Buitenlandsch Overziebt. VERGADERING VAN DENGEHEENTERAAD. Heller's Speelwerken. mei wicn hg verloofd vu. Er was iets onklaar geraakt aan het geweer, waarmede zulks geschiedde en dientengevolge drong de, kogel in het hoofd van het meisje, dat een kwartier later stierf. De voorstelling werd onmiddelyk gestaakt en de tohouw- bnrg door de bezoekers, ongeveer 2300 in aantal, ontruimd. Frayoe was der wanhoop naby. Een ongewoon adres is aan de Tweede Kamer gericht; de heer Wiggers vau Kerchem Senior, wonende te Brussel doch ook domicilie hebbende in Leiden en roereode zoomede onroerende goederen in Nederland bezittende, voorts Nederlands be lasting betalende, Nederlandsch burger, in 't bezit zijner volle staatsburgerlijke rechten en alsnog on derdaan van Z. M. deu Koning der Nederlanden al die qualificaties komen in 't adres voor be klaagt zich dat hij te vergeefs hulp gezocht heeft by den Nederlandscheu gezant te Brussel en bij den Nederlandschen minister van buiteulaudsche zaken tegen de soms liohamelijke, immer zedelijke raishandeliug, die hg van 2 December 1881 tot en met 26 Augustus 1882 heeft moeten verduren in bet particulier gekkenhuis te Heele bij Brussel. We kunnen niet uitmaken of de adressant zich te recht beklaagt; maar in elk geval schijnt het ons een veeg teeken dat in den laatsten tijd zoo veelvuldig de tusschenkomst wordt ingeroepen van de Tweede Kamer, wier hoofdtaak toch zeker niet bestaan mag iu 't recht spreken tusschen volk en regeering. (R. Nbl.) Jhr. de Casembroot stelt voor te Viissingen of te IJmuideu een inrichting iu 't leven te roepen tot opleiding van scheepsjongens in den geest maar op eenigszins grooter schaal dan te Leiden. Hij acht die opleiding beter, doeltretfeuder en tevens billijker dan de tegenwoordige. De bootsmansleer lingen zullen dan afgesobaft worden. Voorts stelt hij voor den intendant en de kwartiermeesters van het corps mariniers bg het corps officiereu van administratie bij de marine in te lijven en ten derde wordt door jhr. de G. voorgesteld de oplei ding der adspirant-admiiiistrateurs te doen plaats hebben te Amsterdam, alwaar leeraren voor allerlei vakkeu, ouder anderen ook voor waren-kennis te vinden zyn terwijl de jonge lieden op het wacht schip of op 's lands werf gelogeerd kunnen worden. De aanwezigheid van het kleediug- en uitrustiugs- magntijn de vele en aanhoudende keuringen van allerlei behoeften voor de mnriue daar ter plaatse steeds geschiedeude geeft den jongelieden de ge legenheid zich ook practisch te bekwamen. Ieder kent het kevertje met sierlyke schildjes, dat meest bekend is ouder den naam Onze lieve- Heersbeestje. Dit kleine diertje, dat schier door heel Europa verspreid i9 en reeds voor vele eeuwen ook in ons land bekend was eu in het naburig Duitschlaud, droeg vroeger bg de Germanen den naam Wodana, omdat het nau hun oppersten god Wodan gewijd was. I)ie wijding, dat heilige, hebben andere volken gedachteloos van die zoogenaamde hei denen overgenomen. In Friesland noemt men het diertje kojjie-engelljeiu andere deden vau ons land heet het ook wel Mariakeverde Frauschen zeggen bete a bon Dieu, cache d Dieubete de ia Vier ge de Duitschi r spreekt van Gotteslcimmchen, Sonnen- kd/er, Sonnenkind, de Eugehchmau van Ladybird lAidybug enz. Een groot historisch belang biedt een proces, dat voor het civiel gerechtshof te Parijs behandeld wordt. De opvolgers van een zekeren heer Mon- cerou, welke tot de uitvoerende macht van de eerste revolutie behoorde, verlangen van de gezamenlijke ledeu der familie Orleans terugbetaling van eeu sotn van 600,000 fraucs, die de vader van Louis Phi lippe, de in 1794 ter dood gebrachte burger Ega- lité, voor een zijner vrienden H. v. Goutou-Biron borg gesproken had. De familie Orleans beweert, dat deze schuld, na de verbeurdverklaring van de goederen dezer familie, op den Staat is overgegaan. Met belangstelling ziet men de uitspraak van dit rechtsgediug tegemoet. In een vorig nr. werd door ons een bericht over genomen uit het Corr.'bl. Ned. Ond. Gen., omtrent het niet verleenen van verkorting van den tijd van eerste oefeningen aan een onderwijzer-milicien. Naar aanleiding hiervan deelt men nader het volgende mede De gevallen, waarin aan miliciens verkorting vau oefeningstijd wordt toegestaan, worden voor elke lichting bij Kon. besluit vastgesteld. Voor de lichting van 1882 geschiedde dit bij K. B. van 15 Januari 11. No. 14, dat, met de daarop betrekkelijke Min. beschikking van 20 Januar i No. 29. is opge nomen in het Reeeuil. Mil. (blz. 10). Daarin is echter geen sprake van hulp-apothekers noch vau onderwijzers, zoodat het niet aannemelijk is. dat aan ren milicien der lichting van dit jaar verkorting vnu oefeningstijd zou zijn toegestaan, op grond dat hij onderwyzer is. Omdat de bepalingen, die in dit opzioht voor de ééne lichting worden geipaakt, daar om nog geenszins voor eene volgende lichting tan kracht behoeven te ziju, is het zeker, om teleurstel lingen te voorkomen, zeer gewensoht, dat de militie- pliohtigeu zoodra en zoq volledig mogtlyk bekend worden met hetgeen daaromtrent is vastgesteld ten aanzien der lichting, waarvan zij deel zullen uitmaken, wanneer sy hun dienstplicht io persoon vervullen. Op dien grond vestigt men de aandaoht op het boekje %Neêrland't Legerdat reeds sedert een zestal jaren telkens in het begin van het jaar op Iaat vau het De partement van Oorlog wordt uitgegeveu en alle inlichtingen omtrent den militairen dienst bevat, die voor hem, die in dienst wil of moet treden, vau belaug zijn te weteu; ook de bepalingen omtrent den eersten oefeniugstyd voor de militie. De prijs van dit boekje is fO,75. De Zuid-Afrikaan acht het noodig dat voor Ne derland een biddag wordt gehouden. In Nederland lijp er sedert zoovele jareu bidstonden gehouden voor de bewoners van andere weretddeelen, dat het niet meer dan billijk is, dat er nu ook eens voor ons wordt gebeden. Het Afriknansche blad moti veert zgn advies aldus /Holland heeft voorbidding noodig. I)e godsdien stige en nationale geest kwijnt er, en het volkswezen dreigt overvleugeld te worden door onbescheidene, zich zeiven op den voorgrond dringende vreemdelingen, gesteund door de navolgingszucht vau eigen landznten. Sommigen spreken reeds van het gevaar, dat er allengs in Holland eeu toestand ontstaan zal over eenkomstig dien in Zuid-Afrika. Daar zullen Fran- scben en Duitschers den landaard vertreden en de landstaal 'verdringen, gelijk hier door de Engelschen en eerlang door de Duitschers geschiedt/' Na lezing van deze toelichting zal men moeten erkennen, dat men in Zuid-Afrika evenmin op de hoogte is van Nederland, als Nederland op de hoogte is van Zuid-Afrika. Dat de godsdienstige geest kwynt, wordt eiken dag gelogenstraft. De godsdienst in den zin van de Zuid-Afrikaan wint voortdurend veld, ook zonder dat men in Zuid-Afrika nog eene bede daarvoor heeft opgezonden. Het gevaar dat wy overvleugeld worden .door vreem delingen, die zich op den voorgrond dringen en allengs hier een toestand zou ontstaan als Zuid- Afrika, dat Duitschers en Frauschen onzen landaard vertreden, is louter fantasie. Onze wet op het Ne derlanderschap behoedt ons, dat in staatsrechtelijke beteekenis de bewering waarheid kan zijn, en wat den handel aangaat, het is een gevolg van de be tere middelen van gemeenschap, dat vreemdelingen hier betrekkingen aanknoopen, en zoo zy als kooplieden zich in ons laud vestigen, dan hebben zij het aan eigene activiteit, overleg en spaarzaamheid te danketi, zeo zij mettertyd onze eigen winkeliers overvleugelen. Dat die toestand zou zgn weg te bidden is meer dan twijfelachtig. Iu Zuid-Afrika vergeet men, dat wij niet op een afgezraderd hoekje van den aard bodem liggen, maar in het hart van Europa, te raidden van industrieels en handeldrijvende volken, dat wij ons bg het internationaal verkeer hebben aangesloten en de gevolgen daarvan, de goede, zoo wel als de minder goede, moeten ondervinden. De goede intentie vnn de Zuid-Afrikaan op prijs stellende, zouden wij haar den rand durven geven, als zy bedestonden wil houden, zich binnen de grenzen van haar eigen land te bepalen of tot die onder werpen, waarover zg oordeelen kan. Het zwaard van Damocles, dat boven de gasfabrie ken hing, is weder voor sorter of langer tijd in de soheede gestoken. Te Berlijn, waar de electrische verlichting was aangebracht en zeer goed werkte, heeft zij weder moeten plaats maken voor gaslau- tareii9, omdat het bleek, dat die electrische lichten zich ook voedden met telegrammen. Althans de telegrafische geraeeuschap werd verstoord tengevolge der nabijheid van draden voorde nieuwe verlichting Zeer waarschijnlijk zal de wetenschap wel een middel vinden, oin dit bezwaar weg te nemen, dat iu ieder geval niet bestaat waar en zoo lang de telegraaflynen boven deu grond zijn maar voor dit oogenblik is het toch een hinderpaal, die uit den weg moet worden geruimd, want hoeveel waarde de ehcirisclie verlich ting ook heeft, het telegrafisch verkeer is toch eene zonk van grooter maatschappelijk belang. Voor bestrijders der koepokinenting bovenal, maar ook voor de bevorderaars daarvan is dez^f dagen een zeer merkwaardig officieel verslag openhaar ge maakt, betreffende de verwoestingen door de pbkziekie iu Beieren aangericht gedurende de jareu 1872 tot 1881. len jare 1871 heerachte in Frankrijk een ge duchte pokkenepidemie, die binnen weinig tgila naar Beieren oversloeg. Het gevolg hiervan was, dat in den loop van gemeld jaar 30.742 personen door de pokken werdeu aangetast, dat is 0.68 percent van de bevolking. Van de ingeente lijders beswe ken 13.6 percent, van de gerevaocineerdeu 8.2 en van de niet-iugeéute lijders 60.2 percent. Van de in 1877 door de pokziekle aangetaste personen stierren van de ingeënten 10.6 percent, van de gerevaocineerden 8.2 en van de niet-ingeëute lijders 58.1 percent. In 1.878 de verhouding aldus van de inge- inte lijder» wat hel verlies 11.8 percent, gerevaoci neerden 8.1 en niet-ingeënten 39.5 percent. Ten jare 1879 bezweken: 13.6 percent van de ingeënten, van de geievaccinrerden 0.0 en van de niet-ingeëute lijder* 41.1 percent. In 1880 stierven van de pbkkenlydersingeënte 12.8 percent, gerevaccilieerden 12.2, nict-ingcëuten 87.0 percent. Ten jare 1881 bezweken van de ingeënte lijders 10.8 perceut van de geretacoineerde 8.1 eu vau de niet-ingeëute 48.3 percent. In zijDe Engehcht Kroniek besprak hel/fond. ten paar dagen geleden de proeven in Engeland en Amerika genomeu met Entilage, met zoogenaamd ingelegd groen veevoeder. De heer Amersfoordt, onze bekende landbouwkun dige, die door zgn geestkracht en gver zoo vele diensten bewees aau ons laud, heeft eveneens een" proef er mede genomen, die echter niet goed is uit gevallen. Hij Schrijft aan het N. v. i. D.j Daar het natte najaar van 1882 het moeieljjk maakt om eene vrjj groote partij nagras, dat ik te veld had, als droog uohooi (elgroeu) le winnen, besloot ik dit als zuur gras iu le leggen; ik ging bij een bevriend landbouwer nog eene tien en goeden rntd vragen, en legde mijn gras in bg twee parigen, de eene groot 35 zware voeren onder dak, de andere de oogst vau 7 hectaren in een kuil. Het noodige zout werd er tusschen gestrooid, het raadsel goed aange stampt met behulp vau een oud mak paard, allea zorgvuldig toegedekt met volkomen zuiver duinzand. Toen, na den sneeuwstorm, die onlangs het vte uit de weiden verjoeg, de stud werd betrokken, werd de voorraad aangesproken, en gereikt aan bet jonge vee, de drooge koeien en de elieren. Het bleek spoedig, dat de bewerking goed ge slaagd was, bet ree at het zuure gras met graagte, bleef goede spjjiverteering honden, en toonde lick gezond. Nu werd besloten het nieuwe voedsel uit te reiken aau vier melkkoeien, die nog slechts zeer weinig melk gaven, zjjndc op het punt van droog- gezet te worden, en wier melk bestemd was voor kalveren en varkens. Aau deze melk werd niets ongewoons bespeurd, de kalveren gebruikte hasr met de gewone graagte, de koeien gaven de voorkeur aan het verzuurde boven het gedroogde nagras. Men meende nu veilig te kunnen overgaan om aan de melkkoeien het nieuwe voedsel te reiken en zulks geschiedde voor het eerst op Maandagmorgen. Des avonds toen Mevrouw Amersfoordt de melk ge» bruikte, die zg gewoon iz met Emserwater te drinken, bespeurde zg daaraan een onaangename Inoht en een sluitendeu smaak; den volgenden Dins dagmorgen kwam er eene expresse van de melkin richting te Amsterdam met lal vau klachten over gebrek aan de melk. Oumiddelgk werd het nieuwe voedsel afgecom- mandeerd, en reeds des avonds braoht de melkboer de bigde tgding merle, dat de melk weder goed was. Iulusachen is men voortgegaan met proeven te netneo, met de melk van de vier koeien, die bereide gedurende langeren tijd het zure voedeel ontvingen. Het is gebleken, dat de onaangename reuk en zinaak moeielijk le bemerken zijn, als de koe paz gemolkru is; vooral moeilijk door personen die tabak rooken; trouwens de reuk is alt die van eenig brandend kruid, broeiend hooi, verzuurde kool of iet* derge lijke, de smaak is olieaohtig en bitter. De beer Amersfoordt schreef dit niet om van het gebruik van verzuurd vorder af te schrikken, maar om dnarbg voorzichtigheid en nauwkeurige waarne mingen aan te raden. Wg hebben wel eenz hooren klugen over het onvol doende van ingelegd groen voeder, ala uitsluitend voedsel voor mtlkvee. Het put dit sec zeer uit, indien niet ander voedsel er bij gegeven wordt. Docli ofschoon wg" in vele boerderijen melk proefden van vee met entilage gevoederd, hebben we nooit eenigrii bijsmaak nau de melk beproefd. Het in gemaakt voedsel was echter, zoover wij ons hrrin- neren, altijd gehakt voorjanrsgras ett klaver. (Hll). De Fransohe Kamer hoeft de gerlachtenwiaaeling over het budget (1883) voor het openhaar onder wijs voortgezet, en de hoofdstukken 7 tot 28 aan- geuomeu. Verder is de qunestie der koloniën waarschijn lijk haar eiudpliase ingetreden. De minister-president Duclerc heeft een belangrijk rapport uitgebracht, waarin hg vooreerBt opmerkte dat de ondervindiug geleerd beeft, boe een eenvoudig bestuur der ko loniën niet meer voldoen kan aan de meer en meer uitgebreide eischen. Daarmede ie van zelf de vraag gesteld, of een nieuw ministerie, uitsluitend met het bestuur (laarvau belast, niet noodig is. Op voorstel des ministers is thans eene commissie benoemd, die 2jch zal moeten bezighouden met het onderzoek in boeverre de bestaand*- toestand te verbeteren, is zonder het aantal ministeries te vermeerderen, of in hoever de verschillende werkzaamheden voor de koloniëu verdeeld kunnen worden tusschen de bestaande ministerieele departementen. Slechta in geval geen dezer maatregelen mogelgk is, zal men overgaan tot het scheppen vau een ministerie vau koloniën. Verder moet dë commissie zioh bezig houden met de koloniale wetgeving en vooral met de qunestie vau de vorming van een koloniaal leger. De verhouding tusschen Frankrijk en het rijk der Britten is door de wgze, waarop in de Engelsche troonrede van de gevolgen der in Februari gesloten handels-overeenkomsten werd melding gemaakt, rol- geus sommigen minder gespannen De Morning Poit verheugt zioh in die zinsnede der troon- rede. Maar is 't zoo zeker, is men geneigd te rragen, dat die „baudeu van vriendschap» niet door andere invloeden zullen verzwakken dan door die, «elke met den bundel in betrekking staan Is Franfcrijlt'a hartelijkheid tegenover Engeland niet een weinig gedaald door de Egyptische zaken en door Eiigehnd's houding in het vraagstuk van Mudagascor? Ieder weel, hoe het Franache volk denkt over het baodig neutraliseereu van de inmenging der republiek in alle zaken die Egypte betreffen, hoe het te moede is, nu het plotseling Engeland's aandoenlijke be zorgdheid waarneemt voor bet welzijn en de onaf hankelijkheid van de Madagaacareeache natie. Dit laatste onderwerp is in de tioonrede niet aange roerd, waarschijnlijk wg! dc besprekingen heeten nog niet ver genoeg gevorderd te zijn; maar met betrek king tot Egypte had Frankrijk wellicht rtcht meer te verwachten dan nu iu een reeka aangename al gemeenheden ia uitgedrukt. Tunit blijkt verre van eene goedkoop pnardje op stal te zijn. De volgende week zal weder aan de Fransohe Kamers een orediet-aanvrage worden ge daan van 30 millioen fra. ten behoeve der bezetting aldaar, lerwjjl de minister san marine bovendien een crediet van 4 millioen voor Tunis zal aanvragen. Vier a vijf millioen zullen tevens voor dc rechterlijke organisatie in bet Regentschap noodig ziju, die door de Kamer reeds is aangenomen. De algemeene indruk over het vergelijk, dat door lord Dufferin getroffen is met de regeeriug in Egypte betreffeude Arabi-pacha, ia dat het hoofddoel daar van was het figuur vau den sterk gecompromitteerde» sultan te redden. Engelands verhouding tot Turkge ware onverdrage- lgk gespannen geworden, zoo openbaar bewezen ware dat de sultan de hoofdsohuldige was in Egypte, en hg tegen zgn eigen vasal heeft eaaingzapannen. Nu heeft de Sultan feitelijk Egypte verloren, doeh wordt hg niet openlijk vernederd. Ouder de Ezyptcnareu schijnt Engeland's verstuudige lankmoedigheid legen de overwonnenen eeu voortreffelijken indruk te ma ken. In den Duitachen Rijksdag werd Dinsdag uit voerig gediieussiëerd orer hel vooratel tot toeken ning van schadeloosstelling aan onschuldig veroor deelden van verschillende zijden werd bet vooratel warm verdedigd, maar de Rrgeering bleef volharden in haar weigering; de Slanlsseorelaris van Justitie, Schelling, voerde aan, dat het hier niet zoozeer gold de fiiiaiioiëele betwaren als wel de moeilijk heden aan de zaak zelf verbondenvooreerst zou het dikwerf volstrekt niet uitgemaakt ziju, dat iemand, die luter op grond ran uieuwe getuigen weer werd vrijgesproken, iuderdaad ook ouschnldig wasverder zouden er gevallen voorkomen, dat een onschuldige zioh liet veroordeeien uit financi- eele berekening. Ook de Spaansohe premier Sagnsta heeft het wecschelgk geacht zgn getrouwen om zich te ver zamelen ten einde over den politieken toestand te spreken. Hg hield bij die gelegenheid een rede voering, waarin hg verklaarde, dat de zienswijze en bedoeliugen der Regeering 'onveranderd bieren en dat zg de begiuseleu zou blgven handhaven, welke de leden in de oppositie hadden verdedigd. Hervormingen zouden in al de takken van bestuur worden ingevoerd, waaronder godsdienst- en druk persvrijheid. Ontwerpen betreffende de rechtspraak door gezworenen en het burgerlijk huwelijk zouden worden ingediend. De aanmerkingen, op het regee- ringsbeleid gemaakt, schreef de Minister toe nan den geest van zelfmoord, welke onder de liberale partijen de overhand had. Waarom verlangde men toch, zeide hij o. n., dat de Regeeriug belofte en aspiration iu overijling en onvolledig zou verwezen lijken, daar het immers verkieslijk was langzaam, maar dan ook zeker le gaan Ten aanzien van maarschalk Serrano's nieuwe dynastieke partij kivara de minister er voor uit, dat hg de daarin zich openbarende beweging met ingenomenheid had gade geslagen, immers hg zag er de zege iu van het staatsbeleid der Regeering, waardoor een einde was gekomen aan het pessimisme van de fanatieke tegenstanders der bestaande instellingen hij hettte de partij welkom, iudien zij medewerkte lot het tot stand brengen van hervormingen, maar zg zou uieta vermogen, voorapelde hij, iudien zjj strekte om de Monarchie en de vrijheid in gevaar te bren gen. De vergadering besloot den vorigen voorzitter en vice-voorzitter der Kamer te herkiezen. De ver gadering werd door 2611 van de 385 leden der Ka mer bijgewoond. DINSDAG 5 DECEMBER. Voorzitter: Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn. Tegenwoordig zijn al de leden, behalve de heeren Kist, vau Straaten eu Fortuiju Droogleever. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Kist heeft keunis gegeven wegens ongesteldheid niet tegen woordig te kunuec zgn. De notulen der vorige vergadering worden voor- gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat Gedeputeerde Staten het raadsbesluit vau 17 November jl. tot het in stellen vau een rechtsvordering tegen mevr. de wed. Koek in zake de Gasthuiskerk hebben goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen zijn 1. Eeue missive der Openbare Gezondheidscom missie, oudersteunende het adres in de vorige ver gadering ingekomen van vau Kleef c. s. betreffende het plaatsen van tonnen met gezuiverd water in de Korte Akkeren. Ter visie. 2. Eene nanbeveling voor Lid der Openbare Gezondbeidscommissic ter voorziening in twee va caturen, veroorzaakt door periodieke aftreding. Daarop ziju geplaatst de hh.: J. D. Rijk en C. J. C. Hoogendijk, Dr. J. W. Kroon eu Dr. C. VV. Bollaan. 3. Een aanbeveling voor Lid der Commissie van Toezicht over de Stads-Muziekschool ter voorziening eener vacature, veroorzaakt door periodieke aftreding. Daarop zgn geplaatst de hh.: M. Spruyt en Dr. Gï W. Bollaan. 4. Verschillende missives van besturen vau gesub sidieerde Instellingen van weldadigheid, inzendende aanbevelingen ter voorziening in vacaturen, veroorzaakt door periodieke aftreding, ala voor: Lid Burgerlyk Armbestuur, de heereu F. C. van Zeg len eu C. C. Knaap; Regent beide Gasthuizen, de heeren H. P. N. Koemaut en A. Schoueveld van der Cioet; Regentes beide Gasthuizen, mevr. Steens Zijnen— van der Doea eu mevr. TemminckHeule; Regent Weet- en Aelmoeteniershuis, de heeren C. Knaap en mr. J. H. van Mierop; Regentes Wees- en Aelraoeseniershuis, mevr. wed. Dyxhooruvan Beoturo en mevr. Schoneveld van der CloetSchouten; Regeut Beatedelinghuia de heeren J. Brakel en C. vau Veen; Regentes Bestedeliughuis, mevr. C. W. vau Zey- lenSchenk en mevr. A. van Vreuiuingenvan Wyugaarden. De stukken, sub 2, 3 en 4 worden ter visie gelegd, terwijl de benoeming zal plaats bebbeu in de volgende vergadering. 6. Een voordracht voor onderwijzer aan de 2e kostelooze school. Daarop zijn geplaatst de heeren H. Bruniuk te Spaarndam, J. F. van Tricht te Hilversum en N. Vlasveld te Hendrik-Ido-Ambacht. Ter visie en benoeming iu de volgende vergadering. 6. Het suppletoir kohier .der plaatselijke dir. belasting, dieust 1882. Ter visie. 7. Een adres van den heer A. Kaptijn, ver zoekende verlenging van deu termijn voor aanleg var. den stoomtr%imweg Gouda-—Schoonhoven, in verband met het voorschrift der Proviuciale Ver ordening, dat voorschrijft goedkeuring van Gede puteerde Staten voor bet leggen der rails. Iu handen van B. en W. om bericht en raad. 8. Een adres van A. H. van Dillen verzoekende benoemd te worden tot brugwachter aan de op haalbrug op de Turfmarkt. Ter visie. 9. Een adres van W. Prince, verzoekende om ontslag als omroeper eu lijkdrager. Wordt eervol verleend. 10. Adressen van J. C. vau der Bruggen, H. J. van der Ben en J. P. vau Beuzekom verzoekende be noemd te worden tot omroeper. Ter visie. 11. Adressen van N Blokland en H. J. vau der Ben, verzoekende benoemd te worden tot lijkdrager. Ter visie. 12. Een adres van J. Linders verzoekende in gebruik te mogen aeineit een stuk gerioleerden grond. 1 Iu handen van B. en W. om berichten raad. De beer Fortuijn Droogleever komt ter vergadering. De Raa(l neemt daarop zonder discussie en zonder hoofdelgke stemming aan de voorstellen van B. en W. tot 1. Goedkeuring der Rekening van het voormalig Armbestuur van Stein, dienst 1881* 2. Goedkeuring der Rekening der Stads-Libryé, dienst 1881. 3. Wyziging der Gemeente-begrooling voor 1883. 4. Vaststelling van een Reglement voor de In richting ter opleiding van bewaarschoolhouderessen. Het door B. en W. voorgestelde Reglement wordt daarop artikelsgewgze behandeld en onveran derd goedgekeurd. Benoemd wordt daarop tot Lid in het Collegie van Regenten van het vereenigd Wees- en Ael- moeseniershuis de heer D. G. van Vreumingen met 12 stemmen, terwijl 3 stemmen worden uitgebracht op den heer G. A. Oudijk. Niets meer aan de* orde zijnde, wordt de v*r- gadering door den Voorzitter gesloten. RECLAME. Gebruikt geen bedwelmende dranken, maar het natuurlijk voedsel der hersens eu der zenuwen, Hop-Bitter. Het geneest omdat het dp oorzaak der ziekte wegneemt en de krachten terugneemt. Gij kunt Dokters-Rekeningen uitsparen en uwe familie gezond houden met Hop-Bitter. wordeu jaarlijks om dezen tijd aangekondigd, om spoedig daarna ala glanspunt op duizend Kerst tafels de kostbaarste voorwerpen in de schaduw te stellen. Uit bvertuiging roepen wij ieder toe: Wat kan de echtgenoot aan zyne eebtgenoote, de bruidegom aan zyue bruid, de vriend aan zgn vriend schooners en aangenamere schenken Een speelwerk van Heller vertegenwoordigt gelukkig doorgebrachte uren, lacht en scherat door zijne vro lijke verheft hart en gemoed door zijne ernstige wijzen, verdrijft treurigheid en neerslachtigheid, ia het beste gezelschap voor den eenzatne, de trouwste vriend ja ook deu lijder, den zieke en hem die aan zgn huis gebonden israej één woord, een Speelwerk van Heller mag en kan„ iu geen sa lon, aan geen ziekbed, in het algemeen in geen fat soenlijk gezin gemist worden. Voor heeren hotelhoudersconfiseurs, zoomede win keliers van allerlei soort, bestaat er geene eenvou diger en zekerder aantrekkingskracht dau zulk een weik om de gasten en klanten op den duur aan zich te verbinden. Zooals ons vau vele zijden bevestigd werd, zgn de inkomsten van zulke inrichtingen inder daad verdubbeldwaarom heeren hotelhouderen hande laars die nog niet in bet bezit van een speelwerk zijn, niet dringend genoeg kan aanbevolen worden, zich deze zoo zekerwerkende aantrekkingskracht zonder dra len aan te schaffen eu wel te meer, daar op verlan gen de betaling gemakkelijk gemaakt wordt. Aan heeren geestelijken die om hunne betrekking of wegens den stand concerten enz. niet kunnen bywonen, ver schaft zulk een kunstwerk het schoonste, duurzaam ste genot. Wg doen opmerken, dat de keus der ver schillende stukken met zorg gedaan wordtde nieuw ste eu te gelyk de meest geliefde oudere opera's, operetten, dansen en liederen zgn iu de werken van Heller op het schoonst vereenigd. De fabriekant heeft de eer leverancier van vele hoven en hoogge plaatste personen te zijn en is daarenboven op ten toonstellingen bekroond, onlaugs te Melbourne, de eenige, die speciaal voor zioh alleen den eersten prijs, diploma met zilveren medaille, bekwam. Eene voor dezen winter vastgestelde verdeeling van prémiën van 100 Speelwerken, ten bedrage vau 20000 francs, zal zeker tot byzondere opwekking strekken, daar ie dere kooper, zelfs vau eene kleine Speeldoos, daar door in het bezit van een groot werk kan komen: op elke 25 francs krggt men een premiebewys. Uitvoerige geïllustreerde prijslijsten met plan wor den op verlangen franco toegezonden. Wg bevelen iederook ten opzichte van eene kleine Speeldoos, aan, zioh rechtstreeks tot de fabriek te Bern, te wenden, daar op vele plaatsen werken die niet van HELLER zgn, als zoodanig worden aanbcvoleu. Alle echte werken en Speeldoozen dragen ziju gedrukten naam, waarop men wel acht moet geven. De firma heeft uergens dépots. M A R KTBER ICHTEN. Gouda, 7 December 1882. Iu granen ging heden weinig om. Tarwe bracht flauw vorige prijzen op; de beste witte ging van 10.25 a 10.75, de mindere en poldertarwe 9.50 a 10.at wijkende daar beneden. Rogge bracht in de beste soorteu 6.50 a 6.75 op. Gerst 5.25 a 6.—; Haver 3.50 a f 4.— de ligte en f 4.25 a 4.50 de zwaardere. Hen nepzaad 10.50 a f 10.75.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2