitslag. De Voorzitter merkt op dat zoodra de heer van Bergen IJzendoorn op deze vergadering candidaat wordt gesteld, hij reeds is daar alle andere afdeelingen hem stelden de candidaat der Cen trale Vereeniging, waarvan hem natuurlijk zal wor den kennis gegeven en dan blijkt toch of de can didatuur al dan niet wordt aangenomen. Nog enkele andere sprekers voeren het woord en wysen er op dat bet een vreemden indruk sou maken dat de kiesvereenigingen in audere deelen van het district den heer van Bergen IJzendoorn wel stelden, en juist die in Gouda niet, terwijl voorts nog in het licht wordt gesteld, hóe de aanstaande verkiezing meer kans van slagen "nnWedt dan de vtnig'e, diSTtoen ten aftredend lid tegenover den liberalen candidaat stond, wat nu niet het geval is. Daarop werd nog een eu ander gesproken over de verdere personen, die genoemd waren. De heer Mr. J. Fortnyn Droogleever zeide Mr. W. Thorbecke gaarne een zetel in de Tweede Kamer te zien innemen met het oog op zijn groote bekwaamheden. Wat Mr. Snel betreft, ook door spr. genoemd, hij had gemeend de anonieme advertentiën ten diens gunste in de Goudecke Ct. geplaatst, met een enkel woord in afkeurenden zin te willen bespreken, doch naar hetgeen de heer Noothoven van Goor reeds gezegd had, was dit onnoodig geworden. Ten slotte ver zocht spr., zelf ook genoemd als candidaat, als zoo danig niet in aanmerking te komen. De heer J. M. Noothoven van Goor en de heer C. Witte van de Velde spraken ten slotte nog een enkel woord ten gunste der door hen genoemde personen, de bh. Mr. J. Fortnyn Droogleever en H. J. Bool. Eerstgenoemde bad steeds groote belabg- stelling en ijver getoond in de openbare zaak, van de vereischte bekwaamheden alleszins blijk gegeven en was als Lid der Provinciciale Staten reeds opgedragen ons district te ver tegenwoordigen. Laatstgenoemde had reeds eene te Middelburg de meerderheid verkregen, doch de verkie zing werd toen nietig verklaard en bij een nieuwe be haalde de tegen-oandidaat de meerderheid. De heer Bool was een energiek, ijverig en talentvol man, die in zyn tegenwoordige woonplaats Leiden in betrek kelijk korten tyd zóó gezien en geacht werd, dat hem dezer dagen met algemeene stemmen door den Raad de betrekking van wethouder werd opgedragen. Ten slotte werd tot stemming overgegaan, waarbij de heer Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn 13 st. en Mr. W. Thorbecke 1 at. op zich vereenigde, zoodat tot candidaat der Vereeniging is geprocla meerd: Mr. A. A. van BznnzK IJzzndoous. Voordat de vergadering gesloten werd, werd het bekende adres aan den Koning van „de Unie” te Amsterdam in sake het kiesrecht, ter sprake gebracht doch na eenige discussie besloten geen adres van adhaesie in te zenden, wijl dit, nu reeds een wets ontwerp tot herziening der kieswet is ingediend, ontijdig mocht heeten. zijn kolommen opneemt, blijft slechts de veronder stelling over,, dat het „by ongeluk” daar verzeild is. De kiesvereeniging «Burgerplicht” alhier hield I eene vergadering tot het stellen van candidaat voor het Lidmaatschap der Tweede Kamer. De voorzitter, de heer J. A. Hoest van Limburg, sprak, na opening der vergadering en na voorlezing der notulen, allereerst een woord van hulde over de wijze, waarop mr. J. G. Patijn zyn tank als volksvertegenwoordiger had vervuld, waarna hy voor stelde hem namens de Vereeniging dank te betui gen voor hetgeen hij als afgevaardigde van ons dis trict in de Tweede Kamer had gedaan. Dit voor stel werd onder algemeene toejuichingen aangenomen. Daarop werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld personen Ie noemen, die men voor candidaat in aanmerking wilde doen komen. De hoer G. J. Steens Zijnen stelde voor .Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn alhier, de beer Mr. J. Fortuyu Droogleever noemde Mr. W. Thorbecke te Gravenhage en Mr. P. J. Snel aldaar, de heer J. M Noothoven van Goor noemde Mr. J. Fortuyu Droogleever alhier en de heer C. Witte van de Velde noemde den heer H. J. Bool, oud-directeur van Financiën, in Ned. Indië, thans wethouder vau Leiden. De heer G. J. Steens Zijnen sprak allereerst eeu woord ten gunste eener caudidatun» van Mr. van Bergen IJzendoorn. In dien heer zoude deze vereeniging een uitnemend candidaat en de liberale partij een bij uitstek geschikt volksvertegenwoordiger hebben. Talentvol spreker en bekwaam jurist zijnde, staat by by ons allen levens bekend als mau van ka rakter eu van degelijke beginselen, voorlat moeilijk hater keuze kou gedaan woadaa, waarom apt. zijn candidatuur ten zeerste aanbeveelt. De heer Mr. J. Foriuyn Droogleever voert daarop het woord ten betooge der wenschelykheid om een ander candidaat dan den genoemde te stel ley. Hy begint echter met uitdrukkelijk te eöaalateeren dat hy het voor ons district zeer gelukkig zou rekenen als Mr. van Bergen IJzendoorn het vertegenwoordigde in de Kamer. Geen candidatuur sou hem meer wensobelijk voorkomen dan juist eene candidatuur- van Bergen IJzendoorn eu spr. zou de laatste zyn om eeu dergelijke candidatuur te bestrijden, mits die dan ook bepaald door den heer van Bergen IJzendoorn werd oaainard. Werd de heer van Bergen IJzendoorn nu hier eandidaat gesteld en candidaat der Centrale Kies vereeniging dan zou het, vreesde spr., weêr deuzélfden weg opgaan, die by de vorige verkiezing werd inge slagen. Toen had de hoer van Bergen IJzendoorn de candidatuur niet geweigerd, het is waar, doch ook niet bepaald aanvaard, hy bad slechts daarin heruit en dat weuscht spr. thans Ie voorkomen, wijl dat l. i. een zeer ongunstigen invloed moest uitoefenen op het resultaat der verkiezing. Er waren toch verschei dene kiezers, die Mr. van Bergen IJzendoorn gaarne hnu slem zonden geven, doch alleen in geval hy ver klaarde bepaald de candidatuur te aanvaarden. Wanneer evenals by de vorige verkiezing ook thans alom kon worden gehoord de heer vnn Bergen IJzen doorn ie tegen zyn zin candidaat, dan vreest spr. dat dit hoogst ongunstig zal werken op den uitslag der verkiezing en daarom wil hij thans liever een ander candidaat stellen. Wat zal daarvan het gevolg zyn Dat er eenstemmigheid gemist wordt tusschen de verschillende afdeelingen van de Centrale vereeniging, wat, ingevolge de bepaliugen van het Reglement, aauleiding zal geven tot een vergadering der verschillende afdeelingen te samen. Inmiddels heeft men tijd gehad den heer van Bergen IJzendoorn eene bepaalde verklaring te vrage of hij al dan niet eene candidatuur aanvaardt en wordt die oangenomen dan zal spr. de eerste zyn om op de Centrale vergadering tien heer van Bergen IJzendoorn als candidaat voor tv stellen. De heer J. M. Noothoven van Goor vraagt daarop ’t woord en zegt het gevielen van den vorigeu 'spr. volstrekt niet te deelen. De and-re afdeelingen der GOUDA, 17 October 1882. Aan den Heer W. F. Barbiers, predikant by de ^"‘‘XlTdai Lutbersche gemeente alhier is, op verzoek, wegens voortdurende ongesteldheid, eervol emeritaat verleeud, in te gaau met 1 Januari 1883. De meest gewichtige raadszitting die waarin de gemeente-begrooting voor jaar wordt behandeld, wordt Vrijdag 20 October e. k. gehouden. Donderdag 26 October e. k. heeft de eerste voor stelling in deze gemeente plaats van de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandtch Tooneel. De Amsterdamscbe Afdeeling zal dan opvoeren: Dz Rantzau’s, Tooneelapel iu 4 bedryven van Erckmann-Chalrian (schryvers van Vriend Fritz) vertaald door A. J. Le Gras. Daarin treden o. a. op de hh. Louis Bouwmees ter, van Schoonhoven, Spoor, Tourniaire, de Jong en Schulze, benevens Mevr. Stoelz, Mevr. Sluijters Mej. Sophie van Biene en Mej. Marie Lorjé. De Ranliaut behoort tot die stukken, die van de eerste opvoering af in het Theatre l'raucaü een bui tengewoon groot succes hadden, de Illuitration nam in hare 'kolommen^ afbeeldingen op van de meest treffende looneeleu eu iu de voornaamste schouw burgen werd het avond aan avoud opgevoerd. Een bewys hoe hoog het Nederlandsck Tooneel bet stuk schat, is, dal de Vereeniging het zoowel door hare Rotterdamsche als door hare Amsterdamsche Afdee ling laat opvoeren, wat slechte met zeer enkele stukken het geval is. Het komt ons voor, dat het den Goudschen in gezetenen hoogst aangenaam zal rijn met de Kantian! kennis te maken. Donderdagavond werd voor de leden der R. K. Leeavereeniging alhier de eerste lezing van het seizoen gehouden door den heer F. B. Visman, pestoor te Nederhorst-den-Berg. De spreker had een on derwerp van asoetiseben aard gekeven en behandelde dit op een aangename en boeiende wyze, waardoor hij van de vrij lalryke vergadering veel byvai in oogstte. (Tijd.) De Standaard noemt den heer van Bergen IJzen doorn heden „den eenig goeden, maar dan ook voor de aoti-revolulionaireu zeer te duchten candidaat.” Het blad zegt ten slotte„Dubbel, driedubbel oppas- aen zal dan voor ons goede volk de boodschap zyn. We kunnen er komen. Wiskunstig zeker komen. Maar er moet dan ook uit gehaald al wat er in til." Moge deze aansporing tot krachtsinspanning aan het „goede volk” der auti-rerolutionairen ook voor de liberalen een prikkel zyn om niet stil te zitten I Hei Dagblad zegt het volgende De Kiesvereeniging Burgerplicht te Alphes heeft op een eigenaardige wyze beschikt over den Burge meester van Gouda, door hem te dwingen, op 7 November e. k. noleni eoleni ziek of uit zyn gemeente afwezig te zyn. Immers art. 91 der Grondwet zegt„De ambte- „naren, die ter verkiezing voorzitten, zyn binnen „het district, waarin zy voorzitten, niet benoembaar „als lid der Staieu-Generaal.” Art. 48 der Kies wet bepaalt, dat de voorzitter van den Gemeente raad voorzitter van het bureau van atemopnemiug. De wyze waarop de Burgemeeeter-voorzitter van den Raad door een wethouder wordt vervangen, is ge regeld by art. 77 der Gemeentewet, en daarin is- alleen sprake van ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis. Door den Burgemeester van Gouda nu candidaat te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, blijkbaar buiten diens voorkennis, heeft men dus op onbescheiden wyze tegen den dag der verkiezing over zyn persoon beschikt." Wanneer meu bovenstaande regelen in een of ander gesloten.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1