311e Staats-Loterij. Buitenlandsch Overzicht. ADVERTENTIÈN. POLITIE. Burgerlijke Stand. KOSTGANGERS. De TREKKING der EERSTE KLASSE begint MAANDAG 18 DECEMBER e. k. *oodzaktlyk te zijn ter afwending van een zeer ernstig gevaar. Naar het oordeel vau oodergeteekeude moet echter die uitvoering namelijk de afsluiting der Zuiderzee niet partieel, maar in haar geheel plaats heb ben, (u alzoo eene algeineene nationale zaak ver tegenwoordigen. .Geen afsluiting dus alleen van Eukhuizen naar Kampen, waardoor de gevaarlgke toestand bestendigd, ja voor Friesland, G'rouingen en Overyèel belang rijk vergroot zou worden en waartegen de Staten van Friesland dan ook bij eenparig genomen be sluit van 14 Nov. 1877 hunne bezwaren aan de Begeering hebben kenbaar gemaakt. Neen, beide de afsluiting en het droogleggen van de geheele Zuiderzee, zij einddoel, maar het laatste een gevolg vau het eerste, dit de voorbe reiding' van het laatste. Het eerste, de afsluiting, moet Staatswerk zijn, het droogleggen meent de ondergeteekende kan, althans voorloopig, worden overgelaten aan den particuliereu ondernemingsgeest onder toezicht van den Stuat. Zoodoende blijft de Staat zizh geheel op zijn terrein bewegen hij biedt zijne offers aan, waar het behoud des geheels wordt bedreigd, neemt de directe schade voor zyue rekening, en zal de indirecte voor - deelen er van genieten door de kracht en onderne mingsgeest der natie, die van de daaruit geboren gelegenheid op de meest geleidelijkeen voordeeligste wijze gebruik kAïi maken. Eu dat ze er gebruik van zal maken, ja, dat die drooglegging een verbazende vlucht zou nemen, wordt gewaarborgd door de geschiedenis op dit gebied en door de bekende vruchtbaarheid der nu nog be- spoelde gronden. Het onderzoek betrekkelijk een gedeeltelyke droog legging der Zuiderzee (vau EukhuizenKampen), de plannen omtrent het zoogeuaamde Wieringermeer, de in bewerking zynde aanhechting van Ameland aan den vasten wal en andere reeds aan de zee outwoekerde gronden, zulks onder de daarvoor zeer ongunstige bestaande omstandigheden strekken hier tot bewijzen. Het beweren door sommigen dat het noorder- minder vruchtbaar en meer diep dan het zuider gedeelte der Zuiderzee zou zyn en alzoo ongeschikt lot drooglegging, berust op geen onderzoek, is in atryd met genoemde plannen, met de verkregen uit- komsteu op dat gebied en met de cijfers der zee kaart, die betreffende de gemiddelde diepte zelfs het tegendeel aanwijzen. Het denkbeeld om de Zuiderzeegronden weder aan de zee te ontwoekeren is niet nieuw. Integendeel, verschillende desbetreffende plannen werden reeds aan het oordeel der Regeering onderworpen, ze waren: a. van den heer Jerome Weumaekers, ook voor gestaan door den heer van Diggelen, de strekking hebbende het droogleggen der geheele Zuiderzee b. van den heer jhr. P. Opperdoes Ale wijn, be doelende eene afsluiting van Wieringen naar Hiu- deloopen, en c. van den heer Beijerinck, zich beperkende tot eene afsluiting van Enkhuizeu langs Urk naar Kampen. Van het laatste is zelfs door de Regeering een wetsvoorstel aangeboden, dat echter voor de behan deling weder werd ingetrokken. De zaak, die sedert van de baau geraakte en rus tende bleef, wenscht ondergeteekende weder aan de orde te stellen, door een desbetreffeud onderzoek uit te lokken, en mocht dit daartoe strekkend wetsvoor stel de goedkeuring van de Stateu-Generaal en de Regeering verwerven, dan zou de Regeering wellicht eene staatscommissie in het leven kunnen roepen, aan wie onder ruim mandaat werd opgedragen, dat onderzoek te volbrengen, en dienaangaande, met overlegging van een financieel overzicht, binnen een niet te lang verwijderd tijdstip, de Regeering en Vertegenwoordiging beiden te dienen tot raad en advies. Dit advies kan zoo noodig tweeledig zijn en op verschilleude tijden worden uitgebracht eerst aan gaande de afsluiting, waarvan het onderzoek, ais één geheel vormende, betrekkelijk spoedig kan zijn volbrachtdaarna omtrent het droogleggen, waar langer tyd voor noodig is, omdat dit meer in bij zonderheden afdaalt. Het spreekt echter vanzelf dat dit, als eene zaak vau uitvoering, aan de Regeeriug blijft overgelaten, Ondergeteekende heeft gemeend bij zijn voorstel de voorgaande beschouwing te moeten voegen, om trent de strekkingde wijze van uitvoering, de uitvoer baarheid en het nut der zaak niet om deze als leiddraad bij het onderzoek te stellen, maar alleen om daardoor zijn bedoeling beier te kunnen verdui delijken, en als zoodanig wenscht hij ze dan ook te hebben beschouwd. Hij geeft alleen het denk beeld «ie beste oplossing er van kan alleen worden verkregen door een speciaal en deskundig ouderzoek. Onderstaand adres is' aan de Tweede Kamer der 1 Stateu-Generaal verzonden door P. Schelling en Zoon en 28 andere firma's in Zuid-Holland. Wendeu zich eerbiediglijk de ondergeteekenden, allen Steenfabrikanten aan de rivieren Usel eu Noord, om hunne bezwaren kenbaar te maken om trent het Outwerp-wet, behelzende bepalingen op den Kinderarbeid, den 25a April jl. aan Uwe Vergadering aangeboden. Zij veroorloven zich op te merken dat gemeld Ontwerp-wet, na mogelyke aanneming zou blyken te zijn t grootendeels doelloos, heilloos en verderfelijk vopr den grootsten tak der Nederlandsche Industrie, en gronden zich voor dit hun beweren op de na volgende feiten Vau alle takken van Industrie in ous land is de Stesnfabricage die, welke de meeste handen arbeid versohaft. Buitendien nog wordt middellijk door de Steeniudustrie belangrijk werk verschaft aan Verveuers, Binnenschippers, enz. De loonen in de Steenfabrieken hebbeu eene hoogte bereikt, waarop de concurrentie met het Buileuluud met lage loonen zwaar gevoeld wordt. Wèl staat nog steeds bij alle soliede vakmannen de Nederlandsche steen aangeschreven als iu qualiteit verre uitmuntend boven al hetgeen door het Buiten- land wordt geproduceerd, doch is zelfs der Neder landsche Regeering, blykeus de treurige ondervinding der laatste jaren, geene aansporing om zich vaft Nederlandsch fabrikaat te bedienen, eu déar waar de Hooge Regeering voorgaut, volgen te vele particu lieren het door haar gegeven voorbeeld, weinig daarbij berekeneude de ook voor henzelf schadelijke gevolgen. Op de Steeufabriekeu geschiedt alle werk in de open lucht. Het wordt er gedurig afgebroken door kort opvolgende rusturen, zoodat des zomers het langste werkschaft (van 's morgeus 5 tot 8) slechts 3 uur bedraagt, terwijl de overige werkschaften nooit langer zijn dan 2 tot 2'/s uur. Het werk op de Steenfabrieken is gezond, zoodat men daar weinige zieken aairtreft en de gemiddelde levensduur veel langer is dan op eeuige andere fabriek. Men vindt dau ook onder de arbeiders velen, die een hoogen leeftijd bereiken. Het vormen der steen (het eigenlijk steeumaken) heeft plaats van af begin April tot in September. Slechts gedurende dezeu vormtijd 22 a 24 weken, is de kinderarbeid noodzakelijk. Het steenvormen kan alleen geschiedeu bij bepaald droog weder, terwijl de fabrikanten tot uitoefening van hun bedrijf bovendien nog afhankelijk zyn van wuterstaud eu vele andere omstandigheden. Een gevolg hiervan is dat gedurende een geheelen zomer gemiddeld slechts 50-, volle werkdagen voorkomen, zooals blykt uit onderstaanden werkstnat van eene der grootste Steenfabrieken aan den IJsel (nde Spreeuwen hoek" van P. Schelling Zoon te Ouderkerk aau den IJsel). Ia 1879 werd gewerkt op 126 dagen, waarvan 59 volle werkd. 1880 127 54 1881 125 42 1882 u .120 43 In 1882 werd op dezelfde fabriek gevormd van af 5 April tol 20 September, is 169 dagen, of de Zondagen niet medegerekend 146 dagen. Het aantal werkuren bedroeg 103o of 145 dagen a ruim 7 uur daags. Het is ondoenlijk vooruit te berekenen of ge durende deu geheelen'dag, dan wei alleen gedurende morgen, middag of avond gevormd kan worden. Echter wordt nooit gewérkt vóór 5 uur 's morgens of na 8 uur 's avoudf. Iu de eerste en de laatste weken moet tengevolge de duisternis later aange vangen en vroeger geëindigd worden. Een gevolg vau dezeu toestand, die evenzeer als wat veldarbeid betreft, door de natuur wordt in het leven geroepen, en wunrmeê dus evenzeer rekening moet worden gehouden, als de Regeeriug dit doet ten opzichte de veldarbeid, is, dat er omstreeks 30 weken in het jaar overblyven, waarop de arbeiders van 12 tot 15 jaar geheel kunnen worden vrijge steld, en zij zich geheel aan het schoolgaan kunnen wijden. Bij den veldarbeid zal men moeilijk op 30 vrije weken kunnen wijzen. Uit bovenstaande daadzaken resuraeeren adressanten, dat mocht gemeld ontwerp tot vet worden verheveu, het iu vele gevallen ondoenlijk zou blijken kin deren van 12 tot 15 jaar te gebruiken; het verdiend weekloon in de meeste huisgezinnen aanzienlijk besnoeid zou worden, hetgeen onver mijdelijk armoede zou na zich sleepeil. Op bovenaan gehaalde fabriek komt onder meer voor een huis gezin bestaande uit man, vrouw, zoon van 15 jaar, zoon vau 14 jaar, en 4 kiuderen onder 12 jaar. Zij zouden het thans verdiende zoraerloon ad 2&. zien dalen tot 20.50 of 16.—. Zulke voor beelden zijn op iedere fabriek aan te wijzen. wel zul het loon voor volwassenen nog stijgen, eu zal dit oorzaak zijn dat de concurrentie met het Buitenland te zwaar wordt voor den inlandschen fakriekant, doch zelfs bij eene aanzienlijke loonsver- hooging zal nog steeds het weekloon van het arbeiders gezin verre beueden het tegenwoordige blgven soms zullen de kinderen dagen aaneen van alle werkzaamheid verstoken blgven, aaugezien gedurende die dagen alleen des morgens of alleen des avonds wordt gewerkt, en zullen deze kinderen in ledigheid opgroeien, terwyl zij, niet vooruit wetende wauneer het weder zal toelaten de werkzaamheden weer aau te vangen, nntuurlyk aan geen sehoolguan kunnen deuken zij die gedurende de zomerweken werk ontvangen voor eenige uren daags, zullen zeker alsdau geene scholen bezoeken. Reeds thans, nu in deu winter geheel niet gewerkt wordt, worden de herhaliugs- scholen ten platte lande, en daar alleen vindt men steenfabrieken, niet of zeer schaarse!» bezoch* door gebrek aan werkkracht zal raiuder geproduceerd worden het gevolg hiervan is, dat terwijl de volwassen arbeiders thaus gedureude 30 weken vast werk hebben met voorbereidende werkzaamheden voor bet volgend saizoeu. het alsdan onmooglijk zal blijken het volle getal werklieden des winters werk te ver schaffen, waardoor alweder de armoede wordt in de hand gewerkt de Hollatidsche Steeniudustrie, en door eu met haar de aangrenzende takken van Nijverheid, zullen kwijnen, door gebrek aan werkvolk, te hooge loonei», ongelijke concurrentie met het Buitenland. Terwijl adressanten echter volkomen toejuichen het denkbeeld van de Regeeriug om overmatigeu en ougeschikten arbeid van kindereu tegen te gaan, ver oorloven zij zich aan Uwe Vergadering te verzoeken: Het ontwerp, zooals het daar ligt, iu zijn geheel af te stemmen Te bewerken dat eene deugdelijke en oupartgdtge enquête worde ingesteld naar het aantal kindereu (naar de verschillende jaren) die arbeid verrichten in iedere talt vau industrie of broodwinning deu aard van den arbeid, die aan deze kinderen is opgedragen den inlellectueelen en physieken invloed van dezen arhe d (naar zijn ouderscheiden aard) op de kinderen deu invloed, dien beperking van den kiuderarbeid zal teweegbrengen voor industrie, nering en land bouw. Om uit die enquête te kunnen resuiteeren of bet weuschelijk kan worden geacht allen fabrieksarbeid gelijk te stellen eene nieuw te ontwerpen wet in ziju geheel dadelyk verbindbaar te verklaren, om zoo noodig doeltreffende overgangsbepalingen te maken. 't Welk doende enz. (was get.) P. SCHELLING ZOON, Ouderkerk a/d Use) en 28 andere firma's. Het Voorloopig verslag der Eerste Kamer op de Indische begrooting voor 1883 is verschenen. Daar uit blijkt, dat de bevoegdheid vau den gouverneur-ge neraal tot opening der kredieten in verschillen den zin werd besproken. Men weneohte regeling te dier zake, desnoods met wijziging van het regee- ringsreglement en de coinptabliteitswet. Men meende dut geldelijke bepalingen van concessies voor spoor wegen of openbare werken," aan de goedkeuring des wetgevers moesten worden onderworpen. In alle afdeeiingen besprak men den toestand der Indispbe financiën. Dat «le iukomsten in de naaste toekomst belangrgk zullen vermeerderen, laat zich niet ver wachten; zij zgn in hooge mate vau de koffieprijzen afhankelijk. De uitgaven zgn niet voor belangrijke vermindering vatbaar. De tekorten moeten dus door leeoingen worden gedekt. Die toestand gaf bij velen geen reden tot beklag; anderen betoogden, dat de toestand der Indische financiën uiet zoo ongunstig is, als* hij ons wordt voorgesteld. Men achtte een zuinig beheer een eersten plicht. Een aantal leden gaf niet toe, dat de aanhangige begrooting daarvan de bewijzen levert; zeer enkele ledeu verklaardeu tegen te zullen stemmen. De groote meerderheid achtte door afstemming der begrooting het doel niet bereikbaar, en verlangde betere verhouding tussohen Nederlandsche en Iudisohe financiën; omtrent de wijze hoe, bestoud groot verschil van gevoelen. Men meende, dat de kofiie-cultuur op deu duur iu staat is goede tesultaten op te leveren. Ernstig werd de vraag overwogen of men zou voortgaan met het bouwen van spoorwegen door den Staat, dan wel of men den aanleg aan particulier initiatief zou overlaten. De toestand in Aljeh kwam uitvoerig ter sprake. Men prees de regeering, dat zy aan den aandrang om het militair gezag weder in te voeren weerstand heeft geboden, maar het kracht werd aangedrongen, dat de regeering brak met een toestand, die noch vredes- noch oorlogstoestand is. Naar al wat men van' links eu rechts in Europa en Amerika vfrnemen, is er veel kans op een langen, hardeu winter. In Madrid lag verleden Zondag een voet sneeuw in de straten iu New-York zijn verschillende men- schen doodgevroren in Engeland hebbeu de sneeuw stormen aan zeer vele landbouwers eu herders het leven gekost. Zelden beeft het dan ook in Engeland en Schot land zoo zwaar gesneeuwd als iu de vorige week. Het verkeer op den grooten wég, en op de spoor banen werd in vele oorden des lauds gestremd ge durende verschillende dagen. De gevallen zijn tal rijk, dat gansche treineu zijn ingesneeuwd. De meeste reizigers, die zulk een onheil hebben onder vonden, zullen daarvan de wrange vruchten nog lang ondervinden; eukele hunner ziju reeds overleden aan de gevolgen der doorgestane koude eu ontbering. Iu Wales is de toestand nog ernstiger dan in Engeland, want daar is zooveel sneeuw gevallen, dat bet openbaar verkeer uiet slechts was gestremd, maar vele personen hebben er het leven verloren, dewijl zij er ingesneeuwd geraakten en bezweken onder de felle koude. 't Ergst is Schotland getroffen door de sneeuw stormen, gepaard, met een verbazend zware koude. Bijna geen enkele spoorweg is er in het land, waar de dienst niet is gestremd geweest gedurende twee dagen, want iu menig? streek lag de sneeuw 7 a 6 voet hoog op deu weg. Sedert Maandag rar. de verleden week zijn alle dorpen in Zuidelijk Lancashire en in Dutnfrieshire gedurende vele dagen van alle verkeer met de buiten wereld verstoken ge weest in tal van plaatsen in Schotland is in die zelfde dagtn het telegraphisch verkeer totaal gestremd geweest. Dagen lang heeft deze sneeuwstorm over het land gewoed, nu eeus meer noordelijk dau weder in 't Zuiden en Westen des land», ten ge volge waarvan de daardoor veroorzaakte nood in sommige oorden langer heeft aangehouden dau schier bij menscheuheugeuis is gebeurd. Telegrammen mélden dat Fraukrijk, België, Duitsch- land, Oostenrijk en Rutland van koude eu sneeuw lyden en er dul ulle kans is dat we een zwaren winter zullen beleven. (Hand,) In de Nordd. Allpemeine Zeitung, bet orgaan van den Duitschen Rijkskanselier, leest men (le volgende scherpe opmerking aan )»et adres der Ne- derlandscbe Regeeriug. „Bij de gelegenheid van de behandeling der be grooting van het Pruisische Huis van Afgevaardigden beeft een lid herhaaldelijk de klacht ter sprake gebracht, dat de onderhandelingen die door de Rijuoevertaten geopend zyu over het slniieu van een conventie tot het regelen der talnivisscberij in de Rijnmonden, nog tot geen gunstig resultaat hebbeu gevoerd. Het is helaas totnogtoe niet gebleken dat de Nederlandsche Regeering op de vertoogen, om tot een meer verschoouende regeling dier visscherg over te gaan, eenige pructische maatregelen genomen heeft om een einde aan de daar gebruikelijke roof- vangst te maken,en evenmin dat Nederland eenige acht geeft op de klachten vau Staten, die geregelde verboden tyden in achtte lemen en door kunstmatige teelt de visscherg iu den Rgn pogen te verbeteren. In vroeger tijd mocht men nannemeu dat eenige leden der Nederlandsche Regeering, die uitgebreide vischrechteu bezaten, daar de baud iu hadden. Thans echter kan slechts gebrek aan bereidwilligheid in het algemeen als oorzaak van die houding worden aan gemerkt, en hel zal dus in het belang dér andere Rynoeterstaten bezwaarlijk langer vermeden kunueu worden, om in deze aangelegenheid gaandeweg tot krachtiger maatregelen over te gaan." Naar de N. R. Ct. verneemt, wordt het adres aan den Koniug, ter bevordering van een systema tisch net van tramwegen, uit alle deehn des lands krachtig ondersteund. Daar omtrent deze zaak aan Gedeputeerd» Staten der verschillende provinciën een ouderzoek ia opgedragen, mag men verwachten dat omtrent dit onderwerp waarbij de belangen ziju betrokken van zoo menige streek, die thaus vau eeu versneld middel van vervoer is verstoken bet noodige licht zal worden verspreid. De ondervinding toch heeft reeds overtuigend aangetoond, dat het particulier initiatief in deze onmnohtig is, om met de noodige kracht op te treden. Evenals met de spoorwegen hier te lande het geval is geweest, heeft men zich van enkele verbindingen meester ge maakt, die bij zuinig beheer goede fiuanoieele uit komsten beloveu. De tramwegen, aangelegd in de centrums van verkeqr eu in de groote steden, heb ben ongetwijfeld een goede uitkomst, maar het zijn vpornamelijk de kleinere steden en groote dorpen van het plattelaud, die reikhalzend naar dit ver beterd verkeermiddeluitzieu, 't zij tot verbindiug met de spoorwegstations, 't zij Ier bevordering van handel en industrie. Voor deu aanleg dezer laatste zal het benoodigde kapitaal zich niet zoo spoedig laten vinden, omdat daarvan niet direct groote win sten zijn ie verwachten, tenzij de Staal zich met deu aanleg belaste of op andere wijze deze onder nemingen sleune. Van den heer W. F. Schimmel is, als Acade misch proefschrift, een boekdeel verschenen, dat iu alle opzichte een grondige bestudeering waardig is. Het is getiteld//Geschiedkundig overzicht van het Muntwezen in Nederland." In vijf stukken verdeeld wordt daarin eerst be schreven de toestand der munt ^hier te lande sedert de invoering van den zilveren gulden tol het einde der 18e eeuw. 2o. het muntwezen tijdens den Fran- scben invioed en overheersching (17951813) 3o. de driiigeude noodzakelijkheid der munthervorming bij het herstel der onafhankelijkheid eu de mislukte pogingen daartoe (1830 —1847). 4o. De muntwet van 26 Nov. 1847 en de maatregelen, die daardoor noodzakelijk werdeu eu 5o. De Internationale munt- beweging eu de moeielijkbeüeti voortvloeieud uit de demonetisatie van het zilver (1847-Nov. 1882). Het werk getuigt vau ernstige studie van dit hoogst belangrgk vraagstuk en we nebten de keuze van het ouderwerp daarom te gelukkiger, omdat de muutqunestie ook thans weder een der voornaamste vraagpunten van den dag ls. De schrijver hoopt dat aan onzen tijd het voor recht inoge te beurt vallen om een blyveude regeling, gevestigd op internationalen grondslag tot stand te brengen. Gladstone vierde gisteren den 5On verjaardag van zijn eerste verkiezing tot lid van het Parlement. Hg weri den 13n Dec. 1832 tot afgevaardigde vau Newark gekozen. Als vervolg op ons bericht over de begrootings- discussie in den Duitschen Rijksdag uiene het vol- geude Spoedig na de inleidingsrede vau den staatsse cretaris Burchard in den Duitschen rijksdag stond de leider der progressistische partij, de heer Rich ter, op, om de meening zijner vrieuden iu hellicht te stellen eu eeu hevigeii aanval te doen op de voor gestelde begrooting. Een tweejaarlijkse!» budget kan slechts dienen, zeide bij, om het parlement in min achting te brengen; de kroon heeft niets van het parlement te rreezen, en toch tracht men nu weer in den post van kanselier te veel macht te ver- eenigen. Verschillende feiten bewijzen bet, dat het gouvernement niet is een gouvernemeut van partijen, maar een partijdig gouvernement. Onmogelijk is eeue tweejaarlijkiche begrooting, getuige het voor het jaar 1884 voorgestelde budget, dut slechts eene copie van dat van het voorgaaude jaar kan genoemd worden. De conservatieven begrijpen wel, dat de tijd van eene volksregeeriug tegen den zin des volks weldra voorbij zal zijn, en daarom schermeu zg ijverig met den naam //democraten", doch de FortschrUtspartei heeft ziel» haren democrutischen oorsprong nooit geschaamd en dien nooit verloochend. Zij is er trotsch op onder bare leden mauneu te hebbeu, die democra- teu ziju in den besten zin vau het woord. En dezen willen bezuiniging iu plaats vau nieuwe be lasting. Deze rede van meer dan twee uren maakte eeu grooten indiuk en werd door de liukerzijde harts tochtelijk toegejuicht. De heer Burchard had in het licht gesteld dat nieuwe belastingeu uoodzakelijk zijn, en was opge komen tegen eene vermindering der kredieten voor de marine. Van de rechterzijde sprak de heer v. Minnigerode, die door cijfers poogde te bewijzen, dat de economische politiek van bet Duitsche rijk gunstige resultaten oplevert. Deze discussie werd gevolgd door een groot échec voor het gouvernement het voorstel tot het behandelen van een tweejaarlijksche begrooting is door bet parlement ontvangen op de wijze, die te voorzien was. Met 224 tegen 43 stemmen werd besloten zekere artikelen van de begrooting 1884—1885 niet in handen te stellen van de be grotingscommissie. ja ztlfs weigerde men het debat over de beweegredenen, wélke het gouvernemeut aan voert ter verdediging van de tweejaarlijkiche begroo tingen en ter veroordeeling vau gelijktijdige zittingen van het huis van afgevaardigden eu den rijksdag. Men ziet dus dat de regeering een anderen weg zul moeten inslaan, ei» afzien van haar anti-parlementaire plan-nen. Zaterdag behandelde de Belgische kamer eene be langrijke Z'iaki namelijk |»et ontwerp van wet op bet gebruik der Vlaamsohe taal in het middelbaar on derwijs. Het einde der beraadslagingen is geweest, dot het gebruik der talen zal worden vrijgelaten. Zij, die hunne kinderen »n de spraak van Artevelde willen doen onderrichten, zullen klasse»» vinden, waarin het Vlaamse!» wordt gebruikt. De» Vlameu daaren tegen, die hunue zonen willen inwyden iu de taai van Bossuet, zulleu evenmin teleurgesteld worden. De komst van den Russischen minister van bni- tenlandsche zaken, von Giers, te Weenen is een paar dagen uitgesteld. In de staatkundige kringen van genoemde stad houdt de bewering stand, dai de heer von Giers zou trachten om Engeland, Oosten rijk en Italië over te halen tot het denkbeeld eener Europeesche conferentie, ingeval de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engelnnd niet mochten slagen eu laatstgenoemde mogendheid het volkomen over wicht in Egypte verkrijgt, in welk geval door de andere mogendheden een equivalent zou moeten op gespoord worden. Deze combinatie geldt natuurlijk slechts voor het geval, dat het aan de Westersche mogendheden niet gelukken mocht zich te verstaan, wat te Weenen zeer betwyfeld wordt. De Kreuzzeitung meent van goed onderrichte fcyde te kuunen medcdeelen, dat de onderhandelingen tus schen Frankrijk en Engeland met betrekking tot de Egyptische aangelegenheden gunstiger staan dan algemeen aangenomen wordt. Volgens eene dépêche uit Philadelphia blijft uit het definitief rapport, dat de nieuwe Kamer der Veitegenwoordigers in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bestaat uit 191 democraten, 1121 republikeinen, 10 „adjusters" van Virgiuië eu 5 onaf hankelijken. De meerderheid der democraten over al de andere partijen te zamen wordt op 59 stemmen berekend. RECLAME. Hop-Bitter geeft eene goede eu bloeiende gezond heid en geene familie moest zonder dat middel zijn. Hardlijvigheid, Galachtige Zenuwachtigheid en ellen dig gevoel worden geuezen door Hop-Bitter. Her- inuer u dat een weinig Hop-Bitter grocte dokters rekeningen uitwint wanneer uiets anders helpt. De natuurlijke reinigers van het lichaam zijn de lever, de maag, de darmen en de nieren. Ia de werking derzelve uiet regelmatig, dau kan daaruit het scbrikkelijkste lijden ontstaan! Men gebruike dus ten spoedigste de Zwitsersche pillen van Rich. Brandt om deze edele organen huuneu normalen toestand weder te geven. Deze pillen zijn te bekomen te Gouda bij den Apotheker Hoefhamer a 70 ets. de doos; roodat het dagelijksch gebruik op 2 ets. te staan komt. GEVONDEN en aan bet Bureau van Politie ge deponeerd Een breitoestel van rood lint met bee- net» doppen, twee nieuwe katoenen kiuderwautjes, eer. oorbelletje vau twee kralen met goud. MARKTBERICHTEN. Gouda, 14 December 1882. In graneu giug niet veel om. Puike zeeuwsche Tarwe prijshoudend 10.a 10.75. Mindere en poldersoort 9.25 a f 10.25, afwijkende daar beneden. Rogge in goede drooge soorten welke echter weinig voorkomt tot 7.bruikbare en goede 6.25 a 6.75. Gerst 5.25 tot 6.—. Ligte Haver 3.50 ii f 4.zware 4.25 a 4.50. Inlandsch Hennepzaad f 10.50a f 11. buitenlandsch 7.50 a 8.25. De veemarkt met gewonen aanvoer, alles werd tot enorme hooge prijzeu verkocht, vette varkeus vau 25 a 27 ct., varkens geschikt vopr Londen van 22 a 24 ets. per half kilo, magere varkens en biggeu iets vlugger, biggen l.a 1.20 per week, vette schapen tot booge prijzen verkocht, o ver houders traag te verkoopen. Kans, aangevoerd 28 partijen, handel vlug, van 26.a 31.naar wicht en qualiteit. Noordhollandsche 32.a f 34. Goeboter 1.40 a 1.50. Weiboter 1.20 a 1.30. GEBOREN: 10 Dec. Antouia Elizabeth, ouder» H.'t Hart en N. Lorius 12. Jansje, ouders G. Tempelman en A. Slobbe. Wijna, ouders C. van Dam en J. Vermeulen. OVERLEDEN: 12 Dcc J. van den Toorn, 3 ra. A. Wakkier, 7 in. 13. J. Reparon, 75 j. GEHUWD: 13 Dec. J. Gravesteijn en J van Dam. Ia een fatsoenlijk BURGERGEZIN kunnen nog eenige KOSTGANGERS geplaatst worden. Briefjes onder letter A. aan den Boekhande laar J. W. KNIPSCHEER Ju., Haven.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2