gl r, lil F ij ”S 11 g I’S 2" 2846. 1882. ■I BINNENLAND. JMeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I middel Zondag 19 November. tlsche ilngen, ontstaan igtspjjn, Kies- g in de leden, i - ANGST te FE OOR”, c voor de 'z s M 7. J w §2 - I ALLE f' M, te Utrecht. te Gouda. i Werk- esehieden r interest. I GOUDSCHE COURANT. van uitvoering van de Internationale, Uitvoerhandel-tentoonstelling te Am- U By de «ote-examen« middelbaar onderwijs is toe* gelaten voor Nederl. taal en (letterkunde, mej. H. A. Schim van der Loeff, te Gouda: aar te Bosman. tossiAtr Zn. VERSLOOT. IUDKADK. >OMAN. 1. Kvrvbrs. Gaarkeuken, r. Bom. jIBRLAND. HOORN, Pfenning. de Wilde. Jekker. ieve attent te Waldwel- in een bruine zjjnde bereid a der Den- Uit ’s-Hertogenbosoh wordt geschreven Blijkens een gisteren van den inspecteur van den waterstaat Bose te Botterdam ontvangen telegram, is, uithoofde de was der Maas in België blijft aanhcu* BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. GOUDA, 18 November 1882. Het zul onzen stadgenopten zeker zeer aangenaam zyo uit onze advertentie» te zien, dat het tooneelge- zelschap vau den heer Willem van Zuijlen hier de volgende week eene voorstelling geeft. Opgevoerd wordt Bartelman’s lijden, waarvan de titelrol in handen is van genoemden heer van Zuijlen. Het op treden van dezen ook hier ter stede geliefden acteur en het feit dat zijn gezelschap na September met uit stekende krachten verrijkt is, doet ons de hoop koesteren dat deze voorstelling goed bezocht zal zijn. Is dat het geval, dan bestaat alle kans, dat de heer van Zuijlen ons in de gelegenheid stellen zal zijn gezelschap nogmaals hier te zien. Naar ons wordt medegedeeld, behoort onder de financiëele plannen, door de Regeering weldra aan het oordeel van den Raad van State te onderwerpen, ook een betere regeling van den suikeraccyns, waarby van de grondgedachte wordt uitgegaan om een hoo- gere opbrengst voor de schatkist te verkrijgen, zon der daardoor schade aan de suikerindustrie zelve toe te brengen. Ook zal de zoutaccijns aan een herziening wor den onderworpen in den zin van meer gelijkmatigen druk over de bevolking. Van een afschaffing van den zeepaccijns moet geen sprake zyn. (Amit. Cl.) o Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 16 en 17 November. In de zitting van Donderdag bij het voortgezet debat laat heeft aangebracht, over de Indische begrooting, beschuldigde de heer de Casembroot den heer Keuchenius van insinuation, doch trok zijn persoonlek feit in, nadat de heer Keuchenius ontkende ze gebezigd te hebben. De heer Keuchenius en de minister van koloniën wenschten den heer de Casembroot met zijn feestdag geluk (herdenking van den dag waarop hij voor 50 jaren in dienst trad) De minister liet detf Billiton-quaestie rusten tot Lter, handhaafde zijn standpunt in de Atjeh- ouastie en bestreed uitvoerig het beweren, dat de financieels toestand zorgwekkend en de begrooting onjuist geraamd zou zyn. De heer Rutgers en In- singer bestreden sterk de Atjeh-politiek der regeering en hielden vol de juistheid der persberichten. Iu> de zitting van gisteren heeft de commissie in zake het adres van generaal van der Heyden ge rapporteerd, dat de nader door den minister over gelegde stukken, naar het oordeel der meerderheid, geen verandering brengen in de vorige conclusie. De minderheid stelt echter voor te verklaren, dat met medewerking van generaal vau der Heyden de rot tingstraf op Atjeh is toegspast, zonder in acht te nemen het wetlelyk voorschrift, dat voorkomen wil, dat die straf de gezondheid der veroordeelden in gevaar brenge. Overigens bljjft de minderheid ook de eer en den goeden naam van der Heyden onaan getast achten. De algemeene beschouwingen over de Indische be grooting ayn geslotenalle sprekers repliceerden. De minister hield vol, dat de begrooting niet voor inkrimping vatbaar was; dat er geen termen zyn om verandering in het bestuur van Atjeh te beve len, en dat hy zou zorgea, dat de kamer, in zake de overeenkomst reet de hodriwaaUohappy, niet voor een «fait accompli" worde gesteld. Over zijn stil zwegen omtrent de. Billitonzaak werd hij ten slotte door de bb. van Houten en‘Keuchenius gegispt. Maan dag zijn de artikelen aan de'orde. Het stelsel van doorgaande zelfwerkende remmen (Westinghouse-rem) dat de Rijnspoorwegmaatschappij zich voorstelt in toepassing te brengen, is door den Minister van waterstaat, handel en nijverheid goed gekeurd. Het Comité Koloniale en sterdam 1883 heeft aan de fabrikanten van verduur zaamde levensmiddelen, die voornemens zijn hun artikelen te exposeeren, nadat deze de reis heen en terug naar Indië gemaakt hebben kennis ge geven, dat voor de verzending naar Java gelegenheid zal bestaan om die onder controle van het comité te doen plaats hebben per stoomboot Print Hendrik van de Maatschappij „Nederland", die 27 December naar Indië vertrektde goederen worden dan geadres seerd aan de commissie der tentoonstelling te Batavia, met verzoek de terugzending aan het comité alhier te doen plaats hebben per boot, die einde Februari ’83 weder van Batavia vertrekt. De tydige terug ontvangst is echter buiten verantwoordelijkheid vau het comité. Bij terugontvangst hebben die fabri kanten aanspraak op een certificaat van hèt comité, dat onder diens controle de expeditie enz. heeft plaats gehad. De op de verzending vallende kosten worden door het Comité van Uitvoering gedragen. Fabrikanten moeten de goederen adresseeren aan de beeren De Vries Co., cargadoors te Amsterdam, en er de woorden „Tentoonstelling Amsterdam 1883" byvoegen. Te Gorinchem werd de kermisvreugde Donderdag avond plotseling door een alarmkreet gestoord. In de Kijzcrstraat aldaar is de muur van een steenkolen pakhuis ingestort, terwijl daar eenige vrouwen bezig waren met het zoeken naar sintels. Tot nu toe zyn er twee lijken gevonden, terwyl men vermoedt dat er nog meer ongelukkiftn bedolven zyn, daar ook een paar kinderklompjes gevonden werden. De plaatse lijke autoriteiten waten onmiddeK/k op de vau het ongeluk aanwezig, zoomede de branL/eèJ 'Allen beijverden zich om hulp te verletnenyWi dé, nodige voorzorgsmaatregelen te nemen. Ter voorziening in de vacature als commissaris der Levensverzekering-Maatschappy van het Ned. Onderw. Genootschap, ontstaan door het overlyden van den beer A. van Otterloo, wordt door de overblijvende Commissaiissen bet volgende dubbeltal aangeboden Dr. A. J. vau Pesch, Hoogleeraar te Amsterdam en Dr. N. P. Kapteyn, Leeraar a/d. H. B. school te Amsterdam, ten einde daaruit eene keuze te doen vóór 15 Januari a. s. Te Ouderkerk a/d. IJsel verkeert de hervormde ge meente in groote spanning. Eenigen tijd geleden heeft de predikant aldaar aan zijn kerkeraad by missive kennis gegeven, dat hij van af heden zyn ontslag neemt of bedankt voor zijne betrekkinglater wilde zijn Eerw. dit schrijven wederom intrekken op grond dat het in overijling zou zijn geschiedt, de kerkeraad zegt wat eenmaal ge schreven staat blijft geschreven. Het klassikaal be stuur zal eerstdaags vergaderen om in deze eene be slissing te nemen. Tot plaatselyk geneeskundige te Ouderkerk a/d IJsel, belast met de behandeling der armen enz., tegen eene jaarlijksche vergoeding van 450, is be noemd de heer P. C. Gorter, arts te Loosdrecht. Tot notabelen bij de Herv. Gemeente te Krimpen a/d. IJsel zyn gekozen de hh. F. Goudriaan, H. de Boom en W. van Schelven. Overeenkomstig het gevoelen van het openbaar ministerie heeft de rechtbank te ’s-Graveuhage den magnetiseur G. aldaar vrijgesproken van de aan klacht van onbevoegde uitoefening der geneeskunst door middel eener somnabule. Sedert korten tijd is te Utrecht geopend een logement voor vrouwen. Onderwijzeressen of vrouwen uit den dienstbaren stand, tydelyk buiten betrekking vinden daar voor uiterst billijken prijs een aange naam en gezellig tehuis. De kosten zijn voor logies en vollen kost slechts f 1.50 en 1 in de eerste en f 0.50 in de 2e klasse per dag. De Dilettanten-Club geeft Woensdag 29 November c. k. eene voorstelling, waartoe wij terwyzen naar achterstaande advertentie. Gepasseerden Woensdagavond verzocht zekere Pieter Revet aan bet bureau van politie om nachtverblyf, daar hij geen geld had. Juist lag er een brief aan het bureau van den Heer Burgemeester van Voorburg, waarin zyne opsporing werd ver zocht, als verdacht van misbruik van vertrouwen. Hij moest voor zijn baas f 25 belasting gaan betalen maar was met het geld naar Botterdam gegaan en had het aldaar verteerd. Hy is gevankelijk naar Voorburg overgebracht. Sedert de invoering der drankwet tot 1 Nov. 11. zyn te Zevenhuizen 19 processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding der drankwet. De inail-reis met de Frausche stoomboot Melbourne die de mail van 4 Augustus ruim 14 dagen te was ongelukkig, maar in zekeren zin interessant. Het schip deed zijn eerste reis op deze lijn, en toen men in den nacht van 13 op 14 Juli Suez voorbij en in de golf was, was men een dag op den reglementairen tijd voor, en scheen de kapitein een proef te willen doen om een buitengewoon snelle reis te maken. De ketels werden buitengewoon opgestookt, in den nacht liep men tot 16 knoopen, toen plotseling een ont ploffing gehoord werd en de schroef stil stond Een klep van de stoomkist van de hooge-drukking machine was opengebroken door de drukking, een der stookers was vreeselijk gebrand, zoodat hij den volgenden dag overleed; een ander, die hem had willen redden, had ook brandwonden. Het schip lag nu zonder stuur en niet buiten gevaar. Het eerst wat gedaan werd, was zeil zetten om het schip steun te geven en te trachten iets zuidwaarts in ruimer water te komen. De hooge-druk-machine was onbruikbaar, maar het was mogelijk de lage-druk-machine weder zoover in orde te brengen, dat zij werken kon. Na een halven dag gelukte dit, en kon men naar Suez terugdoch dat ging zeer langzaamhet schip rolde en stampte vreeselijk de hitte was ondragelijk en allen waren zeeziek en uit hun humeur. Na twee dagên was men weer te Suez, en seinde naar Marseille. Men hoopte order te zullen krijgen om passagiers en mails op den binnen twee dagen daar verwacht wordende P O. stoomer over te doen gaan, maar den volgenden dag, den 17n ’s avonds laat eerst kwam er antwoord, en dit beval naar Port Saïd te gaan en daar de geheele lading in de Amazone over te schepen. De Messageries wilden de Amazone niet naar Suez zenden, omdat tij nog andere lading had in te nemen. De passagiers waren verontwaardigd en moesten weder het Kanaal door in de verkeerde richting. Den 18n begon die toefit en men was het Kanaal nog niet uit, toen op Engelsch bevel het verkeer gestaakt en last gegeven werd langs den wal te gaan liggen Daar men echter niet ver van Port- Saïd was, weigerde de kapitein, voer door en was juist het Kanaal uit, toen daar de prachtige En- gelsche vloot met al de troepen aankwam en het Kanaal inging. Vier dagen hebben de ongelukkige reizigers te Port-Saïd gelegen op de Melbourne en de Amazone, tusschen twee schepen in, tegen den wal in een afschuwelyke hitte op een schip dat laadde, en met dat werk niet voort kon door gebrek aan koelies. Eindelijk den 24n ging men voor de derde maal het Kanaal in22 schepen moest men den eersten dag laten passeeren, waaronder twee P. k O. stoomers op de terugreis. Den 26n bereikte men het meer van Ismailia, dat er uitzag als een oorlogshaven. Naar men verneemt, hebben nu al de colleges van Gedeputeerde Staten over de ontwerp-kiestabel advies uitgebraoht. De strekking van het ontwerp is overal enkelvoudige districten, met uitzondering van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. pa 6 55

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1