KUNSTNIEUWS. Buitenlandsch Overzicht. Heiligerlee. HULDE. Leipzig. Burgerlijke Stand. aal, daverende toejuichingen, tallooze lauwerkransen. Het concert werd bijgewoond door de officieren van de Willem Barents evenals door den sohout-by-nacht en den Commissaris des Konings. Het is gewoonte zoo schrijft der Landieirth om de hoogstammige roten teer vroeg, dikwerf some reeds bjj geringe vorst in October, ten nadeele der planten neder te leggen en te bedekken. Eene koude van 56 graden Réauraur is voor deze planten in den herfst zeer nnttig, omdat het hout daardoor eeue zekere rijpheid bereikt en minder lydt. Men moet daarom minstens zóó lang wachten met de winterzorg voor de rozen, totdat de grond 1 duim diep bevrozen is. Het uitsneden van de kroon, dat is het verwijderen van alle zwakke en krukkelige takken, welke nooit bloeroen voortbrengen, maar wel aan de planf voedsel ontnemen, moet vooraf geschieden. Het inkorten geschiedt in het voorjaar. (Ldb. Ct.) Voor de eerste maal is de bepaling der Drank wet toegepast, welke intrekking van de „vergunning" bedreigt tegen kasteleins die zelf dronken zijn. B. en W. van Goes hebben van dat wetsartikel ge bruik gemaakt om een dropkuard-drankverkooper af te zetten. Naar men verneemt, wordt door het Bestuur van den Prins-Alexnnder-polder aau de IJssel-Stoom- tramweg-Maatschappij vergunning verleend tot het leggen van rails door dien polder voor een stoom tram van Nienwerkerk naar Rotterdam. Het plan evenwel der concessionarissen, om van den polder, langs de Korte Kade en den Ouden Dijk, Rotterdam (Veemarkt) te bereiken, zal niet verwezenlijkt wor- deu, daar zij stuiten op den tegenstand van enkele bewoners aan den Ouden Dijk, wegens particulier recht op dien weg. Naar aanleiding van het verdagen der zitting der Tweede Kamer (in ons vorig«s.nommer mede gedeeld) zegt het i Fad. het volgende Een hoogst bödroevend feit Het is wel eens gen enkelen keer by de behandeliug van een zeer onbeduidende zaak en bij een nazitting, als reeds versoheideu leden vertrokken zijn, gebeurd, dat de Kamer geenv vergadering kou houden wegens ge brek aan opkomst maar tot nu toe is het nooit gebeurd, dat bij het begin van de behandeling der Indische begrooting de meerderheid het niet de moeite waard achtte tegenwoordig te zijn. En dat terwyl de belangrijkste zaken aan de orde zijn het Indisch financiewezen, het beleid van den onlnng9 opgetreden Mi uister, de toestand in Atjeh, de ver lenging der Bilütonconcessie en zoovele andere onderwerpen meer. Maar wie in dat alles belang moge stellen, naar het blijkt niet de meerderheid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal Een zeer ongunstigen indruk moet dit gebrek aan werklust en belangstelling hier te lande en in Indië maken Wanneer buiten de Kamer een minder gunstig oordeel over haar geveld wordt, dan ziet men aan stonds eenige leden de eerste de beste gelegenheid aangrypeu om die booze kwaadsprekers eens duchtig aan de kaak te stellen. Maar zooveel kwaad is er in het geheele laatste jaar van de Tweede Kamer niet gezegd, of het wordt in de schaduw gesteld door het figuur, dat de Kamer heden zelf maakte. Toen jl. Woensdag de behandeling van het cen- sus-ontwerp in de afdeelingen ter sprake kwam, werd er in de Kamer een gesteun en geklaag vernomen over het vele werk, dat er vóór Kerst mis te doen is, en werd ook de onmogelijkheid beweerd om in Januari voor de behandeliug der kieswet-herziening te vergaderen. Deze Maandag is een parodie op dat geweeklaag, door de Kamer zelve geleverd, en een bewijs te meer, dat zy, die het luidst klagen, niet den meest en nood hebhen. De Kamer doet zeker niet alsof zij het heel druk heeft Bij al de geruchten betreffend^ nieuwe hotels die gereed zoudeu zijn tegen de aanstaande1 tentoonstelling te Amsterdam is, zonderling genoeg, zegt het übl. nog niet gerept van de onderneming Krasnapolsky, wier naam anders aan dergelijke plannen verbonden wordt. Thans is dat echter niet geschiedt, eu ten onrechte voegt het er bij. De heer Krasnapolsky heeft een ontwerp gereed voor een verbouwing der inrichting waardyor plaats wordt verkregen voor 125 kamers, deels aan de voorzijde van het gebouw (WaTmoes- straat) deels boven de omvangrijke biljartzaal. Met Mei a. s. zullen ruim 80-kamers, fijn gestoffeerd, in gebruik genomen kannen worden. De maatschappy Café Krasnapolsky is dezer dagen tevens eigenares geworden van nog een zeventnl belendende perceelen, zoodat de inrichting voorshands des vereischt, weer de noorlige uitbreiding kan ondergaan." Aan de Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging der Indische begrooting ^oor 1881 (hoofdstuk uitgaven voor Nederland) met 957,000, die echter door vermindering van andere artikelbu worden gevonden, zoodat het eindcijfer geene ver andering behoeft te oudergaande verhoogingen strekken ter voorziening in de hoogere uitgaven voor Levar.tsche opium, waarvan de prys 30 in plaats van 25 is geweest, ter bestryding van een tekort op het geraamde bedrag voor militaire pensioenen, voor transportkosten, geneesmiddelen, vernieuwingen van materieel bij de mijnen van Borneo, benoodigdheden voor openbare werken en steenkolen. Een feuilletonist schreef in het Deutsche Montagsblatt het volgende: Ieder inensch heeft op aarde, zoo verzekert Victor Hugo ten minete „twee vadersteden", de eene is die waar hij geboren wei^l, de andere Parijs, la' ville lumière. De meeste stervelingen der oude en nieuwe wereld, raenschen die op hun huwelijksreis zijn, de Yankees die alleen zalig meenen te kunnen worden aan de oevers van de Seine, Russen, Grieken, die hun Fransch en hun fortuin komen verbeteren, en velen anderen, ge- looven Victor Hugo onvoorwaardelijk eu richten hun schreden zoodra zy hun „nest" verlaten naar bet lichtende centrum der aarde. De ville lumière vau tegenwoordig is echter een zeer donkere stad. Op de Boulevards en in de Avenue de Hopéra brandt het gas donkerder dan in de Friedrichstrasse te Berlijn, het electrisch licht heeft weer voor de almacht der mouopolie hebbende gasfabrieken \e Parijs moeten wijken eu geene Zweedsohe Tand- stickor utan svafvel och fosfor verblijden den vermoeiden reiziger, als hij 's avonds doodmoe zijn kamer bereikt. Nog altoos, als voor vijf-en- twintig jaren, staan op den schoorsteen de ellendige lucifers met zwafel en phosphor, die slechts na een hardnekkigen strijd van minstens een half uur vlam 7alten en dan de kamer met blauwe wolkeu vulleu precies als ic de opera in de eerste acte van Faust. Slechts met veel moeite krijgt men dan ook dure bougies aap en nergens op aarde is het 's avonds op zijn slaapkamer moeielyker een lichtstraaltje te verkrijgen dan in de ville lumière. Dinsdag ochtend ten 5.22 uur werd de brand weer gealarmeerd voor een uitslaanden brand op het Damrak te Amsterdam. Een groot deel van het achter- en middegedeelte van perceel 68, waarin de sigarenfabriek en magazijn van den heer JustuB van Maurik Jr., stond in volle vlam, eu daat 't uit het Noord-Oosten bexig woei, had het werk der blussching met groote moeielykbeden te kampen. Spoedig waren drie hand- en twee stoomspuiten in werking, maar op de daken der belendende huizen vielen de pypvoerders met de straalpijpeu haast omver, zoo hevig loeide de wind, die tegen zes uur tot een storm was aangegroeid, en daarna langzamerhand wat afnam. Omstreeks dien tijd was ook de Jan van der Heijdeu in volle werking en merkwaardig genoeg slaagde de dappere en wakkere manschap der brandweer, onder leiding harer oordeelkundige hoofden boven verwachtiug in het blusschingswerk. De belendingen toch hebben sleohts weinig braud- en waterschade bekomeu. De schade hoewel betrekkelyk aanzienlijk is een minimum, wanneer men berekent, wat zonder zulke voortreffelijke en afdoende hulp, by dergelijk weder de gevolgen van den brand zouden zijn geweest. Ten 6,20 was men den brand meester dat wil zeggen, was de vrees voor uitbreiding ge weken. De drijvende stoomspuit bleef na het in rukken van het materieel ter bewaking achter eu gaf ten 8.30 nog water by de opruiming van smeulende tabak op de bovenste verdieping. De Maatschappy tot opvoeding van weezen in bet huisgezin doet door eene circulaire vau haar bestuur, gesteund door een negentigtal mannen uit alle oorden des lands, een beroep op de mede werking van het vaderland aan de opvoeding van de negentien duidend weezen, die van de dertig duizend, waarop men huu aantal schat, niet in een van de 232 gestichten zijn opgenomen. De ove rigen worden óf in armhuizen grootgebracht óf uit besteed. Die uitbesteding is voor het meerendeel slecht. Gedurende de zeven jaren van haar bestaan heeft de Maatschappy zich het lot van 150 weezen aangetrokken. Met de kerkelijke gezindte, waartoe hunne ouders behooren, wordt steeds rekening ge houden. Van alle richtingen ontving zij deswege blyken vau waardeering. Hier is een neutraal arbeidsveld in den edelsten zin des woords, dat niet genoeg in de algemeene belangstelling van raenschen- vrieudeu onder de burgers kan worden aanbevolen. Sedert eenige jaren beijvert men zich, o. a. in Duitschland, om arme en zwakke kinderen den va- cantietyd ergens buiten te doen doorbrengen, onder geneeskundige leiding en behoorlijk toezicht, met of zonder de moeders. De invloed van zulk een korter of langer verblyf iu de ruime frissche lucht, waar alles gedaan wordt om hun te geven wattó, bij de ontberingen aan eigen haard, zoo hoog noodig hebben, heeft de stoutste verwachting overtroffen. De stoot tot dezen nieuwen tak vau philanthropic is van Amerika uitgegaan j ddér heeft men die va- cantie-kolonien in het groot. Het JFochènblatt des Johanniterordens deelt eenige bijzonderheden mede over een drietal van zulke koloniën te New-York. De eene, „de Kinderhulp-Vereenigiug," die reeds langen tyd bestaat, heeft 10 Juni 11. een „Zomer huis" geopend, waar dezen zelfden zomer reeds vier duizend kinderen zijn opgenomen. Wandelingen konden iu bet uitgebreide, schaduwryke park in meuigte worden gedaan. De voeding was zoo een voudig mogelijk, doch met eenmaal daags vleesch, eu melk zooveel de kleinen begeerden. De onkosten beliepen dezen zomer 15,000. Sommige kinderen bleven er eene week of langer, andere slechts enkele dagen. Eene tweede dergelyke inrichting bestaat bij Elderts Grove aan 't strand van Rocksway, waar plaats is voor 245 kleinen, die er eene week of langer ver blijven, maar die dagelyks bovendien door meer dan 200 kinderen voor een enkelen dag wordt bezocht. Zij heeft in de zes jaar van haar bestaan 61000 kinderen geherbergd. De derde is het drijvend hospitaal 8t. Johns Guild dat, in de acht jaren sedert bet geopend is, meer dan tweehonderdduizend kinderen heeft opgenomen, in den jongsten zomer alleen dertigduizend. Hieraan is onlangs een verblyf op het vasteland, iu een park op Staten-Eiland verbonden, waar zulke patientjes worden heengezonden, voor wie de arts het verblijf te midden der pijnboomen aldaar wenschelijker acht. Wanneer een burgemeester eene logé naar de veerpont brengt, en hy wordt onder weg onhensch aangesproken door een zyuer gemeentenaren, kan men dan zeggen dat deze burgemeester „in de waarneming zijner bediening, of ter gelegenheid van die waarneming" beleedigd is, ja dan neen? Met andere woordeu, is art. 222 Code Péual dan toe passelijk Deze vraag had het Hof Dinsdag te onderzoekeu. De burgemeester van Wamel heeft in zijne ge- meeiite waarschijnlijk vele warme vriendeu hy heeft er zeker beete vijanden Onder de laatsten be hoort de dijkgraaf Post. De burgemeester brengt een logé tiaar de veer pont en ontmoet op den vrij smallen weg den vrjj vciontwaardigdeu dijkgraaf. Deze laatste kan, au hij zoo dicht langs den burgemeester moet, zyn gevoel niet langer bedwingen en hij besluit zich eenige ont spanning te geven. Hy doet dit door den burge meester allerhande weinig liefelijke woorden toe te voegen, die wij hier niet zullen herhalen, maar waar onder bv. ook voorkomt het racer en meer gebruike lijke „leelijke stinkerd," „ik zal je iu de krant zetten," enz. De burgemeester maakt proces-verbaal op. Of hij dit in zijne verontwaardiging eenigszina opper vlakkig had opgemaakt Wij zullen bet niet beoor- deelen.Genoeg zij het dat de rechtbank te Tiel uit maakte, dat de dijkgraaf den burgemeester niet „in de waarneming zijner bediening" beleedigd had, en den heer Post slechts veroordeelde tot eeu enkele geldboete vau 2.50. Het Openbaar Miufóferie komt in hooger beroep. De burgemeester maakt, eeuige maanden ua dato, een nieuw proees-verbaal op en verklaart daarin, dat Post hem bij genoemde ontmoeting ook verwijten had gedaan naar aanleiding van maatregelen betref fende de veepest, en betreffende een verhuisbiljet. Ziezoo, nu was de zaak iu orde. Dit sloeg op handelingen als burgemeester, ergo: art. 222 kon toegepast worden: Dit was ten minste de opinie van den advocaat- generaal. Dat het nieuwe proces-verbaal na de eerste vervolging was opgemaakt, was volgens Z. E. G. A. geen bezwaar. Het requisitoir luidde 15 dagen cel lulair. Mr. van Gigch, de verdediger daoht er eohter anders over. Het „eens burgemeester, blijft burgemeester" was een verkeerde leer. Spreker toonde dit aan door bet volgende voorbeeld Een burgemeester heeft 's avond» woorden met zyne vrouw, het gekibbel duurt voort en terwijl de burgemeester te bed stapt, voegt zijne wederhelft hem dezelfde woorden toe als de heer Post gebruikte. Zal men nu zeggen dit die burgemeester beleedigd is „a l'occasion de l'exercisede ses fonctions"? Trouwens er is niets beleedigends gezegd. „Leely-k" is een snbjective opvatting. „Stinkerd", eveneens. Pleiter zal het bv. zeggen tegen iemand die sterk naar Ilang Ilang of Jockey club ruikt, terwijl anderen die lucht heerlijk vinden. „Ik zal je in de krant zetten" is geen beleedi- gende mededeeling; vele tnenschen vinden het zelf» zeer aangenaam om in de courant te staan (de ver slaggever noemt dus ook in dit verhaal de namen maar voluit!) De woorden, naar aanleiding der vec- dest en van het verhuisbiljet zijn niet bewezen, daar het tweede proces-verbaal zeer zeker nietig is. Het Hof zal Diüsdag a. s. in deze meer vermake lijke dan interessante zaak uitspraak doen. Woensdag garen de „Vereenigde Toonkuuetenaren" ran Amsterdam, directeur de heer J. ft. H. Mauu, het eerste der twee door hen te geren Conoerten in „Kunstmin." Een klein rei slag wenschen wij daarvan te geren. Het programma zullen wij, wat uitroering betreft, liefst niet per afzonderlijk no. behandelen. Wij zouden dau een uitgebreide kritiek moeten geren, wat niet in onze b»doeling ligt. Alleen zij bet ons rergund een paar opmerkingen le makeü, die wjj meenen niet ongegrond zijn. Zoo zouden wij, wat br. de samenstelling ran dit programma betreft, gaarne hebben gezien dat in plaat» ran enkele ttos. eene symphonie was gegeren, die zeker beter op hnre plaats ware geweest. No. 6, 9 en 10 hadden wij, gaarne de plaats d aar eoor zien ingeruimd, hoewel de uitroeriDg dier nos. weinig of niets te wensohen overliet. Eeu geZèl- schap, dat zulke goede elementen bevat (hieronder verstaan wij niet onvoorwaardelijk de 2e violen) zal zeker er bij winnen als het ons in de gelegenheid stelt wat meer klaasieke zaken te genieten en zij kan dit, getuige het eerste concert door beu alhier gege ven, wat klonk (op dit concert) one het ichereo uit de Sommernachts traum heerlijk in de ooren. Vergeten wg niet dat juist bet, eerste conoert aan leiding beeft gegeven tot genoegzame deelneming voor dit en het andere, dat eertang volgen zat. Over hel geheel, af wat ook de stemming in den Freiacltüti niet rein en liet tempo in No. 3 naar onze opvatting, iets te langzaam, brengen wg gaarne hulde aan het gezelschap en haren directeur en hopen een volgende keer niet te verzuimen tegenwoordig te zijn en radén ieder, die tot nu toe achterbleef de Vereenigde Toonkunsteuaren te gaan booren, zg znllen het zich niet beklagen* Een enkel woord over de solisten voegeu wij gaarne hierbij. De heer Hofmeester (viool) met wien wg reeds bij eene vorige uitvoering kennis maakten toen hij de andante iu F. van von Beethoven ten gthoore bracht, heeft thans bewezen dal hij behalve voor dracht en opvatting ook technische bezwaren weet le overwinnen. Het andante et scherzo capricioso van David werd verdienstelgk uitgevoerd. Ook de heer Kruijswgk (oboë) toonde geheel meester te zijn van zijn instromen! en verschafte ons eenige aangename oogenblikken. De heer Mann, met wien wij behalve als direc teur ook als oomponist kennis maakten, hopen wij als zoodanig nog eens te ontmoeten. Wat instru mentatie betreft voldeed wat wij van hem hoorden ons zeer goed, B. Mot. Keizer Wilhelm heeft den Pruisischen Handdag geopend met eene troonrede, die over hel alge meen eeu goed onthaal yond bij de leden van den Landdag, vooral de zinsneden over de opheffing van de vier laagste klassen der inkomstenbelasting en de betrekkingen met het buiteuland. De Keizer verklaarde dat de aard dier betrekkingen de over tuiging wettigt, dat de vrede verzekerd is. Ook over de verhouding tot den Paus liet de troonrede zich gunstig uitde Regeering hoopt, dat hare verzoenende gezindheid verder van gunstigen invloed op den kerkelijk-staatkundigen toestand moge ziju. Onder de aangekondigde wetsontwerpen is er één tot het sluiten eener leening, om in het bestaande tekort te voorzien. De Fransche kamer heeft haren arbeid hervat met eene zeer belangrijke gedachtenwiaseling over de verhouding van de kerk tot den staat, welke door den heer Roche werd ingeleid bij de nlge- meeue beraadslaging over het hoofdstuk EeredienSt der begrooting. De minister De Fullières, die reeds iets derge lijks verwachtte, herinnerde de kamer vooraf, dat eene commissie uit haar middcu bezig it te onder zoeken of er mogelykheid is het oonoordaat af te schaffen. Zoolang het echter bestaat, dient het door de regeering te worden gevolgd en daarom verzocht de miaUte* aan de kamer alle voorstellen te ver werpen, welke met het concordaat in tegenspraak zouden ziju. Dit verhinderde den heer Roche niet om met kracht de geheele scheiding der kerk van den staat te bepleiten. Voorloopig zou hij zich echter beper ken tqt het terrein, waarop het rapport der budget- ooramissic zich beweegt. Het rapport beweert te willen bezuinigen, dooh komt ten slotte tot eene onbeteekeneude vermindering van fr. 500.000. Hij bracht in herinnering hoe de paus, toen na 7 jaren volkomen scheiding van kerk en staat, de eerste consul hem eeu concordaat aanbood, deze offioieele herstelling der kerk met vreugde begroette en hoe toen de traktementen als bijzaak waren be handeld en, met name, geen bezoldiging was over eengekomen voor de kapelaans, die thans inet het grootste deel der begrooting gaan strijken. De eerste begrooting van eeredienst na het concordaat, in 1802, bedroeg slechts fr. 1.200.000. In 1829 was zij gestegen tot 85 millioen, en hoezeer de Juli- regeering in den aanvang eenige bezuiniging maakte, klom de begrooting in 1847 weder tot 39 millioen. Onder het keizerrijk werd zij ongeveer 50 millioen. Onder deze republiek komt nu de begrootingscom- missie met het stoute voorstel om daarvan een half millioeu te schrappen. Daarenboven komen ook op andere hoofdstukken posten voor, welké den eeredienst ten goede komen, terwyl de gemeenten er hoog mede belast zijn eu zelfs de provinciale begrootiugen zulke posten dragen. Alle» te zamen 74 millioen. Daarbij moet nog geteld worden de huurwaarde der gratis door den staat of andere publiekrechtelijke lichamen iu gebruik gegeven kerken, waarvan de waarde, in Parijs alleen, op 220 millioen is ge schat. Voor het gansche land komt de dus ge- achonken jaarlijkscbe huurwaarde op 200 millioen. Met de inkomsten der kerkfabrieken, seminariën en congregaties, benevens de traktementen der geeste lijke zusters die lager onderwijs geven, komt men alzoo voor de katholieke kerk in Frankrijk tot een jaarlijksch inkomen van 450 millioen franken. Hoe kau, tegenover zulk eene macht, de kamer de in kerkelijk opzicht neutrale politiek voeren, welke het land van haar eischt Door deze be grooting aan te nemen, volhardt de kamer er in de oorlogskosten der kerk te betalen in haren strijd tegen den staat en tegen de moderne maatschappij. Want de kerk beperkt zich niet tot den eeredienst uit haar spruiten de met staatsgeld bevoorrechte vereenigingeu, die de felste tegenstanders zijn der bestaande regeering, welke niet eens haar getal en hare kracht kan te weten komen. Iu Parijs alken zijn er 52, en het aantal in de provincie is legio. Deze worden ondersteund uit de begrooting van eeredienst. Wil men nu een vooruitstrevende regeering9- meerderheid iu bet leven roepeu, dan kieze men dit terrein der volledige scheiding van kerk en staat en passe men de wetten der eerste republiek toe op het hoofdstuk van den eeredienst. Bisschop Freppel had reeds zitten koken van woede, terwyl deze redevoering werd uitgesproken, en ternauwernood was de "heer Roche van de tribune gedaald, of de bisschop begon >de kerk tegeu den aanval te verdedigen, met al bét vuur, den opvol ger'van mgr. Dnpanloup eigen. Het is de plicht van den ^aat, riep hy uit, deu eeredienst te bekostigen, want slechts onder die verplichting tot uitkeering heeft de naasting der kerkelijke goederen plaats gehad. Voör ophou den met betalen zou slechts éen naam te vinden zynbnnkroet. De Conventie heelt het gedaan, doch niet in die wetgeving vau geweld en confis catie moet men de regelen zoeken van het recht. De prelaat verdedigde met veel talcut eu vuur zijne positie tegen de zeer radicale eischen van den heer Roche, en de kamer begon huur werk met een zeer interessant duel. Minder belangrijk was hetgeen de heer Andrieux er op liet volgen. De oud-prefect zeide dat een groot gedeelte der natie nog hecht aan godsdienstige begrippen, dat men rekenschap moet houden met de vrouwen, met de ongodsdienstigen die afkeerig zijn van twist en onrust, en dat men om de republiek voor allen aanneraelyk te maken, de pastoors maar moet blij ven betalen. De ^Jieer Andrieux, had niet veel pleizier van deze redevoering. Het debat werd geëindigd door den heer Madier de Mootjau, een der veteranen van 1848. De kamer hoort zyn levendig eu krachtig woord gaarue. Hy betoogde dat de staat geene verbintenis met de kerk heeft, en dat de groote meerderheid der kamer, die gekozen is om de pastoors tc bestrij den, niet kan toestemmen om van Frankrijk eeu Spauje onder Filips II te maken* De kamer deed het toch en besloot over te gaan tot de behandeling der artikelen, met 351 tegeu 131 stemmen. In het Engelsohe Lagerhuis weigerde Gladstone opnieuw zich over de regeling der Egyptische zaken uit te laten, tot groote ergernis der oppositie, die gedwongen werd weer nan het reglement van orde te gaan. Uit Madrid wordt geseind, dat de Koningin vau eene dochter is bevalleu en de Cortes waarschijnlijk tegen 25 <}ezer zullen bijeengeroepen worden. De opening van de zitting der wetgevende maoht zal zonder koninklijke boodschap geschieden. Onmiddel lijk na de samenstelling van het bureel verwacht men de indiening van een motie van vertrouwen in het kabinet en denkt daarop eene meerderheid van een honderdtal stemmen ten gunste van het ministerie te verkrygen. INGEZONDEN. Op den llden October 11. heeft op de Rijks Wiericker-Sohans alhier, een wedstryd plaats gehad met een brandspuit van den heer A. H. vau Bergen, te Heiligerlee, en de vier stuks nieuwe Gouverne- ment8-8puiteu(*) ait genoemd Fort, herkomstig uit Leipzig, welke geheel in 't voordeel van den heer van Bergen uitviel. Deze nieuwe Spuit (Zuig- en Perspomp) is in waarheid een pronkstuk en munt uit door degelijkheid. De zuigslaug, aan de Spuit steeds bevestigd, werpt men in 't water en men moet bijzonder vlug zijn (zoo men dadelijk begint te pompeqj om de slangen die ook aan de Spuit gehecht blyven, uit te loopen, omdat by de eeeste slagen reeds water met verbazendwekkende snelheid voortstuwt. Heiligerlee gaf (en dit w^a in 't oogloopende) veel sneller water dan Leipzig. Ieder die tot de brandweer behoort, weet dat dit een hoogst belang rijk voordeel ismen heeft niets aan- of af te schroeven tenzij een slang van 60 Meters niet vol- doende is en men deze 20 a 40 Meiers moet ver lengen. In hoogte en afstand der waterstralen was weinig verschil, intusschen waar die van Heiligerlee dikker en bijgevolg 't volumen water dan ook grooter.. (3) Bovendien werkt Heiligerlee veel gemakkelijker; de Leipziger gaat zwaarook wat de hechtheid betreft geven wy aan Heiligerlee de voorkeur, 't Bo venstuk der Leipziger toch staat op vier ijzeren stangen, die by werking schudding veroorzaken; dit is niet geval bij Heiligerlee, en daarom achten wij deze Spuit sterker en duurzamer. Na dit Concours heeft onze Gemeenteraad dan ook zonder bedenking die Spuit geaccepteerd. Toevallig moest zij dienzelfden avond dienst doen, toen een hooiberg, door den bliksem getroffen, in brand geraakte De heer vau Bergen, die daarbij tegenwoordig was, mocht met welgevallen nederzien op zijn fa brikaat, dat io alle opzichten uitmuntend voldeed. Onze lof voor deu beer van Bergen is verder overbodig; toch kunnen wij niet nalaten -onze ver wondering te kennen te geven, dat 't Gouvernement uaar Leipzig gaat, terwijl 't te Heiligerlee beter kan slagen. Heiligerlee staat hierin boven Leipzig en nu heeft o. i. eeu Nederlaudsch industrieel als de heer van Bergen aanspraak op waardeering en begunstiging, ook van 't Gouvernement. (get.) I). TURKENBURG, J. BATELAAN, Brandmeester!. Bodegraveu (Z.-Holland), 2 November 1882. Fabrikaat van den heer G. a. Jaoch, naar 't ejsteem tan den heer Chr. R. Kouveld, civiel-ingenieur te Amsterdam. (2) De .pompen van de Leipziger spuiten waren 1$ cM. meer in diameter en de zuigslaglengte langer als die tan van Bergen. RECLAME. VVanueer gij aan verstopping, onaangename opge zetheid, bedorven inaag, scheele hoofdpijn of derge lijke kwalen lijdt; gebruikt dan eenige van Rich, Brandt's Zwitsersche Pillen en de kwaal zal spoedig verdwijnen. De Zwitsersche Pillen zijn bijna in alle Apotheken verkrijgbaar, te Gouda bij Apotheker HOEFHAMER. MARKTBERICHTEN. Gouda, 16 November 1882. Wegens het minder gunstige weder, was het getal bezoekers der weekmarkt uiterst klein en kunnen gra nen nominaal als voren genoteerd worden. Tarwe in de beste soort ƒ10,25 a 11.Rogge ƒ6.50 7.-. Gerst ƒ5.25 a ƒ6.—. Haver ƒ3.50 a ƒ4.25. Hennepzaad 10.50 a ƒ11. De veemarkt met goeden aanvoer; alle soorten zoowel vnarkoeien als vette koeien werden tot hooge prijzen vlug verkocht, vette varkens van 26 a 29 ct. varkens geschikt voor Londen van 22 a 24 ets. per half kilo, magere varkens en biggen traag ver kocht. Aangevoerd 50 partyen kaas, handel gewoon, eerste qualiteit ƒ28.a 31..tweede qualiteit ƒ25. a 27.Noordhollandsohe ƒ32.a ƒ34. Goeboter 1.50 a 1.60. Weiboter 1.80 a 1.40. GEBOREN j 14 Nov WUlemina Adrians, ouders B. Prang en A. N. Brouwers. 15 Willem, ouders J. van der Klis en M. van PufTelen. GEHUWD: 15 Nov. L. Boot en H Kerkhoven. I.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2