iS. eed. BINNENLAND. N9 3851. Vrijdpg 1 December. 1883. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. JL [kelen )e> .1 [NES, en de Markt. serde Lange Tiendeweg D. 60, terwijl de DRUKKERIJ dezer Courant ge vestigd blyft MOLEWVEHF B. 28. ►Z M Z g s gffl s J 1 GOÜDSCHE COURANT van misverstand zij t raging. LM. vlasbouw viel teer ongelijk uit raeeue ig gedepo- >en buiten en. 10 wordt door taten. De It Dortland, Corn. S. B. Smelt van Goor. „Program" aan de boeren moeten bij ▼oor ling ▼oor tiict r. koren, want de schaar cies Cadeaus. 1 NOVEM- eteit <ON8 erkeerde I I verzocht, ;en bjj den zer Adver- van prim® q te adres- Hamburgy die hun ten dienste stonden, le van geschonken, lieten der onwillige «vnd poos daarna werd het mandaat, door* Gedeputeerde Sinten op de stad Woerden afgegeven, den gemeente ontvanger aldaar ter betaling aangeboden. De amb tenaar verklaarde zich ten volle bereid het te vol- ,i doen indien de totaal ledige kas hem dit niet belette Men had zich namelijk ginds geheel en al menging van den godsdienst door den in de quaestie der waterver- De tot kapitein bij bet 4e reg. infanterie be vorderde le luit. adj. bij het 2e bat. le reg in fanterie te Leeuwarden, w&arby hij 17 jaar luitenant en hiervan 121/* jaar *n laatstgenoemde betrekking was, beeft voor zijn vertrek naar zijne nieuwe gar nizoensplaats Gouda, van de gezamenlijke onderoffi- eieren van genoemd bataljon een kristallen rook- toestel met zilver gemonteerd, en van de gymnastiek- en sohermvereeniging „Bato" te Leeuwarden, waarvan hij eerelid is, een keurigen zwart marmeren inkt koker ten geschenke ontvangen. Bij kon. besluit invoerrechten en T tot onv. der belni Ter voorkoming van misverstand zij deze herinnerd, dat het BUREAU der GOÜDSCHE COURANT voortdu rend blijft gevestigd Zoowel de brieven voor de Redactie als voor de Administratie moeten bezorgd worden op bet Bareau. Men wordt verzocht geen brieven voor de Redactie aan particuliere adressen te doen be zorgen, daar dit vaak aanleiding geeft tot ver- den tegen de heer van Kerkwijk deeling. In de zitting van Dinsdagavond voerde de mi nister van waterstaat het woord tot verdediging van het ontwerp tot verlegging van den Maasmond. Hij lichtte zijn plan als zeer eenvoudig toe en erkende dat zijn ontwerp een groot fêngment is, in zoover het deel uitmaakt van het groote plan van stelselmatige rivierverBeteriug. Verder schetste hij het groote nadeel der zamenvloeing van Maas en Waal; zette uiteen dat de afsluiting der Hee- rewaardeusche overlaten moet volgen, geheel afge scheiden van dit ontwerp. Uitvoerig behandelde bij de gronden van bestrijding, hoofdzakelijk ten betooge dat het N. W. deel van Noord-brabant door deze rivierverbetering, wel verre van te worden benadeeld, wordt gebaat. De bijzonderheden van het werk wenscht hij in dit ontwerp niet te rege len. Hij wees op de voordeelen van dit plan voor de gemeenschap, de belangen der scheepvaart. Mis rekening in de begrooting vreest hij niet. De heer Roëll wordt in zijn gunstig oordeel over dit ontwerp vooral versterkt door de geneigdheid van het rijk om aan het N. W. deel van Noord- Braband te vergoeden de schade, ontstaan door verandering van toestanden. Alleen op het punt der Heerewaardensche overlaten wenscht by nadere inlichtingen, waarop ook de heer Seret nader aan drong, die zijne bezwaren handhaaft. Ook de heer Baar verzekerde, dat de 23 leden der Staten van Noord-Brabaut niets liever dan aanneming van het wetsontwerp verlangen. De heer de Beaufort kondigde zijn voornemen aan om niet bij dit ontwerp, doch later eeue motie voor te stellen omtrent de wen- schelykheid eener weltelijke beslissing omtrent de overlaten van Heerewaarden. Het jwoord voerden nog de heeren ’t Hooft, die de bezwaren van noordwestelijk Noord-Brabant onderschreef, en Oorver Hooft, die de financiëele bezwaren deelde. Overigens werd gerepliceerd. De Minister verklaarde het ontwerp niet te kunnen terug nemen. De algemeene beraadslagingen werden daarop ge sloten. In de zitting van gisteren is na zeer uitvoerige discussie verworpen het amendement van den heer Bergsma, om de werken tot verlegging van den Maasmond afhankelyk te stellen van eene latere wettelijke beslissing omtrent de dichting der overlaten en de riviernormaliseering. Artikel 1 van hetont- werp is aangenomen met 54 tegen 26 stemmen, met aanneming van de amendementen van den heer HeydenrBck, om de belangen van het noordwesten van Nóord-Brabant gewaarborgd te zien, en het amendgTnent van den heer Roëll om de overlaten te dichten voor de volledige afscheiding van Maas en Waal. De geheele wet is aangenomen met 53 tegen 28 stemmen. Omtrent het geschil tusschen den Commissaris des Konings en de Gedeputeerde Staten en den griffier van Zuidholland wordt door den Haagschen correspondent der Prov. Gron. Cl. het volgende ge meld Het conflict schynt hoofdzakelijk te zijn ontstaan tengevolge van een weigering der gemeente Woerden om het onderhoud van een jaagpad, tusschen die stad en Leiden loopende, voor gezamenlijke reke ning te blyven voortzetten. Ofschoon de overeen komst reeds meer dan 200 jaar bestond, schijnt het gemeentebestuur van Woerden goedgevonden te heb ben, haar op te zeggen. Voor alle aanmaningen bleef de weerspannige veste doof. Toen besloten Gedeputeerde Staten, haar te dwingen met midde len, die hun ten dienste stonden, en gebruik ma kende van het recht, hun door de provinciale wet i zij het jaagpad voor rekening id in goeder staat brengen. Een GOUDA, 30 November 1882. Gisteren had de verkiezing plaats voor zes leden vau de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier in de vacaturen, veroorzaakt door periodieke aftre ding der hb. Dr. H. IJssel de Schepper, C. C. H. Prince, D. G. van Vreumingen en A. van Reedt Dortland, door bet ontslag nemen van den heer G. Langeraar en door het overlyden van den heer D. Luiina van Goor, welke moest aftreden in 1884. Voor de 5 eerstgenoemde vacaturen werden uit gebracht 45 stemmen, waarvan op zich vereenigden de hh. Dr. H. W-nl da Schepper 4>, C. C. H. Prince 42, D. G. van Vreumingen 41, A. van Reedt Dortland 39 en Corn. S. B. Smelt 32 stemmen, terwyl ds beer J. M. Noothoven van Goor 4, G. Langeraar 2 en 12 personen ieder 1 stem verkregen. Voor de 6e vacature werden eveneens uitgebracht 45 stemmen, waarvan de beer J. M. Noothoven van Goor 34 st. op zich vereenigde, terwyl de heer J. H. A. De urnen 4, J. Breebaart 2 en 5 verschillende penouen 1 st. op zich vereenigden, terwyl 1 blanco biljet was uitgebracht. Tot Leden der kamer zijn dus gekozen de bh. Dr. H. IJssel de Schepper, C. C. H. Prince, D. G. van Vreumingen, A. van Reedl en J. M. Noothoven R De Standaard meldt, dat dit jaar de Unie- aolleaie (.oor de scholen.met den Bijbel) meer dan 100.000 bedraagt. In de Slaataamrast ia een tabellariaoh oordeel opgenomen omtrent den oogst ran 1882 in Znid- Holland. Blijkens de daarbij voorkomende opmer kingen beeft het ongunstige zomerweder aan de granen onberekenbare sohade veroorzaakt. Vele gra nen hebben rich daardoor te rroeg gelegerd. Vooral tijdens het oogsten riel er te veel regen, gepaard met soms hevigen wind, waardoor tie schooven aan den grond werden geworpen en er reel graan ver loren ging. Schot kwam veel voor, voornamelijk in de haver, terwijl het stroo voor een deel be dorven is. Ook de peulvruchten hebben reel geleden. In de meeste gemeenten sou dan ook een veel gunstiger opbrengst verkregen rijn, indien sleohts de oogsttijd gunstig geweest ware. De aardappelen rijn slecht ontwikkeld; vooreerst werd bet loof door de soms aware stortbuien terneder geslagen, terwyl de aiekte vroeg en soms hevig te voorschijn trad. De vroege soorten gaven nogal goede uitkomsten. De vlasbouw viel teer ongelijk uitware evenwel de qualiteit van het lint niet tegengevallen, dan sou dit gewas een voordeeliger uitkomst gegeven hebben. Hoeseer hel gras hier en daar door muizen heeft geleden en ook in sommige gemeenten wegens dep drassigen bodem door bet vee werd vertreden, heeft de opbrengst algemeen ruime stof tol tevre denheid gegeven. Gras- en klaverhooi werden even wel slecht gewonnen. De ooflboomen hebben te veel geleden door storm en nachtvorst in het voor jaar, dan dat een goede oogst verwacht kon worden. Staten-Generaal- Twikde Kamer. Zittingen van 28 en 29 November. In de sitting van Dinsdag is de staatsbegrooting tegen Maandag aan de orde gesteld. Bij de voort gezette discussie over de vdegging van de Maas mond verdedigden de hh. de Bruyn, van der Schrieok, Borrel en van Kerkwyk het ontwerp, als lijndein het algmeeu belang en tevens strekkende om Noord- brabant te redden. De heer van Nispen wilde het ontwerp door amendementen aannemelijk maken. De, heer Wintgeos was tegen het ontwerp wegens Ananoiëele bezwaren. De heer Tak was tegen liet ontwerp als onvolledig en te kostbaar voor de ver betering van den toestand in Noordbrabant, die teel goedkooper op andere wijze ia te verkrijgen. De hh. Lohman,'" Gratama en Keuchenius protesteer- gers van zijn toeschijnen. Zoo is het koddig te zien, hoe de „Standaard" haar luidjes thans met de eandufatuur te Zulfen bezighoudt. Baron Brantaen vapMcle Zijp is tbaos de .geknipte" man, maar het Xchijnt, dat vele antirevolutionairen in bet district Zutfen die caudi- datuur niet bijzonder goed vinden. Van de 17 antirevolutionairen in de Kamer zou deze Candida* tnur de He adellijke zijp, en met deze bezetting van de club aebten vein de gauche" der anti revolutionaire party in gevaar. Dr. Kuyper echter, de leider der .gauche" en ,au besoin" ook die der .droite" vertelt nu de kiezers, waarom het zoo juist zoo heel goed ia. .Men valt er over, dat de antirevolutionaire partij thans in Zutfen weer een lid van den adel tot candidaat koos. Is die bevreemding billijk Of is dan de machtige beweging, waaruit zich de worsteling tegen Spanje ontspon, ook niet begon nen met een opgaan naar den Troon van de Edelen met hun smeekschrift? Was Willem ran Oranje, die toen al meer aan het hoofd kwam, nog niet meer dair baron en graaf, zelfs prins?" Met zulk een bewijs aün de boeren natuurlijk gewonnendaarvoor zou dan ook iedereen zwich ten. De vergelijking is zoo sprekend, zoo duidelijk en ligt zoo voor de hand, dat men zich er over verwonderen moet, dat de .broeden* van Zutfen haar niet dadelijk nit zichzelf gevonden hebben. Maar prettig voor de heeren Keuohenius, Donner, Seret, Fabius en ’t Hooft ia die aanbeveling van den Zutfenschen candidaat niet. (Kod.) verzoek eervol ontslag verleend, Douwes, onderwijzeres aan school, ingaande 1 Januari 1883. Men kan zioh geen antirevolutionairen candidaat I een verkiezing van de Tweede Kamer denken, wien do leider der party niet een aanbeve- zou weten te maken. Élke candidaat, die een district bestemd is, hret voor dat dis- «geknipt". De beeldspraak ia uitstekend ge- r van dr. Kuyper fatsoeneert de lieden tóo, dat zij voor den dag komen, pre cies als hij ze wil voorstellen. Onbeduidendheid wordt tot talent, volkomen onbekendheid tot alge- sympathie verknipt. Zelfs kuipt dr. Kuyper zoolang aan zyn candidate!!, tot zij in plaats van weerspannige mannen der droite, gedweeë aanlian- L. Bierens, ontv. der belast., de accijnsen te Workum, benoemd M en aooynsen te Bodegraven. Door tien Baad der gemeente Stolwyk is op aan ,Mej. J. W. de le openbare lagere Douwes, onderwijzeres

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1