VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. ADVERTENTIËN. Afloop van Openbare Verkoopingen van Onroerende Go.ederen. deu, de buitengewoue riviercorrespondentie ingesteld langs de Maas van Cuyk tot 's-Bosch, alsmede aan den Baardwykschen Overlaat. De sluizen der stad zyn gesloten en het stoomge maal is in werking; buiten de stad teekent de peil schaal 4.84 M. of 2 oM. was sedert gisteren; in de stad stoud het watfr gisteren namiddag 2 uur aan 4.55 M. Te Crevecoeur is de stand als volgtbuiten de sluis op de Maas 5.35 M. of 15 oM. was, binnen de sluis op de Dieie 0.81 M. of 1 cm. was. Te Vreeswijk is de schipbrug ten deele weggeno men; de overtocht geschiedt met pont en roeiboot. Benoorden Vianeu staat b|jua alles blank. Zoowel in de inundatiesluis als in de groote schutsluis zijn de schotbalken gelaten. Army and Navy Journal meldt, dat men er bij het Departement van oorlog in de Vereenigde Staten ernstig op bedacht is om postduiven te bezigen tot het onderhouden der gemeenschap tusschen de militaire stations in Arizoua en de andere streken in het Westen der Unie, waar de telegraphische verbindingen voortdurend door vijandelijke Indianen vernield worden. Generaal Nelson A. Milis, die in het fort Townsend, Wyoming, gestationeerd is, be reikte, zooals door hem aan generaal Hazen, chef van den signaaldienst, schriftelijk werd medegedeeld, zeer bevredigende resultaten met zijn proeven, pm door middel van postduiven in verbinding te blijven met de verschillende forten in Arizona. Komt het tot een definitieve uitvoering van dit nieuw com municatie-middel, dan zullen de Vereenigde Staten, bij hun voortdurende gevechten met vijandelijke Indianen-stammen, in de postduiven eeu zeer te waardeeren bondgenoot vinden. Immers in eene door v\jandel|jke benden onveilig gemaakte streek zal een bericht, door raiddel van postduiven geëxpe dieerd, meer kans bieden op goede overkomst, dan zelfs wanneer het aan verscheidene militaire boden wordt toevertrouwd. Het vergelijkend examen voor hoofd der Openbare School aan den Lekdijk, onder Berg-Ambauht, zal op Vrg'dag 24 en Zaterdag 25 Nov. a. s. gehouden worden. Gisteren had de tweede leesvergadering plaats der Vereeniging „Winterlezingen" te Berg-Ambacht. De spreekbeurt werd vervuld door den heer A. van Noori- wijk Sr., hoofd der school te Aramerstol, die eene boeiende verhandeling hield over,/de zedelijke vrij heid als de eenige wezenlijke vrijheid." Met onver deeld genoegen werd spreker door het buitengewoon talrijk publiek aangehoord. Verder werden bijdragen geleverd door den spreker, den heer P. Zaan en, van Ammerstol, raej. E. Jelteraa en de hh. H. Bezeraer, T. Verhoog Az., J. G. Bettink en J. G. Bettink Jr. Het volgende adres is verzonden: t Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, allen Steenfabrikanten dat zij met belangstelling hebben kennis genomen van het Ontwerp van wet behelzende wettelijke be palingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen, bij koninklijke boodschap van 25 April jl„ bij Uwe Vergadering aanhangig gemaakt. Adressanten, de middelen door de hooge Regeering aangewend om in den toestand van de arbeidende klasse der bevolking verbetering aan te brengen, allezins waardeerende, beschouwen de indiening van dit wetsontwerp als een belangrijke stap, welke daartoe kan leiden. Als beoefenaren eener gewichtige tak van nationale industrie veroorlooven zij zich echter bescheid en lijk bij Uwe Vergadering hunne bedenkingen in het midden te brengen tegeu den 3e van bedoeld wetsontwerp. In Art. zeven van genoemde wordt de duur van den dagelykschen werktijd voor kinderen van twaaf- tot vijftienjarigen leeftijd, beperkt van zes tot negen uren. Adressanten gevoelen zich bezwaard, wanneer deze bepaling ook op de Steenfabriekage van toepassing wordt verklaard. Het is van algemeene bekendheid dat het steen- vormen, 't welk het voorname deel der Steenfabriekage uitmaakt, regelmatig in het open veld, gedurende de maanden April tot September, en slechts bij droog en niet vriezeud weder, plaats heeft. Het maximum van het getal volle werkdagen gaat dan ook zeer zelden dat van Een honderd te boven. Naai mate het saizoen meer regenachtig is, blijft het getal werkdagen dikwijls nog verre be neden dit cijfer. Een gevolg van dezeu, door de natuur geboden toestand is, dat dikwyl» dagen achtereen op de steenplaatsen niet kan worden gearbeid. Wanneer (de arbeid van kinderen beneden zestien jarigen leeft|jd bovendien nog door wettelijke be palingen wordt beperkt, dan zal het feitelijk ondoen lijk blijken voortaan ook andere dan volwassen personen voor den Steenfabrikage te bezigen. Dat het lot van de arbeidersklasse door zulk een maatregel zou worden gebaat meenen adressanten te mogen betwijfelen, daar geen bekwame Steenfabriek arbeiders worden gevormd, bijaldien zij niet van hun jeugd af bij deze tak van nijverheid wordeu opgeleid. Ook leert de ervaring dat de arbeid op een Steeufabriek, voor kinderen beneden den zestien jarigen leeftijd, de gezondheid geenszins benadeelt. Een zoodanige arbeid van meer dan zes tot negen uren daags kan, naar het oordeel van adressanten, te minder schaden, daar de werklieden, tengevolge de menigvuldige regendagen, welke gedurende het werkseizoen voorkomen, vele vrije dagen bekomen. Dat vermindering van het getal werkuren voor de intellectueele ontwikkeling van bedoelde arbeiders categorie bevorderlijk zou kunnen zijn, meenen adres santen dat evenzeer voor ernstige weerspraak vatbaar is, daar ledig zijn: traagheid en andere ondeugden in de hand werkt, eu de knapen ten platten lande, waar de meeste Steenfabrieken gevestigd zijn, zeker geen he'rhalingschool kunnen bezoeken. In plaats dat door den voorgestel den maatregel het welzijn voor deu arbeidersstand zal worden be vorderd, gelooven ondergeteekenden, dat z|jn be langen er door zullen worden geschaad, daar vele kinderen, die thans een nuttigen arbeid verrichten, en wier verdiensten de inkomsten in het ouderlijk gezin doen stygen, dan van een even nuttig als profijtelijk middel van bestaan worden verstoken, en dat hun voor de toekomst in staat stelt op eer volle wijze in eigen onderhoud te voorzien. Maar ook in het belang van de nationale nij verheid, achten de ondergeteekenden eene zoodanige verbodsbepaling nadeelig. Het is toch niet tegen te spreken, dat eene groote hoeveelheid metselsteen van vreemden oorsprong jaarlijks hier te lande wordt ingevoerd en vérwerkt; en dat niet zelden bij aanbestedingen van Rijks werken steen van uitheemsch fabrikaat in het bestek wordt voorgeschreven. Om aan de buitenlandsche concurrentie het hoofd te kunnen bieden, moeten de Nederlaudsche fabrie kanten goedkoop kunnen produceeren. Bijaldien echter het bij Uwe Vergadering inge diende ontwerp ongewijzigd tot Wet wordt verheven, dan zullen de werkzaamheden, totdusverre door kinderen beneden den zestienjarigen leeftijd met goed gevolg verricht, voortaan door volwassenen moeten worden uitgevoerd, daar het Steenvormen alleen bij gunstig weder kan^worden verricht. De arbeids- loonen zullen dientengevolge in geen geringe mate worden verhoogd, en de coucurrentie tegenover het buitenland nog meer worden bemoeilijkt. Wegens Artikel acht van het Wetsontwerp is de derde waarb|j de beperkte werkt|jd wordt voor geschreven, niet toepasselijk op den veldarbeid. Doch de ervaring omtrent de bestaande Wet op den kin derarbeid, waarbij het te Iverk stellen van kindereu beneden den twaalfjarigen leeftijd anders dan voor den veldarbeid werd verboden, opgedaan, heeft ge leerd dat de Steenfabrikage, in het open veld verrioht, door de bevoegde autoriteit niet onder den veld-, maar onder den fabrieksarbeid wordt gerang schikt. Redenen waarom adressanten Uwe Vergadering eerbiedig verzoeken, in het bedoeld ontwerp, behel zende wettelijke bspalingen tót het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen, de bepaling op te nemen, dat Artikel zeven, waarin de duur van den werktijd van twaalf- toi vijftien jarigs; arbeiders wordt vastgesteld, niet van toepassing is op Steenfabrieken. Hetwelk doende enz., S. van VELZEN, Alphen a/R. A. van der PAAUW, Koudekerk. C L. MENSE, Zwammerdam. J. L. HOOS Zoon, Leiderdorp. 10 Nov. '1882. Gebr. KONING. L. A. II. van DELDEN A. L. GERRETSEN, Willeskop. P. van 't HOFF STOLK, Ouderkerk a/d. IJael. C. MIJNLIEFF Fz. Barwoutswaarder. ANDR. MULLER, Willeskop. De beweging ten gunste van het vroege sluiten van de winkels te Londen, om den winkelbedienden meer vrijen tijd te versohaffen waarvan wij reeds herhaalde raaien melding maakten heeft dezer da gen aanleiding gegeven tot ongeregeldheden. Een optocht van 1500 Ear/y-closers schaarde zich joelend en schreeuwend voor het meubel magazijn van de firma Hawkey, in Walworth Road, die eerst aan het verlangen van de voorstanders der beweging toegegeven en Donderdagavond vroeg gesloten had, maar toen dit de ontevredenheid barer klanten wekte, p haar besluit teruggekomen was. De politie, die van de demonstratie in kennis gesteld was, had gezorgd, dat er een zeker aantal gerechtsdienaars in het magazijn aanwezig was, en dezen deden de menigte weldra aftrekken. Z|j keer den echter spoedig terug, en nu werden de twee banierdragers van den optocht in hechtenis genomen. Z|j bleken niet de eigenlijke aanstokers te zijn en werden veroordeeld een borgtooht van 10 ervoor te stellen, dat zij in drie maanden niet weder de openbare orde zouden verstoren. Maar de politie rechter waarschuwde de eigeilijke raddraaiers, die nu ontkomen waren, dat z|j er niet zoo gemakkelijk afgekomen zouden zijn. In Engeland en met name te Londen is eene be- weging ontstaan ten gunste vau een plan, dat ten doel heeft open plaatsen in werkhuizen door het geheele land te benuttigen. In sommige plaatsen zijn de werkhuizen altijd overvol, terw|jl in andere plaat sen dikwijls veel ruimte over is. Volgens het stelsel dat men wenscht in te voeren, zouden de besturen van de verschillende werkhuizen wekelijks aan een centraal-'ourtau moeten opgeven, voor hoevele per sonen er in de huizen onder hun bestuur plaats is, terw|jl een uniform-tarief van onderhoudskosten zoude worden vastgesteld. De ledige plaatsen zouden dan kunnen gevuld worden m^t hen, die in de werk huizen in hunne stad of wijk geen plaats kunnen bekomen. Het plan heeft voornamelijk teu doelhet onnoodig maken van kostbare nieuwe gebouwen en daardoor het verminderen van de in Engeland be staande armenbelasting. VEILING 17 November. Winkelhuis Pakhuis en Grond, Wachterstraat P. 188 en 189, 4720.k. W. M. de Jong. Huis en Stal, Jaagpad Q 11, 700.k. A. Grendel. VRIJDAG 17 NOVEMBER. VoorzitterMr. A. A. van Bergeb IJzendoorn. Tegenwoordig zijn de heeren Kist, Lu|jten, Hoo- genboom, Kranenburg, Prince, Oudyk, Hemsiag, van Iterson, Jager, Straver, Samsom, Post Drost, van Straaten, Fortuijn Droogleever en Noothoven van Goor. Afwezig is de heer de Rotte. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat 24 October 11. de kas van den gemeente-ontvanger is geverifieerd en dat de kas in orde is bevonden en de boeken gebleken z|jn richtig gehouden te zijn. Deze mededeeling wordt aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen zijn 1. De Rekening van baten en lasteu van het voormalig Armbestuur van Stein over 1881. Ter visie. 2. De Rekening der Stadslibrye, over 1881. Ter visie. 3. Eene aanbeveling vodr een Regent van het Wees- en Aelmoezeniershuis, ter voorziening in de vacature, veroorzaakt door het overlijden van den heer Kluitman. Daarop zijn geplaatst de hh. D. G. van Vreu- mingen en G. A. Oudijk. Ter visie en benoeming in de volgende vergadering. 4. Een aanbeveling voor ufn Lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs ter voor ziening in eene vacature veroorznakt door periodieke aftreding. Daarop zijn geplaatst de hh. J. A. Roest van Limburg en T. J. Koobs, Ter visie en benoeming in devolgende vergaderirtg. 5. Eene aanbeveling voor een Lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs ter voorzie ning in eene vacature veroorzaukt door periodieke aftreding. Daarop zijn geplaatst de hh. W. F. Barbiers en Mr. D. N. Brouwer. Ter visie en benoeming in de volgende vergadering. 6. Een voorstel van Bi en W. tot vaststelling van een reglement voor dé Inrichting tot opleiding van bewanrschool-houdereséeri, aaü het hoofd waar' van door het overlyden/vatji den heer Kluitman een nieuw persoon moei wqrden benoemd. j Ter visie. 7. Adressen van R. van (jen Drnn|j en G. Wou denberg, wed. Ar Borst, verzoekende benoemd te worden tot brugwachter aan de brug op de Turf markt. I Ter visie. 8. Een adres van F. J.j van Kleef en andere bewoners van de Heerenkade en Korte Akkerenver- zoekende plaatsing van tonneri gezuiverd drinkw ater in de Korte Akkeren. In banden van B. en W. om bericht en raad. 9. Een adres van de hh. J. Mulder eu P. A. Bakker, verzoekende op den kant van den Singel van tijd tot tijd eenige materialen en zerken te mogen leggen, 't zij tegen betaling van een zekere som, 't zij kosteloos. De Voorzitter stelt voor, daar het verleenen van dergelijke vergunningen, bij Politieverordening aan B. en W. is opgedragen dit adres te verzeilden naar B. en W. ten einde daarop te beschikken. Aldus besloten. 10. Een adres van den heer I. C. Emeis, ver zoekende ontslag als onderwijzer aan de 2e kostelooze school tegen 15 December e. k. Wordt eervol verleend. Aan de orde is Het adres van de IJssel-Stooratramweg-Maat- schapplj, betrekkelijk eene wijziging der Concessie voorwaarden voor de lijn GoudaOudewater. Deze wijziging strekt om de voorwaarden zóó te veranderen, dat de rails in de stad mogen ge legd worden, vóórdat de in Art. 7 bedoelde trottoirs zijn voltooid, hoewel de couceasionaris verplicht zal blijven, wanueer e Raad dit mocht verlangen, bedoelde trottoirs te maken biunen 2 jaar na de aanvaarding der Concessie. B. en W. stellen voor op dit verzoek af wij tend te beschikken daar er veel vrees voor is, dat bij toestaan van het verzoek het tot stand komen der trottoirs op de lange baan geschoven wordt en dit voor de veiligheid niet wenschelijk is. Met het oog op de reden, die tot het verzoek aanleiding gaf het niet medewerken van sommige eigenaars van stoepen, die ongeneigd zijn vau hun uitstalling afstand te doen stellen B. en W. levens voor de Commissie voor de strafverordeningen uit te noo- digeneeu voorstel te doen om de bestaaude Verorde ning zóódanig te wijrigeD, dat B. en W. voortaan de bevoegdheid zullen hebben daar, waar z|j zulks iu het belang van het verkeer uoodig achten, het uit stallen van goederen vóór de woningen te verbieden. Deze zaak werd aan eene breedvoerige bespreking onderworpen. De heer Kist zegt zich met het tweede gedeelte van het voorstel van B. en W. zeer goed te kunnen vereenigen, doch niet met het eerste gedeelte, want hij acht het verzoek van de adressaut zeerbillijk. Het geldt hier slechts de tegenwerking van zeer eu- kele eigenaars vau stoepen en het gaat niet aan, dat zij door eenvoudig te weigeren en te zeggen: ik wil liever geen tram hebben, (le tot staudkoraing tegeu zou den kunnen houden. Daar de Raad aan de goede gezind heid van hb. concessionarissen niet kan twijfelen,wijl zij toondeu al het mogelijke te willen doen om de zaak te doen slagen, brengt de billykheid mede dat hun verzoek worde toegestaau. Naar spr. veruara wenschen concessionarissen al het werk in eens aantebestedéh eu met het oog daarop is het wenschelijk, dat zij reeds nu vrjjbeid hebben daartoe overtegaau. De Voorzitter dringt fcr op aau dat de Raad, die eenmaal bepaalde dat die stoepen, welke door trottoirs moeten wordeu vervpngeu, moeten worden weggeruimd vóór dat de rails worden gelegd, thans niet op zijn besluit terugkome. De tram zal toch op enkele plaatsen zóó dicht langs de huizen rijden, dat het hoogst gevaarlijk moet worden geacht deu maatregel, in het belang der veiligheid genomen, weder in te trekken. Bpvendien de bepaling is door conces sionarissen aangenomen en hoewel z|j aanvankelijk eenige moeielijkheid ondervonden bij enkele eigenaars vpn stoepen, zoo bestaat er alle kans, volgens spr., dat zij ten laatste zeer goed zullen slagen in hunne onderhandelingen. Waarsoh|jnlyk wel niet zonder zich een kleine opoffering te getroosten, maar tegen een zekere schadeloos-stelling zal hun dat wel gelukken. De heer Jager zegt zich weLte kunnen vereenigen met het eerste gedeelte van het voorstel van B. en W., maar niet met het tweede. Spr. w|jst er op dat de eigenaars van stoepen gewend zijn aan het recht vaD uitstalling, hetwelk zij voor de uit oefening hunner zaak meenen uoodig te hebben en nu vindt spr. er iets onbillijks in dit recht enkeleu te ontnemen. Spr. meent dat het niet ligt op den weg van den gemeenteraad zioh te mengen in zaken, die eigeifi|jk alleen de eigenaars der stoepen en de Concessionarissen aangaan. De Voorzitter merkt op, dat het voorstel van B. en W. niet alleen strekt om daar de uitstalling te kunnen verbieden, waar qunestie bestaat met Concessionarissen, maar overal waar B. en W. het wenschelijk achten. De heer Jager acht een algemeene politie-ver- ordening in deze zeer gewenscht, maar ter wille van de IJsselstoomtram weg-Maatschappij enkele inge zetenen het recht van uitstalling te ontnemen, daartoe kan |i|j niet medewerkeu. De heer van Straaten vereenigt eich daarop met het denkbeeld van den heer Kist, waarna de heer Oudijk er op wijst dat de agenda dezer ver gadering nog een ander verzoek bevat der zelfde tramweg-maatschappij b1. om drie maanden uitstel te verkrijgen om met deu aanleg te beginnen. Met het oog daarop zou, zoo de Raad geneigd is dat uitstel te verleenen, de zaak nog wellicht kannen wordeu aangehouden daar Concessionarissen dan nog drie maanden zonden hebben ora zich met de eigenaars der- bedoelde stoepen te verstaan. De Voorzitter merkt op dat het verzoek om 3 maanden uitstel een gevolg is van eeu bepaling der Provinciale Verordening, iu het laatst vau October afgekondigd, dat geen rails mogen worden gelegd zonder vergunning van Gedeputeerde Staleu. De heer Samsom zegt zich geheel te kunnen vereenigen met het voorstel vau B. en W. daar hij acht slaaude op de dikw|jls zeer gevaarlijke plaatsen, waarlangs de tram zal rijdeu, niet dan ongaarne de rails zou zien leggen vóórdat de trottoir* voltooid z|jn. De heer Fortuijn Droogleever zegt dat de Raad zich z, i. moet houden aan de primitieve voorwaar den, die door Concessionarissen zijn aaogenomeD, ook wijl het niet doen makeu vau trottoirs op de bedoelde plaatsen aanleiding zal geven tot ongeluk ken de heer van Straaten daareutegeu is niet zoo zeer bevreesd voor die ongelukken, liet gevaar, waar op men wees, is z. i. uiet zoo groof, ook in andere plaatsen ziet men immers deu tram rakelings langs de huizen rijden en ook (laar hoort men van geen on gelukken. De hqgptOudijk dringt er opnieuw op aan, dat de zaak zal worden aangehouden, Gede puteerde Staten inoeteu nog. eerst hunue goedkeu ring verleenen, waarom 3 maanden verlenging van den oorsproukelijken termijn wordt gevraagd, welnu in dien tijd kannen Concessionarissen het wellicht eens worden met de eigenaars der stoepen. De heer Kranenburg is een ander gevoelen toegedaan, met de zaak aau te honden zal z. i. onnoodig veel tijd verloren gaan. Moeten wij deze zaak over 3 maanden weêr bedisoussieeren, dan zullen er wellicht uog- maals 3 maanden weggaan voor de zaak tot staud komt en dat acht spr. uiet raadzaam. Het voorstel van den heer Oudijk wordt niet onder steund en kan dus verder niet in behandeling komen. De heer Hoogenboom zegt het wenschelijk te vinden het uitstallen op de stoepen geheel en al te verbie- deu. Hij doet daartoe een voorstel. De eene winke lier doet het, omdat zijn buurman het doet, doch mag niemand het meer doen, dan zal ieder tevreden zijn. Ook voor de veiligheid zou een dergelijk verbod goed zijn, want er wordt nogal eens iets ontvreemd van die stoepen. Dfe Voorzitter viudt een algemeen verbod niet noodig, er zijn plaatsen, waar een uitstalling op stoep niemand hindert b. v. op het Veerstal. Het voorstel van den heer Hoogenboom wordt niet ondersteund Het voorstel van B.' en W. wordt In stemming gebracht.. Het eerste gedeelte, om afwijzend te beschikken op het verzoek der IJssel-Stoomf rara weg-Maatschappij, wordt aangenomen met 14 tegen 2 stemmen die der hh. Kist en van Straaten. Het tweede gedeelte, om de Commissie voor de Strafverordeningen uit te noodigen een voorstel te doer, tot wijziging der Politie-Verordening opdat B. eu W. voortaan de bevoegdheid hebben het uit stallen te verbieden, wordt aangenomen met 15 tegen 1 stem, die van den heer Hoogenboom. Aan de orde is Een verzoek van genoemde Maatschappij om een uitstel van drie muanden voor den aanvang der uitvoering van den aanleg der bovenbedoelde tramlijn. B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan. Zonder discussie eu zoqder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Aan de orde is Een verzoek van dezelfde Maatschappij om hare tramlijn te mogen doortrekken van de Kleiwegsbrug langs den Kattensingel en door de Crabethstraat tot het Stationsplein van den Ned. Rijnspoorweg. B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan. De heer Oud|jk zegt er niet tegen te zgn (kt de lgn worde doorgetrokken tot aan het stations plein, maar zou het billijk vinden dat het onderhoud vau dat gedeelte der Crabethstraat, hetwelk gelegen is tusschen de beide bruggen, kwam voor rekening der tramwegmantschappij. De grend is daar van zeer los gehalte en zal voortdurend veel onderhoud vereischeu ten gevolge van het ryden van den tram en nu, brengt de billijkheid mede, dat niet de ge meente de kosten daarvan draagt. De Voorzitter meent dat de concessie-voorwaar- den (art. 11) voldoende voorzien in het geval dat de heer Oudijk op het oog heeft. De heer Oudijk merkt echter op, dat de Conces sionaris wel verplicht zal zijn volgens de voor waarden dót gedeelte der straat te onderhouden waarop de rails leggen, ongeveer 2 meter breed, maar niet het overige gedeelte, zoodnt dan nog onge veer 8 meier voor rekening der gemeente zouden, kpmen. De Voorzitter meent dat, als de straat mocht zak - den, dit het geval zal zijn juist op ddt gedeelte, waar de tram rijdt, en het onderhoud daarvan komt voor rekeuing van den Concessionaris. h er van Itersou vereenigt zich met het ge voelen van den heer Oudijk. Deze beweert z. i. terecht dat als de tram door de Crabethstraat gaat, dat gedeelte zakken zal. Nu ral zich dit geval voordoen de tramwegmaatschappij zal het gedeelte straat, dat voor hare rekening komt, telkens, b. v. wekelijks ophoogen, de gemeeute zal heWgfedeelte, dat voor hare rekening komt, niet zóó dikwijls op hoogen, wat dan ook een kostbare zaak zou zyn en daarvan zal een groote misstand het gevolg zijn. Spr. wil het geheele onderhoud op rekeniug der Maatschappij stellen. De heer Luyten meent dat het rijden van dén tram wel eeu verzakking kan veroorzaken van hei gedeelte straat, waarop hij rijdt, maar niet van het anc^re gedeelte, de Ik er van Stronten merkt opdat de gemeente ander? toch de geheele straat moet ouderhouricta en dat liet dus reeds een vöordeePis zco de tram-maatschappij een gedeelte daarvan voor hare rekeuing neemt, de heer Noothoven van Goor herinnert, dat de Raad indertijd geen be zwaar heeft gemankt den heer Kaptijn vergunning te verleenen door- het laatste gedeelte der Crabeth straat te rijden met een stoomtram, waarom hij er zich over verwondert dat men ihanV wel bezwaar maakt, vooral daar het nu geldt een paardentram, bij welke de onderhoudskosten minder zullen zijn dan bij een stoomtram. De heer Sam9ora zou het eeu onbillijkheid achten (le onderhoudskosten op rekening te stellen van de tram-maatschappij, hij deelt geheel het gevoelen van den heer van Goor. Ten slotte wordt tot Stemming overgegaan. Het voorstel van den heer Oudijk wordt verworpen met 12 tegen 4 steramen, die der hh. Hems'ng, Prince, Oudijk en van Iterson. Het voorstel van B. en W. wordt i\2&xo\^aangenomen met algemeene stemmen. De Voorzitter doet daarop de openbare vergaderiug overgaan in eene met gesloten deuren, ten einde eene mededeeling te doen. Na heropening stelt de Voorzitter namens B. en W. voor aan Gedeputeerde Staten machtiging te vragen tot het instellen van een rechtsvordering tegen Me vrouw de Wed. Koek, tet handhaving vau de rechten der gemeente op de Gasthuis-kerk op de Oosthaven. Dit voorstel wordt zouder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de verga dering door den Voorzitter gesloten. CORRESPONDENT IE. Het stukje van 3. kan niet worden geplaatst. De Redactie. Voorspoedig bevallen van eene Dochter, C. STEEVENS- VAN DElf VAART. Gouda, 16 November 1882. Voorspoedig bevallen van een Zoon, CLARA van den BERGH— van Leer. Oss, 16 Nov. 1882. Heden overleed tot droefheid van mij, mijne Kinderen en Aanbehuwdbinderen, mijne geliefde Echtgenoote CORNELIA ADRIANA MüLLER, in den leeftijd van 66 jaren. G. SPRÜUT Az. Waddinxveen, 14 November 1882. V Voor de vele blijken vanbelangstelling, ons dezer dageu betoond, betuigen wij onzen dank. A. W. van KLUIJVE G. H. van KLUIJVE Gouda, 18 Nov. 1882- Besselaar. Wegens de vele bewijzen van deel neming bjj de ziekte, en voor ons zoo zeer smartelijk overlijden vau onseenig kind MARIA, betuigen wij onzen hartelijken dank. T. van DAM. M. C. van DAM—Scholten. Gouda, 17 Nov. 1882. De ondergeteekende betuigt zijnen op rechten dank voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van zijn Moeder MARIA HIJDE|iAAR, Wed. vanARiE Schriek. J. M. SCHRIEK. Gouda18 Nov. ^82

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2