Buitenlandsch Overzicht. ITËNMSGEriMG. ATtVERTENTIËN. (Sigaretten tegen Asthma SALMIAIÓPASTILLES marktberichten. Burgerlijke Stand. J. S. KOOREVAAR. O. A. KOOREVAAR. A. van UVEN. bij Vrouw MENET, „De vergadering besluite: het Hoofdbestuur uit te noodigeD, dat het zich wende tot de Regeering ec de Staten-Generaal en krachtig aandringe, dat door haar naar aanleiding van het Rapport der Staatscommissie het noodige worde gedaan tot het tot stand brengen van eeu wet, gegrond op de beginselen, neergelegd in het bedoeld rapport dier commissie, waarmede het Verbond zich in hei al gemeen vereenigt." Te Utrecht had Zondag jl de jaarlijksche alge- meene vergadering plasts van het Nederlandsoh gyranastiek-verbond. Uit het verslag door deu secre taris uitgebracht, bleek, dat het verbond bestaat uit 61 vertenigingen met 8773 leden. Het bestuur heeft zich met een adres gewend tot de hooge regeering, verzoekende, dat geeue candidaten tot de acte—examens zullen worden toegelaten, die niet de noodige practische opleiding tot het geven van gyrau. onderwijs hebben geuoten. Voorts werd daaröy gewezen op de noodzakelijkheid var. de stichting eener normaalschool voor onderwijzers of van on dersteuning der bestaande kweekscholen, door toe voeging van theoretische en practische inricht'ng. De penningmeester behandelde daarna de geldmiddelen en al moest hy weder over het afgeloopen jaar een tekort van ruim f 400 consthteeren, verblijdend was het, dat hy eene begrooting voor het volgend jaar kou indienen, die, als zij lukte het volgend jaar een batig saldo van f 120 zou opleveren. Op de ten vorigen jare uitgeschreven prysvraag waren slechts 2 antwoorden ingekomen, die volgens het oordeel der oommissie onvoldoende waren om voor bekrooning in aanmerking te komen. Toch wilde men aan den schrijver van het antwoord onder het motto „Goed heil"! eene eervolle ver melding en 50 toekennen als aanmoediging voor het naar >orra en inhoud zoo keurige werk. De volgende vergadering wordt weêr te Utrecht gehouden. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen ?an 19 en 20 December. In de zitting van Dinsdag is het hoofdstuk Finanoiën aangenomen met 66 tegen 7 stemmen, na bespreking fan de staatsloterij, die tot geen resultaat leidde en uadat de motie-Donner was uitgesteld, om uit te spreken dat de toepassing fan art. 168 der grondwet tot onbillijkheden leidde. De afdamming fan het Slaak zal iu 1883 aan- fangen. De behandelipg fan hoofdstuk Oorlog is aangevaugeu. In de zitting van gisteren zijn de discussién over het hoofdstuk Oorlog voortgezet. De heer Seret critiseerde de maatregelen van den Minister tot verbetering der kader-quaeslie. De heer van Baar wilde de verdediging iuriohten overeenkomstig onze krachten. De heer Kool keurde de maatregelen des Ministers omtrent de kader-quaestie goed en drong even als de heer Heydenrijck aan op be hartiging der wenschen, geuit in het adres der Vereeniging van onderofficieren omtrent het pensioen. De heer Fabius drong aan op meer zorg voor het werklieden-kader en voor de miliciens, en kwam tegen overreding van militairen tot vaccinatie op. De heer fan der Schrieck beweerde, dat de leiding van den soldaat in de kazerne afhangt van het toezicht. De heer Heydenrijck wilde spoedige regeling der defensie; de heeren ran Nispen en Oorver Hooft wezen er op, dat bezuiniging ook niet door liberale Ministers is betracht. De heer Wijbenga zou tegen de begrooting stemmen Wegens het hooge eindcijfer. Ia de gisterenavond gehouden zitting heeft de "heer Viruly den Minister eenige vragen gesteld betr. hetgeen er dezen zomer geschied is in het kamp van Milligeu en twijfel geopperd of de Koning be voegd is buiten den Minister van Oorlog om, be velen te geven zooals geschied is. De Minister meende dat de eerbied aan Z. M. den Koning ver schuldigd meebrengt dat oefeningen in tegenwoor digheid des Konings gehouden, geschieden overeen komstig zijne betelen. De begrooting fan oorlog is daarop aangenomen met 39 tegen 26 stemmen. Heden was aau de orde het hoofstuk Waterstaat. veest en evenals zijn voorganger Pruijs v. d. Hoeren aar, onderscheidde de heer Tobias zioh zeer in de i ze, waarop hij in moeilijke omstandigheden met ichten spoed wist te handelen, in kalme tijden foor stoffelijke belangen van lijn gewest wist te zorgen. De heer Laging Tobias is vroeger zelf offioier Leest; wellioht, dat hij er in slagen tal om een "e verstandhouding tusschen het civiel bestuur Atjeh en do groote legermaoht aldaar tot stand brengen. Toch zal ook hjj te worstelen hebben t de groote moeilijkheden, die aan het thans ge- Igd régime noodzakelijk verbonden zijn, moeilijk die de heer Pruys van der Hoeven, hoe stekend zijn hoedanigheden overigens als civiel btenaar ook mogen zijn, niet heeft kunnen over winnen. Of de verandering van personen de noodzakelijk heid van verandering rail stelsel zal voorkomen, zal dej uitkomst moeten leeren. Zoo iemand der civiele hoofdambtenaren in Indië met het thans bestaand stelsel slagen kan, dan is het zeker de heer Laging Tobias, maar of hij er mede slagen zal, is nog een open vraag. (.rad.) gel goedi in te ir\è vo hedi uil om! De Staatscourant meldt thans officieel, dat de gouverneur van Atjeh de heer Pruys van der Hoeven, eervol is ontslagen en gepensioneerd en vervangen door den resident van Palembang, den heer Tobias. De heer P. F. Laging Tobias, die volgens het boveustaand bericht tot Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is benoemd, is een Indisch hoofdambtenaar van erkende bekwaamheid en takt. Als resident van Palembang heeft hij eenigen tijd geleden met veel handigheid de samenzwering van een groot aantal aanbangeis van den ouden Sultan ontdekt en verijdeld, terwijl hij ook vroeger als as- sistent-resident van Benkoelen herhaaldelijk blijken heeft gegeven van goed met de bevolking te kunnen omgaan. Benkoelen is altijd een moeilijk gewest Uil! die! Ee|i K 9 tul dag Sin vod van De Midd. Ct. verheugt zich, dat ten minste 12 lib:ralen, door tegeu de begrootiog van binneol. zaken te stemmeu, den minister te kennen gegeven hebben, dat „de eer van lot de liberale partij te behooreo," niet te vereenigen is met twijfel aan het beginsel der openbare school, met en in de toekomst, voor Nederland. De Midd. Ct. vraagt, wat men zeggen zou van een staatsman, die verklaardeals minis ter] moet ik den persoonlijken eigendom besohermen, maar mijn ideaal is de commnne P „De toekomst waarin goed volksonderwijs verwacht kan worden van de particuliere krachten, gelijkt niet meer op^ den toestand van Nederland in 1882, dan eeu wys en rechtvaardig bestuur, naar communistische begrippen, gelijkt op de aardsche hel, die de geestverwanten vau Louise Michel in 1871 te Parijs geschapen hebben wilk eeu onuitroeibaar kwaad het schoolverzuim is; hol er aanhoudend, met huisbezoek en belooningeu, met er de voorwaarde van bedeeling aan te verbinden en I door allerlei andere lok- en dwangmiddelen tegen gesltreden moet worden; hoe het desniettemin onmo gelijk blijft, sommige ouders te overtuigen, dat hun kiddeVen niet minder onderwijs noodig hebben dan voedsel; dat alles is eene waarheid, waarvan de bij zondere onderwijzers niet minder overtuigd zijn dan de [openbare. In welk een elleudigen toestand het volksonderwijs verkeerde, toen het aan de vrye be- mofiing der ingezetenen was overgelaten, heeft de gesphiedeuis in ons land er elders overtuigend ge leefd. Welk een aandrang en een moeite er noodig is, pra de particulieren over te halen uit hunne beurzen zooveel af te staan ais noodig is tot het in staud hoiden van goede scholen, niet alleen voor hun kinderen, maar ook voor die der armen, dat weten de vrienden van het bijzonder onderwys door een jaarlijks terugkeerende ondervinding, waarover wij lib< ralen nauwelijks kunnen racdespreken. Hoe de hoe ge eischen, aan de openbare scholen gesteld, de bijsondere scholen uoodzaken ze op zijde te streven; hoe dus door dien wedyver de verheffing en de verspreiding van het onderwijs iu 'l algemeen be- voraerd wordt, dat leeren ons de klachten der bij zondere onderwijzers overvloedig. En met dit alles voqr oogen, met de diensten die de openbare school bewijst aan den eenen en hare onmisbaarheid aan den ancjeren kant, komt de minister van enderwijs ons ver tellen, dat hij eigenlijk wèl zoo liefde geheele openbare school aan kant zag gezet 1 Indien dat een „ideaal" is, [dan behoort het tot die der „ideologen", zooals Napoleon I die denkers noemde, welke alle zaken iu [het afgetrokkene, buiten eenig verband tot de werkelijkheid, beschouwen." De Redactie van De Echo deelt mede aan hen, belang hebben bij den door haar uitgeschreven sten Nationalen Wedstrijd ter bevordering van istzin, dat de Tentoonstelling der ingekomen Werk- Icken zal plaats hebben van Zondag 24 tot Zater- 30 December, in het perceel No. 550, op den [gel bij de Vijzelstraat, te Amsterdam van des irmiddags 11 ure, tot 's namiddags Sure, be toegang is vrij voor hen, die zich ten kantore genoemde redactie een toegangsbewijs hebben voor- L waartoe op Vrydag en Zaterdag a. s. de ge- ieg:nheid zal worden geboden. )en 6den dezer was het 50 jaren geleden dat op de citadel van Antwerpen de generaal M. D. Graaf vai Limburg Stirum, destijds le luitenant der genie, het linkerbeen verloor. Bij eene poging tot blussching vai het groote voorraad magazijn, dat 'a namiddags ten 4 ure in brand was geschoten, werd hij door een granaat zoo ernstig aan dat been gekwetst, dat het moest worden afgezet. ]'n weerwil van dat verlies, heeft de heer v. L. S. ïteeds zijne militaire diensten blijven verrichten. Met zijn houten been reed hij te paard, klom op de hoogste ladders, liep langs dakgoten, sprong op de borstweringen over de breedste schietgaten been, en is nog een uitstekend zwemmer. Een Engelsohmao, die eenige jaren gelegen hem te Scheveuiugen zag zwemmen, riep in vervoering uit: Hoe jammer dat die man generaalis, by zou in Engeland schatten kunnen verdieuen. De generaal van Stirum was in 1870 commandant van de Nieuwe Hollandsohe waterlinie, van 1872—78 Minister van oorlog, en ist zooals bekend is, nog steeds de dappere strijder tegen de dienstvervanging bij de militie. De heer J. N. Wiersma, vroeger zendeling, thans hulpprediker in de Minahossa op Celebes, heeft sedert jaren by zijn toespraken tot de inlanders zyu kracht gezocht in vertellen. Bmur Joapik van Cremer, de Frambozen van Schmidt, Nathan der Weise en vele andere verhalen strekken dan tot opheldering van de teksten, die hij behandelt. Mocht iemand vinden, zoo zegt hij in zijn jaar verslag, opgenomen in het weekblad De Hervorming dat die vei halen ten slotte toch zullen gaan tegenstaan, dan kent hij de kracht nog niet die er in het verhaal gelegen is, vooral voor een Oostersch volk. Als er iets is, zoo gaat bij voort, dat de men- schen hier nog meer aantrekt dan vertellen, dan zijn het de tooneelvoorstellingen, die eens in het jaar gegeven worden. Dit jaar gaven wy in de nieuwe ruime kerk te Liwoetoeng „Het Pauwen- veerke", door my tot een Maleisch tooneelstuk om gewerkt. Mijn leerlingen speelden zeer aardig, en het was een genot al die menschen daar zoo stralend van vreugd te zien zitten. Natuurlijk dat het by dit feest aan stichtelijke woorden niet ontbreekt. Immers wy vieren eerst ons kerkelijk feest, waar een tiental voorgangers het woord voeren. Men meene echter niet, dat men deze komedie als een tegenstelling van het kerkgaan beschouwt, integen deel het is er een voortzetting van. Het voornemen bestaat om een blyk van hulde te brengen aan het Indisch leger. In verband daarmede wordt in eene advertentie van het N. p. d. D. ge vraagd de photographieën van de officieren die heb ben deelgenomen aan de expeditie tegen Samalangan, met name van de heeren Kellerman, Krijger, Grampré Molière, Broker en van Heukelom. Onder den titel „Het Kerstfeest in Duitschland" leest men van de hand eens partic. corresp. van bet Handelsblad het volgende Er ziju slechts weinig volken, die op een feest kunnen wijzen zoo algemeen als het Kerstfeest in Duitschland. Ten onrechte vergelijken wij Neder landers het Duitsobe Kerstfeest met ons feest ter eere van St. Nicolaas. Ik wil daarmede niet zeg gen, dat ons Decemberfeest niet veel schoons biedt, maar zooveel poëzie als met Het Duitsche Kerst feest gepaard gaat, is er in St. Nicolaas niet te vinden. Men moet een Kerstfeest bijwonen, niet alleen om het te kunnen beoordeelen, maar ook om het te leeren waardeeren, en het is juist de tyd v<5<5r het Kerstfeest, die een gunstige gelegen heid tot het maken van bespiegelingen hierover aanbiedt. Wie nu ongeveer 10 dagen vóór het groote feest Berlyn bezoekt, staat verbaasd over de ontzaglijke massa's sparreboomen, die aan de hoeken tan nage noeg alle straten en op de ruime pleinen der stad zijn opgestapeld. Onwillekeurig vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat al die boomen nog koo- pers vinden, maar indien men nagaat, dat ook de armste werkmau, zoo goed als de hoogstgeplaatste persoon ziju woning met een Kerstboom tooit en men daarbij iu aanmerking neemt, dat Berlijn meer dan een millioen inwoners telt, dan komt men van zelf tot het besluit dat er in December ter be vrediging van de groote vrpag naar dit handels artikel heel wat sparren noodig zyn. Ja er behoort inderdaad veel toe en tooh wordt er aan de ontzaglijke navraag voldaan. Ik zag heden honderden stapelplaatsen van die sparrenboo- raen, niet zelden bestaande uit 200 stuks, Waar onder er waren van de schoonste soort. De straten krioelden van wandelaars en men mag gerust aannemen, dat daarvnn zeker een tiende alleen uitging met het doel om zich een kerstboom aan te sohaffen. De werkmansvrouw spaarde reeds maanden vooruit om ook haren kinderen dit on schuldig genot, zij bet dan ook op nog zoo be scheidens wijze, te kunnen verschaffen. Ginds staat eene vrouw voor een van die vele stapelplaatsen met den koopman over den prijs te onderhandelen. Eeu grooteu boom kan zij zich niet aanschaffen, dat kan de bruin niet trekken. Meer dau 50 pfennig mag zij er niet voor besteden, en na lang dingen, gelukt het haar eindelijk den koopman te vermur wen. Met een gezicht, stralende van genot ver wijdert zij zich met haar schat, die bestemd is om den kinderen op 24 December een naugenamen en nuttigen avond te bezorgen. Zij verhaast hare Bohreden om toch vooral thuis te zyn, voordat de kinderen uit school komen, want zij mogen den boom niet zien, voordat de gedenkwaardige avond is aangebroken. t Wij tullen die vrouw op weg naar huis niet verder 7olgen, maar liever eens onbescheiden tijn en het gesprek afluistereb, dat de boomenkoop- man heeft aangeknoopt met een heer van een deftig uiterlijk, die op een eerbiedigen afstand gevolgd wordt 'door een livereibediende. Ook hij onder handelt met den koopman over den aankoop van ten boom. Nnar het zetyjnt vindt hij er geen mooi genoeg; want hij wil hel mooiste hebben wat er ie krijgen is. Eindelijk echter schijnt hij tot de overtuiging te komen, dat hij bij een andereu koopmau al even moeielijk iets naar zijne keuze znl kunnen krijgen en besluit om den mooisten spar dien de koopman heeft, naar zijne woning te doen brengen. De knecht krijgt een wenk en ont vangt uit handen van den koopmau een pracht exemplaar. Wat betaalde die welgestelde deftige man Wg weten het niet, maar zooveel is zeker, dat er goud tusschen zijne viugers schitterde, zonder dat de koopman aanstalten maakte om zilver terug te geven. Door deu buigenden koopman begeleid, keert ook de rijke man met deu voor zijne kin deren behaalden buit nanr ziju paleis terug, Wellicht zal iemand er mij van verdenken, dat ik maar een verhaaltje opdisch, dat alleen in mijne verbeelding bestaat; neen, het zijn werkelijk beelden uit het leven, vol heerlijke poëzie, omdat men er uil ziet, dat in de lagere zoowel als in de hoo- gere kringen de ouders «elven voor de voorbe reiding van het huiselijke feest zorgdragen. Maar met de aanschaffing van den boom begint eigenlijk het huiselijke tafereel. Den kerstboom door vreemde handen ie doen versieren, zou met ontheiliging ge lijk staan. Ook hier zijn het weêr de ouders, die persoonlijk de hand san het werk slaan, om zel- veu het begonnen werk te voleindigen. Nu wor den avond aan avond groote hoeveelheden goud en zilver papier tusschen de sohaar gebracht om toch te zorgen, dat de boom op den gedenkwaardigen avond d*n zoo noodigen schitterenden glans niet mist, w% zelfs geen der bedienden mag zich met het in ome maken van den boom bemoeien Ook in het keiierlijk paleis wordt dat niet ge duld. Bij den Keizer is de Kerstavond even goed een huiselijk feest iu den waren zin des woords. Dan verzamelt de grijze monarch zijne geheele fami lie om zich heen, met inbegrip van de kinderen tot de niet „hoflahige" toe. Dan is het «oorden grijsaard een avond van onverdeeld genot. Zelf deelt de Keizer aan alleti, die hem dagelijks om ringen, persoonlijk do lidn toegedaohle geschenken uit, die by ook alle in persoon in de verachilleude magazijnen zijner residentie heeft uitgezocht. Zoo ik kan, d. w. z. indien ik de daartoe noodige gegevens kon machtig Lorden, zal ik van het Kerstfeest in het Keizer|ijk paleis eeue uitvoerige beschrijving geven. Van de hoogte daal ik dan tot de diepte af. Zooals vanzelf spreekt, zijn er in eene stad ala Berlijn ontzettend veel armen'. Er wordt daar meer gebrek geledeu dan in kjleinere steden eu bet ligt voor de hand, dat er ouder die omstandigheden huisgezinnen tijn, die fan Het genot fan den kerst boom rerstokeu touden blijven. Er zyn armeu, die met den besten wil niet kunnen sparen, omdat wat zij ferdienen, nauwelyks toereikend is om den honger te stillen. Maar ook ty bl(jven niet tonder kerstboom Naarmate de 24ste December nadert, wordt voor den koopman de kans ira de overgebleven exem plaren aan den man te brengen, kleiner en dan verlaat hij het terrein, evenals een kapitein tyn schip, terwijl hy de overgebleven onverkochte exem plaren overlaat aan hen die niet in staat waren er een te koopen. Het behoeft wel geen betoog, dat bij die armen geen groot aantal hchteu op den boom sohitteren, doch dill doet minder ter zaxe - zy hebben een kerstboom en dit is hun voor het oogenblik genoeg. De hoofdpersonen rati het Kerstfeeet heb ik echter tot nu vergeten. Dit zijn zeker wel de kin deren, voor wie al die toebereidselen hoofdzakelijk worden gemaakt. Ik zeg hoofdzakelijk omdat in die gezinnen, waar de kinderen de kinderschoenen zijn onlwasseu de kerstboom doorgaans ook niet outbreekt. De kinderen dan, ja, wat zal er vau zeggen; it het wonder dat de „Weinachts- baum" en het „Christkindohen", dat den boom voor hen opricht, reeds weken vooruit hunne ge dachten, ja, wij kunnen er gerust bijvoegen, ook hun droomeu geheel in beslag neemt. Hoe menig schilder heeft niet reeds gepoogd om die kinder lijke droombeelden op het doek te brengen De lezeressen en lezers, van dit opstel, die zalven kinderen hebben, weten het best wat er in een kin derhart omgaat, wanneer er groote, voor hen aan-t gename gebeurtenissen in het vooruitzicht zijn. Maar ook zij gevoelen het best wat er in die dagen in det harten der ouders omgaat, wanneer zij zich voor bereiden om zooveel mogelijk de weuschen hunner kindereu te bevredigen. Welk een vreugde op 24 December, zoowel voor kinderen als ouders, en niet het minst voor de moeders; zulk een dag is slechts bij een Kerstfeest mogelijk, zoaals dit iu Duitsch land wordt gevierd. De buitengewone begrooting heeft in de Fransche kamer van afgevaardigden aan den heer Hériaeon, minister vau opeabare werken, gelegenheid gegeven tot bet uitspreken eeDer belangwekkende rede, waarin hij vooreerst het plan van den heer Freyeiuet, zooals het in 1879 werd ontworpen, onderzooht, vervolgens den tegenwoordigen stand der werken naging, om daaruit de gevolgtrekking te maken, welke maat regelen er voor de toekomst te nemen zijn. De negen milliarden, die voor de begrootiug van al de werken, door het genoemde plau beoogd, noodig zijn, hebben de vijanden van den republiek gretig aangewend om het orediet van deu staat in wantrouwen te brengen, doch de minister merkte op, dat anderhalf milliard reeds is gestort, en dat één milliard '.en laste der spoorwegmaatschappijen komt. Van de overblijvende zes zijn vier milliarden voor de spoor wegen. Wat den tegenwoordigen toestand aangaat, het crediet van 289 millioen voor de buitengewone begrooting moet gehandhaafd worden: want nog 114 lijnen, waaraan men begonnen is, moeten worden afgemaakt. Deze rede, krachtig onderstennd door de heeren Sardl-Carnol en den rapporteur Ribot, heeft het gewenschte gevolg gehad; want de buiten gewone begrooting is met bijna algemeene stemmen aangenomen. De Fransche dagbladen ziju zeer ingenomen met de benoeming van lord Derby tot raiuister van ko loniën in hel Britsche kabinet. Tusschen Frankrijk eu Eugeland, zeggen zij, kan geen eraslig verschil ontstaan daa alleen over de koloniale qnaestie en nu heeft, eeljjk men weet, lord Derby dezer dagen te Mencheeter verklaard, dat de uitbreiding van Frankrijke kolouiën geenszins nadeelig voor Engeland zou zijn. Evenzeer betoogde bij, dat Groot-Britaonië niet daadwerkelijk tegen dc handelingen van Frank rijk ten opzichte van Madagascar behoorde op te komen. Het karakter, het verleden, en de welbe kende opioiën van lord Derby zijn vaste waarborgen dat hij deze denkbeelden niet zal prijs geven. De Fransche Senaat is thans aau de begrootinge- discussie; een groot gedeelte van de gisteren ge houden zitting werd ingenomen door de redevoering van Léon Say, die meende dat alles goed zou gaan, wanneer men slechte voorzichtig was met het aan leggen van openbare werken. De begrootingsoommis- sie der Kamer keurde intuseclieu het orediet van 23 millioen voor Tunis goed. De Pruisische Kamer heeft debat gevoerd over de meermalen genoemde afschaffing van de vier laagste klaeeen der inkomsten-belasting. Het is daaruit gebleken, dat de meerderheid niet de vier maar de twee laagste wil opheffen: iu dien geest spraken de heeren von Schorlemer-Alsi en Meyer. Volgens dize maatregel zonde er van hen, wier inkomen 900 mark niet te boven gaat, geen belas ting worden geheven, zoodat drie millioen belasting schuldigen er wel bij zouden varen. Op voorstel van den heer von Bennigsen ia het wetsontwerp iu haudeii gesteld van eene commissie van 21 leden. Voor het financieel gedeelte der Italiaansche Staats- begrooting zal het volgend jaar ran groot gewicht ziju. Niet minder dan drie hoogstbelangrjjke maat- regtlen zullen daa tol uitvoering worden gebracht, namelijk: de afschaffing vau den gedwongen koers, de geheele opheffiug der belasting op het gemaal en de overneming van het labaksmoaopolie door den Staat. De minister van financiën liet zioh in een ver gadering der begrootingsoommissio uit over de begrooting van 1884: hij geloofde dat er een totaal deficit zou zjju van zeven millioen, dat tengevolge van amortisatie wederom in een overschot van drie millioen zal veranderen. Zeker ia dit deficit weinig voor eene begrootiug van anderhalf milliard. Aan de Times wordt uit Philadelphia geseind, dat betrouwbare Washiugtonscbe berichten inhouden, dat de aanneming van het ontwtrp tot herzienirg der inkoraeude rechten door het Congres waarschynlyk is. Het BUREAU van den BURGERLIJKEN STAND zul op Maandag den 25 December 1882 (le Kerstdag), van des voormiddags half tien- tf>t 'les namiddags half een ure, geopend ziju tol het doei! van Batigiften van geboorle eu overlijden. Gouda, den 21 December 1882. De Ambtenaar ran den Burgerlijken Stam VAN BERGEN IJZENDOORN. Gouda, 21 December 1882. In granen ging heden weinig om. Voor gerijf werd de beste Zeeuwsche Tarwe verkocht tot 10.50, mindere en goede Foldertarwe bracht ƒ9,50 a f 10. op, afwijkende 9.26 en lager. Rogge in drooge kwaliteit van 6.50 a 7.—. Wintergerst 5.60 a 6,26; Zomergerst f 5.a 5.60. Haver in ligte kwaliteit 3.50 a 3.75, zware 4.20 a f 4.40. Hennepzaad buitenlandsch 7.75 a ƒ8. inlandsoh 10.50. De veemarkt met gewonen aanvoer, de handel in allee vlug, vette varkens van 25 a 29 ctvarkens geschikt voor Londen van 22 a 24 ets. per half kilog. magere varkens en biggen vlug, biggen 0.90 a 1.30 per week, schapen inferieure kwaliteit aan gevoerd, traag te verkoopen. Kaas, aangevoerd 25 partijen, handel vlug, van 27.— a 32.—, Noordhollandsche 34.a 35. Goeboter 1.25 a 1.35. Weiboter 1.10 a .1.20. GEBOREN 18 Dec. Geertrui tVillemina, ouders D. van Kleeff aa J. Schooaderwoerd. Coraelis Johannes, ouders C do Joog en A. de Bruijo. Cecilia Dorothea, ouders J. A. van J.eeuweu en 3. M. van Doijn. - Johanna Maria, onders L. Nieveld en J. Wilschut. - 19. Wilhelmina Maria, ouders P. van Hofwegen en H J. van Let 20. Neeltje, onders F. van Utrecht en A. M. Smit. Neeltje Clasina, ouders C. van Harten en D. den Edel. OVERLEDEN 20 Dec. C. A. de Jong, 3 m.— a.Nieu- werkerk, hnisvr. van f). A. Lans, 65 j. GEHUWD20 Dec. J. Verburg en P. Snel. Heden werd ons eene Dochter geboren. Mr. D. N. BROUWER. L. W. M. BROUWER- VAN Oldenborgh. Gouda, 20 December 1882. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overljjden onzer geliefde Moeder en Behuwdmoeder, betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. Gouda, 22 December 1882. De ondergeteekenden brengen onder dank betuiging ter kennis van de belangstellende contribuanten, dat aan de Hoofd-Commissie der Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelatene betrekkingen van Katwijkeche en Noordwijksche visschers werd toegezonden Netto-bedrag der jaarl, contributiën 56. Bijzondere giften 5.2.50, 2.50 - 10.— Totaal 66.- M. A. G. VORSTMAN. A. SCHONEVELD v. d. CLOET. H. IJSSEL de SCHEPPER. Bjj de ondergeteekende zijn met het KERST FEEST en OUDEJAARSAVOND en verder gedurende de winter verkrijgbaar met krenten, sukade en zure appelen. Bestellingen worden vriendelijk vroegtijdig ingewacht. Achter de Vischmarkt. KRAEPELIEN HOLM'S Prjjsper Étui 80 en 50 Cents. oplossend en verzachtend bjj Hoest en Ver koudheid. Prijs per fleschje 20 Cent. Veftfijgbaar bij de meeste Apoth. en Dro- ^yj KRAEPELIEN HOLM'a Apoth. te Zeist.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 2