EN AD. I l N° 2839. BINNENLAND. en 17. Vrijdag 3 November. 1883. ngen IG j I Jr. EN Ieren gunst aan. >8, tin 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, - «1 I i l I 100. f i i jvenstaand ite Huise- erkooping Deze on- i Gouda. spreid, 1882, des jk A. No. ran EK 1882, Huis, wyk DDENen ID, eenige De Zou- bloei toe, het gods- (STRAAT omen ten )RTUIJN te Gouda, iSDAG 1 ht ure,in irwaarden r tuur, miJK, iretaru. Mei 1883. n in den jeren, van ssen, van een 1G D. 59. te bezich- in TA- t i lichtver- da en om- GOUDSCHE COURANT. het nationaliteitsgevoel minder sterk i> en met name de gehechtheid aan de landstaal. Deze opvatting vindt men opnieuw gelogenstraft door het volgende feit. Bij de inwijding van een panorama te Ko penhagen werden de vervaardigers en ondernemers, die Nederlanders zijn, door ,de kroonprinses van De nemarken in hnune moedertaal toegesproken. Die prinses, eene geboren £weedsche, is de dochter van wijlen onze prinses Louise (oudste dochter van Prins Frederik en later koningin var. Zweden). Het blijkt dus, dat deze Nederlandsche Prinses, ofschoon aan een vreemd hof verkeerende, ver van ons land, nog zdó gehecht was aan hare moedertaal, dat zij die door hare dochter liet aanleeren. ijl Spanje trekt op het oogenblik de aandacht door den kolossalen invloed welken de wederverschijning van één man er op den gang van zaken heeft uit geoefend. Die man is een twee-en-zeventigjarige grijs aard en iemand die een verleden heeft dat aan de ridderromans doet denken en dat, nu hij eenmaal zich teruggetrokken had, recht gaf niet te vermoe den, dat bij weer zou komen. Maarschalk Serrano, hertog van de Torre, is de zoon van een generaal doch overigens van volstrekt geen hooge afkomst. Men kan hem dan ook gerust een telf-made man noemen. Slechts in zooverre heeft hij aan zijn ge boorte zijn succes te danken, als de lieve natuur hem een heel mooi gezicht had gegeven, dat hem reeds, toen hij nog heel jong en pas kadet was, den naam van mooien militair bezorgde, gelijk bij later de generaal bonito was. Generaal is hij nooit geweest, al bracht hij het nog veel verder; alleen was hij soldaat. Inzicht in de krijgswetenschap na melijk ontbrak hem geheel en al, doch hij was dap per tot overmoed toe, zelfs zou hij een krijgsplan in duigen hebben geworpen om aan zyn persoon lijken moed den teugel te kunnen vieren. Toen Fer dinand VII stierf, liet hij den troon *na aan een driejarig meisje, Isabella, terwijl hij zijne weduwe tot regentes had benoemd. De Carlisteu verhieven het hoofd. Serrano koos partij voor Maria Chris tina en hare dochter en zijne toewijding kwam deze zoo uitmuntend te stade dat hij spoedig in rang verheven werd. Hij werd zelfs eeu der „stamgas ten" van het hof en de jeugdige regentes, verlost van de banden der verveling die haar huwelijk met den ouden korting om haar geslagen had, zag in Serrano behalve eeu dapper verdediger, een prettig, fraai hoveling. Toch bracht Serrano het eerst na Isabella's huwelijk tot zijn glanspunt. Toen werd bij tot grande eerste klasse, hertog van de Torre, rijksmaarschalk en bevelhebber van Madrid verheven. Zijn macht was onbeperkt en het eene gunstbewijs der koningin volgde op het andere. En toch, toen in 1868 de revolutie tegen de koningin uitbrak aan vaardde haar gunsteling het voorzitterschap van den ministerraad die tegen haar gekant was. Deze on dankbaarheid heeft aan zijn naam een grootec schok gegeven. Maar desalniettemin is maarschalk Serrano op het oogenblik in Spanje weer de man en tracht de koningsparty uit vrees hem evenzeer in te palmen als de revolutionaire partij uit winstbejag. De Soer. Ct. meldde dat er te Atjeh „voor de gewonden" 19 kisten van het Roode Kruis zijn ont vangen, die er van zullen genieten. Men noemt het onverklaarbaar, dat de vereeniging niet eerder aan de lijdenden op Atjeh heeft gedacht." Wy wisten niet, schrijft nu hek U. D., dat het Roode Kruis ten doel had in vredettoetfand voor gewonden te helpen zorgen. De „vredestoestand" is evenwel „gedecreteerd" en blijft „gedecreteerd", niettegenstaande den stryd op onderscheidene punten met hevighfid, met afschuwelyke wreedheid zelfs wordt gevoerd en het nogal eens trage Roode Kruis zelfs is opgeschrikt 1 Reeds meermalen is er de aandacht op gevestigd, dat terwijl de patiënten, lydende aan besmettelijke ziekten, hunne omgeving, en alles wat met hen in aanraking kwam, ontsmet moeteu worden, de doctoren, die de zieken behandelen, ongestoord van huis tot huis gaan, en maar al te vaak gele genheid geven, dat de ziektekiemen worden ver spreid, en nieuwe gevallen optreden. Uit Urk meldt men dd. 28 October: Had onze visschersvloot in langen tijd geen verlies van personen of vaartuigen gehad, verleden Dinsdag zijn de verliezen van personen zoo talrijk en zoo hoogst treurig geweest, dat de ontsteltenis en droef heid hier algemeeu zijn.* Eene schuit, schipper Hessel Kobus Bakker, sedert eenigen tijd van hier zich metterwoon te Nienwqdiep gevestigd hebbende, is met man en muis vergaau, eene weduwe met kinderen geheel onverzorgd nalate :deeen zooutje had hij bij zich aan boord en twee knechts. Schipper Evert Hoefnagel met zijn broeder eu zijn knecht zijn ook vergaan de schipper laat eene zwangere vrouw en twee kinderen na. De 19-jarige broeder, bij een anderen schipper varende, stapte in bet Nieuwediep bij zijnen broeder aan boord en kwam zoo jammerlijk om. De knecht laat eene vrouw met eene dochter na. Voorts is schipper Albert Kramer, bijna een jaar weduwnaar en onge veer 23 jaar oud, welke zijn vader van 60 jaar ook bij zich aan boord had en een knecht van 20 jaar, mede vergaan. Twee audvf schippers hebben hunne vaartuigen verloren, maar werden met hunne beman- ning als door een wonder gered. (ff. C.) I 100.1. het bij de laatste ooderhandelingen werd om- ,schreren, aan hem orer te dragen voor den prijs van 227,000. Burgemeester en Wethouders nanelen niet dit voor stel aan den Baad der gemeente over te brengen, overtuigd ale zij zijn dat het aanbod ie in het finan cieel belang der gemeente en dat de Baad alsnu gaarne gevolg zal geveu u» den door Z. K. H. uitgedrukten wensch. Zij stellen mitsdien voor het paleis aan den Kneu terdijk aan Z. K. H. over te drageu voor de som van 227,000, buiten en behalve de koeten van overdracht. Dinsdag ochtend werd te Groningen de algemeene vergadering van het Nederl. Protestanten bond ge opend door den voorzitter, prof, van Boneval Faure, mei eeu kort woord, waarin hij eerst op de gun stige teekenen der tyden de aandacht vestigde en daaraau de reden ontleende tot onverdroten arbeid aan de ontwikkeling van bet vrjje godsdienstige leven. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het Bond 5 nieuwe afdeeliugen eu 14 nieuwe correspondentschappen had aangenomen, terwyl het ledental met ruim 200 was toegenomeu. dagsscbolen nemen steeds in aantal en terwijl steeds meer afdeelingen zich aan dienstonderwys laten gelegen liggen. De heer Hart kamp werd als onderwijzer van het Bond aangesteld, en drie adspirant-onderwyzers als leerlingen aange nomen. De colportage leverde aanmerkelijk gunstige resultaten. Twee duizend exemplaren van geschrif ten werden verkocht. De colporteur arbeidde op 150 plaatsen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de inkomsten vermeerderden, maar door uit breiding der werkzaamheden de uitgaven in hoogere mate, zoodat naar vermeerdering der eerste moet wor den uitgezien. De uitgave der Hervorming levert uog geen saldo op, maar het debiet neemt lang zaam toe. Door den voorzitter wordt de eerste godsdienst onderwijzer van het Boud op hartelijke wijze toege sproken en als zoodanig geïnstalleerd. De commissie voor de liederenbundels rapporteert omtrent hare werkzaamheden. Als haar laatste werk bracht zij onder dankbetui ging der vergadering den bundel voor de gemeente ter tafelby de commissie voor de Zondagsscholen zijn platen in bewerking, waarvan zij eeu exemplaar ter kennisneming aanbiedt. Het fonds voor het godsdienstonderwijs eischt dringend vermeerdering van inkomsten, ten einde in de behoeften te voorzien. De commissie zal een beroep doen op de offervaardigheid der leden. Tot leden van het hoofdbestuur zyn benoemd mr. Thieme, officier van justitie te Grouingen, en dr. Hugen- boltz te 's-Hage. Men meent wel eens dal bij vorstelijke personen Voor de nagelaten betrekkingen der bemanning van den monitor Adder is van de verschillende sub-co- mités enz. tot dusver bij het centraal comité inge komen een bedrag van ongeveer 70,000. In de vorige week hebben zich te Rotterdam weer tieu gevallen van pokken voorgedaan. Nadat in de zitting van den Haagschen gemeen teraad van 25 October jl. was verworpen het voor stel om het paleis aan den Kneuterdijk voor de som van 150,000 aan Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, af te staan, hebben Burgemeester eu Wethouders van Z. K. H. een schrijven ontvangen, waarby hy onder herinnering dat aan genoemd paleis voor hem dierbare herin neringen zijn verbonden, het verzoek doet dat paleis, GOUDA, 2 November 1882. Op de Dinsdag te Groningen gehouden alge meene vergadering van den Ned. Protestantenbond is besloten, dat in 1883 de algemeene vergadering zal plaats hebben te Gouda. De heer T. W. Ver maat alhier heeft met goeden uitslag het akte-examen, middelbaar onderwijs, afge legd voor boekhouden, huisonderwijs. De kiesvereeniging „Krimpenerwaard" heeft voor de a. st. verkiezing van een Lid der Tweede Ka mer thans ook gesteld Mr. J. Fortuyu Droogleever. De Standaard over de Goudsche verkiezing spre kende, meldt dal bij de keuze van een liberalen candidaat thans geen politieke overwegingen, maar Jinancieele invloeden den doorslag gaven, daar be doelde candidaat is„notaris." Gelijk onze lezers weten, begaat de Standaard een kleine vergissing, de candidaat der liberalen bekleedt niet de betrekking van notaris, hij is advocaat en daarmede vervalt de redeneering van bet blad. Uit Oudewater schrijft men ons dd. 31 October 11. Heden had alhier de inwyding plaats van de „school met den bijbel”. Ds. Veelo van Waarder, een paar leden van de „Commissie", de beer van Loo van Woerden, de nieuwbenoemde onderwijzer, de heer v. d. Velde, bovendien een zijner collega's, van elders overgekomen en de predikant van Bode graven waren by deze gelegenheid de woordvoer ders, vooral de laatstgenoemde, die eene vry uit voerige rede hield. Al deze toespraken werden door psalm-gezang afgewisseld en met gebed begonnen en geëindigd. De leerlingen, die zich hadden laten inschrijven, werden onthaald op chocolade eu krente- brood. Naar wy vernemen zal men met een zes tigtal leerlingen beginnen. Elke klasse der openbare school alhier verliest daardoor echter niet meer dan gemiddeld een zestal leerlingen, veertig in 't geheel. Velen woonden deze plechtigheid bij, o. a. de leden van het Dagelyksch Bestuur en die der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs alhier. De Tweede Kamer is thans officieel bijeengeroepen tegen Woensdag 8 November, des namiddags ten 3 ure. De Kamer zal de beide volgende dagen in de afdeelingen vergaderen, om Maandag daarna de be handeling der voor de openbare beraadslaging aan de orde te stellen onderwerpen aan te vangen. Gedep. Staten van Zuid-Hollaud hebben aan de Provinciale Staten van dat gewest voorgesteld ter behandeling in de aanstaande najaarsvergadering aau bet uitvoerend comité voor de Internationale Landbouwtentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden, een subsidie van 5000 toe te kennen. Naar men verneemt, is de Koning voornemens, voortaan bij beurten verblyf te houden in den Haag, op Soesldyk, op bet Loo en op het landgoed Oranje* Ncuiau.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1