BINNENLAND. 4 Woensdag 25 October. N° 3835. 1883. he gen, staan jjn,Kies- deleden, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i; ildel J’ INNEN 'ft ■5 S-ï -gj< blijven i, 1 de Er. Euth. Gemeente op t i Utrecht, -V. DEL van 4. H, londa. endeweg. tu Zn. SLOOT, LOR. f. UKVERS. rkeuken. >M. AND. INNING. (Vilde, bh. attent te 1 d w o 1- n bruin» le bereid ir Den- Blijken, de Rekening en Verantwoording der Feest commissie soor bet Landbouwfeest is door de Goudscbe ingezetenen voor bedoeld feest aan Trij- willige bijdragen gegeren de som Tan 1020. Bij kon. besluit is benoemd bij den plaatselijken staf, tot plaatselijken adjudant te Helder, de kapt, jbr. E. A. D. E. Tan Franckenberg en Proschlite, van het 4de reg. iuf. 00 ■pg 3 Sóe dat van den beer Mr. van Bergen IJzendoorn, vraagt de Voorzitter® den heer Steens Zijnen of het hem ook bekend is of de heer van der Breggen eene eventucele candidatuur zal aanvaarden, waaromtrent de heer Steens Zijnen zegt niets te weten. Daarop wordt de tweede genoemde persoon besproken. De heer J. M. Noothoven van Goor zegt den heer Mr, J. Fortuijn Droogleever aliessins een plaats waardig te achten in de Kamer. Door zijne studiën op verschillend gebied, door zijn sinds vele jaren bekende ijver voor de liberale zaak, door zijn karakter en bekwaamheden heeft men alle redenen in hem een goed volksvertegenwpordiger te zien. Deze can didatuur zou, meende spr., ook zeer veel kans van slagen hebben, bij zyne verkiezing ah Lid der Provinciale ^taten is het gebleken hoeveel sympathie hij in ons district geniet en dus meent spr. hem in alle opzichten als candidaat te kunnen aanbevelen. Spr. heeft zich vooraf geïnformeerd of de heer For tuin Droogleever bereid was eene eventueele can didatuur te aanvaarden en het is spr. gebleken, dat als de vergadering meenen mocht in hem den meest geschikten candidaat te zien hij bereid is de can didatuur aan te nemen. De heer Witte van de Velde zegt daarop dat de reden, waarom bij den vroeger door hem genoemden beer Bool te Leiden thans niet "als candidaat beeft voorgesteld hierin is gelegen, dat hij'zich ook'heeft ge ïnformeerd omtrent de al of niet aanvaarding eener can didatuur door dien heer *en dat hem officieus is medegedeeld dat de heei\ Bool by deze verkiezing iu geen geval in aanmerking verlangt te komen. Spr. ondersteuut verder de cahdidatunr van den heer Fortuijn Droogleever. De heer van der Bruggen moge zeer bekwaam zijn en op landbouw-gebied hoogst gunstig bekend, z. i. is dat nog geen reden hem naar de Tweede Kamer af te vaardigen. Als Lid van het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw kan hij zijn kennis in praktijk brengen en nuttig zyn, maar in de volksvertegenwoordiging, waar quaestien van algemeene politiek aan de orde zyn, ziel spr. liever den anderen candidaat plaats nemen. Spr. heeft er zich naar geïnformeerd in hoe verre de heer Fortuijn Droogleever elders in ons district als candidaat sympathie zou hebben en bet is hem gebleken dat hij ook buiten de gemeente Gouda zeer gezien is en dat zijne candidatuur ook daar bijval zal vinden. Daarop werd- tot stemming overgegaan, waarbij de heer Mr. J. Fortuijn Droogleever 13 stemmen op zich vereenigde en de heer J. van der Breggen 3, zoodat tot candidaat der vereeniging gesteld was de heer Ma. J. Fortuijn Droogleeveé. Uit de mededeelingen van den Voorzitter bleek voorts dat zich ditmaal het geval voordoet dat niet alle kiesvereenigingen, die aangesloten zijn bij de Centrale kiesvereeniging, denzelfden candidaat stelden daar die te Woerden den heer Mr. Mouton candidaat had gesteld. Ingevolge de bepalingen van het Reglement moet nu een algemeene vergadering plaats hebben der Cen trale Vereeniging, die te Gouda wordt gehouden waarop een definitief candidaat zal worden gesteld. Tot Lid van het Centraal Bestuur werd benoemd in de vacature veroorzaakt door het overlijden van den heer D. JLulius van Goor, de heer J. M. Noot hoven van Goor met 10 st., terwyl de heer G. J._ Steens Zynen 6 stemmen op zich vereenigde. De heer M. S., heel- en verloskundige te Gouda, werd eeni^en tijd geleden voor de arrond .-rechtbank te Rotterdam vervolgd ter zake dat hy zijne be voegdheid toj bet verleeuen van heel- en verlos kundigen bijstand zou hebben overschreden door uitoefening van inwendige praktyk, en bij die ge legenheid van eene door hem waargenomen besmet telijke piekte noch aan den inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht in de provincie, noch aan den burgemeester der gemeente aangifte zou hebben gedaan. De rechtbank achtte echjer het bewijs van schuld niet geleverd en sprak mitsdien den bekl. vrij. Tengevolge van het appel door den officier van justitie bij de rechtbank tegen haar vonnis inge steld, werd Zaterdag deze zaak behandeld door het f te ’s-Gravenhage. Er had een nieuw Zondag jl. trad voor de Ev. Euth. Gemeente op Ds. Weddik, Ev. Luth. pred. te Utrecht, in plaats van Ds. Barbiers, door redenen van gezondheid daarin belet. Spreker bepaalde de gemeente bij het voorrecht, dat zij genoot als nu siijds tweehonderd jaar in het onge stoord bezit van haar tegenwoordig bedehuis. Was toch de gemeente in dep jare 1623 gesticht, op den 18 Oct. 1682tis het tegenwoordig bedehuis ingewyd. De oude St. Joosten Kapel, in zeer ont redderden staat, van de Stads-regeering aangekocht en met de belendende huizen eigendom der gemeente ge worden, werd behoorlijk hersteld op dien dag agu ’s Heeren dienst gewijd door haren tweeden leeraar, Clemens van Byleveld, predikende over *a Heilands woord, opgeteekend Mark.^XI 17a. Sedert zijn tele geslachten voorbijgegaan, lïiaar dank 4 hebbe de zegen Gods, onder zoovele wisselingen is het kerkgebouw bewaard, al heeft het ook veelvuldige in spanning gekost het voor verval te behoeden. Belang rijke reparation heeft het geëischt o. a. omstreeks de jaren 1815 en 1836, maar om niet te gewagen fan de inwendige verfraaiing in ’75, is vooral met dank bare'blijdschap te vermelden, hoe in den jarè 1869, eene zeer belangryke, herstelling plaats vond. Toen immers werd, behalve andere verbeteringen, de bouw vallige toren (het eigendom der burgerlijke gemeente) afgebroken en, de t^nwoordige smaakvolle gevel opgetrokken. - De aanzienlijke kosten daartoe ver- eischt, werden gevonden uit de subsidiën van dén staat, de provincie, de synode, vrienden en begun stigers van buigen, eene veHoting van handwerken en niet het minst uit de milde bijdragen van de leden der gemeente. Kerkeraad, leeraar, leden, allen beijverden zich met i-w-un— —il— ->-■ In het raadsverslag in ons vorig nr. is eene onjuistheid ingeslepen. Het raadslid dr. van Iterson in de raadszitting van Vrydag 11. over de ziekei.zaal in het Weeshuis sprekende, zeide niet zooals ons verslag meldt in het verslag van hh. Regenten van het Weeshuis gelezen te hebben, dat bedoelde ziekenzaal te wenschen overliet, maar welin het verslag van den toestand dér gemeente Gouda. Daar dit verslag door Burg, en Weth. wydt uitgebracht aan den Raad, was de gang van het betoog van dr. van Iterson aldusBurg, en Weth. erkennen blijkens hun verslag dat de ziekenzaal te wenschen overlaat en niettegenstaande dat verlagen zij den post op de begrooting //onderhoud van huizen enz.” en stellen geen .verbetering in dien toestand voor. Dit bevreemdde dr. van Iterson, en van daar dat hij daarover het woord voerde en op een onderzoek der kosten aandrong. GOUDA, 24 October 1882. Voor de aanstaande verkiezing voor een Lid der Tweede Kamer bestaat ditmaal geen eenstemmigheid bij de verschillende afdeelingen der Ce n tijde Liberale Kiesvereeniging (zoöals blijkt uit hMhieronder voor komend verslag der Kiesvereeniging „Burgerplicht") en dientengevolge zal eene algemeene vergadering plaats hebben der Centrale Kiesvereeniging. Deze vergadering heeft plaats te Gouda en wel op Zaterdag 28 October e. k. De Kiesvereeniging „Krimpener waard" staat af zonderlijk, zij is geen afdeeling van de Centrale vereeniging. GOUDSCHE COURANT. tot het bijeenbrengen derlnoodige middelen met dien uitslag, dat de gemeente, ouder den zegen Gods, wieu alleen de eere «ij, thans in het bezit is van haar net en keurig kerkgebouw. Past het niet hier namen te noemen van velen, die krachtig medewerkten tot de verkregen uitkomst, vergeten worden zullen zij niet. In het niet onbelangryk archief der gemeente, geordend en bijgebonden door haren verdienstelijken rentmeester-secretaris, den Heer D. J. van Vreumingen Dz., staan ze met -/die der stichters opgeteekend en niet minder in het hart der gemeentenaren, ja, wat de Heer geve en zeker het beste is, in het gedenkboek des Heeren. Zijn zegen blyve rusten op kerk en gemeente, en zoo zal het zonder twijfel zyn, wanneer het woord van David, neergelegd in Ps. XXVI 6ó8, waarmede Ds. Weddik de gemeente voorging, zyn en blijven moge de leuze van bare leden. Zaterdagavond had eene vergadering plaats der Kiesvereeniging „Burgerplicht” alhier, die geopend werd door den Voorzitter, den heer J. A. Roest van Limburg, met de mededeeling, dat de beer Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn de candidatuur voor het Lidmaatschap der Tweede Kamer niet had aanvaard, zoodat eene nieuwe keuze no'odzakelijk was geworden. Daarop werden ^de aanwezigen uitgenoodigd tot bet noemen van personen, die zij als candidaat it aanmerking wilden doen komen, waarop de heer G. J. Steens Zynen noemde den heer J. van der Breggen te Waddinxveen en de heer M. Noot hoven van Goor den heer Mr. J. Fortuijn Droog leever alhier. e j Beide genoemde heeren werden vervolgens üe sproken. De heer G. J. Steens Zfoen roemde den heer van der Breggen als een hoogst bekwaam man, die in ons district zeer gunstig bekend staat. Op bet ge bied van den landbouw beeft hij een zeer goeden naam éh ook in vele andere opzichten zou hij een waardige plaats innemen in de Kamer. Hij is een man van groote ontwikkeling en iemand, die zijne denk beelden op voor ieder duidelyke wijze weet te ont wikkelen. Zijn candidatuur zou, volgens spr., zeer veel kans van slagen hebben. De heer J. Post van der Burg vraagt of het wel zeker is dat de heer van der Breggen de beginselen is toegedaan van deze kiesvereeniging. Spr. meent dit te moeten betwyfelen. Hij respecteert den heer van der Breggen ten volle als een man van groote bekwaamheden, maar voordat men hem candidaat stelt moet men zekerheid hebben dat zijne richting op politiek gebied faiet strijdig is met die dezer vereeniging en zoolang meu die zekerheid niet heeft, mag men z. i. hem hier niet candidaat stellen. De heer Steens Zijnen kent den heer van der Breggen niet voldoende om met zekerheid te kunnen getuigen: hij is een onverdacht voorstander der libe rale partij, maar spr. gelooft te mogen verzekeren dat genoemde heer in de Provinciale Staten steeds blyken gaf een vooruitstrevende richting te zyn toegedaan, terwijl hij in zake „onderwijs* zich be paaldelijk aan de zijde der liberalen schaart, terwijl hij voorts op het gebied van den Landbouw steeds toonde een krachtig voorstander te zijn van voor uitgang en ontwikkeling. Op die gronden meent spr. dat deze vereeniging hem gerust als een liberaal man kan candidaat s'tellea. De heer J. M. Noothoven van Goor verklaart van den heer Mr. van Bergen IJzendoorn te heb ben vernomen, dat de heer van der Breggen in de Provinciale Staten zich steeds deed kennen als een man, die de liberale richting was toegedaan ei< de heer A. S. van Ommeren zegt daarop genoemden heer ook steeds te hebben leeren kennen niet alleen als een hoogst bekwaam, maar ook als een liberaal den kend mensch. Nadat de heer Steens Zynen nog als zijn meening te kennen geeft dat nu, vooral na de opinie van Mr..van Bergen IJzendoorn, den algemeen gewenschten liberalen Candidaat, gehoord te hebben geen twijfel meer mogelijk is in deze en de Voorzitter, die alle hulde doet aan de bekwaamheden van den heer vau der Breggen, in ’t licht stelt dat het gevoelen van »iciu, wciu de meest loffelijke volharding den heer Post van der Burg toch staat tegenover gerecbtihof

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1