iAZEN, geschilderde IS. i 1882. N° 2845. BINNENLAND Vrijdag 17 November. kolen, ectol. Cie. abeth, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. M. mts. 'SZOIlt. 1EN. kfl huis, mits uen. ■kt H. 101. ;nde Kunsten, Directeur der Utrecht. (otterdam, l, 44. O en 50 cents. N. 50 cents. SN, cents. ling heeft de ;eda*n. De- ■Ïïnctuur, eringste pgn, oorgoed rer- >r zóóver gv het gebruik heeft, eene tbetaalt. Met len, dat dit nstig gevolg r flacon, in- ing Fl. 1.— •epöts en bjj van waterdrup- manuscript be- 60 cents. ILDENRUK- NK. ;N, Emmerik. BRINKMAN jekomen Janskerk te denis der St. keningen,enz> lerlijk lerens- de Gebroeders GOUDSCHE COURANT. ikende UNI- een zeker raking, Hart- jgbaar in cent en beele H BOERS, n Bouwmees- Bodegraven bn LVaroe- Bergen. dsche Cou den door den e Gouda. GOUDA, 18 November 1882. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Vrijdag den 17 November 1882, des namiddags ten I ure, ten einde te behandelen: Het adres van de Ussel-Stoomtramweg-Maat- schappy, betrekkelijk eene wijziging der Concessie voorwaarden voor de lijn GoudaOude water enz. Een verzoek van genoemde Maatschappij om een uitstel van drie maanden voor den aanvang der uitvoering van den aanleg der bovenbedoelde tramlijn. Een verzoek van dezelfde Maatschappij om hare tramlijn te mogen doortrekken van de Kleiwegsbrug l en door de Crabethstraat tot den Ned. Rijnspoorweg. langs den Kattensingel het Stationsplein van Gisteren herdacht de heer H. C. N. van Amerom, predikant bij da Ned. Herv. Gemeente alhier zijn 25-jarigen evangeliedienst in deze gemeente. Hij mocht by deze gelegenheid vele blijken van be langstelling ondervinden. Onder de bewijzen van achting en toegenegenheid, die den jubilaris werden gegeven, noemen wij: Een keurig geëncadreerde en schoon uitgevoerde plaat, benevens de dichtwerken van Beets, welk cadeau hem door de leden van den kerkeraad werd vereerd, waarby zich tevens eenige andere vrienden hadden aangesloten. Door de kinderen uit het Weeshuis de heer van Amerom heeft den tyd, dat hij in Gouda werkzaam was, steeds de weezen gecatechiseerd werd hem een sierlyk bewerkt photografie-album aangeboden ter- wijl ook van andere zyden hem stoffelijke zaken tot aandenken werden overhandigd. Des avonds was bet juist aan den jubilaris om in de Kleine Kerk op de Peperstraat op te treden en daar herdacht hij te midden zijner gemeente zya feestdag naar aanleiding van 2 Cor. IV, vers 5a. Het is voorzeker de wensch van vele gemeente leden, dat de beer van Amerom nog vele jaren in hun midden blijven moge t Naar wij reeds vroeger mededeelden zal binnen kort een nieuw tooneelstuk van den beer Justus van Maurik Jr. worden opgevoerd. Het is getiteld Fijne Beschuiten en zal door de Amsterdamsche afdeeling van Het Nederlandtch Tooneel worden op gevoerd. De eerste voorstelling heeft plaats in het begin van December. Het Vaderland schryft: Omtrent een verbetering in den toestand van het muntwezen is de Minister van financiën in overleg getreden met mannen, wier gevoelen op dit gebied eenig gezag verdisut, en zal daaromtrent door bem eene beslissing worden genomen na ontvangst der ge vraagde adviezen van enkele Kamers van Koophandel en bankiavichtiugen. De Nuts vergadering van Dinsdagavond werd door een talrijk publiek bygewoond, hetgeen, bet onstui mige weêr en de besneeuwde straten in aanmerking genomen, een sprekend bewijs was voor de sympathie, die de spreker van dien avond, de heer Justus van Maurik Jr., ook bier ter stede geniet. Het Goud- ache publiek mocht het vooral Dinsdag op prijs stellen dien novellist hier te zien optreden, daar in den nacht van Maandag op Dinsdag zijn tabaks fabriek een prooi der vlammen werd. Stelt men zich voor welk een dag en nacht de heer van Maurik had doorgebraoht, dan zal men kunnen be grijpen dat na de mededeeling van den voorzitter, dat de spreker tóch zou optreden, in weerwil van hetgeen er gebeurd was, een luid applaudissement hem verwelkomde. Zijn voordracht bestond uit twee novellen. De eerste: Z/Eeu slot, dat pakt" was ontleend aan de tooneelwereld. Allereerst werden wy gebracht in de Directiekamer vau den Schouwburg, waar de directeur en secretaris een gesprek voeren over de dagblad- critiek van het laatst opgevoerde stuk, waarna zij de noodzakelijkheid bespreker, tot het brengen van een nieuw stuk op het repertoire. Dit kost veel hoofdbrekens. Stukken zijn er genoèg, maar een van Maurik, zoodat weldra een serie pels ter neêrviel en zijn persoon en dekte, zoodat hij ten laatste de vryheid nam op te houden en met zijn katheter naar ecu drooger plekje van de zaal te verhuizen. In weerwil van dat alles amuseerde men zich uit stekend, wat niet wegneemt dat men den wensch mag uiten, dat de eigenaar der zaal maatregelen neme om dergelijke hoogst hinderlijke stoornissen voor het vervolg te voorkomen. Bij het huren eener zaal mag men toch in alle, billijkheid eischen dat men daarin tenminste tegen sneeuw en regen be schut zij Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 14 en 15 November. In de zitting vau Dinsdag is de heer Godin de Beaufort als lid toegelaten en beëedigd. De behan deling der Indische begrooting is aangevangen. In gezonden zijn de nader door den Minister beloofde stukken over de verlenging van de concessie der Bilhton-maatschappij. Deze zijn commissoriaal ge maakt. De heer Wintgens zou tegen de begrooting stemmen, als protest tegen de verderfelijke liberale koloniale politiek, leidende tot financiëele verwarring en verlies onzer positie als tweede koloniale mogend heid. De beer Kool noemde den aotueelen toestand in Atjeh onhoudbaar en wenschte in bet belang der eenheid en tol keering van het verzet de aanstelling van een militair gezaghebber, voor civiel en militair bestuur. De heer de Bruyn Kops stond de particu liere exploitatie der Indische spoorwegen voor. De heer de Casembroot verweet den minister onkunde met de Indische toestanden en verdedigde tegenover dezen zijne nota. De heer W. K. van Dcdem be streed het stelsel der financiëele eenheid en liet be toog van den beer Wintgens. In de zitting vu gisteren is het debet over de Indische begrooting voortgezet. De heer vu Gennep bestreed den aandrang tot wederinvoering van het militair bestuur in Atjeh en bepleitte de financiëele scheiding tusschen Nederland en Indië. De heer Bahlmann sou tegen de begrooting stemmen, daar deze minister de politiek van zijnen voorganger volgde: hij wilde herstel der differentieels rechten. De heer Keucheuius schetste de nadeelèn van de verlenging der Billiton-concessie en drong bij den minister aan op onderzoek en bestraffing van hen die door plicht verzuim landsbelang verwaarloosden. Voorts wilde hij ook niet adviseeren tot herstel van het militair bestuur. De heer Mirandolle bestreed bet optimisme des ministers in de financiëele beschouwingen, zag den finanoiëelen toestand zeer donker in en zou daarom tegen de begrooting stemmen. De heer van Nispen had ook financiëele bezwaren. Heden voortzetting. De heer van Nispen heeft zijne interpellatie over den toestand der dwarsliggers op den Rijnspoorweg ingetrokken, daar bet onderzoek van den raad van administratie geleerd heeft, dat die toestand in het algemeen goed is. De gemeenteraad van ’s-Gravenhage heeft Dinsdag met algemeene stemmen aangenomen bet voorstal tot overdracht aan Z. K. H. den prins van Oranje van het paleis aan den Kneuterdyk, voor f 227,000. Dat eenvormigheid in spelling wenschelyk is, wordt door de Regeering erkend. Daar nu de spelling van het Woordenboek, sinds vele jaren op de scho len gebruikelijk, meer en meer de eenige wordt, die aan de ambtenaren bekend is, zullen, te rekenen van 1 Januari e. k. dan ook alle stukken, die van dc Departementen van Algemeen Bestuur uitgaan, zoo veel mogelijk in die spelling geschreven zyn. Natuurlyk echter is ook dan het overgangstijd perk nog niet dadelijk gesloten. Er zal, om noo- deloozen omslag te voorkomen, een uitzondering wor den gemaakt voor die wetten, waarvan de ontwerpen, in de spelling van Siegenbeek geschreven, voor 1 Januari zyn ingediend. Uit Utrecht wordt gemeld dat Dinsdag aldaar de eerste uitvoering plaats had van Richard Hol’s nieuw oratorium: de Noordpool. Niettegenstaande den hevige, sneeuwstorm, die bij den aanvang vau het concert woedde, beidden den componist eene eivolle goed stuk behoort tot de zeldzaamheden. Men her- I innert zich ten laatste onder veel prullen er voor - geruimen tijd ook een te hebben ontvangen, dat vrij goed was. Alleen het laatste bedryf deugde niet, het was een te afgezaagd slot, maar overigens bevatte het veel schoons tooneelen, als *t ware ge grepen uit het dagelijkech leven. Men besloot lot de opvoering, doch tevens om den schrijver, een geheel onbekend man, uit te noodigen een ander slofr-bedryf daarvoor te maken. De tooneelknecht wordt met een briefje naar den schrijver gezonden waarin hij verzocht wordt bij de schouwburg-direclie te komen. Daarop voerde de spreker ons naar een armoedig zolderkamertje, waar de schryver van bedoeld stuk op het ziekbed ligt, opgepast door zijn dochtertje en in ’l bezit van slechts één vriend: den doctor. Zijn vrouw is hem indertijd ontloopen, doch juist heden was zij, eertijds jong en schoon, in hoogst ar moedigen en ellendigeu toestand naar haar vroegere woonplaats teruggekeerd om haar kind te zieu. Tot haar echtgenoot, zoo slecht door haar behandeld, durft zij aanvankelijk niet gaan, maar vindt ge legenheid haar dochtertje te spreken zonder baar bekend te maken, in welke betrekking zij tot haar staat. Het blijkt oen toehoorder weldra, dat bet too neelstuk inderdaad uit bet werkelijk leven gegrepen ishet is de geschiedenis ran den schryver. Deze verheugt zich over de aanstaande opvoering, maar is natuurlyk niet in staat aan het verzoek der directie te voldoen om tof haar te gaan. Daarom besluit deze tot bem te gaan en de directeur, se cretaris en regisseur begaven zich naar de armoedige woonplaats van den schrijvsr, waar zy op het juiste oogenblik aankomen om or getuigen van te zijn, dat de bedrogen echtgenoot-zijn vrouw vergiffenis schenkt en dan dea laatsten adem uitblaast. Het stuk had alzoo een slot gekregen^een slot dat pakt.* Ziedaar de korte inbond der novelle, die van het begin tot het einde met groot genoegen gevolgd werd en waarin personen werden opgevoerd, even geestig geschetst als natuurlyk geteekend, waartoe wij slechts behoeven te wyzen op den tooneelknecht, die nu al zooveel stukken bad gezien, dat hij meende er ook wel eene een te kunnen maken. Daartoe had hij van dit stuk een tooneel, vau dat stuk een passage genomen, kortom rechts en links het Doodige gestolen en daarvan een nieuw stuk bij el kaar geflanst, waarvan hij rich als meneer de Secre taris nu de taal en de stijl maar wat wil ’e verbeteren, zich veel succes voorsteide, b. v. als kermis-stuk. Voorts werden de actrice, die gebelgd over de cri- tiek, welke baar te oud voor een jong meisje’s rol vond, haar leed kwam klagen; de acteur, welke court d'argent was en daartoe een voorschot uit de kas begeerdede regisseur met zijn eeuwigdurende jeugd en de directeur, die slechts 3 pCt. droit d'auteur wilde uitkeeren, wijl de schryver een arme drommel was, ons op eene wijze voorgesteld, die hen voor ons deden leven. Na de pauze droeg de spr. een kleine novelle voor getiteld: #Een pleizierige nacht*, waarin een eer zaam echtpaar wordt geschetst, dat op zekeren nacht plotseling werd gewekt door hun dochter met de tyding, dat er een dief in huis was. Hevige angst maakte zich van hen meester evenals van de oude dienstbode, welke niet bedaarde voordat een agent van politie waa verschenen die een onderzoek instelde, waaruit bleek dat er geen dief was en alles op een vergissing berustte. Ook hier viel de geestige verhaal-trant en de ^boeiende voordracht van den beer van Maurik te bewonderen en wy zijn zeker de tolk te zyn van het Goudsche publiek als wij de hoop uitdrukken den heer van Maurik eën volgend jaar weder alhier te zien optreden. De elementen hadden het er op toegelegd om afbreuk te doen aan het genot van den avond. Was het vuur byna oorzaak geweest dat de heer van Maurik niet Ware opgetreden, had de wind zeker nog menigeen terUggehouden vau bijwoning der voordracht, het water was oorzaak dat de spreker zijn voordracht plotseling moest staken. Er ontstond nl. een lek juist boven het hoofd van den beer

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1