Bultenlanlsclr Overzicht. WAARSCHUWING. ADVERTENTIÈN. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Getrouwd SIJBRAND HENDRIK van dek KRAATS, Weduwnaar «air Johanna Wjlhklmina Jansen. 1» Januari 1883 aau ecu Tast zegelrecht fan 5 rents zullen onderworpen zijn; men achtte het wenschelijk, dat htt publitk door meerdere bekendmaking van de voorschriften dier wet daaraan zou worden her innerd. Die weuschelijkheid zal iedereen toegeven. Wij zouden echter in overweging geven, dat de Regeering bij het bekendmakeu van de voorschriften der wet vau 1882 niet verzuimde de betrekkelijke bepalingen der wet van 3 Oct. 1843 iu herinnering te bren gen, waardoor men ook zou kunnen weten welke quitautiën van het zegelreoht zijn vrijgesteld. Tevens heeft men in de Kamer gevraagd, dat de Minister van Financiën zou verklhren, of hij de mee ning is toegedaau, dat het bij de wet van 1882 vermindert registratierecht bij vernieuwde overdracht van (onroerende goederen binnen het jaar ook toe passelijk is, indien de eerste overdracht voor het in werking treden dier wet heeft plaats gehad, welke opvatting volgens de leden der Kamer aau geen re delijken twijfel onderhevig kan zijn. (Vad.) Opnieuw heeft de heer P. Koning op Tessel een artikel in den handel gebracht, hetwelk tot dusver als geheel waardeloos werd beschouwd. Een zee plant, bij de wierdrogers bekend onder den naam van //darmen", welke veelvuldig langs de kusten van onze Noordzee-eilandcn wordt gevonden, werd onlangs door den heer Koning nader onderzocht. Hij droogde het gewas en ontdekte toen, dat het in velerlei opzichten de voorkeur verdiende boven het beste gemaaide zeegras. Do ontdekking des heeren K. zal ongetwijfeld veleu kustbewoners ten bate komen, door hun werk en brood te verschaffen. De redacteur en secretaris van de Fransche redactie van //Amsterdams Crediet" (een te Amsterdam iu het Fraitsch en Nederlandsch verschijnend blaadje) hebben een minder aangename ontmoeting roet de politie te Amsterdam gehad. Eenige dagen geleden werd de redacteur aau het hoofdbureau van politie te Amsterdam ontboden, waar hem door een ambte naar van de politie werd aangeduid, dat hij Nederland onmiddellijk moest verlaten. De secretaris der redac tie verzette zich ernstig tegen dat bevel, waarop hij door een der agenten in hechtenis werd genomeu, terwijl de redacteur in hechtenis werd gehouden, totdat het onderzoek der politie zou zijn afgeloopen, en wel, zooals gezegd werd, „als landlooper, die geen middel van bestaan heeft." „Na een uur dus schrijft de redactie met den secretaris der redactie achter slot en grendel 'te hebben gezeten, werd de redacteur met den secretaris in vrijheid gesteld onder het nietige voorwendsel, dat de poli tie een valsch spoor gevolgd had en dat zij door een leugenachtigeu brief misleid was." De redactie protesteert ten sterkste tegen zulke handeliugen der politie. Zyn de zaken gebeurd, zooals de redactie beweert, dui heeft zij volmaakt gelijk met haar protest. liet meeste melkvee, schrijft men aau de L. Ct. is naar den stal-gehaald, omdat de opbrengst ver minderde. Met het binnenhalen van het andere vee zal ook niet lang meer gewacht worden, want het weiland, voohtl dat laag gelegen is, lijdt bij «Ie vele nattigheid onder de hoeven van het vee en het gras geraakt op. De boer behoeft het echter dit jaar niet uit te stellen omdat zijn voorraad hooi onvoldoende zou zijn om tot het voorjaar te kunnen "blijven voederen. Al kwam de lente wat laat, aan tamelijk goed gewonnen hooi is uergens gebrek en over het algemeen heeft de landman een gunstig jaar gehad. Met de groenten uit de moezerij geraakt het nu van lieverlede gedaan. Appelen en peren zijn er niet veel gtplukt, zooals van een zoo stormachtigen zomer kon verwacht worden. Uit Veur is een zeer goed gewas van andijvie verzonden en de bloem kool slaagde overal naar weusch. De andere kool soorten zyu ook voldoende. Schiet Nederland Ie kort door de ziekte in de opbrengst van den aard appel, uit den vreemde wordt de voorraad aangevuld en daardoor gebrek voorkomen. De laatste bloemen verdwijnen van het veld en in de meeste kassen van de kweekerijeu werd reeds vroeg gestookt, niet omdat de weersgesteldheid zoo koud was, maar omdat er geen dag droogte in de lucht bestond. Dezer dagen werdeu door de politie te Overschie een man en eene vrouw in verzekerde bewaring ga- nomen, die volgens hun zeggen besloten hadden een romantischer! (lood le stervfen. Hiertoe hadden zy dè Jsachel vol rookende brandstof geworpen en xomfCT^TSedekking gelaten, en waren beiden daar voor gaan liggen, om door verstikking een einde aan hun leven te maken. De toestand was echter van dien aard, dat zij zich vermoedelijk voor den rechter zullen moeten verantwoorden wegens brundstichtiug. Zaterdag rijn beiden gevankelijk naar Rotterdam vervoerd, nadat de .man nog eerst eene poging had beproefd om door ophanging zich vatr het leven te ontdoen. Omtrent den Nedtrlundscheu reiziger Schuver in Afrika worden berichten medegedeeld door den redac teur vau Petermaun's Mittheiluugen, die eeu brief van hem ontving, gedateerd Famaka 12 Juli 1882. De heer Schuver vertrok in het laatst van Maart uit Padasi en ging zoodra zijne gezondheid het veroorloofde, vau Famaka op een ontdekkingstocht uit door de streek tusschen den Blauwen Nijl, de Abyasiuische grens en de Opper-Dinder. Deze reis duurde niet minder dan 50 dagen. De reiziaer drong op zijn tocht oostwaarts tot Mont-Keinien door, ging de Kisin of Bolasa langs, tot haar samen vloeiing niet deu Blauwen Nijl, en bereikte de hoofd takken van de Dinder. Op een hoogen berg, drie dagreizen van Famaka, ontdekte hij de Sienetjo's, een „gelen"* stam, wier taal van die der naburige negerstopim» verschilt. Schuver beweert voorts, dat Gessi - en Mrtteucc', in strijd met huune verklaringen, nooit verder dan Fadosi kwatnen. Een vroegeren brief van den reiziger, met een kaart, schijnt in handen der opstandelingen in Soe dan gevallen te zijn. Met het oog op dien opstand is men eenipszins ongerust over het lot van andere Europeaneu aan den Boven-Nyl. Van dr. Emin Bey heeft men sedert zijn vertrek uit Karthoum, iu Maart 11., niets vernomen, en van dr. Junker en kapt. Cusati ontving men het laatste bericht in December 11. Onlangs is te Philadelphia een tentoonstelling van katten gehouden, waarbij een ingenieuse Yankee op de gedachte kwam een kattenconcert le geven. Der vereeniging tot bescherming van dieren gelukte het, het plau niet te doen doorgaan. Iu de midden- eeuiveu. waren zulke katten- en in het algemeen die renconcerten zeer in zwang. Dat was de zoöpho nie 1 Natuurlijk werd de muziek alleen verneembaar doordien men de dieren pijnigde. Het loon der kunst, zegt men wel eens, is een traan hier was een traan de kunst zelve. Een der merkwaardigste concerten van deze soort werd in 1549 op Hemelvaartsdag te Brussel gegeven. Twintig katten en tien biggen deden dienst als instrumenten, terwijl een gedresseerde beer als musicus fuugêerde. De katten eu biggen zaten in hokken, hunne staarten staken door openingen achter in het hok en waren door suaren' verbonden met de toets van e®n soort reuzeupiano, waarop de beer speelde. Elkèn keer dat deze zijn klauw op een toets legde, Begon een dier te schreeuwen en het gejank duurde iu den regel nog al lang, daar de beer niet heel vlug in de vingers was. De muziek had, dan ook, hoe fraai ze was, iets gerekts. Onze cDnsul-generaal te Melbourne schrijft iu zijn jongste jaarverslag over de Australische vleesch- verzendingen In mijn vorig verslag maakte ik melding van den bevredigenden uitslag van de proefzending bevrozeu vleesoh met het schip Strathleven. Tegelijkertyd werd de methode beschreven, naar welke het vleesch bevrozen en verscheept werd, en werd van eene nieuwe zending bevrozen vleesch per stoomschip Protos melding gemaakt. De uitkomst dezer zen ding heeft evenwel niet aan de verwachtingen be antwoord en het schapenvleesch werd gemiddeld tegen 61/* d. per pond en het ossenvleesch tegen 3V8 a 4d. per pond te Londen verkocht. De slagers in Londeu klaagden over uitdroging eu dat het vleesch niet geheel en al zuiver was, hetgeen toegeschreven werd aan de overhaaste wyze van bevriezen en ontdooien. Die bewering werd echter door velen betwist en scheen dan ook meerendeels ongegrond te zijn. Zij was evenwel iu zooverre van nut, dat de aandacht der Australian Frozen Meat Company alhier gevestigd werd op de methode zelve van bevriezen en ontdooien en dat besloten ^r<l door verschillende proefnemingen tot de beste methode te geraken. De kosten van bevriezen zijn »/s d. per poud eu de vracht bedraagt 2'/2 d. per pond. De vracht is zeer hoog en men hoopt door bet gebruik van snelvarende zeilschepen, in de plaats van stoomschepen, de vracht op bevroren vleesch aanmerkelijk te verlagen. Nieuw-Zuid-Wal lis, aangemoedigd door de eerste welgelukte proef nemingen, schonk zijn volle aandacht aan deze zoo belangrijke znak en nl spoedig werd «ene maat schappij opgericht onder den r.aam van de Orange Meat Slaughtering Companydie zich tot taak stelde den uitvoer van bevroren vleesch op groote schuai te ondernemen. Orange is een gehucht, op een afstand van bijna 200 mijlen vau Sydney en in verbinding met den Great Western Railwaydie door belangrijke dreven nD een slang zich om de Blue Mountains heenkronkelt. De Freezing Esta blishment is gelegen 2 mijlen van Orange aan den oever van de Gorling Creek, welke ontspringt in de Canoblas en nog nimmer droog is geweest. Tot het bevriezen der lucht wordt Giffard's dry air machine gebruikt en wel met zulk een bevredigen den uitslag, dat nog vyf dezer machines te Londen besteld zijn. Met vde vergroote gebouwen zullen deze machines de maatschappij in staat stellen jaarlijks een half millioen schapen of 50,000 ossen te bevriezen. Eene drukking van 40 poud stoom in de machiue geeft 60 omwentelingen iu de mi nuut, verbruikende 21,410 kubieke voeten lucht. De maatschappy koopt geen vee of schapen, maar bepaalt hare werkzaamheden, voor rekening der squatters, tot het slachten, bevriezeu eu afleveren van het vleesch binnen eene haven. De schapen van de Merino-soort geven 56 pond, de ossen elk 800 pond zuiver vleesch. Zoodra het vleesch in den verei8oliten toestand zich bevindt, wordt het vervoerd naar de freezing chamberswaarin hel lang zamerhand bevroren wordt totdat het even hard is als een plank. In dien toestand wordt het verpakt iu zeildoek, voorzien van de merken (brands) der betrokken squatters. De regeering in overeenstem ming met eene met (1e maatschappij aangegane over eenkomst, heeft een zijspoor aangelegd, dat naar de werkplaatsen voert, en voorziet haar desverkiezende vau de best ingerichte freezing carsten einde het vleesch iu behoorlijken toestand te kunnen afleveren aan de daartoe opzettelyk gebouwde zolderschuiten (ligthers), die het vleesch aan boord der stoom- schepen brengen, alwaar het onmiddellijk iu de Jreezing chamber geplaatst wordt. Nadat zulks heeft plaats gevonden, is de maatschappij niet verder ver antwoordelijk. Het bevriezen van het vleesch heeft aanleiding gfgeveu tot het bevriezen vau visch en den 31 Maart 1881 verscheeu in de Melbournsche dagbla den eene anuonce, dat Engelsche visch iu bevroren staat bij inschrijving zou verkocht worden. 2680 pond visch 'werden spoedig verkocht: de zalm voor 6/-, tarbot en schol voor 5/-, bloaters ü$d haddocks voor 4/- per pond. Eeuigeu tijd daarna werd eene aanzienlijke hoeveelheid tot eene waarde vau 3000 grif verkocht en een ieder moe«t Engelsche visch op zijne tafel hebben. Het duurde evenwel uiet lang of van vele kauten werd de aanmerking gemaakt, dat de visch droog en in vele gevallen smakeloos was. Tc oordeelen naar den uitslag der tweede publieke veiling, schenen deze aanmerkingen volkomen ge grond geweest te zijn, althans weinig wdM verkocht eu veel werd opgehquden. De vraag of die smake loosheid niet toe te schrijven zou zijn aan de wijze van ontdooiing, werd natuurlijk ernstig besproken. Moet het in koud, warm of heet water, of wel in zout water geschieden, of rnoet de visch, zooals in Canada gebruikelijk is, 24 uren lang in het water liggen, voordat hij gekookt of gebakken wordt? Het einde van al die besprekiugeu was, dat de Frozen Meat Export Company aldaar verzocht werd de zaak nauwkeurig te onderzoeken. Intusschen heeft men de zendingen van bevroren visch gestaakt. Yan daar werd, behalve vleesch, wild in bevroren staat verzonden en de twee oudste zonen van den Print van Wallis zouden aan huune koninklijke ouders in bevroren toestand per stoomschip Cuzco de door hen, tijdens hun verblijf in Zuid-Australië, geschoten hazen en kangaroos. Boter en vruchten xyu reedt met goeden uitslag naar Engeland verzonden ge worden en de freezing proces zal zonder twijfel eene industrie ontwikkelen, waarvan men de schoonste verwachtingen mag koesteren. By deze gelegenheid wen8ch ik nog aan te stippen, dat druiven en appe len, in de freezing chamber gepluatst, in den besten staat in Ceylon werden afgeleverd. Die vruchten waren verpakt in zuiver zaagsel. Naar Londen heeft men eene proefneming gedaan van vruchten, die verpakt waren in kArkstof (corkdust). Bij de hitte cler keerkrngsge westen zou het gebruik van de druif voor de gezondheid, zoowel van deu Europe aan als den inboorling, vau hoogst weldadigen in vloed zijn. Een gezelschap dwergen uit Berlyu doet tegen woordig eene kunstreis door Duitsohland, orq toor neelvoorstellitigen te geven. Ongeveer drie jaar geleden hadden zich drie dwergen vereeenigd met het plan om hun traditioneel beroep, dat van lachverwekkers, op het tooneel, die wereld in het klein, uit te oefenen. Overal waar zy als komieken optraden, maakten zij grooten opgang. Het waren Jean Piccolo, Jean Petit en Ris Jozi, die zich nu bij, het eene, dan bij het andere, dikwijls zeer middelmatige ge zelschap aansloten. Beter zyn er op dit punt de zeven dwergen nan toe, die geene andere hulp be hoeven, en gezamenlijk stukken opvoeren, want uu verkeert de toeschouwer in de illusie dal hy zich in de sprookjeswereld bevindt, of in het ryk der Pygrnaeën. waarvan IIerodotU9 wist te verhalen. Het laat zich begrijpen dat' de impressaiio, de hter Sicgbert Martin, moeite gehad heeft zijn troep by elkaar te brengen. Het plan daartoe ontstond in Juli 1881, toen de heer Martin kennis maakte met de toen vijftienjarige Ida Mahr, en in haar een buitengewoon dramatisch en muzikaal talent ontdekte* Hij hield haar voor een kindje vau een- jaar of drie en werd eerst door haar vader op de hoogte gebracht. Daar deze iu behoeftige omstandigheden verkeerde, was hij licht over te halen zijn dochtertje aan dea heer Martin toe te vertrouwen, die zich met hare verdere opleiding belasten wilde. De leer meester werd verblijd door een verrassenden uitslag, en nu besloot hij eeu gezelschap van even kleine personen bijeeu te zoeken, wat hem iu een tijd van vijftien maanden gelulde. Te Leipzig in het Carola- theater begonnen zij hunne opvoeringen, en van daar trokken zij naar het Residenz-theater te Berlyu. üe ledeu vau het gezelschap zijn uog jongde oudste, Johann Wolff telt 35 jaar, en de jongste, Frauz Ebert, is zeventien, evenals Ida Mahr, de hoofdpersoon der omlerneineng. Bij haar sluit zich zeer goed aan Selma Görner, eene achttienjarige jonge dauie met een lief uiterlijk eu goed gevormde gestalte. De naam Görner is slechts eeu theater- naam; zij die hem draagt, is verwant aan de be roemde kunstenaarsfamilie Devrieut. Toen Selma acht jaar was, kreeg zij van Emil Devrieut de door, hern relf overgeschreven rol van Suzette in Kot zebu e's Rosen des Hernn von Malesherbes ten ge schenke, als eene vingerwijzing voor haar later be roep.1 Haar talent bestaat voornamelijk in het voor stellen van dames uit hooge kringen. Ida Mahr is veelzijdiger; zij speelt de grootmoeder in Recept gegen Schwiegermiiller, de soubrette in Bengalische Tiger den kleermaker iu Lumpacioagabundus. De 17jarige Franz Ebert speelt ook vrouweurolleu, ale Marianne in het eerstgenoemde stuk. Ebert is de kleinste van het gezelschap, slechts 80 palm, lang. Wadsen is 110 palm lang, Anton Hübler 105, eu de lengte der jonge meisjes bed rang' 94 en 95 duim. Lllustrirte Zeitung.) De beraadslaging iu het Britsche Lagerhuis over de wijziging van het huishoudelijk reglement wordt voortgezet, maar levert iji de laatste dagen weinig belangrijks op. Men weet dat het Huis het amen- demeut (lev heeren Gibbon, om de cloture met tweedeiden der nunwezige stemmen uit te spreken, verwierp en zich feitelijk vereenigde met de ziens wijze van deu heer Gladstonesluiting van het debat bij leuvoudige ineerderhetd. Men is nu uog aau het beraadslagen over tal van andere amende menten, welke waarschijnlijk eveneens verworpen zullen worden. Niettemin schijnt de oppositie deu strijd niet te willen opgeveinpsir Slatford Northcote zou uumelijk voornemens zyu, na aflmudeling van al de umenderaeuteu, op de quaestie iu haar geheel terug te komen eu het Huis te verzoeken elk voor stel vau clóture te verwerpeu. Deze hardnekkige tegenstand zal echter vermoedelijk geen ander ge volg hebben, dan het uiteengaan van het Huis noodeloos te vertragen. De overwinning van het kabinet wordt nagenoeg zeker geacht. In het Lagerhuis werd Maandag door sir Charles Dilke de verklaring afgelegd, dat tusschen Engeland en Frankrijk een vriei (Ucbappelijke gedachteuwisseling over de Egyptische aangelegenheden gevoerd «or(P, maar hy deu aard der besprekingen thans uog niet kou mededeelen. Lord Dufferiu is, zooals de telegraaf ons reeds bericht heeft, te Alexaudrië aangekomen. Volgens den correspondent vau den Standard, moet ouder de lagere klassen der bevolking algemeeu de dwaze mee- ning heertohen, dat hij komt om Tewfik als Khedive te vervangen. Iu offloieele kringen te Caïro bespeurt men eenige reactie tegen Engeland, die door de Porte wordt aan gewakkerd. Aau der» heer Broadley werd o. a. vrye toe gang geweigerd tot de gevungeneu, die hij als getuigen d décharge iu Arabi's proces wenschte te doeu optreden. De eerste ban der reserve heeft Egypte verlaten, om naar Engeland terug tc koeren. De eerste outmoetiug tusschen de partijen in den Pruisisehen landdag, welks zittingen deu 14eB dezer maand worden geopend, zal plaats hebben by de verkiezing van den presideut en de beide vice-pre- sidenten. De beide groote purtyen, de conserva tieven en de clericalcn, nemen voor zich deu presi dentszetel en de plaats van eersten vice-president in beslag, terwyl waarschijnlijk aan de natiouaal- liberalen de tweede vice-presidentsplaats zal worden aangeboden. Naar de sterkte hunner partij is dit een aanbod dat de natiouaal-liberalen met fatsoen kunnen aannemendoch verleden jaar hebben zij het geweigerd, wijl zij zich met meer of minder recht beschouwden ais de vertegenwoordigers der gansche liberale party. Na deze laatste verkiezing kunnen zij dit moeilijk meer zeggen, en als zij, uit trots op hun verleden, do derde plaats afwijzen, zullen zij een ander voorweudsel moeten zoeken. De gedachtenwisseliug tusschen de Oostenrijksche en Italiaansohe regeeringeu over het bezoek, dat keizer brans Jozef koning Humbert notr steeds schul- d'g is, hebben nog geeu resultaat opgeleverd. De moeilykheid schijnt te liggen in de plaats, waar de Oostenrijksche vorst ontvangen moet worden. De Italiaansche regeering wenscht den gast te Rome te ontvangen, terwijl keizer Frans Jozef niet te Rome kau komen, z'mder ook den Paus een bezoek te brengen. Wanneer hij echter ook den Paus gaat bezoeken, komt hij in eene vreemde verhouding tot den kotiwg van Italië. Ofschoon de goede verstand houding'tusschen ile beide rijken er niets door heeft geleden, schijnen toch (ie onderhandelingen over deze quaestie voorloopig te zijn afgebroken. Het nieuwe Paliaansche wetboek van Koophan del zal I Jan. a. s. in werking treden. De Russische Minister van Ouderwijs Deljanoff is bij den Keizer in ongenade gevullen en men noemt Tolstoi, thans met Biuneulaudsche Zaken be last, als zijn opvolger iu Tolstois plaats zou ko men Dondukotf-Koraakoff. De brandstichtingen en audere gewelddadigheden iu de Ooslzee-provincies worden toegeschreven aau Nihilisten. Nog steeds heerscht onzekerheid of de vrede tus schen Peru en Chili werkelijk gesloten is. Iu dp Buenos Ayres Standard (an 28 September las men dat de langdurige en bloedige oorlog eindelijk ten eindé wu3 gebracht. Tusschen de Chilhche regee ring en den president vau^Prru, haren gevangene Garcia Calderon, zou een tractaat gesloten zijn op deze voorwaarden Peru betaalt 40 millioen pond sterling oorlogsvergoeding en staat twee provinciën af aau Chili. Deze staat geeft voor loopende uit gaven eeu voorschot van 6 millioen dollars aan Peru en plaats gedurende een jaur ten garnizoen in Lima. Indien Pierola, de vroegere dictator van Peru, uit Parijs morbt overkomen om eeue kans op herzieniug zijner macht te wagen, zouden de Chiliërs hem dadelijk gevangen nemen. Indien dit bericht waarheid bevat, zou gelukkig deze treurige oorlog tusschen twee. naburige repu- bliekeu weder tot de geschiedenis behooreu, maar wij kuoneu er uog geen staat op maken, daar een later bericht van eene courant uit Rio Janeiro meldt dat Peru de voorwaarden niet wil anuuemen, en dat Chili weigert ze te verzachten. Kederlamlsclie Maatschappij ter bevordering: van XjJverheid. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID TE HaAKLEK. UITLOVING VAN PREMIÈN. 1882—1883. Overeenkomstig het beslui* van den Raad vnu Bestuur worden de volgende prciniëii uitgeloofd A. Aan ZilversmedenMeesters of Gezellen in Nederland gevestigd. voor 'een voorwerp in zilver, tot huiselijk gebruik bestemd, ter waarde van hoog stens 100. b. v. een kandelaar, een lepel en vork, mes-heft, trekpot, suikervaas, melkkan, suiker strooier, zoutvat, peperbus enz., mits de bewerking beantwoorde aan de eischen van zuiveren stijl en in bet algemeen het kenmerk drage van een streven naar veredeling vnu onze vnderlaudsche Kunstnijverheid. B. Voor MeubelmakersMeesters of Gezellen in Nederland gevestigd. HOUTSNIJWERK. Een deurpaneel iu renaissauce-stijl, van noten- of eikenhout, met profilering en orueinentale versiering. Ingevul het paneel slechts een gedeelte vau de deur uitmaakt, moet de teekening van het geheel er bygevoegd worden C. Uitsluitend voor Nederlandsche Dames. BORDUURWERK. Een geborduurde stoelbekleeding (rug en zittiug) eigeu ontwerp, uitmuntende door sierlijkheid van tee kening en harmonie van kleuren. BEPALINGEN. De premiën zullen bestauu in Zilveren eu Bronzen Medailles. De ingezonden stukken blijven, ook bij bekrooning, eigendom van de inzenders. De beoordeeling is opgedragen aan de Commissie van het Museum. Van de ingezonden voorwerpen zul eene tentoon stelling ivorden gehouden in een der lokalen van het Museum tijdeus de jaarlyksche algeraeeue ver gadering van den Raad van Bestuur, in dc Maaud Mei 1883. Inzendiug met gesloten naambriefjes vóór l Mei 1883, aan het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem. De Commissie. A. C. KRUSEMAN, Voorzitter. S. J. Graaf «au LIMBURG SÏIRlUM, Ondervoorzitter, Pen n ingmeester. Haarlem, Ed. COLINET. October'82. J. F. VV. CON It AD. Prof. A. PIERSON. O. SMISSAERT. F. VV. van EE DEN, Secretaris. Voor Gouda en Omstreken zijn alle nadere inlich tingen te bekomen bij het Bestuur van het hier gevestigd Departement der Ned. Maatschappij van Nijverheid H. W. G. KONING, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien de Verordening op de Wijken en het doen van aangifte lot het bijhouden der Bevolkings-Registers, Herinneren belanghebbenden, dat volgens die Verordeuing IEDER, die naar* eene andere woning binnen de Gemeente VERHUIST, daarvan zoodra mogelijk (altijd binnen DRIE dagen), aangifte moet doen bij de betrokken WIJKMEESTERS en ter Plaatselijke Secretarie (Bureau van Bevolking), en de HOOFDEN der huisgezinnen alsmede afzonderlijk wonende personen gelijke aangifte beli oren te doen wanneer zij DIENST BODEN of andere personen, iu hunne woning op nemen, en dat voorts volgens bèdoelde' Verordening alle eigenaren van gebouwen of besloten erven verplicht zijn te zorgen voor eene behoorlijke NUMMERING hunner panden, welke nummering eveneens moet geschieden op AFSCHUTTINGEN bij verbouwing of vertiramering, terwijl zij mede gehouden zijn om binnen ACHT dagen na eene splitsing of vereeniging hunner perceelen daarvan ter Plaatselijke Secretarie keunis te geven, opdat de vereischte wijzigiug in de huisnummers kunne worden gebracht. Geschiedende deze waarschuwing ter voorkoming van VERVOLGING en BESTRAFPING overeen komstig de bepalingen der bovengenoemde Verordening. Gouda, den 9 November 1882. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. MARKTBERICHTEN. Gouda. 9 November 1882. De graaumarkt van heden was vrij onbeteekeuend. Puike Zeeuwsche Tarwe bracht 10.50 a 11.25. Polder en afwijke de 9.50 a 10.25. Geringe soort daar beneden. Rogge in de beste soort iets vaster 6.75 a 7.25. Gerst ƒ5.25 a Q. Haver ligte 3.50 a 8.75, zwart 4.25 a 4.50. Erwten eu boonen alleen voor eonsumptle. - Hen nepzaad 10.75 a II. De veemarkt met goeden aanvoer; alle soorten' werdeu tot hooge prijzen vlug verkocht, vette var kens van 24 a 29 ct varkens voor Louden van 21 23 ets. per half kilo, magere varkens en big gen traag, biggen 0.90 a 1.10 per week, de han del in schapen iets trager. Aaugevoerd 77 partijen kaas, handel traag eerste qualiteit 30.—a 32.tweede qualiteit 26. a 29.Noordhollandsche 33.a f 34.-—.' Goeboter 1.50 a 1.60. Weiboter 1.30 a 1.40. GEBOREN' 7 Nov. Egidius Johannes, ouders T. Jaske en M. Lonrier. Martina, ouders J van Maaren en S Kleij- V«g. Johannes, ouders C. Schenkel en J. van den Heuvel. 8. poroelia Gerarda, ondeis J G. van der Klcijn en J. Gibbon PEHUWD; 7 Nov. T. Bron en J M. E. Schenk. H.den Hertog en A. Snel. S. H. van der Kraats en J. M. de Bas. J. Uittenbogaard eu N de Borst. C. van Vliet en M. VV. Kraanenveld C van Groot en A. van Vonreu. C. van Tongerloo en F. Agterhorst JOHANNA MAGDALENA de BAS. Die hunnen welmeenendeu dank betuigen voor de vele bljjken van vriendschap bij hun Huwelijk ondervonden. Gouda, 8 Nov. 1882. Overleden 4 Nov. CORNELIS MARIÜS I T 9 MARIUS CORNELIS j Tweelmg'. geboren 20 Oct. '82. J. KROMHOUT. J. KROMHOUT-Bonneur. Gouda, 9 Nov. 1882. Eenige kennisgeving.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2