r BINNENLAND. ffiS, I 2855, Zondag 10 December. 1882. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Lsthma I LLES VALK” Lgen 1 AD VERTENTIÊN De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. IÜARI 1883 I J 4’8 Cent». botterdam, K, 44.l iij'i I o 1 at bovenge- worden Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN i belangrijk. Ipotb. te M. 1 N.w men verneemt tal door de Centrale Comtaiwie binnenkort de definitieve vaststelling der verschilleode onderstanden aan de nagelaten betrekkingen in sake de Adder geschieden, opdat die met lo. Januari aanst. kunnen ingaan. Overigens hebben zij, dis terstond ondersteuning behoefden, die voortdurend ontvangen. 882. LTEREN, is, 5CHOOREL. >est en Ver ent. oth. en Dro- te Gouda. prgzen. JWERKEN. franco aan IMBER a. i nn i prjja. HGEN AA\- r gering ge- n een uitne- Dia POOL, De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG. WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 tranco per post 1.50. - GOUDSCHE COURANT. ieu een een UDERS van :ns te doene >rug over de met rij- of 8e“ tot en MBER a. a bben. den gebruik ddinxveen of alle kwitanties, bevattende de erkenning door van het geheel of ge- geldschuld, onverschillig overigens zijn opge- O geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR^OTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. gevangen. Vooral werd de minister bestreden wegens zijne houding in de quaestie der duiveuschietery. Tal van andere zaken werden ook besproken, In de zitting van gisteren, bij het voortgezet debat over het hoofdstuk Justitie, werd de houding van den minister in zake de duivenschietery nog maals bestreden, aaugedrongen op beperking van het aantal eeden, herziening van het notariaat en Zon dagsheiliging. De heer Schaepman klaagde over achteruitzetting van Katholieken bij notariëele be noemingen. De heer Mackay drong aan op we ring van «bookmakers” by wedrennen. De minister van justitie verdedigde uitvoerig zijne houding tegenover de duivenschielers, ontkende achterstelling bij het doen van benoemingen van Katholieken bij Protestanten, verklaarde 'te zullen overwegen of de kleinhandel iu sterken drauk lol een liter was toe te laten. De notariswet wordt 1 Januari verwacht en anders zal de minister partieel toezicht en cautie regelen. Heden voortzetting. ling heeft de gedaan. De- - Tinctuur, geringste pijn, oorgoed ret or zóóver g*- het gebruik heeft, eene tbetaalt. Met len, dat dit matig gevolg r flacon, in- ing Fl. 1.— lepóts en bjj De Standaard dringt nogmaals aan op een parle mentaire enquête omtrent het vergaan van de Adder. Het thans uitgebracht rapport der Koninklijke Commissie noemt het «een medisch-prophytactische diagnose" in plaats van hetgeen het inderdaad be hoorde te wezen «een juridisch inquisitoir." Wie js de schuld van het onheil P Aan wien is het te wijten dat geen pogingen zijn aangewend om de schipbreukelingen te redden? Wisselwaohtert, stokers of conducteurs, zegt de Standaard, die ddor verzuim een spoorwegongeluk veroorzaken, worden crimineel vervolgd; en hier, waar hooggeplaatste personen onder verdenking van ver zuim komen, bij eeu zeeramp, die 65 menschen het leven kostte, zal men zich tevreêstellen met een pla tonische beschouwing. Wij kunnen er ons niet by ueêrleggen, en komen nogmaals tegen deze krenking van het rechtsbesef op. Ook wy gelooveu, na van het uitvoerig rapport der Commissie kennis genomen te hebben, dal omtrent de vraag van al of uiel verantwoordelijkheid van verschillende autoriteiten een nader onderzoek behoort ingesleld te worden. De feiten zyn thans door de Commissie op voldoende wijze onderzocht en vast gesteld. De vraag echter of niet bepaalde personen wegens strafbare nalatigheid, die in deze zoo vreese- lijke gevolgen gehad heeft, nadere rekenschap ver schuldigd zyn, blyfl een geheel opene. Alken door een tal va}} vergissingen, van ver zuimen, van nalatigheden en onzekerheden omtrent zaken, waaromtrent geen twyfel bestaan mocht, is de zfrfder-ramp mogelijk gewe.st. Ook wij vragen, kan de Kamer na kennisname van een dergelyk rapport, zich bepalen tot het dankzeggen aan den minister voor de verstrekte inlichtingen? Of zou er niets iets van geheel anderen aard moeten volgen Hoe noodig dit laatste moet geacht worden, willen wij slechts door één voorbeeld aantooneu. Blijkens de getuigen-verhooren van dr. Plautenga, geneesheer, A. Hakker, logementhouder en D. Taat, scheepsbouw- meester te Katwijk aan Zee (processen-verbaal nr. 5, 8, en 9, van bedoeld rapport) hebben deze den 5 Juli de Adder nabij de kust gezien. De heer Plantenga heeft volgens zijn verklaring nog denzelfden dag een tekgraphisch bericht doen toekomen aan de N. Balt. Ct. en aan bet ministerie van Marine. Blijkens het laatste, aan de Commissie in originali overgelegd telegram, is dit eerst van Katwijk den 9n, dus na het bekend worden der ramp, verzonden. Wij noemen hier slechts één punt de Standaard haalt er tien aan, die allen evenzeer een ernstig onderzoek naar de mogelyke schuld van verschillende personen wensebelyk, ja noodzakelijk maken. {Tijd.) De volgende karakteristieke bijdrage omtrent de noodlottige geschiedenis der Adder komt in de bijlage van het rapport der commissie voor «De heer S. Beintema te Leeuwarden, kort na het ongeval te Scbeveningen zijnde, zag daar aan het strand een jong visscher, blijkbaar tot de boven bedoelden beboerende, mengde zich in het gesprek over het ongeluk dat plaats had en vroeg dien visscher: «maar kon jelui dan niet» doen tot redding?” «Hierop haalde de visscher zijn schouders op maar een forsebp visschersvrouw trad op deu beer 8. B. toe en sprak«maar begrijp je dan niet, myuheer, dat het beschikking was, dat die menschen moesten vergaan Aangezien den 1 Jan. 1883 de wet van den 11 Juli 1882 (Stbl. no. 93), tot wyziging der wet op bet recht van zegel in werking treedt, is het misschien n*et ondienstig, een kort uittreksel te geven van de bepalingen, waaraan kwitanties, wis sels, assignaties en alle ander handelspapier dan onderworpen zullen zijn. Aan een vast recht van 5 cent zijn onderhevig (onverschillig het bedrag) a. alle wissels, assignaties, orderbriefjes en ander handelspapier binnen het rijk betaalbaar (als mede de duplikaten of kopieën), betaalbaar hetzij op vertoon of zicht, hetzij uiterlijk drie dagen na zicht of vertoon, ,of uiterlijk acht dagen na de dag- teekenii g b. alle wissels en alle ander handelspapier bui ten het rijk betaalbaar c. of namens den scbuldeischer deeltelijk te niet gaan eener iu welkeu vorm die stukken maakt, al ware het in dien van berichten of brieven d. de kassiers-kwitanties. Aan een evenredig recht zijn onderworpen alle wissels, Assignaties, orderbriefjes en ander handels papier, binnen het rijk betaalbaar, getrokken op andere termynen dan sub I aangegeven. Dit evenredig recht bedraagt tot 100 5 cent, boven 100 tot 200 10 cent enz., voor elke 100 vyf cent meer. Kwitanties niet meer dan 10 bedragende en niet strekkende op rekening of tot geheele voldoe ning van eene grootere som, zijn vrijgesteld van zegelrecht. Een boete van honderdmaal het niet overeenkom stig de wet betaalde recht, doch minstens van ƒ25, is verschuldigd door ieder, die een der bovenbe doelde stukken heeft geteekend, verhandeld, geac cepteerd, geëndosseerd, betaald, gekwiteerd of voor aval geteekend, of wel wegens non-acceptatie of GOUDA, 9 December 1882. In de zitting der Rotterdamscbe Arr. Rechtbank van Donderdagmorgen werd vrijgesproken J. A. v. d. H slachter te Schoonhoven, bekl. van zekere G., een jongen van 12 jaar, welke hem sarde met een slachtersmes, aan den enkel verwond te hebben. Vervolgens stonden o. a. terecht W. v. R.» arbeider te Waddinxveen, bekl. van diefstal van slib. Eisch 10 boete of 3 dagen gev. J. C. B., voerman zonder vaste woonplaats, bekl. van diefstal van een paardendeken te Gouda. Eisch 1 jaar gev. Het eigenaardige in deze zaak is, dat bekl. reeds driemaal door deze rechtbank op eenen valschen naam veroordeeld is. In bovenst, zaken over 8 dagen uitspraak. Ten vervolge op het telegram, medegedeeld in de Bt.-Ct. van 5 dezer, is door den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië den 7den dezer nog het volgende aan bet DepArtement van Koloniën geseind «Berichten uit Atjeh bevredigend. «By laatste ontmoeting, waarbij kapitein Botter sneuvelde, verlies vijand zeer belangrijk. «XXVI Moekim in rust. «Radja Passaogan door onze bondgenooten, die door marine gesteund werden, geheel teruggedreven heuvelbentings Paleuh door zyn volk verlaten en daarna door onze bondgenooten geslecht.” Staten-Generaal. Eirsti Kamer. Zitting vau 7 December. In de zitting van Donderdag is ingekomen de mededeeling van het overlijden van bet lid der Kamer Jhr. den Tex. De voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van den overledene. Naar de afdeelingen werden verzonden de door de Tweede Kamer aangenomen begrootings-hoofdstukken. Ver volgens werden met algemeene stemmen goedge keurd een aautal naturalisatie-ontwerpen, eep ibt ruiling van gronden te Arnhem en een tot wyziging van hoofdstuk 4 der begrooting van 1881. Heden zijn weder eenige ontwerpen aan de orde. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 7 en 8 December. In de zitting van Donderdag is ingekomi voorstel van den heer Buma tot instelling van onderzoek omtrent de droogmaking en afsluiting der Zuiderzee. Na eenige discussie is hoofdstuk III, buiten- landsche zaken, aangenomen met 64 tegen 12 stemmen. De conclusie der minderheid in de zaak van ge neraal van der Heijden is verworpen met 56 tegen 22 stemmen, waarna de conclusie der meerderheid is aangenomen met 64 tegen 12 stemmen. De commissie tot onderzoek der Billiton-stukken heeft voorgesteld, dat, daar de Indische regeeriug bij de verlenging der concessie niet de wet na leefde en ’s lands belang behartigde, de Kamer het opperbestuur wenscht uit te noodigen volledige vrij heid te handhaven, om bij het einde der oorspron kelijke conclusie voor de naleving der wettelijke bepalingen en ’s lands belang te waken. De discussie over het hoofdstuk Justitie is aan-

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1